nieuwjaarswenschen. I Kantongerecht Bolsward De Bolswardsche Courant en Westergoo D. F. J. HOFSTEDE GROOTZAND 18 - SNEEK C.V.S. VEEKOEKJES MET SUIKER BUITENLAND. Uit den Omtrek. Woensdag 7 December 1927 No. 79 22= Jaargang en Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD en Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Duitschland. Volgens een bericht aan de „B. Z. am Mittag” is den echtgenoot van prinses Victoria, Zoebkow, in Oodesberg een on geluk overkomen. Hij is met zijn motor fiets over den kop geslagen en ernstig gewond. Hij is naar het ziekenhuis over gebracht 1. Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. en van [bRAlSHArvANVALKEriBURG'S-- Ie A <L£V£RTRAAI1 De 18-jarige Johannes L. te Bolsward Het Britsche Rijk. Te Manchester vergadert op ’t oogen- blik het 21e nationale vredescongres, sa mengesteld uit de gedelegeerden van pa cifistische organisaties over het geheele land. In het geheel zijn 80 dezer orga nisaties vertegenwoordigd. De materieele en moreele ontwapening, de arbitrage en de Volkenbond vormen de hoofdpunten der beraadslagingen. Men meldt uit Londen: Voor den magistraat in Bow Street wordt deze week wederom behandeld de onlangs ontdekte spionnagezaak. Gebleken is, dat de vreemde mogend heid, waarvoor gespionneerd werd, Rus land is. Het blijkt dat de Britsche onder daan Mac Cartney getracht heeft den Engelschman Monkland over te halen Zitting van Vrijdag 2 December 1927. TARSAVON In het nummer van dit blad, dat 31 DECEMBER verschijnt, kunnen nieuuiiaars uienschen worden opgenomen, tegen den prijs van 40 ets. voor 4 regels elke regel meer 10 ets. In Bolsward kan men deze Nieuw jaarswenschen opgeven aan ons bu reau of aan den Heer VORM EER, die U daarvoor dezer dagen hoopt te bezoeken. Buiten Bolsward kan men deze opgeven, rechtstreeks per post aan ons Bureau of aan onze Agenten en Courantbezorgers. Tijdige opgave is zeer gewenscht. geduwd, zoodat get. terechtkwam tegen den deurpost van het huis van den heer H. A. Lunter. Get. H. A. Lunter zegt, dat tijdens het vuurwerk de geheele Appelmarkt door bekl. in opschudding werd gebracht; hij heeft gezien, dat get. Lammertsma werd mishandeld, verklaart, dat ook hij door bekl. is uitgescholden en deelt mede, dat get. zich echter het meest heeft geërgerd over het vreeselijke vloeken van bekl. Eisch f 10 boete, subs. 10 dagen hecht. Uitspraak Vrijdag a.s. Workum. Thijs de B., veehouder te Workum, staat terecht voor overtreding van het melkbesluit. Den 13 Mei werd een mon ster volle melk van bekl. eigen vee ge nomen, wat bij onderzoek bleek te veel vuil te bevatten. Bekl. is verschenen. Het heeft hem bevreemdt, dat het zoo lang heeft geduurd, voor het resultaat van het onderzoek bekend werd.. Bekl. vraagt of wellicht ook een vergissing in ’t spel is, daar hij nog nooit is bekeurd en ook op de na Mei genomen monsters geen aanmerking gemaakt is en hij de melk steeds zorgvuldig behandeld. Get. J. van der Schaaf, hoofdagent van politie te Workum, heeft 13 Mei het mon ster melk genomen. In een gesloten flesch, voorzien van naam enz. is het toen op gezonden naar den Keuringsdienst, waar het in goeden staat is ontvangen. Ver gissing is dus buiten gesloten. Bekl. zelf wenschte dien morgen geen monster te hebben. Eisch: f5 boete, subs. 5 dagen hecht. Vonnis: f2 boete, subs. 1 dag hecht. Sjouke de H., arbeider en Gerke V., arbeider te Workum, hebben zich te ver antwoorden, dat zij op 14 Sept, te Hij- daard hebben gejaagd en op eenden ge schoten, zonder daartoe recht te hebben. De eerste bekl. bekent. Bekl. V. ont kent, dat hij gejaagd zou hebben met een geweer. Hij had zijn rijwiel, met het geweer achterop gebonden, aan den dijk laten staan. Als eerste getuige in deze zaak wordt gehoord Pieter van dér Hof, landbouwer te Oosterend. In huis zijnde hoorde hij een schot vallen. Hij ging toen naar hei land en zag daar twee mannen, waarvan één met een geweer. Get. verklaart ver der, dat hij slechts één schot heeft ge hoord en bekl. geen vergunning had ver leend om in zijn land te jagen. De getroffen wilde eend is later door den zoon van get. meegenomen. De tweede getuige Sjoerd de Vries, brievenbesteller te Oosterend, verklaart, dat hij tijdens het bestellen bekl. zag schieten in het land van Van der Hof en dat hij twee schoten heeft gehoord. Voor de eerste bekl. luidt de eisch: f 8 boete, subs. 8 dagen hechtenis met ver beurd verklaring van het geweer. Vonnis: f 3 boete, subs. 2 dagen hech tenis en verbeurd verklaring van het ge weer, waarvan de waarde geschat is op f 25, bij niet voldoening hiervan 10 dagen hechtenis. De tweede bekl. wordt vrijgesproken. Makkum. De 48-jarige schippersvrouw Doedtje B. te Makkum, heeft de leerplichtwet overtreden, door haar zoontje bij herha ling niet naar school te sturen. Bekl. be kent en zegt, dat zij haar jongen heeft thuis gehouden opdat hij wat wee ver dienen zou, wat hun wel van pas komt. Trouwens, zegt bekl., de jongen zit al in de vijfde klas en heeft al een „heele boel” geleerd. De Kantonrechter is een andere mee- ning toegedaan en raadt bekl. aan haar jongen nog veel meer te laten leeren en daarvoor geregeld naar school te laten gaan. Eisch: f5 boete, subs. 5 dagen hecht. Vonnis: f 3 boete, subs. 2 dagen hecht. Bolsward. Agatha v. d. O, wed. G. B., te Bols ward is gedagvaard, omdat in haar win kel een 2 D.L. maat en een koperen ge wicht aanwezig waren, welke niet Wren voorzien van het vereischte ijkmerk. Een zoon van bekl. deelt mede, dat deze voorwerpen wel ter ijking zijn aan geboden. Waarschijnlijk zal het ijkmerk zijn weggesleten. Verder merkt hij op, dat het proces-verbaal in zooverre fou tief is, dat de zaak niet staat op naam van zijn moeder. Eisch: f 1 boete. Uitspraak Vrijdag a.s. De winkelier Jan R. te Bolsward staat terecht omdat hij In zijn winkel een ijze ren gewicht van 1 K.G. had, zonder het vereischte ijkmerk. Bekl., die de zaak heeft overgenomen, Vereenigde Staten. Een orkaan van groote hevigheid heeft het Noorsche s.s. „Cibao” en het Griek- sche s.s. „Paraguay” aan de kust van Noord-Carolina schipbreuk doen lijden. Van de bemanningen van 48 man kwa men er op de „Paraguay” vier om. De rest werd gered. De redders waren niet in staat de „Cibao” te naderen, zoodat 24 man van dit schip genoodzaakt waren zich met koorden aan elkaar vast te binden’gelijk bergbeklimmers, en in zee te springen, waar de redders het uiteinde der koorden grepen en ze drie mijlen voorttrokken tot aan de kust, waar acht man bewusteloos aankwamen, doch weer konden worden bijgebracht. Uit New-York meldt men: Orkanen, holle zee, langs de kust, sneeuwstormen en sterke daling der tem peratuur in het binnenland treden in het oostelijk gedeelte van Amerika als voor boden van een strengen winter op. Nieu we zware sneeuwval wordt verwacht. Frankrijk. Een bandietenstreek, die aan Amerika doet denken, heeft Zaterdagmorgen vroeg plaats gehad bij een mijn te Klein Rosseln bij Saarbrücken. Twee beambten van het bureau der mijnen van Wendel begaven zich naar de mijn Wilmin om er de nachtploeg uit te betalen. Zij waren vergezeld van den nachtwaker dezer mijn die op zijn schou ders twee kistjes droeg met het uit te betalen loon, bijna 300.000 francs. Bij den ingang losten een drietal mannen plotse ling eenige revolverschoten op den nacht waker die ineenzakte en kort daarop overleed. Zijn beide metgezellen wierpen zich op den grond en beantwoordden het vuur met hun revolvers, doch konden niet beletten dat de bandieten zich van het geld meester maakten en er mee de vlucht namen. J De sneltrein Lyon-Grenoble is Zondag morgen ontspoord. Vier rijtuigen en een goederenwagen werden omvergeworpen. Er zijn drie ge wonden. Het ongeluk schijnt niet van ernstigen aard te zijn. Het verkeer is ge stremd. hem zekere inlichtingen te verschaffen, en de Duitscher Hansen heeft hieraan meegeholpen. Monkland verwittigde de autoriteiten, die hem zeiden aan Mac Cartney’s wenschen gevolg te geven. Alle betrokken personen waren met een nummer aangeduid en er was een brief van een ongenoemde aan Mac Cartney, waarin werd gezegd dat Monkland hoog betaald zou worden en een som ineens kon krijgen als hij de gewenschte inlich tingen gaf. heeft gereden op een fiets zonder bel. Bekl. beweert, dat hij wel een bel op de fiets had, maar dat andere jongens den knop van de bel hadden afgenomen, terwijl hij op de bouw werkzaam was. Eisch: f2 boete, subs. 2 dagen hecht Vonnis: f2 boete, subs. 1 dag hecht. De overige zaken werden bij verstek behandeld. litie binnenkwam en bekl. verbaliseerde. Eischf 3 boete, subs. 3 dagen hecht. Uitspraak Vrijdag a.s. Warns. Gerke van der Z. te Warns heeft zijn geti laten loopen in het met vruchten be bouwde land van den veehouder Feike Valk, aldaar, en is daarvoor bekeurd. Bekl. is niet verschenen. Get. Valk verklaart, dat de geit vaak in zijn land liep, te midden der vruchten. Hij heeft bekl. er wel op gewezen, doch deze lachte daar wat om. Eisch: f5 boete, subs. 5 dagen hecht. Uitspraak Vrijdag a.s. Bolsward. Voor het plegen van baldadigheid zijn verbaliseerd: Rimmer KL, Willem Kr., Jan A., Tjerk v. d. H., Machiel v. d. H. en Pieter V., allen te Bolsward. De drie eerst genoemde bekl. zijn aanwezig. Hun wordt ten laste gelegd, dat ze op den openba ren weg met steenen hebben gegooid op de schuur van den veehouder IJkema, waardoor dakpannen zijn stuk gegooid. Bekl. bekennen, doch weten niets van stukgegooide dakpannen. De vader van laatstgenoemde bekl. deelt mede, dat, volgens overeenkomst om de schade ge zamenlijk te vergoeden, door hem f 0.75 is betaald. Hij had gedacht, dat de zaak hiermee afgedaan was en nu zijn de jon gens toch gedagvaard. Get. IJkema, veehouder te Bolsward, verklaart, dat in de schuur eenig glas en dakpannen vernield waren. De schade be droeg f 6 waarvan door de bekl. f 4.50 is vergoed. Get. had vermoedt dat de zaak hiermee afgedaan was. De agent van politie Get. v. d .Hauw, deelt mede, dat men bij het zoeken naar de daders weer terecht kwam bij dezelf de jongens, die reeds herhaaldelijk ver oordeeld zijn. Dezen waren echter gene gen de schade te vergoeden. Toen dit echter niet in orde kwam, is pas een ver volging tegen hen ingesteld. Eisch: f5 boete, subs. 5 dagen hechte nis, voor de minderjarigen te vervangen door 7 dagen tuchtschool. Vonnis: Willem Kr. f5 boete sub, 3 dagen hechtenis. Machiel van der H., Tjerk v. d. H., beiden f2 boete of 1 d. hechtenis. Jan A. f4 boete, subs. 1 week tuchtsch. Rimmer KL en Pier V., beiden f2 of 1 week tuchtschool. WOMMELS, 3 Dec. In de heden ge houden vergadering van den Raad dezer gemeente werd o.a. medegedeeld, dat door de Maatschappij fabriek ook nog f 100 was bijgedragen in de kosten van een hulpbrug in het dorp Wommels. Be sloten werd tegemoet te komen aan de door Ged. Staten gemaakte opmerkingen betreffende de onlangs vastgestelde wij ziging in de Keuringsverordening (ver bod huisslachtingen). De ontheffingsbe- voegdheid komt thans in plaats van bij den Burgemeester te berusten, bij den Keuringsveearts hoofd van dienst. Verder werd vastgesteld eene wijziging in het reglement op het Burgerlijk Arm bestuur, waarin is bepaald dat bij opna- waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 Speciaal Adres voor Breukbanden, Buikgordels en Kunstledematen. Hennaard. Feike B., melkrijder te Hennaard, is verbaliseerd wegens overtreding der mo- torwet. Bekl. is niet verschenen. In deze zaak worden twee getuigen ge hoord. Als eerste getuige treedt naar voren Klaas Hettema, chauffeur te Witmarsum, die verklaart, dat bekl., die met zijn melk wagen op den weg nabij Oosterend reed, de auto van get. niet heeft laten passee- ren. Over een afstand van meer dan 1200 M. heeft hij, steeds maar signalen geven de achter den melkwagen moeten aanrij den, totdat deze een zijweg insloeg. De tweede get., Dominicus Zeinstra, landbouwer te Pingjum, legt een eenslui dende verklaring af. Hij beschouwt het niet laten passeeren door bekl. louter on wil van dezen. Eisch: f 20 boete, subs. 20 dagen hecht. Uitspraak Vrijdag a.s. Harlingen. Ter vorige terechtzitting is aangehou den de zaak tegen Nathan P., koopman te Harlingen, teneinde de verbalisant, veldwachter Kip, van Pingjum, nog te hooren. Deze is nu tegenwoordig en ver klaart, dat bekl. geen vergunning had tot toegang van het goed afgesloten terrein, en dat door een bord wordt aangegeven dat de toegang verboden is. Eisch: f3 boete, subs. 3 dagen hecht. Vonnis: eensluidend. Longerhouw. Jelle B. te Longerhouw heeft de kies wet overtreden door niet deel te nemen aan een wettelijk voorgeschreven verkie zing. Bekl. verklaart, dat hem was mede gedeeld, dat hij, wegens zijn faillissement, niet behoefde te stemmen. Eisch en vonnis: vrijspraak. Bolsward. Anne L. te Bolsward, is bekeurd we gens het nÈNsluitingsuur nog open heb ben van zijn café. Bekl. is niet verschenen. Als get. zijn gedagvaard de beide be zoekers, die op 't tijdstip der bekeuring in ’t café aanwezig waren en die verkla ren, dat het al na elf uur was, toen de po- kon geen verklaring geven over het ont breken van dat merk. Eisch en vonnis: f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis, met verbeurdverklaring van het gewicht. Douwe v. W. te Bolsward, is bekeurd omdat hij en zijn vrouw op 21 September zich hebben begeven op een door touwen afgesloten terrein. Bekl. is aanwezig. Bij de behandeling dezer zaak blijkt, dat bekl., tijdens een pauze bij de keu ring van tuigpaarden, een familielid naar de tram wilde brengen en toen, met nog wel 50 anderen, onder de touwen zijn doorgekropen, wat voor hen beiden een proces-verbaal tengevolge had. Eisch: f2 boete, subs. 2 dgn. hecht. Vonnis: f 1 boete, subs. 1 dag hecht. Pingjum. Dirk P., los werkman te Pingjum, staaf terecht wegens rijden zonder licht. Bekl. bekent en deelt mede, dat hij voor zijn vrouw direct hulp moest halen, daardoor zeer gehaast was en zonder licht op zijn fiets is weggereden. Eisch: f2 boete, subs. 2 dagen hecht. Vonnis^ f 1 boete, subs. 1 dag hecht. Hichtum. Otte F., opperman te Hichtum, heeft geen deelgenomen aan de stemming voor de verkiezing van leden van den raad. Op de vraag van den Kantonrechter waarom bekl. niet gestemd heeft, ant woordt deze, dat hij werkte in Bozum er) bij zijn thuisreis zoo geplaagd werd door Malariakoorts, dat hij, thuis gekomen, maar gauw in bed is gekropen. Eisch en vonnis: f0.50 boete, subs. 1 dag hechtenis. in doozen van 25 K. G GOEDKOOP n BEST! „Eenmaal geprobeerd blijft U gebruiker.” Verkrijgbaar aan onze fabriek te Sneek. Te Bolsward bij G. JORRITSMA. De 21-jarige Anne R. te Bolsward, staat terecht wegens overtreding der mo- torwet. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij als bestuurder van een meelwagen met dezen niet voldoende is uitgeweken, toen de melkauto van Johs. Huitema hem op den weg nabij Wommels wilde passeeren. Bekl. verdedigt zich, door te wijzen op den smallen weg aldaar. Zegt, dat hij nog getracht heeft een dam te bereiken en beweerd, dat hij met den wagen, bela den met 32 zakken meel, halfspoor heeft gegeven om de auto te laten passeeren. Get. Johs. Huitema te Wommels, ver klaart echter, dat bekl. met zijn meelwa gen niet voldoende ruimte heeft gegeven en geen centimeter aan den kant is ge gaan, waardoor de melkauto van get., beladen met 35 bussen melk, in den berm bleef steken, bijna in de sloot terecht kwam en afgeladen moest worden. Get. Jacob Baarda te Lollum, die ge holpen heeft de melkbussen weer in de auto te zetten, beweerd ook, dat bekl. wel meer ruimte had kunnen geven, want hoewel de weg wel smal is, kunnen twee voertuigen elkaar wel passeeren. Eisch: f5 boete, subs. 5 dagen hecht. Vonnis: f3 boete, subs. 2 dagen hecht. Pier de H., werkman te Bolsward, werd door den surveilleerenden veldwachter Wijnands te Burgwerd, in den avond van 8 October aangetroffen op den openbaren weg te Hichtum, terwijl hij een geweer bij zich had. Bekl. bekent. Eisch: f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis, met verbeurd verklaring van het geweer. Vonnis: f7 boete, subs. 5 dagen hechtenis, met verbeurd verklaring van het geweer, waarvan de waarde is ge schat op f 25, bij niet void, te verv. door 10 dagen hechtenis. Dirk G., betonwerker te Bolsward, moet zich verantwoorden, dat hij tijdens het vuurwerk op 31 Augustus, den tim merman Corn. Lammertsma heeft mishan deld en den koopman H. A. Lunter heeft uitgescholden. Bekl. is niet verschenen. Get. Com. Lammertsma verklaart, dat hij dien avond op de Appelmarkt zijnde, door bekl., die zoo wat in beschonken toestand verkeerde, onder ’t roepen van: „dou bist compagnon met Kuipers, die is gemeen, dou zu’st ook wel gemeen weze", werd beetgepakt en bij herhaling Openbare vergadering van den Raad der Gemeente Wonseradeel op Zaterdag 10 December 1927, des voormiddags elf uur ten Gemeentehuize te Witmarsum. Agenda: Notulen. Ingekomen stukken. Mededeelingen. Voorstel van Burgemeester Wethouders inzake het beheer van het Gemeentelijk electriciteitsbedrijf. 5. Voorstel van Burgemeester Wethouders tot electrificatie Schraard. 6. Idem tot electrificatie van Jonkers huizen en Arkum. 7. Idem tot het aanvaarden der in gevolge provinciaal blad no. 103 van 1926 verleende stroomleveringsvergun- ning. 8. Idem tot onderhandschen aankoop van een stukje grond bij de O. L.-School te Exmorra. 9. Benoeming van een lid der com missie van Plaatselijk toezicht op het La- ger-Onderwijs. 10. Benoeming van leden der Com missie van Toezicht op het Correspon dentschap der Arbeidsbemiddeling. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders inzake overname van hel aandeelen-kapitaal der bouwvereeniging „Wonseradeel”. 12. Prae-advies van Burgemeester en Wethouders inzake het adres om subsidi- eering van een handwerkcursus te Mak kum. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche aanbe steding van teersteenslag. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche verhuring van een Mabo-woning te Makkum. 15. Idem tot onderhandsche verhu ring van de voormalige' tolwoning te Longerhouw. 16. Begrootingswijzigingen. 17. Belastingreclames. DE JONGNIEUWSBLAD LEEUWARDEN0 Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. 2. 3. 4. Bolsward. (WETTIO GEÏMPONEERD) HAARWASCHMIDDEL REUKLOOS TEERZEER PREPARAAT VERKRIJGBAAR itiFLESSCHEN VAbt VERSCHILLENDE GROOTTC. AFDOEND MIDDEL TEGEN BQQSL TARSAVON COMPANY - HAARLEM t HMB

Bolswards Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1