C.V.S. VEEKOEKJES MET SUIKER De Bolswardsche Courant en Westergoo D. F. J. HOFSTEDE GROOTZAND 18 - SNEEK Soiled Adres voor Brillen trooster- land 'Van vocht en tocht” zeieens 1 een vreemdeling b b 1 s c m .v°°ra| die last van rheuma- en Vocht hebben zullen dit ten volle beamen want vocht en tocht zijn hun ergste vijanden, die de tijdelijk verdwenen pijn met nieuwe heftigheid te voorschijn kunnen roepen. Ge bruik geregeld Akker’s Kloosterbalsem (60 ct.) als wrijfmiddel. Het houdt Uw spieren lenig en ge zult spoedig vergeten zijn dat er zoo- iets als rheumatiek bestaat. 22^1 Jaargang Woensdag 14 December 1927 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLS WARD WAARHEID. BUITENLAND. Stadsnieuws. Uit den Omtrek. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 No. 81 Specht? gwtaoo goed I en Parfumerie Joyzelly, Haarlem. Opwekkend en verfrisschend Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. wers te ontvangen om evenwel, achter de coulissen, toen de natuur hare rechten vroeg en de stem van het gemoed aan het spreken kwam, neer te zinken ver teerd door de smart en de droefheid? Voor het voetlicht vroolijk en opgewekt, en één stuk lachend geluk en achter de schermen zoo diep, diep rampzalig. Dat is de strijd tusschen de leugen en de waarheid, dat is de tegenstelling tus- Schen de werkelijkheid en het bedrog. En zal nu, moet nu het leven van een mensch, dat kostbare, veelbeteekenerde wahrdevolle leven, tot zulk eene come- die verlaagd? Zullen we niet liever de blinddoek van de oogen rukken, de mas kers en het blanketsel en de flonkerlichten en de opgeplakte vroolijkheid verfoeien, om -de waarheid moedig en fier onder de oogen zien? De waarheid, die wel eens ruw en wreed en hard lijkt, maar in het eind toch boven alles verkieselijk is, om dat men nooit bedrogen met haar uit komt? Wie dit aandurft, zijn levenshuis heeft een fundament. En hij zelf heeft een toekomst. Omdat de waarheid zegepraalt. En, ook al zouden wij tijdelijk met haar ondergaan, toch een wonderlijken vrede aan het hart meedeelt, die rust en blijd schap geeft. om de hoogte der schadevergoeding te bepalen. Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prjjs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. België. De burgerlijke rechtbank te Verviers (België) heeft een belangrijk vonnis ge veld in verband met een onbewaakten overweg. Te Born fn het kanton van Eu pen werden In Januari 1926 twee perso nen door een trein bij een onbewaakten overweg gegrepen en gedood. De recht bank heeft thans den staat verantwoorde lijk gesteld en een nieuw proces gelast Vereenigde Staten. Uit Chicago wordt bericht, dat meer dan dertig personen den dood hebben gevonden in de sneeuwstormen, die over het geheele land, van de oost- naar de westkust hebben gewoed, en die in Min nesota, Wiscons en lowa de sneeuw zoo hoog hebben opgeworpen, dat het trein verkeer werd stopgezet en de wegen werden geblokkeerd. Op de meren leden tal van schepen schipbreuk en er moes ten reddingbooten worden uitgezonden om de in nood verkeerende bemanningen te helpen. Uit Chicago wordt gemeld, dat er ne gen doodsgevallen rechtstreeks aan de koude zijn toe te schrijven; in het overige deel van Illinois overleden vier personen. Het aantal slachtoffers in Kansas be reikte het cijfer acht. Uit lowa worden vier, uit Wisconsin drie, uit Minnesota twee dooden gemeld. Beleediging. In de Zaterdag j.l. gehouden politie- zitting van de Leeuwarder Rechtbank is de 44-jarige timmerman Dirk O., alhier, wegens beleediging bij verstek veroor deeld tot f 15 boete, subs. 15 dagen hechtenis. Bekl., die zich Zaterdag 1 October in kennelijken staat van dronkenschap be vond, heeft bij zijn overbrenging naar het bureau van politie, den agent Van der Hauw beleedigende woorden toegevoegd en werd deswege verbaliseerd. MAKKUM, 12 Dec. Vanaf Donderdag avond 8 Dec. wordt alhier vermist de ruim 65-jarige heer J. H. rustend scheeps timmerman. Des avonds ongeveer half vijf, heeft hij goed en wel zijn vrouw en zijn huis verlaten en is sinds dien tijd spoorloos verdwenen. Op velerlei wijze heeft men nasporingen gedaan, zelfs met behulp van een politie-speurhond, die men van elders heeft laten komen, doch helaas, alles is tot nog toe vruchteloos geweest. Meh vreest dan nu ook, dat hij niet weer levend zal worden teruggevonden. De familie looft f 100.uit, aan de gene, die de vermiste terug vind. Andere bladen worden verzocht dit over te nemen. Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende het postkantoor Bolsward, over de maand Nov. 1927: Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand, op spaarbankboek jes ingelegd f3654.57. en terugbetaald f 1817.90. [DRAlSItlAvANVALKEMBURG'S c Voetbal. Zondag j.l. had alhier op het Sportter rein de 2de nederlaagwedstrijd plaats, tusschen „Achdoeth I” van Leeuwarden en „C. A. B. I”. Twee gelijkwaardige ploegen bonden te 2 uur den strijd aan, onder leiding van J. Wolke, waarbij beide elftallen een mooi open spel te aanschouwen gaven, met C. A. B. voor de rust het meest in den aanval. Wiersma gaf C. A. B. de leiding. De aanvallen, door „Achdoeth” ondernomen, waarbij de linkervleugel Aangehouden. Als verdacht van het ontvreemden van een rijwiel te Harlingen is de werkman J. P. alhier, aangehouden en voor den commissaris van politie te Harlingen ge leid. in doozen van 25 K.G. GOEDKOOP en BEST! „Eenmaal geprobeerd blijft U gebruiker.” Verkrijgbaar aan onze fabriek te Sneek. Te Bolsward bij G. JORRITSMA. Duitschland. In het dreigende arbeidsconflict in de groot-ijzerindustrie en een gedeelte van den mijnbouw in het Ruhrgebied is nog geen verademing gekomen. Uit Bochum en Essen wordt bericht, dat de Zaterdag gehouden onderhande- lingen om een oplossing te vinden in het loonconflict bij de grootijzer-industrie zijn na twee uuf, zonder tot een resultaat te hebben geleid, afgebroken. De vakver- eenigingen handhaafden haar eischen, welker inwilliging den werkgevers even wel onmogelijk is. Er is thans een kamer van arbitrage benoemd, welke terstond is bijeengeko men. Wanneer zij uitspraak zal doen is nog niet bekend. &1U. ARUM, 10 Dec. Gisteravond werd in het lokaal der Ned. Herv. Kerk een ouderavond der O. L. School alhier ge houden. Een vijftigtal ouders waren met het personeel der school aanwezig. In de vacature L. Kuipers werd de heer G. Epema als lid der oudercommissie ge kozen. Den heer Kuipers werden door den voorzitter woorden van dank gebracht voor hetgeen hij als ouder-commissielid voor de school had gedaan. Het hoofd der school hield een lezing over: „Het kind van vroeger en nu”, waarna juf frouw Kerkhoven uit: Tot geluk geboren het hoofdstuk „Ondeugden” voorlas. De heer Van Gorkum hield vervolgens een lezing over Waarheid in de opvoe ding, terwijl de heer M. Hidma voor droeg: „Hwet moatte ós jonges wirde?” fen Piter Jelles Troelstra. De heer Hidma gaf na dit ernstige gedicht nog de ko mische voordracht: „Gabe” ten beste, waardoor hij de aanwezigen ten zeerste vermaakte. goed werk verrichtte, stuitten steeds af op de in goede conditie zijnde verdedi ging van C. A. B., welke club ’t eerst een succes had te boeken. Huisman wist met een onhoudbaar schot den keeper van „Achdoeth” het na kijken te geven. Met 20 in ’t voordeel van C. A. B. wordt gedraaid. Na de rust zijn de aanvallen van „Ach doeth” talrijker, verschillende schoten echter gaan over en tegen de deklat. Het eerste succes kwam wederom van C. A. B., die voor de 3de maal het net wist te vinden. „Achdoeth” doet dan nog ver schillende pogingen om de eer te reddeq, wat met een beetje meer geluk gekund had. Uit een voorzet van Van der Klei weet C. A. B. voor de 4de maal te doel punten en eindigde deze nederlaag-wed- strijd, welke in de beste verstandhouding werd gespeeld, in een 40 overwinning voor onze plaatsgenooten. Het talrijk aanwezige publiek heeft van een mooien wedstrijd kunnen genie ten. ’t Leven, zegt men, is een speeltooneel, waar elk zijn rol speelt en hoe beter men hier in thuis is, hoe meer men wordt be loond en gelauwerd en hoe verder men het brengen zal. Hebt u nog nooit gehoord van iemand die het in ’t leven niet ver bracht, omdat, zoo men zegt, hij te eerlijk was, of te rechtschapen, of het zoo nauw met de waarheid nam? Want hoewel niets af gaat van dat straks aangehaalde woord, dat die waarheid het wint en eerlijk zijn het langst duurt, kan het toch wel we zen, dat men er tijdelijk „onder-door” moet en er schade van heeft, wanneer men precies gaat zeggen hoe de dingen zijn. Omdat in deze yvereld niet al tijd aanstonds recht wordt gedaan. Om dat hier ook machten werken, die al wat edel en rein en waar en goed is, tegen werken en de strijd tusschen deze twee vooralsnog ook niet beslecht zal zijn. Ook, omdat velen niet willen wat naar de uitspraak van hun innerlijk leven het beste en het vruchtbaarste en het geze- gendste is. Toch zou elk in het eind er mede ge baat zijn als „de waarheid bovenal” in ’t blazoen van zijn levenswapen geschre ven stond. Zelfs bij het lijden van een tij delijke nederlaag; bij het smartelijk ge voel van achteruitzetting en vernedering; bij de pijnlijke ervaring van het moeten dragen van spot en hoon; bij het krij gen van schade. ’t Zou voor allen wenschelijk zijn dat getracht werd in deze richting meer en meer het leven in te dichten. De teleur-: stellingen zouden minder zijn, en de in nerlijke levenswaarde zou daardoor stij gen. En hoe wij er nu toe kwamen dit on derwerp te behandelen. Och een kleinig heid. Althans, zoo noemen wij dat vaak, en gedragen ons daarnaar. Kort geleden werd heel de wereld op geschrikt door het vreeselijk drama, bin nen enkele seconden afgespeeld op het Rembrandtplein te Amsterdam, waar de tooneelzanger Pisuisse en zijn echtge- noote vielen onder het verraderlijk schot van hun belager. Over de oorzaak tot deze tragedie wordt de mantel geworpen en dat is goed ook. Al konden wij het doen, we zouden haar niet willen oplich ten; het op sensatie beluste publiek heeft reeds genoeg om te grieselen. Maar wat ons hier zoo trof, het was de mededeeling in de pers door mannen die het weten kunnen, hoe deze zelfde man, die door zijn geestig lied, en zijn leuke moppen de wereld deed schater lachen en tienduizenden diensten bewees door hen in eene vro'olijke stemming te brengen en, zooals iemand gezegd heeft, hen uit het gore leven op te halen, zélf zoo verbazend melancholiek was en wel weenen kon, omdat hij de ware levens vreugde niet kende. Iemand schreef ervan: Men zou het aan den schijnbaar blij- geestigen kunstenaar Jean Louis Pisuisse niet gezegd hebben dat hij eigenlijk een pessimist was, een mistroostige, een die in stilte schreide, als hij anderen deed lachen. Dit is een heel gewoon verschijn sel. In alle kunst is de lach vereenigd met den traan en men zou het Alfred de Musset kunnen nazeggen: „Ik ken heer lijke kunstwerken, die van enkel tranen gemaakt zijn.” Sla hen lang ongemerkt gade, die clowns, humoristen, komieken: een traan, een siddering in hun stem, een droefgeestige klank van hun lach verraadt steeds, dat hun het huilen nader staat dan het lachen. Zij zijn beklagenswaardig, die rijkbegaafden. Geroepen om den lach om zich heen te verspreiden, andere men- schen te tillen uit het leed, uit zich zelf, uit het gore leven, zij het Slechts voor een oogenblik, staan zij zelf daar heel hun leven midden in, tot aan de lippen. Voor hen geen lach, geen vergetelheid, geen verheffing boven de misère des levens. Zij zijn de troosters van anderen en zelf ontroostbaar. En daar werd bijgeschreven dat dit het tooneelleven was en dat dit zoo moest, omdat het publiek dit nu eenmaal wilde, en de affaire het meebracht. Is er op de begrafenis van het echtpaar Pisuis se óók niet gezegd, dat men nu de ont roerende werkelijkheid van het leven zag, maar over enkele uren weer geroepen werd om grappen te verkoopen en „vroo lijk te doen?” ’t Zelfde wat indertijd ook gezegd werd bij de begrafenis van het echtpaar Braa- kensiek-Lobo, bij een spoorwegramp zoo jammerlijk omgekomen, waar echter sommige tooneelisten niet bij tegenwoor dig konden zijn omdat zij ’s avonds spe len moesten en het publiek niet wachten kon. En is het toen niet gebeurd dat een der speelsters, gedurende hare rol zich wist op te winden tot het einde toe en het daverend applaus van de toeschou- Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 1836.67. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 5. Neen, het ligt niet in onze bedoeling om te trachten hier een antwoord te ge ven op de vraag der eeuwen: „Wat is waarheid.” Hoe belangrijk dit ook wezen kon, omdat de vraag zelf immers zoo belangrijk is. Want het gaat hierbij om iets van groote waarde, ’twelk voor ieder mensch afzonderlijk en ook voor de ge meenschap van groote beteekenis is. Het gaat hier om iets dat feitelijk alleen een betrouwbaren grond kan wezen van han del en wandel, en daarom gewoonlijk ook uit aller mond geprezen wordt. Want de waarheid is echt, en daartegenover staat het „onechte". De waarheid is eer lijk; en daartegenover staat het bedrog. De waarheid komt zooals zij is, zonder aanzien des persoons, en zonder te vra gen, of het ons belieft haar te hooren en daartegenover staat het opgesmukte, het onware, de leugen, het masker, ’t blanketsel, onbetrouwbaar in alles en niets anders barend dan teleurstelling en verdriet en misrekening met al den aan kleve van dien. Daarom zeggen wij immers: „Waar- heid boven alles I” Daarom eischen wij „de waarheid en niets dan de waarheid”', gelijk voor de rechtbank de term luidt; daarom verfoeien wij allen den leugen en kunnen toornen als we merken dat ie mand daarmede omgaat en langs dien weg ons tracht te bedriegen of voorbij te komen. En wij hebben onze spreekwoorden die daarop .doelen: „Al is de leugen nog zoo snel, de waarheid achterhaalt ze wel.” En wij zeggen: „Eerlijk duurt het langst”. Omdat in het eind de waarheid het wint. Stel u eens voor een men^chenwereld, waarin de leugen uitgebannen was. Waarin elk hoofd voor hoofd, zich plech tig voorgenomen had en dit voornemen ook tot uitvoering bracht, om in alles wAAr te zijn. In zijn spreken, en in zijn zwijgen (want dit laatste heeft ook be teekenis, vaak nog meer dan een lange redevoering) in zijn doen en zijn laten in zijn particulier leven, en in den om gang met anderen, in het klein en in het groot. Altijd en overal „de waarheid” en „niets dan de waarheid” zooals de rech ter het van de getuigen vraagt. Maar dat kunt ge u niet voorstellen en ge kunt u dit niet voorstellen, omdat de heele sa menleving verleugend is, en wij zelf, mis schien nog eerder dan wij denken en véél meer dan wij weten, telkens van de waarheid afwijken en opzettelijk of zonder erg, omdat het nu eenmaal ge woonte is, den leugen dienen. „Niets dan de waarheid?” Maar dat kan immers in deze wereld niet Denk u bijv, den handel eens in, zonder leugen. Ja, dan werd het een heel andere handelswereld, maar dan ging men immers ten onder? Men zegt toch dat men in den handel niet eerlijk wezen kan en het niet te nauw nemen moet en van „nemen en geven” van „schikken en plooien”, moet weten. Stel u voor dat iemand de gebreken van de koopwaar die hij kwiteeren wil, openlijk en rond erkende; hij bleef daar immers mee zittenI Of dat men niet een buiten gewone glans of sieraad of kracht zocht te geven, aan het geen men op de markt brengt; de prijzen moeten immers bene den het middelmatige blijven. Ge kunt in den handel niet al te rechtvaardig zijrfe Ge moeW wel eens „ja” zeggen als je „neen” bedoelt of omgekeerd. „Handel is i nu eenmaal handel.” En ’tzelfde zou ge zegd kunnen worden van heel de samen leving. De Raad van den Volkenbond. Dank zij de ijverige bemoeiingen van jhr. Beelaerts van Blokland is thans in de Lithausch-Poolsche kwestie het ge schil beslecht. Nadat de heer Beelaerts Zaterdag den geheelen dag druk bezig was geweest met besprekingen tusschen de delegaties van Polen en Lithauen, gelukte het hem eindelijk overeenstemming te bewerken. Daarop is, laat in den avond, de Vol kenbondsvergadering nog eens bijeenge roepen, waarin minister Beelaerts een rapport uitbracht omtrent zijn bemoeiin gen. In de conclusie nam de Volken-^ bondsraad acte van de plechtige verkla ringen der beide partijen: van Lithauen dat het zich niet meer als in oorlog met Polen beschouwt; van Polen, dat het Lithauens politieke onafhankelijkheid en gebiedsintegriteit eerbiedigt. De raad werd gegeven, onmiddellijk de normale onderlinge diplomatieke betrekkingen te herstellen. De Volkenbondsraad is bereid, mogelijk nog ontstaande geschillen te on derzoeken en te beslechten, waarbij Bee laerts van Blokland de bemiddelende per soon blijft. Zalewski namens Polen, Woldemaras namens Lithauen dankten Beelaerts van Blokland ten zeerste voor zijn bemoei ingen, en verklaarden het rapport en de conclusie te aanvaarden. Pilsudski en Woldemaras hebben el kaar daarna de hand gedrukt. Sir Eric Drummond, de secretaris-ge- neraal van den Volkenbond, heeft ver klaard, dat onze minister in deze zaak een buitengewone bekwaamheid heeft aan den dag gelegd en dat zonder hem de moeilijkheden stellig niet Zaterdag zouden zijn opgelost. Een moedige daad. Vrijdagavond ongeveer 6 uur keerde G. Wijnia, in dienst bij den veehouder J. Noordenbos alhier, met paard en melkwagentje, waarop eenige ledige melkbussen, van de fabriek „Hollandia” naar huis toe. Nadat hij de? Blauwpoorts- brug was overgereden, werd door hei luide schreeuwen van een paar personen het paard schichtig en sloeg op hol. Door het slingeren van den wagen kwam deze terecht tegen het ijzeren hek van de brug- wachterswoning, waardoor de melkbus sen van den wagen vielen en over de straat rolden. Het mocht den bestuurder niet gelukken het paard in toom te hou den. In vliegende vaart ging het nu de Dijk- straat langs in de richting van „De Wijn berg”, waar juist de tram naar Harlin gen tot vertrek gereed stond en zich op dat oogenblik veel volk op straat bevond. Men vreesde reeds het ergste. Gelukkig echter, dat de agent van politie J. Schoonbeek, zoo kordaat was het paard bij den teugel te grijpen en het hem na veel inspanning mocht gelukken het dier tot staan te brengen. Als bijzonderheid kan worden ver meld, dat de bestuurder en het paard er goed zijn afgekomen en er zich geen per soonlijke ongelukken hebben voorgedaan. De wagen werd bijna geheel vernield. waarin opgenomen Het Britsche Rijk. Uit Londen meldt men: De Eerste Lord van de Admiraliteit Bridgeman heeft in een dezer dagen ge houden rede betoogd, dat Engeland geen aanleiding heeft zijn vlootprogram te wij zigen, daar het niet voornemens is aan een bewapeningswedstrijd met de Ver eenigde Staten mede te doen. Groot Brittannië en de Vereenigde Staten, zei- de spr., zijn nimmer rivalen geweest en het zou derhalve absurd zijn aan een oorlog tusschen beide mogendheden te denken. Dat de conservatieven naar oorlog ver langen, zooals de liberalen en de Arbei- dersleiders in den lande verkondigen, is nonsens, aldus spr., en bovendien ge vaarlijk. Het Engelsche volk is nooit vóór een oorlog geweest. Ingezonden Mededeelingen I j „Nederland een W ant voor f Post- en Sierduiven nieuws. Vorige week behaalde onze stadge noot de heer Monningh, op de tentoon stelling te Veendam in afdeeling sierdui ven 6 eerste prijzen, 1 derde prijs, 2 Z. E. V. en een eereprijs voor de mooiste vogel der tentoonstelling. De heer De Jong won met 2 sierdui ven te ’s-Hertogenbosch 2 eerste prijzen plus 1 Eereprijs. Van harte gefeliciteerd met deze mooie successen. •LEEUWARDER j 0 DE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1