I WINTER en IJSVERMAAK Kleedt U WARM en MOOI met onze 1 Handschoenen Slobkousen Vesten Pullovers P. 0. u. U. KLEI, flUDelmarKl C.V.S. VEEKOEKJES MET SUIKER in doozen van 25 K.G GOEDKOOP en BEST! GEBRS. WOLKE,SwSï FRISO-BAAI De Bolswardsche Courant en Westergoo rx D. F. J. HOFSTEDE GROOTZAND 18 - SNEEK OVERLEG. BUITENLAND. Directoires Spattees Wollen Jongens Truien vanaf 98 ct. Zijden en Wollen Sjaals vanaf 75 ct. Pullovers nieuw blouse model voor dames en kinderen vanaf 2.60 Witte Wollen Truien met hooge boord vanaf 2.52 Dames- en Kinder Vesten enorme sorteering vanaf 2.30 Onderjurken gemoltonneerd kindermaat vanaf 67 ct. EEN GOEDE PIJP TABAK jm Handschoenen 65 ct. Spierpijn*****^ No. Woensdag 21 December 1927 Jaargang en Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD IAvanVALKEHBURG'S I •LEEUWARDEtt* Stadsnieuws. Vraagt onze WOLLEN DEKENS gemoltonneerd in elke kleur voor iedere leeftijd in groote sorteering damesmaat 2.20 kindermaat 1.75 Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. verrichten en ontzaglijk veel presteeren. Wel is waar is het niet ieder gegeven, even rustig en verstandig na te denken en overleg te plegen. De aanleg, het ka rakter, de mate van ontwikkeling en het geestelijk vermogen, de opvoeding en de omgeving, dat alles te zamen en nog veel meer heeft hierbij óók iets te zeggen. Daarom blijven er ook altijd die „geleid” moeten worden. Maar tenslotte geldt het voor allen, zonder onderscheid', dat het zich oefenen in overleg bij alles wat men doet of laat, zeer te stade komt, en wij het hier over een leefregel hadden waar mede niet spoedig te veel gerekend wordt. Daar kunnen zich gevallen voor doen waarbij geen tijd is van overleg, waarbij in een punt des tijds, in een ondeelbaar oogenblik met beslistheid dient gehan deld. Doch ook in zulke omstandigheden zal het te pas komen dat men gewoon is om grondig te overleggen, omdat het ver stand daardoor verscherpt en de blik ver helderd wordt. Daarom „Bezint eer gij begint” Een gouden Jubileum. De ijsclub „De Friesche Jeugd” alhier, viert heden haar 50-jarig bestaan. Van 11 tot 12 uur hield het bestuur der club een receptie in café Boermans. Onderscheidene besturen van sport- Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb, prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. Waar nog altijd wordt gesproken van het Pruisische militarisme, doet ’t eigen aardig aan, dat de Rijksraad Zaterdag op voorstel van Pruisen besloot op de begrooting van den rijksweerminister den eersten termijn voor het bouwen van een pantserschip ten bedrage van 9.3 millioen mark, alsmede een post uitgaven ten be hoeve van de rijksweer ten bedrage van 6.3 millioen mark te schrappen. Het Britsche Rijk. Voor de tweede maal binnen een week is een Roomsoh-Katholiek weeshuis te Quebec (Canada) in vlammen opgegaan. Ditmaal gold het een jongensweeshuis van St. Jean Bercham. Gelukkig konden alle 142 jongens worden gered, voor het gebouw afbrandde. Een paar jongens en een zuster liepen verwondingen op. De politie meent, dat kwaadwilligheid in het spel is; zij vermoedt met een krankzin nige te doen te hebben. Dag en nacht worden nu alle scholen, weeshuizen en pensionaten bewaakt. Vereenigde Staten. De Amerikaansche onderzeeër „S 4” is Zaterdag door den torpedojager „Paul ding” van de kustwacht voor Woodend geramd. De onderzeeër is gezonken. De aanvaring had plaats buiten de haven. Volgens ooggetuigen liep de „Paulding” de haven binnen, toen plotseling de on derzeeër boven kwam. De torpedojager had geen tijd meer, om zijn koers te wij zigen en beide booten liepen op elkander in. De duikboot zonk terstond en men ge looft, dat door de kracht van den stoot de stalen wand wgrd beschadigd. Van de bemanning, vier officieren en 35 man, is niemand gered. De „Paulding” is aan den grond gezet om zinken te voorkomen. In Chicago heerscht eenige opwinding tengevolge van het optreden van een be- TARSAVON Pracht keuze, in elke prijs. .Eenmaal geprobeerd blijft U gebruiker.” Verkrijgbaar aan ome fabriek te Sneek. Te Bolsward bij G. JORRITSMA. Spanje. In verband met de herhaaldelijk opdui kende geruchten dat de Spaansche Kroonprins niet in staat zou zijn ooit den troon te bestijgen tengevolge van zijn ongunstige gezondheidstoestand, heeft de Spaansche legatie een communiqué ge publiceerd, waarin wordt gezegd dat de desbetreffende berichten, die aan de Spaansche revolutionnairen worden toe geschreven, volkomen ongegrond zijn. „Z. K. H. de Prins van Asturië”, erfge naam van den Spaanschen troon”, zoo wordt er in gezegd, „is een jonge man van bijzondere intelligentie en sociale be gaafdheid, met alle voorname hoedanig heden voor een souverein.” Tentoonstelling Apeldoorn. Naar wij vernemen zijn de 2 Eerebe- kers, één voor de mooiste collectie Post duiven en één voor de mooiste collectie Sierduiven, allebei door onze twee sport vrienden W. Hoekstra en Monningh ge wonnen. Daar op deze tentoonstelling vogels uit atle deelen waren ingezonden, is het wel toevallig dat beide bekers mee naar Bolsward zijn genomen. met fantasiekap 1.08 - 1.121/, Frankrijk. Het aanplakbiljet waarop Hindenburg voorkomt als oorlogsgod en waartegen de Duitsche regeering geprotesteerd heeft blijkt een verkiezingsbiljet te zijn dat uitgaat van de „Echo de Paris”. „Hinden burg”, zoo luidt het opschrift, „de oor logsgod, houdt het oog op de Fransche verkiezingen van 1928 zooals Bethmann Hollweg het deed in Mei 1914”. En dan ■dolgt de waarschuwing, dat, wanneer een cartellistische of socialistische meer derheid wordt gekozen, deze de ontrui ming van den linkeroever van den Rijn eïl de aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland zal eischen. Hetgeen volgens den patriottischen radicaal-socialist Franklin Bouillon een spoedige invasie en een nieuwen oorlog zal beteekenen. N.V.DOUWE EGBERTS- TABAKS-FABRIEKEN Slijpinrichting voor Scharen, Messen, Scheermessen en Haarmachines. Duitschland. Zooals algemeen reeds werd verwacht, hebben de werkgevers de beide arbitrale uitspraken nopens loon en werktijd voor de metaalindustrie verworpen. In de mo- tiveering dezer verwerping wordt er door de werkgevers o.a. op gewezen, dat de gemiddelde verdiensten der metaalarbei ders alleszins passend is. Het gemiddelde loon bij de Vereinigte Stahlwerke b.v. bedroeg in Oct. 90.8 pfenning ’t uur. De voortdurende loonsverhoogingen die door de arbitrage-commissies zonder rekening te houden met den economischen toe stand werden toegestaan, brachten een groot gevaar voor den geheelen econo mischen toestand met zich en kunnen slechts de duurte doen toenemen. Ook in de groote stapelartikelen der metaalin dustrie kan thans van een behoorlijke winst geen sprake zijn. Het uitvoerv^r- mogen der industrie wordt bij handha ving der arbitrale uitspraak verder ver minderd. Daar is bij alles wat wij doen „over leg” noodig. Zeker spreekwoord zegt: „Goed overleg is het halve werk”. En een ander dat daar nauw mee samen hangt luidt: „Met passen en meten gaat de tijd versleten.” En nóg een ander, het welk eveneens met overleg verband houdt waarschuwt: „Eerst gedaan en dan be dacht, heeft menigeen in leed gebracht”. D enkt u eens een timmerman, die een huis moet bouwen en nu maar „luk-raak” de goot voor de fondamenten laat gra ven en „luk-raak” de plek aangeeft wa'ar de regenbak of de kelder dient geplaatst en „luk-raak” een hoeveelheid bouwma terialen op het terrein dóet brengen en dan maar laat metselen zonder bestek en teekening en straks het houtwerk laat stuk snijden voor ramen en kozijnen, voor deuren en vloeren voor spanten en bind- ten, zonder dat eerst „overleg” plaats had. Maar het bestaat immers niet dat zoo iets mogelijk is, waar dit gebeuren zou, daar kreeg men den bouw van de Drentsche heidehutten waar ook alles even schots en scheef hangt zonder orde en regelmaat. Of denk u een landbouwer, die even eens zonder overleg de ploeg door dé voren deed trekken of de spade in den grond liet steken, of het zaaisel deed uit strooien, of zijn vee ging verzorgen en gebruiken zonder dat daarbij rekening gehouden werd met de grondsoort, of het jaargetij, of de waarde van de vrucht of de eischen en wetten die het natuur leven voorschrijft. Ongetwijfeld zou zoo’n boer spoedig op „zwart zaad” zitten. Of denk u een onderwijzer, die al naar het hem in ’t hoofd kwam, zijn leerlingen ging onderrichten, zonder leergang, zon der methode, zonder dat er verband tus schen de leerstof bestond, maar wat zou er van zulk onderwijs terecht komen en wat zou het den leerlingen geven. Of denk u een huismoeder, aan wie in den gewonen regel de zorg van het ge zinsleven is toevertrouwd, die moet wer ken, koken en bakken en wasschen en naaien en breien, en schrobben en schu ren en koopen en kinderen opvoeden. In wie dus zoo ongeveer alle Departemen ten als op één hoofd vereenigd zijn, en die in het gebied waarover zij werd aan gesteld, minister van Binnen- en Buiten- landsche Zaken en minister van Financiën en minister van Arbeid, en minister van Onderwijs is en misschien ook wel eens als minister van Oorlog. En gesteld nu eens, dat zoo’n huismoeder, die dus fei telijk alzijdig ontwikkeld moet zijn en van „zessen klaar”, geen „overleg” zou hebben 1 Maar dat moet immers worden een huishouding van „Jan Steen”. Waar alles in ’t honderd loopt en alles door elkaar ligt, en in ’t geheel van geen regel en orde sprake is. Ze zijn er wel, zulke huismoeders, al willen wij gaarne gelooven dat onder allerlei invloeden en het werken van gun stige factoren, hun aantal vermindert. Maar zij zijn er, die voor de geweldige levenstaak waartoe zij geroepen werden niet bestand zijn, omdat het hun ont breekt aan het noodige overleg. Zij zijn niet berekend voor hunwerk. Daarom loopt de zaak vast. Niet op éénmaal, maar langzamerhand misschien en dan tenslotte, als het kwaad boven het hoofd is gegroeid, en men zich niet meer voelt opgewassen tegen den komenden vloed, met verpletterende snelheid, zoodat de val van het huis moet volgen. waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 kend medicus aldaar, dr. Schupmann, die een zuigeling van drie dagen weiger de te opereeren en liet stenen, omdat het kind, indien het in ’t leven had gebleven, voor goed kreupel en geestelijk abnor maal zou zijn geweest. De ouders hadden er mee ingestemd om het kind te laten sterven. De winter. Het was voor velen een teleurstelling, dat de ijsbaan achter het Sportterrein Zondagmiddag niet voor het publiek ge opend was. Het ijs was nog niet stérk ge noeg. Evenals Zaterdagmiddag hadden alleen kinderen beneden 16 jaar toegang. Op enkele vaarten nabij de stad werd Zondagmiddag schaatsen gereden. Be trouwbaar was het ijs echter niet. Op ’t nippertje af heeft onze gemeente lijke gasfabriek nog vier schepen met steenkool voor den wal gekregen, welke schepen Zondagmiddag per sleepboot van Harlingen naar hier zijn gesleept. Het ijs in die vaarten nabij onze stad, waar de booten nog Vrijdag en Zaterdag zijn doorgevaren, ligt er raar heen. Nadat gis termorgen de sleepboot weer naar Har lingen is vertrokken, is de scheepvaart thans geheel gestremd. Gistermiddag was de ijsbaan ook voor ouderen toegankelijk en is daarvan wel een flink gebruik gemaakt. Heden heeft vanwege de Ijsclub „De Friesche Jeugd”, ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan, een hardrijderij van jongens plaats,terwijl van1'avond de ijsbaan electrisch verlicht wordt. Voor liefhebbers van ijssport valt er dus volop te genieten. 1 Meermalen hebben wij in stilte deze en dergelijke toestanden in het leven nauwkeurig gade geslagen. In het per soonlijk leven en in het gezinsleven en ook in het openbare leven. Om tot deze gevolgtrekking te komen, dat op meni gerlei gebied veel vast loopt, als gevolg van te weinig, of in ’t geheel geen over leg. Men begrijpe ons goed. Niet dat we zouden zullen beweren, dat „goed over leg”, alles is en wij dus tenslotte heel den levensgang in eigen handen hebben. Daar zijn tal van omstandigheden buiten den mensch die zoowel ten goede als ten kwade hunnen invloed uitoefenen en waartegenover men in vele gevallen machteloos staat. We denken bijv, aan ziekte, of zwakte, of misgewas, of over productie, of te veel aan werkkracht, en tal van andere bekende en onbekende machten die invloed uitoefenen. Doch af gezien van deze laatste is het een on loochenbaar feit, dat door meer en beter overleg andere resultaten zouden zijn verkregen. Bij al hetgeen verricht wordt is voor alle dingen overleg noodig. Dit geldt van het woord, hetwelk men spreekt. Wie overkwam het nooit, dat in der haast een woord gesproken werd, waarvan men later spijt kreeg. Misschien was het eene belofte of eene bedreiging, of een verwijt, of eene beschuldiging, een „ja” of een „neen” hetwelk later oorzaak van heel veel leed is geworden. Men meende ’t misschien op dat oogen blik wel zóó; men dacht in zijn liefde of ook in zijn haat, in zijn ijver of ook in zijn lusteloosheid alle recht te hebben om te spreken gelijk men deed, maar wan neer datzelfde woord eerst rustig over dacht was geworden, dus verstandig „overlegd”, dan had het in vele gevallen anders geluid, of was achterwege geble ven. ’t Zelfde betreft ook het geschreven woord. Menige brief, menig contract was nooit verzonden of gesloten wanneer een kalm overleg vooraf was gegaan. Hoe dikwerf gebeurd het in ons leven niet, dat de morgen ons anders vindt dan de avond en de nacht wijsheid gaf. Inzon derheid wanneer ons gemoed door aller lei oorzaak is opgewonden, hetzij ten goede of ten kwade, hebben wij méér dan anders voorzichtig te zijn en een wacht voor onze lippen te zetten, opdat aan deze niet iets ontglipt, waar wij la ter spijt van hebben. Daar zou heel vee. levensleed, zoowel voor den enkelen mensch, als in ’t gezin en in de maat schappij voorkomen zijn, als meer naai dezen regel werd gehandeld en wie hem het meest in beoefening brengt, zal daar zeker ook de meeste rijpe vruchten van plukken. Echter is dit overleg niet alleen noodig bij het spreken en schrijven, doch óók bij al den arbeid die verricht wordt, en daarom vóór alle dingen bij ons denken. Overleg bij het denken. Feitelijk ligt daar het geheim van het welslagen, voor zoo ver dit dan in onze hand ligt. Dat onze gedachten zijn overwogen. Dat er orde en regelmaat in ons denken is. Dat zich bij dat denken het eene uit het andere ont wikkelt, het eene op het andere gebouwd is; het eene uit het andere voortkomt. Precies zoo als bij den bouw van dat huis, waarbij het diepe fondament in den bodem zich ontwikkelt en tenslotte uit loopt in den sluitsteen van den topgevel» Precies zooals uit den onzichtbren wortel in de donkere aardschoot de halm verrijst en dan de aar; of de stengel en dan de blofem, en dan de vrucht. Precies zooals bijv, bij den leergang in het onderwijs, waar de streepjes en letters uit de aan- vangsklas van de lagere school onaf scheidelijk verbonden zijn met den uit slag van het eind-examen en het diploma na voltooiden arbeid. Wie zou niet gevoelen dat een dusda nig overleg, aan allerlei werk vooraf gaande, op alle takken van bedrijf van grooten invloed zou zijn. Daardoor gaat zoo min mogelijk verloren; blijft zooveel mogelijk behouden, en wordt zooveel mo gelijk verkregen, ’t Is niet waar dat het verloren tijd is, die aan dit overleg wordt besteed al heeft het daar soms den schijn van. Als na het overleg ’t besluit tot han delen genomen werd naar het gemaakte bestek, zal de arbeid des te vlugger van de hand gaan en de uitkomst hieraan evenredig zijn. Juist het goede overleg, geeft over den arbeid een goed overzicht Het doet kalm werken; bewaart voor zenuwachtigheid; komt op tijd klaar en heeft nog ruimte over voor zich zelf of voor iets anders. Dit is het geheim van veler leven. Daar zijn menschen die het altijd druk hebben, en weinig doen met weinig resultaat Daar zijn ook menschen, die naar een bepaald bestek, zonder veel ophef hunnen arbeid Ingezonden Mededeelingen 1 stijve spieren „Geen goud 1 i Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar, Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. (wettig gedeponeerd) HAARWASCHM1ÜDEL REUKLOOS TEERZEEPPREPARAAT VERKRIJGBAAR inFLE5SCHEN VAN VERSCHILLENDE GROOTTE. AFDOXND MIDCJCL TEGAN MOOA. TARSAVON COMITY - HAARLEM DE JONG s NIEUWSBLAD W I I I I 3O-55-AO-5Oct.p. pond. dadelijk wrijven met het eenige J l middel dat tot diep in Uw spieren doordringt en U snel f weer lenig maakt: Akkers Kloosterbalsem -i—

Bolswards Nieuwsblad nl | 1927 | | pagina 1