FR llllllllllllllllll C.V.S. VEEKOEKJES MET SUIKER llllllllllllllllll BAAI I biereii ft 1 11 I De Bolswardsche Courant en Westergoo es fe p AUTO VERHUUR Ij D. F. J. HOFSTEDE GROOTZAND 18 - SNEEK Soiled Adres voor Brillen j hki orsfl W. VAN DER WERFF Uit den Omtrek. Stadsnieuws. BUITENLAND. ■pER I I I -j ERF L I - I I 4, Jaargang en Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD te PER POND e CaU^^^TKjafZ£LL£ Parfumerie Joyzelly, Haarlem. dersbonden eer bespreking worden ge- R. van der Schaaf met L. R. Jorritsma met Q. Oos- f 10, Lolkje de Boer te 20 CENT PER LI. Inbraken. Frankrijk. Het congres der Fransche socialisten heeft met algemeepe stemmen een motie aangenomen ten aanzien van het ver- kiezingsprogram en de verkiezingstac- tiek. Wat de tactiek bij de verkiezingen be- Vereenlgde Staten. Het 1. R. N. Bureau te Washington deelt mede, dat in het kalenderjaar 1926 Verschynt Dinsdags- Yrydagsavonds. Engeland. Uit Londen wordt (gemeld: In verband met de Ingetreden dooi, waardoor ernstige overstroomlngen wor den verwacht, is door de autoriteiten een waarschuwing gepubliceerd. er in de V. S. 228 personen waren met meer dan 1 millioen dollar. 14 van hen hadden een inkomen van meer dan 5 millioen dollar. Men heeft dit kunnen berekenen volgens de inkomstenbelasting over 1927. KIMSWERD. De gehouden verhuring van zitplaatsen in de Herv. kerk alhier op 1 Januari heeft p’.m. f 60 meer op gebracht dan het vorige jaar. SCHETTENS. Dezer dagen slaagde te ’s Gravenhage voor het examen 3de stuurman, groote vaart, onze plaatsge noot de heer R. Buwalda. WONS. Onze Chr. Muziekver. hoopt 11 Januari a.s. een uitvoering te geven. Zie advertentie in ’t volgend nummer. Werkverschaffing en vorst Eerstdaags zal op het departement van binnenlandsche zaken en landbouw met Veendammer Hypotheekbank. Op een te ’s-G!ravenhage gehouden vergadering van pandbriefhouders der Veendammer Hypotheekbank werd mee gedeeld, dat in een tijdsverloop van 4 maanden (na 7 Juli 1927) door het be stuur vele millioenen aan de leiding zijn onttrokken. Becijferd werd, dat er in totaal 6.4 millioen verloren is. Een comité werd gevormd om de be langen der pandbriefhouders voor te staan. Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys., Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. AvanVALKEHBURC/S s ••iLEVERTRAAh Het weer in het buitenland. Uit Warschau in Polen wordt gemeld, dat groote troepen wolven, door de kou de en den honger opgejaagd, in een af- F’ Ijsclub „Bolsward”. Op morgen, Woensdag 4 Jan. zal door de ijsclub „Bolsward” een wedstrijd wor den gehouden van leden met dames, om luxe voorwerpen. Bij voldoende deelname zal in twee klassen worden gereden. De aangifte is tot ’s morgens 10 uur in „de Wijnberg”. De aanvang van den wedstrijd is be paald op ’s nam. half twee. Waar In de laatste jaren geen leden wedstrijd kon plaats vinden, zal er wel deelname zijn. Het vergiftigde broodje. De 70-jarige arbeider H. M. te H’veen die, als verdacht van medeplichtigheid WORKUM, 29 Dec. Bij de heden ge houden hardrijderij van de ijsclub Wor kum, voor vrouwen, werden de prijzen als volgt gewonnen: 1ste prijs f40, Janna van der Meulen te Grouw. 2de prijs, Boornbergum. 3de prijs, f 7.50, Mina Attema te Plng- jum. Aangezien er slechts 10 deelneemsters waren, meende het bestuur der ijsclub nog een 2de hardrijderij te moeten hou den van de dames die er in de eerste omloop waren afgereden. Bij dezen wedstrijd kreeg: 1ste prijs, f 10, Firn de Jong te Follega. 2de prijs, f5, Regina van der Werf te Workum. 3de prijs, f2.50, Brechje van Oosllga te Sneek. Op de baan, dié in vrij slechten toe stand verkeerde, reed geen talrijk pu bliek. I NIEUWE 6-PERS. WAGENS. in doozenvan 25 K.G. GOEDKOOP en BEST! Eenmaal geprobeerd blijft U gebruiker.” Verkrijgbaar aan onze fabriek te Sneek. Te Bolsward bij G. JORRITSMA. GROOTE RITTEN SPECIALE PRIJS! 3, D. deel, waaronder zéér beste. De prijs van f40 behaalde J. de Boer van Boornbergum.. i De premie van 120 behaalde T. de Jong te Follega en de 2de premie van f 10 behaalde G. Klienstra van Delftstra- huizen. Bij de laatste rit kwam Mej. de Boer nogal ernstig te vallen, maar toch liep ’t voor haar nog al gelukkig mee. Er was veel publiek aanwezig en een gezellige prijsuitdeellng met bal was het slot van dezen dag. Ingezonden Mededeelingen WITMARSUM, 1 Jan. Gisteren, Za terdag 31 December, had de hardrijderij van vrouwen plaats, die eerst zou gehou den worden op 22 Dec. maar wegens dooi moest worden uitgesteld. Hierraan namen een 11-tal vrouwen Op ’t emplacement van de Lim- burgsche tram te Roermond is een gas meter ontploft. De werkman S. Kool werd door de rondvliegende stukken metaal doodelijk getroffen. dient te worden getroffen betreffende de loonen van de tewerkgestelden bij vorst. MAKKUM, 29 Dec. De Chr. Muziek vereniging „Halielujah”, directeur de heer P. van der Veer van Bolsward, gaf hedenavond een uitvoering.op de boven zaal van het hotel „De Prins”, voor uit- genoodigden, speciaal voor donateurs en medewerkers. Het programm: bevatte de volgende stukken: 1. Koraal. 2. Le chef da Corps, V. Bu ry. 3. Le secret de la Bohémienne, R. Massard. 4. Marie-Jose, E. J. Anne. 5. Bon pied, bon ceil, Em. Baudoux. 6. Le Fringant, F. Rousseau. 7. L’Echo de bois, J. Martin. 8. Sternengold. 9. Les Eglan tines, A. Villalonga. 10. Antoine, L. Ver maelen. 11. Koraal. Ter afwisseling in de soort van muziek gaven de heeren T. van der Linde, J. Kunst en W. Weissenbach (violisten) en B. de Vries, pianist, aardige kwartet- nummers te hooren. Deze vier heeren, allen leden van het muziekkorps, hadden onder leiding van eerstgenoemde, deze aardigheid bedacht. In de korte tusschenpauzen hield de heer H. van der Meer een paar ernstige voordrachten, getiteld: „Simson’s Utein” en „De Schipbreuk”, terwijl de heer W. Weissenbach en mej. A. Kooij een paar luimige voordrachten hielden, getiteld: „Kees en Gees” en „Haan en Kip”. Dat de muziekvereeniging succes heeft gehad met het houden dezer uitvoering, bewees wel het telkenmale terugkeeren- de applaus na elk muziekstuk of voor dracht. En dat „Hallelujah” na een lang, sukkelend leven nu blijkbaar een blozen de gezondheid begint te krijgen, dat be wezen de tentoongestelde eereteekenen, n.l. de groote medaille en het diploma, welke In de zaal ter bezichtiging hingen. Door de voorzitter der vereeniging, de heer L. de Groot, werd de vergadering met gebed en dankzegging, geopend en gesloten. (De medaille en diploma waren ge wonnen op het concours van 13 Juli 1927 te Lemmer). aan de door zijn schoondochter ge pleegde vergiftiging, in het Huis van Be waring te Leeuwarden was opgesloten, is thans op vrije voeten gesteld. tè^Hoehne tegen een boom is gereden en ff' totaal vernield. Van de inzittenden waren een Rijksweersoldaat en zijn zuster op slag dood. De chauffeur en een andere vrouwélijke passagier werden zwaar ge wond, de derde vrouwelijke inzittende kwam er met lichte verwondingen af. Naar uit Hamburg wordt gemeld, be staat er,’als gevolg van den geweldigen ijsgang, ernstig gevaar voor een dijk breuk aan de Elbe. ifi alle districten candidaten zal stellen, j Federaties, die uitsluitend om mate- p rieele redenen in de mogelijkheid mee nen te verkeeren zulks te doen, moeten zich met de permanente administratieve commissie in verbinding stellen om te trachten het door de partij geformuleerde beginsel te verwezenlijken. Voor de herstemmingen spreekt het congres het vertrouwen uit, dat de fede raties zullen optreden ten gunste van den candidaat, tot welke politieke partij hij ook behoort, die de meeste kans heeft de reactie te verslaan. Duitschland. Uit Maagdenburg wordt gemeld, dat een auto, waarin vijf personen zaten, die klaarblijkelijk van een oudejaarsavond- viering niet zeer nuchter naar huis reden, Nekkramp. Te Lemmer heeft zich een geval van U nekkramp voorgedaan bij een 15-jarig meisje. Na 24 uur is het kind in het zie kenhuis te Sneek overleden. BOLSW1ARD, 31 Dec. Hedenavond nam Ds. Prins, die zijn emeritaat had aangevraagd afscheid van zijn gemeente. Het kerkgebouw was bij deze gelegen heid flink gevuld. Na gehouden predika tie, waarin Zjjn Eerw. in ’t kort zijn loop baan herdacht, werd deze toegezongen: „Dat ’s Heeren zegen op U daal.” Zondagmorgen werd de gemeente be kend gemaakt, dat de kerkeraad had be sloten, inplaats van verbouw der be staande kerk, een nieuwe kerk te bou wen op een nieuw terrein. Naar we uit goede bron vernemen is de pastorie van ds. Prins onderhands aangekocht door S. Siersma. De bekende hardrijder Arend Poepjes, die met zijn schip te Medem- blik ligt, Is zoodanig komen te vallen, dat hij drie ribben brak. België. Zaterdagmiddag even na 2 uur is de fabriek van ontploffingsstoffen, Explo- sifs Satanite te Lanaeken in Limburg na bij de Nederlandsche grens in de lucht gevlogen. De ontploffing werd tientallen-- kilometers ver gehoord, terwijl steenen, dakpannen, stukken hout, enz. overal in de omgeving der geteisterde fabriek neerkwamen. In het dorp zelf zijn vele huizen beschadigd, tot dusver heeft men .vijf lijken van arbeiders onder het puin weggehaald; er zouden echter nog meer O slachtoffers zijn. Ook de directeur der fabriek is verdwenen. Er waren 9 arbeiders in de fabriek fl werkzaam; men vreest, dat ook de vier 3®,. nog niet gevonden arbeiders en de direc- L teut omgekomen zijn. De dienst der opgravingen van het koninklijk museum der Cinquanetaire te Brussel heeft na zeventien weken zoe ken in de duinen van de Panne een aar dewerkfabriek ontdekt, die uit het ijze ren tijdperk, 3000 jaar geleden dagtee- kent. Deze ontdekking zal het mogelijk tnaken de geschiedenis samen te stellen van de aardewerkfabricage uit dezen tijd, Stukken aardewerk, bronzen, juweelen en gereedschappen zullen einde Januari 1928 in het museum tentoongesteld kun nen worden, schrijft de „Tel.” MAKKUM, 31 Dec. Hedenmiddag werd alhier een hardrijderij gehouden van vrouwen boven de 16 jaar en had plaats op zee, vlak In ’t gezicht van de Zuider zeewerken. ’t Was de bedoeling van het bestuur der Ijsclub, dat er minstens 8 deelneem sters moesten zijn, doch .daar er op Za terdag zeer velen zijn verhinderd, gaven er zich slechts 7 dames als mededingsters op, waarvan tenslotte ook nog één weg bleef. In een korte vergadering met gesloten deuren besloot het bestuur (hoewel te leurgesteld) dezen wedstrijd toch maar te laten doorgaan, ook mede hierom, dat men de dames van elders niet gaarne wilde teleurstellen. Hoewel kort van duur,'is het toch een prachtige rijderij geweest en zijn er spannende ritten af gelegd. De prijzen f20, f 12, f5, f5, f2.50 en f 1, weden gewonnen door de dames: Jetske Bangma te Burgwerd 1ste prijs. ders nog geen spoor ontdekt. Inbrekers hebben bij den kaashande laar Honing te Huizen, de brandkast uit de woning gebaald en daaruit o.m. een bedrag van f 2300 ontvreemd. Later Is de brandkast geopend op ïvatraat straat staande teruggevonden. TJERKWERD, 31 Dec. Alhier werd ’n hardrijderij gehouden van jongens tot 16 jaar. De ondoelmatige of liever de te late publicatie is zeer zeker de oor zaak geweest, dat slechts 14 jongens zich voor dezen wedstrijd lieten inschrij ven. Als gevolg van deze weinige deelna me werden de prijzen gewijzigd in dier voege, dat het goud werd ingehouden. D. Knol van Hartwerd ging met den Isten prijs, een zilveren horloge, strij ken. H. Zijlstra van Bolsward, als no. 2 verkreeg een nikkelen uurwerk, terwijl R. Foèkerna van Blauwhuis een pó’rtfe- monnaie en onze plaatsgenoot C. Draaijer een gulden als gratificatie onit- vingen. KIMSWERD. Uitslag der alhier ge houden hardrijderij. Twee heeren en een dame aan een stok. Na een vinnige kamp om prijs en premie, niet minder dan 5 maal werd gereden,, werd na loting de prijs toegekend aan mej. M. Dijkstra, G. S. Brunia en D. van der Berg. Premiewinnaars werden mej. M- Wel- dema, J. Braaksma en C. Harkema. De gascorruptie. 1 De gemeenteraad van Leeuwarderadeei heeft met 8 tegen 6 stemmen verworpen K een voorstel-Brolsma (S.D.) om den dl- i recteur der lichtbedrijven te ontslaan. Het voorstel der commissie, om der f" directeur, behoudens oplegging van stra' te handhaven, werd aangenomen. Ged. Staten hebben inmiddels berich dat zij de beslissing omtrent goedkeu ring der gemeentebegrooting hebbqj verdaagd en het gemeentebestuur h<1 ben gemachtigd tot het doen van 1 helft der uitgaven, met uitzondering J het salaris van den directeur der 11T bedrijven. 4 perssalon van den heer W. van Wieren te Marssum, zijn aangehouden te Zwolle en later naar Leeuwarden overgebracht Reeds bij het eerste verhoor hebben zij een volledige bekentenis afgelegd. Doodeilijke vaL Ben In het Palace-Theatre te Wcllingbo- L rough (Engeland) is een trapezewerker, m» 1 die als „aapmensch” optrad, gevallen tusschen het publiek op de stalles. Hij brak zijn nekwervel en was kort daarop dood. Hij had dezelfde toer reeds 30 jaar met goed gevolg verricht teze vertegenwoordigers van de landarbei- dersbonden eer bespreking worden ge- JF0* hóuden over de vraag, of een regeling I» door liteit en bereiding. :uze ■J 1 IF Bij een inbraak in het pakhulJ firma Eekhof te Nijmegen werd de bram i kast opengebroken en daaruit een be I drag van f2500 ontvreemd. Van de da fcwaliteid gelegen landstreek een groot aantal boe- F ren hebben gedood. Bij de Russische grens verslonden zij twee vrouwen en vier smokkelaars. Er zijn troepenafdee- lingen vertrokken, ter bestrijding der roofdieren. Hongarije wordt door sneeuwstormen geteisterd. Honderden telegraafpalen zijm~w omgewaaid. Het verkeer is op talrijkr F punten gestoord. Voor Oost- en Midden Scandinavië y de temperatuur aanzienlijk gestegen. I Aangehouden. De gebroedrs A., uit Franeker, die ’,4 verdacht worden van inbraak in de kap- Pen‘ fc IJssport Vanwege de bewoners der Groote Markt, Appelmarkt en omgeving werd Zaterdagmiddag een hardrijderij gehou den. Volgens de bekendmaking was de aan gifte vrij voor Vrouwen en Mannen (in paren) tot en met 12 jaar. Er werd ge reden onder de bepalingen van het reg lement van den Bond v. Y. Vijftig paren, verdeeld in twee klassen, namen aan den wedstrijd deel. Door het aanbrengen van vlaggen had de baan tusschen de beide markten een feestelijk aai’ulen. Voor de prijswinnaars waren aardige cadeautjes beschikbaar, waar dikwijls fel om gestreden is. In de klasse 1012 jaar werden de prijzen gewonnen door: 1ste prijs: H. Ruiter met Tj. Broekstra. 2de prijs O. Andriesma met E. van der Spoel. 3de prijs: Noordbruis. 4de prijs: terbaan. 5de prijs: N. Bijlsma met C. Vonk. In de klasse 69 jaar werden de prij zen gewonnen door: lste prijs: H. Stormer met A. Lands- kroon. 2de prijs: A. Sonsma met J. Brouwer. 3de prijs: J. Hoogma met K. Terbraak. Inplaats van een extra cadeau voor den snelsten rit, had de directie (achteraf gebleken) een troostprijs, bestaande uit 2 maal 5 reepen chocolade, beschikbaar gesteld voor het paar, dat tijdens een rit het vaakst kwam te vallen. Die prijs viel ten deel aan D. Ruiter en zijn dame. De paren, welke geen prijs konden behalen ontvingen allen een versnape ring. Na afloop der rijderij had de prijsuit- deeling plaats in het hotel „De Wijnberg” van den heer H. Gaarmann. Met een toepasselijk woord van den heer P. D. van der Klei, werden de prij zen aan de winnende paren uitgereikt. Van het prijswinnend paar in de oudste klasse ontving de dame nog een bouquet en de heer een krans. Hierna werd door directie en deelnemers nog een optocht door de stad gehouden. ’t Was voor de kinderen en ’t publiek een mooie middag. A, treft, wordt uitgesproken, dat de partij "Woensdag 4 Januari 1928 Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 WITMARSUM, 2 Jan. Heden had hier een mooie hardrijderij plaats, die veel publieke belangstelling had en wel van 3 aan de haak onder de leden der ijsver- eeniging. Achttien 3-tallen namen hieraan deel. lste prijs H. Jongeóijk, Jac. Kuperus en mej. D. van der Eemsvan Wier. 2de prijs: G. van der Eems, Jac. Kooi- stra en mej. I. Bangma. 3de prijs: Joh. Werkhoven, R. Yet- singa (Arum) en mej. Tj. Hlemstra Hichtum. Boudiene van der Werf te Workum, 2de prijs. Maaike Weggemans-Koopmans Makkum, 3de prijs. Regine van der Werf te Workum, 4de prijs. Atje Poepjes te Wons, 5de prijs. Ruurdje de Jong, 6de prijs. Daar deze rijderij spoedig afgeloopen kon zijn, werd er ondertusschen vlug een z.g. kwartjes-rijderij op touw gezet voor mannen van onbepaalden leeftijd. Hieraan namen 32 personen deel, en daar men het zoo mogelijk nog voor donker wilde klaarspelen, werd deze rij derij zonder medelijden met de mede dingers in razende tempo’s afgejakkerd (ook wel eens aardig). De prijzen die zouden bestaan in sigaren, werden ge wonnen door: Jan Kunst lste prijs. Otto de Jong, 2de prijs. Willem Genee, 3de prijs- Jouke de Jong, 4de prijs. Zoo hadden we dus twee hardrijde rijen op één namiddag en nog wel op Zaterdag. Zeg, wat wil je nu nog meer? Kermis-afi De gemeenteraad van Dokkum heeft i met zes tegen vijf stemmen (rechts tegen links) besloten de kennis af te schaffen. jur. ■MDOUWt KU ATS TABAKSMBRJiKIN-OPOeuan t!B< Opwekkend en verfri «schend Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Tl It Official Ford Dealer BOLS WARD [DEJ _,d J S NIEUW 33LAD waarin op^enotnen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1