Dames Kousen Corsets oer FRITS OOSTERBAAN m. Koopjes Koopjes ffl URUftttftimrttiWint tTTnill WWiniITOM Pluche Tafelkieeden alle soorten met A Hoeren Hemden prima soorten jOHnn rueb. Tandarts Tandarts NUK BOLSWARD Spreekuur: 10—2 (Vrijdags niet) Zaterdags tot 12 uur. Wollen Heeren Vesten Kinder Hoedjes Jurkjes Pakjes VOORTZETTING: Capes - Broekjes Directoires Manufacturen- en Beddenhandel, Stoffeerder!] LAURENS VAN DER WERF 10 °|o KORTING 328 Handschoenen Kousen - Spattees Onderjurken Directoires Lijfjes - Borstrokken De Bolswardsche Courant en Westergoo Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Jt Telefoon Np. 12 W 151. KORTING C.V.S. VEEKOEKJES MET SUIKER in doozen van 25 K G GOEDKOOP en BEST! ge op CORSETS EN BOEZELAARS 20 °|0 KORTING ONDERJURKEN VESTEN EN PULLOVERS TRUIEN EN TRICOT-PAKJES Zaterdag 21 Januari 1928 No. 6 23?^ Jaargang enz. enz. OPRUIMING ER IS GELD TE VERDIENEN!! OPRUIMING solide Bretelles 45 et. solide Sokkenhouders 18 et. aar! enz. enz. ard OPRUIMING De Spreekuren te SNEEK zijn Dinsdags van 91 Voor nrindergegoeden van 9—10 Adres P. B. VAN HAM, Stadsnieuws f3.75 en A Wol fantasie Spotprijzen spotprijzen - goede modellen fl.95 Jan. er en is en met voorstel van B. en l te te ïtse dn. ietze ga te nelis Vild- nnes irga. trüp. Ger- Lnna Cees- 5 dv de 1 zv ietje der erna roor rijsl rs >r S. O. L. Strijkkwartet Op Maandag 23 Jan. a.s. des avonds te 8 uur zal het strijkkwar tet, gevormd uit de leden van het Symphonic Orkest te Leeuwarden, onder de auspiciën van het Nut alhier een concert geven in de Con certzaal „de Doele”. Niemand ver- 4.52 4.54 4.55 4.57 4.59 5.01 A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten by het Bureau voor oplaagcontróle. ikje van Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2^; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Herbenoemd. De heer J. P. Westerbaan is voor den tijd van drie jaar herbenoemd als inspecteur der ijsbanen alhier. innnunniiiniiiut waarin opgenomen aad I l- e op al deze Artikelen die niet worden opgeruimd ien- um, den cht. nw. .d k II e e .Eenmaal geprobeerd blijft U gebruiker.” Verkrijgbaar aan onie fabriek te Sneek Te Bolsward bij G. JORRITSMA. stra, loop 13 jr„ irtog. 2. Alsvoren tot wijziging der Algemeene Politieverordening. niet met de wereld in aanra king kwam. Toch kwam hij in aanraking met een oud man, ’n zieke en een lijk en kwam zoo tot het inzicht, dat alle leven lij den is, of op lijden uitloopt Na lang zoeken en peinzen komt hij eindelijk tot het ware inzicht, over wat de oorzaak van dat lijden is en hoe daar een eind aan gemaakt kan worden. Dit laatste kan geschieden door te ontsluipen aan gevoelens van schuld en dood, en dit heeft weer plaats in den „Nirwana- toestand” d.i. een „zijn” in vol komen rust ten gevolge van een uitdooving van alle levensbe hoeften. De invloed van Boeddha is zeer groot Zijn ideeën worden door meer dan vierhonderd mil- tioen volgelingen beleden. Deze ideeën moeten nu ook overge bracht worden naar ’t Westen. De tijd hiervoor schijnt rijp te zijn, want in het innerlijk leven van vele menschen is geen rust meer, en juist het Boeddhisme predikt rust, volkomen rust, de mensch zal niet meer zijn, hij zal ondergaan in de „Alziel” in het onbewuste, d.i. de zaligheid van het Nirwana. Veelzeggend is het, dat ook theologen met deze ideeën sym- pathiseeren. Dr. Bokler zegt o.a. In een brochure, doelende op de ze kwestie: „Uit Indië komt alles goed". In verband met deze gang van zaken wordt overal het Chris tendom scherp becritiseerd. Zoo constateerde bijv, een Japansch hodgleeraar, dat de „Christenen” zelf zeggen, dat hun godsdienst heeft afgedaan. De gevaren, die hier nu drei gen, moet men niet gering ach ten. Vooral in de groote steden ziet men reeds veel voorstanders van deze Boeddhistische begin selen. In vele deftige winkels vindt men tal van Indische voor werpen. Op verschillendle kan toren zijn Boeddhabeelden lang geen zeldzaamheid meer. Sterk wordt men vaak beïnvloed door de theosophische uitspraak: „In naam van Boeddha is nog nooit een droppel bloed gestort.” He laas, van het Christendom kan dat niet getuigd worden”. En hoe is dan al weer voor den Oosterling 't leven van de Chris tenen? De bioscoop zegt het hem. Het is een aaneenschake ling van echtbreuk, dronken schap, oorlog, enz. Daarom moet het Oosten redding bieden. Hoe de menschen opgewekt worden tot de zending in Euro- Gymnastiek. De gymnastiekvereniging „Lycurgus-Wilhelmina” al hier, hield Woensdagavond hare jaarlijksche openbare uitvoering. De Doelezaai was behoor lijk bezet. Bij het ophalen van het scherm, stonden de turnsters en turners, bene vens de schoolkinderen in ’n bevallige groep op het too- neel geschaard. Na met het vaandel gesa lueerd te hebben, werd door hen het eerste couplet van ’t Gymnastenlied gezongen. Hierna nam de heer Joh. Vogelzang, voorzitter der Vereeniging, het woord. Hij heette de aanwezigen allen hartelijk welkom, in ’1 bijzonder den heer H. Beek huis, beschermheer der Ver eeniging, den voorzitter van den Bond voor Lichamelijke Opvoeding en de besturen van de verschillende gymnas tiek- en sportvereenigingen. Het verheugt hem, dat onder de bekwame leiding van den heer E. Statema de oefenstof dit jaar is opgevoerd. Spreker betreurt het, dat ’t - 2.10 - 2.25 - 2.50 19/20 20/21 >1/22 22/23 23/24 24/25 25/26 OOMES, Schoenwinkel, Snupmarkt. zuime om van deze, in Bols ward en omtrek hoogst zeldzame gelegenheid om goede kwartetmuziek te ge nieten, gebruik te maken. Het bekende ensemble be hoeft natuurlijk niet te wor den aanbevolen. Daar de entreeprijs voor niet-leden zeer laag is gesteld (50 ct.) kan ieder van deze gelegen heid profiteerefl. De heeren, die allen een leidende positie in ’t orkest bekleeden, stellen zich vooi werken te spelen van Haydn, Mozart, Beethoven, enz. Voor bijzonderheden ver wijzen wij naar de in dit blad voorkomende adver tentie en naar de in en bui ten de stad hier en daar op gehangen programma’s. Verslag van de derde Wtater- lezing, gehouden 19 Jan. In „Ons Gebouw”. Nadat de bijeenkomst door ds. Loor was geopend werd het woord gegeven aan Ds. Poot van Haarlem Als onderwerp was gekozen: „Een h'edendaagsche Heiland”. Spreker begon met iets te ver tellen van een congres, gehou den in het Sterrebosch te Om- De lichten der Auto's en - - - - deze week gewerkt Zoowel bij de vrije oefeningen als het toesteltur- nen viel aller kracht en vlug heid te bewonderen. Als nieuw voor Bolsward was het nuftrer springtafe', waarbij door de heeren-tur- ners mooie springoefeningen werden uitgevoerd. De door turnsters en tur ners geformeerde groepen en standen vielen zeer te roemen. Wanneer we een vergelij king maken met vroegere ja- ren, dan kunnen we tot ons groot genoegen een flinke vooruitgang constateeren. Door toepassing van het Bode-systeem zijn de oefe ningen allen even sierlijk en los van beweging en is het stijve en stramme van voor heen daaruit geheel verdwe nen. Het programma werd vlot afgewerkt. De kleine pauzes werden gevuld door goede muziek. De voorzitter bracht bij het sluiten een woord van harte- lijken dank aan den directeur en diens echtgenoote voor de verleende medewerking tot 't welslagen van deze uitvoe ring. Hij prees den directeur als een bekwaam leider. Als blijk van erkentelijkheid werd hen een prachtige bloemen mand aangeboden, hetgeen door de aanwezigen met lui den bijval werd begroet. Bestuur, directeur en leden kunnen met voldoening terug zien op deze welgeslaagde uitvoering. Na afloop werd nog eeni- gen tijd gezellig gedanst. >a, blijkt wel heel sterk uit een boeddhistische preek. Hierin worden de Europeanen barbaren genoemd, die slechts leven tot het voldoen van hun lusten en niet doen naar ’t voorbeeld van hun Christus. Het verstand wordt overvoed, maar de ziel hongert. Streng wordt ook af gekeurd het wetenschappelijk onderzoek op levende dieren. Stel tegenover dit laatste het stichten van hospitalen voor zie ke en gewonde dieren door Boeddha. De eerste zendin'gsactie in de ze richting had. in ons land plaats in 1891. Leidster was de Engelsche theosophe en schrijf ster Annie Besant, die verkon digde op een harer vele reizen eindelijk in het Himalaja ge bergte den „geest” te hebben ontvangen. Ze stond sterk onder invloed van Blavotsky. Later openbaarde zich eenig verschil tusschen deze twee. Blavotsky zou men da meer geestelijke en Annie de. meer dogmatische kunnen noemen. Beiden wilden echter een samensmelten van alle godsdiensten, echter met behoud van alle verschil tus schen deze godsdiensten. Uit deze vereeniging zou dan ten slotte één groote theosophi sche richting geboren worden. In 1910 vertelde Annie, dat de. Christus .spoedig zou ver schijnen. Twee groote eigen schappen van Hem zouden zijn: „Standvastigheid en zachtmoe digheid”. Om ieder het toetreden tot de orde gemakkelijk te maken, zijn er verschillende onderorden in gesteld. Bijv, de „Tafelronde” voor jonge menschen. De „Ro zenkruisen” voor liefhebbers der sterrenkunde. Voor eventueele Roomsche volgelingen is de „Vrije Katholieke kerkorde” in gesteld. Grond van deze theo sophische beweging is bijv, de messiasverwachting in haar verschillende vormen. Zoo ook de sterrenwichelarij. Men meen de toch in de stand der plane ten een kruis te zien, iets wat in geen 1000 jaar was voorge- komen. Een nieuw menschenras zal ook opstaan. Men meent dit nieuwe ras reeds in Australië gevonden te hebben. Aan ons land komt de eer toe, dat hier de Christus het eerst is opgetreden. Misschien is tot dat doej ons land ook buiten den oorlog gebleven. Nederland zal in de toekomst „Vredeland” genaamd worden. Nu kunnen we vragen: „Heeft ons als Christenen dit alles ook iets te zeggen.” Het antwoord moet zijn „Ja”. Het optreden der orde toch moet in velerlei opzichten den Christen beschamen. Niet zonder reden wordt in het Oosten het „Christendom” gelijk gesteld met werelddienst. Wat indruk moet het wel niet op de Oos terlingen gemaakt hebben, toen in den grooten oorlog bijv, de Duitsche zendelingen door hun mede-Christenen werden ver jaagd? Voor den Oosterling een teeken, dat de z.g. Christenlan den „verheidensU zijn. Er moet meer dorst komen naar het levende Evangelie. Er moet een geestelijke omwente ling plaats hebben, maar dan 3. Alsvoren om naast de be staande tarieven een nieuw gas tarief vast te stellen. 4. Alsvoren tot het verleenen yan een bijdrage in de kosten van eventueele verbetering van den trekweg Bolsward-Workum. 5. Adres van U. B. Yntema om I de Ymswoldertille voor de restee- rende huurjaren te mogen ovei- doen aan S. J. van Abbema te Workum, met voorstel van B. en W. 6. Voorstel van B. en W. tot overneming van een perceeltje grond aan de Harlingerstraat. 7. Alsvoren tot benoeming van leden der Commissie tot wering yan schoolverzuim. 8. Rapport eri advies van de Commissie van onderzoek naar het beheer van de gasfabriek al hier. Rijwielen moeten ontstoken worden: 4.50 n.m.7.31 v.m. —7 30 7.29 7.28 —7 26 7.2Ó —7^4 ledental der vereeniging niet grooter is, temeer, daar voor vele jongelieden de beoefe ning der gymnastiek, als zijn de een goedkoop medicijn, zoozeer gewenscht is en hoopt, dat nog velen lid der Vereeniging zullen worden. De krite „Boalsert” had ’n telegram gezonden, waarin zij de Vereeniging „veel succes” wenschte met deze uitvoe ring. Na den aanwezigen ver zocht te hebben gezamenlijk het tweede couplet van het Gymnastenlied te zingen, ver klaart hij de bijeenkomst voor geopend. Daarna werd een begin ge maakt met de uitvoering van het met zorg gekozen pro gramma. Al de daarop voor komende nummers werden correct afgewerkt. 't Was een lust te zien naar de fraaie en vlot uitgevoerde leuke spelletjes der kleine meisjes en jongens. Vooral de aan het slot geformeerde groepen ontlokten een warm en welverdiend applaus. Door de oudere meisjes en jongens werd over het alge meen beslist en correct ge werkt. Zoowel de uitvoering van de eenvoudige als de meer ingewikkelde oefenin gen hadden de onverdeelde aandacht der aanwezigen. Vooral de springriet- en knotsoefeningen vielen bij zonder In den smaak. Ook voor de door hen vertoonde standen een woord van lof. De uitvoering van de vrije- en die der stokoefeningen door de dames-tumsters kwa men wel tot haar recht. Het werken door hen aan paard en brug was In één woord schitterend. Hulde voor zulk fraai, beslist en correct toe- stelwerken. Ook de heeren-tumers heb ben allen hun beste beentje voorgezet. Over het geheel genomen Is door hen best men door de Orde van den Ster in het Oosten. Op dit congres was, volgens de leden der Orde, de Heiland in werkelijk zintuig lijk waarneembaren vorm aan wezig en wel in den persoon van een Jonge Brahmaan. Deze jon ge Brahmaan zou als hervormer optreden. Bij hem was te vinden werkelijke liefde en werkelijk ge voelen. Zal men zijn volgeling zijn, dan moet men ook de ware liefde en het ware geweten ken nen. Deze hervormer was reeds lang verwacht, soms meende men, dat hij verschenen was, doch in 1927 was dan eigenlijk de vleeschwording van den Christus een feit Het doel van den hervormer is nu om ,,’t Licht” van ’t Oosten te ontsteken in deze Westersche landen Door handel en politiek oefenen West en Oost reeds veel invloed op elkander uit. Van veel meer belang moet echter in deze tijd de geestelijke invloed gere kend worden, die vooral van 't Oosten uit op Europa wordt uit geoefend. Deze invloed komt wel heel sterk uit in het stichten van Arabische miskeeën en Boeddha- tempels In Europeesche landen. Hoe is deze invloed te verkla ren? Prof. Bolland geeft op deze vraag een antwoord.. Hij zegt o. a.: „Het zwaar gewonde Europa biedt aan Azië een gunstige kans. De atheïstische wijsbe geerte heeft het Christendom als ’t ware doodgedrukt. Het Evan gelie is een Evangelie van de ge vulde beurs geworden.” Hier staat tegenover de Oos- tersche idee van Onthouding, medelijden, natuurvereering enz. De Oosterlingen krijgen eeni- ge voorstelling van het leven der Westersche volken door de bi oscoop. In het oog der Ooster lingen is dan het leven in het Westen lang niet goed. Men ziet het zelfs zoo, dat er in het Oosten zendingsvereenigingen worden opgericht om Europa uit zijn diep gezonken toestand te redden. Dit nu stelt ook de „Orde van de Ster uit het Oos ten” zich ten doel. De zending, en daarmede de redding, zoo zegt ze, zal komen uit het Oos ten. En die zending zal behel zen de leer van Boeddha. Deze Boeddha was de stichter van een leer, die menschen den weg moest wijzen om verlost te wor den uit den eindeloozen kring loop der wedergeboorte (ziels verhuizing). De vader van Boeddha wilde er voor waken, dat zijn zoon der gemeente Bolsward op 24 Ja nuari a.s. ’8 namiddags 7 uur ten stadhuize. 1. Voorstel van B. en W. tot opheffing der borgstelling van dea heer J. de Boer. Steeds voorraad houden wjj van: Kapokmatrassen Wol Zeegras Gezondheids,, Veeren Bedstellen Kapok Zeegras Dekens Ledikanten Matrasdekken Bedthjjken Bedovertrekken Kwaliteiten prima. Prijzen laag. Laat thans uw bedden opmaken en herstellen waarvoor wij een speciale inrichting hebben. Aanbevelend, M. K. DE VRIES Groote Dijlakker 56, Bolsward Dit no. bestaat uit 2 bladen Porto Binnenland 2 ct. Buitenland 4 ct. Tandarts, SNEEK, houdt eiken DONDERDAG Z IT T I N 6 te BOLSWARD in ’t HÖtel GAARMAN, Marktplein. SPREEKUUR 10—l1/,. Wacht- en Spreekkamer boven. per paar 60 ct. f Vergadering van den Raad alle prima soorten naar keuze DE JONG s NIEUWSBLAD BALANS-OPRUIMING 1 i. i „IDEAAL UITVERKOOP 9

Bolswards Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1