miiiiiiiihiiiii llllllllllllllllll AUTO VERHUUR BORTER, Gaiioastraai, smeek C.V.8. VEEKOEKJES MET SUIKER D. F. J. HOFSTEDE OROOTZAND 18 - SNEEK Soiled Adres voor Brillen De Bolswardsche Courant en Westergoo DE JUISTE TIJD. W. VAN DER WERFF 23^£ Jaargang Woensdag 25 Januari 1928 No, 7 BUITENLAND. Een mechanische hel? ZO CENT PER KM. Uit den Omtrek. Stadsnieuws. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en A 9 4 A. V. wwAJjaiü»* Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. iWXMURCrS- LEVERTRAAN Aanleg Waterleiding. Op uitnoodiging van H.H. Voogden van het Weeshuis alhier, is door den heer P. van der Heide en de Firma T. S. van der Zee, prijsopgave verstrekt voor het aan leggen der waterleiding met sanitaire voor het Weeshuis en het Gymnastiek lokaal. De aanleg Is opgedragen aan den heer P. van der Helde, die het laagst had In geschreven. A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten by het Bureau voor oplaagcontrOLe. drukke wereldverkeer, hetwelk zoo ge makkelijk als in een draaikolk meesleurt en naar de diepte voert, vanwaar uit geen terugkeer meer mogelijk is. En hoe dichter men komt in de nabijheid van de plaats waar het hart dezer geweldige be weging klopt, hoe grooter het gevaar is, van te worden mede gevoerd, waarheen men niet wil. DAArom is ’t zoo noodig voor elk, dat hij zorgt voor de noodige rust en de onmis bare stilte, om te komen tot bezinning en bewaard te worder voor dat vreeselijke hetwelk allen tot n stukje van een ma chine maakt, en hef leven dreigt verloren te doen gaan in een mechanische hel. 1 Het Britsche Rijk. Het Theemsdal wordt met een nieuwe overstrooming bedreigd. Sedert Zater dag is de Theems boven Teddington steeds steigende. De overlaat in Tedding ton Iaat thans per 24 uur 4400 millioen gallons water over. Door regenval in het westelijk gedeelte van het Theemsdal is eenige vrees voor een nieuwe overstroo ming niet ongegrond. Te Manchester heeft een groote brand gewoed. Twee groote katoenfabrieken zijn afgebrand, een derde fabriek werd zwaar beschadigd. Bij deze branden gin gen 120.000 spindels verloren, terwijl de aangerichte schade op ongeveer 2.400.000 gulden geschat wordt. Voetbal Zondag j.l. speelde C. A. B. II te Lem mer voor de competitie F. V. B., tegen Lemmer II en wist deze te kloppen met 5—2. Met rust was de stand 21 In het voordeel van C. A. B. II. Wiersma was in dezen wedstrijd wel zeer productief, - daar hij niet minder dan 4 goals voor zijn .rekening wist te nemen, terwijl Huisman 1 doelpunt wist te maken, zoodat onze stadgenooten welverdiend wonnen. NIEUWE 0-PERS. WAGENS. Ê3 Een goed HORLOGE voor matigen prijs Het adres voor reparatie in doozenvan 25 K.G. GOEDKOOP en BEST1 „Eenmaal geprobéerd blijft gebruiker.” Verkrijgbaar aao onze fabriek te Sneek. Te Bolsward bij G. J0RR1TSMA. GROOTE RITTEN SPECIALE PRIJS! Official Ford Dealer BOLSWARD Voor het op 21 December J.l. te Leeu warden gehouden examen voor de Ver- eenigfng van Leeraren, slaagde o.m. voor Engelsch, mej. H. Vergnes aldaar, die hare opleiding genoot bij den heer F. E. Lammere, alhier. Duitschland. In de autoherstelinrichting van de fir ma Schulz <S Co. te Kiel, brak de vorige week een brand uit, die, was de brand weer niet zoo snel bij de hand geweest, verschrikkelijke gevolgen had kunnen hebben. Bij hare komst stond de brand weer voor een middelmatig grooten brand, dien zij vrij spoedig meester was. Bij het opruimingswerk kwam men echter tot de ontdekking, met een ge vaarlijke brandstichting te doen te heb ben, meldt de „Tel." Door het geheele atelier liep een lont van werk, gedrenkt In olie en benzol. De geheele ruimte was met een centimeter- dikke laag benzine bedekt en dwars door die brandstof had de lont het vuur moe ten leiden. Verder waren twee vaten car bid aangeboord. Door blind toeval is het vuur niet dadelijk deze richting op gegaan. Was de lont In brand gevlogen, dan was een explosie gevolgd, waar de twee jongste -Berhjnsche ontploffingen kinderspel bij waren. De vernietiging van het gebouw had tegelijk alle sporen der brandstichting ultgewischt. Nader onderzoek toonde nog aan, dat alle voorradige benzine- en benzol-vaten waren leeggegoten. Voorshands zijn alle drie in de werkplaats werkzame em- ployé’s in hechtenis genomen. Naar uit Maagdenburg wordt bericht,, is in de Zaterdag aldaar gehouden be- stuurszitting van den Bond van Midden- Duitsche metaalindustrieelen mei alge- meene stemmen besloten alle metaalbe werkers in Midden-Duitschland uit te sluiten en wel met ingang van Dinsdag en in Anhalt met ingang van Maandag j.l. WITMARSUM, 21 Jan. De vleesch- keuringswet heeft heel wat veranderin gen voor de slagers in het leven geroe pen. De een na den ander moet zijn win kel of andere inrichtingen'naar de bepa lingen dier wet zien in te richten, wil hij niet met de justitie in aanraking komen. Zoo ook wordt hedenavond de nieuwe slagerij van den heer A. Dijkstra bij de brug geopend. Prachtig en keurig ziet alles er uit, geheel modern en naar de eischen des tijds ingericht Al de wanden zijn opgemaakt met fijne witte tegels met bandversiering, daarbij nog voorzien van waterleiding en electriciteit, de ge heele stand ziet er prachtig uit en het geheel is een kijkje waard. We wenschen den ondernemer dan ook een voortdurend succes toe.'Ook timmerman en schilder hebben alle eer van hun werk. Dezer dagen las ik ergens een belang rijk artikel over den tijd dien wij beleven en de vraagstukken die zich daarbij, in tegenstelling van voorheen, aan ons voordoen. Eerlijk gezegd, hebben beide onderwerpen ons stil gemaakt en tot na denken gebracht. Omdat zij zoo waar, maar ia hun waarheid zoo geweldig en zoo vreeselijk waren. Vooral waren het een paar zinsneden die mij vasthielden. De eerste was deze: „Wij zijn stukjes to eene machine geworden, en ons „eigen” leven dreigt verloren te gaan in een mechanische hel.” Is dat niet iets ontzettends, dat de moeite waard is om onder de oogen te worden gezien? Enkele jaren geleden sprak men van den fabrieksarbeider dat hij in vele ge vallen een „verlengstuk” van de machine was. In onze dagen past dit beeld niet meer, maar geldt het, voor allen, zonder onderscheid, dat zij een stukje in een machine geworden zijn. Géén verlengstuk meer dat er aan toegevoegd is en er óók bij behoort, maar een onderdeel van het mechanisch geheel; een atoom in het menschenkluwen, dat in eindeloos ge- wir-war zich, beweegt, dat telkens van gedaante verandert, dat rustloos bezig is zijn kennen en kunnen tot steeds hoo- ger prestaties op te voeren met dit ge- vaar, dat de persoonlijkheid daardoor verloren gaat om tenslotte onder te gaan In wat de schrijver noemde „de mecha nische hel”. En het was mij, alsof ik een oogenblik gedwongen werd het drukke wereldgedoe rondom mij gade te slaan, en zelf daarbij te worden uitgeschakeld. Onwillekeurig gleden de blikken over het woelige levenstooneel, hetwelk als in een film aan het oog voorbij gleed. Van alle zijden zag en hoofde il^ het motorgeronk, te land en te water, en in de lucht en in rustlóoze vaart vlogen de auto’s en toeterden de hoorns om ruimte te geven aan het voortvliegende leVen. Want er was haast, groote haast bij allen- Wie niet mee deed in deze jacht werd eenvoudig aan kant gezet en niet meer geteld, wie wél mee deed, en dat zijn allen, die in den strijd om het bestaan zich een plaats hebben te veroveren, of de veroverde ruimte willen trachten te behouden en te verbreeden, zij gingen zóó op in hun bedrijf, dat ternauwernood voor iets anders meer tijd en gelegenheid bestond, en al weer dat woord in schril le kleuren voor mij verrees: „Wij zijn stukjes in een machine geworden, en ons eigen leven dreigt verloren te gaan in een mechanische hel”. Een mechanische hel. Boven ons straks, als de luchtlijnén elkander kruisen, gelijk thans de wegen van het spoornet. Rond om ons, waar nu reeds op den publieken weg ternauwernood nog plaats is voor den wandelaar omdat het snelverkeer bij dag en bij avond, tot diep in den nacht, die wegen in beslag neemt. Ach, mis schien ook in de woning, die voorheen nog een „tehuis” was, waar men rusten kon en in de gezelligheid van het familie leven het herstel der krachten gevonden werd, verbruikt in de dagtaak, of de Vereenigde Staten. 'De president van de Amerikaansche Federatie van den Arbeid, de heer Green, verklaart dat de partij der georganiseer de arbeiders aan de twee grootste poli tieke partijen zal verzoeken in het pro gram voor hun verkiezingscampagne op te nemen de toelating van het gebruik van bier met een alcoholgehalte van 2.75 De Federatie van den Arbeid vraagt dus een bier-program. Frankrijk. Met 410 tegen 23 stemmen (de socia listen onthielden zich van stemming) heeft de Fransche Kamer aangenomen het wetsontwerp op de recruteering van het leger. In dat ontwerp wordt o.a. be paald, dat met Ingang van 1 November 1930 de militaire diensttijd van één jaar zal worden ingevoerd, wanneer aan be paalde voorwaarden zal zijn voldaan. Die voorwaarden zijn: lo. de aanwerving van een aantal be- roeps-militairen voldoende om het to tale effectief hiervan van 72.000 op 106.000 te brengen; 2o. Aanwerving van 15.000 militaire geëmployeerden; 3o. Aanwerving van een aantal vaste civiele geëmployeerden voldoende om het effectief dezer geëmployeerden in het moederland op 30.000 te brengen; 4o. Aanwerving van een voldoend aantal mobiele republikeinsche garden om het effectief der mobiele republikein sche garde te brengen op 15.000. Mocht op 1 November 1930 aan deze voorwaarden niet zijn voldaan, dan wordt de invoering van den één-jarigen dienst tijd automatisch uitgesteld. Concert van het S. O. L-Strijkkwartet Maandag 23 Januari heeft in ,)De Doele” het Departement Bolsward der Maatschappij tot Nut van het Algemeen haar leden gratis en niet-leden tegen een matigen toegangsprijs een zeer mooien, muzikalen avond verschaft. De heer G. C. Eisma opende en heette het publiek, dat de zaal matig vulde, hartelijk welkom. Toen was het woord, als ik me zoo mag uitdrukken, aan het S. O. L.-Strijk- kwartet van het Symphonic Orchest te Leeuwarden. Het tooneel, waarop de executanten hadden pjaats genomen, maakte een zeer gezelligen indruk, de zaal met haar keu rige verlichting niet minder. Het kwartet bestaande uit de heeren Panbakker en Wolthoff, viool, Sterk, alt en Kueter, cello, heeft zich van zeer aangename zij de doen kennen. Het samenspel was zeer goed, de toon der verschillende instrumenten mooi rond wel verzorgd, de voordracht zeer be schaafd. Van de drie quartetten van Haydn, Mo zart en Beethoven die we te hooren kre gen, beviel ons de uitvoering van dat van Mozart het beste. In het slot van ’t Allegro was het samenspel niet heel cor rect, dit werd echter ten volle hersteld in den mooien samenklank van het Andan tino, dat vooral in' zijn ragfijn slot het gehoor wist te boeien. Larghetto van Anton Doörack werd prachtig gespeeld; wat een heerlijke sfeer van zachte wee moed werd hier geschapen, in het mid den afgewisseld door een vleugje blij heid; dit was een van de mooiste num mers. In Sarabanda van Blumenfeld muntte de mooie volronde toon van het geheel bijzonder uit, terwijl in Nocturne van Borodino cello en alt zeer mooi naar voren traden. Ook het slotnummer: Vari aties op het Oostenrijksch Volkslied, deed de toehoorders genieten, wat wel bleek uit het daverend applaus, waaraan geen einde scheen te komen en waaruit duidelijk bleek, dat men nog gaarne een „toetje” had gehad. In het slotwoord zei de heer Eisma niet te veel, toen hij ook namens het publiek hulde en dank bracht voor de genotvolle uren, het kwartet een goede toekomst wenschte en een hartelijk tot weerziens toeriep. Ook de heer Stoop kreeg een welver diend pluimpje voor de prettige stemming die hij mede in „De Doelezaal” getooverd had. .Nog werd medegedeeld, dat Maandag 20 Februari de heer Alt zal optreden met „De vliegende Hollander” en „Cava- léria Rusticana”. ARUM, 20 Jan. Benoemd tot wijk verpleegster voor Arum c.a., Zr. I. van de Vegte, verpleegster in het Diacones senhuis te Leeuwarden. R. K. Jongenspatronaat Zondagavond jongstleden vierde het Patronaat „St Antonius” zijn jaarfeest, dat bestond in een kerkelijke oefening vooraf en een avondfeest in ’t Vincen- tiusgebouw. Dr. S. Andela opende met een wel- komswoord en sprak z’n vreugde uit over de flinke opkomst, ook van de ou ders der beschermelingen. De heer S. S- van Hettema bracht jaar verslag uit, waardoor men omtrent het werken van het Patronaat een goede idee kreeg. Pater Eickholt, Moderator, sprak de jongens op kernachtige wijze toe, ze op wekkende om toch steeds vóór alles trouwe bezoekers te blijven van de we- kelijksche samenkomsten, waar het nut tige met ’t aangename wordt geboden, ’t Voetbalspel op zichzelf niet verkeerd mag nooit leiden tot plichtsverzuim! Dan reikte Hij den scheidende jongens (18-jarigen) *elk een diploma uit, als bewijs voor trouw bezoek en goed drag.* Hij hoopte, dat hetzelve In hun verder leven steeds aangename herinne ringen mocht opwekken en ze de ontvan gen lessen in praktijk zullen brengen. Ook Pastoor Duinisveld kwam nog aan het woord en roerde eenige practische punten aan. Na dit officieele gedeelte was aan de orde: opvoering van het blijspel „Russen en Russen”, dat door de jongens kranig werd gespeeld. koestering plaats greep, waardoor de verkilling van het harde, ruwe leven be ter kon worden verduurd, doeh waar nu al tic stemmen en klanken uit deh aether worden opgevangen, die ook de stilte van de woonkamer wegnemen, en het „tot-zich-zelven.” komen bemoeilijken. Eenerzijds een wonder van techniek, maar ook aan den anderen kant zoo ge vaarlijk om het kostbaarste bezit een vei lige, rustige, weldadige stilte, prijs te ge ven en op te offeren aan het geroeze moes eener jachtende wereld, de mecha nische bel. Ligt er werkelijk in het woord van dien schrijver, niet de eerste de beste, geen ernstige vingerwijzing om zich te bezin nen, om nA te denken, óm zich zelf te worden, en toe te zien, dat men in deze wilde, wanhopige worsteling niet geheel en al ten ondergaat? En de vraag drong zich op: „Als het in dit tempo voortgaat (en er is niet veel kans dat in de eerstkomende tijden de stroom van het leven langzamer zal gaan vloeien) waar moet dit dan op uitloopen? Zal het Worden een vreeselijk» déraille ment van het wereldmechanisme’, waarbij de stukken die de machine vormden uit- een worden geslagen om gebroken en verminkt en misvormd her en der te wor den heengeworpen, om dan door degenen die de catastrophe mochten overleven, uit de chaos te worden bijeen gezocht en dan van nieuws aan te beginnen, in ma tiger gang, zooals die machine, na de paniek langzaam voortkruipt over den herstelden weg als om zich te vergewis sen of het kan? Of zal door de nieuwste vindingen, de spanning eveneens tot in het oneindige kunnen worden verhoogd, desnoods ten koste van innerlijke waar den, maar om daardoor toch den tijd uit te dienen die toegemeten werd? En dAn het Andere, hetwelk ik las. geschreven door een vrouw, maar geheel passend in ditzelfde raam van onzen tijd. Ook zij heeft het over de veranderde toestanden van heden, bij vroeger en schrijft o.a. over de vele vraagstukken voor welke de vrouw van de 20e eeuw zich ziet geplaatst. Zij heeft het eerst over het moderne meisje met haar siga ret en haar jongenskop je en hare zorg voor de lippen en de nagels en hare kleeding zonder zakken en haar grooter of kleiner taschje, al naar dat de mode voorschrijft en over de corsagebloem op den bonten mantel (niet bontmantel) en de slobkousen en de enkel zijden kousen in passende kleuren. En over het huwelijk met een man die veel geld heeft en weer verlaten wordt als hij niet meer bevalt, liefde, daar kan je immers niet van le ven, en over een auto en reizen en win tersport. En dan heeft ze het over de moderne vrouw van onzen tijd, maar met har problemen. Hoe zij met haar tijd en haar geld zal uitkomen. Of zij zich aan kan toor- of maatschappelijk werk zal wijden, of zij zal gaan studeeren in talen, of die in het buitenland zal leeren, en zoo ja, wAAr dan. Zal zij hare dochter zenden naar de uit-de-mode geraakte-vkostschool en na het verkrijgen van de akte als on derwijzeres direct geld laten verdienen, aangenomen dat het solliciteeren succes heeft, of zal zij gaan naar een school voor vrouwenarbeid? En in geval er geen mid delen zijn om zich deze weelde te ver oorloven, zal zij het meisje dan sturen in en atelier, of een fabriek, of een dienstje? En het kind van het platteland wil naar de stad, waar het denkt dat de- kansen om vooruit te komen, beter zijn en de jonge dames, die de H. B. S. of de „M. U. L. O.” of ’t „gym.” afloopen, overwe gen of zij naar een gemeentelijke of rijks- betrekking zullen staan of zich voor een beroep zullen bekwamen, of van het le ven zullen genieten. En de huismoeder heeft het er over of zij een dienstmeisje zal nemen of een werkvrouw. En de jonge moeder tobt over haar kleinen, of zij deze zal zenden naar een Montessorie of een Fröbel school en de vrouw vart de wereld die de eene vergadering na dé andere af-* loopt, peinst voor welken arbeid te zul len bedanken, omdat het haar „heusch te machtiig” wordt. In dezen geest gaat bedoelde schrijf ster door en zegt dat voor de lichtzin nigste het leven juist door al deze proble men een last dreigt te worden, en schrijft daaraan mede toe het groote aantal over- spannenen en zenuwzieken van onze da gen. Bij wie dus ook het persoonlijke le ven ten onder ging in den wilden wed loop van onzen tijd, waarbij elk een stuk van de machine is geworden en dreigt onder te gaan in een mechanische hel. Het is zeker niet overbodig bij deze geweldige dingen, waarin zooveel waar heid ligt, den vinger eens te leggen. Wie heeft in zijp persoonlijk leven nog nooit gevoeld, die sterke zuigkracht van dat Bazar Ned. Ver. tot Afecfa. van Alcoh. Dranken. De eerste goederen voor onzen te hou den Bazar kwamen reeds in ons bezit, o.m. van de navolgende personen en firma’s: J. Wielinga, vischhandel, toezegging. H. Bosma, vischhandel, toezegging. Coöp. „Ons Belang”, toezegging. J. Wijma, Schildwijk, doos zeep. A. Zuidema, schoenhandel, 2 paar sier- klompjes. J. F. Repko. galanteriën, beeld en vaas. H. Brenninkmeijer, Sneek, kleedje. Kareis Theehandel, Groningen, Recla- me-artikelen. Zeepfabriek „Het Klaverblad”, Haar lem, Reclame-artikelen. Stijfselfabriek „De Bijenkorf”, Koog a.d. Zaan, Pudding, enz. De Groot, Workum, Sigaren. Johs. Mol, Leeuwarden, toezegging ta bak. N. N., eenige goederen. Mej. L. Ferwerda, Kleedje. D. Bangma, Goedkcope Winkel, thee servies. Jacob Mol, een leesboek Y. Ykema, een theewanner. J. Grunstra, een étui met lepeltjes. Namen waar geen plaatsnaam bij staat, zijn te Bolsward. Door de bekende firma Van Nelle zal gratis Thee en Koffie worden geschonken tevens nog toezegging van thee, koffie en tabak, vertegenw. F. K. Mobach. /TARSAVON ClTCV7 fiAARWASCHMIDOEL v TARSAVON COMaWY -HAARLEM -Sy OEXPOHEERO) ||P 7^ RE’ KL003 tEERZEEPPREPARAAT VÖKRUGBAAftinFLESSCHEN VER3CH1LLTHDC GROOTTE. A. CKMMD MXDCC. TMKH «1XM. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1