STOP FRIS0-BAA1 30-55-^0 - 5Octp. h pond C.V.S. VEEKOEKJES MET SUIKER De Bolswardsche Courant en Westergoo T I D. F. J. HOFSTEDE OROOTZAND 18 - SNEER SAMENWERKING. Levertraan* BUITENLAND. Stadsnieuws. Jaarvergadering. O •JU Woensdag 1 Februari 1928 No. 9 en A Ingezonden Mededeelingen ter. den >ÜP e 4 WS.OBW can- zaak evot- vrij. r den Vrijdag werd door het bestuur van het algemeen verbond van spoorwegarbei ders in Duitschland besloten, om de loon- bepalingen en de tariefverdragen tegen 1 April op te zeggen. Te Freiburg werd Zaterdagmorgen ’n lichte aardbeving waargenomen. Volgens berichten uit Bazel werd de zelfde aardbeving ook daar opgemerkt. Zware voorwerpen schommelden heen en weer en lichte vielen om. De aardbe ving duurde 3 seconden, waarbij een sterk suizen in de lucht werd waargeno men. Vooral In de Zwitsersche Jura werd een golvende beweging van den bodem geconstateerd. zinken van de S 4 zoowel door een co mité uit beide Huizen van het congres als door een, door den president te be noemen commissie. Het besluit gaat thans terug naar het Represantenhuis, dat al leen aan een onderzoek namens den pre sident gedacht had. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. A dve r t e n t i 6 n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. pr^js. Aangesloten by bet Bureau voor oplaagcontröle. iVALKEnBURCS-* Het Brltsche Rijk. Op de conferentie van de Coöperatieve Partij, welke Zaterdag te York werd ge houden, zeide de voorzitter, het Lager huislid Alfred Barnes, dat na 10 jaar de partij er met de overigen van overtuigd was, dat zekere nationale diensten zoo- als de electriclteitsvoorziening, de steen kolenproductie en het transportwezen in het belang van het publiek als collectie ve onderneming door den staat in be heer dienden te worden genomen. Dit kon gebeuren door politieke actie, en het was volstrekt niet noodig, daarmee te wachten tot de particuliere ondernemers hun belangen hadden geconsolideerd. BelgfS. Het Kamerlid Buyl, burgemeester van Elsene, heeft afwijzend beschikt op het verzoek der Belgische vereeniging voor intellectueele betrekkingen met Rusland om de Sovjet-tentoonstelling, die dezer dagen werd verwoest, door de „jeunes- ses nationales” opnieuw te openen. Vereenigde Staten. Het heeft er den schijn van, dat men zich in de Ver. Staten beangst maakt over de toenemende welvaart aldaar. De minister van Handel, de heer Hoover, heeft n.l. een commissie benoemd, be staande uit vooraanstaande zakenmen- schen en economen, welke commissie tot taak heeft binnen twaalf maanden rap port uit te brengen over de oorzaken van de welvaart in de Vereenigde Staten en over de te nemen maatregelen om deze welvaart permanent te maken. Voorzit ter van de commissie is Wesley Mitchell. Deze verklaarde in een intervieuw dat de economen met eenige spanning het resul taat van het onderzoek tegemoet zien, waarom sinds 1923 in het land zulk een welvaart heerscht, ondanks het feit, dat de prijzen zijn gedaald, dat kleinere win sten werden gemaakt, dat de werkloos heid vrij belangrijk is en in den landbouw een depressie heerscht. De Senaat heeft zich uitgesproken voor het Instellen van een onderzoek naar het teure week ia U Frankrijk. Het bestuur van de C. O. T., het Fran- sche Vakverbond heeft in verband met de vele aanvragen, die de bestuursleden ont vangen om op politieke vergaderingen te spreken, welke door organisaties, die buiten de vakbeweging staan, zijn be legd, besloten dat de gedelegeerden van de C. O. T. gedurende de thans ge opende verkiezingscampagne slechts het woord mogen voeren in zuiver vakver- bondsbijeenkomsten ten einde geen aan leiding te geven dat de arbeid van het Vakverbond verkeerd wordt geïnterpre teerd. zaak deze 1 ge- ig te :t en een Of :dig- 23^5 Jaargang eskun. ander :nno* t dot» oudei arvei. :eldigt' n eer- auwet Duitschland. In het industriegebied van Essen is een belangrijke overeenkomst betreffende de arbeidsconflicten tot stand gekomen. Toen de werkgevers en de werknemers onderhandelden voor den bemiddelaat over ’n loonovereenkomst werd overeen stemming bereikt en een regeling ge troffen, die niet onaaonzienlijk boven die in andere industrie-gebieden uitgaat zoor- et de <arne n U Omtrent het spoorwegongeluk dat in Birma plaats had met den trein van Man dala, naar Rangoon, wordt nader gemeld dat de machinist, de stoker en 20 reizi gers werden gedood, 28 personen werden gewond, van wie 20 ernstig. Een later bericht meldt: Verscheidene der wagons, die bij het spoorwegongeluk In de rivier terecht kwamen, werden geheel verpletterd. Zoo lang de overblijfselen, niet zijn opge ruimd, is het niet mogelijk het aantal dooden vast te stellen, doch veertig lij ken zijn reeds te voorschijn gebracht. Men vermoedt dat sabotage in het spel is op grond van het feit dat een bout uit de rails was verwijderd. 'leken ecteu linge: en e De Vereeniging „Onderling Zieken fonds Bolsward” hield Maandagavond hare jaarvergadering in de bovenzaal van „De Doele”. Aanwezig waren 13 dames en 43 hee- ren. De voorzitter, de heer H. Mulder, opende de vergadering met een woord van welkom, waarna de secretaris, de heer E. Feenstra de notulen der vorige jaarvergadering voorlas. Daarna deed de secretaris lezing van het jaarverslag, waaruit blijkt, dat de Vereeniging is opgericht in April 1922 en dat men in Juli van dat jaar in zee ging, zoodat de vereeniging thans haar eerste lustrum viert. Opgericht met 349 leden, bedraagt het aantal leden thans 627. Het verslag van den penningmeester, den heer M. Yssels, wees aan een ont vangst van f 5.726.44/1 en een uitgaaf van f 5.241.43, alzoo een batig saldo van f 485.01/2. Hierna volgde verslag van de con- tröle-commissie. Namens deze commis sie werd door den heer A. C. H. Panne- koek Loois dank gebracht aan den pen ningmeester voor zijn accuraat beheer. De drie bestuursleden H. Mulder, K. Beunder en S. Wolthuizen, welke aan de beurt van aftreding waren, werden met groote meerderheid herkozen. Als lid der contröle-commissle, welke bij aftreding niet herkiesbaar zijn, moest aftreden de heer F. de Jong en was er een vacature. Als leden van die commis sie werden gekozen de heeren L. Bijl- sma en A. C. H. Pannekoek Loois en als waarnemende leden de heeren S. van der Veen en ,W. Hofma. Bij de rondvraag kwam het bestuur met het verzoek tot de leden, om voort aan art. 9 van het huishoudelijk regle ment in toepassing te brengen. Hiermede wordt bedoelt het eerste gedeelte van dat art. luidende: „Als men niet door de ziekte gebonden is thuis te blijven, ver voegt men zich met de laatste kwitantie bij den arts aan huis in diens spreekuur.” Ten slotte sprak de heer dr. Beekhuis nog een woordje eri vertelde een geval, dat hij ter elfder ure geroepen was bij een kind van een niet-fondslid. Had men lid geweest, dan had men zóólang niet gewacht. De voorzitter sloot hierna de vergade ring met een opwekkend woord om zoo veel mogelijk en steeds propaganda te maken voor het fonds. Kv. DOÜWË EGBERTS TABAKS-FABRTEKEH Speciaal Adres voer Breukbanden, Buikgordels en Kunstledematen. ien opwerpen om hem het voortgaan te beletten, en zij bedenken niet dat elk wie dit poogt kans loopt door den golfslag te worden op zij geworpen of meege sleurd. Zoo is het velen gegaan, en het werd de ondergang van hunne zaak of bedrijf, hunne nering of hanteering, tot schade van hun huis en hun nageslacht Als het getij verloopt, dienen de bakens verzet. Als de wind draait, moet de molen ge kruid. Ijzer met handen breken gaat niet, evenmin als de klok van den tijd achter uit te zetten, en wie met zijn hoofd te gen den muur loopen wil ervaart, dat deze hard is, en hij het verliezen moet Zoo veranderde ook de houding tus schen werkgever en werknemer. Niet al leen dat van hooger hand werd inge grepen om den arbeid te beschermen, maar ook den arbeider werd als omtuind met een leger van wetten, terwijl hij niet naliet zelf ook nog zijne wetten te stel len of in elk geval waar dit nog niet kon, met zijne wenschen te komen. We wil len niet ontkennen dat dit alles te zamen genomen heel het maatschappelijke leven als uit de voegen gelicht en gewijzigd heeft. We zouden ook niet gaarne voor onze rekening willen nemen alles, wat In verband met deze crisis van weerskanten gesproken en gedaan is. Ongetwijfeld werden hier fouten gemaakt en is meer malen noodeloos gekwetst en pijn ge daan. Maar wat bij dat alles meer dan ooit aan het licht treedt, het is de nood zakelijkheid van samenwerking tusschen de verschillende standen en klassen in de maatschappij. Zal het cultuurleven tot rust komen, waaraan toch zulk een drin gende behoefte bestaat, om daardoor kalm te kunnen voortwerken aan de zoo noodige ontwikkeling en uitbouwing van ons economisch bestaan, dat is vóór alle dingen noodig dat de handen ineen ge slagen, om de gescheidenen, maar die bijeen hooren, tot elkander te brengen. We kunnen het ons zoo indenken, dat het een heel ding geweest is voor de Ned. Werkgevers-organisatie, om met het hierboven genoemde voorstel tot de vak centrales te komen, ’t Is een heel nieuw geluid, hetwelk voorheen nooit gehoord werd en reeds daarom tot dankbaarheid stemt. Natuurlijk weten wij niet wat men wenscht voor te stellen; hoe de agenda dezer vergadering er uit zal zien; langs welken weg men zijn doel denkt te kun nen bereiken; in hoeverre hier werkelijk van weerszijden een ernstig streven ge vonden zal worden om in de toekomst zooveel mogelijk conflicten te vermijden, enz. Hier zijn tal van vragen te doen waarop nog geen antwoord te verkrij gen is, en ook de vakcentrales, die met hunne voorzitters en secretarissen ge- noodigd zijn om deze bijeenkomst bij te wonen weten dit niet. Alleen weten wij nog maar dat allen de uitnoodiging voor deze vergadering, die thans vastgesteld is op 10 Febr. a.s., hebben aangenomen, en ook dat nu reeds gezegd is dat wan neer beoogd wordt, politiek te voeren tegen de loonen, tegen de werktijden, te gen de vacantie, tegen schier alle sociale wetgeving, dat dan moeilijk iets positiefs zal zijn te bereiken. Hoewel zich dit laat ste ternauwernood denken laat, lijkt het ons mede daarom het meest wensche- lijke, zich aan geen profetieën te wagen, ook geen veronderstellingen te maken, evenmin met dreigementen te komen, doch af te wachten wat men wil. ’t Is eenvoudig ondenkbaar, dat, ge zien de uiting van onzen tijd, en de rich ting van het wereldleven, dat ook maar die poging zou worden aangewend te rug te keeren tot verouderde toestanden. Doch aan den anderen kant heeft men ook niet te vergeten den zwaren strijd van vele werkgevers om zich staande te houden. Wel wordt daar vaak geoor deeld, dat wie dit niet meer kan, dan maar verdwijnen moet om plaats te ma ken voor een ander, doch dit laatste is hard en moet ook het laatste zijn. Omdat er óók nog zoo iets is van sociale ge rechtigheid welke jegens allen, zonder onderscheid, dient te worden bewezen. Al te lang is het groote maatschap pelijk huis, waarin wij allen zijn opge nomen, en waar elk van ons eene taak heeft, tegen zich zelf verdeeld geweest, met gevolg, dat het öp meer dan eene plaats spaak liep, en niet kon bestaan. Volmaakt zullen de toestanden in deze onvolmaakte wereld met onvolkomen menschen, die bovendien tegenstrijdige belangen hebben, nimmer worden. Maar wanneer de begeerte aanwezig is om el kander te leeren verstaan en begrijpen, dan is reds véél gewonnen, en wanneer daarbij óók nog iets komen mocht van het verlangen om elkaar in liefde en ge rechtigheid te dienen, dan zou in dezen weg ons maatschappelijk leven en dus 't geheele wereldverkeer een nooit geken- den bloeitijd tegen gaan. Plaatselijke keuze. De propaganda-avond voor Plaatselij ke Keuze, welke vanwege het correspon dentschap Bolsward van den Nat. Bond voor P. K. Maandag j.l. In „Ons Gebouw” plaats had, was behoorlijk bezocht. Als spreker trad op, de heer P. van der Meulen te Zeist, met het onderwerp: „Wat ik in 100 dagen in Amerika zag”, terwijl medewerking werd verleend door het onthouderskoor „De Blauwe Vaan”, dir. de heer W. Kingma. De heer J. Nawijn opende de bijeen komst en zei dat deze avond staat in het teeken van Plaatselijke Keuze en be doeld is daarvoor propaganda te maken. Door onze tegenstanders wordt het veelal vioorgesteld, dat wij, drankbestrijders, alle kroegen willen sluiten in ieder geval het gebruik van sterken drank willen verbieden. Dit is echter niet het geval. Onze bedoeling is, langs den ordelijken weg, door opvoeding en voorlichting en door middel van Plaatselijke Keuze ons Nederlandsche volk te overtuigen van de wenschelijkheid om geen alcohol te drin ken. Spr. wijst op de vele misdaden als een gevolg van de drinkgewoonten. Hij brengt in herinnering, hoe bij ver schillende natuurrampen de harten en beurzen der menschen zich ontsluiten om redding te brengen. Doch de ramp van het alcoholisme laat men in ons land voortwoekeren. Een degelijk middel om hierin verbe tering te brengen is Plaatselijke Keuze. Het verheugt hem daarom, dat de heer P. van der Meulen, die 100 dagen in Eenige dagen geleden gingen de bladen een bizonder nieuws vertellen. Namens het Verbond van Ned. Werkgevers is aan een viertal organisaties van werknemers, n.l. de vakcentrales het N. V. V., het A. N. V. V., het R. K. Werkliedenverbond en het Chr. Nat. Vakverbond, een schrij ven gericht, waarin zij uitgenoodigen tot een gemeenschappelijke bespreking, om te komen tot mogelijke samenwerking. Eerlijk gezegd heeft dit bericht ons verrast, doch tevens verblijd. Onwillekeu rig gingen onze gedachten enkele tien tallen jaren terug, toen elk nog leefde voor zich zelf; toen men nog van geen organisaties op het terrein van het soci ale leven wist, althans niet in die mate zooals thans, en toen de afstand tusschen patroon en arbeider, werkgever en werk nemer over het algemeen zóó groot was, dat men niet meer dan hoog-noodig met elkander in aanraking kwam, en door de eersten over de laatsten dikwerf werd beslist, zonder hen te hooren. De oude ren onder onze lezers weten daarvan wel mede te praten, en hebben zeer waar schijnlijk de gevolgen daarvan meerma len ondervonden, ’t Was een moeilijke tijd, en een zware tijd en een donkere tijd, eri een tijd waarin wat men den vierden stand noemde, dagelijks met den harden kant van het leven in aanraking kwam, om niet zelden na een jaren lan gen, rusteloozen arbeid, onverzorgd ach ter te blijven en aan de publieke liefda digheid te worden overgeleverd. Die dan misschien nog een kamertje had, ergens achteraf, waar de groote, drukke wereld die ellende niet zag, of een plaatsje in een armenhuis waar gelijke lotgenooten gemeenschappelijk bedeeld werden, en ten slotte een lijkkist met een grafkuil, ergens achter op het kerkhof. Zóó wis het en men had in massa daar vrede mee omdat het altijd zoo geweest was en men niet beter wist of het behoorde zóó. Maar het rad van den tijd'wentelde verder. Langzamerhand kwamen heel an dere toestanden in het maatschappij-le- ven waartoe verschillende factoren mee werkten, en waarvan o.a. het gevolg werd dat de arbeid zich heeft opgericht uit de gebogen houding van toen, om zijn rechten te laten gelden en zijn macht en invloed te laten voelen. Dat zijn de feiten. Wij beoordeelen deze niet omdat dit hier de plaats niet is, doch consta- teeren slechts hetgeen gebeurd is. Eigen lijk verrassend snel, vooral in aanmer king genomen het lange, taaie leven van het vorige regiem, waarbij alle macht ge vonden werd bij het kapitaal of degenen die de productie-middelen in hunne hand hadden. Nog eens, die tijd is voobij en komt zeer waarschijnlijk ook niet aanstonds weer. ’t Laat zich evenwel verstaan, dat het voor velen moeite gekost heeft en nóg kost om bij deze veranderde verhoudin gen zich zonder slag of stoot aan te pas sen. Elke omkeering onverschillig op welk terrein, heeft altijd ten gevolge dat er gevonden worden die niet zoo spoe dig mee kunnen komen. Zij hebben het oude lief; hun eigen levensgang gaat nog in den vroegeren sleur, met het tempo hetwelk toen den slinger van het levens- uurwerk in rustige maatslag aangaf, en nu kunnen zij er niet bij dat het anders moet en het anders gaat. En zij zouden willen opkeeren den sneller brulschenden levensstroom, en zij zouden dammen wil- Amerika heeft döorgebracht om de betee- kenis van Plaatselijke Keuze daar te lan de te bestudeeren, bereid is gevonden dit hedenavond nader toe te lichten en heet den geachten spreker alsook het onthou derskoor „De Blauwe Vaan” en al de aanwezigen hartelijk welkom en hoopt, dat hier ter stede nog velen mogen toe treden tot de beweging voor Plaatselijke Keuze. Hierna kregen we een paar nummertjes zang van het onthouderskoor, dat ter af wisseling ook later nog een paar maal heeft gezongen. Dit jonge koor heeft zich bijzonder goed van zijn taak gekweten. Eenige der liederen werden met gevoel en zuiver gezongen. Daarna was het woord aan den heer Van der Meulen, die een zeer begaafd en vlot spreker is en op aangename en on derhoudende wijze zijn ervaringen over Plaatselijke Keuze in Amerika den aan wezigen mededeelde. De heer Van der Meulen zei, dat als iemand in een vreemd land een maat schappelijk verschijnsel wil bestudeeren, hij minstens aan drie voorwaarden moet voldoen, ten eerste, dat hij een zekere ervaring van het réizen heeft en dus ‘een zelfstandigen kijk op menschen en dingen bezit; ten derde, dat hij het land en het volk, althans in breede trekken heeft be studeerd. Spreker en de heer De Vries meenden, aan die voorwaarden te kunnen voldoen, zoodat zij met groot zelfver trouwen de reis hadden aanvaard. In den breede schetste de heer Van der Meulen de moeilijkheden die hij en zijn reisgenoot hadden moeten overwin nen (o.a. voor het bekomen van een pas) eer zij in Amerika zouden worden toe gelaten. Verschillende verklaringen hadden zij moeten teekenen, o.a. dat zij geen anar chist waren en dat zij niet aan veelwij verij geloofden. Ook deze verklaringen hadden de twee reizigers met een gerust geweten durven teekenen. Spreker herinnerde aan den tijd der slavernij en vertelde vele bijzonderheden van het Amerikaansche volk, het Ameri kaansche alcoholverbod en over de wer king daarvan. Vóórdat hij de reis naar Amerika aanvaardde, had hij de belofte afgelegd, om bij zijn terugkeer de waar heid te zullen zeggen. Hij vestigde er de aandacht op, dat een wet niet na een jaar of vijf tot volle uitvoering kan ko men, dus ook de Amerikaansche wet tot alcoholverbod niet. De afschaffing der slavernij in Amerika heeft óók vijftig jaar geduurd. De geschiedenis van het verbod is een geschiedenis van vele eeuwen. Dat is een heele lange strijd geweest, totdat eindelijk, in 1918, het eindpunt bereikt werd, het algeheel verbod. Het verbod is dus niet, zooals de tegenstanders der geheelonthouding willen doen gelooven, „uit de lucht komen vallen”. Op den tweeden avond van zijn verblijf in New- York bezocht hij een eens zeer beruchte wijk, die dicht bevolkt is. Hij liep daar drie uur en zag eenige dronken men schen. Later kwam hij in Chicago op een Zon dagmorgen in den stadspolitiepost, waar ongeveer driehonderd beschonkenen wa ren opgesloten. Die waren op straat door een soort ziekenwagen opgenomen. Daar staat echter tegenover, dat hij op Zondagavond in een New-Yorks Luna park is geweest, waar honderdduizenden zich vermaakten; daar heeft hij niemand beschonken of ook maar eenigszins on der den invloed van sterken drank ge zien. New-York is nog wel voor drie kwart gedeelte een vreemdelingenstad. Van de zes millioen inwoners van New- York zijn er maar één millioen echte Amerikanen. Er wonen o.a. een millioen Russen en zoo is het met alle volken het geval. De vreemdelingen kunnen zich niet aan de Amerikaansche gewoonten aan passen. Een officier van het Leger des Heils, dien hij naar zijn meenlng over het verbod gevraagd had, zei alleen als ant woord: „de vroegere hel is thans een hemel geworden”. Van een dame hoorde hij, dat er tegenwoordig niet door de ar men gedronken wordt, maar door de rij ken, die dus de wet overtreden. Van een gedwongen onthouder worden daar ve len overtuigde onthouders, zooals ook de heer Van der Hoeven een broeder van den Hoofdredacteur der „N. R. Crt.” mijl lat ik •ek is In donzen van 25 K. G. GOEDKOOP en BEST! „Eenmaal geprobeerd blijft U gebruiker.” Verkrijgbaar aan onie fabriek te Saeek. Te Bolsward bij G. JORRITSMA. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Opwekkend en Parfumerie Joyzelle, Haarlem. >men. I Lr heb- htei ver- pen- Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7,- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen ”4

Bolswards Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1