RISO-BAAI C.V.S. VEEKOEKJES MET SUIKER in doozenvan 25 KG GOEDKOOP en BEST! D. F. J. HOFSTEDE OROOTZAND 18 - SNEEK Soiled Adres voor Brillen De Bolswardsche Courant en Westergoo 23^ Jaargang Woensdag 15 Februari 1928 No. 13 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLS WARD BUITENLAND. 12 I Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 RECLAME. Stadsnieuws. len Ingezonden Mededeelingen Belgi& J. Q 135 Duitschland. een overzicht van lag. Jer. en 30 40 120 40 be- t ik en- leze Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland 2 ct. Buitenland 4 ct. mogelijk te zijn, daar de storm inmiddels is gaan liggen en de weder Ingetreden vorst de verbinding met den oever moge lijk maakt. Voedsel en geneesmiddelen worden in allerijl door vliegtuigen aan gevoerd. De Russische gezant te Reval heeft de Estlandsche regeering dringend om hulp voor de in gevaar verkeerende visschers A dve r t e n t i n per regel: Weensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontrOle. U Vereenigde Staten. De beide Fransche vliegers Costes en Le Brix hebben hun vlucht van 25000 K.M. van Parijs via Afrika en Zuld-Ame- rika voltooid, toen zij Zaterdag op Long Island landden, waar zij begroet werden door enkele autoriteiten en bekende vlie gers, o.w. de Oceaanvlleger Chamberlin. De Franschen werden per auto naar New York gebracht, waar hun door de Fran sche Kamer van Koophandel een lunch werd aangeboden. Onderweg werden zij hier en daar, waar men hen herkende, hartelijk toegejuichd door groepjes Fran schen en Zuid-Amerikanen. Aan de lunch verontschuldigden de vliegers zich voor hun vertraagde aan komst te New York. Zij hadden, zoo zeide Le Brix, den schooljongensweg gekozen; den volgenden keer zouden zij recht streeks van Parijs naar New York vlie gen. Chamberlin bracht hun hulde voor de stiptheid waarmede zij zich aan het tevoren vastgestelde reisplan gehouden hebben. ta ler. 50 40 35 30 Ct. „Eenmaal geprobeerd blijft kU gebruiker.” Verkrijgbaar aan onze fabriek te Sneek. Te Bolsward bij G. J0RR1ÏSMA. Duitschland heeft het in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een waar noodweer geweest. Naar uit München wordt gemeld, heeft in Beieren een ernstige storm gewoed, die vooral te München uiterst hevig was. Daarna trad een temperatuurdaling in, en wel van omstreeks zeven graden bin nen den tijd van een kwartier. De regen veranderde in een sneeuwstorm. In de AllgSu woedde een hevige Fön. Sedert 6 uur hedenmorgen sneeuwt het en is het weer plotseling omgeslagen. De storm heeft vooral in de hoogge legen gebieden ernstige schade aange richt. In het dal ligt 20, op de hoogten 50 c.M. nieuwe sneeuw. Volgens een bericht uit Dresden is Za terdagmorgen tusschen 3 en 5 uur ook over Saksen een buitengewoon hevige N. W.-storm losgebroken, die veel scha de en verkeerstoringen aanrichtte. Boo» men werden ontworteld, schuttingen om geworpen. Te Dresden waaide een 6 M. hooge schoorsteen om, in het Freital stortte een schachttoren in, een electrische geleiding werd vernield. Te Leutersdorf in het Ertsgebergte sloeg de bliksem in een schuur met graan en machines, welke totaal afbrandde. niet uit het oog verliest en zich blijft her- ken. De redding der overigen schijnt inneren óók een roeping te hebben jegens zijn mede-mensch, zelfs tegenover zijn concurrent, dan blijft ook de reclame van vreemde smetten vrij, en kleeft er aan ’t verdiende loon geen bloed of traan. Rusland. Omtrent de catastrophe der Russische visschers, die in de Finsche Golf nabij den mond van de Narowa op een ijs schots in zee zijn afgedreven, wordt nog nader gemeld, dat bijna 1000 visschers met 300 paarden af gedreven zijn. Van de ongelukkigen zijn er reeds 24 verdron- J- Op waarin opgenomen Wij leven In een tijd van reclame. In stad en dorp, te land en te water, op straat en in de lucht, bij dag en bij nacht, ziet ge allerwege, met reuzenlet ters in bont geschilderde kleuren aanbe volen, ja, wat niet al! Vanaf de Blue- band en de nieuwste auto’s en de beste fietsbanden en de degelijkste schoen merken en de heerlijkste cacao en het on overtroffen kippenvoeder en de geurigste sigarenmerken en *t prima, prima kracht voer voor het vee en de onverbeterlijke uierzalf en de fijnste boter en de smake lijkste kaas met het hoogste vetgehalte, tot de meest modieuze heeren- en dames- en kinderkleeding, naar de laatste mode van Parijs, en de elegantste snit en de fijnste coupe vervaardigd, vanaf de hoofd- en haartooi, tot de hand- en voet- bekleeding en zelfs die deelen van de garderobe die men anders niet zoo ge woon is voor het oog van het publiek ten toon te stellen. Welk zakenman, maakt nu in onzen tijd geen reclame! In de courant door zijn advertenties, waarvan de een al grooter is dan de ander, en de een al sprekender dan de ander en de een al pakkender dan de ander, en die hier niet aan mee doet, die zijn zaakjes nog op dezelfde leest geschoeid houdt als vijftig jaar geleden, in hetzelfde winkeltje, achter dezelfde raampjes, met dezelfde kalmte, hij loopt groot gevaar van zijn plaats te worden verdrongen als dit niet reeds is geschied. Daarnaast kwamen de andere hulpmid delen om aan zijn koopwaar publiciteit te geven. In de steden verrezen de aan plakzuilen; in de dorpen, de bekendma- kingsborden en waar deze ontbraken konden de telefoonpalen soms als zooda nig geschikt dienst doen. Op kruispunten aan de hoofdwegen kwamen eveneens de groote reclameborden waar het reizend publiek reeds vanuit de verte zag aange- kondigd wat het noodig had te weten om op het voordeeligst en het goedkoopst en het vlugst en het gemakkelijkst en het schoonste te worden bediend en daardoor buitengewoon gelukkig te wor den met het reuzenkoopje, hetwelk zoo werd binnengehaald. En nu was dit niet voldoende. Want overdag gebeurde het, dat in de drukte van het leven er geen tijd was om dit al les op te nemen en kalm te overdenken, en dan daarmee profijt te doen. Daarom moest er iets anders verzonden worden en kwam de luchtreclame. Om ’s avonds als het begint te donkeren, in gloeiende stralenbundels tegen den nachtelijken hemel, liefst in de sprekendste kleuren uit te werpen de mededeelingen, dat Van Nelle’s koffie en thee, of de Caravellis- sigaret, of het krokodillen-leder magazijn de meest onovertroffene is in hare soort, en men nergens beter en voordeeligeir te recht kan dan aan het opgegeven adres. Om maar niet te spreken van de duizen den biljetten die de een of andere onder nemende firma uit vliegmachines of lucht ballons kwistig soms laat neerdalen over de kijkgrage menigte, teneinde langs dien nieuwen weg publiciteit te geven aan hare artikelen, in waarheid, wij leven- in een tijd van reclame, en zonder deze zou het zakenleven niet meer gedreven kun nen worden. En wij meenen dat ons land hier niet achter staat bij andere landen. Als wij ons niet vergissen is de firma Van Houten een der eersten in ons land geweest, die voor haar fabrikaat wereld- reclame maakte. Toen eenige tientallen jaren geleden te Parijs de Eiffeltoren ge bouwd werd en gold voor een stout stuk van het menschelijk kunnen en den men- schelljken durf, herinneren wij ons gele zen te hebben van genoemde Weesper firma hoe zij een man wist te vinden. Het Britsche Rijk. Naar uit Londen wordt gemeld, heeft Zaterdag te Whitehaven in Cumberland een vreeselljke mijnramp plaats gehad, Waarbij, naar gevreesd wordt, 13 men- schen om het leven zijn gekomen. Vier maanden geleden kwamen In de zelfde mijn 4 man om het leven; sinds dien was zij gesloten. Zaterdag ging een inspectiebrlgade, o.w. twee regeerings- Inspecteurs, omlaag ten einde het werk weer open te stellen. Toen beneden de zegels werden verbroken, stroomde gas te voorschijn en explodeerde. Alle slacht offers behoorden tot de inspectiebrlgade. Nader wordt door Reuter gemeld, dat om 12 uur des middags de reddingsploe gen zijn teruggetrokken. De ingang van. de schacht, is weer met zakken zand en aarde gesloten. Alle hoop is opgegeven. ’t Kan niet ontkend worden dat er aan dit alles ook een groote schaduwzijde is. Wij wijzen slechts op deze ééne, dht de kleine zakenman, die niet zooveel onder nemingsgeest, of over niet zooveel kapi taal beschikt, of niet zoo’n breeden ge zichtskring heeft, gevaar loopt, onder den voet te worden getreden. Menige kleine fabrikant of winkelier of vakman, die om verschillende redenen aan dezen wedloop niet kan mee doen, zag na verloop van tijd zijn nering en hanteering verloopen en kon het niet meer houden. De sterker en machtiger concurrent overvleugelde hem; het groote publiek ging zijne zaak voorbij, om te gaan naar de groote win kels of magazijnen waar te midden van bloemen en planten, achter groote spie gelruiten en onder verblindende electri sche verlichting op smaakvolle wijze stond uitgestald, en schier tot koopen dwong, wat in de prutszaakjes ter nau- wernood opviel' of misschien niet te ver krijgen was, en zoo moest menige onder neming, die misschien voorheen van ouder op kind gerendeerd had, onder hartzeer en spijt worden stopgezet, ’t Is de oude geschiedenis, die zich in het we reldleven op tallooze wijze en plaatsen herhaald, dat het kleine door het groote, en het zwakke door het sterke Verslon den wordt, een wedloop, waaraan onwil lekeurig ieder bewust of onbewust mee doet, en niemand geheel ontkomt die zich op de markt van liet leven ’n plaats ziet aangewezen, en een taak ziet toebedeeld. Toch kan ook hier nog gerechtigheid worden geoefend, al valt *t niet te ontken nen dat ’t ’n glibberig pad is, waar de ge varen vele zijn, ’t Zal dan geschieden, wanneer men ook in zijne reclame eerlijk blijft, en geen valsche vlag de lading dekt. Wanneer werkelijk ’t geen aangeboden wordt, de eigenschappen bezit, die men er aan toeschrijft, en óók nog ruimte ge laten wordt voor een ander. Wanneer het niet enkel te doen Is om geld of om eer of om macht, maar men de gemeenschap pelijke belangen van het groote geheel De ontzettende storm in den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft over geheel Engeland zware schade aangericht. In Liverpool bereikte de wind de zeer groo te snelheid van 167 K.M., in Londen be droeg de windsnelheid pl.m. 95 K.M. (Reuter voegt er aan toe dat verschil lende huizen in de omgeving van Londen ernstig werden beschadigd. Er zouden eenige dooden en talrijke gewonden zijn). Miss Majorie Franckeiss, die bij de jongste overstroonting van de Theems een vrouw en een kind met levensgevaar uit een woning in Putney (Londen) red de, is dezer dagen gehuldigd. De Lord» Major van Londen bood haar een bedrag van ruim 134 pond aan, dat voor haar met bijdragen van 1 shilling was bijeengebracht, een album met brie ven van loftuiting, een oofkonde, een gouden medaille van de „Health First Association”, een broche van „een moe der” en een exemplaar van Barrie’s „Courage’” van een leeraar van Eton College. in, aldaar hoog in de lucht de annonce aan te brengen welke jaren lang overal gelezen werd, dat „Van Houten’s Cacao de beste en goedkoopste was in het ge bruik”. Den volgenden morgen werd deze reclame natuurlijk zoo spoedig mogelijk verwijderd en schreven de Fransche bla den over die brutale Hollanders die dat brutaal stukje hadden doen uitvoeren, doch genoemde firma had juist daarmede haar doel bereikt Niet alleen voor heel Frankrijk, maar ook voor andere landen, die dit „nieuws" overnamen, kreeg de cacao van Van Houten een naam, zoodat gerust gezegd kan worden, dat zij weldra wereldvermaardheid had. Zelfs werd ver meld dat op de pyramiden van Egypte dezelfde bekendmaking was aangebracht, en een feit is het, dat men nergens kon reizen of overal zag men die bekende af beeldingen met diezelfde aanbeveling van Van Houtens onovertroffen cacao. Na dien is er veel veranderd. Naarmate het intercommunicaal verkeer toenam wisten handige speculanten, en onderne mende truts of corporaties of firma’s van de gelegenheden gebruik te maken om het reizend publiek onder de aandacht te brengen wat voor hunne zaken de bran dende levensquaestie was, om daardoor altijd grooter uitbreiding te geven aan de ondernemingen, waarin duizenden werk lieden hun brood vonden. rikaansche gel<^ ken zooals die8 w geworden zijn’ M niet langs den de wereld een Haarden van de produc reldmarkt had- werd geld met® TT- verloopen, de t11 1 w spierinkje vintin! kabeljauw te vangen. Zoo verrezen de geweldige wereldza- I ken, de schitterende modepaleizen, de ontzaggelijke fabrieken waar het geraas I en gestamp, het geloei en het gesis, het gesnor en gegons der machines bij dag noch bij nacht tot zwijgen wordt gebracht en men hoogstens op den Zondag van eenige uren rusten weet. Men moet van nabij het leven der duizenden mannen en vrouwen te midden van dat oorverdoo- vend lawaai hebben gadegeslagen om te weten wat dit alles inhoudt, en heel dat drukke wereldbeweeg ten gevolge heeft gehad. Vereen. „De macht van het kleine”, welke is opgericht in 1882 en thans pl.m. 90.000 leden telt In 900 plaatsen van ons land zijn af- deelingen gevestigd en 5000 collectanten ver richten hun liefdewerk in het belang der Ver. prr. van Uwf Hrma önbNaa1, aanleiding van de stappen door In navolging vain Duitschen zaakgelastigde von Keiler begon ik in 1926 n herhaling op het departement van bul- best, dat ik daarna -dandsche zaken gedaan om te verkrij- Mijnonderv^din," dat de film „Dawn”aan het leven en uitgevallen ik had terechtstelling van Miss Cavell gewijd eierproductie, terwfet te Brussel zou worden vertoond, uit Sinds ruim een ;e8 dat hij de gemoederen opnieuw Qra,nen! 5n.00nt ken Duitschland zou opjagen, verluidt i.iLj minister Hijmans den zaakgelastigde er op heeft gewezen dat het zeker van belang Is samen te werken tot een betere verstandhouding onder de volken, doch dat de Belgische regeering niet over de bevoegdheid beschikt om de vertooning van welke film ook te verbieden. De ge meentelijke overheid kan een dergelijke vertooning slechts verbieden Indien de rust wordt verstoord x ster tier en nij pertoRonc ds. D. ds. t, bij- 1.30 30 uw ur ds. dienst un der Vm. Kop- Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. wij len >en en, nam. ;en. in ster 'ankz nam. i. 1.30' lezen. 2 uur id. D. DE JONG s NIEUWSBLAD Feestavond. Het 25-jarig bestaan der afd. Bolsward van de Vereeniging „De macht van het kleine”, is Vrijdagavond in „Ons Gebouw” op waar dige wijze herdacht De heer HL J. de Visser fungeerde als feestleider. Na het gemeenschappelijk zingen van het eerste vers van Psalm 103, ging de heer De Visser voor in gebed, las daarna Psalm 146, waarna hij de bijeenkomst opende. ’t Verheugt spr., de in groote getale aan wezigen welkom te mogen heeten en richt in het bijzonder een woord van welkom tot de dames-collectanten, die het bestuur der afd. vormen. Hij wenscht hen geluk met het zilveren feest der afd., dat wij heden mo gen gedenken en op eenigszins feestelijke wijze hopen te herdenken. Spreker drukt er zijn spijt over uit, dat de WelEerw. Heer Ds. Loor, die voornemens was dezen feestavond te leiden, wegens ziek te verhinderd is hier aanwezig te zijn. De heer De Visser brengt een woord van hartelijken dank aan de dames, die week aan week rondgaan met hun busje ten bate van de Vereeniging, welke zulk nuttig werk ver richt om hen, die lijdende zijn aan vallende ziekte liefdevol te verplegen in een der ge stichten te Haarlem of Heemstede. Hij hoopt, dat de dames nog vele jaren werkzaam mogen zijn in het belang der Ver eeniging, dankt ook de oud-collectanten voor hunnen arbeid en hoopt dat deze avond mag staan in het teeken der vreugd®. Over het werk der Vereen, zal spr. weinig zeggen, daar de heer Kortenhoeve, welke da gelijks in de stichting aanwezig is, gaarne bereid is gevonden ons daarover nader in te lichten. De heer De Visser hoopt, dat velen van hen, die nog geen lid der afd. zijn, spoedig mogen toetreden en het nuttig werk der Ver. helpen bevorderen, opdat de afd. na dit tijd perk van 25 jaren haar arbeid weer met moed zal mogen aanvangen. Spr. besluit piet mededeeling van het pro gramma voor dezen feestavond hetwelk met zorg is samengesteld en ook eenige attracties bevat. Hierna werden door de muziekclub „Absit Invidia”, dir. de heer R. P. Straatsma, een paar nummers muziek ten gehoore gebracht. Deze jonge club, die zich ook bij het verdere gedeelte van den avond niet onbetuigd heeft gelaten door verschillende nummers mooi uit gevoerde muziek, waaronder een viool-solo van den heer S. van der Feen, ten beste te geven, heeft door hare medewerking veel bijgedragen tot het welslagen van dezen feestavond. De luide bijvalsbetuigingen na ieder nummer waren dan ook welverdiend. De tableau „De macht van het kleine”, gevormd door de dames-collectanten was een mooi opgestelde groep, welke met een lang durig applaus werd begroet. Daarna volgde de vertooning der licht beelden, welke alle zeer duidelijk waren en de aanwezigen een overzicht gaven van de gestichten der Vereeniging. De verschillende kiekjes gaven ons een beeld van den gestadigen groei der Vereen, die, met een enkel klein gebouw begonnen, thans heeft te beschikken over een 9-tal ge stichten te Haarlem en Heemstede, alle om geven door prachtig natuurschoon. In deze gestichten worden thans pl.m. 440 patiënten liefdevol verpleegd. De vertoonde interieurs schonken ons de overtuiging, dat alles zeer comfortabel is in gericht en dat er in alle opzichten rekening wordt gehouden met den ziektetoestand der patiënten. Het op doek vertoonde werd op aangename en gezellige wijze toegelicht door den heet Kortenhoeve. Deze o o o Miin -F- a. Als stichteres mag worden beschouwd Freule Tedingh van Berkholt, die, als zijtak van de Diaconesseninrichting, de verpleging van lijders aan vallende ziekten ter hand heeft genomen. De Vereen, is haar werk begonnen met in een houten gebouw 5 patiënten te verple gen. In 1884 werd het eerste groote Huis van Barmhartigheid ter verpleging van vrouwen opgericht. Langen tijd stond spr. stil bij de verkrij ging van steun voor de instandhouding der Vereen. Daar door de Regeering geen subsi die kan worden verleend is de Vereen, ge heel aangewezen op de particuliere liefdadig heid. Met voldoening verhaalt spr. over een prachtige schenking, bestaande uit een groot gebouw met bijgebouwen, waar in 1885 de eerste mannelijke patiënten werden ver pleegd. Met dankbaarheid maakt Spr. gewag van den grooten financieelen steun van verschil lende zijden ontvangen, waardoor de Vereen, in staat was te volbrengen wat tot heden door haar is tot stand gekomen. De heer Kortenhoeve gaf uitvoerige inlich tingen over het ontstaan der ziekte, de be handeling en de verpleging der patiënten. Uit alles bleek, dat de verpleging en ver zorging, ook in geval van ziekte of ver wonding, met de meeste voorzorg en doel matig plaats heeft. Kinderen en jeugdige personen ontvangen in de stichting goed onderwijs, terwijl de mannelijke patiënten, welke daartoe in staat zijn, dagelijks nuttigen arbeid verrichten en de vrouwelijke patiënten zich onledig houden met huishoudelijk werk. Ook de vrije tijd wordt goed besteedt. Zoowel in den winter als in den zomer ontbreekt het niet aan amu sement. Bezoek van familie en bekenden is voor de patiënten steeds een waar genot Naast lichamelijke wordt ook aan de gees telijke verzorging der patiënten alle aandacht geschonken. Die taak is echter lang niet ge makkelijk, daar velen hunner maatschappelijk en geestelijk verwaarloosden zijn en de ter verpleging opgenomenén van zeer uiteen- loopende richting zijn. Met een enkel voor beeld illustreert spreker hoe ook hierbij steeds met tact wordt opgetreden. Uitvoerig stond spreker stil hoe financieel vaak' gehandeld wordt bij de opneming van een on- of minvermogende patient. Veelal wordt overeengekomen, dat de patient zelf of de familie en ook wel een instelling van weldadigheid bijdragen in de kosten van ver pleging, die per patient en per jaar f750 bedragen, terwijl het ontbrekende wordt aan gezuiverd door de Vereen. Spreker betreurt het ten zeerste, dat er wel eens een verkeerde meening gelanceerd wordt omtrent de bestemming der ontvangen gelden. Hoe dan wel de gelden der Vereen, bijeen gebracht worden? Door de macht van het kleine. Door het liefdewerk der 5000 collec tanten, die iedere week rondgaan met hun busje. Als belooning daarvoor mogen zij eens pet jaar, één dag, de z.g. groote dag, als een uitgaansdag in de stichting vertoeven. Reis kosten worden niet vergoed. 't Vorige jaar maakten 1170 dames daar van gebruik, w.o. de afd. Sneek, waarvan een opname op het doek werd vertoond. De afd. Bolsward is daar nog nooit ge weest. Spr. hoopt dat deze dit jaar zal over kamen. Spr. besluit zijn met aandacht gevolgde rede met de beste wenschen voor de afd. Bolsward. (Applaus). De heer De Visser brengt een woord van dank aan den heer Kortenhoeve” voor zijn belangwekkende mededeelingen over de stichtingen en het nut der Vereen. De heer Kortenhoeve dankte de aanwezigen voor hunne belangstelling en brengt een woord van bijzonderen dank aan directeur en leden van de muziekclub „Absit Invidia” voor de verleende medewerking. De dames- collectanten zegt hij dank voor hetgeen dezen gedurende 25 jaren in het belang der Vereen, hebben gedaan, hij heeft voor ieder hunne.gelsche en ook voor de oud-collectanten een aardip verrassing, bestaande uit een fraai uitg voerde gedenkplaat. ,an^uv' Na het gemeenschappelijk zingen van Q' pracufk- 180 vers 1 sloot de heer Kortenhoeve n,, d.nteggW. S,.’™ Nog zij vermeld, dat in de pauze f41.50 is gecollecteerd, dat bii de Behouden verlo-- 1.30 ikz,). 8 uren f 420 ‘370 '500 110 16 Opwekkend en verfrisschead Parfumerie Joyzelle, Haarlem. in verzocht. het schoone doel en het nuttige werk der. ting de heer B. Wolthuizen een palmplant en .BAKSFABRIËKi

Bolswards Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1