C.V.S. VEEKOEKJES MET SUIKER De Bolswardsche.Courant en Westergoo 50d.per1/2pohd DE BESTE PIJ PTABAKLa EENZAAMHEID. waiihansinNt Stadsnieuws. in den Prijs van. BUITENLAND, Jaargang No. 19 Woensdag 7 Maart 1928 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat BOLSWARD TARSAVON (WETT:0 OtDtPONEERD) Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 en mi Verschijnt Dinsdags- Vrjjdagsavonds. op de kinderen te passen om aldus de ouders der kinderen in staat te stellen, uit te gaan. Dinsdagavond zaten haar ouders tevergeefs op haar te wachten en ten slotte gingen zij op onderzoek uit. Zij vonden hun kind dood terug. Een bijzonderheid in deze zaak is, dat de moeder van het kind, even voor het vinden van het lijk, droomde dat het meisje vermoord was. Zweden. De Maandag ingetreden uitsluiting bij de Zweedsche papierindustrie omvat on geveer 13000 arbeiders. Thans zijn door de verschillende ar beidsconflicten in Zweden 57000 perso nen getroffen. Donderdag is bij den Amerikaanschen Senaat een wetsontwerp ingediend, waar bij een bedrag van 325 millioen dollar wordt aangevraagd voor het aanleggen van djjken en andere werken tot het te gengaan van overstroomingen. Dit be drag moet door alle Staten der Unie worden opgebracht, terwijl een commis sie zal vaststellen, welk deel elk der sta ten zal moeten betalen. Autobusdienst Lemmer-Bolsward. Bij koninklijk besluit van 4 Febr. is het door den Directeur der Ned. Tramweg Mij. Ingestelde beroep tegen den autobus- verlaten voelt, omdat bij het klimmen der jaren zoovelen weg vielen, die voorheen omringden met vroolijk gekout, of hulp vaardige hand of dankbare toegenegen heid en liefde, maar die allen hunnen tijd gehad hebben en niet meer behooren tot de levenden. Was het niet onze groote dichter Ten Kate, die aan den avond van zijn leven klaagde: „Hoevelen zijn weg die ik teer heb bemind. A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. Ter voorziening van den landbouw van zaaizaad voor het komende seizoen heeft het Pruisische ministerie van Land bouw voorgesteld uit het fonds tot on dersteuning van den landbouw een be drag van vijf millioen mark ter beschik king te stellen voor het goedkooper ma ken van het zaaizaad. in doozen van 25 K.G. GOEDKOOP en BEST! .Eenmaal geprobeerd blijft U gebruiker.” Verkrijgbaar aan onze fabriek te Sneek. Te Bolsward bij G. JORRITSMA. voor het traject Lemmer-Bolsward onge grond verklaard. Dit besluit is genomen uit overweging, dat deze autobusdienst, die een geheel andere route dan de tramweg volgt, ten aanzien van het locaal verkeer op het door de autobus te volgen traject tus schen Lemmer en Bolsward In eene be staande behoefte voorziet en voorts, dat ook ten aanzien van het doorgaand ver keer aan dezen dienst het recht van be staan niet kan worden ontzegd. Een kwart eeuw. Zondag j.l. herdachten L. Kingma en H. Radelaar hunne 25-jarige dienstver vulling aan de fabriek „Hollandia” al hier. Zoowel van de zijde der directie als die hunner mede-werklieden heeft het den jubilarissen niet ontbroken aan blijken van waardeering en belangstelling. Vrijdag a.s. hoopt P. Nieuwenhuis het feit te gedenken, dat hij 25 jaren werk zaam is aan bovengenoemde fabriek. Ook „onze Piet” zal het op zijn jubi- leumsdag wel niet ontbreken aan bewij zen van belangstelling en waardeering. Den jubilarissen onze beste wenschen. Wij hebben al hooren fluisteren, dat er in deze maand nog een lid van het per soneel der fabriek een dergelijk jubileum hoopt te vieren. Tot later dusl Ruit vernield. Terwijl Zondagavond eenige jongens op de stoep van het Sigarenmagazijn „Frisia” van de Wed. O. Aukema, alhier, aan het stoeien waren, kwam een hunner zoo innig in aanraking met een der win kelruiten, dat het geheel vernield werd. Het laat zich begrijpen, dat de Wed. Aukema, die aanwezig was in de kamer achter den winkel, hevig schrok. De jon gens „smeerden” ’m natuurlijk zoo hard ze konden en zijn onbekend. Verzekering dekt de schade. waarin opfjenomen Vereenigde Staten. Te New York dreigt een werkstaking te zullen uitbreken bij de ondergrondsche en viaductspoorwegen. Burgemeester Walker doet pogingen om den vrede te bewaren. Het Conflict vindt zijn oor sprong In de schorsing van twintig ar beiders, van wie intusschen een aantal Is ontslagen. Oost, West, thuis best De 14-jarige Gosse van Kampen, die de voor-vorige week de ouderlijke wo ning had verlaten en sedert werd ver mist, is Zondag weer teruggekeerd. Gebleken is, dat hij sedert zijn vertrek in Friesland, Groningen en Drenthe ver toefd heeft. Voor de ouders en den jongen zelf Is te hopen, dat hij thans genezen Is van zijn zucht tot zwerven. Vooral voor jeugdige personen geldt nbg altijd: „Oost West, fthuls best”, hoor Gosse. Engeland. In het Engelsche mijndorp Sunnybrow, in Durham, Is een zevenjarig meisje, Mary Sewell, het dochtertje van een mijn werker, vermoord. Het kind was gewoon f De Bolswardsche Burgerwacht hield 3 Maart hare jaarvergadering In het Gymnastieklokaal, alhier. De voorzitter, de heer D. Banning, opent deze vergadering met een woord van welkom aan den Edelachtbaren Heer Burgemeester Praamsma en verder aan al de aanwezigen. Na de gewone versla gen werd stemming gehouden. Herkozen werden de heeren D. Banning en J. Kooistra. In de vacature D. Oerritsma werd gekozen de heer J. van Dijk. De Burgemeester spreekt hierna nog zijn waardeering uit voor de Bolsward sche Burgerwacht, moedlgd aan tot ge regeld bezoek van de oefeningen en geeft te kennen om evenals voorheen alles te willen doen voor de belangen van haar bestaan. Hierna werd nog een kleine wedstrijd gehouden. Prijswinnaars werden als volgt: 1ste prijs D. Banning, 2de J. van der Wal, 3de J. van Dijk, 4de J. P. Wester- baan, 5de N. v. d. Zee, 6de E. Conradi, gemeenschap oefenen, maar zelfs de ge slachten over de ouders heen elkander nog de hand reiken, in groot- of over grootouders en kleinkinderen. Zijn er niet die er zelfs prat op gaan te kunnen bewijzen, hoe ver hun ge slachtsboom tot in het verledene reikt, omdat, nu ja, om dat een mensch, een mensch is, deel van het geheel wel is waar, maar met eigen zelfstandigheid en toch ook weer onafscheidelijk van ande ren. DAAr, in dat volle, rijke, veelsoortige leven, vol klank en kleur, vol beweging en vroolijkheid, vol glans en gloed, voelt hij zich op zijne plaats, slaat hij zijn ar men uit als een zwemmer in het water, of gaat hij moedig en fier het bergpad op, den levenskamp tegen, om daar te overwinnen alles wat eigen ontplooiing tegen staat, en daardoor het hoogtepunt, den bloeitijd, te bereiken, waarop het meest de schoonheid of de kracht, of de kunst tot openbaring komen kan en men eens naam maken kan, die misschien nog eenigen tijd blijft, nadat men zelf reeds is heengegaan. Tegenover deze levensbehoefte aan ge meenschap nu, komt des te schriller de eenzaamheid uit dergenen, die gansch al leen hunnen weg hebben te bewandelen. Voor deze laatsten gevoel ik ontzagge lijk veel, juist omdat hun weg zoo moei lijk en zoo donker en zoo zwaar is. ’1 Kan zijn dat de levensomstandigheden hen tot eenzamen maakten. Zij werden wellicht niet geteld; zij waren allicht niet begeerd. De groote, drukke, jachtende wereld ging aan hen voorbij. Zij had den misschien wel veel goeds en veel be geerlijks met een diepe, innerlijke waarde van degelijkheid, maar dat lag zoo niet aan de oppervlakte, ’t Was geen schoon gelaat, geen sprekend oog, geen vleien de tong, geen krachtige persoonlijkheid, geen verleidende gestalte, geen pracht of praal. Het bezit kon niet uitgedrukt wor den in beurswaarde en bestond niet in een kapitaal van bankpapier of muntspe cie of in waardevolle onroerende goede ren. ’t Waren wellicht stillen in den lan de, die niet opvielen. Zoo kwam het dat de menigte hen niet zag; dat de velen hen voorbij liepen; dat zij vereenzaamden en tenslotte als vergetenen weg raakten, onder de massa, als het wrakhout in de deinende golfslag langs onze kusten. Ar me menschen. Met misschien zulk een diep verlangen, zulk een innige hunkering, zulk een met kracht terug gedrongen be geerte, om als anderen een beteekenend deel van het geheel te worden, doch om daarbij telkens te worden terug gedron gen, achteruit gezet, niet gteeld en... niet gewild. Overmeesterd, overvleugeld, overrompeld door anderen die misschien lang niet die verborgen gaven en talen ten hadden als van degenen welke zij den loef afstaken maar die daardoor des te meer in hun innerlijk leven gekrenkt wer den. Voor deze eenzamen wilde ik eens de aandacht vragen. Zij zijn er in elke plaats, in eiken stand, in elk'en kring, en zij snakken misschien naar een vrien dlijken blik, naar een deelnemend woord, naar een warmen handdruk naar een weinig aandacht, naar een kleine opoffering. Och, men kan soms met zoo’n geringe Inspanning, zooveel zegen ver spreiden. Het zit hem niet altijd In de grootte of de hoeveelheid van het ge ven. Elk mensch, hoe arm ook, is in staat op eens anders levensweg zonneschijn te brengen en de meest dankbaren vindt hij hiervoor onder de eenzamen. ’t Kan óók wezen dat dit alléén-zijn gevolg is van de boosheid van anderen. Dan wordt de smart en het hartzeer vaak nog zwaarder. Als de laagheid of de list of de afgunst of de haat, of de jalousie van den naaste, oorzaak werd dat men in het vergeetboek kwam. Als het geluk te uit de duisternis vergiftige pijlen te schieten op het leven van zijn prooi, dat daardoor in miscrediet geraakte en zijn beteekenis voor de samenleving verloor. Wel is waar zal de vrucht van zulk een heilloos werk vroeg of laat als een druk kenden last neerdalen op het hoofd of het leven van degenen die zóó anderen in het verderf storten en oorzaak worden van hun onuitgesproken leed, maar niet temin kan dit laatste geweldig pijn doen en als een worm knagen aan Iemands levenswortel. Omdat het dan niet alleen de eenzaamheid is, welke drukt, maar daar ook nog bijkomt het „verschoven worden”. Wie met een open oog de wereld door gaat, zal hier of daar in een verborgen hoek dezulken kunnen vinden en tevens gelegenheid hebben om ter verzachting en tot heeling als een barmhartigen Samaritaan met de olie- en wijnflesch rond te gaan. Ten slotte komt vroeg of laat voor elk IGId.per pond 20ct.per ons lOct.perVfeons De mensch is een gemeenschapswe zen. Dat wil zeggen dat hij is aange legd op omgang, op verkeer, op innig verkeer met anderen. Eigenlijk geldt dit voor alle leven. Onverschillig in welken vorm of gedaante of soort het zich open baart. Dus ook in de planten- en in de dierenwereld. Vandaar dat men bijna nooit slechts een éénling vindt Minstens een paar van elk, en meest een hoeveel heid. Tot zelfs van de Alpenroos, of de ijsbloem of het needrig lelietje der dalen. In de dierenwereld is het niet anders. Gewoonlijk vindt men naast een van de soort, ook weldra een ander en een één ling in het groote rijk der natuur doet denken óf aan een afdwaling van de kudde, een vrijwillig of roekeloos zwer ven op eigen gekozen wegen óf aan een uitsterven van het geslacht. Deze hoeveelheid, dit meervoudige van de soort Is ook heel goed verklaarbaar. Omdat ’t leven alleen tot ontplooiing en uitlevlng komen kan door zich in nau we verbintenis te stellen met anderen van dezelfde soort en daardoor zich te ver menigvuldigen tot in het oneindige. Cife- lijk uit den eenen stam tallooze stengels en bladeren zich ontwikkelen, of in den zaadkorrel de kiem ligt van het nieuwe leven. Op het land, In het water, in de lucht, overal vindt men de bevestiging dezer waarheid. In nog veel hoogeren zin kan dit alles evenwel gezegd worden van den mensch. Ook voor hem zou het niet goed zijn, alleen te wezen en vandaar dat hij haakt naar de gemeenschap. Dat is de grondslag van het gezinsleven meteen. Hier ligt de oorsprong van het gemeen schapsleven met het gelijksoortige hoe wel het een andere is, waaruit dan straks de familie gebouwd wordt, ’t Is niets anders dan de natuur, de ingeschapen behoefte aan elkaar, ’t Heele leven Is dAAr om de waarheid hiervan te bevestigen, ’t Zou niets geen moeite kosten om ver van al het wereidgewoel en alle men- schelijke omgang zich ergens neer te zet ten, puur alléén. Op de heide, in een ondoordringbaar bosch, in de zandwoestijn en een heel en kele maal leest men er van dat Iemand de gemeenschap ontvlucht om zoo op zijn eentje in grauwe eentonigheid zijn le vensdagen te slijten. Maar het zijn uitzon deringen; vaak ook abnormaliteiten waaraan een. gebeurtenis ten grondslag lig1| met een donkeren achtergrond. Waar dan nog menigmaal bij komt het speculeeren op de goedheid of het mede lijden van anderen, die niet in de samen leving hun gaven en krachten ontwikke len, om door dezen gevoed en gelaafd te worden. Iets absurds, dat geheel buiten de lijn van het leven ligt, waarvoor In de dierenwereld geen plaats zou zijn omdat het dier als bij instinct uitgaat van de stelling, dat wie niet werkt, ook niet eten zal en bijv, in een mieren- of bijen kolonie wordt uitgewerkt, elke onwillige kameraad, die zou willen leven ten koste van anderer inspanning en arbeid. De mensch is dus In de eerste plaats een gemeenschapswezen, hetwelk te meer beteekenis heeft omdat hij zich dit be wust is. Vandaar in het kind reeds die vrees voor het alleen-zijn. Het huivert bij del gddachte van anderen verlaten te worden; ’t schreit om de nabijheid van de moeder, die het derft; het zoekt zich vast te klampen aan wie het Hef heeft. In nog oneindig hooger mate, dan dit bij het dier tot uiting komt. Als over enkele weken de jonge lammeren die zoo vroolijk aan de zijde hunner moeders in het jonge groen zich vermaken, van deze weer ge scheiden worden om een nieuw stadium in hun korte leven in te gaan, dan treft u dat erbarmelijk gejammer v^n dat jong vee om die wreede scheiding, welke echter noodzakelijk is en heel spoedig vergeten. Bij den mensch blijft evenwel de band, die hem aan de zijnen verbindt. Zelfs kan het wezen dat deze met het klimmen der jaren nog inniger en nauwer wordt, zoo- dat niet alleen de gezinsleden met elkan- ’k Ben eenzaam O, wat kan dat een somberheid bren gen. Als men uit de harten vergeten is als een doode, en niemand meer eenige belangstelling toont voor die ouden, die hunnen tijd hebben gehad en alleen nog maar wachten op het eindé; als zij geheel alleen van hier moeten gaan. Het is gelukkig dat in onze dagen voor de behoeften dezer ouden meer en meer de oogen open gaan en door de Christe lijke barmhartigheid getracht wordt hun nen levensavond te verlichten. We den ken hier met blijdschap aan de „Rust huizen” die allerwege verrijzen, en waar zij met zorg omringd en verpleegd wor den, die misschien zooveel van hunne zijde zagen wegvallen. Daar is evenwel nog véél te doen, óók door particulieren, zonder vele kosten en eigen leven wordt er rijker door, wanneer men zich te midden van het drukke we reidgewoel eens tijd gunt, rustig te luis teren naar degenen die zoo’n lange marsch aether den rug hebben. Daarom: „Gedenkt de eenzamen". Frankrijk. In geen land zijn meer koninginnen dan in het republikeinsche Frankrijk. Elk arrondissement van Parijs, elk bedrijf welhaast, kiest zijn koningin voor één jaar, en de traditie wordt, in plaats van te verslappen, steeds uitbundiger nage leefd. Donderdag is uit deze verschillende koninginnen de „koningin van Parijs” ge kozen, die op het a.s. lentefeest het mid delpunt zal vormen, en gedurende het ge- heele jaar de stad Parijs op alle provin ciale feesten zal vertegenwoordigen. Het is Mlle. Paulette Cailliet, een achttien jarige violiste. Als bijzonderheid wordt van haar ver teld dat zij heur haar niet afgeknipt draagt! Duitschland. De vakvereenigingen der spoorwegar beiders hebben tegen 1 April a.s. de col lectieve arbeidscontracten opgezegd. Naar uit Berlijn aan het „Hbl.” wordt gemeld, hebben zij thans tegenover de directie der spoorwegen hun looneischen gesteld. Zij eischen een verhooging van 10 pf. per uur, alsmede een toeslag voor overwerk. Een deel der organisaties eischt bovendien een extra toeslag voor langjarigen dienst en dienstpremies. Indien deze eischen van de vakveree nigingen werden ingewilligd, zouden de spoorwegen 250 millioen Mark meer aan ioonen moeten uitbetalen, dan zij tot dusver deden. De directie heeft aan de vakbonden medegedeeld, dat zij deze eischen niet als een geschikte basis voor onderhandelingen kan beschouwen, daar zij niet in overeenstemming zijn met den financieelen toestand der rijksspoorwe- gen en ook in vergelijking met den alge- meenen loonstandaard niet als billijk kun nen worden beschouwd. Daarom acht de directie der spoorwe gen het gewenscht om, ter voorkoming van langdurige en moeilijke onderhande lingen, de quaestie zoo spoedig mogelijk te laten regelen door een arbitrale be slissing van den minister van Arbeid te vragen. DE JONG s NIEUWSBLAD Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Bulten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. HAARWASCH MIDDEL REUKLOOS TEERZttPPREPAPAAT VERKRIJGBAAR inFLE55CHEN VAN VERSCHILLENDE GROOTTE. AFDOIXD MIDDEL TEGEN MOOft. TARSAVON COMPANY - HAARLEM

Bolswards Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1