I H. J. CALF I HEEREN-BAAI PAARS-MERK J. B. v. d. OEVER Zn. Beginnen wij met onze Jaarlijksche C.V.S. VEEKOEKJES MET SUIKER in doozen van 25 K G GOEDKOOP en BESTI „Eenmaal geprobeerd blijft U gebruiker.” De Bolswardsche Courant en Westergoo No. 21 BOUQETJE Probeert tnaarjeens WOENSDAG Stadsnieuws. 23^ Jaargang Woensdag 14 Maart 1928 Eaude^^ncJojzcJLLe, VREDE BUITENLAND. MAART van 50ct.per1/2 pond ilwpyp stoppen met eert, DEHeerenbaai die in kwalded nunsiejts gelij/cisaan andere Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en BREUKBANDEN fl I BUIKCORSETS H RECHTHOUDERS ELASTIEKEN KOUSEN H Wijde Noorderhorne 5, SNEEK Reparatie Inrichting Speciaal ingericht voor MAATWERK Parfumerie Joyzelle, Haarlem. i ALLES VOOR 'N KRATS Opwekkend en verfrisschend Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Leesgeid fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeid per looper 40 ct. p. kwartaal. Frankrijk. De Senaat heeft de wet op den één- jarigen dienstplicht aangenomen, Ingaan de 1 November 1930, indien aan zekere voorwaarden wordt voldaan. Uit Lyon wordt gemeld: Tijdens een vergadering, belegd door de vereeniging „Vrienden der Sovjets”, losten anarchisten èen dertigtal revolver- een beweging om de doodstraf weer in te voeren. Het op de zaak betrekking hebbende grondwetsartikel werd in zoo verre gewijzigd, dat alleen voor politie ke misdrijven de doodstraf werd verbo den. Toen hoofdzakelijk argrarische en katholieke kantons, zoo herinnert de cor respondent te Genève van het „Berl. Tag.”, hebben van de hierdoor geboden gelegenheid om de doodstraf te behou den voor andere misdrijven, gebruik ge maakt. Tegenover de stemmen der meerder heid, die aandrong op afschaffing in het nieuwe wetboek, stond een katholieke minderheid, die toepassing in bepaalde in de wet genoemde gevallen wenschte. Bondsraad Hëberlin verklaarde, dat de geheele regeering eenstemming tegen de doodstraf ia. schoten op het podium. Er ontstond een paniek. Zes personen werden gewond, van wie twee ernstig. Zwitserland. De Zwitsersche Nationale Raad heeft met 144 tegen 31 stemmen een voorstel, om in het nieuwe wetboek van strafrecht de doodstraf op te nemen, verworpen. Reeds in 1874 werd de doodstraf voor geheel Zwitserland afgeschaft. Als re actie op een aantal misdaden ontstond De film „Dawn”, waarover reeds zoo veel is geschreven, is de vorige week on der zeer groote belangstelling te Brus sel vertoond. O.m. waren de minister van binnen- landsche zaken en prof. Carnoy aanwe zig. Afgezien van enkele wat theatrale epi sodes in den aanvang, maakt de film, vooral in de slotscène, een enormen in druk, speciaal dank zij het zeer sobere spel van miss Thomdyke. De tragiek vloeit uit de feiten zelf, zonder eenige aandikking voort, zoodat zelfs de Bel gen ten slotte zouden kunnen vergeten met Duitschers te doen te hebben. De Duitsche officieren en soldaten zijn men- schen. Telkens en telkens leggen zij hu mane gevoelens aan den dag. „Dawn” kan worden gekenschetst als de strijd der menschelijke gevoelens tegen 't noodlot. De eindindruk is er dan ook geen van haat, wel zeer scherp een indruk van noodlot en meewarigheid. N.V.DOUWE EGBERTS TABAKSFABRIEKEN OPGERICHT 1753 .IMTHeeren-Baai is dus thans verkryg baar in pryzen van 50<-f fnt f.L25per'/2 nourl, Het Britsche Rijk. Een commissie, bestaande uit vier mi nisters, heeft de vorige week te Londen een deputatie van mijnwerkers uit Zuid- Wales ontvangen, die wees op den bui tengewoon dreigenden toestand in het mijngebied aldaar. Het stilleggen van nog meer mijnen was op handen, waardoor de werkloosheid dreigde een vorm aan te nemen, die zeer nadeelig zou zijn voor den algemeenen economischen toestand. De steenkool-productie van Zuid-Wales was van 56.800.000 ton in 1913 terugge- loopen tot 47.000.000 ton in het vorige jaar, en het aantal arbeiders van 233.000 tot 188.000. De grootste belemmering voor het intreden van een beteren toe stand achten de arbeiders de zeer hooge plaatselijke belastingen, die sedert 1913 met meer dan 300 gestegen zijn.' Het totale verlies door de mijn-industrie in Zuid-Wales geleden gedurende het vori ge jaar, wordt geschat op 44.000.000, terwijl de gemiddelde werkloosheid 53 is. België. Uit Brussel wordt gemeld, dat de Bel gische koningen koningin op 16 April met prins Karei en prinses Marie José naar Kopenhagen zullen gaan. De reis zal per vliegtuig in één etappe geschie den. Advertentie Ji per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontróle. 'N AARDIG VOOR NATUURLIJK BIJ GROOTE DIJLAKKER Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Over de maand Februari werd de In- richtig door 40 dames en 261 heeren be zocht en zijn er 806 deelen uitgereikt. We kunnen met blijdschap een aan- merkelijken vooruitgang constateeren, wat zeker een gevolg is van de mooie collectie boeken, die zoo langzamerhand is verkregen. Verkrijgbaar aan onze fabriek te Sneek. Te Bolsward bij 6. JORRITSMA. 1Gld per pond-20d per ons-lOdper'Aon» %eénom cte/uva&Pett'f Evenals Mussolini in Italië, maakt graaf Westarp in Duitschland zich bij zonder bezorgd over den stand van het bevolkingsvraagstuk. Hij heeft bij den Rijksdag een interpellatie ingediend met de vraag wat de rijksregeering denkt te doen om door een gezonde en werkzaam bevolkingspolitiek de dreigende gevaren te bezweren. Dan spreekt alleen het beest in zijn brute kracht en Is voor zijn Invloed en geweld niets en niemand veilig. Als men zich' dat maar algemeen bewust blijft. Wanneer wij ons niet vergissen stelt ook de Volkenbond hier te leur. Niet dat wij aanstonds zulke hooggestemde ver wachtingen van deze hadden, doch de Invloed van dit machtig orgaan zou naar wij heimelijk hoopten toch zoo overwe gend zijn, dat het, gezien den wereld- nood, en den drang der massa naar blij- venden vrede, met de gewichtige punten die aan de orde zijn, n.l. arbitrage, vei ligheid, ontwapening, meer haast zou maken met de afhandeling dezer urgente zaken. Thans heeft het er alles van dat hier komt een schuiven op de lange baan een verdagen naar een onbekend ver schiet. Het is verblijdend dat er onder de afgevaardigden zijn, en ook die van Nederland hooren daartoe, dié de ver antwoordelijkheid dezer verdaging niet voor hunne rekening nemen. Reeds daar uit •spreekt óók de overtuiging dat dit niet noodig en nog veel minder verdedig baar is. Of men werkelijk geen vrede wil? Ge lijk dat wel altijd zoo blijven zhl heeft elk op zijn wijze een zeer ernstige reden voor ziin optreden, ook waar men de be handeling der wereldomvattende belan gen tracht uit te stellen, en treedt de een hier anders op dan de ander. Dezer dagen gaven de bladen bijv, melding van een dat men het daarheen stuurt en ook de gevolgen van zulk een gruiselement lij ken ons erger dan wellicht door velen gedacht wordt. Evenmin zouden wij bij de vredespo gingen en de vredesidealen alleen het ge voel willen laten spreken, omdat de we reld door gevoelsargumenten niet gere geerd kan worden en men rekening heelt te houden met de geestesgesteldheid eener onvolkomen weréld, welke in de beide gevallen als vertegenwoordigers van een regiem, duidelijk tot openbaring komt. Doch waar naar wij meenen, in deze geweldige tijden, nooit te veel de aandacht op gevestigd kan worden het is op de schreeuw der volken om besten diging van den wereldvrede en het ver langen der natiën om een rustige ontwik keling zijner kracht. Vooral de pers heeft hier eene hooge roeping met allen, die op eenigerlei wijze invloed uitoefenen op den gang der zaken in het volksleven. Waarom ook wij meenden onze stem hierover te moeten laten hooren. Duitschland. Uit Cartrop-Bauxel wordt gemeld: De politie is er in geslaagd een wijd vertakte roovers-, moordenaars- en in- brekersbende onschadelijk te maken, wel ke sedert maanden het Westfaalsche in dustriegebied en de omgeving van Mun ster onveilig maakte. De bende heeft tal rijke zware misdaden gepleegd. In een bosch werd een geheime bergplaats ont dekt met inbrekerswerktuigen en een grooten voorraad gestolen goed, o.a. 150.000 mark in waarde-papier, een kof fer met tafelzilver, een kistje met horlo ges, goud en zilverwerk. Tot dusver zijn tien prsonen gearre steerd en er zullen nog wel meer worden aangetroffen. waarin opgenomen onderhoud door een medewerker van het Parijsche „Journal” gehouden met Mus solini, de man die feitelijk heel Italië re geert en tot op dit oogenblik het volk in zijne hand schijnt te kunnen kneeden als was. Bedoelde journalist werd door Mus solini gevraagd wat men in Frankrijk dacht over Duitschland. Het antwoord van den Franschman'was dat een deel van de intellectueele elite ietwat germa- niseerend deed. Hij sprak van een zekeren Oostenwind die door de vele leidende of zoogenaamd leidende kringen ging waaien. M.a.w. dat daar dus een toena dering gevonden w;erd tot Duitschland, om met deze overwonnen natie op goe den voet te leven. Daarbij trok, volgens genoemde correspondent, Mussolini een duidelijk afkeurend gezicht. „En de mas sa,” vroeg hij, „wat zegt die van dit streven?” Het antwoord was: „Zij ne geert het.” De Franschen zijn niet haat dragend, maar zij vergeten den oorlog niet, waaraan zij telkens weer worden herinnerd door zoovele ruïnes, zooveel verminkten en zooveel rouw. Toen klaarde het gelaat van Musso lini op en sprak hij: „Aha, dat zie ik lie ver. Het gevoel, dat beweegt het volk; het hart veel meer 'dan de hersenen. Het gevoel is de groote kracht. Het be- heerscht alles, sleept alles mee. De volken worden door hun gevoel geleid 1” Wat voor beteekenis zulk een uitspraak van zulk een werelddwinger, die despo tische macht ontwikkelt, beteekent, kan afgeleid worden uit een rede dezer dagen door dezen zelfden man gehouden, over de kwestie met Zuid-Tirol. Hij begon de Italiaansche Kamer te verzekeren, dat dit de laatste maal was, dat hij in eene rede, zijne meening over Zuid-Tirol zou zeggen en dat de volgende keer daden zouden spreken. Bij deze woorden juichte heel de Kamer den Duce toe, die daarop met een heele serie maatregelen kwam, welke hij tegen genoemde provincie denkt te nemen, zooals het verbieden van Duitsche bladen, het ontslaan van Duitsch sprekende ambtenaren, enz. en toen hij aan ’t einde zijner rede gekomen was, jubelde de Kamer en zong men het Piavelied. Uit zulk een rede en hetgeen daarop volgde spreekt duidelijk, met welk een „hetze” de volkerenhaat wordt onder houden en alle betere gevoelens die toch een mensch nooit tot schande strekken, kunstmatig worden onderdrukt Wij dur ven hier wel eene voorspelling wagen. Het is deze, dat de Italiaansche gewelde naar vroeg of laat, gelijk elke dictator, ondervinden zal aan den lijve, dat hij wind heeft gezaaid, daarom storm zal oogsten, en zelf door deze ontketende machten van het bruut geweld zal wor den neergeslagen. Als een Cesar, een Alexander de Groote een Napoleon zal hij ervaren, dat alles, wat met geweld zich zoekt staande te houden, door zijn eigen aanbidders van het voetstuk wordt geslagen. Echter kan het ook nog Iets anders wezen, hetwelk tegenhoudt om den we reldvrede bestendigd te krijgen. Raema- kers heeft dat treffend in beeld gebracht door den vredesengel af te beelden in smeekende houding voor de stoere, zich zelf, bewuste gestalte van John Buil, ge wapend met een wandelstok als een knots de beenen stevig geplant in een paar rijlaarsen. En dan zegt hij: „In het belang der geheele menschheid moet ieder land toch bereid zijn iets van zijne souvereine rechten te offeren, John”. Maar dan is het antwoord van Engelands woordvoerder: „Natuurlijk, maar ik toch zeker nietl” M.a.w» men wil het vredeslied wel zin gen, onder één beding, dat men zelf geen offers heeft te brengen en zijne begeerte naar macht of naar geld, naar eer of naar roem, den vrijen teugel geven kan. Wat van zulk een diplomatiek optre den de gevolgen zullen worden? Nog een Andere plaat heeft dezelfde teekenaar ontworpen. Deze stelt het ulti matum der in hare verwachtingen telkens weer teleurgestelde menschheid voor. Op den voorgrond staat een geweldfg man met gespierde armen en het schootsvel voor, ’t Zwaard rust bij hem in de schede, doch in zijn handen houdt hij een gewel dige beukhamer omklemd, terwijl zijn hard gelaat verraadt dat de ure der be slissing gekomen is. Achter hem sta?” twee verschrikte kamerdienaren, die hem met open mond aanstaren, doch van wel ke de man uit het volk geen nota neemt. Alleen vraagt hij: „Woont hier de diplo maat, die den vredeswil der volken be driegen wil?” En staat dan blijkbaar ge reed alles kort en klein te slaan. Boven de afbeelding staat de vraag: „Stuurt men het daarheen?” ’t Komt ons niet erg wenschelijk voor, I Wanneer wij goed zien, dan heerscht onder de volken van Europa, en ook daar i buiten, een zekere spanning. Bij de vele gewichtige vraagstukken die van nabij het economische leven raken, en waar de welvaart der natiën nauw mede ver- j bonden is, komt de telkens openbaar I wordende vrees, dat niettegenstaande de vreeselijke verwoestingen door den jong- sten wereldkrijg aangericht, men binnen afzienbaren tijd opnieuw den oorlogs- fakkel zal zien ontbranden met dusda nige gevolgen, waarbij die van den vo- I rigen oorlog nog maar een peuleschil I zou zijn. Vermoedelijk geen dagen en weken en maandenlange loopgraven- I strijd, maar een helsche verwoesting uit de lucht waardoor in een minimum van tijd gansche steden en landstreken zullen zijn uitgemoord. Wel is waar zijn er, i die deze pessimistische beschouwing niet deelen en nog altijd zich vleien met de hoop, dat men in de toonaangevende regeeringskringen te verstandig zal zijn Kom opnieuw deze hel te ontbranden, maar zij die zoo luchthartig over de ern stige verschijnselen aan den politieken he mel heen huppelen of hunne oogen hier voor sluiten, toonen al zeer weinig ernst te maken met hetgeen de werkelijkheid geeft te aanschouwen. De zonder rusten voortgezette proefnemingen in labora toriums om met de nieuwste uitvindingen van de techniek telkens nieuwe spring stoffen te vervaardigen waarvan de eene in hare uitwerking al vreeselijker is dan de andere en de na-ijver onder de volke ren om hierbij de eerste en de sterkste te zijn pm van al het andere oorlogsmate riaal te land en ter zee maar niet te spre ken, toont in voldoende mate wat te wachten staat en hoe hoog men dergelij ke optimistische beschouwingen heeft aan te slaan. Wanneer, gelijk voor enkele jaren, onder allerlei invloeden de harts tochten ontketend worden, blijft er van het fatsoen niets over en wordt de mo raal eenvoudig het zwijgen opgelegd. JE JONG s NIEUWSBLAD BLOEMEN WEEK o 14 w

Bolswards Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1