HEEREN-BAAI PAARS-MERK Reparatiën aan Bedden en Matrassen spoedig, net en billijk. rti C.V.S VEEKOEKJES MET SUIKER in doozen van 25 K G GOEDKOOP en BEST! I GROOTE MARKT BLAUWPOORT TELEF. 59 Rr c!ame aanöi iiino i 1 De Bolswardsche Courant en Westergoo I G. J. ALTING Probeert maareens 23^® Jaargang Woensdag 21 Maart 1928 No. 23 DIENEN. Instrumentmaker - Opticien Speciaal adres voor BRILLEN Stadsnieuws. BUITENLAND. van 50cf.per1/2 pond en A 200 234 180 195 98 139 159 42 59 78 79 België Een collectief huwelijksaanzoek is door 20.000 kolonisten in den Belgi schen Congo, door bemiddeling van den Belgischen minister van Koloniën, ge richt tot.... 15.000 onbekende vrou wen in België. De twintigduizend be schikken slechts over 5000 dames in den Congo en verlangen, zegt de „Tel.” blanke levensgezellinnen, ter comple- teering van den voorhanden voorraad. Italië. Volgens de Reichspost heeft men in Katholieke kringen te Innsbruck de ver- N.V.DOUWE EG BERTS TABAKSFABRIEKEN OPGERICHT 1753 DE Heeren-Baai is dus thans verkrijgbaar ia pryzen_ van 50ct.tot f. L25 per'Za nond. Bij een brand in een kostschool te Sal- fords zijn vijf kinderen om het leven ge komen. Het fortuin dat Rodman Wanama- ker, de eigenaar van warenhuizen, die onlangs te Atlantic City is overleden, heeft nagelaten, bedraagt honderd en twintig millioen gulden. Dit fortuin zal beheerd worden door zeven trustees en de inkomsten zullen ten goede komen aan familieleden, vrienden en vereeni- gingen. Adverientiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontrêle. Filmavond. De Vrijdagavond j.l. in „De Doele" gegeven vertooning van de pracht-film „De Kinder Vacantiekolonies” was niet druk bezocht De heer H. Beekhuis heette namens het j KLEINZAND 16 SNEEK .Eenmaal geprobeerd blijft U gebruiker.” Verkrijgbaar aan onze fabriek te Sneek. Te Bolsward bij G. JORRITSMA. TARSAVON Frankrijk. De Fransche Kamer is uiteengegaan en daarmede is de verkiezingscampag ne begonnen. inininiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiiiiiiiiiiinn Ministers en Kamerleden gaan thans den boer op om de kiezers in- en voor te lichten. Painlevé heeft Zondag te Thoiry, in dezelfde herberg waar indertijd het historisch noenmaal van Briand en Stresemann plaats had, een belangrijke rede gehouden, waarin hij o.m. heeft gezegd: „Geheel Frankrijk wenscht den vrede, het streeft er naar, de geslachten der toekomst voor de afgrijslijkheden van den oorlog te behoeden”. 2 pers. Oraslinnen Lakens Fraaie gefestonneerde Lakens Mooi wit Kussensloop Prima gefestonn. Kussensloopen Witte Damespantalons Prima witte Dameshemden Gekleurde Dames Onderjurken in zalm en lila Jaspé Dames Onderjurken bijpassende directoires Fraaie Dames Nachtponnen Mooie Ontbijtlakens m. gekl. rand Schitterende keuze Pompadoer Boezelaars, ook in zwart met wit Het Britsche Rijk. In geheel Engeland wordt thans als een vaststaand feit aangenomen dat Hinchliffe en miss Mackay zijn omge komen bij hun poging om westwaarts over den Oceaan te vliegen. Ook de deskundigen te New-York hebben alle hoop op een behouden aankomst opge geven. Ongetwijfeld mag dit alles tot op ze kere hoogte toegejuicht. Alle slavernij is den mensch onwaardig, al wil dit niet zeggen, dat een zekere gebondenheid voor allen noodig blijft. Eene gebon denheid evenredig aan de onderlinge ver houdingen in het gezinsleven, in het maatschappelijk leven in het staatkundig leven op elk levensterrein. En dan voor allen, zonder onderscheid, naar de plaats die men inneemt, en de verantwoordelijk heid die men daar draagt. Het is een ander uiterste, waar de nieuwe tijden en omstandigheden zoo licht toe brachten, dat men in het ver werpen van alle banden zijn heil zocht en dus los-bandig werd. Dat de verkre gen vrijheid voor zoo’n dure prijs ge kocht overging tot ongebreidelde uitvie- ring en uitleving van al wat leefde in hoofd en hart, met de noodwendige ge volgen van vernieling en verwoesting en ondergang. Ook dat is in den loop der jaren op menig levensterrein voldoende gebleken. Mede onder deze invloeden is het ook, dat voor velen het begrip „diénen” iets in zich sluit, dat volgens hen vernederend werkt. Immers, men is dan niet vrij in zijne bewegingen. Men kan dan niet doen en laten wat men wil. Men toont daar door min of meer zijne afhanke lijkheid. Men wordt dan gecontroleerd. En men heeft te gehoorzamen. Ook al zou het tegen eigen wil en begeerte in gaan. Zelfs al meent men het veel beter te weten dan degenen die bevelen. Vandaar dat men zich liefst zoo kort mogelijk verbindt. Vandaar dat men liefst losvast is, uitgezonderd dan in dienst van Rijk of provincie of gemeente of een an der openbaar lichaam' met het oog op de daaraan verbonden voordeelen. En vandaar dat het voor vele werkgevers en werkgeefsters zoo moeilijk valt ge schikt personeel te! krijgen. Men leze slechts de talloos vele aanvragen om het noodige personeel, vooral betreffende dienstboden en die met dezen gelijk staan ’t Is bekend dat in fabrieksplaatsen, tal van jonge meisjes liever naar de fa brieken gaan, waar een acht-urige werk dag bestaat en men ’s avonds vrij-af is, om dan naar eigen begeerte op straat te flaneeren of naar bioscoop of danszaal te gaan, dan dat men als dienstmeisje Zich zou verhuren, waarschijnlijk tegen minder loon, maar met meer kans om te leeren voor eigen toekomst en om in het eind nog meer over te houden. De groote fout in veler levensbeschou wing is deze, dat in dienen iets verne derends ligt. Ook, dat het gediend wor den vaak beschouwd wordt als het top punt van geluk. Om nu maar niet te spre ken van veler begeerte, om een dusda nige omkeering in het maatschappij-leven te krijgen, waardoor beide begrippen, dienen en gediend worden, verdwenen. Met vrijmoedigheid meenen wij te mo gen opmerken dat zoowel de eene als de andere beschouwing mank gaat. Wie meent dat het „gediend worden” geluk kig maakt, vergist zich. Niet alleen dat hieraan een groote verantwoordelijkheid verbonden is, maar ook brengt dit niet zelden onnoemelijk veel zorgen mee, welke door een buitenstaander niet ge weten worden en tenslotte geeft ook hier zekering ontvangen, dat er binnenkort in een neutralen staat van Europa een internationale conferentie zal worden gehouden, om van gedachten te wisse len over de kwestie van het verbod van het gebruik der Duitsche taal bij het godsdienstonderwijs in Zuid-Tirol. 2 persoons Prima Ledikant Staaldraadmatras 3 d. Wol matras Kapok peluw en 2 kussens Totaal voor f53 50 Qoedkoopere uitvoering totaal voor f 48.50 16 ct. 17 38 49 19 32 19 29 21 15 148 22 ”/8 Ongebl. Katoen 9/s Wit Katoen ,0/4 Ongebl. Laken Katoen ,0/4 Oraslinnen voor Lakens Wit Kat Flanel Prima Dekenbont 4/< Kielstof Brab. Bont voor Boezelaars Pyama Flanel diverse dessins Flinke grijze Vaatdoeken Gemoltonn. Heeren Pantalons Flinke Badhanddoek kenmerkende eigenschappen^, vandlle DEHeerenbaaimerken Eachh-geurig-goedbrandend vindt Itaa^vereenigdinde DEHeerenbaai van 50ct.per7zpond Verschijnt Dinedags- Vrijdagsavonds. het gebruik van het bezit zulk een ge woonte dat men de waarde daarvan zelf niet meer kent, evenmin als van alle an dere bezit, hetwelk men boven anderen heeft en wat weer voor allen en voor alles geldt. Neem bijv, maar de gezondheid of de levenskracht allen zijn het hierin met elkander eens, dat deze eerst naar waar de wordt op prijs gesteld als men haar mist. Maar dan ook verder, wat het die nen zelf aangaat, alsof dit iets vernede rends zou zijn, ook hierin schuilt een groote dwaling. Integendeel wagen wij het te zeggen, dat het grootste levens geluk en de meeste levensvreugde gevon- dn wordt in het trouwe dienen. Niet in het „gediend” worden, maar in het „die nen”. Dóór is voldoening te krijgen; daar is vrede te vinden; daar is ontplooiing van lichaams- en geesteskracht moge lijk; daar wordt vroeg of laat óók de tol der dankbaarheid betaald. Daar kun nen de karakters gevormd worden; daat kan men leeren zich zelf te verloochenen daar wordt de waarde en de beteeke- nis van het offer gevoeld, en dóór komt de grootheid van zielenadel uit. In nede- rigen, getrouwen, ootmoedigen dienst. Zooals dat een enkele maal als een bij zonderheid in de bladen vermeld wordt en het altijd weldadig aandoet, dat iemand gedurende een kwart-eeuw of nog langer ergens in dienstbetrekking was. Een gebeurtenis, vooral in onzen wulpschen, lichtzinnigen, oppervlakkiger! tijd, die in zich zelf hare belooning vindt, die nooit nalaat een lichtend spoor te verspreiden, hetwelk tot in den levens avond nog glans geeft, en die daarom gelukkig maakt. Tenslotte is elk geroepen te dienen, en is hij het grootste, die het diepste buigt. Ook onze Koningin is dienstbaar, en heeft meermalen uitgesproken, dat dit Haar grootste geluk was, dat volk te kunnen en mogen dienen. Omdat een Oranjetelg nooit te veel voor het volk van Nederland doen kan. Als deel der gemeenschap hebben wij allen te leven voor een ander, en er is geen ongelukki ger leven dan dit, hetwelk alleen zich zelf op het oog heeft. En wie het diepste buigt, is het groot ste. Ook dót is een waarheid, die in het leven duizenden malen bevestiging vindt Wie dit heeft verstaan, dient van harte, zonder het knellen van een juk te gevoe len en heeft meteen de sleutel van het ware levensgeluk leeren vatten, ’t Is het geheim om aller dienstknecht te willen wezen en daarin het meesterschap te openbaren. Het is volgens velen een bizonder ken merk van onzen tijd, dat men niet meer dienen wil. Met deze „men” worden dan in de eerste plaats diegenen bedoeld, die door hunne maatschappelijke positie op anderen zijn aangelegd, en hun be staan te zoeken hebben in het verkoopen hunner levenskracht, lichamelijk of gees telijk, aan hen die deze behoeven, en... betalen kunnen. En dan wordt er eene vergelijking gemaakt tusschen het voor heen en het thans. Daar iS een tijd ge weest waarin de beter gesitueerden schier onbeperkte heerschappij hadden over hun minderen. Zij behoorden dezen toe, die naar welgevallen met hen deden. De lijfeigenen der middeleeuwen het woord zegt het reeds waren feitelijk weinig meer dan blanke slaven, over welke, zonder hen, beslist werd. Zij had den eenvoudig te doen wat hen werd voorgehouden. Gehoorzamen was de boodschap. Persoonlijk hadden zij geen wil. Zij behoorden hunnen heer of vrouw, zooals wij over een meubelstuk, of zooals de boer over zijn vee beschikt, en niet een die den moed had daar tegen in te gaan. Die het deed, werd aan den lijve gewaar, wat dit beteekende, en was er óf spoedig uitgewerkt, óf nog zwaarder geknecht dan voorheen. Veranderde tijden brachten andere ze den en andere levensbeschouwingen Aan dat knechtschap kwam een einde. Alge meen begon men in te zien, dat zoo’n toe stand den mensch onwaardig was en hij een vrij wezen is, dat niet gelijk gesteld mag worden met het rund uit den stal of met het paard hetwelk men breidelt met toom en gebit, ’t Besef van de rechtsge lijkheid voor allen drong door in alle geledingen der maatschappij. Onder alle standen werden gevonden die het begon nen op te nemen voor de duizenden die al te lang het juk als een schier ondrage- lijken last gedragen hadden, en als min derwaardigen waren achteruitgesteld. Enkel omdat zij niet zooveel bezit van stoffelijke en geestelijke goederen hadden als anderen. Men begon in te- zien, dat voor het dom houden der massa geen aanleiding bestond. Dat ook onder de eenvoudigen, die tot nog toe nergens zeg genschap in hadden, mannen en vrouwen van karakter en met capaciteiten gevon den werden. En dat ’t, zoowel met ’t oog op dezen als op de geheele maatschappij een misdaad was, deze in gebondenheid te houden en hunne vrije ontwikkeling te gen te gaan. Waar nog bij kwam dat ten eerste zoo menigmaal misbruik gemaakt werd van de macht of van het geld, het welk de grooten der aarde bezaten, en dan óók nog, dat het verstand en dus de kennis altijd lang niet gelijken tred hield met de plaats of de positie die men van wege geboorte en afkomst in het leven innam. Zoo kwamen langzamerhand maar zeker de tijden waarin het vrije woord, en de vrije gedachte en de vrije daad zegevier de over alle knechtschap, en er maar één macht overbleef aan welke allen ge hoorzaamheid en onderwerping schul dig zijn, die van de wettige overheid. Welke echter in hare voorschriften en wetten, jegens allen gelijkëlijk heeft op te treden, zonder aanzien des persoons. Als de geblinddoekte Justitia die de eve naar van de weegschaal der gerechtig heid onverbiddelijk in evenwicht te hou den heeft, om elk, die zich hier schuldig maakt, te straffen naar dat hij verdien de. I Vereenigde Staten. Het Representantenhuis heeft met 287 tegen 57 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan het vlootbouwprogram, dat een som van 274 millioen dollars be draagt. Het voorstel gaat thans naar den Senaat. Het program omvat den bouw van vijftien kruisers van 10.000 ton elk en een moederschip voor vliegtuigen van 13.800 ton, doch geeft den president der republiek machtiging, den bouw op te schorten in geval een internationale overeenkomst tot beperking van de be wapening tot stand komt. De duikboot S 4, die 17 December met een bemanning van veertig koppen zonk, is door bergingsvaartuigen onder de kust van Provincetown aan de op pervlakte gebracht. De boot zal in haar geheel naar Boston worden gebracht, dus zonder dat de stoffelijke overblijfselen der slachtoffers eruit verwijderd zijn. Te Boston zal onderzocht worden of de opvarenden nog aanteekeningen heb ben gemaakt. waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSJNGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 DE JONG s NIEUWSBLAD Waarom zal U meer betalen!’! n n n n n n n GEBRS. WOLKE Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l‘/j et. Buitenland 4 ct. (WETTIG GEDEPONEERD) HAARWASCHMIDDEL «EUKL005 TEER ZEEP PREPARAAT VERKRIJGBAAR inFLESSCHEN VAN VERSCHILLENDE GROOTTE. AFDQZND MIDOCX. TEGC.N KOOG. TARSAVON COMPANY - HAARLEM IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIII Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. 1Gld per pond •20ct.perons-10ct.per'/2on5 DE

Bolswards Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1