s Fa s. Bwn s co. iid S op I ng. i ?e- ies op de de en ter en. st en iet le de Westergoo C.V.S. VEEKOEKJES MET SUIKER 8 y*±v°n.dsL„De Bolswardsche Courant en Westeröoo I Zaterdae'snummer 12 cent. I I I THEORIE EN PRAKTIJK. BUITENLAND. 23^5 Jaargang No. 30 N(i Marmeren Pendules X Houten Klokjes Q Koperen Pendules Prachtige Regulateurs X met nieuwe slagen X Gouden Horloges en Kettingen X Armband-Horloges met moiré X n. iK Stadsnieuws. Uit den Onttrek. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Woensdag 18 April 1928 A Eau de^^n^ajzcLLC HET OUDE ADRES in doozén van 25 K.G. GOEDKOOP en BEST! 5} Parfumerie Joyzelle, Haarlem. 'erd tel- een partij, bij eene richting, op het gebied Opwekkend en verfrisschend Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. IN ALLE PRIJZEN Q Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/s ct. Buitenland 4 ct. •ikt och gen: Daarom wég met de theorie; dat is, weg met het ideaal, omdat de werkelijk heid er zoo ver beneden blijft! Maar zou daardoor het levensniveau nog niet méér verlaagd worden,, en de inzinking en het verval des te grooter zijn, en de onder gang daarom des te zekerder? Neen, het ideaal, de theorie moet blij ven, maar de praktijk moet omhoog. Dit is bij elk die het wel meent, en zoo wel voor zich zelf als voor anderen het goede zoekt, de dagelijksche strijd, die wel moeite en inspanning kost, en ook wel eens verdriet veroorzaakt en „pijn doet, en nog wel eens eene nederlaag brengt, maar waarin toch meer voldoe ning ligt, dan in het zich stroom af laten drijven door de ingevingen éh begeerten van eigen hart, en wil. Hoe meer wij ons in deze eigen tekort komingen en onvolmaaktheden bewust zijn, hoe zachter hier over anderen zal geoordeeld worden, en tevens getracht altijd dichter te komen bij het ideaal, dat is bij de theorie. Hiermede zullen wij precies ons gansche leven werk hebben. Daarbij zal geleerd worden het goede in een ander op te merken en dit over te nemen. Daardoor zullen tal van slagboo- men, die helaas door het partijwezen in het leven geroepen werden, worden weg genomen, en zal er meer verbroedering en levenseenheid komen tusschen de kin deren van hetzelfde geslacht, tusschen welken, bij Alle onderscheid dat er in me nigerlei opzicht mag bestaan, in den die pen grond slechts een gradieel verschil is. Dit hartgrondig te erkennen en dit met ernst uit te leven, is een eerste, maar niet de minst belangrijke stap, van inniger verband, en meer overeenkomst te krij gen tusschen theorie en praktijk. Wat toch de bedoeling moet zijn van elk die de waarde en de beteekenis en de ver antwoordelijkheid van het leven heeft leeren kennen. Frankrijk. De Parijsche postambtenaar Sebarac is gearresteerd onder- verdenking, het paarlencollier van 600.000 gulden ge stolen te hebben, dat op 24 Februari j.I. door een Parijsch juwelier per postpak ket naar Londen is gezonden, doch daar nooit is ontvangen. Sebarac heeft bekend, dat, toen het postpakket door zijn handen ging> de doos beschadigd was, zoodat de parels zichtbaar waren. De verleiding werd hem toen te machtig en hij plakte het etiket van het postpakket op een ander pakje. Toen hij in de bladen las, welke waarde de parels hadden begreep hij, dat hij deze onmogelijk zou kunnen ver- koopen. Hij heeft de politie medege deeld, dat hij de parels verborgen heeft op een plek, welke hij haar zal aan wijzen. Door het naar links uitwijken kwam Sijbe de Vries van Pingjum in aanraking met de motortram van 8.25 alhier, die hem een eind meesleepte. Gekneusd aan schouder en voet werd hij op genomen. Dr. A. Kroon werd on middellijk gehaald en adviseerde dat de patiënt direct per auto naar zijn woning moest worden vervoerd, waar het eerste verband werd gelegd, daarna is de Vries per auto van Hettema naar Pingjum ge bracht. Indien het de stoomtram was geweest, zeer zeker hadden dan de gevolgen ern stiger geweest. Het rijwiel werd gedeeltelijk vernield. ZURICH, 16 April. Door het omvallen van een petroleumlamp geraakte heden morgen de keet van de Zuiderzeewerker P. v. Lith in brand. In een ommezien lag alles plat. Alle meubelen en eveneens eenig papiergeld gingen mede verloren. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontróle. No. ht, ak er id Nieuwestad t.o. de Lange Pijp V LEEUWARDEN X Jl h eigen leven staat zóóveel in het teekeff van leugen en huichelarij. We zouden meer kunnen noe men. In theorie schuwen allen de duister nis, en willen het licht. Het volle, reine, klare licht, waarin alles openbaar wordt. Niet eens de schemering, neen maar de algeheele uitstraling van de gouden zon over heel het levenspad, opdat alles wat in de duisternis en het verborgene ligt beschenen zal worden, maar hoe me nigmaal heeft men de duisternis liever dan het licht, welk eene tegenstrijdigheid dit dan ook moge schijnen. Is er iemand die den moed heeft om te zeggen, dat dit bij hem of haar nimmer het geval is ge weest? En moest de duisternis niet dik wijls dienen om de booze werken als met een mantel te bedekken? Iets anders nog. Wij dulden in theorie geen onrecht. Als wij er van hooren ot lezen of dit zien bij anderen, dan vliegt het bloed ons naar het hoofd, dan krampt zich de vuist, dan trillen de lippen, en dan zouden wij in staat zijn, met de kracht van al de wapenen die onder ons bereik liggen, den boosdoener te straffen, en het onrecht te wreken. Zijn wij niet een vrij gevochten volk, dat zijn land, en zijn eigendom en zijn vrijheid lief heeft, en daar voor vocht met al de kracht van lijf en bloed? Maar, wie heeft nog nooit jegens zijn naaste, misschien zijn mindere, zoo men dat noemt, onrecht bedreven? In woord of in werk; in gedachten of daad? Men denke maar eens rustig over de le venspraktijk na, zooals deze geweest is, en al weer zal de hand op den mond moe ten gelegd. Iets Anders nog. Wij veroordeelen Alles wat niet rein is of niet edel is, of niet goed is, of niet wél luidt. Wij breken de staf over iemands leven. Wij meten breed uit, de tekortkomingen of ook de mis stappen die wij bij anderen zien. Wij oor- deelen, en veroordeelen, en plaatsen ons op den stoel des gerichts als deskundi gen die daartoe bevoegd zijn, om de strafmaat te bepalen voor de schuldigen, en wij werpen uit omdat onze theorie is, dat alles wat strijd met de goede zeden en het welzijn van onze naasten geen bestaansrecht heeft en dient uitgeban nen. Doch wij vergeten zoo licht wat eigen leven als een kranke plek heeft aangetast, en de innerlijke waarde belangrijk dalen deed. Wie zou het aandurven dat eens voor aller oog publiek tentoongesteld werd, wat in eigen hart en leven menig maal heeft gewoeld en gewerkt en ge- triumfeerd? Wie, die hier zonder zonde is, en den eersten steen wil werpen? En wat zoo in het leven van den enke ling als een gedurige strijd tusschen het willen en het künnen gevonden wordt, dat móet zich dus ook voor doen bij de massa, bij de vereeniging, bij de groep, bij de partij, bij den kring. In Staat en maatschappij en Kerk en school en gezin. Daarom bij het gezicht hierop, altijd te leurstelling, onvoldaanheid, een onbe vredigd gevoel, misschien wel bitter heid en smart. i alle I wnt. I te et I gen, Fimal enu, sma. zegt niets anders dan de waarheid te wil len en verklaart duizendmaal dat het de waarheid is, wat hij zegt, om daarbij in eenen adem te toornen over wat niet in de waarheid staat of de waarheid spreekt. En nü meer de praktijk. Wat wordt er meer gevonden dan de leugen en dan de huichelarij. De leugen en de huichelarij waardoor men Anders is en doet en spreekt en denkt dan in theorie wordt vóórgesteld. Mis schien wel niet eens opzettelijk. In de beste gevallen noodgedwongen, maar niettemin, men doet of men denkt, wat in Anderen veroordeeld wordt Niet éénmaal, niet bij ongeluk, niet ondoordacht, maar ach, vaak duizenden malen, als iets dood gewoons, als de natuurlijkste zaak ter wereld, omdat een ander het immers óók doet; omdat het niet anders kAn; omdat het leven en de toestanden, en de omstan digheden en de etikette daar aanleiding toe geven, en omdat het van die ge dienstigheden in de praktijk zijn, waai men nu eenmaal in een onvolkomen we reld niet buiten kan. Neen, wij wenschen niemand te beleedigen, en niemand on recht te doen, en niemand pijn te veroor zaken, want daarmede zouden wij zelf een nieuwe tegenstrijdigheid scheppen tusschen eigen theorie en eigen praktijk, maar wij meenen wel den moed te moe ten hebben, om dat alles onder de oogen te zien, en dan de hand in eigen boezem te steken, en dan te zeggen: „Ik ben die man of die vrouw”. Niet enkel mijn buur man of buurvrouw; niet enkel mijn pa troon of mijn werknemer; niet enkel mijn tegenstander met wie ik in velerlei op zicht verschil; niet enkel de partij of de richting die vierkant tegenover de mijne staat, maar in eigen leven is zóóveel, wat ik in anderen veroordeel” staat zóóveel in het teekeffv ARUM, 13 April 1928. Hedenavond ver gaderde de afdeeling Arum der Ned. Ver. tot Afsch. v. Ale. Dr. in het lokaal. Be sloten werd, dat de afdeeling een afge vaardigde zou zenden naar de Buitenge wone Algemeene Vergadering te Amster dam. Als zoodanig werd gekozen de heer E. Van Gorkum, terwijl mej. A. Kooijen- gaJobst als plaatsvervangster werd aangewezen. Het werk voor de Blauwe Week en de deelname aan de provinciale meeting op Hemelvaartsdag werd voor- loopig besproken. De afgevaardigde naar de jaarvergadering der F. P. C. bracht verslag uit. ARUM. De uitstalling van den heer A. Wierda alhier trekt deze week heel wat bekijks. Deze heeft in zijn etalage een aardige reclame van de Hillen’s sigaren fabrieken. Op geheimzinnige wijze opent en sluit zich het deurtje van een kastje, waarin een aantal kistjes sigaren van de Hillen’s fabrieken en verder rookgerei is uitgestald. Vooral ’s avonds, als een hoeklamp ’t geheel verlicht, geeft het ’n aardig effect, dat menigeen even doet stilstaan. Het is voor den fabrikant, zoo wel als voor den winkelier te hopen, dat de kijkers koopers zullen worden. Duitschland. Te Berlijn heeft Zondagmiddag een ernstig -verkeersongeluk plaats gehad. In de bocht van de Rennbahnstrasse- Heerestrasse is een motorwagen met aanhangwagens gekanteld. Acht perso nen werden gedood en negentig ge wond, van wie eenigen zeer ernstig. Toen de overvolle wagens ongeveer op de helft van de Rennbahnstrasse waren gekomen, schijnen de remmen defect te zijn geraakt. In de steil afloopende straat begon nen de wagens al sneller en sneller te rijden en mocht het den bestuurder met gelukken deze voor de bocht te doen stoppen. Hier kantelden de wagens en gleden nog wel over een afsand van vijftien meter langs de straat, die glad was van de sneeuw, naar omlaag. Van onder de omgevalen wagens weerklonk een hartverscheurend schreeuwen en weeklagen, terwijl in de wagens zelve een wilde worsteling ont stond, waarbij de zwaargewonden wer den verdrongen door de lichtgewonden. Politie en brandweer waren spoedig ter redding aanwezig. Toen men een der wagens trachtte op te richten, ont dekte men daaronder reeds twee doo- den, die door de verbrijzelde ruiten uit den motorwagen waren gevallen en door de aanhangwagens verpletterd. De ongeveer negentig gewonden wer den onmiddellijk naar de ziekenhuizen vervoerd. Onder de zwaargewonden bevindt zich ook de Engelsche vice-consul To- meroy met zijn vrouw en zijn secreta resse. Sedert te Berlijn het electrisch tram verkeer is ingevoerd, heeft een zóó ern stig ongeluk nog niet plaats gehad. De commissie voor arbitrage in den Ruhrmijnbouw heeft een arbitrale be slissing geveld, waarin wordt bepaald dat de werktijden voor de mijnwerkers overal 8 uur zullen blijven. Daarente gen is de werktijd voor bovengrond- sche arbeiders van 11 tot 9l/2 uur ver minderd. Voor alle categorieën van ar beiders zullen de loonen met 8 pCt. worden verhoogd. De werkgevers hebben deze uitspraak reeds onaannemelijk verklaard. Italië. De begrafenis van de slachtoffers van den bomaanslag te Milaan is ge schied in tegenwoordigheid van verte genwoordigers van den koning en de regeering en van duizenden menschen. De koning en koningin, alsmede Mus solini, hebben kransen gezonden. x Omtrent den vermoedelijken dader wordt het volgende gemeld: Onder het groote aantal arrestanten bevind zich ook Romolo Tranquilli, ge boren te Pescina in de Abruzen, tegen wien zware verdenkingen rusten. Hij was in ’t bezit van valsche indentiteits- papieren, hem volgens zijn zeggen ver schaft door eenige personen, die allen tot de ex-communistische partij bleken te behooren. Van dezelfde personen had hij, om een reden die hij niet wenschte bekend te maken, geld ont vangen. In zijn zak vond men 700 lire. Verder vond men in zijn zakken: een pakje vergif, eenige papiertjes waarop geschreven stond: „Vrijdag te Como, Zaterdag te Milaan”, en andere met de woorden „om half elf”. Het belangrijk ste echter wat men vond, was een kaart van het tentoonstellingsterrein te Mi laan, waarop juist op de plaats van den aanslag met potlood teekens waren aan gebracht. Een spoorkaartje wees uit, dat het individu zich althans op 11 April nog te Milaan bevond. Hij gaf toe communist te zijn. Krite Boalsert It toanielselskip fen ’e Krite Boalsert bihelle yn ’e Kriich fen it Boun in 2e priis, silveren medalje yn ’e 2e ófdieling. Schaken. Heden Woensdag, ’s avonds 8 uur, zal in de bovenzaal van „De Doele” al hier de return match schaken Sneek Bolsward plaats hebben. Belangstellenden hebben vrijen toe gang- WITMARSUM, 15 April 1928. Heden Zondagmorgen had hier een ongeluk ge- lem 3e- lai- eui eeq I .■er- F cht I jrel I zer j de en. F de rijn het L zer l van het stoffelijk en maatschappelijk- en Staatkundig leven, of op het meer gees telijk terrein, die tegenstrijdigheid tus schen theorie en praktijk ontdekt. Daar over wordt ’n mond opgezet. Daar toornt -men over. Daar valt men over. Daar vloekt men misschien over. En daar wordt misschien mee gespot, en men haast zich om het aan anderen kond te doen, en de trompet wordt er over opgestoken, op dat elk het weten zal, hoe men tot de ontdekking gekomen is, dat men hier of daar vér beneden de theorie, dat is, het ideaal bleef. En vergeten wordt maar Al te vaak welk een twééspalt er in eigen leven is. Om eens iets te noemen. In den grond wil elk de waarheid en wordt de leugen gehaat. Spreek maar eens met de menschen, onverschillig waar over, maar elk komt óp voor de waarheid, vecht voor Daar is voor ons menschen vaak niets zoo moeilijk, dan om overeenstemming te brengen tusschen theorie en practijk. Theorie dat is het ideaal; praktijk is de werkelijkheid. Theorie is het doel, al thans wanneer wij menschen van karak ter zijn; praktijk dat is de maar al te dikwijls verre beneden blijvende nAstre- ving daarvan. De theorie is opgebouwd uit verhevene gedachten, uit zuivere ge voelens, uit schoone beginselen, als in luchtig droomenland waar niemand en niets den opbouw van de luchtkasteelen belet, en men alles in vorm en afmeting en inrichting krijgen kan, zoo men dit slechts hebben wil, door niemand daarbij gedwarsboomd en tegengestaan, en de praktijk, dat is de aanraking met het ruwe leven, vol steenen des aanstoots en rotsen der ergernis vaak, waar duizend maal ervaren wordt dat hetgeen men wil, niet bereikt kan worden, én ’t geen men doet, niet gewild werd. Want de prak tijk is géén droom. De praktijk is géén spelevaart. De praktijk is géén zich laten drijven op het gevoel, of de verbeelding, of de extase. De praktijk is de daad. De praktijk is de omzetting van het denken in het dóén, om daarbij helaas zoo me nigmaal tot de ervaring te komen van alle kanten gebonden te zijn. Wie, die zich zelf heeft leeren kennen, heefLjjiet tailooze malen van nabij kennis gemaakt met die tweespalt in zijn leven; met die tegenstrijdigheid tusschen de theorie en de praktijk; met dat wonder lijk duelisme, waarbij in gebondenheid, onder invloed van allerlei omstandighe den, en de inwerking van allerlei zicht bare en ook onzichtbare machten en in vloeden gedaan wordt, wat men niét wilde, en gelAten, wat men zich voornam te doen? Toch bevredigt dit niet, en hebben wij geen rust bij die innerlijke verdeeldheid in het leven. Hoort slechts naar de publie ke opinie, wanneer zij hier of daar of ginds, bij een persoon, bij een gezin, bij Te Groot-Dresden zijn een aantal werknemers in de cartonnage-industrie in staking gegaan, zonder de afloop der reeds te Berlijn door het rijksministerie van arbeid begonnen verzoeningspogin gen af te wachten. De werkgevers hebben thans tot de algemeene uitsluiting in de cartonnage- industrie besloten, ingaande gisteren. Hierbij zijn ongeveer 5000 werknemers betrokken. Bulgarije. Te Sofia werd Zaterdagmorgen om streeks 11 uur een hevige aardbeving waargenomen, waarvan het centrum zich op 200 K.M. van Sofia bevond. Volgens de berichten uit de provincie heeft de aardbeving groote schade aan gericht te Tsjirpan en wordt melding gemaakt van slachtoffers. Volgens nadere inlichtingen zijn in Tsjirpan alle gebouwen vernield of be schadigd. Het aantal ingestorte huizen is nog niet vastgesteld. Het station van Tsjirpan is geheel vernield. Er zijn 30 dooden en tal van gewonden. Ook te Borissowgrad zijn tal van gebouwen vernield of beschadigd. In de streek tusschen Tsjirpan en Borissowgrad en met name in het dorp Iswor zijn even eens dooden en gewonden, waarvan het aantal nog onbekend is. De schade aan den spoorweg en de spoorwegverbindingen is hersteld. De spoorweggebouwen zijn over een groo te uitgestrektheid beschadigd o.a. te Philippopel, Harmanli en Haskowo. „Eenmaal geprobeerd bljjft U gebruiker.” Verkrijgbaar aan onze fabriek te Sneek. Te Bolsward bij G. J0RR1TSMA. MAKKUM. De uitslag der Verloting ten bate van de afdeeling v. h. „Groene Kruis” alhier, luidt als volgt: 7. Wit gebr. kleedje (middelgr.) 39. Theemuts (rose). 41. Eierwarmer. 44. Potje met dadelpalmpje. 46 Melkkan 50. Wit gebreid kleedje (klein). 51. Vierk. gehaakt kleedje (crème). 57. Kleedje (flanel). 70. Nikkelen theepot 72. Blikje wafeltjes. 79. Kleedje (écru, ovaal). 82. Aschbakje (Makk. aardewerk). 86. Gebr. kleedje (champagne kl.). 106. Armband (doublé). 115. Kristallen vaasje. 119. Koperen stoofje. 124. Lantarentje (Goudsch aarde werk, klein). 128. Bord (Makk. aardew. gekleurd). 130. Tafellooper (linnen). 132. Lantarentje (Goudsch aarde werk groot). 153. Anjer (vingerhoed). 158. Reiszak. 166. Bordje (Makkumer aardewerk, landschap). 175. Gebr. kleedje (groen met geel). 196. Geschilderd kleed. 201. Drijf schaal. 210. Schaaltje „klapmuts”. 223. Boekomslag (zwart). 227. Vaasje (Makkumer aardewerk). 238. Geh. kleedje (wit met rd. lintjes) 240. Armband (zilver). 245. Koperen doofpotje. 246. Gebreid witzijden kleedje. 252. Gehaakte das (donker). 253. Doos bonbons. 267. Theewarmer (pop). 270. Melkkannetje met nikkelbeslag. 276. Zakdoeksachet. 292. Zijden kleedje met kwastjes. 295. Taschje (beige met groen). 307. Sprei, (hoofdprijs). 330. Gebreid kleedje (donker). 336. Kussensloopen (drie). 345. Frultschaaltje (Makk. aardew. ajourrand). 355. Wit gebr. kleedje (groot). 367. Wit gebreid kleedje (grof). 371. Gehaakte das (lichtbruin). 386. Taschje (effen beige). 391. Gebr. (oranje met zwarte rand). 401. Bonbonnière. 402. Tabakspot. 415. Doos v. Houten’s chocolates. 440. Boekomslag (blauw). MAKKUM. De heer D. Visser, thans kommies bii ’s Riiksbelastinizen te Oude DE JONGs NIEÜ WSBLAD Wl l x- u- TU waarin opgenomen r Verschijnt Dinsdags- en Advertentien per regel: Pekela, Is overgeplaatst naar hier. marsum. ‘aC

Bolswards Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1