Fa S. BOM 8 co. Kantongerecht - Bolsward C.V.S. VEEKOEKJeT" MET SUIKER De Bolswardsche Courant en Westergoo PUROL ARBEIDSMOEITEN. HUWELIJKSGESCHEHKEH J. B. VAH DEK OEVER 1 ZONED Na de Wasch heeft men vaak 23— Jaargang M Marmeren Pendules I J Houten Klokjes 1 Koperen Pendules Prachtige Regulateurs met nieuwe slagen Gouden Horloges en Kettingen j Armhand-Horloges met moiré HET OUDE ADRES j Uit den Omtrek, Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. Woensdag 25 April 1928 No* 32 Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Telefoon No. 12 en 31 M Blind u Vm J.A J. vail i. Rfe 9 aal j. a )s. D.i Nan. HET ADRES BIJ UITNEMENDHEID IN ALLE PRIJZEN Verscbjjnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Met ingang van 28 April a.s. zal een begin worden gemaakt met de stopzet ting der werkverschaffing aan de Boorn- bergumer Petten. In het gebouw „Concordia” te Am sterdam is Zaterdag en Zondag een druk bezocht congres van anarchisten gehou den. In deze vergadering is opgericht een Te Zoetermeer-Zegwaart zijn eeni- ge koeien, die reeds in de weide liepen, gestorven tengevolge van het koude weer der laatste weken. WOLSUM. De heer W. Boersma, Hfd. der openbare lagere school alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Stavoren. Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten by het Bureau voor oplaagcontróle. ‘den 8 Nam. nJot) I 1.30 N i. 5 uur 5 uur rilliR Ijkendt Schrijnende Handen H.J Vu ns. Prim am. 2 9.30 ieuw- Univ. IJO nster- WITMARSUM. Ds. J. Dikboom, van Schiermonnikoog, beroepen predi kant bij de Ned. Herv. Gem. alhier, hoopt Zondag 6 Mei a.s. zijn intrede te doen, na des morgens bevestigd te zijn door ds. Graaf sma van Franeker. •4 S’ De Raad van Assen heeft het pre sentiegeld van de Raadsleden verhoogd van r3 tot f 5. hechtenis. Pieter H. te Pingjum f3 2 dagen hechtenis. Wiebren de V. te Wor- kum Berisping. Pieter H. ged. te Harlin gen, Andries M. te Amsterdam, Abraham de J. ged. te Makkum f 3 2 dagen met toewijzing der civiele vordering. Overtreding Art. 453 W. v. Str. IJnze B. te Makkum f5 3 dagen hechtenis. Nachtrumoer verwekken: Jan R. te Bakhuizen f 2 dagen hechtenis. Verboden ligplaats: Jacob J. en Jouke W. beiden ged. te Leeuwarden ieder f2 2 dagen hechtenis. Zonder vergunning op straat zingen: Jan C. te Leeuwarden f 2 1 dag hecht. Te zware vracht: Anne D. te Bolsward f6 4 dagen hechtenis. Eeuwke R. te Tjerkwerd f 4 2 dagen hechtenis. Overtreding der Trekhondenwet: Lam mert R. te Berlikum 2 X f 1.50 2 X 1 dag hechtenis. Overtreding Art. 461 W. v. Str.: Meyer B. te Workum f 2 L dag hechtenis. Wagen niet voorzien van een licht: Romke B. te Makkum en Jacob S. te Wommels ieder f2 1 dag hechtenis. Rijwiel zonder bel: Gerrit v. d. B. te Makkum, Pieter de B. te Bolsward ieder f 1 1 dag hechtenis. Rijwiel zonder achterlicht: Haye G. te Tzum f 1 1 dag hechtenis. Herre de J., Arij G., Nicolaas H., Reyer F., allen te Workum schuldig verklaard zonder toepassing van straf. Rijwiel zonder licht en achterlicht: Watte Z. en Jelle P. te Bolsward en Meine W. te Wommels ieder f 3 2 da gen hechtenis, Harmen Z. te Bolsward f 3 1 week tuchtschool. Rijwiel zonder licht: Ruurd v. d. Z. te Warns, Geert R. te Sneek, Sjouwe E. ged. te Koudum, Wieger IJ. en Ynte L. beiden te Bolsward, Johannes de V. te Zwaag- westeinde, Sjoerd H. te Stavoren, Epkje C. te Spannum, Pieter S. te Idsegahuizen, Jan P. en Maria R. beiden te Ferwoude ieder f2 1 dag hechtenis. Marten B. te Burgwerd f3 2 dagen hechtenis. Gerlof Tjeerd W. te Koudum f2.50 2 dagen hechtenis. UTSLACH F OR LOTTING fen’e Krite Boalsert. De trekking hat pleats hawn 21 April 1928. Nü. 698 1ste priis, in fyts. Nü. 887, 2de priis, koperen blompot mei tafeltsje. Nü. 482, 3de priis, 3 boeken. Nü. 10, 4de priis, silveren leppel. Nü. 793, 5de priis, blomskeal. Nü. 801, 6de priis, elektrise lampe. Nü. 475, 7de priis, 2 stelten op ’e skoarstienmantel. Nü. 507, 8e priis, in bledsje mei reit f380 f«C fill f 11 f - f 31 f 41 f 1( f185 f - f - f 11 f f f - f IK HEEG. Ds. K. Engelsma te Zwartsluis heeft toezegging van beroep gedaan naar de Ned. Herv. Gem. al hier. /TARSAVON (WETTIG GEDEPONEERD) dat in Ander werk, aan anderen arbeid géén zorgen verbonden zijn. Onbekend heid met vele dingen doet vaak oordee- len naar hetgeen aan de oppervlakte ge zien wordt, doch daardoor vergist men zich menigmaal. Omdat het in de diepte vaak heel anders is dan het oog ziet of het oor hoort. Omdat het gelaat Wel eens lacht, terwijl het hart schreit. Omdat het aan de buitenkant wel eens blinkt, en innerlijk vermolmd is. En omdat er (ge lukkig!) óók nog zoo iets is als eerge voel of schaamtegevoel, zoo men het noe men wil, waardoor voor de buitenwacht, zoolang mogelijk verborgen wordt ge houden, wat men niet gaarne onder het oog van vreemden heeft. DAArmede dient gerekend als men tenminste over eens anders zaken oordeelen wil, wat nóg beter is, niet te doen. Men kan er evenwel zeker van zijn dat in eiken kring en stand ervaren wordt de moeite van het leven, en ten bewijze daarvan haalden we opzettelijk ’t geval met den Italiaanschen Koning aan, om dat er nog al eens menschen gevonden worden die meenen, dat gekroonde hoof den geen zorgen kennen en eigenlijk zoo wat voor pleizier in de wereld zijn. Echter meenen wij hier nog iets anders aan te moeten verbinden. Het is dit: dat het de roeping is van elk, onverschillig wie hij is en waar hij geplaatst wordt, om met mannenkracht, moedig, en fier, en flink, aan al die bezwaren het hoofd te bieden, en te trachten de moeilijkheden uit den weg te krijgen. Deze zijn er om te overwinnen. Met morren, en klagen, en zuchten, (wat nog iets anders is dan be paalde grieven brengen waar zij hooren) komt men niet verder. Aanpakken is de boodschap. De handen uit de mouwen steken is plicht! Zijn lijf en leden, zijn hoofd en handen niet sparen is eisch! Zonder daarbij angstvallig op het hor loge te zien of het ook een paar minuten over den tijd gaat. Inzonderheid zij dit den jongeren gezegd, in wie het leven nog bruischt; die nog beschikken oxer de noodige arbeidskracht, en zich nog een plaats hebben te veroveren. Daar is niets wat méér tegenstaat dan een jonge man of een jonge vrouw te zijn met een Jan-Salie-geest, die al zucht en klaagt, vóór nog een hand is uitgestoken. „Pak maar aan”, jonge menschen, en oefen uw spieren en zenuwen en daarmede, uw krachten van lichaam en geest in den strijd met ’s levens moeiten! Want, en dat is het lAAtste waar we ook nog op wijzen willen als regel geldt, dat de aanhouder wint. Vlijt en deugd, en arbeidslust, en trouw, en ijver en nauwgezette plichtsbetrachting, welke Allen bij elkaar hooren, worden beloond. Is het niet aanstonds dan in de toekomst, en is de geschiedenis 'daar om te bewij zen dat de luiaard gescheurde kleeren dragen zal, eveneens toont de ervaring dat de hand des vlijtigen gezegend wordt. Wie dat laatste heeft verstaan trotseert de arbeidsmoeiten, om in ’t eind te over winnen, en dankbaar op een welbesteed leven terug te zien. WORKUM, 23 Aprils De dames T. Postma en J. Hulshoff, leerlingen van den heer L. H. Bogtstra, apotheker al hier, zijn Zaterdag te Groningen ge slaagd voor het diploma Apothekers assistente. WORKUM, 23 April. De WelEer- waarde heer ds. Ch. J. Schweitser, pre dikant bij de Ned. Herv. gemeente al hier ontving een beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Oosterend. Uitgesproken vonnissen over de maand April. Overtreding der Arbeidswet: Klaas H. te Arum f 10 subs. 6 dagen hechtenis. Tjebbe de J. te Lemmer 4 X f 2 4 X 1 dag hechtenis. Rintje de B. te Workum 4 X f 1 4 X 1 dag hechtenis. Douwe de J. te Warns f5 3 dagen hechtenis. Pieter A. te Warns f 3 2 dagen hecht. Overtreding der Invaliditeitswet: Durk D. te Kornwerd f 5 3 dagen hechtenis. Overtreding der Vleeschkeuringswet: Ruurd J. te Exmorra f 10 7 dagen h. Overtreding Art. 461 W. v. Str.: Nathan P. te Harlingen f 7 4 dagen hechtenis. Overtreding van het Tramwegregle- ment: Jappe S. te Harlingen f 3 2 da gen hechtenis. Overtreding der Leerplichtwet: Evert B. te Arum f 7 5 dagen hechtenis. An dries D. te Makkum f 6 4 dagen hecht. Frans B. te Pingjum f 5 3 dagen hecht. Overtreding Art. 424 W. v. Str.: Pieter V. te Workum f 6 4 dagen hechtenis. Gerrit Z. te Witmarsum f 5 3 dagen hechtenis. Bauke B. te Wommels f 15 15 dagen hechtenis. Tijmen A. te Bols ward f 1 1 week tuchtschool. Hendrl- kus A. te Bolsward f 1 1 dag hecht. Willem K. te Makkum f 2 1 dag hecht. Johannes L. te Bolsward f 30 1 maand Te Jubbega heeft zich een geval van hikziekte voorgedaan met doodelij- ken afloop. WOMMELS. Het bestuur van de Coöp. Zuivelfabriek „Wommels en Omstreken” heeft besloten voor 1928- 1929 geen wijziging te brengen in de loonen van het personeel, met uitzonde ring van een paar jonge werkkrachten. Het minimum-weekloon voor volslagen werklieden is bepaald op f25.50. Een tweetal gebeurtenissen van ge heel verschillenden en uiteenloopenden aard gaven aanleiding voor de behande ling van bovenstaand onderwerp. De eerste gebeurtenis was het bericht, hetwelk de geheele wereld met ontzet ting en afgrijzen vervuld heeft, dat op den Italiaanschen Koning een moord aanslag gepleegd werd. Terwijl de vorst zich naar Milaan begeven had ter ope ning van een tentoonstelling en gelijk bij dergelijke gelegenheden gaat, de stra ten zwart zagen van een feestvierende menigte, ontsprong in een der straatlan taarns een helsche machine, waardoor tal van aanwezigen oogenblikkelijk ge dood en vaneen gereten of voor hun gan- sche leven ongelukkig werden. De Koning met gevolg bleven onge deerd, daar deze reeds gepasseerd was en zich al ter plaatse van bestemming bevond, toen de bom ging barsten. Blijkbaar hadden de aanvallers het uurwerk hetwelk zich in de machine be vond, niet goed geregeld of niet precies geweten wanneer de Koning voorbij kwam. Hoewel er geen bevestiging van het bericht is, zou men eveneens getracht hebben Mussolini om het leven te bren gen, toen deze per trein zich ook naai Milaan begaf, en waartoe pogingen zou den zijn aangewend door een brug aan den spoorweg te doen springen. Dit laatste bericht laten we evenwel voor hetgeen het is, al beteekent dit niet, dat we, indien juist, dit minder ernstig zou den vinden. Voor de zooveelste maal Is dus óf door een enkelen heethoofd óf door een com plot getracht een gekroond hoofd uit den weg te ruimen, wellicht om daar door uitdrukking te geven aan het ge voelen dat men geen vrede heeft met den bestaanden Regeeringsvorm. In de kringen der anarchisten wordt dan ook in de eerste plaats gezocht naar de mis dadigers en reeds hadden onderscheide ne arrestaties plaats. Intusschen bleef de Koning zelf buiten gewoon kalm, niettegenstaande hij dus weet, dat zijn leven, nog meer dan van anderen hangt als aan een zijden draad, en de sluipmoord hem uit alle hoeken bedreigt. Met kracht wist hij zijne ont roering te verbergen; opende op voorge schreven wijze de tentoonstelling en wil de niet, dat het program in de war ge stuurd zou worden, al vergat hij daarbij niet nauwkeurig te informeeren naar de ongelukkige slachtoffers, die geheel on schuldig bij dezert aanslag hun leven lieten en nam hij met dankbaarheid de gelukwenschen van Mussolini en daarna van duizenden, ook van onze Regeering aan, dat hij met de zijnen gespaard bleef. Evenwel gaf de Vorst zich onder dat alles geheel aan den arbeid dien hij te verrich ten had, zonder vrees en zonder zich te In den omtrek van Wijk bij Duur stede staan de zwarte kersen reeds volop in bloei. KOUDUM. Ds. Cupido, predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier, komt voor op het zestal voor predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Steenwijk. in doozenvan 25 K G GOEDKOOP en BESTI „Eenmaal geprobeerd blijft U gebruiker.” Verkrijgbaar aan ome fabriek te Sneek. Te Bolsward bij G. JORRITSMA. biwirke. Nü. 424, 9de priis, blombakje. Nü. 536, 10de priis, skütel mei hing- sel. Nü. 892, 11e priis, kieedsje. Nü. 932, 12e priis, aeisteltsje. Nü. 147, 13e priis, thédoekhinger. Nü. 436, 14e priis, skaeltsje. Nü. 430, 15e priis, doaze mei sjippe en odeur. Nü. 638, 1.6e priis, pipehinger. Nü. 833, 17e priis, glêzen blomskael. Nü. 18, 18e priis, kop en skütel. Nü. 546, 19e priis, rooksteltsje. NÜ. 906, 20e priis, leppelkiske. NÜ. 226, 21e priis, reiten koerke. Nü. 57, 22e priis, reiten koerke. NÜ. 444, 23e priis, in jierabonnement op „SIjucht en Rjucht”. Nü. 864, 24e priis, 3 Fryske boeken. Nü. 760, 25e priis, 2 Fryske boeken. Nü. 928, 26e priis, 2 Fryske boeken. Nü. 199, 27e priis, 2 Fryske boeken. De prizen moatte foar 1 Juni 1928 öfhelle wirde by R. Hoekstra, café Great SAn, Boalsert. Nei dy datum for- falle de prizen, dy’t net örhelle binne, oan ’e Krite Boalsert. MAKKUM, 21 April. Op de boven zaal van hotel „de Prins” is heden de gewone jaarvergadering gehouden van de ingelanden van het Waterschap „Kooihuizen” en van de ingelanden be trokken bij de bijzondere liggers „de reed in het Idsegahuisterveld”, „de Kooihuisterreed” en „de Kooitille”. Medegedeeld werd, dat door Gede puteerde Staten goedgekeurd was de staat van werken en de geldleening be trekkelijk de reed in het Idsegahuister- veld. De begrooting van dezen bijzonderen ligger werd vastgesteld op een bedrag van f 396.57 in ontvangst en uitgaaf. Wat de algemeene ligger betreft, hiervan werd de rekening goedgekeurd, welke sloot met een bedrag van f 14560.526 in ontvangst en f 14126.25° in uitgaaf, in welke bedragen een tijde lijke leening van f400.is begrepen. De begrooting werd vastgesteld op f 13265.72 (ontvang en uitgaaf). Van de geldleening zijn uitgeloot de nos. 128 en 61, elk groot f 1000. De rekening van den bijzonderen lig ger „de Kooihuisterreed” wees aan in ontvangst f 1874.59, in uitg. f 1569.61, waarin eveneens een tijdelijke leening van f610.is opgenomen. Voor het dienstjaar 1928-1929 werd de begroo ting vastgesteld op f 1408.37 in ont-; vangst en f 1406.67 in uitgaaf, terwijl voor den bijzonderen ligger „de Kooi tille” de begrooting vastgesteld werd op f 82.22 in ontvangst en uitgaaf. Het aftredend bestuurslid de heer S. Yntema te Idsegahuizen werd herko zen. Het restant der leening zal zoo moge lijk worden af gelost, waartegen het be stuur machtiging verkreeg een nieuwe leening aan te gaan. laten beïnvloeden door duistere machten die in het verborgen werken. De tweede gebeurtenis waarop wij hier zinspeelden is van geheel anderen aard, en had in de onmiddellijke nabijheid plaats. In eene groote vergadering te Amsterdam, waarbij vele regeeringsper- sonen tegenwoordig waren, en de lands belangen besproken werden, trad ook ’n kleine boer of tuinder op, om in wel ge kozen woorden de moeilijkheden en de bezwaren van den boerenstand bloot te leggen. De man wees op den onhoud- baren toestand welke in dit bedrijf ge vonden wordt, en illustreerde zijn betoog met pakkende voorbeelden. Hij wees aan hoe voor dag en dauw de arbeid begon nen, en vaak tot het late avonduur voort gezet werd; hoe tengevolge tal van wet ten en Regeeringsmaatregelen deze ar beid wordt bemoeilijkt; hoe de laatste jaren wél heel veel gedaan werd voor de veeleischende, schreeuwende, roode en rose menigte, zoo hij het noemde, door middel van werkverschaffing, werklo zenfondsen, ziektewetten en andere so ciale voorzieningen, waarbij de werkge ver het slachtoffer wordt; hoe er wél er- barming is voor de trekhonden, maar het boerenkind daarbij ten achter wordt ge steld; hoe wél aan het buitenland gele genheid gegeven wordt om bijv, het fruit hier in te voeren, doch tengevolge waar van eigen ooft ging verrotten; hoe wél getracht werd om het kind veel theore tische kennis bij te brengen waarmede ’t in de praktijk zeer weinig zou kunnen doen, getuige nu weer het zevenplichtige leerjaar voor de lagere school, en te wei nig gerekend werd met den ware toe stand der gezinnen, welke dringt tot in gespannen arbeid, om dan ten slotte, al les samenvattend tot deze conclusie te komen dat de kleine boer en tuinder, niet tegenstaande al de zorgen en moeiten nóg geen droog brood verdienen kan, dank zij de hooge pachten, en de opge voerde bedrijfskosten. Daarom was zijn i betoog een noodkreet namens velen, om tot in de hooge colleges te doen door dringen het besef, dat de boerenstand „geen dag en geen nacht” meer wachten kan, en ingrijpen van hooger hand hier eisch is van het oogenblik. Natuurlijk laten wij de aangevoerde argumenten en de beoordeeling van vele Regeeringsmaatregelen of van het op treden der Kamerleden bij de behande ling van sommige wetsvoorstellen hier buiten beschouwing, en voor rekening van den spreker, ’t Groote feit evenwel waar het hier omging, en dat voor geen tegenspraak vatbaar schijnt, is dit, dat gedurende de laatste jaren vooral, het boerenbedrijf zwaar gedrukt wordt, en, indien mogelijk, voorziening hier drin gend noodig zal zijn. Dit is niet het ge tuigenis van een enkel man die nu een maal met bijzonderen tegenslag te wor stelen had, en ongelukkig was, zooals men dat noemt, maar dit is in doorsneê de algemeene ervaring in het boerenbe drijf. Daar wordt intens gewerkt, en niet tegenstaande dat heeft men geen bestaan, zoodat van jaar tot jaar moet bijgepast. Gevolg wordt dat velen het niet kunnen uithouden; dat het aantal faillissementen onder de veehouders en landbouwers toe neemt, en dat anderen een toevlucht, zoe ken in Frankrijk of Canada om met het geen men nog over hield te trachten daar een stuk brood te verdienen. Dat zijn arbeidsmoeiten. Opzette lijk door ons aangehaald uit geheel ver schillende kringen, en met de overtuiging dat dit getal gemakkelijk uit Alle standen, en Alle vakken en bedrijven zou kunnen worden vermenigvuldigd tot in het on eindige. Bij hoog en laag, aanzienlijk en gering; heer en knecht, man en vrouw, dienst baar en vrije, werkgever en werknemer. Daar is nu eenmaal geen arbeid te noe men waaraan géén moeite verbonden is; die niet met zweet of bloed of tranen wordt betaald. Dat betreft allen zonder onderscheid, en dat wordt overal aan ge troffen. In Europa, maar ook in andere werelddeelen; in het groote, ’t welk in ’t oog loopt, maar óók op den achtergrond van het leven. Natuurlijk is er onder scheid. Daar zijn menschen, en daar is arbeid, waarbij in bizondere mate de hit te des daags, of de koude des nachts wordt verduurd. Daar zijn bepaalde tak ken van arbeid, waarbij de moeiten en zorgen vele zijn, en het loon daar tegen over gering. En daar zijn óók, die althans naar de oppervlakte te oordeelen, op heel gemakkelijke manier, zonder veel inspan ning, zich een weg door de wereld slaan. Menschen, die er altijd tusschen door loopen, heel weinig presteeren, heel wei nig zorgen hebben, en er misschien nog beter komen dan anderen op wie het volle gewicht van den arbeid drukt. Wat zullen wij nu hier van zeggen? Vooreent dit. Dat niemand meenen moet, aflood n. 1.3t terboe l Spd Nat V. TC OP E. i een ir Di Dr. t.i nat Porto Binnenland P/a ct. Buitenland 4 ct. leer t (bei ur Dr. s. Vs i. B.J v. jyt willige, ijkendi Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. vorigt ;t bet Beert ’s At orkui ir Kul- tur Dt lend. ed, li. "Wei i. 1J0 (H.A 9J0 Jöfg Dt Nam. ■oorb. OR. DiJLAKKER - BOLSWARD 9.30 goedt J «ooit Nieuwestad t.o. de Lange Pijp LEEUWARDEN Dit schrijnen houdt dadelijk op door I in der dienst Blhu HAARWASCHMIÜDEL REUKLOOS TEER ZEEPPREPARAAT s VERKRIJGBAAR inFLE55CHEN VAN VERSCHILLENDE GROOTTE.. AFDCXND MIDDEL TEGEM «oO*. TARSAVON CONRWr -HAARLEM 8. Vl' keft! DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1