F. LANGEDIJK C.V.S. VEEKOEKJES MET SUIKER in doozenvan 25 KG GOEDKOOP en BEST! De Bolswardsche Courant en Westergoo Woensdag 2 Mei 1928 23*— Jaargang No. 34 LAGE PRIJZEN SPECIAAL HEEREN MODES. STAND EN WEELDE. Stadsnieuws. Eaude(^neJqjzeLL€. BUITENLAND. RUIME SORTEERING Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en A ZIE ETALAGE AANBEVELEND Parfumerie Joyzelle, Haarlem. beide veroordeelden zullen in hei Opwekkend en verfrisschend Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland iy2 ct. Buitenland 4 ct. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Duitschland. Volgens mededeelingen van den offici- eelen Pruisischen persdienst, heeft de Pruisische regeering in verband met den in Oost-Pruisen bestaanden noodtoestand een crediet van 600.000 M. toegestaan voor de aanschaffing van zaden enz. on der voorwaarde, dat het rijk een gelijk bedrag geeft en ook provincie en „Kreis” tezamen voor een dergelijk bedrag bij springen. A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontróle. Blijkens nadere berichten van het W. B. heeft Zondag in geheel Z. W. Duisch- land, evenals bij ons in Limburg, nood weer gewoed. Alles wijst er op, dat hei hier een der hevigste catastrofen op daf gebied der laatste jaren betreft. In verschillende bergdorpen stroomde het water, dat boomen enz. meesleurde, door de straten. Deuren en vensters wer den ingedrukt. Overal is de ooftoogst verwoest tengevolge van den hevigen hagelslag. Verschillende spoorlijnen wa ren door een dikke laag slijk enz. ver sperd. verrast, toen Kohl mededeelde, dat hij en zijn kameraden van plan waren om de „Bremen” binnen 10 dagen naar New York te brengen, om van hieruit een vlucht over den Oceaan naar Duitschland te ondernemen. ter dood werd veroordeeld. De brief is vermoedelijk door een vrouw geschreven en werd Donderdag door den rechter tij dens het proces ontvangen. Gewapende politiebeambten in burgerkleeding volgen Ivory overal waar hij gaat en houden hem zelfs in het oog, terwijl hij zijn club bezoekt. Frankrijk. De verkiezingen in Frankrijk behoo- ren weer tot het verleden. De uitslag is, dat zijn gekozen 169 re publikeinen, 95 linksch-republikeinen, 60 onafh. radicalen, 115 radicaal-socialisten, 44 republikeinsch-socialisten, 102 socia listen, negen conservatieven, 16 commu nisten. Nog twee resultaten ontbreken. Er werden 303 candidaten herkozen, 307 nieuw gekozen. Door dezen uitslag is de stand der par tijen aldus: De conservatieven verliezfti twee ze tels, de republikeinen winnen 41, de linksch-republikeinen tien, de radicalen twaalf. De radicaal-socialisten verliezen twintig, de republikeinsch-socialisten 2, de socialisten blijven ongewijzigd, de communisten verliezen elf. De herstemmingen hebben de indruk ken van den eersten stemmingsdag vol komen bevestigd. Als geheel genomen is deze verkiezing ’n prachtige overwinning van de meer gematigde partijen, die de politiek van Poincaré van den aanvang af hebben gesteund. Het Britsche Rijk. Vrijdag j.l. zijn Browne en Kennedy wegens moord op politie-agent Gutte- ridge te Stapleford Abbots in de Old Bailey ter dood veroordeeld. Voordat het vonnis werd uitgesproken, verklaarde Browne o.m.: Ik zal niet pogen te bewijzen, dat ik- onschuldig ben, om de eenvoudige reden dat mij iets boven het hoofd hangt en ik, indien ik in deze zaak vrij uit was ge gaan, dwangarbeid zou hebben gekregen voor iets anders. Dat is veel erger dan wat mij thans wacht. Ik berust er vol komen in. Ik ben niet schuldig, doch er is slechts Eén hierboven, God in den Hemel, die dit weet. Hij weet dat ik on schuldig ben. Ik ben volkomen tevreden, mijn geweten is zuiver. Kennedy zeide met doffe stem o.m. hei volgende: Ik was voorbeschikt. De rechter en de jury waren eenvoudig instrumenten, hoe fair ge ook tegenover mij hebt pogen te zijn. Ik zeg dit niet in een geest van blufferij. Ik ben niet bevreesd voor den dood. Ik ga hem ten volle bereid tege moet. Ik heb de vaste zekerheid, dat ik later voor alle eeuwigheid zal worden vereenigd met het geliefde meisje, dat trouw is gebleven. Ik wensch mijn dank uit te spreken aan de rechtsgeleerde raadslieden, die alles voor mij hebben gedaan wat zij konden. Het eenige, wai ik nog wensch te vragen is: Mag ik na het vonnis een onderhoud hebben met mijn vrouw? De rechter verklaarde, dit verzoek te zullen overwegen. De rechter sprak daarna het vonnis uit. De graafschap Essex worden opgehangen. Uit Londen wordt nog gemeld: Een detachement gewapende politie bewaakt het woonhuis aan het Gloucester Square te Londen van Rechter Ivory, die in een anoniemen brief met den dood be dreigd werd, indien de excecutie zal plaats hebben van Kennedy, die Vrijdag schen deze en die verschil bestaat, maar voor de rest heeft de een niets boven den ander voor, en hoort alle onderscheid uit- gewischt”. „Vrijheid, Gelijkheid en Broe derschap!” De oude leus die meer dan een eeuw geleden burgers en edellieden en vischvrouwen om den vrijheidsboom deed dansen. Evenwel doet zich hier een eigenaar dig verschijnsel voor. Het is dit: dat niel niet zelden degenen die het hardst schreeuwen om wegneming van alle standenverschil, zelf het meest zich ge voelen en bijv, lang niet op eene lijn ge steld willen worden met dezen of dien, ’t Komt uit in de manieren die men aan neemt, in de taal die men spreekt, in den arbeid die men het liefst verricht, of ook niet verricht, en niet het minst ook in hei kleed dat men draagt. Wij beleedigen niemand wanneer wij in het algemeen zeggen, dat er in onzen tijd bij allen, zonder onderscheid, in alle kringen en standen, maar niet het minst in den arbeidersstand, een neiging is, om in snit en kleur een toilet te dragen, overeenkomstig de laatste mode. Trou wens voor dit laatste zorgen onze mo- de-paleizen wel, en tevens dat tegen alle prijzen de verschillende stoffen verkre gen kunnen worden, overeenkomstig den inhoud van elke portemonnaie. Natuurlijk is de qualiteit daarbij zeer verschillend. Vaak geldt het óók hier: „Lichtjes en dichtjes”, geheel overeen komstig wat men wel eens revolutiebouw noemt, maar op het oog lijkt het in elk geval héél wat. Zoodat niet zelden, vooral met het oog op het kleed wordt gezegd dat in onze dagen het standen verschil weg is, en er geen onderscheid meer bestaat tusschen de mevrouw en de dienstbode, in het bijzonder in de steden, al blijft het platteland hierbij ook niet achter. ’t Wil ons voorkomen, dat in deze lijn het gebouw van het maatschappelijk le ven gevaarlijk ondermijnd wordt, tot schade voor allen. Evenals er in de na tuur alle mogelijke variatie en onder scheid van hoog en laag, sterk en zwak, mooi en heerlijk, groot en klein, schitte rend van kleur en klank, en needrig van aanzien, gevonden wordt, om maar geen tegenstellingen te noemen, zoo is ook de menschenwereld op dezelfde verschei denheid aangelegd, en laat deze niet straffeloos toe, dat een ander regiem wordt gedecreteerd. Dat vloekt met den aard en het wezen en de beteekenis en de waarde van het veelvuldige en veel vormige leven. Daar moet nu eenmaal onderscheid wezen, óók in stand, al be- teekent dit niet, dat daarom de afstan den er moeten zijn, die vaak noodeloos kwelden; die niet zelden onrechtvaardig deden optreden, die soms despotisch de den heerschen, en oorzaak werden dat vroeg of laat het dwangjuk werd afge schud. Geen afstanden daarom; óók geen kastewezen, waardoor het niet mogelijk zou zijn langs maatschappelijken ladder op te klimmen, maar wél het verschil van plaats in het leven, met eigen verant woordelijkheid. Nauw hiermede verbonden nu is hei tweede wat wij hierboven plaatsten, „de weelde”. Stand en weelde hooren bij el kaar, en hebben gelijken tred met elkaar te houden. Weelde is alles wat bedoelt het leven te verfraaien, of te vergemakke lijken, of te vervroolijken. In den grond is alle weelde luxe, d.i. iets overtolligs waar het desnoods zonder gesteld.zou kunnen worden, doch waarmede nog niel gezegd wordt dat weelde altijd waarde loos is. Ze kan kwistig zijn aangebrachi en dan schaadt zij en verliest tevens haar schoonheid. Bedoelde dame op de mode show te New-York, waarover wij in den aanvang spraken, zou mooier zijn, wan neer zij enkel het collier droeg, of enkel hare oorbellen met broche. Nu is er, om dat het éene „show” meteen was, een opeenstapeling van kostbaarheden, waardoor het enkelvoudige in de veel heid verloren gaat. Precies als in een museum van schilde rijen, waar ten slotte het oog ook niets meer ziet dan kleuren, in bonte schakee- ring door elkander geworpen. Italië. Tienduizend arbeiders te Milaan heb ben Zondag groote hulde gebracht aan Mussolini. De plechtigheid geschiedde in het Colyseum temidden ee'ner ont zaglijke menigte. Na een hulde aan het fascistische re gime sprak Mussolini, die geestdriftig werd toegejuicht, zijn vreugde uit over de spontaniteit der betooging en voegde er aan toe dat zijn doel was den arbei ders werk te verzekeren, hun welvaart te verhoogen en ze moreel te verheffen. Hij besloot met de arbeiders uit te ndo- digen om wanneer zij naar hun fabrie ken terugkeeren, hun kameraden te zeg gen, dat er tegen het fascisme „niets te beginnen valt.” Vereenigde Staten. Aan de Oostkust der Vereenigde Sta ten is het Zaterdag, naar uit New-York wordt gemeld, opnieuw gaan winteren. Hevige wind- en regenvlagen zweepten het water op. Tengevolge van den storm zijn ver scheidene menschen om het leven geko men. Zoo zijn van een rivierstoomboot drie man overboord geslagen en ver dronken. Voorts is op weg naar het Sta teneiland een aantal passagiers van een veerboot afgeslagen; hierbij is één pas sagier verdronken, terwijl verscheidene anderen slechts met de grootste moeite konden worden gered. Ook uit de Zuidelijke staten worden storm en sneeuwval gemeld,'waardoor talrijke verbindingen zijn verbroken. In Florida, Georgia en Alabama zijn ne gen personen om het leven gekomen, terwijl in het Noord-Westen van eerst- genoemden staat zesduizend personen door overstroomingen dakloos zijn ge worden. Vooral in de gebieden, waar fruit wordt geteeld, is de schade groot. Kaatsvereeniging „M. E. T. O.” Ter opening van het seizoen hield de Kaatsvereeniging „M. E. T. O.” Zon dag j.l. een ledenkaatspartij. Vooraf werd in café Hoekstra een le denvergadering gehouden. De voorzitter, de heer A. Feenstra, opende de vergadering met een woord van welkom. Hij had met het oog op de bespreking van het feit, dat de Vereeni- ging dit jaar, ondanks tegenslag en te genwerking, 30 jaar heeft bestaan, meer belangstelling verwacht. ’t Verblijdt Spr. dat de financieele toestand der Vereeniging geen reden tot bezorgdheid voor de toekomst geeft en spreekt met waardeering over de pres.- taties van het partuur Van der Heide. De Waij en Dijkstra, ’t welk het vorig jaar bij de partij te Huizum den eersten prijs wist te winnen, waardoor de eerste medaille, in een kaatswedstrijd behaald, voor het vaandel der Vereeniging is verkregen. Spr. hoopt, dat door flink te oefenen een goede toekomst is weggelegd voor vele jonge kaatsers en als bewijs daar van nog menig medaille aan het vaandel zal mogen prijken. Spr. besluit met er zijn voldoening over uit te spreken, dat de pers tegen woordig is en hoopt daarop ook in de toekomst te mogen rekenen. De secretaris, de heer H. Brouwer, leest de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd worden goedge keurd en vastgesteld. Uit het financieel verslag van den penningmeester, den heer U. Vormeer, blijkt, dat de ontvangsten hebben be dragen f 185.76, d% uitgaven f 152.61, batig saldo alzoo f 33.15. Daar de commissie alles in orde heeft bevonden, wordt den penningmeester onder dankzegging decharge verleend van zijn beheer. Thans komt in behandeling het kar dinale punt der agenda en wel bespre king der plannen voor de feestviering ter herdenking van het 30-jarig bestaan der Vereeniging. Uit de mededeelingen van den voor zitter en den secretaris blijkt, dat het bestuur en een der mede-oprichters van de Vereeniging er de voorkeur aan ga ven op Hemelvaartsdag een groote jon- genskaatspartij te houden. Tengevolge de vele, sportwedstrijden welke dien dag worden gehouden, is dit plan échter onuitvoerbaar. Echter is hiermede de weelde niet ver oordeeld. Evenmin als het garneersel op een japon, of het bloemenvaasje op de tafel, of tal van artikelen die de huiska mer gezellig maken en tevens de wel vaart of de zindelijkheid, of de degelijk heid, of de smaak aangeven. Dat een gekroond hoofd bij gelegenheden een diadeem draagt is daarom even natuur lijk en passend als wanneer een gewoon burger, bij gelegenheid het beste wat hij bez^f te voorschijn haalt en er mee pronkt. Dat een bruiloftsdisch overvloe diger voorzien is van spijs en drank dan de dagelijksche tafel, is iets waaraan niemand zich ergeren zal; eer zou het omgekeerde het geval zijn, ’t Feestkleed moet er anders uitzien dan het werkpak, en een ornament behoeft geen steen des aanstoots te zijn. Ook is het heelemaal niet erg, dat de edelgesteenten, slechts te verkrijgen zijn voor hooge geldsommen. Hier wordt na tuurlijk veel verdiend aan arbeidsloon e.d., zoodat velen profiteeren van hetgeen alleen de rijken kunnen gebruiken. Daarom is weelde iets dat past bij den stand, waar de smaak voor het schoone, èn het fijne kunstgevoel gelijken tred houdt met den prijs. Daar kunnen omstandigheden in hei leven voorkomen, waarin de weelde niet meer past. Als de kleinheid en de nietig heid van den menset openbaar wordt en het rouwkleed hem «dekt. Bij den dood past geen schittering en flikkering en flonkering van aardsche grootheid, omdat deze laatste tegenover dien vijand hoe genaamd geen waarde heeft. Daarom ■gaan wij dan ook in het eenvoudige zwart, zonder opschik en vertoon. Majar in het volle, rijke, kleurige lente leven bovenal, past ook de ontplooiing van alles wat de schoonheid van dat le ven slechts kan verhoogen, zonder daar bij schade te doen aan ^ijn innerlijk we zen. Wie dat begrijpt zal de weelde niet verachten; zal er óók het hart niet op zetten, maar zal haar gebruiken overeen komstig de plaats die men inneemt, en den stand waartoe men behoort. En dan wordt de weelde in werkelijk heid een versiersel, en meteen gevoeld, de verantwoordelijkheid die men heeft op de plaats die men beslaat. Dezer dagen werd te New-York een mode-show gehouden ten bate van een sanatorium, aan welke tentoonstelling meteen verbonden was een show, waar bij de kostbaarste edelgesteenten te be wonderen waren. O.a. was daar een jonge dame haar beeltenis werd door de pers wijd en zijd verspreid die door bemiddeling van een groote juweliersfirma een juweelen- schat droeg van vijf milhjoen gulden. De „schattige” dame droeg hare kost baarheden in de ooren, om de hals, op hare japon, in schouder- en borstversie- ring, aan de vingers en om de polsen. Daar ontbrak nog maar aan, dat zij op haar golvend haar een koninklijke dia deem droeg, waardoor haar tooisel nog eenige honderd duizenden guldens meer waard zou zijn geweest. Natuurlijk stond deze Miss onder streng toezicht van tal van detectives, die zoowel voor haar le ven, als voor haar kostbaar kleed en hare dure ooren en hals en armen hadden te waken. Gesteld eens, dat zij plotseling, op geheimzinnige wijze verdween, gelijk dat in onzen vluggen tijd wel meer gebeurd, of dat een handige onverlaat een krach- tigen greep deed naar dat flonkerend collier, wat zou dat een schade worden voor de firma, welke op deze meer en meer gebruikelijke wijze de aandacht op hare schatten zocht te vestigen om deze zóó aan den man te brengen. Of voor de verzekering waarbij een en ander ge waarborgd zal zijn geweest. In dit zelfde verband maken we ook nog even melding van een diefstal van een paarlencollier te Parijs door een postbeambte, hetwelk een waarde van f600.000 vertegenwoordigde. Toen de man, die dit pakje bezorgen moest en zich aan de verduistering schuldig maak te, zag wat hij gedaan had en begreep, nooit ergens deze schat te kunnen aan bieden, zonder daarvoor „gegrepen” te worden, werd hij me: haar verlegen. Hij naaide toen de dure steentjes in de voe ring van zijn vest en zond dit aan zijn moeder met een begeleidend schrijven, waarin hij verzocht let pakje niet te ope nen, maar af te staan aan een man dien hij daartoe zenden zou. Toen eenige da gen later een belooning van f 60.000 voor den vinder in he: zicht werd gesteld, dacht hij zijn slag te zullen slaan, doch had zich vooraf tan een kruisvuur van vragen te onderverpen, waarbij de man door de mand vel en zijn misdaad be kende. Wij zouden rog meer cijfers kunnen noemen van eb erionme geldswaarden welke sommige juweelen vertegenwoor digen. Aan de meeste Koninklijke hoven bevindt zich em afzonderlijk vertrek al waar de kostbaarheden in goud en edel gesteenten eer bijzondere plaats ter be waring vinden, niet zelden een bedrag vertegenwoo digende van millioenen gul dens, en alben maar bij buitengewone gelegenhedffi gedragen. We herinneren slechts aande Russische schatten van de voormalige Keizerlijke familie, en thans door de S»vjet voor en na van de hand gedaan, on daarmede haar propaganda te bekostgen. De vraig, die zich echter naar aanlei ding vandeze bijzonderheden bij ons op drong is deze: In hoeverre is deze weel de georrloofd? In orten democratischen tijd is er een neiging om alle standenverschil de we reld ui te helpen. Men wil spreken van makkes, of van kameraden, of van par tijgenoten en meent met zoo’n enkele naamuit den weg genomen te hebben wat Is een slagboom vaak gevonden word tusschen menschen en menschen. En mn redeneert aldus: „Alle menschen zijn jelijk; allen hebben dezelfde’rechten, sleets de verschillende levensomstandig- hedfl, met misschien nog enkele bij- komtigheden zijn oorzaak, dat er tus- „Eenmaal geprobeerd blijft U gebruiker.” Verkrijgbaar aan onze fabriek te Sneek. Te Bolsward bij G. J0RR1TSMA. Naar de „Montag” uit Berlijn meldt, hebben de Duitschers te New-York een buitengewone ontvangst gehad. Na een •korte begroeting werden zij naar het Ritzcarl-hotel geleid waar door de stad New York eenige kamers voor hen wa ren gereserveerd. In de met vlaggen ver sierde hall stelde de Oceaanvlieger Cham berlin, die juist een jaar geleden naar Duitschland was gevlogen, de Duitsche Oceaanvliegers en hun lerschen kameraad aan de New Yorksche autoritetien voor. Kohl heeft ook nog in de Duitsche taal bedankt voor de prachtige ontvangst; von Hünefeld en Furtmaurice spraken Engelsch. In het bijzonder waren de aanwezigen 8TR00H0EDEN. WITTE PETTEN DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1