T llllllllllllllllll ZEI I llllllllllllllllll I De Bolswardsche Courant en Westergoo C.V.S VEEKOEKJES MET SUIKER in doozen van 25 K G GOEDKOOP en BEST! er AUTO VERHUUR ie Fa. TERPSTRA i KOOI, Sneek VERANTWOORflELIJKHEID. HK Verhuizen 12 Mei BELASTING- BILJ ETTEN. 23— Jaargang Woensdag 9 Mei 1928 No. 36 20 CEN T PEK K M. Stadsnieuws. Ullll )tarsavon (wettig gedeponeerd) W. VAN DER WERFF lJÏ Uit den Omtrek. BUITENLAND. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 A sllei INVULLEN VAN u. u. u. c J. 0. Bol- Nam. Nam foom Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. In het district Binneberg in Sleeswijk- Holstein zijn geweldige veenbranden uit gebroken, die zich voortdurend verder uitbreiden. In de nabijheid van Elms horn staan geweldige oppervlakten veen in brand en het is volstrekt onmogelijk het vuur meester te worden, daar de brandende plaatsen door hitte en rook niet te naderen zijn. België. Te Brugge moest een heel gezin be staande uit vader, moeder, twee zoons Engeland. Naar uit Londen wordt gemeld, is Ken nedy in hooger beroep gegaan van zijn doodvonnis. Voor Browne is nog geen appèl aangeteekend. Browne weigert nog steeds zijn hoofdmaaltijd te gebrui ken verklaart in geen geval aan den galg te zullen sterven. De nazorg-collecte voor het ..Groene Kruis” heeft in Arum c.a. f315.20 op- eeleverd. terwijl de verkoop der Emma- bloem f26.32 opbracht. MAKKUM, 7 Mei. De aanfrekondicrde staking onder de pannenfabrieks-arbei- ders is hedenmorgen ingezet. Echter niet oo de fabriek van den heer L. Kingma. Deze heeft blijkbaar de eisch der arbei ders ingewilligd. Op de beide fabrieken van den heer A. L. de Vries staat de zaak stop, op enkele oude manneties na, zijn allen hedenmorgen weggebleven. 0 uw Holt. 0 uw 5. IJ Zaterdagmiddag heeft de rechtbank te Stettin uitspraak gedaan in het veem- moordproces. Luitenant Heines werd wegens dood slag veroordeeld tot 15 jaar gevangenis straf, de onderofficier Otto eveneens we gens doodslag tot 4 jaar gevangenisstraf. Tegen beide beklaagden had de Officier van Justitie de doodstraf geëischt. Voorts werd de onderofficier Fröbel wegens medeplichtigheid aan doodslag tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Vijf andere beklaagden werden vrijge sproken. en drie dochters, ten gevolge van het gebruik van water uit een put, die sedert het uitbreken van den oorlog niet meer was gebruikt, naar het ziekenhuis wor den overgebracht, waar twee der doch ters, 18 en 22 jaar oud, en een 14-jarig zoontje weldra overleden. De ouders zijn thans buiten gevaar, maar voor het leven der twee overblijvende kinderen wordt nog steeds gevreesd. >orm. Hil- ^am. 1. A. nate: d. n Swart E.t 1. 88 *3 Hoe- I Zij, die 12 Mei a s. verhuizen, gelieven in het belang eener ge regelde bezorging van ons blad tijdig behalve hun nieuw adres tevens hun vorige woonplaats op te geven DE ADM. Begin van brand. Als een groote zeldzaamheid voor on ze plaats kan worden gemeld, dat Zon dagmiddag een begin van brand wr ontdekt in de dakpannenfabriek van den heer J. A. de Vries, aan de Franeker- straat alhier. Omwonenden mocht het gelukken het vuur spoedig te blusschen, zoodat de in middels gerequireerde brandweer geen dienst behoefde te verleenen. Woensdagsnummer 10 cent. Zaterda^snunimer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontróle. WITMARSUM, 6 Mei. Na een half jaar vacant te zijn geweest, had heden in den morgendienst der Ned. Herv. kerk de bevestiging plaats van Ds. J. Dik- boom, overgekomen van Schiermonnik oog, door ds. Graatsma van Franeker. Zijn Eerw. sprak naar aanleiding van de woorden uit den len Zendbrief van Paulus aan Thimotheus, Hoofdstuk 6, vers 20: „Bewaar het pad U toebe trouwd.” Des middags 2 uur volgde hierop de intrede van Ds. J. Dikboom, die tot teksl had gekozen le Zendbrief van Paulus aan Korinthe, Hoofdstuk 12, vers 13a: „Want ook wij allen zijn door éénen Geest tot een lichaam gedoopt.” Na de preek volgde orgelspel en de gebruikelijke toespraken tot consplent, bevestiger, kerkeraad, kerkvoogden, no tabelen en enkele andere personen en gemeenten. Hierna volgde een kort, maar krachtig woord van den consulent, Ds. v. d. Leij van Arum, die de gemeente verzocht den nieuwen leeraar toe te zingen Gez. 213 vers 3. Mede waren aanwezig de ambtsbroe ders Ds. Ruytenberg van Pingjum, Ds. Swart van Kimswerd, Ds. Engelkes van Wommels. In beide diensten en vooral des mid dags was de kerk bezet. Ook uit omlig gende plaatsen werd veel belangstelling getoond. Elk redelijk wezen heeft verantwoor delijkheid. Dit beteekent dat hij niet al leen voor zich zelf leeft, aan zich zeil heeft te denken, voor zich zelf heeft te zorgen, voor zich zelf aansprakelijk is, maar dat hij met tal van banden aan an deren verbonden is, en als deel van hei geheel beteekenis heeft Zoodat zijn doen - en laten, zijn spreken en zwijgèn, zijn lachen en weenen, zijn arbeid en rusten, zijn liefde en zijn haat, kortom heel de openbaring van zijn leven en de- uittre ding zijner lichamelijke of geestelijke vermogens naar buiten, in het nauwste verband staat met anderen, en voor de zen of voor genen, een zegen wordt of een vloek, een weldaad of een ramp, een oorzaak van vreugde of van smart. ’t Is precies als met het horloge, het welk ik in mijn hand heb. ’k Weet niet wat het ding mankeert, maar loopen wil het niet. De veer is niet stuk. Wanneer ik het krachtig heen-en-weer schudt, dan tikt het even, missdhien vijf minuten, maar dan staat het weer stil, en is met geen mogelijkheid op gang te brengen. Of hetk omt van ouderdom, of dat er iets is, een kleinigheid, een stofje, een haartje misschien, 'twelk zich slingerde om een spilletje, of vast ging zetten in een kammetje van een der radertjes, of dat het mechaniek gesmeerd moet wor den, ik weet het niet, omdat ik geen des kundige ben, maar een feit is, dat het uurwerk niet loopen wil, en óók, dat het wellicht een kleinigheid is, die dit be let. Omdat een der onderdeden niet functionneertalthans niet goed function- neert, en daardoor héél het raderwerk stil staat. Wat er aan gedaan moet worden? De horloger zegt, dat het heele ding dient uit elkander genomen te worden, en dat er dan misschien een nieuw schroefje, of moertje, of cylindertje, of radje of busje dient te worden aangebracht en dan het geheel eens flink dient nagezie'n, om zóó weer in beweging te komen en een be trouwbare tijdwijzer te zijn. En ik denk aan dien sterrenkundige die op zijn sterrewacht in spanning voor zijn instrumenten zat, om over enkele minuten in de onmetelijke ruimte van het heelal de ontdekking te doen waar naar reeds zoo lang was uitgezien, en waarmee zijn eigen roem en eer als ont dekker en geleerde zoo nauw verbonden was. Nog even een enkel glaasje schoon maken, een enkel schroefje wat vaster aandraaien, daar viel dat kleine ding naar beneden, en zou, als het niet oogenblikkelijk gevonden werd, oorzaak worden van de mislukking dezer nachte lijke waarneming, waarvoor de gelegen heid in geen jaren weer kwam. Was het niet om wanhopig te worden, en den moed te laten zinken? Zóó gaat het in de wereld van de 0 uur kz.) 's. Te ir Di De Emma-bloem-collecte. Hoewel het goede doel, dat wordt be oogd met den verkoop van de Emma- bloem feitelijk geen aanbeveling noodig maakt, wenschen wij er toch nog even de aandacht op te vestigen, dat de ver koop hier ter stede zal plaats hebben op Donderdag 10 Mei a.s. Wij twijfelen niet of de verkoop zal een waar succes zijn voor de jonge da mes welke zoo bereidwillig waren de zen liefdedienst bewijzen. Wedvlucht Osnabriick. De eerste wedvlucht vanuit het bui tenland is in alle opzichten uitnemend geslaagd. SNEEK. On het tweetal voor predi kant bij de Christ. Geref. Gemeente al hier zijn geolaatst, ds. C. S. v. d. Ven te Amsterdam en ds. A. Zwiep te Zeist. Om 7 uur .gelost, werd de eerste duif reeds geconstateerd om 9 u. 14 min. 47 sec. Snelheid 80 K.M. per uur. De uitslag is als volgt: ARUM, 6 Mei. In het lokaal der N. H. Kerk werd de ledenvergadering gehou den van het Ziekenfonds „Sterk door onderlinge samenwerking” te Arum. De rekening van den penningmeester, over het afgeloopen jaar, sloot met aan ontvangsten f 1116.80, aan uitgaven f 1007.84 en een batig saldo van f 108.96. Op de Nutsspaanbank was op 1 Maart een bedrag van f 1701.44 belegd, terwijl bij den kassier nog f269.42 berustte. De heer J. Jansma werd herkozen als bestuurslid, terwijl de heeren S. Bouma en A. Wierda als leden van toezicht en de heer J. S. Buwalda als kassier wer den herkozen. Als commissaris werd de heer J. Faber benoemd. Met het oog op den gunstigen toestand - der kas, werd besloten in den winter ge durende 1 of 2 maanden geen contri butie te innen. De voorzitter sloot met woorden van dank aan den kassier, den secretaris en den penningmeester, ter wijl tevens dank werd gebracht aan H. H. Kerkvoogden voor het beschikbaar stellen van het lokaal voor de wekelijk- sche zittingen. J.M u: Te water. Terwijl de vrouw van D. Meijer, al hier, Maandagnamiddag op een stalt aan het Oordje bezig was in de stadsgracht eenig waschgoed uit te spoelen, waarbij zij met een hand leunde op een plankje aan het stalt bevestigd, liet dat plankje eensklaps los, waardoor de vrouw te water geraakte. Zij dreef direct naar het midden dei gracht. Op den stadswal stonden spoedig een aantal toeschouwers, die wel luide om hulp riepen, doch geen pogingen de den tot redding. De bakker G. Dijkstra, die op het hulp geroep kwam aanloopen, was zoo kor daat direct gekleed te water te springen en wist zwemmende de drenkelinge te bereiken en haar, met behulp van een schipper, die in een bootje hulp kwam verleenen, bij het bootje langs naar den stadswal te voeren en haar daar weer op het droge te brengen. De vrouw, die reeds bijna bewusteloos was, werd di rect door Dokter ten Cate in behande ling genomen. Haar toestand is thans gelukkig bevre digend te noemen. Een woord van hulde aan den heer G. Dijkstra, die door zijn kordaat optre den de vrouw van een anders wissen dood heeft weten te redden. Ook dit ongeval heeft weer eens be wezen, hoe nuttig het is zich de beoefe ning der zwemkunst eigen te hebben ge maakt. Waar wij hier ter stede in het bezit zijn van een zweminrichting, welke ze ker wel spoedig geopend zal worden, bestaat er voor alle jongelui een prachti ge gelegenheid nog dezen zomer het zwemmen te leeren en zulks niet lange: uit te stellen. ten, die in het schaftuur soms gesproken wordt tot de jongeren, die op de markt pleinen door handige kooplieden wordt uitgebraakt om het kijkgrage publiek in stemming te brengen om daardoor hunne waar van de hand te doen. Als deze allen eens overtuigd en door drongen werden van de waarheid dat zij verantwoordelijkheid hebben. Van ie der woord, van elke daad! Daar zou véél ongesproken en ongedaan blijven van hetgeen nu dikwerf klakkeloos daar heen geworpen wordt, en daar zou minder er gernis zijn. Hiervan moeten wij allen steeds meet doordrongen worden, ’t Leven is een leerschool in welke ook deze les nooit te goed kan worden geleerd, en waar mede wij dat gansche leven wel werk zullen hebben om haar goed te verstaan. Verantwoordelijkheid; dat is dus me' een aansprakelijk zijn voor anderen. Wie dót diep gevoelt zal aan al zijn woorden en zijn daden richting trachten te geven waardoor een gezegend spoor achter blijft. Ook voor het eigen leven zal dit heerlijke vruchten afwerpen, ’t Zal lichaam en geest voor veel bederf bewa ren; ’t zal de gaven en krachten, welke ontvangen werden, nuttig doen beste den; ’t zal tot in hoogen ouderdom frisch en groen doen blijven, en met dankbaarheid terug doen blikken op zoo’n welbesteed leven. Het is iets wat in den middelijken weg onder ieders bereik ligt en innerlijk het leven verrijkt. n vu eriinj Geer- ng. ti Duitschland. Tegelijk met den Amerikaanschen ge zant te Berlijn, Schurmann, is Dr. Stre- semann benoemd tot doctor honoris causa der philosophische faculteit te Hei delberg. De gezant hield een rede, waarin hij zijn studietijd in Duitschland herdacht. Daarna kwam hij te spreken over het door den Amerikaanschen staatssecre taris Kellogg overhandigde ontwerp in zake een veelzijdig verdrag tot het uit schakelen van den oorlog. Hij eindigde zijn rede met te zeggen: ■Duitschland en de Ver. Staten marchee- ren tezamen in het groote avontuur voor de zaak der menschelijke cultuur, en sprak de hoop uit, dat alle naties zich spoedig bij dezen glorieuzen stoet zullen aansluiten. Stresemann hield een zeer belangrijke rede. Hij begon te spreken over nationa lisme en internationalisme. Die twee din gen beschouwde hij niet als tegenstellin gen. Breedvoerig wijdde hij uit over de door Bismarck gevolgde politiek en over den vrede van 1871, waarna hij de grondslagen voor de Duitsche buiten- landsche politiek behandelde. Aan het slot zijner rede besprak hij het vraagstuk der ontwapening. Stresemann deed een beroep op de samenwerking onder de studenten van verschillende landen en eindigde met den wensch, dat de menschheid een lange periode van vrede en vrijheid tegemoet moge gaan met een werkelijke doorvoe ring van het zelfbeschikkingsrecht der volken. techniek, waar het één in het ander past en sluit, en op het ónder is aangelegd, en met elkaar op de juiste wijze verbonden, de wonderen werkt, die ons oog beko ren en ons verstand soms doen duizelen. Maar niet minder is het zoo in de le vende menschenwereld, waarvan elkeen deel uitmaakt en een bepaalde plaats in neemt, met eene bepaalde bestemming. Niet altijd dringt deze waarheid bewusl en klaar tot ons door. Allen verantwoor delijk, bij Al hun doen en laten? Natuur lijk zijn er, voor wie dit bij velerlei ar beid nog al duidelijk is. Een machinist op een trein bijv., een chauffeur achter het stuurrad, een piloot in het vliegtuig zij hebben verantwoordelijkheid voor degenen die zich aan hunne hoede en zorg toevertrouwden, in de stellige over tuiging dat zij in staat zijn hun te bren gen naar de plaats van bestemming. Wie zou zich aan één van hen toever trouwen, als hij wist dat zij hun val niet meester waren of abnormaal hunne plaats, gingen innemen. Eene on achtzaamheid, één verkeerde greep, ééne roekeloosheid zou immers anderei menscheplevens kunnen kosten? ’t Zelfde kan ook nog van menig an der ambacht of bedrijf getuigd worden. Als een timmerman bijv, het fondament van het toekomstig huis niet goed legt, of de metselaar werkt met verkeerde specie, of de schilder neemt het niet zoo nauw met de qualiteit zijner verven en lakken, dan blijven ook daarvan de ge volgen niet uit. Feitelijk gaat het zoo met Al den arbeid, onverschillig oi deze verricht wordt in fabriek of in werk plaats of op kantoor, of in het vrije veld of bij de opvoeding'der jeugd in school of leerkamer, maar niemand leeft hier en kel zich zelf en elk laat een spoor na. Ongetwijfeld loopt dit bij den een meer in het oog dan bij den ander, en zulle” de gevolgen niet overal dezelfde zijn Als een volle trein derailleert is de uit werking hiervan verschrikkelijker dan dat bijv, een broodkar door een onhan digheid van den bestuurder te water raakt of een ruit verbrijzeld wordt, ol een inktvlek het papier bederft. Toch kan het gebeuren, dat de gevolgen van iemands handelingen, zoowel ten goede als ten kwade zich veel verder uitstrek ken dan wordt geweten. Het gaat er weer mede als met die voorbeelden wel ke wij straks aanhaalden, van dat hor loge en die instrumenten van dien ster- rekundige. Gewoonlijk zitten de teerste deelen, waar het meest op aankomt, het diepst verborgen, en worden daar ge houden door kleine schroefjes, maai wanneer één van deze los of verloren gaat, is het heele werktuig waardeloos Gelijk het nu gaat met den arbeid, waarvan dus de gevolgen tot in verre toekomst niet te overzien zijn, zoo is het ook met iedere handeling en zelfs met het gesproken woord. Wat kan één blik, één lach, één gefronst voorhoofd, het welk toorn of verontwaardiging uitdrukt één traan niet doen? Wie heeft nog nooit in zijn eigen leven daarvan de uitwerking ondervonden. Wie bleef deze niet bij tot na lange jaren, om als een baken in zee te waarschuwen voor dreigende gevaren misschien ook wel om als het sirenen lied te dienen op den weg die ten ver- derve voert. In den gewonen regel is d eerste stap hier gedaan de moeilijkste, al is de aanvang, het besluit tot deze, vaak schijnbaar onschuldig. Allerminst gedaan met de bedoeling om uit te komen waai men ten slotte belandt, ’t Zelfde zou ook gezegd kunnen worden van alles wat het oog ziet, en het oor hoort. Daar kun nen aan onzen blik voorbij gaan, koste lijke dingen, die door hun vorm en kleur diepen indruk maken en in ons gemoeds leven indrukken achterlaten die wij niet licht vergeten en ons ten zegen zijn, ons oog kan ook geboeid worden door iets laags of gemeens of onreins, dat óók niet nalaat op ons zieleleven in te wer ken, maar om daar misschien een brand merk te drukken, hetwelk zij nooit weer kwijt wordt. Men zie maar eens hoe vooral de jeugd zich verdringt, voor de sterk gekleurde bioscoopplaten met hun hartstochtelijke afbeeldingen, en de ge volgen die zij voor velen hebben. En dan de taal die gesproken wordt. Hoe kan het verheffend werken wanneer in gespierde taal, in gloedvolle woorden, in heerlijke klanken, als zoete melodieën deze tot ons komen gelijk gouden ap pelen op zilver# gebeelde schalen, en ho^ groot kan hiervan de uitwerking zijn. Maar ook omgekeerd, wat kan een onrein woord, een vloek, een verwen- sching, een schunnige beeldspraak on heilspellend werken, en als een olievlek op het papier, als het stuifmeel van een vergiftigde plant, op den adem van den wind voortgedreven, tot in verre geslach ten nadeelig zijn. We denken hier aan de taal die sottk gebezigd wordt op de hoeken der stra- „Eenmaal geprobeerd blijft U gebruiker.” Verkrijgbaar aan onie fabriek te Sneek. Te Bolsward bij G. J0RR1TSMA. ha f waarin opgenomen I I8| Verschijnt Dinsdags- en Adver ten ti n per regel: 'EL, le prijs W. K. Hoekstra aank. duif 9 u. 14 min. 47 sec. 2e prijs H. Hermanides, aank. duif 9 u. 15 min. 33 sec. 3e prijs D. Ruyter, aank. duif 9 25 min. 26 sec. 4e prijs B. Falkena, aank. duif 9 27 min. 19 sec. 5e prijs D. Bangma, aank. duif 9 u. 31 min. 51 sec. 6e prijs, D. Ruyter, aank. duif 9 3ö min. 53 sec. 7e prijs H. Hermanides, aank. duif 9 u. 38 min. 32 sec. 8e prijs W. K. Hoekstra, aank. duif 9 u. 40 min. 13 sec. 9e prijs G. v. Doesburg, aank. duif 9 u. 42 min. 41 sec. 10e prijs D. Hoeben, aank. duif 9 u. 42 min. 59 sec. Nos. 11, 12, 13, 14, 15 16, 17 en 18 werden: Doesburg, Hoeben, A. Bang ma, J. Andriesma. H. Hermanides, W. K. Hoekstra, Van Dijk, en Ruyter. Zondag a.s. wedvlucht Lehrte (D.) Waar en wanneer de inkorving plaats zal hebben, zal Donderdagmorgen be kend worden gemaakt bij den heer Falkena. I i. 5.3C ir Di A. W. s. En- rr Di. ir Di. is. D. Nam. 1.30 ■vlui Dit no bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l*/j ct. Buitenland 4 ct. nbeek heer Jverdi Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. r Dl ging), de). >nds 1 Nam. A. ei 1.30 ikz.) -Uili; srssen. i. Van NIEUWE 6-PERS WAGENS G. dt uur HAARWASCH MIDDEL REUKLOOS TEER ZEEP PR LPAPAAT verkrijgbaar in FLE5SCHEN VAN VERSCHILLENDE GROOTTE. AFDGXNO MIDCCL YKG&N WOOG. TARSAVON COMPANY - HAARLEM GROOTE RITTEN SPECIALE PRIJS! Official Ford Dealer BOLSWARD I ist ma. "deert les 2,ï ki tt k» I.Ï 1.11 0.1 lil iker, 95 U 98 tt 95, lil 002.2! 30, 35 tl 35» 0, 1.(1 sow. i de Spij. Uil pijke. Smit 4. W DE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1