IS rd II G. C.V.S. VEEKOEKJES MET SUIKER in doozenvan 25 KG GOEDKOOP en BEST! Uiige sorleering MAL de nieuwste artikelen als sigaren- doozen, bonbonnière’s, bonbon- mandjes, gebakscbalen, vazen, tafelflacons. TAFELZILVER - SPECIALITEIT aardappellepels, groentelepels, vla-pudding-sauslepels, enz. enz. Couverts per stuk per 6 paar per dozijn met of zonder étui. De Bolswardsche Courant en Westergoo BUITENLAND. Hossale keuze HUWtLIJKS-CAOEAÜX voor 3 of 4 gulden hebt U bij ons reeds de keus uit verschei- 23~ Jaargang B ELASTIN G- BILJ ETTEN. Fa. ÏERPSTRA1 KOOI, Sneak Óozz iïe(ï^neJ(JjZ€LLC HUIS EN THUIS. j PUROL Stadsnieuws. LS Hemelvaartsdag Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Woensdag 16 Mei 1928 No. 38 A zaak L Parfumerie Joyzelle, Haarlem. INVULLEN VAN rag Hee Doorzitten Stiikloopen «'intig 1 on 3hini Oostenrijk. Naar de „Arbeit. Zeitung” uit Wee-- nen meldt, zullen op last van den minis ter van oorlog, de soldaten, die aan de Meifeesten deel hebben genomen, voor de disciplinaire commissie gedaagd worden wegens schending van het aan zien van den soldatenstand. Er zouden 1500 man in politiek aan deze feesten hebben deelgenomen. Bedrijfsfilm. Vrijdagavond werd in „De Doele”, al hier vertoond, de film van het grootbe drijf der Beiersch Bierbrouwerij „De Amstel” te Amsterdam. De zaal was behoorlijk bezet. De heer D. Hamer, explicateur, opende de bijeenkomst met een kort woord, waarin hij namens de Directie der Brou werij de aanwezigen een hartelijk weK kom toeriep. Spr. deelt mede, dat zooals de uitnoo- digingskaarten reeds aangeven, op doek zal worden vertoond het bedrijf der Am- stelbrouwerij, de grootste brouwerij in Nederland en een der grootste in Europa. De film, welke uit twee bedrijven bestaat, bewijst wel, dat deze brouwerij modern en hygiënisch is ingericht. Het op doek vertoonde geeft een dui delijk beeld van de ingewikkelde reeks A dve r t e-n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontróle. Mlclb anfoe t van :bben 1 van Wof laten ver- ad it ■stek, latuu ening arde- stad drie hine- „Eenmaal geprobeerd blijft U gebruiker.” Verkrijgbaar aan onze fabriek te Sneek Te Bolsward bij G. JORRITSMA. In Leipzig werd Zaterdag door de Rijksbank aan een looper van een bank 10.000 M. uitbetaald. De looper legde het geld even naast zich neer, om iets aan zijn jas in orde te brengen. Toen hij ópkeek,- zag Hij dat twee mannen het bedrag wegnamen en het gebouw uit- Vereenigde Staten. Reuter maakt melding van een ge- heimzinnigen bomaanslag te Seattle, waarbij op een punt tuschen twee schouwburgen een bom is ontploft waardoor in de omgeving alle ruiten sprongen en een der beide schouwbur gen met rook gevuld werd. Onder het publiek der beide schouwburgen ont stond schier een paniek, vrouwen vielen in zwijm doch er werd niemand ge? wond. De politie is niet in staat een verkla ring van deze wandaad te geven. vluchtten. De daders zijn nog niet ge pakt. van manipulaties welke in de moderne brouwerij noodig zijn om van gerst, hop en water den smakelijken drank te ver vaardigen, die sinds het allereerste be gin van de menschelijke beschaving aarde, met den naam van „bier” wordt aangeduid. Door de duidelijke weergave der op namen alsmede de deskundige mondelin ge toelichting, gegeven door den heei Hamer, tijdens het afdraaien van de film door den operateur, den-heer M. Strieg- ler, konden de toeschouwers de waarlijk niet zoo gemakkelijk te volgen gang van zaken in dit, wij mogen wel zeggen tot in het uiterste geperfectionneerde en te vens zoo gecompliceerde bedrijf, volko men volgen. De aandachtige belangstelling en in gespannen stilte gedurende de voorstel ling leverden het bewijs, dat de film vol deed aan haar doel, n.l. allen een be grijpelijk beeld te geven van het moderne brouwproces. Een proces dat, zooals de film toont, in de eerste plaats gericht is op de productie van een constante en superieure kwaliteit van het te fabricee- ren bier. Dit doel ziet men bereiken èn door dat uitsluitend de allerbeste grondstoffen worden gebruikt èn door een dusdanige volmaaktheid van het bedrijf, dat sto ringen in het fabricage-proces als bij voorbaat uitgesloten schijnen. Desniette min getuigt de film van een voortduren de waakzaamheid gedurende elk onder deel van het brouwproces; een controle die steunt op de meest moderne labora torium ervaring. Geen wonder, dat het product van de ze brouwerij, het „Amstelbier”, zoowel hier te lande, als in bijna alle wereld- deelen, zoo algemeen op prijs wordt ge steld en steeds gereeden aftrek vindt. Een technische beschrijving van het brouwproces laten wij achterwege en zou trouwens zonder illustraties ook moeilijk te geven zijn. Wel wenschen wij te wijzen op den geweldigen indruk dien de vertooning van dit grootbedrijf op de toeschouwers maakt. Men ziet hoe de gerst wordt aange voerd en automatisch opgeslagen, inge weekt en in enorme trommels in de mou terij tot ontkieming komt. Na in de eersten geroosterd te zijn en in den schrootmolen gemalen, begint het eigenlijke brouwproces in het wijdsche brouwhuis. Alles is hier enorm van af metingen. Ter illustratie diene, dat de bierketel een inhoud heeft van honderd kubieke meter. Na gisting in de groote moderne kist- kuipen, het best met zwembassins te vergelijken en dan alleen met die voor geoefenden vanwege de diepte volgt een langdurig rijpingsproces in de uitge strekte legkelders. Het bier is eerst na maanden bele gen en geschikt voor de consumptie. Men ziet het in vaten tappen en door een leger van vrachtauto’s vervoeren, dan wel in de bottelarij, voor den export bottelen. De op Amerikaansche leest vrijwel ge heel mechanisch werkende bottelarij is op zich zelf reeds een genoegen te aan schouwen. De serie opnamen besluit met een even geestige als origineele afbeelding van het handelsmerk der brouwerij, de beide we- reldhalfronden, en geeft een aanschou welijke voorstelling van de verspreiding van het Amstelbier over heel de aarde, speciaal in de tropische landen. Van de gelegenheid om dit krachtige en modern ingerichte nationale bedrijf met eigen oogen in werking te zien, het geen na schriftelijke aanvraag eens per week kan geschieden, wordt steeds druk gebruik gemaakt. In de korte pauze tusschen het eerste en tweede bedrijf der film deed de heer Hamer eenige mededeelin&en betreffende de leiding der brouwerij, alsmede inlich tingen over het aantal agenten (voor Bolsward de heer J. Dijkstra) en perso neel, benevens enkele bijzonderheden omtrent den omvang en de capaciteit van het bedrijf. Na ’t vertoonen der bedrijfsfilm bracht hij een woord van dank voor de betoon de belangstelling. Tot slot werd nog vertoond de ko mische twee-acter: ^Radto met dyna miet”, die bij .de aanwezigen wel in den smaak viel, getuige de herhaalde lach salvo’s, waartoe het verhandelde in die film dan ook ruimschoots aanleiding geeft. De Directie der Brouwerij zorgde voor een welkome tractatie. Den muzikanten een woord van dank voor hunne begeleiding tijdens de ver tooning der films en de aangename vul ling der pauzen. Alle toeschouwers waren hoogst vol daan over het genotene. Frankrijk. De „Echo de Paris” oefent in een hoofdartikel ernstige critiek op het be leid van Briand in zijn onderhandelin- gen met Amerika over een anti-oorlogs- verdrag. Het blad meent, dat er voor Frank rijk niets anders overblijft, dan de ge volgen van zijn domheid te dragen. Frankrijk heeft in de geschiedenis der diplomatie reeds meermalen betreurens- waardige fouten gemaakt, doch men kan nauwelijks een voorbeeld vinden van de politiek van Briand in deze quaestie. Men heeft de toenadering tus schen de Vereenigde Staten en Frank rijk gewild, men heeft de toenadering tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland tot stand gebracht, terwijl tegelijkertijd Frankrijk geïsoleerd werd. Terwijl alle groote mogendheden reeds geantwoord hebben op de voorstellen van Kellogg, is nog geen enkel ant woord op het tegelijkertijd door Frank rijk gedane voorstel ontvangen. Briand zou goed doen voorloopig geen verdere onderhandelingen te voeren. jonge menschen gesproken óp een wijze, die verbluft en waarmede alle opvoe dingsmethoden en alle theoriën dienaan gaande spotten. Natuurlijk blijven de gevolgen niet uit. Alleen in Chicago wachten duizenden op echtscheiding. Verleden jaar werden al daar 40.000 huwelijken gesloten, waar tegenover 17.000 aanvragen om echt scheiding stonden. In andere landen is het niet beter. Volgens het „Handelsblad” kregen de Londensche rechtbanken 600 echtscheidingsprocedures te behandelen, gedurende de eerste drie maanden van dit jaar en is het aantal echtscheidingen in de laatste 25 jaar-zesmaal zoo groot geworden. En wat Duitschland te zien geeft, is niet minder ontstellend. Daar kwamen bijv, in 1925, 35.451 echtscheidingen, voor; alleen in het Rijnland, zonder het Saargebied 3840. Hiermede houden aller lei gepleegde misdrijven verband, waar van wij maar geen nadere cijfers zullen geven. De beschaafde wereld wordt bedreigd door dit vreeselijk gevaar, dat haar in nerlijke, geestelijke kracht te loor gaat en bij veel uitwendig schoon, het inwendige leven vermolmt, waardoor de toekom stige val groot zou zijn. Omdat het huis geen thuis meer is in den boven omschre ven zin. Verschillende oorzaken werken daartoe mede, zooals het lichtvaardig sluiten van huwelijken; het groote ver schil tusschen man en vrouw, op meni gerlei gebied; het zich anders voor doen dan men is, waarvan teleurstelling het gevolg moet zijn; ook om niet te verge ten, de uithuizigheid en de vele verga deringen. Ook op dit laatste mag in on zen tijd met zijn legio-aantal vereenigin- gen en corporaties en bonden en krans jes wel eens gewezen worden. Zij zijn het, die het huiselijk leven mede onder mijnen en voor velen op Amerikaansche wijze het huis maken tot een kosthuis of logement, waar men anders niet ver toeft dan om te eten 'en te slapen. We meenden hierbij wel eens den vin- ger te mogen leggen om elk gehuwde te wijzen op het gevaar dat om zijne wo ning sluipt, ook om degenen die hier nog voor staan een goeden raad te geven. In deze dagen staan onze bladen vol huwe lijksadvertenties en honderden gezinnen worden opnieuw gevormd. Natuurlijk droomen allen hierbij hunne droomen en hebben zij hunne hoog gespannen ver wachtingen, en dat is gelukkig. Alleen waak er voor, dat de huiselijkheid niet alleen bewaard blijft gedurende de zoo genaamde wittebroodsweken, doch ook daarna. Want in de eenheid des levens van man en vrouw, ligt de kracht van het gezinsleven en het toekomstig heil van de kinderen. Zóó wordt het huis ge bouwd en een „thuis”, waar elk wie bin nen komt de adem des levens tegenwaait. NIEUWESTAD I dene aardige artikelen. Met het oog op verzoeken wij Heeren Adverteerders hun voor het nummer van a.s. Vrij dag bestemde advertenties zoo vroeg tijdig mogelijk in te zenden. Groote advertentiën, zoo mogelijk Woensdagmiddag voor 3 uur. Adm. „De Jong’s Nieuwsblad” Roemenië. Naar uit Londen wordt gemeld heeft Prins Carol een laatste beroep gedaan op den minister van binnenl. zaken. Al vorens er toe over te gaan had hij het advies ingewonnen van de bekende rechtsgeleerden sir Henry Slesser en sir Patrick Hastings, die hem naar ver luidt evenwel te verstaan gaven, dat zijn beroep weinig kans van slagen had. Intuschen heeft de prins, naar men weet, kou gevat en men veronderstelt, dat dit de eenige reden zal zijn, welke hij kan opgeven om zijn vertrek nog wat uit te stellen. Een Reuter-bericht uit Londen meldt, dat prins Carol béterende is. De villa, waar hij vertoeft, wordt streng bewaakt. Men vermoedt, dat de prins tot het ein de van de hem toegestane termijn in Engeland blijft. De minister van bin- nenlandsche zaken had gehoopt, dat hij Maandag zou vertrekken. Rusland. Op verzoek van de verdedigers werd het proces tegen de Russische ingeni eurs in het Donetzgebied, het z.g. Schachtigproces tot 18 Mei verdaagd. evenredigheid is met de behoefte, en of hier geen overdrijving bestaat, welke noodwendig, gelijk elke overdrijving, schade brengt. Het aantal huizen is dus de laatste jaren belangrijk gestegen. Daar tegen over staat evenwel dat het aantal thui- zen, als wij ons niet vergissen, bedenke lijk daalt. Wat is een thuis? Nog héél iets anders dan een huis. Een thuis is de plaats waar men zich zelf is; waar men zich kan uitleven; waar men komen kan zooals men is; waar men, als het ten minste goed is, ver staan en begrepen, en gewaardeerd wordt^ „Thuis”, dat is zooals we er gens lazen, de plaats waar de teerste en edelste gevoelens van den mensch wor den gekweekt en gevoed; waar hij ge vormd wordt tot een karakter; waar hij gewapend wordt tegen kwade, zedelijke invloeden. Wat de bloeiende hof met zijn vruchtbaren bodem is voor het jonge plantje, dat is het gezin voor het kind. Wie dat plantje ontwortelt, en daaruit overbrengt in de dorre wildernis van l^f leven der wereld, begaat éene misdaad. Thuis, daar kan men zich voor elkan der uitspreken; daar mogen de innigste roerselen des harten bloot gelegd worden daar kan men blijde en bedroefd zijn als nergens elders; en daar wordt de lach, maar ook de traan begrepen. Thuis, aan de schoot van de moeder, mag hei kind zijn vreugde en zijn smart uitjube len en uitsnikken, zooals het dit nergens ter wereld kan doen, en déér hoort ’t toe gerust te worden voor den levensstrijd en de komende levensgevaren. Thuis, daar is geen masker noodig, geen franje noodig, geen cocetterie noodig, geen blanketsel, geen inachtneming van de overdreven vormen der etiquette noodig. O, gezegend thuis, en driewerf gezegend het kind, maar óók de volwassene, die zulk een thuis mag hebben, waar hij ge vormd, en toegerust en gesterkt wordt voor alles wat daar buiten op de kamp plaats van het leven wordt ontmoet waar het vaak zoo hard en zoo koud en zoo bitter kan zijn. Daarom is het. „thuis” een der sterkste zuilen waarop het gebouw der mensche lijke samenleving rust en de sterkste ves ting tegen den stroom van wetteloos heid. Zoolang er een „thuis” voor iemand is, zoolang is er voor hem óók nog hope, al zou er in zijn leven een afdwaling of zelfs een val zijn geweest, waaruit men- schenmacht niet meer schijnt te kunnen helpen. Als bij de zwijnentrog, dat is in de diepste verlatenheid en verlorenheid nog gezegd kan worden: Ik weet wat ik doen zal, ik zal opstaan en naar vader gaan, in de stellige overtuiging dat de deur van het vaderhuis nog open staat, ook al zouden alle deuren der wereld gesloten zijn, en dat er aan het vader hart nog plaats is, ook al zouden alljs andere harten van steen geworden zijn, om dan daar de zonde van het leven te belijden zonder eenige achteruit-houding of pretentie dan is er nog kans, dat het doode weer levend en het verlorene gevonden wordt. En daarom nog eens: gezegend zulk een tehuis, voor den man en voor de vrouw, voor de volwassenen, en voor de kleinen; voor de ouders en voor de kin deren, en voor de dienstbaren niet min der, en het zal niet te zeggen zijn in woorden, wat zulk een thuis voor héél het leven, voor gansch de toekomst be- teekent. Die de vruchten der zegen van zulk een gelukkig thuis in zijn eigen le ven heeft mogen ondervinden, die weet, dat hier niets te veel is gezegd. Hoe staat het in onzen tijd met de thuizen? En nu meenen wij dat er alle reden bestaat om te vreezen dat de hui zenbouw, geen gelijken tred houdt met de uitbreiding der „thuizen”, in tegen deel. Daar is ernstige aanleiding om te vreezen, dat bij deze laatste een geweldi ge achteruitgang geconstateerd moet worden. We gronden deze meening op hetgeen gezien en gehoord wordt, niet alleen binnen de grenzen van eigen land, maar schier over de geheele wereld. In een Amerikaansch blad werd dezer dagen geschreven wat voorheen ondei het woord „thuis” verstaan werd, en er dan aan toegevoegd: „Nu hebben wij „huizen” in plaats van „tehuizen”, dik wijls zelfs niet eens huizen, eigenlijk meer apartementen, kosthuizen, logemen ten enz., en geen familiekring. Moeder is naar de club, de vergadering, de bios coop, de dancing. Vader is dag en nacht druk met zaken, met de sociëteit, de loge de schouwburg, de politiek, enz. Zoo groeien de kinderen op in een atmosfeer waarin zij aan zich zelf zijn overgelaten, en velen hunner weten meer over zonde en misdaad dan hunne ouders...” en dan wordt daar verder over de verwordin?’ en verwildering van de Amerikaansche Duitschland. De minister van Posterijen heeft een circulaire gepubliceerd waarin medege deeld wordt dat in het geheele Duitsche rijk in particuliere bedrijven postkan toren zullen ingericht worden. Niet al leen in groote bedrijven maar ook in kleine winkels, die op verkeerspunten liggen kunnen op verzoek een hulp- postkantoor inrichten. Blijkt dat dit hulpkantoor aan een behoefte voldoet, dan zal het Rijk een subsidie geven; anders moet het bedrijf de exploitatie zelf bekostigen. Brieven en postpaket- ten zullen via deze kantoren verstuurd kunnen worden en ook geld. In eene te Leipzig gehouden verga dering der metaalarbeiders, die door circa 1300 personen was bezocht, werd volgens de „Voss. Ztg.” besloten om Maandag het werk weer te hervatten. Het voorstel der communisten om de staking voort te zetten, werd afge stemd. waarin opgenomen Dat zijn twee woorden van denzelfden klank, die in vorm maar één letter van elkaar verschillen, die ook ten nauwste met elkander verbonden zijn, en niette min oneindig ver van elkander geschei den kunnen wezen. Zoodat het „huis geen „thuis” is, en misschien het „thuis” geen „huis”. In onzen tijd kan men allerwege waarnemen hoe elke plaats gedurende de laatste jaren, belangrijk rijker aan woningen geworden is. In de groote ste den zijn geheele buitenwijken aangelegd, met een wegencomplex, en met breede trottoirs en pleinen en parken en elec- triciteitsvoorziening, waterleiding en clo setinrichting enz. In de dorpen kwamen eveneens nieuwe buurtschappen en stra ten, waarbij gerekend werd met lucht en licht en al de eischen der 20-eeuwsche hygiëne en de gerieflijkheden en gemak ken welke onze praktische tijd weet uit te vinden, om het leven te veraangena men en soms vraagt men zich af, of er in onze dagen niet een woningbouw- woede ontstaat die ook weer paal en perk moet worden gesteld, wil men straks niet komen te staan voor het ge val, dat vele huizen onbewoond blijven, en in elk geval de prijzen zóó zullen da len, dat geen rente meer te maken zal zijn van het kapitaal hetwelk zij hebben gekost. Wel is waar was er een be langrijken achterstand; zijn in elke ge meente tal van krotwoningen onbewoon baar verklaard en gesloopt, terwijl de uitbreidende bevolking van ons land met ongeveer 100.000 personen per jaar, ook toename van het huizen-aantal noodza kelijk maakt, doch de vraag zal zijn of in de toekomst wel blijken zal of de uit breiding van het aantal woningen in I r waarin ondenomen i- Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per Icoper 40 ct. p. kwartaal. Opwekkend en verfrisschend Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/a ct. Buitenland 4 ct. Fa.s.BOfin&co. vlak t.o. de Lange Pijp IDE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1