magazijn ie Bolsward legenouer 'I Stadhuis 1 21 I ik Fcacliiige sorieering KRISTAL de nieuwste artikelen als sigaren- doozen, bonbonnière’s, bonbon- mandjes, gebakschalen, vazen, tafelflacons. TAFELZILUER - SPECIALITEIT aardappellepels, groentelepels, vla-pudding-sauslepels, enz. enz. Couverts per stuk per 6 paar per dozijn met of zonder étui. G.V.S. VEEKOEKJE8 MET SUIKER in doozen van 25 K G GOEDKOOP en BEST! ‘Beroodf - teeoiwdawUMesi De Bolswardsche Courant en Westergoo oen BELASTING- BILJ ETTEN. Fa. TERPSTRA KOOI, Sneek er LICHT. MEER-WAAPDEVÖOP MINDER GELD1? ér er er Pi es 101 BUITENLAND. taaie kmize HUWtlilKS-CAOEAUX Stadsnieuws. v Jaargang 59. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Woensdag 23 Mei 1928 No. 40 en A INVULLEN VAN d asrai IMHiJI Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontróle. Duitschland. De voorloopige uitslag van de ver kiezingen voor den Pruisischen landdag is als volgt: daardoor des te hooger zich te kunnen uitrekken in de hoogte, het zonlicht te gen. Ook méér dan het dier, hetwelk krachtens instinct niet minder zorgvuldig ontwijkt wat zijn bestaan bedreigt, en tot den laatsten bloeddroppel zijn leven zoekt te rekken. Ach wat een vragen waarop ook ds man der wetenschap het antwoord moet schuldig blijven, omdat hij niet weet; omdat hij niet heeft; omdat het ligt bui ten de sfeer van zijn kunnen. Hier is een andere openbaring noodig. Eene open-baring, d.i. een uitbreking, om daardoor tot het licht te brengen. En daardoor bloot te leggen wat verborgen was en in windselen lag. ’t Is de open baring van Hem, die zich zelf het licht der wereld heeft genoemd, en in Chris tenlanden door Christenvolken, als zoo danig kan gekend en beleden worden. Die het licht maakt, waar alles duis ter is en die alle donkerheid kan doen verdwijnen. Waardoor het ten tijde des avonds licht kan zijn, en zelfs het ge broken oog nog een glans aanschouwt, waarbij de lichten dezer wereld gemist kunnen worden. Wat is hij een gelukkig mensch, die in dit licht mag wandelen, en eens in dit licht mag heengaan van hier. Voor hem zijn de verschrikkingen van den nacht verdwenen, en hem wacht den eeuwigen morgen. ’t Licht, uit licht en duisternis. Soc. Dem. 106 zetels, Duitsch-Natio- nalen 63, Centrum 65, Duitsche Volks partij 34, Communisten 38, Democra ten 15, linksche Communisten 0, Eco nomische partij 17, Nat. Socialisten 4, Duitsche Boerenpartij 0, Fölkisch Nat. Block 2, de Stad Hannover Partij 3, Christelijk Nat. Boeren Partij 4, de Volksrechtpartij 0. Bij de verkiezing voor den Rijksdag zijn de volgens de voorloopige offici- eele lijsten 30.592.442 geldige stemmen uitgebracht, waardoor de nieuwe Rijks dag 490 leden zal tellen. De zetels zijn als volgt verdeeld: Soc.-dem. 153 (131), Duitsch-Nat. 73 (111), Centrum 62 (60), Duitsche Volkspartij 44 (51), Communisten 54 (45), Democraten 25 (32), Beiersche Volkspartij 16 (9), Econ. Partij 23 (21), Nat. Socialisten 12 (14), Duit sche Boerenpartij (Beiersche Boeren bond) 8 (19), Chr. Nat. Boerenpartij 13. NIEUWESTAD voor 3 of 4 gulden hebt U bij ons reeds de keus uit verschei dene aardige artikelen. wandelen mag in het licht. Hoe bekla gen wij een blinde, die het gezicht zijner oogen moet derven. Die altijd door, als in den nacht heeft te wandelen, zonder te kunnen schouwen de heerlijkheid dei natuur, de wonderen der Schepping ron dom hem. En hoe begroeten wij daar om met blijdschap elke nieuwe vinding, die de duisternis, op welk terrein dan ook, steeds meer achteruit zoekt te drin gen om daar het licht te laten schijnen. Wij leven in een verlichten tijd. Feite lijk heeft de kunst, de natuur in zoover re overwonnen, dat de duisternis van den nacht niet meer behoeft te bestaan, en bij het ondergaan van de zon, en het verborgen blijven van maan en sterren het nog even goed licht is op onzen weg. Wij baden ons desgewenscht in het licht. Wij hebben onze kunstzonnen ter gene zing van lichaamskwalen. En omdat on ze gezichtszenuwen tegen den hellen gloed, die ons, als wij niet slapen, schier altijd omringt, niet bestand zijn, moeten wij deze wapenen met het glas, om hun tekort daarmede aan te vullen. De oude ren onder ons, als zij terug gaan den ken aan den tijd, nu 50, 60, nog meer jaren geleden terug, slaan van verbazing de handen inéén over den voortgang van het licht, en als onze over-grootouders nog eens konden zien, in welk een we reld wij thans leven, waar de arbeid bij dag, maar óók bij nacht, in de hoogte, en in de diepte, op het veld en in de fabriek, te land en ter zee verricht wordt, onder het gloeien van de stralen bundels, dan zouden zij hunne oogen ter nauwernood kunnen gelooven. De techniek heeft de wereld uit hare voegen gerukt, en zelfs de natuur op al lerlei gebied geforceerd en gecultireerd, dank zij de aanbrenging, de uitvinding, de ontdekking van het sluimerende licht, de aanblazing van de vonk, die in een ondeelbaar oogenblik de nacht veran derde in dag, en de duisternis deed vluchten. En nog zal het einde er niet zijn. Radio en electriciteit zullen telkens zorgen voor nieuwe vindingen en nieu we wonderen, die het leven telkens in nieuwe richting zullen sturen om daar mede tevens den weg te zoeken tot op lossing van zoovele problemen die er in dat leven zijn. Want te midden van de lichtzee waar in wij ons bewegen en zijn, doet zich toch iets zeer eigenaardigs voor. Voor eerst dit, dat er déze tegenstrijdigheid telkens aan den dag komt, dat bij de dorst naar licht en verlichting, de duis ternis niet zelden boven deze verkozen wordt en óók dat er bij alle opheldering en bij alle verklaring, en bij alle verblin dende uitstraling zelfs toch nog een ge bied overblijft waar menschenmacht en menschenvernuft te kort schiet, om het donker weg te nemen, of het antwoord te geven op de velerlei vragen en raad selen welke er in het leven kunnen voor komen. Wat dat eerste betreft, de tegenstrij digheid is niet te ontkennen dat menigeen de duisternis liever heeft dan het licht. Die zwarte, sombere, akelige, doodelijke duisternis liever dan dat glanzende, gou- dene, koesterende licht vol heerlijkheid en levenI Hoe is het mogelijk! En wat moet daar dan toch eene ontaarding heb ben plaats gehad als dat waarheid is. Maar men leze slechts de bladen; men merke slechts op, wat er onder bedekking van den nachtelijken sluier geschiedt; men geve maar acht op wat, gelijk het roof gedierte in de donkerheid van den nacht, uitgaat om te verslinden en te verderven. En dat nog niet alleen, ach, men lette maar eens op wat er in de verborgen diepten van het eigen zieleleven woelen en werken kan; men hebbe den moed om een blik te werpen in eigen hart, niet zooals zich dat aan den buitenkant, vooi het oog der menschen openbaart, maai zooals dat innerlijk vaak voelt, en ver langt, en begeert en eens iemand, die waarlijk niet de eerste, de beste ge noemd kan worden zeggen deed: „’1 Goede dat ik wil dat doe ik niet, en hei kwade dat ik niet wil, dat doe ik, ik ellendig mensch!” En dan nog dat andere. Dat onbegrij pelijke, dat verborgene, dat geheimzin nige, hetwelk tot een andere, een gees telijke wereld behoort Waar de licht bronnen dezer wereld óók geen oplossing geven; waar menschelijke wijsheid en vernuft en kunst bij te kort schiet om een antwoord te geven. Vragen over het „vanwaar” en „waar toe”, en „waarom” en waarheen”. Niet enkel uit nieuwsgierigheid; niet uit zucht naar iets nieuws, of naar sensatie; niet om in te dringen naar hetgeen verborgen bleef. Neen, maar als levensdrang; als levenseisch; als zielenood, omdat men ervan de maatregelen uitsluiten, die een staat genoodzaakt kan zijn te nemen uit zelfverdediging, en wordt er aan herin nerd, dat er zekere gebieden op de we reld zijn, waarvan de welvaart en inte griteit van speciale en vitale beteekenis zijn voor Engelands vrede en veiligheid. De Engelsche regeering heeft het in het verleden steeds duidelijk trachten te ma ken, dat inmenging in die gebieden niet toegelaten kan worden. De bescherming dezer gebieden te gen aanvallen is voor het Britsche Rijk een maatregel van zelfbescherming. Het moet duidelijk begrepen worden, dat de regeering in Engeland het verdrag aan vaardt met de uitdrukkelijke zekerheid dat haar vrijheid van handelen in dit opzicht niet beperkt wordt. De regeering der Ver. Staten heeft gelijke belangen en zij heeft verklaard, dat zij elke geringschatting daarvan door een buienlandsche mogendheid als een onvriendelijke daad zou beschou wen. De Engelsche regeering gelooft daarom, dat zij bij het defineeren van haar positie uitdrukking geeft aan de bedoelingen der Amerikaansche regee ring. België. Ingevolge een uitnoodiging der Bel gische organisatie van invaliden zijn de vorige week veertig Fransche invaliden, onder leiding van generaal Mariot, de commandant van het Hotel des Invali des, vergezeld door drie geneesheeren en veertien verpleegsters, te Brussel aangekomen. Zij werden bij aankomst aan het Zuiderstation o.m. ontvangen door generaal Blavier, den militair at taché bij de Fransche ambassade, ge neraal d’Outrepont, die koning Albert en generaal Constant, die den minister van landsverdediging vertegenwoordig de, en burgemeester Max. In zijn welkomstgroet herinnerde ge neraal Constant o.m. aan de Fransche hulp tijdens den opstand van 1830. Tusschen twee dichte rijen belang stellenden werden de invaliden naar het Palace Hotel geleid. De menigte wuifde hen juichend toe en voortdurend boden kinderen bloemen aan. Aan vele gevels wapperde de Belgische' vlag, hier en daar een Fransche. De invaliden, die vijf dagen in België zullen verblijven, nemen deel aan tal van feestelijkheden, w.o. één officieele, n.l. een theeavond bij den minister van binnenlandsche zaken. In verband met het resultaat der ver kiezingen wordt verwacht, dat de re geering Marx zal aftreden. Het wordt algemeen waarschijnlijk geacht, dat een nieuwe coalitie met de soc.-democraten zonder de Duitsch-na- tionalen zal worden tot stand gebracht. Voor Pruisen verwacht men een nieu we benoeming van Braun tot minister president. Engeland. Uit het antwoord der Engelsche rer geering op Kellogg’s pact-voorstel blijkt, dat het plan om te komen-tot het sluiten van een verdrag, teneinde dep oorlog, als een instrument van nationale politiek, buiten de wet te stellen, ook in Engeland groote belangstelling heeft gewekt en de regeering dan ook voor nemens is een dergelijk plan met al haar macht te steunen. Na de bestudeering van artikel 1 van het ontwerp der Ver. Staten meent de Engelsche regeering niet, dat de termen Italië. Uit dit land wordt melding gemaakt van een hevigen cycloon, tengevolge waarvan vele schoorsteenen omwaaiden en tal van telegraaflijnen werden ver nield. De treinen uit de richting Modena en Bologna moesten groote omwegen maken, teneinde dreigende gevaren te vermijden. Ook uit andere plaatsen ko men berichten over wolkbreuken en ha gelslag. In de bergen valt nu sneeuw. In Tren- tino is de temperatuur van vier tot nul graden gedaald. China. Volgens een telegram uit Peking heb ben de bevelhebbers der Mandsjoerij- sche troepen na een langdurige confe rentie geweigerd te voldoen aan het voorstel van Japan om op Moekden te rug te trekken. Zij achten een overwin ning nog steeds mogelijk, terwijl een terugtocht op dit oogenblik enorme ver liezen zou meebrengen. Uit Moekden wordt gemeld, dat vele families van officieren uit het leger van Chang tso Ling daar terugkeeren, ’t geen er op wijst, dat die troepen, welke thans ten Zuiden van Peking en Tien- tsjin strijden, zullen worden verslagen. Verwacht wordt, dat de beslissende slag in het einde van deze week zal vallen. Chang tso Ling zet alles op het spel. De Japansche troepen worden geconcen treerd tusschen Moekden en de haven van Shanhaischwang op 150 mijl af stand van Tientsjin. Huldeblijk H. M. de Koningin-Moeder. Het hier ter stede gevestigde comité voor het Huldeblijk aan H. M. de Ko ningin-Moeder, ter eere van Haar 50- ja'rig verblijf in Nederland, deelt mede, dat 821 personen hun handteekening hebben geplaatst op de aangeboden lijs ten, terwijl zich in de onderscheiden bussen een gezamentlijk bedrag van f 224.07/2 bevond. Het comité brengt een woord van dank „Eenmaal geprobeerd blijft U gebruiker.” Verkrijgbaar aan onze fabriek te Sneek. Te Bolsward bij G. J0RR1TSMA. 7TARSAVON Naast het leven is misschien niets ons zoo dierbaar, althans van zulk eene waarde, als het licht Met welk een blijdschap begroeten wij na donkere, kommervolle lijdensnacht, de eerste stralen van den komenden da geraad. Hoe ziet de schepeling op de woeste golven, waar te midden van de donkerheid allerlei spookgestalten uit ’1 diepe watergraf opdoemen, naar den ko menden morgen uit, die in een oogwenk al die naargeestige verschijningen op de vlucht jaagt en met nieuwen moed en nieuwen levenskracht bezielt. Hoe smacht de wachter, temidden van hel oorlogsgevaar, waar achter iedere hin derlaag een vijand loeren kan, naar hel morgenrood, profetie van den komenden dag, waarbij de schaduwen vluchten en hoofd en hart in kalm overleg kunnen handelen naar de behoefte van ’t oogen blik. Daarom, hoe lief hebben wij het licht. Want in het licht zien wij de din gen in hunne ware gedaante. In het licht kunnen wij onderscheiden. In het licht schouwen wij den weg welken dient be wandeld; den arbeid die wacht, de vrucht ook, die hierop verkregen wordt. In het licht kunnen ook de gevaren vermeden worden, die overal dreigen. In het licht kan de volle ontplooiing plaats hebben van de gaven en krachten welke geschon ken werden. In het licht is daarom het leven. Dit tiert alleen in het licht. Dit groeit vooral in het licht. Dit verspreidt daarom zijn luister, het meest in het licht en het licht is daarom levensvoorwaarde van alle schepsel. Vóór alle dingen daarom het licht; en alle leven op het licht aangelegd. Van daar ook dat onze wereld met lichtbron nen is omringd. De zon des daags; de maan en de sterren bij nacht, welke al le op hunne gezette tijden, naar vaste wetten en ordinantiën hunne taak vol brengen om uit te stralen, alles wat zit hebben te geven en dit mede te deelen aan hetgeen in zich zelf geen licht heeft, En hoe langer wij hier over nadenken, en hoe dieper wij hierin pogen af te dalen, hoe grooter en heerlijker en ma jesteitelijker ons het groote Scheppings werk wordt, zoo met wijsheid daar ge- Onze collecties munten uit door groote verscheidenheid van moderne modellen, fraaie dessins en nieuwste kleuren. 1 Zo» bloem of een plant, die met de wortelen óók poogt dieper te graven in de diepte om het leven meer kracht te geven en de 24 jeugdige damescollectanten harte lijk dank voor hun betoond liefdewerk heid, zoo klein en nietig wordt. Wat is het een gelukkig mensch, die Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/3 ct. Buitenland 4 ct. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. este 'rps. ■NS iteit cht- i U het en 4.00 der- veel 1 bij )op. NK- vel- fa.s.BOiman&co. vlak t.o. de Lange Pijp (WETTIG GEDEPONEERD) HAARWASCH MIDDEL REUKLOOS TEERZEEPPREPAPAAT VERKRIJGBAAR inFLESSCMEN VAN VERSCHILLENDE GROOTTE afdoxkd middel tegen woog G I TAR5AV0N COMPV.'ï-HAAkLEN DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1