J. B. UAH DEA OLDER ZD. TAFELMESSEN I Prachtige sorieermg KRISTAL de nieuwste artikelen als sigaren- doozen, bonbonnière’s, bonbon- mandjes, gebakschalen, vazen, tafelflacons. TAFELZILUER - SPECIALITEIT aardappellepels, groentelepels, vla-pudding-sauslepels, enz. enz. Couverts per stuk per 6 paar per dozijn met of zonder étui. C.V.S. VEEKOEKJES MET SUIKER in doozenvan 25 K G GOEDKOOP en BEST! De Bolswardsche Courant en Westergoo SPORT. BUITENLAND. ROESTVRIJE I II 1 Kolossale kw HUWELIJKS-CADEAUX 23g!£ Jaargang Stadsnieuws. Uit den Omtrek. VRAAGT ONZE VOORTREFFELIJKE KROONSTAALWAREN. NIEUWESTAD vlak t.o. de Lange Pijp I r Woensdag 6 Juni 1928 No. 43 Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD. A Telefoon No. 12 en A Parfumerie Joyzelle, Haarlem. I M. 1 Opwekkend en verfrisschend Verscbynt Dinsdags- Vrydagsavonds. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. wisten door verbazend knap werk zijn vermoeden te bevestigen, maar zij misten nog eenige schakels; deze zijn nu gevon den en van een groot deel der gelden is de bron van herkomst thans verklaard Joynson Hicks is thans bezig de bun dels papieren, die betreffende de commu nistische actie in Engeland zijn bijeenge bracht, te bestudeeren. KIMSWERD. Het muziekkorps „O. K. K.” alhier, directeur de heer Spêkle van Harlingen, behaalde j.l. Zondag in de af- deeling fanfare een Isten prijs. KIMSWERD. Toen G. D. alhier even zijn met twee paarden bespannen wagen liet stilstaan om een hek tc sluiten, gin gen plotseling de dieren er van door. Bij de pogingen om hen nog tot stilstand te brengen, kwam D. te vallen en kreeg de wagen over zich heen, met het gevolg, dat zijn schouder werd gekneusd. De hol lende paarden kwamen, zonder verdere ongemakken, in het dorp tot stilstand. Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontróle. Vermiste Postduiven, Zoo nu en dan hoort men van verschil, lende leden, dat er jonge postduiven ver mist worden. Op een hooge uitzondering na, moeten deze jonge vogels toch alle hier in Bols- ward vastgehouden worden. Velen denken misschien wanneer zoo’n /ogel aangevlogen komt, laat hem maai loopen, of ik stop hem in het kippenhok, of... smakelijk eten, doch er wordt niet aan gedacht, dat de eigenaar alles af zoekt om deze waardevolle vogel terug te krijgen. Ook hebben de meesten geen begrip over den prijs der postduiven en wordt et misschien gemeend, dat met 50 ct. een postduif betaald is, doch wie dit meent, slaat de plank ver mis. Hier ter stede zijn er vogels die f 25 en f 30 gekost hebben, vorig jaar werd zelfs een vogel verkocht te Rotterdam voor f 120. Wanneer zoo’n vogel zoek raakt, begrijpt ieder wel, wat dit voor den eige naar wil zeggen. We vragen dan ook beleefd aan alle inwoners der stad, dat, wanneer ’n post duif komt aanvliegen, dit even op te ge ven aan de heeren Falkena of Hoekstra, hiermede wordt een dankbaa*- werk ver richt Engeland. Naar uit Londen wofdt gemeld, heeft de lobby-correspondent van de „Evening Standard” in het landhuis van minister Sir William Joynson Hicks een onder houd met den minister gehad, waarin deze heeft meegedeeld, dat hij al sedert maanden de overtuiging had, dat de communistische partij en natuurlijk ook de nationale minderheidspartij, die daar uit was ontstaan, op andere wijze aan geld kwamen dan door de lidmaatschaps bijdragen. Detectives van Scotland Yard Rijkszuivelschool. Bij beschikking van den wnd. direc- teurgeneraal van den landbouw zijn be noemd tot deskundigen ten wier over staan in 1928 het eindexamen van de Rijkszuivelschool alhier zal worden afge- nomen, J. Mesdag, zuivelconsulent te Leeuwarden, dr. L. T. C. Schey, rijks- zuivelconsulent te Hoorn en H. Th. A. van Baars, directeur eener coöperatieve zuivelfabriek te Hengelo (O.). Vischwedstrijd. De vischclub „Ons Genoegen” heeft j.l. Zondag weinig succes gehad met haat eersten vischwedstrijd, welke achter Par- rega gehouden werd. Slechts 4 baarsen boven de wettelijke maat werden gevangen, na 4 uren vis- schen, door 20 leden. Besloten werd daarom nogmaals een uur te visschen om de overige 6 prijzen, maar er werd geen enkel baarsje bemachtigd. De 4 prijzen, welke bestonden uit luxe- en huishoudelijke artikelen, konden wor den uitgereikt aan: 1ste prijs KI. Koopmans, benevens Zil- Italië. De Romeinsche correspondent van het „Alg. Hbld.” meldt aan dat blad het vol gende: Sedert Zaterdag zijn er ernstige con flicten gerezen aan de Romeinsche Uni- versiteit tusschen de studenten, inge schreven bij de Federatie van Katholieke Studeerenden en de leden van den Fas- cistischen Studentenbond. De fascisten eischen, dat de Katholieke bond als „an- ti-patriottisch en anti-fascistisch”, ont bonden zal worden. Zij rukken hun me descholieren de insignes van de borst en molesteeren hen zelfs in de straten. Ge durende drie dagen is het zelfs den Ka tholieken studenten vrijwel onmogelijk de universiteit te bezoeken, daar zij mei gehoon worden ontvangen en niet zelden op stokslagen onthaald. De „Osservatore Romano” wijst er op, dat de autoriteiten hieraan een einde dienen te maken. Tot nu toe echter wordt er van overheids wege niets gedaan tegen de fascisten: wel worden de Katholieke studenten on der politiegeleide naar huis gebracht. WITMARSUM, 4 Juni. Op het con cours van den Frieschen Bond van Har monie- en fanfarecorpsen te St. Anna Parochie gehouden op Zondag 3 Juni j.l., behaalde ons fanfarecorps „Frisia”, dir. de heer J. Gorter van Sneek, den Isten prijs in de vierde afdeeling. Dit is binnen 11 dagen 2 eerste prijzen, zeer zeker een goed teeken om op dezen weg voort te gaan en dit bleek ook uit de groote belangstelling die «hedenavond werd betoond, toen het corps een rond gang door ons dorp deed, zal haar be slist daar in versterken om het volgende jaar weder aan een wedstrijd deel te ne men. Frisianen denkt aan het spreekwoord „de aanhouder wint”. Orgelbespeling Martinikerk. Met het zomerseizoen breken voor Bolsward tevens aan de orgelbespelingen van den heer A. Alt. Het programma werd geopend, als naar gewoonte, met een statige koraal naar Gezang 159, gevolgd door een zan gerige koraalbewerking, waarvan de ti tel als koraalvoorspel alleen hier wat vreemd aandeed, maar dat niettemin schoon aansloot. No. 2 vormde een Fantasie en Fuga in G Moll van J. S. Bach. De wonderlijke dooreenmengeling van de verschillende stemmen geven aan Bach’s fuga’s een eigen kleur. Een wilde jacht, waarbij de verrassende wendingen den hoorder be wondering afdwingen zoowel voor den scheppenden als den herscheppenden kunstenaar. Het mechanisme van het pe daal deed af en toe wat hinderlijk aan. No. 3 een prélude en canon van Vin cent d’ Indy kon ons minder bekoren. Mogelijk, dat een doorsprekende stem den organist eenige handicap bezorgde, alsook dat de registratie hier en daar wat effectvoller had kunnen zijn. Nu volgde een muziekstuk van A. W. Pollitt: Aan Zee, met een uitkomende stem, waarbij de zachte wiegende bege leiding zeker bedoeld werd als weerga ve van het ruischen der zee. De zee was blijkbaar erg kalm. Het slot vonden we zeer mooi geregistreerd. Als laatste nummer kregen we een so nate in a mineur van Filippo Capocci, in vijven verdeeld. Een Fantasie, hier en daar met schie lijke en bijzondere invallen vormde deel a. In deel b, een Capriccio, wil telkens een toon doorspreken, waarop de aandacht onwillekeurig blijft hangen. Een Intermezzo en Scherzo volgen, waarin een met tusschengedeelten weder- keerend lJuk motief met een treffende re- gistreering den hoorder een schertsenden indruk geeft. De Finale gaf ons een blij slot, al stond dit deel dan voor den ervaren muziek kenner misschien niet op hoog peil. Gaarne willen wij nog opmerken dat wij de bijzonder mooie uiteenzetting van het karakter der stukken, zooals wij dit tot hiertoe gewend waren, op het pro gramma aanmerkelijk zagen ingekrom pen. Wij meenen, dat voor den eenvoudi- gen muziekliefhebber de concerten er door aan schoonheid en begrijpelijkheid winnen. Het kerkgebouw was maar matig be zocht. We leven in de dagen van de sport. Bijna zouden wij willen zeggen, dat onze tijd staat in het teeken van de sport. En dat zich heden vooral alles voor de sport beweegt. Vooral nu ons land, laten wij dan maar zeggen, de eer heeft dit jaar de Olympiade in zijn midden te hebben, en Nederland op ’t oogenbiik in heel de wereldpers genoemd wordt en de aan- voor 3 of 4 gulden hebt U bij ons reeds de keus uit verschei dene aardige artikelen. Duitschland. Hamburg stond Zaterdag en Zondag in het teeken van de Stahlhelm. Meer dan honderdduizend leden, uit alle deelen des lands, waren gekomen om te demon- streeren. Evenals ver'eden jaar bij de Stahlhelm- demonstraties in Berlijn bevonden zich onder de Stahlhelmleden drie zonen van den ex-keizer, namelijk de prinsen Oskar, Eitel Friedrich en August Wilhelm, even als de oudste zoon van den kroonprins Al deze prinsen van den bloede zijn ge woon lid van de organisatie en marcheer den tusschen de andere Stahlhelmleden in het gelid mee. De rijksminister van Binnenlandsche Zaken Von Keudell, de Duisch-nationale leider graaf Westarp en een groot aan tal Duitschnationale rijksdagleden maak ten de demonstratie als gast mee. ater met een arena waar plaats is voor honderd en vijftigduizend menschen. Reeds zijn de spelen begonnen. Geen courant, of zij wijdt er grooter of kleiner artikelen aan; in vele gezinnen is anders bijna geen sprake meer dan over de Olympiade, 't Is de morgentaal, en het avondgesprek van duizenden; wellicht ’t onderwerp van de droomen van velen. Verslaggevers uit alle deelen der wereld, mannen van het vak, bekwame journalis ten met groote gaven, zorgen er voor, dat nen zijn, en vooral hebben jonge, en ook wel oudere menschen behoefte aan ver maak. Wij hebben het nooit zoo erg ge vonden als opwassende meisjes, die de kinderschoenen reeds hadden uitgetrok ken, zich nog eens echt gingen verma ken met de spelen hunner jeugd, of wan neer onze jongelingen in het bal-spel, na afgelegde dagtaak zich gingen vermeien. Zoo iets mogen wij wel; zoo iets hoort er bij; zoo iets is openbaring van ge zond, frisch leven, maar... al weer bin nen de grenzen. Wanneer de volwassen leeftijd bereikt is, dan hebben wij af te leggen hetgeen eens kinds is. Daar zijn eischen; daar is een arbeidsterrein; daar zijn roepingen, welke hoog uitgaan boven de lichame- ijke oefening, en bij dat lichaam heeft de mensch ook nog een onsterfefijke geest, welke hem roept om boven de dingen van de stof en van den tijd uit te leven. Wie dit zich niet meer bewust is, ver raadt daardoor reeds zijne degeneratie en verklaart daarbij meteen de openbaring van zijn leven. Wie hier nog rekening mee houdt, en het is het allerhoogste, en het allerbelangrijkste, omdat het het eeu wige is, geniet óók van de sport, maar leeft tevens boven deze uit, omdat zijn levensideaal bedoelt dat beide, lichaam en geest, beantwoorden zal aan de be stemming waartoe zij gegeven werden, en niet ter eere zullen zijn van den nieti- gen mensch, die deze beide, als geléén- de panden, als geschonken gaven ont ving, maar om Hem er mee te verheer lijken welke beide gaf. Frankrijk. De Franschen houden zich bezig met de vraag wie tot voorzitter van de nieu we Kamer gekozen zal worden. Als leider van een aantal afgevaar digden, die van oordeel zijn, dat een so cialist geen president van deze Kamer kan zijn, die in meerderheid door gema tigden is samengesteld, heeft Franklin Bouillon een brief gepubliceerd, die hij aan Ferdinand Boisson heeft geschreven. Franklin Bouillon had daarin aan Bouisson gevraagd om zich openlijk los te maken van de socialistische partij, die te Toulouse de gelijkheid van doeleinden met die van het communisme heeft uitge sproken. Daar Bouisson zulks heeft ge weigerd, verklaart Franklin, dat hij niel voor hem kan stemmen. Bouisson heeft Franklin van verweer gediend in een verklaring, waarin hij zegt, dat hij gedurende twee jaren bo ven de partijen heeft gestaan en dat hi: dit wenscht te blijven doen. Hoewel de houding van Franklin Bouil lon eenige stemmen kan kosten, blijft men zijn verkiezing verzekerd achten. dacht trekt,’ omdat hier de eer der natiën zal moet worden gered. Langer dan twee jaar is daarvoor in Amsterdam gewerkt om het nieuwe Sta dion in gereedheid te krijgen. Schatten gelds zijn daaraan besteed geworden. Met koortsachtigen ijver is gewerkt om hiermee op tijd klaar te zijn, en op 't oogenbiik heeft ons land een ampithe- in alle talen wordt weergegeven wat de emotie van duizenden gaande houdt, en binnen enkele seconden heeft de radio tot aan de einden der aarde verkondigd wie als overwinnaars uit het strijdperk traden. De Olympiade het is een onderwerp waar elk zich mee bemoeit. Rijk en arm, Vorsten en onderdanen, ministers en straatreinigers, mannen en vrouwen, jong en oud is vol van de feiten welke het Stadion te aanschouwen geven, en Am sterdam lijkt op het oogenbiik nog meer dan Genève het middelpunt der wereld geschiedenis. Toen op een morgen om tien uur de kaartenverkoop aanving van de groote voetbalwedstrijd, waarin ook Nederland moest uitkomen, stonden reeds den mid dag te voren de menschen in reien, om den volgenden dag de eersten te kun nen zijn, die een plaats deelachtig wer den, en aan den vóór-avond van dien kaartenverkoop waren de tientallen aan gegroeid tot honderdtallen en duizend tallen. Men had er zich heelemaal op in gericht om eenige uren, en een ganschen nacht onder den blooten hemel door te brengen, enkel om een goede plaats te bemachtigen, vermoedelijk óf in opdracht van anderen waarvoor goed beloond werd, óf om handel te drijven en tegen hooge prijzen de toegangsbewijzen te verkoopen. Al spoedig was door de han delaars de prijs bepaald op f 40 per stuk alleen berekend voor het wachten, waar bij dan nog de prijs van de kaart kwam. D’r gingen weg voor f 100. De Olympiade is dus schering en inslag. In huis, cp straat, op reis, in spoor en tram en boot en bus, inhotel en kroeg en’clubs wordt dAAr over gesproken, gezongen, geboomd getwist, gewed misschien, en het moet „Eenmaal geprobeerd blyft U gebruiker.” Verkrijgbaar aan onze fabriek te Sneek. Te Bolsward bij G. JORRITSMA. veren Wisselmedaille, met een baars van 23 c.M. 2de prijs J. Tuinstra, met ’n baars van 21 c.M. 3de prijs P. de Wit Sj.z., met een baars van 20>/2 c.M. 4de prijs Tj. Groenewold, met ’n baars van 18 c.M. De overige 6 prijzen zullen bij een vol genden wedstrijd dienen. e [m Concours. Op het concours van den Frieschen Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen, hetwelk Zondag te St. Anna Parochie is gehouden, behaalde het Muziekkorps Hollandia” alhier, een tweeden prijs in de afd. Uitmuntendheid. wel een zeer ouderwetsch mensch zijn, dTe nog met de nachtschuit vaart, welke zich dezer dagen niet bemoeit met de sport. Daarom zal het zeker onze lezers ook niet verwonderen, dat wij over dit on derwerp een artikel gaan schrijven. Niet, omdat dit iets geheel nieuws is. De sport is heelemaal niet nieuw, en alleen hel woord „Olympiade” hetwelk ons onwil lekeurig aan de Grieksche wereld, eeu wen terug in de geschiedenis herinneit, bewijst dat reeds voldoende. Alle volke ren hebben altijd hunne lichamelijke oe feningen gehad, die allen op hooger o’ lage'r trap stonden, al naar dat men meet of minder ontwikkeld of beschaafd wa: en zoowel de oude Spartanen, als ook de Grieken en de Romeinen hebben hunne arena’s en hunné' spelen, waar de mata dors uitkwamen en de gladiatoren zich in het worstelperk begaven, om hunne kracht en behendigheid te meten, met die van den mensch of ook wel van het dier. Ook onze voorouders, toen zij zelfs nog heidenen waren, deden mee aan die algemeene neiging van het leven, om door buitengewone krachttoeren uiting te geven aan wat men had of kon. Tot op zekere hoogte zouden wij zelfs kunnen zeggen, dat ook bij het dier dezelfde nei ging aanwezig is; men sla vooral hei jongvee in de lente van het leven maat eens gade, zooals dat in bosch en wei, in de lucht en in het water eveneens zich oefent in lenigheid en kracht, of ook deze gaat meten, met die van anderen. Wel is waar zijn daar tijden geweest, waarin zoo zeer geen bepaalde regelen voor de ze lichamelijke oefeningen bestonden, en het dus ook aan leiding daarbij ontbrak. Veertig, vijftig jaar geleden wist mei ten plattelande bijv, niet van de gym nastiek, zooals wij die thans overal be oefent zien. Daar werden wel spelen ge daan; daar werden wel krachttoeren verricht; daar werd wel in het rustuui ontspanning gezocht en de jeugdjaren hadden wél terdege hun geneugten y/c zouden haast geneigd zijn om te zeggen „minstens zooals nu” en in elk geval niet minder gehalte, en tegen lager prijs, maar ’t ging hoofdzakelijk ongeregle menteerd, en naar traditie en overleve ring, en plaatselijke gebruiken of ge woonten. ’t Gymnastiekonderwijs heeft hierin ’n geheele verandering en in vele opzichten verbetering gebracht. Daar is meer eenheid, en meer vorm, en meer elegan tie in de sport gekomen, waarbij alle spieren en zenuwen geoefend kunnen worden, en door die oefeningen gesterkt en gestaald. Dat zij bij een verstandig gebruik van de sport, de voordeelen wel ke zij biedt. Daar kan zijn een gezonde krachtsontwikkeling die aan heel het menschelijk organisme ten goede komt; die alle deelen van het lichaam regel matig doet functioneeren, en dus een ze gen afwerpt voor de constitutie. Met deze woorden meenen wij tegen over de sport en alles wat daarmede ver bonden is, onze beleefdheid te hebben betuigd en dat niet alleen, maar ook haar nut en haar voordeel, mits binnen bepaal de perken gehouden, te hebben aange toond. Op dit laatste leggen wij evenwel bizonder den nadruk. Niet het minst met het oog op hetgeen bij den aanvang van dit artikel werd medegedeeld. We weten heel goed dat elke tijd zijn bizondere eigenaardigheden heeft, en de klok van den tijd niet kan worden achteruit gezet maar toch komt de vraag meermalen bo ven: „Gaat het bij dit alles wel in goede richting?” Wanneer we het leven en het streven, vooral van de jongere generatie gadeslaan, dan is hier eene oppervlakkig heid, en eene losheid, en een zooge naamd aanpassingsvermogen, en eene nieuwe zede, met nieuwe idealen, indien nog van idealen gesproken kan worden merkbaar, welke ons althans hoogst be denkelijk voor komt en alle oorzaak geeft dat ouders en opvoeders daar ernstig de aandacht op vestigende. Het begint er zooveel van te krij gen dat het leven een spel is. En dan nop wel een kinderspel vol jolijt en pleizier Inplaats van eene taak en een roeping om met hetgeen men heeft te woekeren, niet enkel voor zich zelven, maar tevens ten zegen te zijn voor anderen. Daar dreigt gevaar, vooral voor het jongere geslacht, om de arbeid als bijzaak en als een noodzakelijk kwaad, te gaan be schouwen, en het genot en het spel als hoofdzaak te nemen. Daar dreigt gevaat om ’s levens ernst uit het oog te verlie zen. Het is nog een lichtzijde van onzen tijd, dat dit door vooraanstaande perso nen van allerlei richting en kleur wordt gevoeld, en dat daarop ook gewezen wordt. Neen, wij zeggen dit niet, omdat wil geen ontspanning zouden gunnen. Inte gendeel, de boog kan niet immer gespan- ■f I Fa.s.BOLfflnn&co. i i.p DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1