C.V.S VEEKOEKJES MET SUIKER De Bolswardsche Courant en Westergoo KARAKTERVORMING. BUITENLAND. 23gi£ Jaargang Woensdag 20 Juni 1928 No. 47 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Stadsnieuws. Uit den Omtrek. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 j&f* Zij, die zich met in gang van 1 Juli op dit blad aaonneeren, ontvan gen ce tot dien datum versthijnende nummers en WITMARSUM, 17 Juni. &ui de Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. geslacht en van menig leven, was niet in die mate in bloed geschreven, als nu me nigmaal het geval is, en er zouden min der tranen vergoten worden. Misschien dat deze regelen dezen of genen als een wegwijzer kunnen zijn op den levensweg, waarover wij ons harte lijk zouden verblijden. Italië. De „Citta di Milano” heeft het vol gende telegram naar Rome gezonden: De beide vliegers Larsen en Holm zijn na een vlucht van eenige uren over het ge bied waar Nobile zich moet bevinden, op de „Braganza” teruggekeerd. Zij hebben evenwel, ondanks het feit, dat het uit zicht goed was, niets van Nobile ge zien. Van Nobile is evenwel op de „Citta di Milano” een draadloosbericht ont vangen, waarin hij meldt, dat hij de vlie gers gezien hééft. De vooruitzichten op redding zijn gunstiger geworden, aange zien Nobile in dit telegram nauwkeurig zijn positie wist op te geven, n.l. 80 gr. 33 minuten Noorderbreedte en 27 graden 12 minuten Oosterlengte, dus ongeveer 5 mijlen ten Oosten van Foyneiland. De vliegers zullen zoo spoedig moge lijk weer opstijgen om Nobile te zoeken. Verwacht wordt, dat zij de mannen thans zullen vinden. leening. Omtrent het aantal slachtoffers is weinig bekend; voorloopig wordt mel ding gemaakt van drie dooden en 15 ge wonden. In Snyder werden 50 huizen verwoest. De torando trof een gebied van zes mijlen breedte in Z. W. Oklahoma. MAKKUM, 16 Juni. Hedenvoormid dag passeerde van uit de zuidelijke rich ting, en vlak in ’t noorden koersende, een vliegtuig op korten afstand over onze plaats. Dit is juist geen groote bij zonderheid omdat dit haast eiken dag gebeurt, doch men denkt dat dit het vliegtuig is geweest, dat is uitgezonden om de bemanning van het luchtschip „Italia” op te sporen. De letters I-P. L. I. F. onder aan het vliegtuig waren met het bloote oog duidelijk zichtbaar. A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontróle. in doozen van 25 K G GOEDKOOP en BEST! „Eenmaal geprobeerd blyft U gebruiker.” Verkrijgbaar a;n onze fabriek te Sneek. Te Bolswad bij W. FOLKERTS Vereen. Staten. Het Zuidelijk gedeelte van Oklahoma werd Zaterdag door een zware tornado geteisterd, vooral de steden Blair Moun tain Park en Snyder. Nog voor de ver bindingen alle werden verbroken, kon den de bewoners van Blair om hulp vra gen; het sbhijnt dat de stad nagenoeg ge heel is verwoest; 200 vrijwilligers zijn gezonden voor de voorloopige hulpver- Uit Milaan wordt gemeld, dat thans ook onderhandelingen gaande zijn met Duitschland over een hulpactie voor No bile. De „Corriere della Sera” merkt daarbij op, dat de Duitsche Lufthansa ’n weinig gunstigen indruk heeft gemaakt, daar de onderhandelingen met Amund sen op een bedrag van 80.000 Mark zijn afgesprongen. Gepromoveerd. Onze vroegere stadgenoot de heer A. Hiddema, arts te Helium, is aan de Rijks universiteit te Groningen gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift, getiteld: „Over den Index Vocalis”. Aether blauw, Wiegeliedje, Droome vrouw kom, Lentegevoel, Moeder en kind, Maitiid, De Lindeboom, Ecce quomodo moritur, Lente-avond, Het Rijdertje, België. De communistische havenarbeiders organisatie heeft gistermorgen de alge- meene staking geproclameerd voor de haven van Antwerpen; geëischt wordt ’n loonsverhooging van 10 francs per dag. De stakers trekken door de havens en trachten de havenarbeiders, die nog aan het werk zijn over te halen den arbeid neer te leggen. De socialistische vakver- eeniging heeft haar leden gelast aan het werk te blijven. WITMARSUM, 17 Juni. Het Circus Olympia, directie gebr. Winter, die hier Vrijdag en Zaterdag een drietal voor stellingen gaven, hebben het hier slecht getroffen met het gure en ruwe weer. Daardoor was het bezoek dan ook niet groot te noemen, en het spel werd meest uitgevoerd in openlucht-theater, want de wind was veel te sterk voor het groote zeil. Het was jammer, want het programma van deze circusmenschen was wel de moeite waard om gezien te worden. De sterke toeren, vooral van kleine Meta en SNEEK. Op het tweetal voor predi kant bij de Chr. Ger. gem. alhier, zijn geplaatst ds. A. Swieg te Zeist en ds. P. Zwier te Papendrecht. waarin opgenomen Duitschland. De laatste dagen is er in de Duitsche pers herhaaldelijk bevreemding over uit gesproken, dat er in Duitschland in het geheel niets geschiedt voor deelneming aan de hulpactie voor Nobile. Ook in Fransche bladen s dit thema besproken. Thans deelt de Duitsche Lufthansa mee, dat zij van meening is niet in de eerste plaats verplicht te zijn, het initiatief tot een hulpactie van Duitsche zijde te ne men, doch dat dit een zaak is van het Rijksministerie van verkeer. Dit departe ment heeft echter tot dusver niets van zich laten hooren, ondanks het feit, dat - zooals de Lufthansa erkent Duitsch land toch een soort van moreele verplich ting tegenover Nobile had, die door Duitsche autoriteiten en luchtvaartkrin gen zoo bijzonder hartelijk is ontvangen, de gast van den Rijkspresident Hinden burg is geweest, enz. De Duitsche Rijksminister van Arbeid heeft de uitspraak van het scheidsgerecht in zake de staking in de Rijnscheepvaart bindend verklaard. Krachtens de uitspraak blijven de be staande voorwaarden gehandhaafd, ter wijl een commissie zal worden ingesteld, die voor het einde van dit jaar een rap port zal uitbrengen over de loonen en de (rentabiliteit in de Rijnscheepvaart. Maandag is het werk hervat. teekenis, zoowel voor den enkeling, als voor heel de samenleving. Niet het minst in onzen tijd, waar wij de openbaring hebben van zoovele machten, die dege- nereerend werken denk maar eens aan menige bioscoop- en sensatieroman. Hoe dikwerf komt het bijv, voor de recht banken niet uit, dat een jong leven ver giftigd werd door hetgeen het hoorde oi zag, en daardoor in een onbewaakt oogenblik tot daden overging, waartoe men zich nooit in staat had geacht. Vooral geldt dit voor zoogenaamde on evenwichtige personen, die neiging heb ben om, als de vloed ginds en weder te worden bewogen. Die zich vaak laten leiden door hun gevoel, door hunne in beelding, of door hetgeen anderen hen voorhouden. Menschen met wie men alle richtingen uit kan. Die vandaag zich voor dit en morgen voor iets anders verklaren. Die zich vandaag aan deze, en morgen aan gene zijde scharen. Die vandaag misschien liefhebben en morgen haten. Gevaarlijke menschen niet zelden, om dat elk zich van hen kan meester maken, en er altijd individuen gevonden worden die de zoodanigen kunnen gebruiken om hun doel te bereiken. Geef deze menschen een revolver of een dolk in handen, en onder invloed van en aanhitsing van lage figuren of door de macht van het geld, of de bedwelming der alcohol zullen zij doen, waarvoor misschien in kalme, nuchtere staat, door hen zelf gegruwd wordt. Meermalen hadden wij gelegen heid dit op te merken, en tevens daarbij waar te nemen, hoe men zich zelf een on- i begrijpelijk raadsel was. Het oude rijmpje i Een uur van onbedachtzaamheid, Kan maken dat men jaren schreit, wordt nog bij den dag bevestigd, en staat voor elk als een dreigenden vinger opgeheven. Niemand heeft zich daar bo ven te verheffen. Niemand heeft te doen alsof dit hem niet aangaat, omdat het leven van alle kanten bedreigd wordt, en zoowel van binnen als van buiten de vijanden moeten worden gezocht. Wie hier geen rekening mee houdt; wie niet voortdurend als een geharnasd krijger in volle wapenrusting staat, ligt bloot voor het gevaar in een onbewaakt oogenblik overrompeld te worden, en te doen, of te laten wat hij nooit had verwacht. Hoe dieper de zelfkennis is, hoe meer dit in acht genomen zal'Worden en hoe zorgvuldiger hier wordt gewaakt. Voor degenen die dit alles als een stuk levens ervaring hebben leeren kennen en voor wie dus persoonlijk ook niets mensche- lijks vreemd is, wordt juist déérdoor zooveel in het leven verklaard. Zij ver bazen zich niet zoo spoedig over die vaak zoo tegenstrijdige dingen, waarvan wij in den aanvang spraken. Zij kunnen er in komen hoe het mogelijk is, dat iemand dingen doet, die wellicht nooit te voorzien waren. Zij zullen ook voorzich tig zijn in het vellen van een oordeel; in het opnemen van steenen; in het ver doemen van hunnen naaste. Omdat zij dit hebben leeren verstaan, dat het niet ge makkelijk is in ’n wereld vol gevaren en met een wereld vol tegenstrijdige ver langens en begeerten in zich, onbezoe deld den weg van de wieg naar het grai te gaan. Hier past harde tucht over zich zelf en een mild oordeel over anderen. Niet, dat hier mede het kwaad wordt goed gepraat. Niet, dat wij het recht zou den willen opofferen aan gevoelsover wegingen. De misdaad moet gestraft, de eigendom dient bewaakt en verdedigd en de aanrander hiervan onschadelijk ge maakte door hem uit de samenleving te verwijderen of een dusdanige plaats te geven, waar hij betrekkelijk onschadelijk is. Maar bij dit alles dient rekening te worden gehouden met de omstandighe den en tegen het oordeel, roerende barmhartigheid. Bovenal dient gezorgd voor zelfbewa- king en zelfbeheersching. Daar wordt in drift of overijling zooveel gedacht, ge sproken, geschreven en gedaan, wat ze ker niet het geval zou zijn wanneer in kalm beraad dat nog eenmaal was over wogen. Feitelijk zou het aantal bekende en verborgen gebleven misdaden tot zeer geringe afmeting zijn beperkt, wanneer deze les algemeen werd betracht. De ge schiedenis maakt melding van een Ró- meinsch Keizer, die eens ’n onrechtvaar dig doodvonnis velde, hetwelk hij eerst in zag toen het te laat was. En op grond hiervan maakte hij dezelfde bepaling, da4 voortaan eerst na dertig dagen een von nis mocht worden uitgevoerd, opdat ei gelegenheid voor revisie zou zijn. Gesteld eens dat eerst na dertig da gen, in vele gevallen zou de termijn wel belangrijk korter kunnen zijn, uitvoering gegeven werd aan voorgenomen plannen wat zou er oneindig veel kwaad voor komen worden. De geschiedenis van ons Uitgenoodigde kaatser. Onze stadgenoot K. van der Heide ontving van de kaatsvereeniging ,,O. K. K.” te Beetgum een uitnoodiging tol deelneming aan den wedstrijd van 24 uitgenoodigden, die aldaar zal worden gehouden op Zondag 15 Juli a.s. f Zaterdag j.l. behaalde Frans T. Popma aan de Bisschoppelijke R. K. Kweekschool St. Louis te Oudenbosch, de akte van onderwijzer. Garage firma S. Siersma. Het heerenhuis aan de Broerestraat alhier, vroeger bewoond door ds. T. D. Prins, heeft een algeheele verandering ondergaan. De tegenwoordige eigenares, firma S. Siersma, heeft het pand laten ver bouwen tot een auto-garage. Zaterdagmiddag had de officieele opening plaats. Ter felicitatie met dit feit werd de firma een twaalftal bloemstukken ver eerd. Den geheelen middag en ook des avonds waren een groot aantal belang stellenden aanwezig; o.a. werd een of ficieel bezoek gebracht door den ver tegenwoordiger van de General Motor Company te Antwerpen, terwijl ook eenige collega’s de opening bijwoonden. Alle bezoekers waren vol lof ovei deze nieuwe garage, die een prettigen en solieden indruk maakt, geheel naar de eischen des tijds is ingericht, plaats biedt voor een zestiental auto’s en voor zien is van electrisch licht en waterlei ding. Vooral de nieuwe wagens, een paar Chevrolet en Pontiac automobielen, hadden aller bewondering en werden ten zeerste geprezen. Ook de B. S. A.-motor, die in de toonkast voor aan de straat een eere- plaats innam, trok aller aandacht. Achter de toonkast bevindt zich een afzonderlijk vertrek, dat geheel afge sloten van het licht een prachtgelegen- heid biedt voor het bewaren van ban den. Boven de garage is een toonkamer, waarin een groot aantal van de nieuw ste modellen dames- en heerenrijwielen, fabrieksmerk Nederl. Kroon, alsmede een racecar, is tentoongesteld. Al deze rijwielen zijn afkomstig van de Handel- Maatschappij R. S. Stokvis en Zonen te Rotterdam. In deze toonkamer heeft men gele genheid op rustige wijze een keus te doen. De Firma S. Siersma vertegenwoor digd hier ter stede de Chevrolet, Pon tiac en Oakland automobielen. WOMMELS, 16 Juni. In de heden ge houden vergadering van den Raad dezer gemeente werd bij monde yan den heer Wijnstra namens de Commissie, be staande uit hem en de heeren Feitsma en Hoekema, verslag uitgebracht omtrent ’l onderzoek van de Armvoogdijrekeningen over het jaar 1927. Onder dankzegging aan den Armvoogd voor zijn nauwkeurig beheer werd gead viseerd de rekeningen goed te keuren, waartoe werd besloten. In verband met den uitslag van een gehouden verpachting van het vischwa- ter uitsluitend onder de visschers in de gemeente, werd door B. en W. voorge steld: I. Voor den tijd van twee jaren in gaande 1 Juli 1928 ondershands te ver pachten het uitsluitend recht om in'het hieronder perceelsgewijze aangeduide vischwater, visch, uitgezonderd paling, te visschen: van Perc. 1 aan J. Namminga te Roodhuis voor f20.50; perceel 2 aan G. en M. Fritsma 4e Welsrijp, voor f0.50; perceel 3 aan S. Jouwsma te Womme's voor f 15. perceel 4 aan L. Bouma te Oosterencj voor f 16.50; perceel 5 aan S. Jouwsma te Womm ‘Is voor f2.50; perceel 6 aan M. Bonnema en Y. Hein- stra tg Kubaard, voor f 13.51; perceel 7 aan G. en M. Fritsma ti Welsrijp voor f0.50; perceel 8 aan M. Bonnema en Y. Hein- stra te Kubaard voor f5.48. II. de perceelen voor paling niet te gunnen; III. Burgemeester en Wethouders te machtigen om op de gewone voorwaar den zoo spoedig mogelijk een publieke verpachting van deze perceelen uit te schrijven. Overeenkomstig dit voorstel werd door den Raad met algemeene stemmen be sloten. Verder werd goedgekeurd de rekening der Gezondheidscommissie over 1927 en wel in ontvang op f2084.04; uitgaaf op f 1925.85/2, batig saldo f 158.18i/2. Voorts werd besloten het Schilplein te Oosterend op de volgende wijze te ver beteren: door het te voorzien van een voldoende grindspreiding en door den aanleg van een gedeelte straatweg vanaf den Noordhoek der voorm. Chr. school tot de barten bij de z.g. Schippersbuurt, ter lengte van pl.m. 61 M. en ter breedte van 3 M. Ten slotte werd vastgesteld een wijzi ging gemeentebegrooting dienst 1927 en een betreffende den dienst 1928. 5aar aanleiding van een vreeselijk dra mt, waarop wij hier niet verder ingaan, citspon zich in één van onze provinciale Haden een discussie waaraan ten grond- .lag lag het zoeken naar de mogelijkheid, waardoor die misdaad kon plaats hebben. M. a. w. ging het om een oplossing te vinden van dit vraagstuk waar wij zoo menigmaal in het leven ons voor ge plaatst zien: „Hoe kon dat geschieden!” Wie onzer heeft persoonlijk niet meer malen dat gevraagd, wanneer hij van din gen hoorde in het groot of in ’t klein, die als een donderslag uit helderen hemel overvielen, en, wie, die althans zich zel- ven heeft leeren kennen, vond misschien ook niet meermalen het antwoord op de ze vraag in zich zelven. Hoe dikwijls is het leven vol tegenstrij digheden. Hoe vaak gebeurt het, dat lief de en haat, vriendschap en vijandschap, gunst en jaloezie, elkaar afwisselen en met elkander in botsing zijn, waardoor de meest uiteenloopende levensuitingen tot openbaring komen. Men vindt dit te rug in het persoonlijk leven, in het fami lieleven, in het maatschappelijk en staat kundig leven, en in het,Ieven der volke ren onderling. Wat hierbij evenwel niet vergeten dient te worden, het is, dat de aanvang, dat het eerste begin, dus de eerste oorzaak van dat tegenstrijdige, dat onbegrijpelij ke, dat vaak onverklaarbare, gezochi moet worden in eigen hart. Vandaar zijn de uitgangen des levens, welke niet na laten invloed uit te oefenen, en die hun ne beteekenis hebben voor anderen, op heel de samenleving, al naar dat men een plaats in het leven inneemt. En hier mede komen wij op het geheimzinnig terrein van het diepe zieleleven, niet zel den zoo onnaspeurlijk, waarbij men niet alleen aan anderen, doch ook zich zelven menigmaal een raadsel is. Want dat le ven openbaart zich lang niet altijd ge lijk. Juist omdat het leven is. En daar door onderhevig aan allerlei invloeden, en toestanden, en omstandigheden, die daar op inwerken, en dit gaan vormen. Van daar in het kind vaak vele karaktertrek ken van zijn ouders; vandaar niet zelden de afspiegeling van het milieu waarin men gewoonlijk verkeert, waarin men werd opgevoed en groot gebracht in al het denken en doen; vandaar de solida riteit des levens. Waardoor de een niet los is van den ander, maar uiterlijk en innerlijk het beeld van de afstamming weerkaatst. ’t Is hier niet de plaats daar verder op in te gaan. We constateeren slechts de feiten, voor een deel te verklaren uit de natuur, volgens de wet van oorzaak en gevolg, voor een deel liggende buiten de waarneming onzer zintuigen, omdat het geestelijk is, en diens volgens zich niet wiskunstig berekenen laat, nog veel min der toestaat, dat het ontleed wordt. Wat echter van ontzaggelijk groote beteekenis moet worden geacht, dat is de wijze waarop het zieleleven wordt ge'eid. Hier komt de waarde eener goede opvoeding en vtyi een zegenrijke omge ving uit. Omdat, gelijk wij reeds opmerk ten, de karaktervorming hiermede zoo nauw verbonden is, en het voorbeeld van anderen, zoowel ten goede als ten kwade kan zijn. Karaktervorming alzoo van groote be- ZURICH. Door het Bestuur der Evangelisatie-Vereeniging binnen de classis Franeker, werd onderhandsch aanbesteed, het bouwen van een Evan- gelisatie-lokaal met woonhuis alhier. Dit lokaal zal de eerste jaren mede dienst moeten doen voor het werk onder de Zuiderzee-arbeiders. Hoogste inschrijver was de heer R. J. Cuperus te Birdaard, voor de som van f8415.—. Laagste was de heer G. L. Zijlstra te Rinsumageest voor de som van f7214. Het werk is aan den laagsten in schrijver gegund. mej. Custel, oogstten veel lof, evenals die van vele andere acrobaten. WITMARSUM, 17 Juni. De heer Jan de Jong, reeds 9 jaar werkzaam als ma chinist aan de Zuivelfabriek alhier, gaaf met ingang van 2 Juli a.s. onze plaats verlaten en vertrekt naar een machine fabriek te Rotterdam. Ons Frisia fanfare verliest in hem een ijverig lid. De heer P. Halma alhier, heeft bedankt als lid van den Raad der gem. Wonseradeel. Vol gens de lijst van de S. D. A. P. zal zijn opvolger zijn de heer B. Elzinga van Arum. PROGRAMMA van het concert te geven door de Gem. Zangvereen. „Harmonie”, op Donderdagavond in het park. J. R. v. d. Glas. Strootman. Oilman Möhring. J. P. Wierts. Lucas Hannema. Tierie. Handl. Posthuma. Oilman. DE JONG s NIEUWSBLAD Parfumerie Joyzelle, Haarlem. Opwekkend en verfrisschend Leesgeld fr. p. p. per half jiar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inring 15 ct. Voor het Buitenland f7.-perjaar. Leesgeld per looper 40 ct. r. kwartaal. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnetland P/s ct. Buitenland 4 ct. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1