APPELMARKT BOLSWARD GEBRS. WOLKE Tandarts NUK JOHAN RUFB. Taniiaris C.V.S. VEEKOEKJES MET SUIKER in doozenvan 25 K.G GOEDKOOP en BEST! TH. v. BERGEN Heeren Netwerk Ondergoederen Bad Mutsen Bad Broekjes Badhanddoeken De Bolswardsche Courant en Westergoo Katoen Kleedjes Bad Costumes Ovaal en vierkante Kleedjes van oud goud batist met oud goud geborduurd bijzonder mooi 't Is geen wonder dat wij succes hebben met onze groote Uitverkoop van No. 48 Moderne Lederceintuurs Coupons voor Japonnen f 1.35 f2.00 f4.00 Heeren Zomer Ondergoederen B. V. D. Ondergoederen Stadsnieuws BLAUWPOORT GROOTE MARKT Pantalons en Hemden Dames Lavallières en Sjaals Dames Kragen Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Crêpe de Chine Jongens Pakjes 80 ct. Jongens Pakjes Jongens Speelpakjes modern bleu gek.eperd flanel zeer sterk 4-inten Theesluiers Loopers BOLSWARD Spreekuur: 10—2 Zaterdags tot 12 uur. (Vrijdags te Workum) P. B. VAN HAM, De Spreekuren te SNEEK zijn: DAMES- Eli KINDERHUIDEN Dames Mantels Marter Cols Kleedjes, Loopers Dressoir Kleedjes enz. Zomer Japonnen in mousseline en kunstzij aparte dessins en modellen prijzen 3.15 Kinder Jurkjes aardige dessins en modellen pracht Kunstzijden Jurkje met lang mouwtje 2.45 Kasha en Fantasie Mantels Heeren Sokken 80 ct. Jaargang Zaterdag 23 «Juni 1928 en A :10 e- nieuwste uni tinten nieuwste tinten en 30 allerlei kwaliteiten per paar met korte en lange PANTALONS deze g e e 3.50 - 3.75 leuke ORA TIS KNIPPA TROON bij aankoop van stoffen 9.75 A altijd iets passends Katoen Mousseline waschecht aardige dessins 29 et. waarin opgenomen moderne dessins Fraaie fantasie Jaspé Kous nieuwste tinten 86 ct. :n Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Parfums en Eau de Colognes groote sorteering in elke prijs Kousen katoen met zij schitterend assorti ment, ijzersterk vanaf 1.17 Witte Kleedjes voor onder theebladje iets moois 70 ct. Theetafelsluiers prachtcollectie met de modernste bewerkingen vanaf 81 ct. wol met zijde in bleu/wit - groen/wit - lila/wit zeer voordeelig 9 9 23/24 24/25 25/26 26/27 2J/28 Nieuwe dessins 80 X 80 frissche bouquet patronen wol tricot beige met fantasie geruit zeer apart Waschechte Pompadour Boezelaars ook in extra wijde maten Dames Kousen beige tint sterk katoen paar 50 ct. Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. Wollen Mousseline in de verschillende nieuwe tinten en kleuren 108 voor k v s Dames Heeren Kinderen Kinder Kousen enorme sorteering Maat 1 2 3 4 5 6 orljzen 22j^ 27-32-36 41-45 n ■a .e- :n- Tandarts, SNEEK, houdt eiken DONDERDAG ZITTING te BOLSWARD in 't Hótel GAARMAN, Marktplein. SPREEKUUR 10-11/,. Wacht- en Spreekkamer boven. I- a :e 4.09 4 09 —4.10 —4.11 —4.12 *8 n, :n Dinsdags van 91 Voor mindergegoeden van 910 Adres OOMES. Schoenwinkel, Suupmarkt. Nieuw zijn de modellen 1 Groot is de keuze Klein zyn de prijzen ZIE ONZE ETALAGES! de in- iar Ie e. Ie 1- Onderjurken met bijpassende DIRECTOIRS, in de nieuwste soorten en tintmi In Directoirs zijn wij dit jaar reus achtig gesorteerd, in katoen, jaspé, tricot en kunstzijde Speelpakjes in de verschillende maten en soorten vanaf 77 ct. De lichten der Auto’s en Rijwielen moeten deze week ontstoken worden: 22/23 Juni in Zwart, Donkerblauw en meer gedekte tinten, tot in de grootste maten prijzen 15.25 - 17.00 Prachtsorteering Kunstzijde Composé gebloemd - effen 59 ct 68 ct. zeer groote sorteering allerlei modellen in alle prijzen „Eenmaal geprobeerd blijft U gebruiker.” Verkrijgbaar aan onze fabriek te Sneek Te Bolsward bij W. FOLKERTS vanaf 9.75 9.55 nam.4.09 vm. 9.55 9.55 9.55 9.54 9.54 prima zijde met fll d’ecosse zeer mooie patronen FRITS OOSTERSAAN if- n i- ia te is iet ite iet an Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct p. kwartaal. je- iet Dit no. bestaat uit 3 bladen. Porto Binnenland 3 ct. Buitenland 6 ct. 13- e- te :r- irs •1 11 d n n n de Directie eenige malen, en leidden tot officieele correspon dentie. Bij schrijven van 29 April 1926, werd door ons col lege verzocht wel te willen me- dedeelen op welke voorwaarden Bolsward zou--kunnen aanslui ten. De Hollandia zeide een jaar- lijksch waterverbruik toe van 10000 kub. M. De Kaas- en Roomboterfabriek één van 2300 loib. M. De inlichtingen te Fra- neker ingewonnen, deden ons zien, dat de mogelijkheid er was, en bij goeden wil er geen groote financieele schaden voor de gemeente uit zouden zouden voortvloeien. Meerdere inlichtingen werden gevraagd door B. en W. b schrijven van 23 October, en de heer Directeur Hanegraaff kwam 17 November in ons mid den, deze bij uitstek bekwame Directeur, nam vele van onze bezwaren weg en gaf verder raad. B. en W. gaarne rekening wil lende houden, ook met anderer inzicht riepen personen, Ver- eenigingen en corporaties op om, van hun gevoelen te doer blijken en zij kwamen in groote getale op 5 januari 1927 en wa ren één van zin, dat de pogin gen moesten voortgezet, om te komen tot de volle water-voor- ziening voor de stad. Bezwaren, zeer zeker, ze wa ren aanwezig, maar moesten worden overwonnen. Een alge- meene publieke vergadering werd noodig geacht. De?e werd gehouden na overleg met h Bestuur der N.V. Ze had plaats op 18 Januari 1927. De Heeren Van Beijma en Hanegraajf wa ren in ons midden, ter toelich ting van de kwestie. Verschillende sprekers vroe gen inlichtingen, die werden ge geven. Het was ’n aangename avond die de kwestie nog wel niet op loste, maar toch nader bij. doel bracht. Voor de totstand koming rezen de kansen, toen na optelling der gevraagde aan sluitingen, het aantal zoo groot was, dat het te verwachten te kort voor het eerste jaar be groot kon worden op pl.m. f2500. Toch meenden B. en W voorzichtig te doen, om voor ze hun definitief voorstel bij den Raad indienden, eerst nog te pogen, dat tekort te verkleinen, en die poging gelukte. Gast- en Weeshuisvoogden zegden een deel toe en wel elk tot een maximum van f 1000 per jaar. Toen was de zaak gezond. 4 Mei 1927 werd het voorstel van B. en W. zonder discussie met algemeene stemmen aange nomen. Bolsward kreeg vroegei dan men had durven denken zijn waterleiding. Een woord van dank aan U heeren Voogden, voor Uwe toe zegging. Van harte hoop ik, da: er geen gebruik van behoeft ft worden gemaakt en als niet all. teekenen bedriegen, is die kans aanwezig. Hartelijk dank, ook aan U heeren leden van den Raad voor Uw algemeene medewerking in dezen ondervonden. Dat zulk een gewichtige zaak op zoo een wijze tot stand kwam, zal .bij ons in aangename herinnering voortleven. Heeren bestuurderen en Di rectie van de Waterleiding, wij kunnen niet nalaten om hier te gewagen van de goede raad gevingen die ge ons hebt wil- Officieele opening der waterleiding. Het was een uitgelezen gezelschap dat j.l. Woensdagnamiddag, te half- vijf, op uitnoodiging van den heer Bur gemeester in de Raadzaal bijeenge komen was, om de officieele opening onzer waterleiding bij te wonen. Daar waren eerstens natuurlijk de heeren: S. J. Praamsma, burgemees ter; S. E. Lunter en G. C. Eisma, wet houders; H. Haitsma, gem. secretaris en bijna alle raadsleden, benevens het dagelijksch bestuur der Interc. Water leiding gebied Leeuwarden, de heeren J. H. van Beijma, voorzitter; J. G. Jan- sonius, secretaris; W. Hanegraaff, di recteur. Van de voogden van het St. Antho- ny-Gasthuis waren aanwezig de hee ren j. H. Kingma, G. Schoonhoff, H. J. de Visser en O. Eerdmans; van de voogden van het Weeshuis de heeren G. Keikes, S. J. Oosterbaan en S. J. T. Plantinga; van de voogden van het Algemeen Stads-Armenhuis de heeren Johs. W. Bruinsma, J. S. Praamsma en H. M. Nijk Nz. Mede waren aanwezig de heeren J. Dikkerboom en T. J. Straatsma, aan- nemers van het leggen van het bui zennet, C. Rodenhuis, techn. ambte naar, J. P. Postma, gem. architect en de gem. opzichters J. Altenburg en S. van der Wal. Den aanwezigen werd ter teekening aangeboden een keurig uitgevoerde presentielijst, ontworpen en vervaar digd door den heer J. P. Postma, gem.- architect alhier, waarop een afbeel ding van den te bouwen watertoren voorkomt. Als allen gezeten zijn, verheft de Burgemeester zich van zijn zitplaats en houdt de volgende openingsrede: Hooggeachte Heeren, Het is mij een groot genoegen U in zulk een getale hier te zien, om met ons een feit van groote beteekenis vast te leggen voor onze stad. Hartelijk heet ik U allen welkom. Gij zult mij wel willen volgen bij de histo rie der waterleiding die heden haar doel bereikt. Voor mij liggen verzameld de stuk ken die alle betrekking hebben op het brengen van water in Bolsward, hun aantal is groot en zij loopen over een tiental jaren. Het eerste is van 20 September 1917, afkomstig van hee ren Gedeputeerde Staten van Fries land, meldende dat ten zuiden van Suameer boringen zijn gedaan, ten be hoeve van het onderzoek naar de mo gelijkheid van een provinciale waterlei ding, en dat nadere inlichtingen daar over te verkrijgen waren aan het be kende bureau aan de Tweebaksmarkt te Leeuwarden. Hierop werd niet ingegaan vanwege onze gemeente. Wel op het schrijven van 11 Maart 1918. Op de toen 'n schema ontworpen teekeningen werden een paar aanteekeningen gemaakt en opgezonden 10 April. Enkele weken later is er nog een len geven, voor de moeiten die ge mede hebt willen oplossen om, nu het besluit er was, hel tot uitvoering te doen komen. Gezien het groote en gecom pliceerde werk zijt ge daarin vrijwel geslaagd. Kwam er aan vankelijk eenige vertragiffg door den vorst en later door het af keuren van uw eerste ontwerp voor den watertoren, later is de schade ingehaald, en thans heeft Bolsward water. Gaarne hadden wij deze ope ning in den watertoren met U bevorderd. Nu dit echter niet kon en de tijd zoo ver was ge vorderd, dat verder uitstel niel goed zou zijn, vond ik het aar dig dat ge bereid werd gevon den den watertoren maar bij ons te brengen, opdat wij dan toch in werkelijkheid de kraan det waterleiding zullen kunnen ope nen en U des verlangd van zui ver water kunnen bedienen. Het is van oudsher een be hoefte van het menschelijk hart geweest om de gevoelens waar van het vervuld is door een uit wendig zichtbare handeling te vertolken. Na het uitdrinken van een glas leidingwater, afkomstig uit een kleinen watertoren, vervaar digd door den confiseur J. van Dijk, alhier, zegt Spreker: Zoo verrichten wij ook thans gaarne deze handeling en con- stateeren dat thans de waterlei ding officieel is geopend. (Applaus).. Heeren aannemers, architect en opzichters, gij mannen van de practijk, gij hebt een moei lijke tijd achter den rug. Het was en is ook thans niet altijd even gemakkelijk voor U dit werk, of liever deze gecompli ceerde werken uit te voeren. Klachten, gegrond of ongegrond zijn dikwerf bij mij binnenge komen en met U behandeld en zoo goed mogelijk tot een op lossing gebracht. Gij zijt mij niet altijd ter wille geweest, mis schien ook niet kunnen zijn, als oud-vakman heb ik ook Uw be zwaren wel gevoeld. Ik hoop onder dankzegging voor hetgeen gij deed, dat het U moge ge lukken ook verder dit werk tot een goed einde te brengen. Mijne Heeren! Straks stipten wij reeds iets aan, omtrent voorloopige uitkomsten, en dat er kans was dat geen finaih cieele offers voor dit bedrijf be hoefden te worden gevraagd hi het eerste jaar. De officieele cij fers, mij gisteren verstrekt, zijn de volgende. Rond 200 aanvra gen zijn reeds officieel behan deld, velen zijn nog in behan deling en dagelijks komen meerdere bij; in 120 perceelen is de aansluiting al gereed en wordt dagelijks reeds ten volh genoten van zuiver en overvloe dig water. Dagelijks worden meerdere perceelen aangesloten. Het thans behandelde geeft voor waterverbruik, de fabrie ken Hollandia en Kaas- en Roomboterfabriek inbegrepen, ’n inkomst van f 11525.elke meerdere aansluiting verhoogt dit cijfer, zoodat thans met zeer groote zekerheid kan worden gezegd, dat dit jaar de exploita tie zonder verlies voor de ge meente werkt en ook door de stichtingen niet behoeft te wor den bijgedragen. Wij verheugen ons over dit resultaat en twijfelen niet, of geheele opzet zal kloppen, ge zien ook de resultaten in andere gemeenten bereikt. Al de perceelen, liggende ten Zuiden van de tramlijn, kunn*» nu reeds water krijgen, terwijl aan de andere straten ten Noor den met spoed zal worden door gewerkt. Met den bouw van den water toren is dezer dagen ook een is zij in de korte jaren van haar bestaan, een zaak van omvang geworden en vóórzie, zij in een groote behoefte en oreidt zich dagelijks uit. Niet alleen sloten de steden Franeker en Harlingen zich bij Leeuwarden aan, maar ook de daartusschen gelegen gemeen ten met hun dorpen en fabrie ken. Van Franeker af ging de lei ding door dorpen tot Witmar- sum en dat alles elders en door anderen volbracht, bracht voor onze gemeente de mogelijkheid toch ook nog aan de waterlei ding te kunnen komen. Het was begin 1926, dat wij ons geroepen gevoelden, weer aan die zaak te beginnen. B. en W. spraken er bij herhaling over, gingen op onderzoek uit, om de mogelijkheid te peilen, de Raad moedigde aan, door zoo af en toe te vragen, wat er alzoo in dezen werd gedaan. Met de Directies der Fabrieken werd onderhandeld, toezeggingen ge daan, er begon teekening in te komen. Rechtstreeksche besprekingen vonden plaats tusschen ons en bericht gekomen dat ook in Gaasterland een onderzoek was ingested in de nabijheid van Kippenburg en ook daarover gaarne nadere inlichtingen ge geven zouden worden aan bo vengenoemd adres te Leeuwar den. Op die zaak is het toenma lig dagelijksch bestuur niet in gegaan, hetwelk geenszins be hoeft te verwonderen. Wij leef den midden in de critieke oor logsjaren. Enkele jaren later werd door de heeren Houtsma en Van der Klei bij den Raad een voorstel ingediend, om B. en W. op te dragen te onder zoeken de mogelijkheid van aan sluiting aan de waterleiding te Sneek. De Raad besloot overeenkom stig het advies van B. en W. met 8 tegen 4 stemmen, daarop niet in te gaan. Wij schreven toen 28 Jum 1921. En daarme de is de voorgeschiedenis to< een einde en was de gedachte dat Bolsward geen waterleiding zou kunnen bekomen, om de groote financieele kosten, weer zoowat de algemeene gewor den. Ook tot mij was dit zoo goed doorgedrongen, dat ik op een vraag, 4 jaar gelden tot mij ge richt, of er nog hoop was te zijner tijd op eene waterleiding, geen bevestigend antwoord durfde te geven. De tijden van de hoogcon junctuur waren voorbij. De na weeën van de jaren toen alles kon, waren gekomen. Bezuiniging zou en moest het parool zijn, bij alles en voor allen. Niet het minst voor de ge meente-huishouding. In het maatschappelijk kun- nlen was de eindstreek over schreden, Rijk, Provincie en Ge meente, allen moesten tot be zuiniging komen, wilde me-i geen lotgenoot worden van de om ons liggende landen. Krasse maatregelen werden genomen, o.a. de noodregeling, voortvloeiende uit de wet van 1897, gevende aan elke gemeen te een dubbele financieele bij drage, werd ingetrokken. Het kloppende maken der begroo- tingen werd van jaar tot jaa moeilijken Financieele offers, voor overigens goede zaken, mochten niet meer worden ge geven, ook niet door de ge meente Bolsward. Daarover bestond groote een stemmigheid bij B. en W. zoo wel als bij den Raad. En toch, wat toen nog niet mogelijk bleek, is thans een feit. ■De omstandigheden waarop en waardoor Bolsward, toch, en nog wel zoo spoedig aan de wa terleiding kon komen, moeten dan ook niet hier, maar elders en bij anderen worden gezocht. De N. V. thans bij U allen bekend als de Intercommunale Waterleiding gevestigd te Leeu warden, nam de zaak ter hand Deze Vennootschap zal de red der worden voor Friesland’s wa tervoorziening. Opgezet en voc gelicht door bekwame mannen Confectie-Opruiming Wij zijn geëxposeerd met groote keuze HOEDEN, als ook DIRECTOIRES, ONDER JURKEN, én KOUSEN Dinsdag 26 Juni bij Fok- kinga te Berlikum. Woensdag 27 Jvnibij Van der Leij te Kimswerd. Donderdag 28 Juni bij Hiemstra, Tramstation te Arum. DE JONG s NIEUWSBLAD werk nadert dus de voltooiing.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1