L Illlllllllllllllll Illlllllllllllllll AUTO- VERHUUR C.V.S. VEEKOEKJE8 MET SUIKER De Bolswardsche Courant en Westergoo WEGWIJZERS. BUITENLAND. \tarsavon W. VAN DER WERFF Official Ford Dealer BOLSWARD Stadsnieuws. Uit den Omtrek. Woensdag 27 Juni 1928 No. 49 23g!£ Jaargang en A 20 CENT PEK K M. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Frankrijk. De Fransche Kamer heeft na een lange zitting het ontwerp tot stabilisa- vastgesteld op 142.21 francs in 't pond tegen 22 stemmen, een zeer groote meerderheid dus. Zaterdagavond heeft Poincaré in de financieele kommissie van de Kamer voor ’t eerst de juiste cijfers voor de nieuwe waarde van den franc genoemd. De stabilisatiekoers van den franc is vastgesteld op 124.21 franc in het pond sterling en 25.52 francs in den dollar. De Kamer toonde gedurende het ge- heele debat, dat zij vastbesloten was de stabilisatie als een noodzakelijkheid te accepteeren, zelfs wanneer zij deze niet als een zegen beschouwde. De critiek van de oppositie varieerde tusschen de opmerking, dat de franc in 1924 op een hooger niveau gestabili seerd had kunnen worden, en de bewe ring, dat Poincaré hoofdzakelijk verant woordelijk was voor den val van de franc, die door de thans voorgestelde maatregelen werd bevestigd. op een naburig veldje voetbal speelden, werden eveneens zwaar gewond. De kracht der explosie was zoo hevig dat van verschillende huizen de daken werden afgerukt, de ruiten sprongen en de gevels werden beschadigd. De poli tie en het Roode Kruis waren spoedig ter plaatse om hulp te verleenen. Vereenigde Staten. Reuter meldt uit Washingon: Het departement van Buitenlandsche Zakemdeelt mede, dat Kellog aan veer tien landen een nota heeft gezonden, waarin hij de bewoordingen geeft van het voorgestelde multilateraal verdrag tot het afzweren van den oorlog. Het departement heeft bericht ontvangen, dat de nota door de Amerikaansche ge zanten te Londen en Parijs is ontvan gen, doch de tekst der nota zal niet worden gepubliceerd alvorens alle an dere landen mededeelingen doen van haar ontvangst. De Vereeniglng „Het Kompas”. Dinsdag j.l. had te Leeuwarden ander maal een vergadering plaats, waarbij het kwam tot definitieve oprichting van de Vereeniging „Het Kompas”, bedoelende de behartiging van de geestelijke en ze delijke belangen der zeearbeiders aan de Adverrentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontróle. WORKLJM. De collecte voor den Ge- wapenden Dienst verleden week alhier ter plaatse gehouden heeft opgebracht .f 22.021/2. In doozen van 25 K. G GOEDKOOP en BEST! „Eenmaal geprobeerd blijft U gebruiker.” Verkrijgbaar aan onze fabriek te Sneek. Te Bolsward bij W. FOLKERTS Het Britsche Rijk. Op een dezer dagen te Poole, in Dor set, gehouden liberale betooging heeft Sir Herbert Samuel gezegd, dat bij de eerstvolgende algemeene verkiezingen de navolgende punten aan de orde zou den komen: 1. de belastingdruk en de wijze, waarop de regeering de financiën in de war gestuurd h*rd; 2. de herleving van de „beweging voor protectie; 3. de liberale politiek inzake sociale, industri- eele en agraraische hervormingen. De 19-jarige Charles William Ward uit Ackwordth, die ter dood veroordeeld was wegens het vermoorden van zijn vader met een houweel, heeft wijziging van zijn straf in levenslangen dwang arbeid gekregen. Er was een verzoek schrift te zijnen behoeve ingediend met 40.000 handeekeningen, waaronder die van 53 Lagerhuisleden. Roemenië. Zware regens hebben te Boekarest groote schade aangericht. Het tramver keer was eenige uren lang onmogelijk. In de voorsteden staan tal van huizen onder water. Ook andere deelen van Roemenië werden door hevige onweders en zwa- ren regenval geteisterd. In een dorp in Bessarabië werden verschillende huizen door brand vernield. Tien personen kwamen om het leven, daar ze door den bliksem werden getroffen. Een ernstig ongeval. Het zoontje van ds. J. C. Loor alhier, is de vorige week een ernstig ongeval overkomen. Terwijl hij met eenige andere jongens op ’t plein voor het Gymnasium te Sneek aan het voetballen was, kwam hij zoo noodlottig in aanraking met een wielrij der, dat een zijner beenen op twee plaat sen werd gebroken. De jongen is terstond opgenomen in het Ziekenhuis aldaar. ren, die den moed zouden kunnen bene men, de kracht verlammen, de hoop ver nietigen, de levenslust dooden en daar door oorzaak worden dat eveneens niet wordt bereikt wat het doel van het leven is. Wat zitten er aan den heirweg van het leven een vermoeide, teleurgestelde, gebrokene, wanhopige menschen, omdat zij geen uitkomst meer zien; omdat zij geen toekomst meer,meenen te hebben, omdat zij niet weten hoe het moet, en omdat hun .oog nergens een aanduiding vindt, welke kant het met hen uit moet, om het beter te krijgen. Zij hebben geen mensch en zij zien geen wegwijzer. Elk, die met open oogen door de wereld gaat en niet alléén aan zich zelf denkt, ontmoet dezulken. Hij ziet ze aan den weg, de jongen en de ouden, de mannen en de vrouwen, de armen, en óók wel de rijken, die zich zoo diep ellendig gevoelen, die niet meer weten hoe het moet, en welke richting het uit moet, en die misschien sterk in zich den aandrang gevoelen om het vreeselijkste, óók het lAAtste te doen wat een mensch kan doen, maar met eigen hand een einde maken aan hun hopeloos en vreugdeloos bestaan. Arme menschen! Beklagenswaardige menschen! Wanhopige menschen! Wie heeft ze niet gekend, en wie heeft nog nooit het gevoel gehad dat, wanneer aldaar slechts tijdig was ingegrepen en gewaarschuwd of ook bemoedigd, mis schien de. levensloop van menigeen een andere was geworden. Niet ondergegaan in den nacht van het leven; niet omgekomen in ’s levens MAKKUM. De familie dr. G. Smit, Herv. predikant alhier, ontving dezer da gen het verblijdend bericht, dat hun bei de zoons de heeren W. J. Smit en A. H. G. Smit te Utrecht zijn geslaagd voor hel doctoraal examen in de geneeskunde. MAKKUM, 24 Juni. Dat er een dank baar gebruik wordt gemaakt van de ge legenheid dat er aan de maaiers en hooiers des Zondagsmiddags een tehuis wordt aangeboden, blijkt wel uit het feit, dat er hedenmiddag door 90 personen een bezoek is gebracht. f11300. f 10600. f 10539. f 10458. f 9999. f 9940. f 9897. f 9887. f 9824. f 9720. f 9696. f 9418. f 8299. K.M. Inkorving bij den heer J. Witteveen op Vrijdagavond 8 uur. Donderdagmiddag 1 uur inkorven vooi Küstrin, 620 K.M., bij W. K. Hoekstra. Op het afd. concours vanaf Stendal, behaalde vriend Ruiter den 16en prijs, de heeren Falkena, Hermanides, Hoeben Andriesma en D. Bangma werden: 51, 53, 70, 72 en 73. in concours waren 430 dui ven. Wie heeft ze niet gekend, de bizondere gunstelingen onder de menschenkinderen naar het scheen, omringd van alles wat slechts begeerd kon worden, van der jeugd af aan omtuind met stoffelijke wel daden, opgegroeid in de weelde en over vloed van het leven, maar om op dien weg hoe was het mogelijk te stranden, als een schip in de branding en om te komen, nog vóór het eindpunt feitelijk was bereikt. Men kon die weel de niet dragen. Men had geen oog voor ’t gevaar van den overvloed. Men zag niet de loerende blikken, de venijnige tong, onder groen en bloemen verbor gen. Men begreep niet dat de levensop vatting alleen in staat is dat leven frisch en krachtig te doen blijven, en de vruch ten te doen voortbrengen welke intiem in alle leven verborgen liggen. Ach, wat was er vaak weinig noodig om op die gladde wegen uit te glijden, of het spoor te verliezen, en af te dwa len op zij-wegen waarvan terugkeer zoo moeilijk werd, en het einde de dood. Daar zou heel wat van te .zeggen zijn. Menig levensboek bevat daarover donkere bladzijden, en menig kerkhof met menige grafsteen spreekt hier boekdeelen. Ook zij die zich geplaatst zien op den weg, steil, en nauw, en ruw, zij hebben noodig aldaar bewaard te blijven vooi wat den ondergang zou kunnen bewer ken. Hoewel gewoonlijk daar het leven méér wordt gehard, en toegerust voor den komenden strijd, dient ook hier ge waakt voor omringende gevaren. Geva- j- De vischclub „Ons Genoegen” al hier, heeft met succes Zondag j.l. haar 2e vischwedstrijd gehouden in de Snee- kervaart. Niet minder dan 20 baarzen boven de wettelijke maat werden ge vangen, zoodat na 4 uren de 10 prijzen konden worden uitgereikt aan: R. Nieuwenhuis le prijs. KI. Koopmans, 2e prijs. Tj. Groenewold, 3e prijs. K. de Jong, 4e prijs. W. de Wit, 5e prijs. N. Ebbendorf, 6e prijs. P. Brakels, 7e prijs. P. de Boer, 8e prijs. Sj. Koopmans, 9e prijs. H. Langenberg, 10e prijs. De prijzen bestonden uit luxe en huis houdelijke artikelen. Wij allen hebben de roeping voor el kander een wegwijzer te zijn. Die waar schuwt voor de levensgevaren, die heen- wijst naar den juisten weg; die anderen uit hunne verlegenheid, en verlatenheid, en vergetenheid helpt; en voor allen het goede zoekt. En wij zien ze, van alle kanten ons omringen, waar wij gaan en waar wij staan, die behoefte hebben aan raad, aan troost, aan kracht, aan arbeid aan brood, aan toekomstverwachting, aan alles in één woord, dat het leven tot waarachtig leven maakt, en hen daarbij een uitzicht geeft op een verschiet, waar de vruchten van een gezegend leven, hetwelk aan zijne bestemming beant woordt, geplukt zullen worden. Wel is waar kost het ons misschien persoonlijk eenige opoffering of ontbering; onzen tijd of onze rust of ons gemak, of ons genot, misschien ook wel ons geld, om alzoo in het leven werkzaam te worden. En er zijn die zeggen, zich zelf het naast te zijn. En er zijn die zeggen aan zich zelf meer dan genoeg te hebben. En er zijn, die meenen, dat het hen schaden zal voor anderen als zulke wegwijzers op te treden. Zij weten niet hoe rijk en hoe vo! en hoe gelukkig, en hoe zonnig eigen leven wordt, wanneer op het levenspad van anderen wordt getracht lichtstralen te werpen, en welk een zegen zij ver spreiden door als een wegwijzer te be- Duitschland. Het Rijksverbond der Duitsche in dustrie heeft in een adres aan den rijks- kanselier voor economische zaken o.m. verklaard, dat het onmogelijk is dat op alle gebieden van het economische leven de loonen zouden worden verhoogd en tegelijk te eischen dat de prijzen gelijk zullen blijven. Verder stelt het bestuur zich op het standpunt dat het niet aan gaat, het tegenwoordige economische leven te belasten ten behoeve van hei toekomstige. Vooral heeft het memorandum be trekking op de voorgenomen verhooging der tarieven van de rijksspoorwegen en het staat op het standpunt, dat een ver hooging van de personentarieven dra gelijk zou zijn, maar" dat een verhoo ging van de vrachttarieven noodzakelijk invloed moet hebben op de prijzen. Dientengevolge komt het bestuur tot de conclusie dat een verhooging van de vrachttarieven zoo lang mogelijk dient te worden uitgesteld. HARLINGEN. Op initiatief van V. v. V., werd Woensdagavond in den Schouw burg alhier opgevoerd „Aid en Nij Frys- lan”, zang- en gebarenspel, schrijver en leider de heer J. Bakker van Menaldum, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. De „Nieuwe Harl. Crt.” meldt over de ze opvoering o.m.: „De opvoering van dit zangspel liep zeer vlot van stapel. Vooral de zang was uitstekend, hetgeen reeds bij Gez. 160 frappeerde. (5ok de zang van Jong Fries land viel zeer te roemen. Bij dit alles verhoogde de afwisselende belichting het effect, zoodat we kunnen zeggen, dat hef zangspel „Aid en Nij Frysldn”, ook hier met succes is opgevoerd. België. Omtrent ^den brand welke Vrijdag avond uitbrak in een depót van het wa- penmateriaal te Brugge, meldt de „Etoile Beige” het volgende: Omstreeks kwart voor negen deed een geweldige ontploffing de nieuwe Brugsche wijk in de nabijheid van de Poort van Oostende opschrikken. Het bleek dat de ontploffing zich had voor gedaan in de Generaal Lemanstraat bij een zekeren Debuyser. Debuyser was belast met de slooping van voormalige Duitsch a b r i s, de be tonnen schuilplaatsen, waarvan er nog vele in de omgeving van Brugge zijn. Hij had daarom in zijn werkplaats een hoeveelheid dynamiet, bestemd om deze schuilplaatsen op te blazen. Omstreeks acht uur ’s avonds was er een brandje in zijn werkplaats uitgebroken, Debuy ser, zijn zwager en twee werklieden hadden zich gehaast met emmers water de betrekkelijk geringe vlammen te doo- ven. Doch het gelukte hen niet en spoe dig bereikte het vuur de opslagplaats van het dynamiet, dat met een ontzet tenden knal in de lucht vloog. De vier mannen werden weggeslingerd en on middellijk gedood, evenals vier perso nen, die zich in de nabijheid van het huis bevonden. Een aantal kinderen, die (L waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 MAKKUM, 23 Juni. Bij de heden ge houden aanbesteding van een te bouwen Pastorie voor de Geref. gemeente alhier, werd als volgt ingeschreven: A. van der Zee, Sneek S. Nauta, Schraard O. Riemersma, Drachten R. Visser, Workum H. Runia, Schraard Posthuma, Harlingen W, Rooda, Makkum Gebr. Hellingwerf, Makkum A. Nauta, Harlingen T. Anema, S. G. Groot, Makkum Gebr. Smids, Warns K. Sijsling, Wons De raming was f 10190. De laagste inschrijver heeft zich terug getrokken. Het werk is gegund aan Gebr. Smids te Warns. POSTDUIVEN-NIEUWS. Wedvlucht Zwolle, 70 K.M. De eerste Zuid-vlucht behoort weer tot het verleden. Voor deze vlucht waren in gekorfd 45 duiven, welke Zondagmorgen acht uur werden losgelaten met heldere lucht en tegenwind. De eerste duif arriveerde om pl.m. 9 uur 11 min. Snelheid 1000 M. per minuut of 60 K.M. per uur. De uitslag is als volgt: lste prijs, W. K. Hoekstra, aank. duif 9 uur, 11 min., 9 sec. 2de prijs W. K. Hoekstra, aank. duif 9 uur, 21 min., 9 sec. 3de prijs D. Bangma, aank. duif 9 uur 21 min,, 20 sec. 4de prijs J. Andriesma, aank. duif 9 uur, 24 min., 16 sec. 5de prijs B. Falkena, aank. duif 9 uur, 33 min., 25 sec. 6de prijs J. van Dijk, aank. duif 9 uur, 34 min., 44 sec. 7de prijs J. van Dijk, aank. duif 9 uur, 34 min., 44 sec. 8ste prijs D. Hoeben, aank. duif 9 uur, 35 min., 4 sec. 9de prijs C. Lammertsma, aank. duif 9 uur, 36 min., 44 sec. 10de prijs H. Hermanides, aank. duif 9 uur, 37 min., 30 sec. Nos. 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 en 18 werden: D. Bangma, Hermanides, D. Rui ter, W. Veltman, van Doesburg, A. Bangma, Hermanides, A. Bangma. Zondag a.s. wedvlucht Arnhem 120 waren voor de afdwalingen en te bren gen in het rechte spoor. Hun eigen leven wordt daardoor ook omtuind. Zij blijven daardoor zelf actief. De veelvuldige gevaren welke ook hen omringen worden beter gezien, en de vijanden, die het ook op hunnen onder gang hebben toegelegd in wapenrusting bestreden. O, daar ligt zulk een zegen in voor eigen hart en leven, een ander te sturen in goede richting, en hem den weg te wijzen waarvan het einde niet onder gaat in eeuwige nacht, in bittere smart, in naamlooze wroeging, maar uitloopt op den lichtenden morgen, van den dag die nimmer eindigt. Gelukkig de mensch, die zoo zijn le vensroeping leerde verstaan, en een wegwijzer voor anderen wil zijn. Het is, voor wie in den vreemde reist, van groote beteekenis dat langs de we gen, en vooral op kruispunten, aandui dingen gegeven worden, welke hem zeg gen waar hij zich bevindt, in welke richting hij heeft te gaan om de plaats, naar welke hij op weg is, te bereiken en hoe ver de afstand is, welke hem van deze nog scheidt. Wij herinneren ons nog levendig, den mobilisatietijd, toen onze Overheid het noodig vond, met het oog op het buitenlandsch gevaar alle handwijzers langs de wegen te verwij deren, en welk een last dit veroorzaakte voor wie niet bekend was in de streek waar men zich bevond. Meermalen stonden we op kruispunten verlegen uit te zien, of er ook een mensch te vinden was, die ons den naam van gindsch doro te kennen kon geven, of zeggen kon, hoe moest worden gereisd om het ocrd der bestemming te bereiken, en niet zel den bleek het, dat men verkeerd uit kwam, wanneer men maar „luk raak” een weg insloeg. Daartegenover stellen wij thans de ve le wegwijzers op hoogen prijs, en met name de duidelijke, en afdoende aanwij zingen, en de niet minder fraaie emaille- borden welke door den A. N. W. B. langs de voornaamste wegen geplaatst zijn en den naam noemen van de ge meente, die men nadert. Daardoor weet men, waar zich te bevinden. Daardoor wordt voorkomen, dat men een verkeer den weg inslaat, om met veel tijdverlies ten slotte nog uit te komen waar men niet wezen wil, en daardoor is men dus zeker, in goede richting te gaan. Vooral in ons land en ons gewest met zijn vele dorpen en dorpjes en gehuch ten en dus zijn vele kronkelingen zijn deze handwijzers onmisbaar. Hoe groo- ter de kans is om af te dwalen, en het goede spoor kwijt te worden, hoe meer hunne aanwezigheid op prijs wordt ge steld, en alles wat dien aangaande dan ook nog verbeterd of aangevuld kan worden heeft de goedkeuring en warme waardeering van het reizend publiek. Wanneer na verloop van eenige ja- ren ons wegennet in orde zal zijn, en aan de hooge eischen welke het drukke verkeer onzer dagen stelt, naar behoo- ren voldoet, dan zullen op die nieuwe of verbeterde wegen, de fraaie wegwij zers deze niet ontsieren, maar beschouwd worden als noodwendig daarbij te be- hooren, ten gerieve van elk, die als vreemdeling het land doorkruist. Wi’ hebben de wegwijzers noodig. Wij kun nen daar niet buiten. En de diensten welke zij onwetend bewijzen, zijn legio Wij allen zijn op reis. Ons aller leven is een reisweg, aangevangen toen men zei, dat er een mensch geboren was, om te eindigen wanneer wij gaan naar ons eeuwig huis, en de rouwdragers door de straten gaan om te zeggen, dat w>: er niet meer zijn. Die reis duurt voor den één langer dan voor den ander. Die rem is voor den één gemakkeliiker als von den ander. En de weg waar langs men gaat is voor den één effener dan von den ander. Daar zijn menschen, die schijnbaa- aitijd op de hoogten van het leven wan delen; voor wier voet een gebaand pad ligt, hetwelk lokkend noodigt om te betreden, en waar in lustwarandes de rozen geuren, en het leven lacht. Daar zijn ook menschen, die geroepen wor den te gaan langs hobbelachtige wegen waar doornen en distelen groeien, en de voet niet zelden gewond wordt aan steenen des aanstoots. Voor hun aller dreigen evenwel gevaren, onverschillig of de weg effen en vlak ligt, of dat dez<- door een onherbergzaam oord voert, er allen hebben op dien weg handwijzer noodig. die hen voor gevaren hoeden. ’t Zal nog de vraag zijn of juist dm gebaande wegen, met zooveel aanlok keliiks en bekoorlijks, niet de meest ge vaarlijke zijn en of in het eind het ruwe pad niet beter doet uitkomen, dan hc' geplaveide, maar waar men zoo lich' zich zelf vergeet. branding; niet verongelukt voor ’t eind punt was bereikt, maar uitgered, en ge holpen, en met nieuwe levensmoed en levenskracht toegerust voor de taak, welke nog wachtte. Als men maar een goede wegwijzer had bezeten, die de juiste richting aangaf! n n V ip Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. NIEUWE 6-PERS WAGENS (wtTTIO QEEtPONEERO) HAARWASCH MIDDEL 1EUKLD0S TEERZEEPPRtPARAAT VERKRIJGBAAR inFLE5SCHEN VAM VERSCHILLENDE GROOTTE. AFDOXNO M1DCCL YIGCN GROOTE RITTEN SPECIALE PRIJS! TARSAVON COMF^-NY-HAARLEM DE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1