4 I C.V.S VEEKOEKJES MET SUIKER in doozen van 25 K.G GOEDKOOP en BEST! De Bolswardsche Courant en Westergoo Woensdag 4 Juli 1928 23?^ Jaargang No. 51 'T EXAMEN. BUITENLAND. Stadsnieuws. ta, Uit den Omtrek; &2ZZ <Be(^^ne^JZ€LL£ Gemengd Nieuws. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en 4 Verscbtfnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. stikking hebben gevonden, waarvan 29 Franschen zijn; de andere zijn meeren- deels Polen of Marokkanen. RijkszuivelschooL Voor het elnd-examen van de Rijks zuivelschool alhlef, slaagden met aantee- WORKUM, 2 Juli 1928. Mej. M. J. F. Damave alhier, leerling der Chr. Kweekschool te Sneek slaagde Zater dag j.I. aldaar voor onderwijzeres. Een dubbele moord. Naar, het B. T. A. uit Amiens meldt, zijn daar twee zusters, van 70 en 64 jaar, die een kruidenierswinkel hielden, op beestachtige wijze af gemaakt door een jongen van 19 jaar, die hnn wilde bestelen. Zijn buit was zeven frank. De moordenaar is gearresteerd. Adver te n tien per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. Aanrijding. Hedenmiddag, ruim 12 uur liepen buiten de Blauwpoort een vijftal kinde ren achter een sleeperswagen aan, toen een van hen, een zoontje van den werk man M., achter de wagen wegliep om de zijstraat bij den heer v. Diepen in te slaan. Juist op dat moment kwam een vee- auto uit richting Marnezijl aanrijden. Het jongetje werd door de auto gegre pen en tegén den grond gesmakt. De auto ging gelukkig niet over het knaapje heen, doordat nij juist tusschen de wie len terecht kwam en de bestuurder on middellijk remde. Wel klaagde het ventje over pijn in zijn schouder en bloedde uit zijn neus, doch naar ale waarschijnlijkheid zal het ongeluk geen ernstige gevolgen hebben. ’t Moge vooral gelden voor kinderen, loop nooit achter wagens enz. want bij ’t er achter weg gaan, wordt ge zoo ge- makkelijk gegrepen door een passee- rend voertuig. WITMARSUM, 3-7-’28. 36 sollici tanten hebben zich aangemeld als ma chinist aan de Zuivelfabriek alhier. WORKUM, 2 Juli 1928. Te Utrecht is voor veearts geslaagd onze stadge noot, de heer S. J. Haagsma. de „Door 1 ng tna •ed „Eenmaal geprobeerd blyft U gebruiker.” Verkrijgbaar aan onie fabriek te Sneek. Te Bolsward bij W. FOLKERTS d !t t - KIMSWERD. De jonge kaatsers Sj. Helfrich, J. Kuipers en A. de Haas alhier wisten j.I. Zonda&op de Jong-Nederland- partij te RauwenJvoor hun afdeeling de eerste prijs te behalen. Dit heuglijk feit heeft heel wat blijd schap in het dorp teweeg gebracht. He den, Dinsdag, zal ter eere der ferme kna pen een rondgang met muziek door het dorp worden gemaakt. Leve de concurrentie! Winschoten telde 1 Jan. 6593 manne lijke ingezetenen,, waarvan 230 thans tabaksvergunning hebben! Op 28 man nen kinderen inbegrepen één tabaks vergunninghouder. WITMARSUM. Zaterdagavond had een jongetje, oud 3 jaar, van den heer P. v. d. Laan alhier, het ongeluk zijn dijbeen te breken. Onmiddellijk is het knaapje per auto naar Leeuwarden vervoerd. Engeland. Het financieel rapport van Cramp, den secretaris van den Nationalen Bond van Spoorwegarbeiders, zegt dat de uitgaven van den Bond over 1926 tengevolge van de algemeene staking en spoorwegsta king 2.237.915 pd. bedragen. Het rapport zegt eveneens, dat het aan tal leden met 75000 is gedaald, doch de 27000 aanvragen om lid te worden in den loop van dit jaar wijzen er op dat de Bond terrein wint. vrees zagen zij dezen in de oogen, waar die geleerde heeren of dames klaar zaten hen aan den tand te voelen, betreffende de verkregen kennis, ’t Verveelde daar niet. Zij zaten niet op een brandende stoel; de minuten vlogen om. Vooral toen het over die vakken ging waarin men naar aanleg en bevatting en verkregen onderricht het meeste thuis was. Toen het eindelijk was afgeloopen, en de adspiranten bij elkaar in het zweet kamertje, of op de binnenplaats, of in de corridor waren, om af te wachten tot men binnen geroepen werd, om het „ant woord” te halen, toen werden ook deze laatsten wel even anders. De spanning was zoo groot geweest; de actie had zoo lang de spieren en zenuwen en hersenen, heel de persoonlijkheid öpgeëischt, de réactie begon te komen. En dan de ge sprekken die onderling gevoerd werden; en dan de hoop en de vrees van de an deren; en dan de ontgoocheling, de te leurstelling, de tranen en het gesnik mis schien van deze of gene, die moest wor den afgewezen, of nog maar eens „een jaartje” terug moest komen, of nog maar eens „moest overdoen.” Foei, wat werd dat een hachelijk oogenblik. Alle fleur en alle grappigheid, en alle scherts was weg, omdat deze en die zich zoo „aam stelde”, en een „korf” kreeg, en omdat de heeren „ditmaal nogal streng waren” Toch bleek de uitslag wel terdege ver- band te houden met den betoonden ijver en toewijding, gedurende den tijd van voorbereiding, en de vele opofferingen, welke men zich heeft getroost toen an deren genoten van de vermaken van het jeugdleven, werden rijkelijk vergoed door den uitslag van het examen. En toen werd het feest. Frankrijk. De uitslag der stemming over de motie van vertrouwen in de politiek der regee- ring, die een meederheid van 455 stem men verwierf, is voor Poincaré een groo- te overwinning. De bladen wenschen hem daarmee geluk en voorzien een lange mi- nisterieele periode, daar een eventueele afval van sommige elementen geen af breuk zou doen aan de groote meerder heid, welke het kabinet steunt. De bladen zijn verder van oordeel, dat de politieke stabilisatie, welke Poincaré verklaarde de monetaire stabilisatie on vermijdelijk te moeten aanvullen, bereikt is en betoogen, dat de zakenwereld be vrijd van de verlammende onzekerheid, thans de toekomst vol vertrouwen tege moet kan zien. Tengevolge van een brand in een mijn te Roche-La-Molière, ontwikkelde zich ’n groote hoeveelheid gas. Eenige mijnwer kers konden zich in veiligheid stellen, maar er worden er een veertigtal ver mist .Men vreest dat zij omgekomen zijn. Een nader B. T. A.-bericht meldt, daf er volgens mededeeling van het ministe rie 48 mijnwerkers den dood door ver- kening voor de handelscorrespondentie in de achter hun namen aangeduide ta len: B. van Dam (F. D. E.), N. J. W. Hofsté (F.), P. Hofstra (F. D. E.), H. Jager (D, E.), K. Jelsma (D. E.), E. de Jong (D. E.) H. J. van der Meer (F. D. E.)., H. W. van der Veer (F. D. E.). Geslaagd. Onze stadgenoot, de heer P. D. Brou wer, is Zaterdag j.I. geslaagd voor het elnd-examen der Hoogere Handelsschool te Harlingen. Eindexamen Gymnasium. Te Venraij slaagde aan het Gymna sium voor A, onze stadgenoot, de heer IJeb Andela. Duitschland. Volgens Duitsch-nationale bladen heeft het pas samengestelde rijkskabinet reeds met onderlinge moeilijkheden te kampen, daar men het niet eens kan worden over de regeeringsverklaring. Ten opzichte van de buitenlandsche politiek kan er geen verschil van meening bestaan, maar wat de binnenlandsche politiek aangaat, zal men het misschien moeilijk eens kunnen worden. De sociaal democraten eischen, naar bekend is, dat in de regeeringsverklaring de elfde Augustus tot nationalen feestdag zal worden uitgeroepen, waartoe onlangs de rijksraad een wetsontwerp heeft opge steld. Met dit wetsontwerp kan zich de Duitsche Volkspartij niet vereenigen. Voorts zou dr. Hilferding, de nieuwe rijksminister van financiën, hebben ge- eischt, dat in de regeeringsverklaring ’n wetsontwerp wordt aangekondigd, waar bij de grens van het belastingvrije inko men wordt verhoogd. Harerzijds ver langt de Duitsche Volkspartij een ver laging van de inkomstenbelasting voor de zoogenaamde middengroepen van be lastingbetalers. Tenslotte zal een oplos sing van het uiterst moeilijke annestie- vraagstuk moeten worden gevonden, waarmede alle ministers zich kunnen ver eenigen. België. Zaterdag en Zondag is te Brussel de stichtingsvergadering gehouden van het Internationaal Neutraal Vakverbond. Aanwezig waren delegaties van vakor ganisaties en vak-centralen uit Frankrijk, België, Duitschland, Zwitserland, Luxem burg en Nederland. Een voorloopig bestuur werd gekozen, waarin voor Nederland zitting hebben de heeren C. Cramer, voorzitter Centr. Bond van Spoor-Tramwegpersoneel (Neder land), voorzitter; en H. B. Berghuys, secretaris Alg. Nederl. Vakverbond (Ne derland). Als zetel werd aangewezen Utrecht. Vereenigde Staten. President Coolidge, die op zijn zomer verblijf nabij Superior (Wisconsin) ver toeft, heeft in een onderhoud verklaart, dat hij hoopt, dat de onderhandelingen over het door staatssecretaris Kellogg voorgestelde anti-oorlogsverdrag nog vóór het afloopen van zijn ambtstijd zul len eindigen, zoodat hij in de gelegenheid zal zijn het verdrag met de andere mo gendheden zelf te onderteekenen. Coolidge uitte voorts nog de hoop dat Kelloggs voorstel in de komende maan den zulke vruchten zal afwerpen, dat de verdragen tusschen de Ver. Staten en de belanghebbende staten in December voor een onderzoek door den Senaat gereed zullen zijn. We zijn weer in den tijd vajt de exa mens. Op onze inrichtingen van middel baar en hooger onderwijs zijn tal van jonge menschen in voortdurende spanning over den komenden uitslag. Vooral de laatste weken en dagen is vermoedelijk druk gewerkt en gerepe teerd, om straks zoo mogelijk te kunnen overgaan of het eind-diploma, of de ver langde akte te halen. Hoe dichter de be slissende dagen nabij komen, hoe meer nerveus de candidaten zich gevoelen. Sommigen kost het wellicht de nacht rust. Met een kloppend hart zien velen de komende vraagstukken tegemoet, en een pak valt van het hart, wanneer al thans op de eerste vragen een juist ant woord gegeven kan worden. De enkele maal dat men niet weet wat verlangd wordt, ziet men zelf gaa;ne over het hoofd en vergeet dit, tegenover hetgeen nogal geantwoord weid en wat zeker meer dan voldoende was. Maar... ,,’t is altijd een examen”. Daar zijn ook die heel rustig en kalm den tijd tegemoet zien waarop rekening en verantwoording gedaan moet worden van hetgeen men weet. Zij hebben gere geld en ijverig het geheele jaar doorge werkt. Zij misten geen lessen; gaven nauwkeurig acht op hetgeen onderwezen werd,, zaten ijverig in de b'oeken om machtig te worden en in het hoofd op te sluiten hetgeen daar geschreven s:ond en hadden daarbij een goed geheugen Het waren geen boemelaars, geen brekebee- nen; niet enkel helden van het sportveld, bij voet- of korfbal en tennisspel. Als het tijd was van leeren, pakten zij aan. Als er opgelet moest worden, zwierven de gedachten niet her en der. Als de ernst van het leven tot werken riep, gingen zij niet luieren. Zij hadden een ideaal. Zij dachten aan hun toekomst. Zij wilden vooruit. Zij stelden zich voor hoe het komen zou als zij getrouw waren in hunnen arbeid. Nog zóóveel jaar ijverig gestudeerd, nog zoo veel maanden flink aangepakt, nog zoo veel weken en dagen en uren desnoods zich opgeofferd en velerlei genoegens, welke anderen onbezorgd en onbekom merd najaagden, zich ontzegd, en dan. En dan verscheen voor den geest een lieflijk beeld. Dan zagen zij zich aan het einde van den studietijd, geëerd, en ge acht en bemind, en hartelijk geluk-ge- wenscht van familie en vrienden en ken nissen, en dan? Dan kwam er een tijd van rusten en van genieten en van vacan- tie nemen, en van echt onbekommerd en zorgeloos ronddwalen in bosch en veld, op meer en plas, misschien wel in hef buitenland, of ook dichter bij huis, maar waar gewoonlijk veel meer te genieten valt, als velen weten, misschien ook wel in huis, waar de warmte van het familie leven vooral inniger en dierbaarder is dan in de groote, koude wereld daar buiten, waar elk zich zelf het naast is. En daar kwam misschien heel, heel in de verte nog een ander tafreel uit de ne velen oprijzen. Zij zagen hun eigen huis, en hun eigen haard, en hun eigen werk kring, met degene die was uitverkoren om gezamenlijk van die levensvolheid te genieten en het was één en al goudglans en lenteweelde. Een klein paradijsje, een lusthof, ’n ydillisch plekje, waar de bloe men geurden, en tot het kleinste vaasje alles zóó gerangschikt was, dat het de gezelligheid verhoogen moest, ’t Was hef beloofde land, misschien nog in het verre verschiet, maar eiken dag dichter bijko mend en vooral door elk examen het welk met gunstig gevolg werd afgelegd, verhaast. Die gedachte gaf nieuwen lust en nieu wen ijver voor het werk, en deed ook met groote kalmte de beslissende dagen tegemoet zien. Zonder vrees gingen zij de zaal binnen waar over de naaste toe komst beslist zou worden; zonder vrees namen zij plaats aan de tafeltjes waar de examinatoren hen wachtten; zonder HARLINGEN, 30 Juni. Hedenmorgen heeft hier ter stede een ernstig ongeval plaats gehad. Terwijl de werklieden Van der Meulen, vader en twee zoons, Dietrich en Fokkc, in dienst bij den aannemer I. C. Kooyman alhier, bezig waren met een op de wal staanden hijschkraan eenige werkzaam heden te verrichten, brak plotseling de kraan en de drie werklieden vielen ie water. De belde zoons geraakten onder de kraan. Fokke werd spoedig gered, maar was reeds bewusteloos. De 18-jari- ge Dietrich werd na eenig zoeken opge- vischt. Bij hem bleken de levensgeesten reeds geweken. De vader werd gered. De beide geredden en het lijk zijn naar het algemeen ziekenhuis vervoerd. KIMSWERD. De lang gekoesterde hoop van de muzikanten van „Oefening Kweekt Kunst” alhier, om eens een Mu ziektent te bezitten, is thans vervuld. Zaterdagavond werden de eerste num mers vanuit de nieuwe tent gespeeld, welke voor deze gelegenheid smaakvol met bloemen en guirlandes was versierd. Door den voorzitter der muziekvereen., de heer R. Hoogeveen, werden woorden van waardeering en dank gesproken tot hen, die tot het verkrijgen der tent had den meegewerkt De publieke belangstelling in het dorp was buitengewoon. KIMSWERD. Bij sollicitatie werd de heer W. Smits alhier benoemd tot filiaal houder te Kornwerderzand voor Coöperatieve Verbruiksvereen. Eendracht Sterk,” te Harlingen. Voetbal. C. A. B. was Zondag j.I. met een combinatie op bezoek bij De Kooy te Joure. De wedstrijd werd op vlotte wijze gespeeld. Over het verloop het volgende. C. A. B. wint de toss, waarna scheidsrechter Van der Wal de Kooy laat aftrappen. De bal wordt overgeno men door de C. A. B.-ers, die eenige aanvallen op Joure’s doel ondernamen, die echter geen resultaat hebben. Het spel golft op en neer met C. A. B. iets in de meerderheid. Evenwel zijn de aanvallen van de tegenpartij vinnig?'-, waardoor gevaarlijke situaties voor het C. A. B. doel niet uitblijven. Uit één daarvan kan Zijlstra niet anders dan de bal in eigen doel werken. C. A. B. speelt niet ontmoedigd verder en antwoordt dadelijk met een tegengoal, terwijl de Kooy door wijfelen der C. A. B. achter hoede, en voorzet van rechts ineens fraai in een doelpunt kan omzetten. Na rust ongeveer hetzelfde spel, maar thans is de Kooy iets sterker. Geen van beide partijen weet echter te doelpun ten, zoodat het einde komt met een 2-1 overwinning voor de Kooy. Spel en spelers beoordeelende, moet worden gezegd dat de voorhoede een zwak spel vertoonde. Sporadisch werd een goede aanval opgezet en vooral hef medenemen van de bal, bij de uittrap door doelman Zijlstra, was bepaald slecht. Het nut van goede training werd ter dege gevoeld. Zulks zal echter, naar wij hopen, thans wel in orde .komen, temeer daar, naar wij vernemen, de animo on der de leden daarvoor zeer groot is. Tenslotte vermelden wij nog het uit nemende spel van den rechtsback, ter wijl ook doelman Zijlstra zeer verdien stelijk werk verrichte. Britsch vliegtuig verongelukt. In het aerodrome van Bedsfordshire is een militair vliegtuig neergestort, De twee inzittenden werden gedood. Opwekkend en verfrlsschend Eigenlijk is ons aller leven gelijk een examen. In dien zin, dat de levenstijd geschonken werd om daarmede te woe keren en te bereiken het levensdoel. Wel is waar zijn hierbij de omstandigheden voor allen niet gelijk. De één heeft meer ontvangen dan de ander, om mede te gaan werken, en de roeping van den een verschilt vaak ook hemelsbreed van den ander. Daar zijn menschen die schijnbaar ge makkelijk door het leven gaan, omdat zij alles mee hebben; daar zijn ook voor wie het zoo zwaar lijkt omdat het steeds te genstaat. Daar zijn, die zich begunstigd zien door allerlei bijkomende omstandig- hedden. Zij heben wellicht geld, een goe den naam, een goede relatie, een goede carrière, en dat alles te zamen maakt het velen gemakkelijk met groote sprongen bij den maatschappelijken ladder op te klimmen, en misschien betrekkelijk spoe dig te bereiken, hetgeen zij zich voor stelden. Daar zijn ook, die veel van dit alles missen. Zij hebben geen financiën; zij hebben geen voorspraak; zij hebben geen mannen of vrouwen van invloed; zij hebben feitelijk niets dan hunne han den en hun denkend hoofd. Misschien dif laatste ook nog maar in zeer beperkte mate. Toch heeft elk hunner toch hebben wij allen beteekenis, en een bestemming, en daarom verantwoordelijkheid. De ge leerde professor en de straatreiniger; de huisnaaisters en de directrice eener grootsche stichting; de theoloog en den steenbikker; het bellemeisje, hetwelk met een voor de kinderen is, en H. M. de Koningin. Elk, naar de plaats die werd aangewezen, en met de roeping om daar getrouw te zijn. Tot zelfs de armste en de eenvoudigste, en de geringste. En niet alleen de jonkheid, maar ook de ouder dom. Om toebereid te worden voor het examen. Dat is, voor de dag der afreke ning, waarop rekenschap van het rent meesterschap moet worden gegeven, en een iegelijk vergolden zal worden naat zijne werken. Dat is immers logisch. Dat is immers billijk. Dat is immers de wet van heel het leven. Dat staat immers ook geschreven op de tafelen van elk men- schelijk geweten, en in de verborgen ka- meren van zijn hart. En dat verwachten wij, dat verwacht in den diepen grond elk, omdat hij weet en voelt dat dit recht is. Maar nu krijgt het leven dan ook on eindig meer beteekenis, omdat het ver antwoordelijk stelt. Dus zijn wij geen vondelingen, toevallig op deze wereld ge worpen, om zich willens of onwillens den weg door deze wereld te staan? Dus zijn wij aansnrakelijk voor ons zelf, zoowel wat het heden als de toekomst betreft. Dus volgt eenmaal voor elk het opmaken van de eindbalans? Maar dat gevoelen wij immers allen, en als wij zijn waar we behooren te wezen dan zeggen wij: „Ge lukkig ook.” Althans wanneer wij deden wat wij konden. Wat komt nu het leven in een ander licht te staan, wanneer dat besef door- waarin opgenomen dringt tot het hart. Dat geeft nieuwe moed en nieuwe hoop en nieuwe kracht voor de toekomst. Dat leert slappe han den sterk, en struikelende knieën vast maken en gebogen hoofden oprichten. Dat doet iets verstaan van het .jagen naar het doelwit; het behalen van den prijs, welke hangt aan het einde van de baan. En dat leert verduren, en verdra gen, en volhouden tot het einde toe. Om dat het werk niet nutteloos is, en voor elk, die ernstig tot het einde, in ge trouwheid strijdt, het loon niet uitblijft. ’t Leven is een voorbereiding voor hel examen, waarbij zonder aanzien des per sons een iegelijk vergolden zal worden naar zijne werken, hetzij goed, hetzij kwaad. Gelukkig mensch, die zonder vrees en schrik den alles beslissenden Dag tegen gaat. Die misschien over wei nig getrouw was, maar die nu over veel zal worden gezet, om in te gaan in 'de vreugde welke voor deze allen is wegge legd. En te ontvangen het voor hen weg gelegde loon van Hem, die een iegelijk vergelden zal naar zijne werken. ne I DE JONG s NI SU WSBLAD Parfumerie Joyzelle, Haarlem. —t> .i» Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/a ct. Buitenland 4 ct.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1