C.V.S VEEKOEKJES MET SUIKER in doozen van 25 K.G GOEDKOOP en BEST! llllllllllllllllll De Bolswardsche Courant en Westergoo AUTO VERHUUR 1 No. 53 Woensdag 11 Juli 1928 23— Jaargang Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD VACANTIE; Uit den Omtrek. W. VAN DER WERFF Official Ford Dealer BOLSWARD llllllllllllllllll 20 CENT PER K M. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 Stadsnieuws. BUITENLAND. en I. Gertitsma, aank. duif tionaliseering van grondbezit en indu- I Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. niet het minst ook door de krachtige ont wikkeling van de techniek, de behoefte aan ontspanning, aan verpoozing, d.i. aan vacantie. Om eens uit den tredmolen van En nog ruischt het na: „Mijn juk is zacht, Mijn last is licht...!” ’t Leven is druk, o zoo druk, ’t Leven is gejaagd, o zoo gejaagd, ’t Leven vergt altijd meer van de krachten, en de vraag is niet overbodig: „Waar zal al dat ge jacht en gevlieg op uit loopen?” Wij wenschen allen een rustige, ver kwikkende, versterkende, vacantie, maat bovenal die wonderlijke, innerlijke, ge moedsrust die onder alle omstandighe den kalm doet blijven, en aan lichaam en geest een zeldzame kracht verleent. Waardoor deze telkens vernieuwd wordt en zelfs de mogelijkheid verkregen om op te vliegen met vleugelen gelijk ue arenden, en te loopen en niet moede te worden, en te wandelen en niet mat te worden. Rusthuis „Elim”. Naar wij vernemen heeft het Chr. Ge mengd Koor-Vrijdag j.l. eenige liederen gezongen voor de bewoners van boven genoemd rusthuis. Een en ander viel zeer in den smaak bij’de oudjes, die een ge noeglijken avond hadden. WITMARSUM, 9 Juli. Uit 36 sollici tanten werd heden door het bestuur der Coöp. Zuivelfabriek alhier benoemd tot machinist de heer R. Bosma te Bartle- hiem. TJERKWERD. De heer H. S. van Rijs candidaat alhier, heeft het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Hooge Zwa- luwe aangenomen. WORKUM. Mej. E. Jonkman te Nieuw- leuzen bij Zwolle is benoemd tot onder wijzeres aan de Herv. School alhier. WORKUM. Onze stadgenoot H. Groen hof, leerling der Zeevaartschool te Har lingen, is geslaagd voor le stuurman Groote Stoomvaart. A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende het postkantoor Bolsward, over de maand Juni 1928. Aan bovengenoemd kantoor werd in den loop der maand op spaarbank boekjes terugbetaald f 6236.01 en ingelegd - 4088.92 Daar valt mijn oog op de zegenende Christusfiguur van Tormuldsen. Uit zijn oog spreekt teedere liefde. Op zijn ge laat ligt een hemelsche kalmte. Heel zijn houding heeft iets smeekends, en het is alsof hij spreekt: „Komt herwaarts tot Mij, allen die vermoeid en belast zijt, en Ik zal u ruste geven. Want Mijn juk is zacht, en Mijn last is licht.” Zou het kunnen zijn, dat deze ver moeide afgejaagde wereld, en dat alle vermoeide, afgejaagde menschen bij Hem kunnen vinden wat overal elders tever geefs wordt gezocht? „Eenmaal geprobeerd blyft U gebruiker.” Verkrijgbaar aan onze fabriek te Sneek. Te Bolsward bij W. FOLKERTS België. Na een staking, welke zevenweken heeft geduurd, is thans overeenstemming bereikt tusschen werkgevers en werkne mers in het scheepsbouwbedrijf te Ant werpen. Maandag is het werk hervat. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f2147.09 Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 4. Excursie Sneek. Donderdag 5 Juli maakten een 20-tal dames, leden der Ned. Ver. van Huis» vrouwen, afd. Bolsward, een uitstapje naar Sneek om de waschinrichting „Fri sia” te bezichtigen. Bij aankomst te Sneek wachtte de di recteur het gezelschap op met een zestal auto’s. Aangekomen in de^ fabriek bezochten de dames, verdeeld in twee groepen, de verschillende afdeelingen. Met belangstelling werd kennis geno men van de moderne inrichting van het bedrijf. Allen waren vol lof over de wijze waarop de wasch behandeld wordt. Nadat alles bezichtigd was, werd in he' kantoor een kopje thee aangeboden. Door bemiddeling van den heer Gorter kon nog een kijkje genomen worden in de kopèrfabriek van de firma Dijkstra. Ook dit bedrijf wekte zeer veel belang stelling bij de dames. Per auto werd het gezelschap naar de tram gebracht, met een woord van dank aan den heer Gorter voor de interessante middag, vertrok men met de tram van half zes. - Geslaagd. De vorige week slaagden aan de*Chr. Kweekschool te Sneek onze plaatsgenoo- ten de dames P. J. Vlietstra en P. Robijn voor Onderwijzeres. en opvoeding. Het financieel programma beoogt o.m. de invoering van een extra belastingheffing van inkomens boven 500 pond per jaar, verhooging van de suc cessiebelasting en vrijstelling van belas ting voor levensonderhoud. Voorts eischf het programma aanmerkelijke verminde ring der bewapeningskosten. waarin opgenomen ACHLUM. Tijdens den kaatswedstrijd welke Zondag a.s. alhier wordt gehou den, zullen de 10 Friesche spelers, die op 2 Augustus a.s. te Franeker tegen de Belgische parturen zullen spelen, een de monstratie geven van het Belgische spel (jeu de pelote) wat ongetwijfeld de aan trekkelijkheid van dezen dag voor de kaatsliefhebbers zal verhoogen. Van de zijde der vereeniging wordt alles gedaan om dezen dag zoo goed mogelijk te doen slagen. Het terrein wordt keurig in orde gemaakt, voor ruime zitgelegenheid wordt gezorgd, terwijl een le klas mu ziekgezelschap den wedstrijd opluistert. Indien het weer meewerkt, rekent het bestuur dan ook op een groot aantal be langstellenden. Vereenigde Staten. Het middengedeelte van Amerika wordt door eed hittegolf bezocht. Te NeW-York bedroeg de temperatuur Zon- dag 34 gr. C. in de schaduw. Ook Chicago heeft van de hitte te lij den. Talrijke personen zijn door een zon nesteek getroffen. In 47 gevallen moest de doodsoorzaak in de hitte gezocht woc- den; 3 personen vielen te New-York dood op straat neer; 14 personen overleden later. Vele duizenden zochten koelte aan de kust. In ’t Westen werd een tempe ratuur waargenomen van 34 tot 40 gr. C. Ook meer Oostwaarts was de hitte groot. 30 personen overleden daar bij ’n temperatuur van 34 tot 40 gr. C. Daai de regenwolken langzaam naar het Oos ten trekken, verwacht men dat de warm te daar binnen 24 uur geweken zal zijn. WORKUM, 9 Juli 1928. Voor het toelatingsexamen der Rijks Hoogere Burgerschool met 5-jarige cursus te Sneek zijn geslaagd Anke Groenendal en Hendrik Thomas Horensma, beiden leerlingen der O. L. School alhier, hoofd de heer IJ. Oosten. WORKUM. De heer A. Jukema, can- didaat-notaris te Voorburg, is benoemd tot notaris alhier. Juli en Augustus zijn de vacantiemaan- den. Dan worden de inrichtingen van on derwijs voor enkele weken geslo ten; dan staan de pastorieën daar ver laten, met gesloten luiken; dan krijgt het kantoorpersoneel eenigen tijd vrij-af; dan wordt, voor zoover het den arbeid niet belemmert, in de bedrijven gelegen heid gegeven zich te verpoozen; dan ne men onze doktoren afscheid van hunne zieken, kortom, wie maar eenigszins kan gaat er in deze maanden, korter of lan ger tijd, op uit, om, hetzij in de verte, of meer dicht nabij, in het bergland of aan het strand der zee, in bosch of hei, bij familie of onder vreemden, geheel alleen of in gezelschap met anderen verpoozing te zoeken. Onwillekeurig denken wij hier aan het oude spreekwoord: „Een boog kan niet altijd gespannen zijn,” daarom moet er op tijd „ontspanning” komen. Men wil er eens uit. Men moet er eens uit. Men moet er eens boven uit. De spieren en de ze nuwen, en de hersenen, en heel het or ganisme, gansch het leven eischt dit. Niet het minst in onzen drukken gejaag- den, overspannen tijd, nu het altijd nog vlugger moet en nog beter moet, en nog mooier moet, en nog voller moet, om al tijd méér te krijgen. Wie, die dit niet voelt. Wie die dit niet aan den lijve gewaar wordt! Wie, die dit niet in zijne onmiddellijke nabijheid wel licht de voorbeelden niet heeft van men schen die hier in tijds geen voldoende acht op hebben gegeven en met wie het toen misliep. Lichamelijk mis, of geeste lijk mis. Zij verloren hun evenwicht. De evenaar sloeg dóór. Toen kwam er een val, een inzinking; een tekort, aan kracht aan vermogen, aan wil, aan energie, fei telijk aan alles, hetwelk niet dan met moeite en heel langzaam zich laat inha len. Zoo komt het dat onze tijd zoo arm is aan flinke, forsche figuren en zoo rijk aan overspannen menschen. Bouwen wij niet al maar door aan onze rusthuizen, onze herstellingsoorden, onze kolonies, onze asyls, onzei paviljoens, onze ge stichten voor zwakzinnigen en krankzin nigen, en onze inrichtingen voor ideoten of die met deze gelijk zijn. En staan er aan de poorten van al deze gebouwen niet tientallen te wachten om binnen gelaten te worden, nog maar niet gesproken van de velen die hier in het geheel geen po ging voor doen en die hun armzalig be staan voortsleepen tot zij ondergaan? Daarom willen velen er eens uit, er eens boven uit! Geslaagd. Onze stadgenoot de heer J. Oord is Zaterdag j.l. geslaagd voor het eind examen aan de Chr.’ Kweekschool te Sneek. BURGWERD. Onze plaatsgenoot le heer A. M. ten Hoeve is Zaterdag j.l. ge slaafd voor het eindexamen der Chr. Kweekschool te Sneek. S TARSAVON t Op 30 Juni j.l. plaagde te ’s-Gra- venhage voor kantoor-stenograaf onze plaatsgenoot de heer P. J. Regnerij. Regnerij was leerling bij instituut „Speed” te Sneek. OOSTHEM. De heer D. J. de Groot, candidaat te Amsterdam,.heeft bedankt voor het beroep naar de Geref. Kerk al hier, en Is thans beroepen te Woudsend c.a. bezinning, en nieuwe kracht verkregen zou worden voor hetgeen wacht. Spreu ken wij niet van „verkwikkende” slaap en van een „genezende” slaap, en van éen „versterkende” slaap, en achten onze doktoren de slaap niet als het beste me dicijn, waarvoor alles wat uit de apo theek komt, moet wachten, omdat hij vóór gaat? Dezer dagen hoorden wij zeggen: „Wanneer de menschen zich eens ge trouw hielden aan deze twee, aan den rustdag en aan den nacht, we zouden minder „overspannen” menschen heb ben.” In dit woord ligt een waarheid, die wel eens overwogen mag worden. Men zoekt in onzen tijd naar de op lossing van alle mogelijke vraagstuk ken, en naar de geneesmiddelen voor alle mogelijke kwalen, zou het ook eens kun nen zijn, dat vlak ander het bereik van allen een eenvoudig, een goedkoop, een afdoend middel te verkrijgen is, dat proef ondervindelijk bewezen heeft, echt en deugdzaam te zijn, en waardoor aan heel veel zorg en leed en kommer een einde zou komen, dat n.L de Scheppingsor- dinantie niet langer met voeten wordt getreden, en zoowel de rustdag als de nacht, de plaats weer krijgt, die beide in het volksleven hebben in te nemen? Want zeer velen hebben bijna nooit ëen rustdag, en ook de nacht geeft aan talloozen geen verkwikking omdat het le ven en de levensgang uit de voegen werd gelicht. POSTDUIVENNIEUWS. Wedvlucht Helmond. 160 KM. Ook de derde Zuidvlucht mag weer volkomen geslaagd heeten, alle vogels kwamen regelmatig aan, we gelooven dan ook, dat er niet één duif verspeeld Is. De eerste vogels bereikten zelfs den snelheid van 73 K.M. per uur, om half acht gelost, werd de eerste duif gecon stateerd om 9 uur, 44 min. 1 sec. Eigenaar W. K. Hoekstra. De uitslag is als volgt: 1ste prijs: W. K. Hoekstra, aank. duit 9 uur, 44 min., 1 sec. 2de prijs: H. Hermanides, aank. duif 9 uur, 45 min. 26 sec. 3de prijs: H. Hermanides aank. duil 9 uur, 45 min., 46 sec. 4de prijs: H. Hermanides, aank. duif 9 uur, 45 min., 46 sec. 5de prijs: B7 Falkena, aank. duif 9 uur, 47 min., 15 sec. 6de prijs: 9 uur, 48 min. 36 sec. 7de prijs: 1. Gerqtsma, aartk. duif 9 uur, 49 min., 8 sec. 8ste prijs: D. Bangma, aank. duif 9 pur, 50 min., 33 sec. 9de prijs: D. Bangma, aank. duif 9 uur, 51 min., 2 sec. 10de prijs: J. Andriesma, aank. duif 9 uur, 52 min., 4 sec. Nos. 11, 12 13, 14, 15 en 16 werden: W. Hoekstra, H. Hermanides, J. Andries ma, A. Bangma, I. Gerritsma en J. Pos- thuma. Zondag a.s. wedvlucht Roermond 200 K.M. Inkorving Vrijdagavond 8 uur bij J. Witteveen. Het inkorfgeld bedraagt 14 cent. Denkt tevens om de africhtingsvlucht Zondag a.s. vanaf Steenwijk met jonge duiven, het inkorfgeld voor deze vlucht is 5 cent Goedkoop gas. In overleg met de commissie voor de bedrijven stellen B. en W. van Sneek voor den gasprijs te verlagen en wel te brengen: bij een verbruik tot en met 50 kub. M. per maand op 8 cent per kub. M., hel meerdere tot 100 kub. M. 6 ct., van 100 tot 1000 kub. M. per maand 5 ct, hel meerdere daarboven 4J£ cent. Wordt dit voorstel aangenomen, dan zal de gasprijs hier lager zijn dan in elke andere Friesche gemeente. Ook wordt voorgesteld den prijs van de electriciteit te verlagen. Voor een enkel tarief-meter wordt de prijs per K.W.U. nu op 35 ct gebracht en ook de andere tarieven worden belangrijk verlaagd. Jubileum St. Anthonius-Ziekenhuts te Sneek. Den 23sten September a.s. al het 25 jaar geleden zijn, dat het R. K. Zieken huis te Sneek werd geopend. De groote beteekenis, die deze inrich ting in den loop van haar 25-jarig be staan niet slechts voor Katholieken maar nog veel meer voor andersdenkenden heeft gekregen, zoowel in Sneek als-den geheelen Zuid-Westhek van Friesland, heeft de gedachte doen postvatten deze gelegenheid niet onopgemerkt te laten voorbijgaan, te meer waar talloozen in deze inrichting verpleegd, het verple- Duitschland. Het wereld-duurrecord in de lucht is met eenige uren verbeterd en behoort thans aan Duitschland. De Junkervliegers Risticz en Zimmer man zijn Zaterdagavond om half tien op het vliegveld te Dessau geland, na 65 uur en 26 minuten in de lucht te hebben vertoefd. Zij hebben het Italiaansche we reldrecord met zeven uur verbeterd. Een enorme menigte bevond zich op het vliegveld. De versperringen werden ver broken en de vliegers werden door de menigte op de schouders genomen en in triomf rond het vliegveld gedragen. Frankrijk. Te Cassel is in tegenwoordigheid van hooggeplaatste geallieerde en bevriende civiele en militaire autoriteiten een rui terstandbeeld voor maarschalk Foch ont huld. Poincaré hield een toespraak, waarin hij den geweldigen arbeid van den oud- opperbevelhebber in herinnering bracht, wiens eenvoud en bescheidenheid spreek woordelijk zijn. Hij verklaarde dat hej monument den voornaamsten bewerker van een rechtvaardigen vrede huldigt, die in staat stelt in orde en veiligheid den arbeid te hervatten. Al stellen wij het .gevoel van haat ter zijde zoo vergeten wij noch de soldaten die de bevrijding brachten noch de leiders, die hen ter overwinning voerden. Engeland. De Engelsche Arbeiderspartij heeft in verband met de komende algemeene ver kiezingen haar politiek in een brochure toegelicht. De partij grondt haar eisch om aan het bewind te komen op de noo’dr zakelijkheid van Invoering eener nieuwe Zoo kwam dus altijd sterker bij allen sociale orde en onverwijlde opheffing i van den noodtoestand van net land. Zij' 1 stelt eischen betrekking hebbende op ver- I strekkende industrieele wetgeving, na- tionaliseering van grondbezit en indu- het gewone leven te geraken. Om ande- strje) uitbreiding der sociale instellingen re dingen, andere toestanden, andere menschen, andere landen, andere arbeid te zien en te doen, en daardoor inner lijk verrijkt en versterkt te worden, en straks weer met nieuwe kracht te begin nen. Zoo hoort het althans te zijn, al vreezen wij dat het niet altijd zoo gaat. Als wij die vreemdelingen soms zien sjouwen, en jachten, en met hun Bade- cor gewapend van het eene museum naar het andere, en van de eene bezienswaar digheid naar de andere, en van de eene pret naar de andere zien gaan, dan kun nen wij ons niet voorstellen, dat zulk eene vacantie naar lichaam en geest ver sterking brengt. Niet zelden hoorden wij zeggen van menschen die zóó uit waren geweest dat zij nog meer vermoeid thuis kwamen dan toen zij uitgingen, en in het bijzonder denken wij hier aan die tobbende huis moeders met hun kroost, die het druk hebben voor de vacantie en die in zor, gen zijn gedurende de vacantie, en die zich weer voor een berg werk zien ge plaatst als de vancantie voorbij is. Toch moet men er eens uit, als het kan er boven uit, en naar het ons voorkomt, is vooral in onze dagen het aantal niet gering van degenen, die „voor goed” er boven uit zouden willen komen. Boven de zorg, en boven den strijd, en boven ’t leed, en boven de moeite, en boven alles in één woord, dat hun leven zoo druk kend en somber en zwaar maakt. O, dat zij d’r maar uit waren! Dat er maar iemand was die hun zeggen ging hoe zij d’r voor altijd uit konden komen. Die hun vleugelen geven kon om weg, ver weg te vliegen, waar zij blijven mochten en schuilen konden voor de stormen van het leven, zooals de duiven voor het na derend noodweer beschutting zoeken in de spleten van de rotsen; zooals de zwa luw veiligheid vindt in haar nest, zoo als het muschje schuilplaats zoekt onder de dakpan. Aan zulke zoekende, snak kende, zinkende menschen is vooral onze tijd zoo rijk, en wij vreezen dat ook geen vacantie hen geven zal waar hun hart naar verlangt. Omdat deze hen niet ont slaat van den last; hoogstens hen nieu we bezieling geeft om echter straks al weer te doen gevoelen dien vermoeien- den last die zoo het leven drukt, en schier onmogelijk maakt. Of er ook voor deze vermoeide, bela- dene, overspannen menschen ndg hoop en troost is? Trouwens alle leven heeft behoefte aan verpoozing. Ook de dierenwereld; ook de onbewuste schepping. Toen wij onze voerlieden met hunne paarden nog had den, waren deze wel zóó verstandig, dat zij de beesten op tijd rust gaven, omdat zelfs het sterkste paard niet altijd door in het gareel kan loopen, en onze boeren weten daar even goed van te spreken. Zelfs de aarde waaruit het voedsel voor al wat leeft moet opkomen, heeft be hoefte aan de rust, en vandaar de lange winterslaap, of het jaar waarin men het braak laat liggen. Zelfs Palestina, eens bekend als ,het land overvloeiende van melk en honing”, moest om de zeven jaar ongeploegd en ongezaaid blijven, om daardoor des te beter in de komende zes jaren voort te kunnen brengen wat voor het levensonderhoud noodig was. Hoe veel te meer heeft de mensch, dat kun stig schepsel, met dat wonderlijk samen gesteld organisme, maar dat toch in den grond zoo zwak en zoo teer is, omdat het op kwam uit de stof, op tijd behoefte aan verpoozing. Daarom kreeg deze wereld naar de oorspronkelijke Scheppingsorde van de zes-daagsche werkweek, een dag der ruste, door de Christenheid begroet als de „eersteling der dagen”, omdat hij werd „de morgen der verrijzenis” en daarom wordt elke dag gevolgd door ’n nacht. Opdat in de donkerheid en de stil te van den nacht, in de zachte armen van den slaap vergeten zou worden waf ach ter ligt en nieuwe bezieling en nieuwe DE JONG s NIEUWSBLAD V Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. GROOTE RITTEN SPECIALE PRIJS! TARSAVON COMPANY - HAARLEM NIEUWE 6-PERS. WAGENS, s In y/ (WETTKJ GEDEPONEERD) lp7 HAARWASCHMIDDEL t pA «EUKL003 TttRZEEPPREPAPAAT A v VERKRIJGBAAR inFLESSCHEN VAM VERSCHILLENDE GROOTTE f K AFDOKNO MIDDEL TEGEN HOOS a I 1 CV VrV’MD'rT'r-n/©. TU-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1