GROOTE ZOMER-ÜITUEHKOOP P. S. BAKKER 1 C.V.S VEEKOEKJES MET SUIKER in doozen van 25 K. G GOEDKOOP en BESTI „Eenmaal geprobeerd blyft U gebruiker.” Dr. HINGST De Bolswardsche Courant en Westergoo Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 23512 Jaargang Woensdag 18 Juli 1928 No. 55 REIZEN. B U I T E N L A ND. bt vnnnTrr. NIEÜWESTAD -o- LEEUWARDEN Gekleede zwart zijden Mantels en Japonnen vindt U bij ons in prachtige kwaliteiten en in zeer gedistingeerde modellen. '^o«. HUID-ARTS - SNEEK is van 21 tot 31 JULI afwezig. Stadsnieuws. A en A Parfumerie Joyzelle, Haarlem. »i ’s avonds als het donker werd, tenvaart” deed denken, ’t Was een aij s! Opwekkend en verfrisschend Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Kleeding Naar Maat To1 de vacanties nog uiterst lage prijzen I Italië. Ondanks de invoering van prijzen voor groote gezinnen, de perscampagne voor een verhooging van het kinderental, en de aangekondigde strenge maatregelen te genover jonggezellen, beweegt het ge boortecijfer in Italië zich in dalende lijn. Volgens de jongste statistiek is hei coëfficiënt van de geboorten in den loop van twintig jaren van gemiddeld 35 per duizend tot op 27 per duizend gedaald. Alle steden, met Rome aan het hoofd, toonen een groote vermindering. Vereen!gde Staten. Volgens den correspondent te Was hington van de „New York Times” meent het departement van buitenlandsche za ken dat het anti-oorlogspact einde Oc tober te Parijs zal worden onderteekend, indien de besprekingen een normaal ver loop hebben. Er Is nog niet besloten of Kellogg de plechtigheid zal kunnen bijwonen. Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. Frankrijk. Ter gelegenheid van den Nationalen Feestdag werd Zaterdagmorgen te Parijs een militaire revue gehouden in tegen woordigheid van president Doumergue, de ministers van oorlog en marine, het corps diplomatique en de buitenlandsche militaire attaché’s. De defileerende troepen werden toege- juichd. President Doumergue wenschte generaal Gouroud geluk met de schitte rende houding der troepen. Vliegtuigen vlogen tijdens de plechtig heid boven de Place de l’Etoile. T Tengevolge van de groote hitte waren er twee uiteinden van rails tegen elkaar opgedrongen en daardoor verwrongen. Door de oplettendheid van een contróle- ploeg echter werd dit nog bijtijds ont dekt. De trein zou anders zeker ontspoord zijn. Daar de hitte blijft aanhouden is de contróle op de Duitsche spoorwegen ver dubbeld. Lloyd George heeft In een rede te Aylesbury critiek geoefend op de uitga ven der regeering voor de bewapening. Vóór den oorlog, zeide hij gaven wij 70 millioen per jaar uit voor de bewapening en dit jaar 114 millioen, wat een schan de was Er bestond slechts weinig gevaar dat de landen gedurende de tegenwoor dige generatie weer met elkaar in oor log zouden komen, waarom moest er dan zooveel worden uitgegeven? Dat was een krankzinnigheid. Door te bezuinigen op de bewapening kon men Europa voorgaan op den weg naar den vrede. Dat zou be ter zijn dan te trachten kwijnende indu strieën te doen herleven door gelden uit de belastingen en daarmee den uitdro genden handel te besproeien. len fan in ;en er- ve- en- >m- ?ot- /an oen de len cel les sen. >ld- !D Verkrijgbaar aan onze fabriek te Sneek. Te Bolsward bij W. FOLKERTS m -f Engeland. De reden van de vertraging, die het Engelsche antwoord op. de nota aan Kel logg ondervindt, moet, naar Reuter meent te weten, worden toegeschreven aan het feit, dat Sir Cecil Hurst, de rechtskundi ge raadsman van het Foreign Office, zich niet te Londen bevindt. Cecil Hurst is naar Berlijn en Genève vertrokken, waar hij het Engelsche standpunt vergelijkt met dat van zijn Fransche en Duitsche collega’s wat betreft de interpretatie, toe te kennen aan de Amerikaansche mede- deelingen. De honderden weefsels en de tallooze kwaliteiten, die daarin weer voorkomen, maken het U onmogelijk zelf te oordeelen over „duur” of „goedkoop”. Waar nog bij komt, dat het goedkoope op 't eerste gezicht soms veel overeenkomst heeft met het duurdere In het dragen merkt U pas het verschil Koopen van Kleeding is een Vertrouwens-kwestiel De prijzen zijn laag. Zóó laag, dat U werkelijk eens moest overwegen Uwe garderobe met zoo iets fijns aan te vullen. ZIET ONZE HOEK-ETALAGEI Duitschland. Door tot heden nog onbekende oorzaak had Zaterdagmorgen in een van de fa- briekslokalen van de kruitfabriek te Has sloch een ontploffing plaats, waardoor spoedig het geheele oude gedeelte det fabriek in vlammen stond. De pastoor van Schollbrunn, die, toen het ongeluk bekend werd, onmiddelijk naar de plaats van het ongeval snelde, werd ernstig gewond. Volgens een V. D. bericht heeft de di rectie van de kruitfabriek medegedeeld, dat tot nu toe drie dooden en een zwaar gewonde als slachtoffers van de ontplof fing geborgen zijn. Het aantal licht ge wonden kon' tot dusver nog niet vastge steld worden, daar de in de fabriek aan wezige arbeiders onmiddellijk na het uit breken van den brand de fabriek hebben verlaten. Ook de oorzaak van den brand kon nog niet met zekerheid worden vastge steld. Juist twee jaar geleden is deze kruit fabriek ook al door een ontploffing vol komen vernield. Volgens een Wolfbericht zou het aan tal dooden vier bedragen, dat der zwaar gewonden acht en dat der licht gekwet sten 16. Het personeel bedroeg ca. 130 man. Door de ontploffing werden alle ven sterruiten in de omgeving verbrijzeld. Uit Bentheim wordt gemeld, dat de D-trein no. 171 NederlandBerlijn aan een groot gevaar is ontsnapt. Wanneer men verre reizen doet, Dan kan men veel verhalen. Zoo begint een oud rijmpje, en niet één, die dit zal willen tegenspreken. Wanneer ten minste daarbij het opmer kingsvermogen niet ontbreekt, en men zijn oogen en ooren in den vreemde de kost weet te geven. Wij leven in een tijd van reizen. Wie achter ons, waarin dit vooral ten plat-1 te doen v00r Hnnen- of provisiekast, oi telande en inzonderheid m ons land en i ons gewest iets bijzonders was. Onze ou ders en groot- en overgrootouders waren buitengewoon heemvast en dachten er in doorsnee niet aan om op reis te gaan, ’t Werk hield „thuis”, precies 365 dagen in het jaar, en was het niet het werk, elders, soms ver over de grenzen, zijn muzikale gaven en talenten ten beste te geven, maar onze volksaard is altijd an ders geweest. Wij bleven liefst zoo lang mogelijk bij moeders pappot. Wij gingen niet verder, dan zoo ver, dat we steeds de dorpstoren in het zicht hielden. Waai wij geboren waren en opgevoed en groot gebracht, daar meenden we ook dat ons graf moest wezen. Hadden we ook op school niet leeren zingen van dat „dier baar plekje grond, waar eens de wieg op stond, ons Vaderland?” En was dat va derland eigenlijk wel grooter dan de dorpskom, of hoogstens de l waartoe deze behoorde? Ja, daar waren uitzonderingen. Jongelui, die „onder dienst” waren geweest, heelemaal in As sen of Amersfoort, of Utrecht, of bij de Groene Jagers in Den Haag, ’t Was me een onderneming en een afscheid meteen toen zij uittrokken voor den tijd van an derhalf jaar of nog langer. En ’t was een gebeurtenis als zij dan een paar maal in ’t jaar of soms ook nog vaker, in hun mooi pakje thuis kwamen. Dat wist dan het geheele dorp, allen liepen uit om hen te zien en te groeten en de hand te druk ken. Wel, wel, wat waren dat kerels! En wat hadden ze iets te vertellen! Kleine dingen. Rariteiten, grappen en kwink slagen en óók nog wel eens iets anders van dat wonderlijke, vrije, ruwe soldaten leven in kazerne en cantine, niet zelden in gezelschap van verdacht allooi. Wat wisten zij wonderen te verhalen van het groote stadsleven en van de bierhallen, en van de soldatenkroegen, en van de zen en dien, die voor clown speelden en bij de troepen, op marsch en op de brits de vroolijkheid er in hielden. Wat pareer den zij in de dorpsstraten, te midden van de dorpsschoonen in hunne uniform, die niet mocht worden afgelegd en verwis seld met het burgerkleed, omdat de veld wachter dan het recht had proces-ver- baal te maken. Sommigen hunner waren zelfs in weinige maanden hun moedertaal vergeten, en spraken echt „Amster- damsch” of „Hoog-Haerlemmerdijks”. Is uit die dagen niet afkomstig de bekende grap van dien boerenknecht, die voor het eerst met zijn ransel op den rug thuis komend aan een voorbijganger vroeg of hij hem den weg ook wijzen kon van „Engelorium naar Marseille” (van Enge- lum naar Marssum) een vraag, die met open mond deed aanstaren, vanwege zooveel wijsheid en kennis? Toch had het voor velen hunner dit voor, dat zij daardoor breeder blik op Na de demonstratie volgde nog een Estafetteloop door heeren om den zilve ren wisselbeker, waaraan door negen ploegen van vier personen werd deelge nomen, die van de 320 M. lange baan elk dus 80 M. moesten afleggen. De tijd waarin de baan werd afgelegd is als volgt: S. G. V. 38% sec., Lycurgus I 42 sec., Tonevido I 43 sec., C. A. B. I 43% sec., C. A. B. II 44% sec., Lycurgus II 45% sec., S. G. V. II 45% sec., Tonevido II 47% sec., en Lycurgus III 48 sec. De zilveren wisselbeker, thans in het bezit van Lycurgus, welke om eigendom te worden driemaal achtereen of in to taal vijfmaal gewonnen dient te worden, plus vier draagmedailles van verguld zil ver, werd dus gewonnen door S. G. V. te Sneek, terwijl de tweede prijs, een zeve ren medaille werd behaald door Lycur gus alhier. Direct na afloop werden de prijzen met een toepasselijk woord uitgereikt door den heer W. M. Brandenburg, die den prijswinnaars geluk wenschte met het behaalde succes en zijn spijt uitsprak over het weinige bezoek aan deze demonstra tie. Demonstratie. Vanwege de afdeeling Bolsward van den Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoe ding, werd Zaterdagmiddag op het Sport terrein alhier een Demonstratie gehouden waaraan, onder leiding van den heer E. Statema, werd deelgenomen door de le den en adspirant-leden van de gymnas- tiekvereeniging „Lycurgus-Wilhelmina” de leden van de Chr. Gymnastiekvereeni- ging „Durate-Tonevido”, benevens leer lingen der scholen en Volksklasse. Vooraf had een optocht plaats waar bij vanaf de Nieuwmarkt langs verschil lende straten gemarcheerd werd naar ‘t Sportterrein. Daar aangekomen werd direct begon nen met eenige welgeslaagde vrije ofenin- gen, uitgevoerd door jongens en meisjes L. S. en meisjes Volksklasse. Ook de drie daarop volgende nummers van het pro gramma, n.l. slingerbal, wedloop met bal en oefeningen met riet, resp. uitgevoerd door adsp. jongens, jongens I en meisjes III, kwamen goed tot hun recht. Bijzonder in den smaak vielen de knotsoefeningen, uitgevoerd door dames Durate, die dan ook een luid applaus ver wierven. De estafetteloop met keerpunt door de jongens II, meisjes II en III, waarbij de deelnemers elkander vurig bekampten, werd met belangstelling gevolgd. Iets nieuws voor de meesten van het publiek waren de daarop volgende oefe ningen systeem-Niels Bukh, bestaande uit 54 gedeelten elk van 8 tellen, uitgevoerd door de heeren-Lycurgus-Tonevido. Deze zware oefeningen, die zeer correct wer den uitgevoerd, oogstten een luiden, wel verdienden bijval. Grensbal door meisjes mulo en touw trekken door jongens II waren een paar aardige nummers, zoowel voor de deel nemers als het publiek. Bij de door dé dames en adsp.-Wilhel- mina, uitgevoerde stokoefeningen werd regelmatig en correct gewerkt. De sprongen op de Tremplln spring- tafel, uitgevoerd door heeren-Lycurgus- Tonevido en voor de aanwezigen iets nieuws, hadden aller aandacht en wer den goed uitgevoerd, hetgeen eveneens 't geval was met de oefeningen van de plaats door meisjes en dames-Wilhel- mina-Durate en de door de meisjes I uit gevoerde oefeningen op banken Als laatste nummer kregen we oefe ningen op de brug, uitgevoerd door da- mes-Wilhelmina-Durate, welke prachtig geslaagde oefeningen werden besloten met een fraai geformeerde groep en een spontaan applaus verwierven. Enkele kleine fouten daargelaten is de ze demonstratie, wat de uitvoering van de verschillende nummers van het pro gramma betreft, uitstekend geslaagd en heeft bewezen, dat het gymnastiek-on- derwijs hier ter stede bij den heer E. Statema in goede handen is. Te betreuren is het dan ook, dat er van de zijde van het publiek zoo weinig be langstelling was, waardoor het doel van zulk een demonstratie niet tot zijn recht komt. Waar het beoefenen der gymnastiek onder goede leiding zoo heilzaam is voor de lichamelijke opvoeding had men voor al van de zijde der ouders meer belang stelling mogen verwachten. De zeer laag gestelde entree van 10 ct per persoon, behoefde toch waarlijk voor niemand een beletsel te zijn. ’t Is te hopen, dat een volgende demon stratie een drukker bezoek zal ten deel vallen. die over en door alles heen vloog, en slechts door twee smalle streepen ijzei het handwerk te bekwamen, ook wel om 1 in de richting geleid werd, toe te ver- - trouwen en die het deden, moesten voor al bij behouden aankomst aanstonds aan de achter gebleven berichten, dat zij zon der ongelukken waren gearriveerd. Zoo hebben de ouderen onder ons het nog gekend, en bij het lezen dezer regelen zullen velen hunner uit eigen jeugdleven zich tal van gebeurtenissen herinneren welke hierop betrekking hebben en de tegenstelling tusschen toen en nu, sterk doet uitkomen. Want de gedaante der wereld is sinds dien veranderd. Door het toenemend ver keer en de uitbreiding van het stoomwe- griëtenij zen, weldra gevolgd door dat der electri- f citeit en de daarmede nauw verband houdende ontwikkeling van de techniek, is de wereld in dat opzicht uit hare voe gen gelicht; zijn de afstanden zoo goed als weggenomen, is de verst afgelegen plaats uit haar isolement verlost; vliegen wij thans in enkele uren van het Noor den naar het Zuiden; vormen zelfs de landgrenzen geen scheidsmuren meer, en is het eigenlijk voor een eenigszins ont wikkeld mensch haast noodzakelijk ge worden dat hij zeggen kan, een tochtje langs den Rijn te hebben gemaakt, of in Keulen en Bonn, of aan het meer van Ge nève of op de Alpen in Zwitserland te zijn geweest, of in Parijs te hebben ge wandeld, of in Brussel te hebben gedi neerd of op een buitenlandsche badplaats zijn vermaak te hebben gezocht. Wat? U bent nog nooit in het buitenland ge weest? Hoogstens misschien naar Val kenburg of Bergen aan Zee, of Zandvoort of Amsterdam? En dat in onzen tijd van treinen en trammen en bussen en booten en vliegmachines en van de telegraaf en de telefoon en de radio. Hoe is het mo gelijk I Toch meenen wij dat het eene groote vergissing is, wanneer men meent dat enkel in de verte te zoeken is, wat het oog bekoren kan en de kennis vermeerde ren en den blik verruimen, ’t Is misschien juist een schaduwzijde van het vlugge reizen, dat zooveel schoons en merk waardigs voor het oog verborgen blijft. Hoevelen zouden er niet zijn die misschien weten te vertellen van hun bergbeklim men in den vreemde of hunne bezoeken aan de winkelstraten of de musea’s van steden als Berlijn en Brussel en Parijs en Londen, maar die geen oog hebben voor het eenig mooie Friesche landschap met zijn afwisseling van greide en bouw, van bosch en meer, van boekweit en haver en rogge, en de groenende aardappelvelden en van het koolzaad en vlas, met de waarin opgenomen groeiende papavers daar tusschen, en op den achtergrond, verscholen in het ge boomte het rustige dorpskerkje, met die stille begraafplaats der dooden daar om heen, of... of die nog nimmer bezochten het Friesch museum binnen eigen gewes telijke grenzen of de andere bijzonder heden die eigen provincie biedt Het komt ons voor dat het een eisch van het leven is, bizonder ook voor de jongeren om te gaan reizen, doch in eenen adem zouden we daaraan willen toevoegen: om te „leeren” reizen. D.w.z. om zoo uit te gaan, dat men leert op te merken om wat mee te ne men en rijker terug te keeren dan men ging. Want het groote genot van eene reis bestaat niet in het „verre” uitgaan of in het vluchtig zien van veel, of in het stuk slaan van groote sommen gelds, nog veel minder in het doen in den vreemde van wat men thuis niet zou willen of dur ven, maar wel het rustig genieten van wat natuur en kunst aanbiedt. Een fiets- of wandeltocht geeft hier gewoonlijk méér, dan het jachten met auto of trein. Wie zoo gaat reizen, wordt geestelijk verfrischt. Wat het bad is voor het lichaam, is zulk een tocht voor den geest en de vrucht van zulk reizen blijft voor het leven niet uit. het leven kregen, en in den vreemde din gen op deden, die binnen de kring van eigen dorp of gemeente niet te verkrijgen waren .Velen hunner kregen daardoor te vens een andere levensbestemming; na men voor goed afscheid van huis en haard of schop en spade, om hun fortuin zoo- als zij dat noemden ergens anders te zoe ken, en te begrijpen dat de wereld nog een weinig grooter was en meer bood dan binnen den engen gezichtskring die tot hiertoe yzerd waargenomen. We denken hier aan de enkelingen of de families die den moed hadden naar Amerika te gaan om in het verre Wes ten hun geluk te beproeven. Dat was een hard stuk voor velen, omdat het zooveel beteekende als een afscheid nemen voor het leven, en in menige familieleven kwam een breuk, we(ke onherstelbaar werd. Men was zóó gewoon aan het partriar- chale leven, dat het zelfs voor sommigen een misdaad leek, hiermede te breken. Was het geen hoogmoed, geen jagen naar levensgrootheid, geen ijdel begeeren om weg te komen onder het juk of het toe zicht van het vaderlijk gezag, dat men zoo haakte naar den vreemde, en hetgeen dóór te genieten viel? Ongetwijfeld werkten de slechte ver bindingen dier dagen, en de gebrekkige reisgelegenheden dit conservatisme ge weldig in de hand, ’t Was nog de tijd van de modderwegen en de trekschuit, en de omnibus en de petroleumlamp en de zwavelstok en de slaapmuts. Eens, hoog stens twee keer per jaar naar de naast- gaëVnu ^ët*öp" reis? Daar'ligt“ een tijd bjj - om het vee van de hand te doen of nieuw aan te koopen, dat was het eenige uit stapje van die dagen waar over dagen en weken tevoren gesproken werd. En toen, ook in onze provincie de spoorwe gen kwamen en de nieuwe lijn van Leeu- ni uci jam vu waö „tl .„ei „vu warden naar Stavoren met Holland op hetwelk dit deed, dan de familieomstan- ZÜ vlugst verbinden ging, was dat al digheden, of de gewoonte, of de desit- weer een gebeurtenis, die de menschen late toestand van de beurs. Wie niet deed uitloopen naar de halte s en de sta- moest, zooals bijv, een koopman, een.tions om dat mirakel te zien, hetwelk schipper, en vooral iemand die de „bui- 1 vooral ’s avonds als het donker werd, had bleef thuis. Het Duitsche aan een geweldig zwart monster met vu- volk was in dat opzicht een heel ander fri8e ,0°ge" *?eed denken, t Was een volk. Dat ging, vaak al heel vroeg, met t waaghalzerij zich aan zoo n spoortrein, de knapzak op den rug, de vreemde we reld in om arbeid te zoeken, of zich in DE JONG s NIEUWSBLAD W

Bolswards Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1