en >er nel: uil m val ITS R, ia men llllllllllilllllll C.V.S VEEKOEKJES MET SUIKER in doozenvan 25 K G GOEDKOOP en BEST! lull llllllllllilllllll 1 w I De Bolswardsche Courant en Westergoo sn r AUTO VERHUUR Woensdag 25 Juli 1928 23212 Jaargang >nd WAT NU? >ak BUITENLAND. Stadsnieuws. N jlei anei W. VAN DER WERFF E. C. D. N1ERSTRASZ CHIRURG LEEUWARDEN, W1LLEMSKADE 8b Spreekuur 12 2 weer te consulteeren No. 57 >dei No.; en looi A 20 CENT PER KM. >ers de ;n uil ikke- ge- ieb- s in I l jakje ihuis Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Daar komt natuurlijk nog bij, dat hier mede andere, belangrijke dingen nauw verband houden, zooals bijv, een voorge nomen huwelijk en dergelijke, Nog eens, welke kant moet het uit met de studee- rende jeugd. Dóórleeren, of trachten in het leven een plaats te krijgen, misschien eerst een heel geringe, en nederige plaats, maar om zoo op te klimmen tot hooger? Veel hangt hier af van de persoonlijk heid dergenen wie dit geldt. Hebben zij Duitscliland. De ex-minister van binnenlandsche za ken von Keudell heeft het wetsontwerp tot regeling van het bizonder onderwijs waarover het vorige kabinet, waartoe hij behoorde, in hoofdzaak is gestruikeld, als afgevaardigde thans in vrijwel onge- wijzigden vorm weer ingediend. De be doeling van zijn partij is natuurlijk, te trachten daardoor het centrum weer tot samenwerking met rechts voor te berei den. Frankrijk. Uit Perpigna (Z.-Fr.) wordt melding gemaakt van hevige boschbranden wel ke Vrijdagmorgen in de omstreken van Lécluze zijn uitgebroken. De brand bedreigt het dorp, dat dooi de inwoners wordt ontruimd. Ettelijke hectaren kurkeiken staan in lichte-laaie. Het verkeer langs eenige wegen'is on mogelijk tengevolge van het vuur en den rook. Latere berichten melden, dat men et in geslaagd is de branden in de bosschen gedeeltelijk meester te worden. Op de helling aan de Spaansche zijde nam het vuur in hevigheid toe. De heele berg staat in brand. Reusach tige hoeveelheden kurk, in het bosch op gestapeld, zijn verwoest. De schade door deze branden toege bracht, is onberekenbaar. Portugal. Naar uit Lissabon gemeld wordt, heb ben politieke elementen een poging ge daan om revolutie te maken, die echter spoedig bedwongen werd. De regeering is den toestand meester. Het is thans overal rustig. Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontróle. i kersfederatie Vrijdag een motie verwor pen tot afkeuring van de besprekingen tusschen den algemeenen raad van hei vakverbond en de groep werkgevers (dé conferentie-Mond-Turner) inzake vrede in de industrie. Vóór de motie werden 192.000 stemmen uitgebracht en er tegen 309.000. In de motie werd gezegd, dat vrede in de industrie onvereenigbaar was met de vakbeweging. Er was de onverzoenlijke politiek van Cook in belichaamd, die de leiding had bij de noodlottige staking van 1926 en de verwerping wordt be schouwd als een besliste nederlaag voor die politiek. oor eeds I eeds bj| „Eenmaal geprobeerd blijft U gebruiker.” Verkrijgbaar aan oaie fabriek te Soeek. Te Bolsward bij W. FOLKERTS ?n België. Voor de Chancery Division te Londen is uitspraak gedaan in het geding inzake de bezittingen van wijlen ex-keizerin Charlotte van Mexico. Men herinnert zich dat de keizerin na lange jaren in zinsver bijstering in de nabijheid van Brussel te hebben geleefd, in Januari 1927 op Imo gen leeftijd overleed. Zij was een Belgische prinses, zuster van koning Leopold II, eertijds gehuwd geweest met aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk, later keizer van Mexico. Haar bezit in Engeland, bestaande uit Engelsche staatsfondsen, bedroeg 173.000 pd. st na aftrek van rechten enz., en werd opgeëischt door koning Albert van België, zijn beide zusters, de prinsessen Henriette en Josephine, voorts door de prinsessen Clémentine en Stéphanie van België (dochters van Leopold II) en nog eenige andere leden van het koninklijke huis. De rechtbank besliste dat de gelden aan de erfgenamen moeten worden toe gewezen. Het resultaat der schouwing van het lijk van den bekenden Belgischen ban kier Loewenstein, welke schouwing op verzoek der familie geschiedde, is als volgt: Menigvuldige breuken van den schedel de wervelkolom en de ledematen. Niets abnormaals. De inwendige organen wer den naar het laboratorium voor vergift- kunde gezonden; het lichaam werd ge kist 2de prijs: 3de prijs: 4de prijs: 5de prijs: 6de prijs: 7de prijs: 8ste prijs: 9de prijs: De prijzen bestonden uit luxe- en huis houdelijke artikelen. wijs aan een Hoogeschool volgen? Het spreekt van zelf, dat het antwoo d hetwelk hierbij gegeven zal worden o a. óók afhankelijk is van de kansen welce het leven biedt. M. a. w. dus dat hierbij in overweging dient te worden genom m of ons land ,en de omstandigheden waar onder wij verkeeren en de toestand *n welke op dit oogenblik heerschen van dien aard zijn, dat ’n toekomst verwac it kan worden in die richting welke de st i- deerende jeugd wenscht in te slaan. Wat bij de overweging hiervan niet mag ver geten worden dat zijn de volgende fei ten. Ten eerste dat ons land klein is. T m tweede, dat de voornaamste bronnen van inkomst, land- en tuinbouw en veeteelt, betrekkelijk weinig arbeidskracht vragm vooral bij de toenemende uitbreiding ën toepassing van de techniek. Ten der ie dat de neven-bronnen, zooals de hancel en de industrie, zonder deze daarom ook maar even te willen kleineeren, toch ni Jt van dien aard zijn dat onze snel was sende bevolking, met ongeveer 100.010 inwoners per jaar in de toekomst daar n een bron van haar bestaan zal kunn n vinden, en teneinde, dat in verhoudii g tot al deze omstandigheden het getal i i- tellectueelen reeds lang te groot is. Op dit laatste hebben wij zelf meer malen gewezen. Het is aan den eenn kant waar, wanneer men ’s morgens in de vroegte uit dorpen en gehuchten tal van jongelieden met boekentasch en c i- hiers ziet uitzwermen naar de steden cm in de verschillende Inrichtingen van o i- derwljs aldaar, hunne kennis te vermeer deren, en het brevet van bekwaamheid te halen in een of ander vak, of een ein 1- diploma machtig kunnen worden, waar door zij na eenige jaren kunnen wijzon op een periode, waarin allerlei theore tische kennis verzameld werd, maar het wordt angstig, wanneer men vraagt wa ir al die geleerde jonge menschen straks ’n plaats moeten vinden. Omdat schier overal het aanbod de vraag overtreft. En elk examen vermeerdert het aantal candidaten, hetwelk staat naar het ge ringe aantal voor hen passende betrer- kingen. Dit geldt ook voor degenen die het Hooger Onderwijs genoten hebben, en „afgestudeerd” zijn. Behoudens het predikambt kan van alle burgerlijke be trekkingen gezegd worden dat er reeds gedurende langen tijd is een overcom pleet en wat genoemd ambt in dienst der geweldig temperen, kerk betreft, maar niemand die zal wil len ontkennen dat hier voor bijzondere roeping noodig is. In dien zin, dat wan neer men hier bovenal niet speciaal door de liefde tot geestelijken arbeid gedwon gen wordt, het zoowel voor den candi- daat zelf, als voor de gemeente, welke hij komt te dienen op een fiasco moei ultloopen. Afgezien echter van de betrekkingen, slechts te verkrijgen voor degenen die Een schoolreisje naar Vlieland. Begunstjfed door heerlijk zomerweer hebben de leerlingen der hoogste klas sen van school no. I, onder leiding van 't hoofd der school, den heer U. de Boer, diens echtgenoote en mej. A. Appeldoorn- Kramer, benevens den onderwijzer en Het Britsche Rijk. In de Vrijdag gehouden vergadering van de mijnwerkersfederatie te Llandud no werd Herbert Smith tot president ge kozen en Tom Richards benoemd tot vice-president De secretaris der mijnwerkers, Cook, die opnieuw als vertegenwoordiger bij den Algemeenen Raad van het Vakver- eenigingscongres candidaat gesteld werd, is niet herkozen. t Volgens het „Berl. Tageblatt” is de rijks-spoorwegmaatschappij voornemens ingeval het rijkskabinet zich tegen een tariefverhooging zou verzetten, hei Reichsbahngericht om een definitieve be slissing te verzoeken. moed? Hebben zij durf? Hebben zij wils kracht? Zijn zij gestaald, en getraind, niet alleen voor het sportveld, maar ook voor den levenskamp? Hier komt vooral tot de ouders een roeping,. om van Ikjindsbeen af, hunne kinderen in die richting te leiden en daar bij zelf het voorbeeld van vlijt en ijver en bovenal van trouw te geven. Gezegend het kind dat zulk een opvoe ding krijgt. Gezegend onze jongens en meisjes die zulke ouders mogen hebben, die in arbeiden hun lust vonden 1 Ook al zijn zij onbemiddeld naar de wereld, zij geven hierdoor hunne kinderen een gees telijk kapitaal mede op hunne verderen levensweg, hetwelk niet in guldens oi rijksdaalders is weer te geven. En wij durven het wel aan om te gaan profiteer ren dat kinderen die van huis uit, zoo onderlegd worden, onder den zegen van Boven, hunnen weg door de wereld wel zullen vinden, omdat voor den vlijtige rijke beloften voor dit leven zijn weg gelegd. En wat voorts onze intellectueelen be treft, die zich wellicht in het gewone le ven niet thuis zouden gevoelen? We ver- eenigen ons volkomen met hetgeen Dr. Zimmerman opmerkt als hij zegt: „Hei goede der aarde is nog altijd in het be reik van moed en arbeid en wilskracht. De wereld weigert haar loon niet aan jonge mannen, die de vooroordeelen van een eingen kring afwerpen, zich niet ge bonden achten aan den kleinen grond hunner geboorte, de wijde horizon zoe ken, en met een vast doel in het oog, door arbeid omhoog willen. Zij zullen, ook in een tijd, waarin van overbevolking en over-aanbod wordt gesproken, ervaren, dat er altijd plaats is voor de bekwamen en dat het nimmer vol is op „de toppen der bergen”. Jonge menschen, die dit lezen mochten „geeft acht!” En dan: „Voorwaarts marsch!” „Excelsior!” Steeds hooger. Desnoods al worstelende, om zoo boven te komen! Athletiek. Bij de Zondag te Gorredijk gehouden gymnastiek- en atletiekwedstrijden be haalde onze gymnastiekvereen. „Lycur gus” bij den driekamp heeren dthletiek tweede graad, den derden prijs met 77.1 punten. Om voor een tweeden prijs in aanmer king te komen werden 78 punten ver- eischt. Dezer dagen verscheen in een onzer groote dagbladen een zeer lezenswaardig artikel van de hand van Dr. A. R. Zim merman, oud-burgemeester van Rotter dam, aan welks inhoud wij niet kunn m nalaten hier enkele gedachten te ontled ;n om de strekking van dat artikel daardoor mede onder de aandacht te brengen van velen, die wellicht niet in staat zijn ge weest, het bedoelde stuk te lezen. „Voor jonge mensqheln” stond daar boven en speciaal had hij hierbij het o< >g op diegenen onder hen, die dezer dagm met goed gevolg hun eindexamen dedm en thans voor de moeilijke vraag gesteld werden, welke wij hierboven plaatsten. „Wat nu?” Een plaats zoeken in de maatschappij of gedurende eenige jaren nog het onder- l zijn als aangewezen. Zij hebben moed, en durf, en werklust en werkkracht en verantwoordelijkheidsgevoel, omdat hen r het Hooger Onderwijs met goed gevolg hebben genoten, moet van alle functies in het maatschappelijk leven worden ge zegd, dat er veel meer liefhebbers zijn dan vacante plaatsen, en dat tal van in tellectueelen door den nood van het leven gedrongen, zich ten slotte tegen wil en dank genoodzaakt zien om te gaan solli- citeeren naar baantjes, waarvan het sa laris lang niet in evenredigheid is van ’t geld en van den tijd die aan de studie besteed werd, en (wat misschien nog het ergste is) waar men zijn kennis en be kwaamheid niet kwijt kan worden. Waai men geen vleugelslag heeft. Waar men noodgedwongen het gevoel krijgt van ’n vogel die opgesloten is in een enge kooi, en nu telkens met zijn vlerken tegen de traliën van zijn gevangenis slaat. Meermalen troffen wij op allerlei plaat sen in het maatschappelijk leven men schen aan van wie onze persoonlijke in druk deze was, dat zij daar niet hoor den. Door de omstandigheden zijn zij daar gekomen, wellicht door anderen ge bracht, doch zij zijn er niet thuis. Zij zijn daar niet op hun gemak. Zij kunnen méér presteeren al is het in andere rich ting dan van hen gevraagd wordt, en daarom behoort er heel wat aanpassings vermogen en zelfverloochening toe, om zich thuis te gaan gevoelen op ’n plaats, in een kring, bij een arbeid, waarvoor men eigenlijk niet bestemd was, maai door het harde leven gebracht werd. Daar komt nog Iets bij. ’t Is dit, dat tal van betrekkingen waaronder niet zelden zeer verantwoordelijke, bij voorkeur ge geven en ingenomen worden door per sonen die in de eerste plaats practische ervaring hebben. Die misschien jn de jeugdjaren aan de ouders betrekkelijl' weinig hebben gekost; die ook geen hoo- gere scholen, zelfs niet eens die var het middelbaar onderwijs hebben door- loopen, maar die krachtens hun aanleg en karakter, hunne gaven en talenter beschikken over een zeker vermogen, waardoor zij voor een bepaalden arbeid Tumbetooging. Het Bestuur van den Bond voor Lich. Opv. alhier is van plan om in begin September een gymnastiek- en athletiek- uitvoering te geven op het Sportterrein. Hieraan zal niet alleen door plaatse lijke vereenigingen worden deelgenomen doch men verwacht tevens deelname van verscheidene vereenigingen uit den om trek. Daar de demonstratie van 14 Juli j.l niet veel publiek heeft getrokken en daardoor de baten de onkosten niet kun nen dekken, is het bestuur genoodzaakt voor deze uitvoering een garantiefonds te vormen. Hiervoor zullen deze week eenige da mes en heeren van „Lycurgus-Wilhel- mina” en „Tonevido-Durate” de inwo ners van Bolsward met een lijst bezoe ken. Wij kunnen deze lijst dan ook wel bij U aanbevelen. Laat Bolsward ook nu weer toonen, dat, wanneer men wil, er nog wel wat tot stand te brengen is. Zwemmen. Aan de mogen (Woensdag) middag 3 uur te houden zwemwedstrijden van le den van hier in Friesland bestaande zweminrichtingen zal worden deelgeno men uit de navolgende plaatsen: Gorredijk, Sneek, Bolsward en twee clubs uit Leeuwarden. Na den es tafette wedstrijd zal worden gehouden: De personeele wedstrijd voor dames en heeren, waarvoor door het Bestuur der Sneeker zweminrichting in iedere afdeeling is uitgeloofd een zilveren me daille voor de snelste zwemmers in schoolslag. Daarna zal worden gedemonstreerd ’n nummertje Polo-spel te geven door de leden van de Sneeker Polo-Club. Hier ter stede nog geheel onbekend, maar waar van uitlegging aan de ingezetenen reeds in een voorgaand nummer is gedaan. Als slot zal door een 20-tal dames, eveneens van de Sneeker zweminrichting worden gegeven een nummertje figuur- zwemmen. Vereenigde Staten. Naar de „Chicago Tribune” uit Was hington meldt, is de ratificatie van het pact van Kellogg door den Senaat der Vereenigde Staten eerst mogelijk, wan neer het verdrag in werking treedt. Er zijn aa nwijzingen, dat het volstrekt niet zeker is, dat de Senaat het verdrag zal goedkeuren. In ieder géval is een heftige strijd te verwachten, daar de Republikei nen in den Senaat slechts een kleine meerderheid hebben. De „New York Herald” vat de redenen voor den Senaat om het verdrag niet goed te keuren als volgt samen: le. Engeland kan het verdrag ge makkelijk tot aanleiding nemen om een verdere vermindering van de Amerikaan- sche vloot te eischen; 2e. de tekst is voor verschillende in terpretaties vatbaar; 3e. de Vereenigde Staten worden nog meer bij de Europeesche aangelegenhe den betrokken; 4e. het verdrag schept een valschen waarborg voor veiligheid, waardoor de volken zouden gelooven, dat er werkelijk een stap in de richting van den vrede is gedaan. waarin opgenomen Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 t De 3de vischwedstrijd van de Vischclub „Ons Genoegen” alhier, is uit stekend geslaagd. 23 baarzen boven de wettelijke maat werden gevangen, zoo- dat na afloop van den wedstrijd, die 5 uren in beslag had genomen, de volgen de leden een prijs hadden veroverd: 1ste prijs: Sj. Koopmans, met i grootste baars. R. van der Schaaf Jr. K. de Jong. H. Langenberg. P. S. de Wit. J. Adema. R. van der Schaaf Sr. L. Lammertsma. N. Ebbendorf. kindervriend R. Boersma, ’n twee-daagsch bezoek aan Vlieland gebracht. Vrijdagmorgen te kwart over zeven werd per tram naar Harlingen vertrok ken. Daar aangekomen werd de zeereis aanvaard met de gereedliggende stoom boot „Prinses Juliana” om later nog ovei te stappen op een groote motorboot, die het gezelschap naar Vlieland bracht. Tij dens dezen tocht kreeg een der jongens te kampen met zeeziekte, doch door de Na een heftig debat heeft de Mijnwer- g°ede zorgen van de vergezellende da mes was dit slechts van korten duur. Na een stevig middagmaal werd het eiland in oogenschouw genomen. Een bezoek werd gebracht aan het Maarten Harmenzoons Tromphuisje, genoemd naar den bij de kinderen welbekenden zeeheld, den vuurtoren en de duinen. De kinderen hebben zich dien middag en den volgenden dag in de duinen en de zee volop kunnen vermaken, waarbij de meegenomen schopjes en zwembroek jes goede diensten bewezen. Zaterdagavond halftien arriveerde men weer hier ter stede. Dat er volop genoten is behoeft geen betoog. Een woord van hartelijken dank aan de leiders is hier zeker op zijn plaats. dat alles in het gewone, alledaagsche milieu waarin zij werden opgevoed is in gegoten, maar waardoor zij tevens voor den levensstrijd werden gestaald. Geen wonder dat tal van werkgevers in aller lei branche bij voorkeur uit deze arbeid zame kringen hunne werkkrachten kie zen, omdat door hen bij den hoog druk welke er overal heerscht om tot het uiterste den arbeid op te voeren, het meeste gepresteerd wordt. We zeggen dit niet om daardoor de wetenschap of de verkregen theoretische kennis te kleineeren, maar erkennen daar door slechts de feiten, welke zich ook gemakkelijk laten verklaren. Zoo zijn er in ons land tal van personen, wat men noemt van geringe „kom-af”, maar die door geweldige krachtsinspanning door noeste vlijt, door, buitengewone trouw tot in het kleinste, zich een plaats in het maatschappelijk leven wisten te verove ren, waar elk eerbied voor heeft, en zij door hoog en laag geacht en geëerd worden. Dit is aan den eenen kant zeer ver blijdend, omdat daardoor nog altijd be waarheid wordt dat ook in ons land, ge lijk trouwens overal, de weg van „de plankenhut naar het Witte Huls” open staat en dit niet enkel gevonden wordt in het „Wonderland”. Evenwel is daar mede de vraag, hierboven gedaan, niet beantwoord. „Wat nu?” Met die vele honderden, die bij de dui zenden die er reeds zijn, dezer dagen „klaar” komen, en voor wie een keuze dient geijaan? Waar moeten zij heen? Waar zijn de open zetels? Bij de arbeids beurzen, waar trouwens reeds ook het aanbod de vraag verre overtreft (men leze maar eens de kolommen in de bla- djjp) gaan zij zich natuurlijk niet vervoe gen. In de groote pers sfaat af en toe een lijstje van vacante betrekkingen bijv, bij het Rijk of de Provincie en de Gemeente maar op deze enkele gevallen, stormen de sollicitanten bij menigten los, zoodat degenen die hier een keuze moeten doen, er verlegen onder worden. En wij kun nen ons voorstellen dat deze stand van zaken de blijdschap van velen, die het einddoel van hun studie zagen bereikt, VOOR 9 ee a 99 prijs I Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct p. kwartaal. NIEUWE 6-PERS WAGENS iendi GROOTE RITTEN SPECIALE PRIJS! Official Ford Dealer BOLSWARD )l -N j DE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1