llllllllllllllllll llllllllllllllllll De Bolswardsche Courant en Westergoo C.V.S VEEKOEKJES MET SUIKER in doozenvan 25 K G AUTO VERHUUR I I I GERUSTHEID EN ZEKERHEID. I BUITEN LAND. H H. L. STRAAT M CHIRURG, SPANJAARDSLAAN 130 LEEUWARDEN is vanaf 29 Juli afwezig. W. VAN DER WERFF Woensdag 1 Augustus 1928 23?^ Jaargang No. 59 20 CENT PER KM. den I h Offlctëel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Stadsnieuws. I en A Nam J. o. >s. D, v. d en en 2.30 «aren I het ward Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/a ct. Buitenland 4 ct. Le- Hui- n. r Le- 0 uur 5 uut Nam. rijps- Da Da r Vat Nam. nsum □litiei Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Dezer dagen werd ergens in ons land een conferentie gehouden in welke tal van practische onderwerpen, welke alle verband hielden met de tijdsomstandig- Frankrijk. De onderteekening van het Kellogg- pact is thans definitief op 27 Augustus te Parijs vastgesteld en zal op het Quai d’Orsay plaats hebben. Kellogg heeft Briand officieel doen weten dat hij op 27 Aug. voor de onder teekening van het verdrag te Parijs zal zijn. Zeer waarschijnlijk zal de staats secretaris 26 Aug. aankomen. Te Parijs verwacht men dat negen der betrokken mogendheden door de ministers van bui- tenlandsche zaken zullen zijn vertegen woordigd. Met de fiets te water. Zaterdagavond was de jongeheer S. Oord aan het fietsen op de Stoomboot- kade; toen hij ’n te water geraakte voet bal even wilde nakijken, geraakte hij het stuur kwijt met het geolg, dat fiets en fietser bij den wal neerstortten. Eerst werd no. 1 uit het natte element bevrijd, en daarna no. 2 opgevischt. ’t Bleek later, dat de jongen, behou dens enkele gevoelige plekken, er met den schrik was afgekomeit Een mooie gift. Wijlen mej. de wed. G. Klom-Vonk, de vorige week alhier overleden, heeft bij testamentaire beschikking hare geheele nalatenschap vermaakt aan de Vereeni- ging „Onderling Ziekenfonds” alhier. Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten by het Bureau voor oplaagcontrêle. s. H. Ds. J. i. t) n. t) Den Plechtige Eerste H. Mis. Hedenmorgen te halftien celebreerde de WelEerwaarde Heer F. van der Meer jn de parochiekerk van St. Martinus z’n plechtige eerste H. Mis, in tegenwoor digheid van zijn familie en vele belang stellenden. Bij dezen Dienst assisteerden de Pas toor der Parochie, twee studievrienden van den Neomist en diens neef kapelaan F> Wartna, oud-Bolswarder, thans te Zeist. Laatstgenoemde hield na het Evange lie de feestpredikatie. Het Zangkoor voerde op verdienstelij ke wijze een meerstemmige Mis uit, en aan het slot een priester-cantate. Van 'de receptie, 'die vervolgens in bet Vincentlusgebcuw gehouden werd, is een druk gebruik gemaakt. Nicky Henry. De bekende harddraver Nicky Henry van den heer Y. K. Galama alhier, behaalde bij de Zondag te Dragten gehouden dra verijen twee tweede prijzen resp. van f 150 en f 100. sr W. Nam. H. A Duitscliland. In verband met de onrust, welke on willekeurig gewekt is door de jongste treinongelukken, vestigt de „Frankf. Z.” de aandacht op de verkeersstatistiek, die weer aanleiding geeft tot geruststelling der gemoederen. Gemiddeld komen op de Duitsche spoorwegen geregeld per jaar ongeveer 3000 ongelukken voor, daaronder een 450 ontsporingen en ruim 200 botsingen. In het geheel worden tengevolge van spoorwegongelukken per jaar gemiddeld 800 personen gedood en 2000 gewond, van wie resp. 140 en 700 reizigers zijn. Een groot deel der slachtoffers behoort tot het spoorwegpersoneel, ongeveer een derde behoort noch tot het reizend noch tot het personeel, doch wordt slechts toe vallig getroffen. Het betreft daarbij meestal ongelukken bij spoorwegover gangen, welke vrijwel steeds ernstige gevolgen hebben. Ongetwijfeld zijn dit hooge cijfers, maar, zegt de „F. Z”, men moet ze be schouwen in verhouding tot de prestaties van de spoorwegen. Per jaar wordt ruim 50 milliard K.M. alleen in personenver voer gereden, zoodat, als men daarmede rekening houdt, de gegeven cijfers der ongelukken er wel wat minder schrik aanjagend uitzien. Het Rijkskabinet heeft besloten op voorstel van de rijksminister van Binnen- landsche zaken op de begrooting voor 1929 een bedrag van 5.000.000 mark uit te trekken tot steun voor den landbouw, ter vergoeding van de schade door slechl weer veroorzaakt Uitslag aanbesteding. De bouw van een hal voor landbouw werktuigen met bovenwoning, voorde firma D. H. van Wieren alhier, onder architectuur van den heer G. van der Zee te Wommels, is gegund aan den heer E. Statema, albter, voor de som van f 5556. Mede-inschrijvers waren: Firma Bou- ma en Hoogendorp te Wommels f6137, Jo. Zijlstra te Garijp f6118, Corn. Lam- mertsma f6034, J. Dijkstra Gz. f5997, Gebr. van der Hauw f5965, L. van der Veen f 5845, Hollander en De Boer f 5845 D. Feenstra f 5880, allen alhier. De raming bedroeg f5244. Practijk wordt waargenomen door Dr. NIERSTRASZ, WILLEMSKADE 8b Geslaagd. Zaterdag j.l. slaagde te Utrecht voor de akte Engelsch L. O., onze vroegere plaatsgenoot de heer N. Y. Vlietstra, thans te Arnhem. NIEUWE 6-PERS. WAGENS. a 13 90 30 37 29 Nam. België. In de Kamer van Afgevaardigden heeft bij het deBat over de legerwetten een dramatisch incident plaats gehad. De communist Jacqemotte, die aan het woord was, beëindigde plotseling zijn redevoering en wierp bij handenvol com munistische pamfletten tusschen de afge vaardigden. Terzelfdertijd kwamen hon derden pamfletten van communistische volgelingen op de publieke tribunes in de zaal dwarrelen. Vijf personen werden gearresteerd. Uitgenoodigde kaatsers. Als een bijzonderheid vermelden wij, dat onze stadgenooten P. Oord en C. de Waij, zijn uitgenoodigd deel te nemen aan de Kaatspartij ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan der Permanente Commissie te Franeker op Woensdag 1 Augustus a.s. aldaar te houden. Voor zoover bekend is dit de eerste maal, dat aan de P. C.-partij wordt deel genomen door kaatsers uit onze stad. Vereenigde Staten. In het vruchtbare graangebied dei Staat Washington heeft een brand ge woed, die twaalf uren duurde, en waar bij 13 boerderijen en verscheidene hon derden hectaren weiland en graanakkers zijn vernield. Naar gemeld wordt, brak de brand uit in de nabijheid van het spoorwegstation van Attalia. Honderden boeren waren den geheelen nacht op de been om het vuur te bestrijden. De graanvoorraden op het spoorwegstation van Abkins kon den door het opwerpen van dammen voor vernieling worden behoed. De waarde van de vernielde tarwe al leen al wordt op meer dan 100.000 dol lar geschat. Het Britsche Rijk. Het vergelijk, door de drie vakvereeni- gingen van spoorwegwerkers met de maatschappijen getroffen, waarbij alle salarissen voor één jaar met 2y2 zul len worden verminderd is een schitterend succes voor d© ondqrhandeljngen der verschillende partijen. De leiders der ar beiders gevoelen, dat zij hiermede beter een niet te loochenen vermogen bezit, en aan het leven gerustheid en zekerheid geeft. Niet voor een oogenblik, niet en kel ook voor zonnige dagen als alles gaat zooals wij het wenschen, maar voor altoos en onder alle omstandigheden, tot in den dood; tot over het graf. Kijk, dat is een woord voor allen, naar den nood van allen, dat aan het leven, vastheid en waarde geeft. Die dit heeft, bezit alles en is daardoor onnoemelijk rijk, ook al woont hij in een stulp, die dit mist heeft niets, al is hij ook millionair en woont hij in een paleis. Volgens de Amerikaansche kinderrech ter hebben de kinderen van onzen tijd gerustheid en zekerheid noodig „als brood” dat zij deze mogen leeren ken nen en de ouders meteen; het geeft ook stevigheid en waarde aan het huisgezin. En ik denk aan het oude, maar nooit verouderde lied: Een vaste burcht is onze God, Een toevlucht voor de Zijnen. Een burcht en een toevlucht. Waar het dus veilig is, en waardoor gerustheid en zekerheid inkeert. o. t) Want bij eenig nadenken kan toch niet ontkend worden, dat die twee dingen „gerustheid en zekerheid” een begeerlijk goed vormen, dat aan een menschenhart bepaald een wonderlijken vrede, en een ongekend geluk verzekert, en óók, dat dit iets is overeenkomstig zijn wezen en aan leg. En nu doet dat woord van dien Ame- rikaanschen rechter ons denken aan nog een ander woord, eeuwen geleden ge sproken om te dienen als waarschuwing en vingerwijzing tevens voor de kinderen van zijnen tijd, toen niet minder behoefte bestond aan die twee geestelijke facto ren, die wij als noodwendig passend bij ons innerlijk wezen zouden willen noe men: het is dit woord: „De vrucht der gerechtigheid is gerustheid en verzekerd heid tot in eeuwigheid.” Dat is een merkwaardig woord, het welk tot nadenken stemt. Want dat woord „gerechtigheid” brengt ons in een andere sfeer dan in die der beweeglijke dingen van beneden en van het gewone natuurleven. Gerechtigheid haalt ons uit, gerechtigheid brengt ons bóven het tif- delijke en vergankelijke; gerechtigheid doet denken aan heiligheid en heiligheid doet denken aan God. Dat voelen v dat voelt ieder mensch, die nog weet mensch te zijn. Omdat hij in zijn diepste wezen zich aan Hem vermaagschapt weet, zooals eens een heidensch dichter als bij intuïtie sprak: „Wij zijn van Gods geslacht.” Dat is onze oude adel- dat is onze stamboom; dat is de oorsprong van het register onzer geboorte. Alléén, wat óók gevoeld wordt dat is de afstand, de klove, «de afgrond die scheidt. Tenzij men in zijne verblinding zóó familiair met het Heilige meent te kunnen en mogen omgaan, dat men het naar beneden haalt en op voet van ge lijkheid meent te kunnen leven met Hem, die onze gerechtigheid is. Vandaar dat het leeren kennen van Hem, in den aanvang misschien de on gerustheid nog doet toenemen, maar dan een geheel andere, een véél diepere, wel ke allen leerden kennen die God hebben ontmoet. Doch om daardoor de vrucht dier gerechtigheid te oogsten welke be staat in gerustheid en verzekerdheid. Want wanneer de gerechtigheid niet meer gevreesd behoeft te worden, omdat wij ons met deze verzoend weten, dan komt meteen een ongekend gevoel van veiligheid over ons, waardoor de verze kerdheid ons deel wordt en de gerust heid als van zelf geboren wordt. Is niet de diepe grond van al ons innerlijk ge jacht te zoeken in het besef dat wij het niet hebben en in de begeerte om hetgeen wij missen te ontvangen? Ook, in het on bestemde gevoel dat wij nergens veilig zijn? Maar wanneer nu een schuilplaats ge vonden wordt tegen den vloed en een rotsklove tijdens den storm, geeft dat geen wonderlijke kalmte? Dat is het levensgeheim dier stillen in den lande, die misschien gebogen gaan onder een kruis, maar met een verheer lijkt gelaat. In wier oog wellicht een traan glinstert maar waarin de hemel lacht. Die soms wel droevig kunnen zijn, maar altoos blijde. ’t Is een verborgenheid voor velen, ’t Laat zich uit de natuur ook niet verkla ren, maar het is het levenselixer hetwelk Nationaal zangconcours. Onze Gemengde Zangvereen. „Harmo nie”, dir. de heer D. Gerritsma, behaalde op het Nationaal Zangconcours te Wol- vega op Zondag j.l. in de 2de afd. een lsten prijs. Doordat genoemde vereeniging het hoogst aantal punten (328) in deze af- deeling behaalde (14 mededingende ko ren) en dichtsbijzijnde le prijswinnaar 315 punten, moest onze zangvereen. ook nog meezingen in den Eerewedstrijd die ’s avonds gehouden werd. Hiervoor kwa men in aanmerking die 2 koren, welke in hun afdeeling de hoogste punten hadden. Ook in dezen wedstrijd maakte „Har monie” een zeer goed figuur, van de zes meedingende koren 2 uit de le afd., 2 uit de 2e afd. en 2 uit de 3e afd., verwierf „Harmonie” den 2den prijs, de groote medaille, geschonken door H. M. Ko ningin Moeder. Voor onze Gem. Zangvereen. „Harmo nie” dus een dag van groot succes. Directeur en leden kunnen met zeei veel genoegen op dezen dag terugzien, moge het een aansporing zijn op dezen weg voort te gaan. Wij twijfelen niet of het zal voor vele dames en heeren zang- liefhebbers een aansporing zijn de gele deren dezer mooie vereeniging te ver sterken. We dienen tevens nog te ver melden dat op het concours te Workum op 18 en 19 Juli door bovengenoemde ver. een 2den prijs in de 2de afdeeling behaald was. f f f f f 165 f390 f365 f570 f 105 f f f f f f 140 48 12 etera voorwaarden hebben bedongen, dan zjj door een staking zouden hebben gekre gen, welke bovendien de gemoederen zou hebben verbitterd. J. H. Thomas zegt, dat hiermee een overeenkomst is gesloten, die een mijl paal is in de geschiedenis der industrie. De partijen hebben geheel open kaart gespeeld en hebben in gemoede bespre kingen gehouden, die tot het geheel nieu we vergelijk hebben geleid, dat alle ran gen, van de directie af, hun aandeel moe ten dragen in de financieele opofferingen welke moeten worden gedaan. Een be sparing van 2% millioen zal hierdoor worden bereikt en de vier spoorwegcom- binaties hopen, dat zij hiermede door den slechten tijd worden heengeholpen. Nederlandsche Kerkmuziekweek. Ter gelegenheid van het gouden jubi- leum der Ned. St. Gregoriusvereeniging zal te Utrecht van 26 tot 30 Aug. a.s. een Kerkmuziekweek worden gehouden. Het rijke programma vermeldt mede een drietal voordrachten van onzen vroe- geren stadgenoot Pater Doctor Caecill- anus Huigens (O. F. M.), directeur der Kerkel. Muziekschool te Utrecht: a. Over den rythmus van het Grego- riaansch, met demonstratie door de leer lingen van voornoemde school; b. Over'moderne muziek; c. Over de uitvoering vdh het Gre- goriaansch, met demonstratie door de leerlingen van voornoemde school. De Gem. Zangvereen. „T.A.V.E.N.U.” te Workum, dir. de heer D. Gerritsnja al hier, behaalde op het zangcoucours te Wolvega op Zondag 29 Juli een 2den prijs met 319 punten in de le afdeeling; het verplichte aantal punten om voor een 2den prijs in aanmerking te komen was 305. I iel, het andere, en is onder dat alles volko men gerust. En wat die zekerheid aangaat, maar wie deze nog verwacht, waar de meest verrassende gebeurtenissen elkander in steeds sneller tempo opvolgen; waar zelfs de tronen van de gekroonde hoofden, of de zetels der Presidenten in Republi- keinsche landen waggelen, niet minder dan in den vóór-oorlogschen tijd, en fei telijk niet één weet wat morgen zijn zal. Gerustheid en zekerheid! woorden van vreemden klank, niet passend in het milieu onzer dagen; niet voorkomend in het woordenboek van de 20ste eeuw, daarom óók maar niet geplaatst op de verlanglijst van ons huidige geslacht, ’t Is te groot, te veel, te mooi, en beide lig gen buiten de sfeer van den tijd waarin wij leven. En toch? Maar het zegt wat, als een man van beteekenis, die het leven kent, en met de ruwe werkelijkheid van het leven telkens in aanraking is, er toe komt om als zijn stellige meening te verkla ren dat de kinderen van onzen tijd aan gerustheid en zekerheid behoefte gevoe len als „aan brood”, d.i. als aan het voedsel, hetwelk hun leven onderhouden moet. Zou het ook eens kunnen wezen, dat in het vrede-, vredegeroep van de schijnbaar genisten en zekeren onzer da gen, de heimelijke onrust, en on-zeker- heid zich verraadt, en onder het luidruch tig vertoon en den schaterenden lach, de schrijnende smart en het smachtend hart- heden waaronder wij leven, behandeld zeer verborgen wordt? werden. Naar aanleding van een van deze werd door een der sprekers medegedeeld hoe een Amerikaansch kinderrechter gezegd heeft dat o.a. vooral twee dingen voor de kinderen van onzen tijd zoo noodig zijn als brood, en dat waren: gerustheid en zekerheid. ’t Ging over het huisgezin en de in richting daarvan, en de stevigheid en de vastigheid daarvan, en naar aanleiding van dit onderwerp, kwam bedoelde rech ter tot deze uitspraak. Gerustheid en ze kerheid voor de kinderen van ons ge slacht, en wij wagen het met vrijmoedig heid om daaraan toe te voegen, voor allen, zonder onderscheid, de grooten mee ingesloten, noodig als brood. Gerustheid in dezen gejaagden, on- rustigen, afmattenden tijd. Waarin alles rondom ons en boven ons en beneden ons in beweging, vaak in draaiende bewe ging is, en in den maalstroom van dien bewegenden en beweeglijken tijd nu, makkelijk wordt medegevoerd, alles wal niet stevig en vast is, en gegrond in het onbeweeglijke. Gerustheid, in dezen onrustigen, voortgedreven dagen, waarin de wijzers van het uurwerk altijd sneller schijnen te loopen, waarin de tijd ons ontglipt, als het water van tusschen de vingers, waarin Lente, Zomer en Herfst en Winter in razende snelheid elkander gelijken op te volgen, en we aan de grenspaal van ons aardsche leven zullen zijn, eer we het weten. Gerustheid, in dezen atmosfeer, die als een electrische batterij, op de hoog ste spanning staat; die elk oogenblik een explosie van meer of minderen omvang ten gevolge kan hebben, en die, naai mannen van onderscheiden levensprin cipe, maar met kennis van zaken, waar onder niet de eerste, de beste, vroeg of laat, op een wereldkatastrophe moet uit- loopen. Gerustheid, en dat in een tijd, waar in het leven, héél het leven, uiteen gera feld wordt; en de een hier heen vliegt, en de ander dóór heen zwermt, en een derde ginds zijn heil zoekt, en het huisge zin een duiventil gelijkt, waar elk uit en instormt; geen rustige „home”, geen „tehuis” meer. En dan zekerheid. Zekerheid, te mid den van de onzekerheid, waar alles be weeglijk is, waar we leven als op een vulkaan, waar de grond onder onze voe ten dreunt van den hoefslag van het we- reldgedraaf; waar nergens een steunpunt een schuilplaats, een vastigheid schijnt te zijn en de risico van het leven, het waag stuk van het leven, bloot natuurlijk be zien, met den dag grogter wordt. Heeft die Amerikaansche kinderrechter gelijk, wanneer hij zegt, dat onze kinde ren in deze dagen gerustheid en zekej- heid noodig hebben als brood, en hebben wij gelijk, als we daaraan gaan toevoe gen dat dit woord ons allen betreft; niet één uitgezonderd? Daar schijnt oppervlakkig wel iets zijn tegen te zeggen. Wie het leven van velen gadeslaat, en daaronder niet het minst dat van de jongeren, zou zoo zeg gen, dat ons geslacht heelemaal niet on gerust en onzeker is. Immers, men leeft vroolijk en blij, men jubileert, en concer teert en kwinkeleert, van den eenen dag in den anderen; van het eene feest naar waariri opgenomen GOEDKOOP en BEST1 „Eenmaal geprobeerd blijft U gebruiker.” Verkrijgbaar aan onze fabriek te Sneek. Te Bolsward bij W. FOLKERTS „Het Groene Kruis.” De Vereeniging „Het Groene Kruis”, alhier, hield Maandagavond j.l. een bui tengewone ledenvergadering in café Slip pens. Na opening door den voorzitter, den heer M. ten Cate, worden de notulen der jaarvergadering van 6 Maart j.l. gelezen en onder dankzegging aan de secretares se, mevr. M. C. van der ZeeDe Vroede, goedgekeurd en vastgesteld. De voorzitter drukt zijn spijt uit over de slechte opkomst en wijst op het be langrijk besluit dat hedenavond genomen dient te worden, n.l. de goedkeuring te verleenen aan de plannen tot het bouwen van een nieuw wijkgebouw. Na mededeeling door den voorzitter, dat het daarvoor beonodigde kapitaal groot f 24000, waarvan f 4000 is bedoeld als reserve, gedeeltelijk is geschonken door het St. Anthony Gasthuis en het Weeshuis, alhier, en de rest door schen kingen en rentelooze aandeelen bijna verkregen is, adviseert Spreker de leden hunne goedkeuring te hechten aan de plannen, opdat spoedig tot bouwen kan worden overgegcan. Met algemeene stemmen wordt goed keuring aan de plannen verleend;’ Na de gebruikelijke rondvraag wordt de vergadering met een woord van dank door den voorzitter gesloten. De VOOUTTT"/Rr - DE JONG’8 NIEU WSBI AD itvan Di Di 1 Al. Vat vat i. Pt I Vat an dt heet Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Vm. 10 uw ■rtsgai Ds Vink Hoe- ir D& C.j 9.3 Loot et Vai hee GROOTE RITTEN SPECIALE PRIJS! Official Ford Dealer BOLSWARD I. 7 uw aar. Di Dt IJ s. La- 3orb.) r Ds.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1