Illlllllllllllllll AUTO VERHUUR NIEUWE 6-PERS. s WAGENS. Illlllllllllllllll Kantongerecht - Bols ward Zitting van Vrijdag 3 Augustus 1928. Waarn. griffier de heer W. G. Gramser. Dr. A. A. EECEN OOR-, NEUS-, KEELARTS LEEUWARDEN is AFWEZIG ZATERDAG 11 AUG. TOT EN MET ZONDAG 2 SEPT. W. VAN DER WERFF BUITENLAND. No. 61 Woensdag 8 Augustus 1928 23515 Jaargang Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Uit den Omtrek. 20 CENT PER K M. Gemengd Nieuws. Stadsnieuws. A Telefoon No. 12 en De feesten te Witmarsum. De eerste dag van het tweedaagsch ken, en kondigt aan, dat de zaak in den Rijksdag ter sprake zal worden gebracht. De „Koln. Z.” verneemt intusschen, dat de uiting van Hermann Müller ontleend is aan het Dec.-nummer 1927 van het tijd schrift „Europasche Gesprdche" dat zij aldus stamt uit een tijd toen Müller nog geen rijkskanselier was. België. Over het ontslag van den Kamervoor zitter, den heer Brunett, worden nog de volgende bijzonderheden gemeld. Donderdagmiddag was het een publiek geheim in de Wetstraat, dat het ontslag van den heer Brunet èn als voorzitter èrj als volksvertegenwoordiger op het bu reel der Kamer was ontvangen. Doch we gens een overeenkomst tusschen de drie partijen werd de officieele kennisgeving, waarop niet meer zou zijn terug te ko men, verschoven, tot een delegatie der drie partijen een laatsten stap zou ge daan hebben om den heer Brunet te vra gen zijn ontslag in te trekken. Daartoe schijnt weinig kans te bestaan tenzij aan den voorzitterwaarborgen worden gegeven dat tot ’n normale, ern stige parlementaire bespreking zal wor den teruggekomen. Drukke onderhande- lingen daartoe zijn aan den gang tus schen de minderheid en meerderheids- groepen. Dat de heer Brunet ook zijn ontslag neemt als volksvertegenwoordiger, wordt beschouwd als een bewijs dat zijn twee ledig ontslag tegen de houding van zijn Ingezien wordt, dat het heel moeilijk zal zijn om een opvolger van den heer Brunet te vinden. Twee namen worden reeds genoemd, die der heeren Carton de Wiart en Max, doch met weinig over- WORKUM, 6 Aug. De heer L. Albada hoofd der Bijz. School in ’t Heidenschap slaagde dezer dagen voor de Akte En- gelsch L. O. WORKUM, 6 Aug. De Weleerwaarde Heer Ds. Ch. J. Schweitzer, predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier heeft bedankt voor het beroep naar Doorn. Voor de vacature bij de Ned. Herv. Kerk alhièr, ontstaan door het vertrek van den Weleerwaarden Heer Ds. Ro- mijn, is beroepen Ds. S. Hofstede te Noordwijkerhout. WORKUM, 6 Aug. Hedenmorgen om streeks 10 uur geraakte een paard, be spannen voor een kunstmeststrooier van den heer S. J. Dijkstra en bestuurd door diens zoon Th. Dijkstra, ter hoogte van de R. K. Kerk alhier, op hoL Vreeseüjk ongeluk in Canada. Een verschrikkelijk ongeval heeft Vrij dag plaats gehad te St Catarina in Ca nada, waar men het Welland-kanaal aan het graven is. Men was bezig een sluis deur neer te halen, toen plotseling de ka bels doorbraken en het gevaarte op een kraan neerstortte. Op de deur zelf bevonden zich ver scheidene arbeiders, evenals op de kraan en in het kanaal. Zestien arbeiders werden op slag ge- dood, veertien zwiaar gewond. Sedert men negen jaar geleden met het graven van het kanaal begon, hebben 90 geval len met doodelijken afloop plaats gehad. kreten hoorden van degenen die omlaag waren gestort, maar niemand wist wat er eigenlijk aan de hand was. De politie trad zeer doortastend op, en kon weldra vaststellen wat er gebeurd was en dat het ongeluk niet zulke ern stige afmetingen had als men vreesde. Vijf personen waren niet ernstig ge wond; hun kwetsuren bepaalden zich tol schrammen, builen, gekneusde enkels enz. Allen konden op eigen gelegenheid huiswaarts gaan. Advertentiöh per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Poging tot moord. Jannes B. te Hattem, die een poging gedaan heeft zijn zwager te vergiftigen door loodwit op zijn brood te smeren en in een kannetje thee te doen, is door de rechtbank te Zwolle veroordeeld tot 1 jaar en zes maanden gevangenisstraf; de eisch was 6 jaar. De Jouster kermis. De Raad van HaSkerland heeft een voorstel van de meerderheid van het colllege van B. en W. om de kermis op Zondag af te schaffen, te beginnen 1929 met 7 tegen 5 stemmen verworpen. Italië. Volgens berichten uit Genua is door ’n nog onopgehelderde oorzaak in den nacht van Vrijdag een kruitfabriek nabij Spezia in Italia in de lucht gevlogen. Men vreest, dat talrijke menschen om het leven zijn gekomen. Tengevolge van de ontploffing staat de stad Spezia in brand. Aan blusschen valt bijna niet te denken, daar het vuur binnen enkele oogenblikken geweldige afmetingen heeft aangenomen. Alle telephonische verbindingen met Speiza, Livorno en omgeving zijn ver broken. Dt VOORZÏT/^ Da» «ük» gewoon *t Het Britsche Rijk. Sir Austen Chamberlain, die een lichte pneumonie heeft, is aan de beterende hand. Men hoopt derhalve, dat hij aan het eind dezer maand naar Parijs kan gaan in verband met de onderteekening van het pact van Kellogg. Frankrijk. De volgende maand zal Bokanowski, de minister van handel, de nieuwe wa- tervliegtuighaven te Calais inwijden. De minister zal zich per vliegtuig naar Ca lais begeven om er als eerste neer te dalen. --- De inwijding van de vlieghaven is de verwezenlijking van een wensch der vele reizigers, die over het Kanaal vlie gen, doch er geen prijs op stellen direct door te vliegen naar Parijs, vooral niet wanneer zij bijv, verder Frankrijk in moe ten. De tocht por vliegtuig over het fa naal duurt 15 minuten. Te Parijs zijn vijfduizend leden van het Britsche Legioen aangekomen. De stai debarqueerde reeds te Calais. De bladen publiceeren een boodschap van Admiraal Jellicoe, den voorzitter van het Legioen, waarin deze de hoop uit spreekt, dat de ontmoeting van zoo vele internationale oud-strijders zal bijdragen tot ontwikkeling van de broederschap der naties, die onontbeerlijk is voor de toe komstige welvaart der wereld. Aan den pelgrimstocht naar de slag velden van Frankrijk en Vlaanderen zal worden deelgenomen door ongeveer 11.000 oud-strijders uit alle deelen van het Britsche Rijk. De Japanner en de luchtvaart De Amerikaansche vlieger colonel Goebel, de winnaar van de Dole-vlucht naar Hawaii, die een reis naar Japan maakte, vertelt in zijn verslag over zijn reis, hoezeer het Japansqhe volk nog sceptisch tegenover de luchtvaart staat Dit houdt waarschijnlijk verband met de talrijke vliegongelukken die in Japan hebben plaats gehad. Het is bijna on mogelijk om den Japanner aan het vlie gen te krijgen, behalve natuurlijk bij leger en marine. Om nu het volk de noodige belang stelling voor de luchtvaart bij te brengen heeft de Japansche regeering al haar hoop gevestigd op de jeugd. Daarom worden, waar mogeljj|k, de schoolkinderen onder deskundige leiding op geregelde tijden in de vliegkampen rondgeleid, om daar de hangars, vlieg tuigen en werkplaatsen te bezichtigen. Ook wordt al het mogelijke gedaan om de kinderen in de elementaire geheimen der luchtvaart in te wijden. Het starten en landen der Japansche vliegers die Goebel bezig zag, noemde hij minstens evengoed als dat der Ame rikaansche vliegers. Maar vrijwel nie mand waagt zich aan luchtacrobatiek. Het paard geraakte bekneld tusschen een telefoonpaal en werd ernstig gewond De kunstmeststrooier kwam in aanra king met een lantaarnpaal, welke in drie stukken viel. De bestuurder wist zich tij dig te redden, zoodat geen persoonlijke ongelukken plaats vonden. Zakkenrollers. Te Amsterdam zijn weer vier zakken rollers Grieken, gearresteerd. Ze zullen worden uitgewezen. De komkommertijd schijnt van invloed te zijn geweest op deze zitting. Slechts drie verdachten zijn verschenen, die zich allen voor eenzelfde feit hebben te ver antwoorden. Dit driemanschap, bestaande uit Dou- we v. d. B., 42 jaar, smid te Exmorra, Tjalling B., 59 jaar, arbeider aldaar en Romke v. d. B., 44 jaar, smid te Schet- tens, wordt ten laste gelegd in den na middag van 8 Juni j.l. te hebben geloo- pen op den Zeedijk te Cornwerd, wat verboden terrein is, ’tgeen door waar schuwingsborden is kenbaar gemaakt, zonder daartoe gerechtigd te zijn. Verdachten voeren ter hunner verdedi ging aan, dat er wel een bord geplaatst was aan den voet van den Zeedijk, doch niet op de kruin waar zij zich bevonden. Thans is déér wel een groot bord ge plaatst. De derde verdachte merkt nog op, dat groep is gericht, hij doel had per auto een bezoek aan de Zuiderzeewerken te brengen en dat op dien dag over ’n afstand van 700 M. de weg was opengebroken en zich daar door op de kruin van den Zeedijk be vindende, door twee marechaussé’s werd tuiging. bekeurd. Hij had een paar kennissen, die daar aan het werk waren, gevraagd of de toegang tot den dijk verboden was, wat zij echter niet wisten en had ver wacht, dat het dien eersten dag bij een waarschuwing was gebleven. Verdachten worden er op gewezen, dat een door hekken afgesloten terrein niet voor het publiek toegankelijk is. Voor alle drie luidt de eisch: f 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis. Vonnis: f2 boete, subs. 1 dag hecht. Van de overige zaken, welke bij ver stek werden behandeld, luiden de von nissen als volgt: Overtreding art. 461 Wetb. van Straf recht: Jeltje R., Tjipke van O., beiden te Sneek en Herman B. Jé W. te Harlin gen, allen f 3 boete of 2 dagen hechtenis. Woonwagen op verb, standpl.: Her manns K., zonder vaste woonplaats, 2 maal f2 boete of 2 X 1 dag hechtenis; Geert D., zonder vaste woonplaats f2 boete of l dag hechtenis. Weg bevuilen: Hendrik S. te Parrega, f7 boete of 5 dagen hechtenis. Venten: Jan B. te Zwaagwesteinde, f 1 boete of 1 dag hecht. Winkelsluiting: Jan B. te Stavoren, f 4 boete of 2 dagen hechtenis. Geen rijbewijs en te snel rijden: Hen- drikus H. v. d. M. te Leeuwarden, 2 X f5 boete of 2 X 3 dagen hechtenis. Geen teeken geven: Geert B. te Schet- tens, f 3 boete of 2 dagen hechtenis. Rijwiel zonder licht: Pieter H. te Heidenschap, Douwe v. d .W. te Burg- werd, Jan P. L. en Arend M., belden te Stadskanaal en Pieter Tj. te Arum, allen f2 boete of 1 dag hechtenis; Dirk v. d. M. te Workum f 1 boete of 1 dag hecht. Duitschland. In antwoord op een rondvraag over de quaestie of Duitschland koloniale politiek dient te voeren heeft, naar de „Dresd. Volksztg.” meldt, rijkskanselier Hermann Müller zich onomwonden tegen het bezit van koloniën uitgesproken. Hermann Müller meent in de eerste plaats, dat het Duitsche kapitaal niet krachtig genoeg is om ook koloniale po litiek te kunnen financieren. Ook voor het aanvaarden van een koloniaal mandaat is Hermann Müller niet te vinden. Hij ge looft, dat Duitschland er beter aan zal doen in de mandaten-commissie van den Volkenbond te werken ten bate van de koloniale volken. Daarbij zal het Duitsche aanzien en de Duitsche handel meer gebaat zijn dan bij het bezit van koloniën. Zooals te verwachten was, heeft deze besliste verklaring van Hermann Müller tegen het verkrijgen van koloniën door Duitschland, al dadelijk scherpe critiek uitgelokt. De „D. Kolonialgesellschaft” werpt in de pers reeds de vraag op, of Hermann Müller als partijpoliticus dan wel als re- geeringsvertegenwoordiger heeft gespro- Geslaagden. Onze stadgenoot de heer C. van der Zee, slaagde dezer dagen in Den Haag voor de acte Handteekenen L. O. Mede slaagden de heeren S. Monkel van Oudega en S. Dijkstra van Wom- mels, allen opgeleid door den heer Taco van der Meer, alhier. Tevens slaagde te Utrecht voor het Staatsexamen A (Latijn en Grieksch) on ze vroegere stadgenoot, de heer W. W. van der Velde, thans te Groningen. PINGJUM. Zaterdagavond hield onze kaatsvereeniging, afd. van den Neder- landschen Kaatsbond, een vergadering, waarin werd besloten op 2 September a.s. een groote partij te houden van 24 uit te noodigen spelers. Op 4 September zal de traditoneele le denpartij worden gespeeld. OOSTEREND. De heer F. Guillaume, cand. te Amsterdam-Zuid is beroepen bij zenden menschen wel de schrik- en angst- de Geref. Kerk te Oosterend-Hijdaard. Ongeluk bij het vuurwerk te Amsterdam. Na afloop van het vuurwerk, dat Vrij- dagavond op den Amstel te Amsterdam werd afgestoken, is een gedeelte van het dek van een oude torpedoboot, waarop zich zeer veel toeschouwers bevonden, ingezakt. Ongeveer vijf-en-twintig menschen vie len in het ruim ongeveer 2^ M. diep. Op het vaartuig zoowel als op den wal ontstond een onbeschrijfelijke paniek, die nog verergerd werd doordat de dui- feest, onder leiding van de Permanente Commissie, werd begunstigd door heer lijk zomerweer. Daartoe uitgenoodigd door de P. C. werd door vele inwoners gevlagd, waar door het dorp een feestelijk aanzien had verkregen. De feesten, die gehouden worden op het fraai versierde feestterrein „De Her- tekamp”, welwillend afgestaan door den heer Sietze A. Kooistra, werden Maandagmorgen ingezet met verschil lende wedstrij ien voor schoolgaande stra, 142J4 p., Ie prijs; „Crescendo”, Noordwolde, dir. J. v. d. Walle, 132J£ p., 2e prijs; „Zang en Vriendschap”, Beers, dir. G. Venstra, 1231/2 P-> 2e prijs; „Helje op”, Wommels, dir. L. Hannema, 1221/2 p., 2e prijs; „Z. I. O. L.”, Hempens, dir. H. Siters, 115 p., 3e prijs. Tweede afdeeling: Vrijzinnig Kerk koor, Winsum, dir. Mevr. J. G. Steen beek, 145 p., 2e prijs; „D. I. T. O.”, Scharsterbrug, dir. I. v. Dijk, 122 p., 3e prijs; „Tot Nut en Genoegen”, Bok- sum, dir. G. Venstra, 1211/2 p., 3e prijs. Eerste afdeeling: Gemengd Koor, Molkwerum, dir. W. v. d. Meulen, 137 p., 3e prijs. De prijzen bestonden uit medailles, door verschillende ingezetenen uit ons dorp beschikbaar gesteld. Nadat deze uitslag was bekend ge maakt, spraken de heeren Riemersma en Piekema tot slot ieder nog eenige woorden van bemoediging en dank. De Permanente Commissie kan met groote voldoening terugzien op dezen bij uitstek welgeslaagden feestdag. De aanwezigen waren allen vol lof over de voortreffelijke regeling van een en ander. Vermelden we nog, dat er na afloop van het Zangconcours een opgewekte stemming heerschte op het feestterrein en van tot vermaak een druk gebruik werd ge maakt. Tegen acht uur ’s avonds begaven velen zich naar het electrisch verlichte feestterrein tot bijwoning van het open luchtspel te geven door eenige 1 ste klas artisten, wereldstad-specialiteiten. Mond- en klauwzeer. Gedurende het tijdvak van 22 t.m. 28 de daar aanwezige gelegenheden Ju^ z'jn in de provincie Friesland 86 ge- vallen van mond- en klauwzeer gecon stateerd in de gemeenten: Barradeel, het Bildt (5), Dantumadeel (6), Ferwerdera- deel (11), Franekeradeel, Gaasterland (8), Haskerland, Hem. Oldephaert c.a. (2), Idaarderadeel, Leeuwarderadeel (12) Oostdongeradeel, Opsterland (2), Scho- terland (4), Sloten, Tietjerksteradeel (20), Westdongeradeel (3), Wonsera- deel (4) en Wijmbritseradeel (3). WORKUM, 6 Aug. De ten bate van de Chr. Muziekvereen. „Studio” in het Heidenschap op 1 en 2 Aug. j.l. gehou den bazar is uitstekend geslaagd. De meeste kijklustigen bleken koop lustigen te zijn en daar veel belangstel ling was getoond, kan „Studio” verze kerd zijn van een flink batig saldo. YTENS. De uitslag van de Zondag alhier gehouden kaatspartij Is als volgt: 1ste pr.: B. Heeg, Ytens, H. Veldstra, Leeuwarden en S. Kuperus, Berlikum. 2de prijs: U. Koopal en H. van dei Molen, Leeuwarden en D. van der Meer te Exmorra. 3de prijs: W. Anema, Leeuwarden, Sj. Wiersma, Zurich en J. van Dijk, Wommels. kinderen. Met medewerking van het fanfare corps „Frisia”, dir. J. Gorter, werd vooraf een optocht door het dorp ge houden, waarin behalve de deelnemers aan de wedstrijden, zich ook een aantal gecostumeerde medewerkers van de Matinée bevonden. Op het feestterrein aangekomen werd direct met de wedstrijden aangevangen. De uitslagen hiervan zijn als volgt: Vlaggetje steken, meisjes 6 en 7 jaar: le prijs Joukje Huisman, 2e prijs Ali IJntema. Dubbeltje uit zeepwater halen, meis jes 8 en 9 jaar: le prijs Oedske Bleeker, 2e prijs Eentje IJntema. Knikker op een blaadje, meisjes 10 en 11 jaar: le prijs Houkje de Jong, 2e prijs Grietje de Boer. Talhout rapen, jongens 6 en 7 jaar: le prijs Djurre de Boer, 2e prijs Ruurd v. d. Leij. Zakloopen, jongens 8 en 9 jaar: le prijs Teake Hoitinga, 2e prijs Rommert Visser. Door de ton kruipen, jongens 10 en 11 jaar: le prijs Klaas Elgersma, 2e prijs Bouwe v. d. Berg. Hardloopen meisjes en jongens, 12 jaar en ouder, le prijs Anna de Vries, 2e prijs Anna Bosch, 3e prijs M. de Groot, 4e prijs J Buwalda. Van 111 uur werd in de groote tent op het feestterrein een Matinée ge geven onder leiding van den heer P. Ypeij. Geheel door eigen krachten werd een uitgebreid en met zorg samengesteld programma tot genoegen der talrijke aanwezigen ten uitvoer gebracht. Aan costumes en grimeering was alle zorg besteedt, terwijl de heer A. Hes linga van Bolsward zorg droeg voor uitmuntende pianobegeleiding. De uitstekend geslaagde matinée be wees wel, dat er met ijver gestudeerd is. Hulde aan de dames en heeren, die het publiek zoo hebben doen genieten. De luide bijvalsbetuigingen na ieder nummer waren werkelijk wel verdiend. Ruim twee uur werd wederom een optocht door het dorp gehouden. Voor op ging het fanfarecorps „Frisia”, ge volgd door bestuur en leden der Perma nente Commissie, benevens de leden der onderscheidene zangkoren die deelna men aan het concours. Na aankomst op het feestterrein bleek al spoedig, dat de ruime feesttent het groot aantal belangstellenden niet kon bevatten, zoodat velen zich met een zit- of staanplaats buitèn de tent moes ten behelpen. Na een kort welkomstwoord door den heer A. Piekema, voorzitter der Perm. Com., sprak de heer J. H. Riemersma van Giekerk, eere-voorzitter van het concours en voorzitter van den Bond van Gemengde Zangkoren in Friesland, een openingswoord, waarin hij aanmoe- digde tot beoefening van den zang en den wensch uitsprak, dat allen van dit concours zullen mogen genieten. Die wensch van den heer Riemersma is in alle opzichten vervuld. Met aan dacht werd de uitvoering der verschil lende zangkoren gevolgd. Dat er geno ten is bewees wel het luid applaus na beëindiging van ieder lied. Vooral de nummers van den samen zang door de deelnemende tien koren, onder leiding van den heer T. Meijer van Dronrijp, vielen wel in den smaak en werden dan ook bijzonder mooi ge zongen. Direct na afloop werd door de jury, bestaande uit de heeren A. Alt, Bols- ward, N. D. Hoogslag, Sneek en J. H. Riemersma, Giekerk, bij monde van laatstgenoemde medegedeeld, het aan tal punten vastgesteld voor een derde, tweede en eerste prijs. Dit bedroeg voor de 3e afd. resp. 100, 120 en 140, voor de 2de afd. 110, 130 en 150 en voor de 1ste afd. 120, 140, 160. Hierna volgde de uitslag welke luidt als volgt: Derde afdeeling: „Nut en Nocht”, Holwerd, dir. J. Jouta, 1481/2 P-> prijs; „W. I. K.”, Bozum, dir. S. Sijt- I Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. GROOTE RITTEN SPECIALE PRIJS I Official Ford Dealer BOLSWARD 4 DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen De Bolswardsche Courant en Westergoo Officieel orgaan der gemeenten Bolsward» Wonseradeel en Hennaarderadeel

Bolswards Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1