llllllllllllllllll De Bolswardsche Courant en Westergoo AUTO VERHUUR Uit den Omtrek. BUITENLAND. Stadsnieuws. W. VAN DER WERFF Official Ford Dealer BOLSWARD llllllllllllllllll Gemengd Nieuws. No. 63 Woensdag 15 Augustus 1928 23glg «Jaargang Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD DE OOGSTTIJD. 20 CENT PER K M. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 na- I en d. v.l. Verschjjnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. wijze menschen, wij danken voor die prediking en groeten ul LOLLUM. Ds. A. Feenstra, predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier is beroe pen te Ferwerd. BURGWERD. Tot onderwijzeres aan de Chr. School alhier is benoemd mej. H. de Boer, thans assistente te Hijdaard, welke de benoeming heeft aangenomen. SNEEK. Burgemeester en Wethouders onzer gemeente stellen den Raad voor aan den heer Eijsbouts te Asten (N.-B.) op te dragen de levering van een nieuw carillon met gewichtsaandrijving en mo- toropwinding voor f 12.890. HARLINGEN. Terwijl de vrachtauto, bestuurd door den chauffeur Smit, Za- 1ste prijs: 2de prijs: 3de prijs: 4de prijs: 5de prijs: 6de prijs: Een mijn in het net De van de visscherij te IJmuiden terug gekomen stoomtreiler IJM. 232 (West land) heeft tijdens het visschen op de Noordzee een mijn in het net opgehaald. Met veel beleid heeft de bemanning het gevaarlijke monster uit het net weten te verwijderen, waarna het aan de zee werd terug gegeven. Het weer in Juli. Het Kon. Meteor. Instituut in De Bilt publiceert het volgende overzicht van het weer in Juli. Gemiddeld over de 5 hoofdstations was de ochtendtemperatuur 0.3 graad Celsius te hoog. In de 3 dekaden waren de af wijkingen respectievelijk 1.2 graad be neden, 1.9 graad boven en 0.1 graad bo ven normaal^ De grootste afwijkingen kwamen voor op den 15den en den 4en, respectievelijk 5 graden boven en 4 gra den beneden normaal. Op den 15en was de maximum temperatuur te De Bilt 32.4 graad Celsius; het hoogste maximum, dat te De Bilt is waargenomen, bedraagt 35.6 in Juli 1911. De gemiddelde maximum temperatuur was /2 graad boven, het gemiddelde minimum y2 ëT- beneden nor maal. De neerslag was over het geheele land beneden het gemiddelde, in het noorden 25 tot 30 in het midden 40 tot 50 in het zuiden 30 tot 40 beneden nor maal. Te De Bilt werden 256 uren zonne schijn waargenomen tegen 195 normaal. A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prjjs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontróle. POSTDUIVENNIEUWS. Wedvlucht Venlo, (jonge duiven), 180 KJVI. Voor deze vlucht werden slechts 20 vogels Vrijdag j.l. ingekorfd, welke Zon dagmorgen 7 uur, 10 min. werden losge laten. Hoewel het schitterend vliegweer was, kwamen de vogels zeer traag binnen, slechts 6 vogels kwamen op tijd. De eerste vogel werd reeds geconsta teerd om 9 uur, 40 mln., met een snel heid van pl.m. 70 K.M. per uur. De 2de U len. Wie dezer dagen een reisje maakt door de Noordelijke streken onzer mooie provincie, wordt getroffen door de won derlijke schoonheid van wat men den bouwhoek noemt. Hebt u dat wel eens met een aandach tig oog gadegeslagen? Indien niet, dan zou ik u den raad willen geven om op een vrijen dag, hetzij per fiets, hetzij per locaaltrein die tocht eens te ondernemen. Niet per auto, dat gaat veel te vlug. Dan vliegt het landschap in razende snelheid u voorbij; en wordt uw oog ook te veel vermoeid valn de snelle wisseling der tooneelen. Het is zoo’n dwaling wanneer men meent dat alleen in de vreemde ver te het schoone gezocht moet worden en het genot enkel te verkrijgen is ten koste van de uitgifte van veel geld. Voor wie dit doen kan, lijkt een fietstocht langs de landwegen, en dan niet met het doel om een record te slaan ons het meest aanbe velende. Men neme dan een knapzak op den rug met het meest noodige daarin, late zich voorts door de omstandigheden lei den om af te stappen en te gaan rusten ter bezichtiging van het een of ander, of het houden van een praatje met de lands lieden en om dan te vernachten, zoo het valt. In onze dorpslogementen is het on getwijfeld lang niet zoo prijzig als in de hotels en restaurants der badplaatsen oi van de Hollandsche steden, en die op deze wijze zijn vacantle besteed, zal on getwijfeld verfrischt en verrijkt met veel kennis huiswaarts keeren. Bovenal zal hij daardoor zijn eigen land en eigen pro vincie en eigen volk beter leeren kennen, dat volk met zoo’n eigenaardige geschie denis, en met zoo’n veelzijdig leven. Gelijk gezegd, is het vooral om dezen tijd des jaars zoo buitengewoon mooi in het veld. Alle vruchten staan thans hoog op stam. Naast de mooie, uitgestrekte groene aardappelvelden wordt het oog bekoord door de golvende graanhalmen, zooals deze den voorbijganger alle schij nen toe te wuiven, om zelf al dieper te buigen, naar mate de korrels In de aar gaan zwellen. Opmerkelijk, en een levens les voor elk die opmerken wil, dat de zwaarste aren het diepste buigen, en al leen het looze, het arme, het valsche, dat wel een heele vertooning heeft, maar slechts weinig innerlijke waarde bezit, ’t meeste zich verheft, en trotsch zich uit rekt boven anderen. Gaat het ook niet menigmaal zoo met de menschen? Zij, die werkelijk innerlijke waarde en beteekenis hebben, door hetgeen zij langs den weg van vlijt en inspanning verkre gen, vaak onder zonnebrand en storm geloei, denken er niet aan in ijdele zelf verheffing te roemen in hun bezit, of uit de hoogte neer te zien op anderen, maar zij buigen. Buigen altijd dieper, om in eigen oog altijd minder te worden en ten slotte te komen tot wat eens een groot geleerde aan het einde van al zijn weten schappelijk onderzoek ging zeggen: „Dit weet ik, dat ik niets weet”. Wuivende korenhalmen, met uw ge kroonde aren, gij geeft aan menig mensch een les, die hem in zijn leven van groot De ramp in Indië. Nadere berichten omtrent de ramp op Paloeweh melden, dat de kampongs Ha- wa, Kere, Lito, Calomala, Dlolea, Poa, Wona, Baoe, Lenggo en Wadja onder lava bedolven werden. Margarineindustrle en -verbruik. Het aantal gefabriceerde millioenen K.G. margarine steeg in de jaren 1923 tot 1927 als volgt: 108, 131, 132, 134, 141, de binnenlandsche afzet steeg van 43 tot 62 millioen, het personeel op 15 Sept, van elk der jaren bedroeg 4400, 4900, 5000, 5000 en 5100. Het binnenlandsch margarineverbruik nam per hoofd der bevolking toe van 7.4 K.G. in 1926 tot 8.1 K.G. In 1927. Bij het baden verdronken. Bij Etaples, aan de Fransche kust, zijn twee kinderen eener vacantiekolonie bij het baden verdronken. De geestelijke, die toezicht hield op de kinderen,is bij zijn reddingspogingen eveneens verdronken. Ik had het daar over „zonnebrand” en „stormgeloei”. Ja, want dat koren is niet verkregen, en het rijpt niet, en het wordt niet vol dragen, zonder deze twee, en zoowel het één als het ander is noodlg, om de vrucht in de schuur te verzamelen. Ach, wat denken wij daar vaak weinig aan. ’t Was in deze zelfde dagen van een rijpenden oogst, maar waarin vele grasvelden zoo mistroostig daar heen lagen en zoo’n droevig roode tint vertoonden, dat het op een morgen begon te regenen, en al maar door regende, triest en somber en droef en melancholisch, uit een druilige lucht, straks met een vliegend zwerk. Toen waren het de menschen die morden. „Al weer regen”, zeiden zij. En ze zou den dien dag juist uit. En men zou feest vieren en kampeeren, en zwemmen, en zeilen en allerlei andere uitstapjes ma ken en nu dit. „Mislijk weer”, werd er gezegd. „Raar weer”, schold een ander. „Nogal gezellig”, spotte een derde in ver beten woede en weer een ander vond dat men maar op bed moest gaan, de ge maakte plannen waren toch allen in dui gen gevallen, en de dag was toch voot goed bedorven. Geen gedachte aan den zegen die verspreid werd. Geen oog voor de veldvrucht, die dankbaar genoot van de verkwikking en daardoor nieuwe le venskracht kreeg; geen besef dat een milde regen op het dorstig aardrijk een kapitaal voor mensch en beest vertegen- vogel werd geconstateerd om 10 uur, 29 mln. De uitslag is als volgt: W. K. Hoekstra. D. Bangma. D. Ruyter. D. Bangma. D. Bangma. I. Gerritsma. Zondag a.s. wedvlucht Roermond met jonge duiven. Inkorfgeld bedraagt 15 cent. Inkorving Vrijdagavond acht uur bij J. Witteveen. WORKUM, 13 Augustus 1928. Za terdag j.l. des namiddags te 6 uur had te Oudemirdum een vriendschappelijke korfbalwedstrijd plaats tusschen de korfbalclubs „Actief” van Oudemirdum en „Jong-Frisia” van Workum. Bij den aanvang was „Jong-Frisia’* overwegend sterker en benutte deze overmacht door tweemaal achter elkaar te doelen. Hierna kwam „Actief” lang zamerhand beter in ’t spel en in ’t laatst was deze zelfs sterker. Geen der beide clubs wist echter meer te doelen, zoodat het einde kwam met een 20 overwin ning voor „Jong-Frisia”. ’t Was een aardige middag en we ho pen, dat de korfbalsport in deze ge meente meer en meer mag opbloeien. Rijkslandbouwhuishoudschool B. en W. van Deventer zullen den raad voorstellen, voor de aldaar op te rich ten Rijkslandbouwhuishoudschool een gebouw te stichten, waarvan de kosten met inbegrip van den grond maximum f 100.000 zullen bedragen. Het rijk draagt de verdere kosten en betaalt bovendien jaarlijks 2 van de stichtingskosten als huur. Een monument voor Gustave EiffeL Te Parijs heeft zich een commissie ge vormd ten doel hebbende ter herinnering aan den ontwerper van den Eiffeltoren den ingenieur Gustave Eiffel een monu ment op te richten. Aan den voet van den Noorder pijler van den toren, op het Champ-de-Mars, zal dit monument geplaatst worden. Het Britsche Rijk. Bridgeman, de eerste lord der admi raliteit, heeft verklaard, dat er niets waar is van het gerucht, dat de aanbe steding van de vlootbasis van Singa- pora zou worden uitgesteld met het oog op de a.s. bijeenkomst te Parijs voor de onderteekening van het pact van Kel- log. Er is geen uitstel geweest, dat ver meden had kunnen worden, de regee- ring heeft haar politiek niet gewijzigd en de bijeenkomst te Parijs heeft op de zaak volstrekt geen invloed gehad. Een klein uitstel is ontstaan bij de voltooiing der contracten, naar aanleiding van pun ten van ondergeschikt belang, waarom trent tusschen de admiraliteit en ae schatkist verschil van meening bestond, doch deze zijn thans op weg naar een oplossing en de aangelegenheid wordt geregeld overeenkomstig het gemaakte plan. Bridgeman verklaarde, dat Engeland meer had gedaan voor de ontwapening dan eenig ander land. Het moest de vrijheid der zee bewaren of de kans loo- pen binnen ongeveer twee maanden den hongerdood te sterven. Het voorstel Kellogg is slechts een an dere vorm voor het voorstel, dat Enge land een jaar geleden te Genève heeft ingediend. HARLINGEN. Ds. H. A .Leenmans, predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier, heeft met ingang van 1 November a.s. emeritaat aangevraagd. Zijn Eerwaarde zal dan ruim 58 jaar het evangelie hebben gediend, waarvan meer dan 50 jaar hier ter stede. waarin opgenomen Duitschland. Ter gelegenheid van de negende her denking van het in werking treden van de grondwet van Weimar heeft Zater dag in den Rijksdag een plechtige bij eenkomst plaats gehad, waaraan, als gebruikelijk, ook rijkspresident Hinden burg heeft deelgenomen. Nadat de vroegere sociaal-democra- tische minister van Justitie prof. Rad- bruch en de tegenwoordige rijkskanse- lier Hermann Müller het woord hadden gevoerd inspecteerde Hindenburg voor het front van den Rijksdag een eere- compagnie van de rijksweer. Op de Platz der Republik, het groote plein voor het Rijksdaggebouw, waren tienduizenden samengestroomd om dit indrukwekkend schouwspel bij te wo nen .Het Rijksdaggebouw was feestelijk met vlaggen en groen versierd. Ook in de straten, aan de particuliere wonin gen, zag men tal van republikeinsche vlaggen wapperen. Voorts waren de trams, de omnibussen en de ingangen van den ondergrond met republikein sche kleuren gesierd. Des avonds heeft in de Kroloper de gemeenschappelijke viering van dezen dag door de rijksregeering, de Pruisi sche regeering en het gemeentebestuur van Berlijn plaats gehad, waarbij de eerste burgemeester van Berlijn, dr. Böss als feestredenaar optrad. Na af loop van deze plechtige bijeenkomst werd ten aanschouwe van honderddui zenden een fakkeloptocht gehouden. Ook in het rijk hebben overal feestelijke bijeenkomsten plaats gehad. België. Op het Internationaal Socialistisch Congres, te Brussel gehouden, deed Vandervelde voorlezing van het mani fest, dat door de politieke commissie is uitgewerkt. Het manifest zegt, dat niettegen staande de beloften van de regeeringen de vrede in de wereld nog niet verze kerd is; het kapitalisme is agressiever dan ooit. Het pact van Kellog is ver drongen door onaanvaardbare reserves van sommige regeeringen en verder verzwakt doordat de Sovjet-unie is bui tengesloten. Het zal een doode letter blijven, als de arbeiders zich niet ein delijk aaneensluiten om de politieke macht te veroveren, teneinde het pact zonder uitzondering tot de geheele we reld uit te breiden. Het manifest doet een beroep op de arbeiders van de geheele wereld in den strijd tegen het overwicht van het ka pitalisme en de dictatuur, uit welke richting die ook komt. Bauer (Oostenrijk) bespreekt het manifest gunstig. Vincent Auriol (Frankrijk) zegt, dat het beoogt de plaats vast te stellen van het proletariaat in de tegenwoordige wereld. Zyromski (Frankrijk) betreurt de af wezigheid van de Bulgaarsche delega tie. Panken (Ver. Staten) steunt het manifest en ontmaskert de bluf van het Amerikaansch kapitalisme, dat 10 mil- lioeni arbeiders niet naar behooren laat verdienen. .JJet manifest wordt daarna met alge- mèene stemmen aangenomen. Het Con gres sluit met het zingen van de Inter nationale. In alle kerken van Engeland zal op 26 Augustus worden gebeden voor het welslagen van het vredespact, terwijl van de kansels over de beteekenis van het pact zal worden gesproken. De Primaat van Ierland heeft be paald dat op den Isten Zondag in Sep tember een dankdag voor de ondertee kening van het pact zal worden gehou den. Een jachtpartij. Te Culemborg logeeren op het oogen- blik de hertog en hertogin de Nemours, leden van het oude koningshuis van Frankrijk. Het gezelschap is te Culemborg, om aan een jachtpartij, die in de omgeving wordt gehouden, deel te nemen. WORKUM. Uitslag der op Vrijdag 1.1. gehouden loting voor de nationale militie. 35. Adema Sjoerd. 2. Bajema Otto. 16. de Boer Sijbolt Wiepke. 11. Boersma Gerrit. 22. Bokma Jan. Broederd. v.g. 17. Buma Doeke. Broederd. v.l. 15. Dijkstra Jari. Broederd. v. 1. 29. Feenstra Keimpe. 23. Flapper Reijer. Broederd. v.g. 1. Fokkens Klaas. 8. de Groot Age. 21. Haanstra Jan. Broederd. v.l. 27. Heins Albertus. 20. Huitema Theodoor. 12. de Jong Lijkele. broederd. v.l. 19. Kransen Diemer. Broederd. v.g. 10. v. d. Meer Thomas Christianus, Broederd. v.l. 31. van <?er Meulen Uilke. 14. Minks Sijmon. 18. Noordenbos Johannes. 32. Regeling Meije. 30. Rijpma Rein. Geestelijke. 7. Sikkes Jan. 25. Speerstra Eize. 9. Spijksma Hendrik. Broederd. 4. Visser Willem. 3. Vlas Marten. Broederd. v.l. 33. de Vreeze Lodewijk, Broederd. v.l. 24. de Vries Albert. 34. de Vries Teede. 6. Westerman Pieten 5. Wiersma Jelte. 5. Wiersma Jelte. 28. de Wit Cornelis. 26. IJntema Haije. 13. Zeilstra Schelte. Broederd. v.l. terdagmorgen de Lanen passeerde, schoot een 4-jarig zoontje van den heer H. Krol de deur uit. Het knaapje had het ongeluk onder de auto te geraken en werd zwaar aan het hoofdje verwond opgenomen. Het jongetje was Zaterdagavond nog bewusteloos; men vreest voor hersen schudding. Volgens ooggetuigen treft den chauf feur geen schuld. woordigt, niet in cijfers uit te drukken en met geen goud te betalen. Want daar rijpt nu eenmaal in het rijk der natuur geen degelijke vrucht, zonder regenvla gen en stormgeloei, en deze zijn even onmisbaar als de koesterende zonnestra len die de vrucht gaan stoven, tot zij de levensvolheid bezit, en gereed is voor den oogst. Gaat het ook niet eveneens zoo met ons menschen, en worden ook wij niet gevormd door allerlei levensom standigheden; blijde en droeve, zonne schijn en stormvlaag; het bruiloftskleed en ook het rouwgewaad? En zijn in den regel niet dat de diepste levens, die on der al deze gebeurtenissen geleerd heb ben om op te merken, en winste te doen met hetgeen op den levensweg tegen kwam? Wel is waar niet altijd even be geerlijk, maar nimmer waardeloos. Wat moet die landman den tijd van zijn gewas kennen. Wat moet hij een ver stand van de veldvruchten hebben. Wat moet hij onafgebroken zijn gedachten over de velden laten gaan, en weten wan neer het tijd is, om den sikkel aan te slaan, of de greep in den grond te ste ken om de aardappels te oogsten, of het repelkleed over het veld uit te spreiden om het vlas te repelen, en van den korrel te ontdoen, of den zwingel te slaan en het koolzaad te dorschen. Hebt u het nog nooit gezien? Och, ga dan eens kijken,, het is de moeite waard om er acht op te geven. En elke vrucht wordt naar zijn aard behandeld, en geoogst en geborgen en steeds gezorgd, dat niets verloren gaat. Ook het kleine, het misvormde, het onvolkomene dat niet tot volle ontwik keling kwam, heeft nog waarde, en niets wordt achteloos weg geworpen. Niets, dan alléén het onkruid en waarin mis schien toch óók nog veel meer levens kracht en geneeswaarde schuilt, dan ve len denken, en zelfs de wetenschap tot heden bekend is. Hier ligt nog een uitgebreid gebied van onderzoek. We durven zelfs de ver onderstelling uitspreken, dat veel, het welk tot op heden als nutteloos en van geenerlel waarde werd weggeworpen, over tien of twintig jaar misschien zal blijken van beteekenis te zijn, en mets vruchteloos zijne plaats besloot. Evenwel, het waardelooze gaat weg, en wordt met vuur verbrand. Tot in wor tel en tak vernietigd, om niet meer scha delijk te zijn en een volgend gewas, op een ander jaar, in zijn groei en ontwik keling te beletten. En het goede zaad wordt samen vergaderd, en de schuren ingedragen, om straks te dienen tot voe ding van mensch en dier, en daardoor bij het leven te behouden, alles, wat van het veld moet eten. Want ten slotte is het toch zoo, dat zelfs de koningen der aar de van het veld worden gediend. Het moet uit de aarde komen, wat ons allen bij het leven kan doen blijven, en hoe dieper dit tot ons doordringt, van hoe meer beteekenis ons de dagen des Oog- stes zullen zijn. Ten slotte. Gelijk daar buiten op de velden in deze dagen alles rijpt voor den oogst, en de landman de sikkel aanslaat om bijeen te verzamelen wat verkregen werd, en waarde heeft, zoo Is ons aller nut kan zijn. En wij, groote, verstandige leven, rijpende voor de toekomst, waarin wijze menschen, wij danken voor die eik zal wegdragen wat hij heeft gezaaid, en Ontvangen naar dat hij heeft gedaan. Dat is de wet van het leven. Dat is de prediking van dezen tijd; dat kan de vrucht zijn van een aandachtige, en leer rijke beschouwing van de dagen des oogstes. DE JONG s NIEUWSBLAD de aat len n9 lien niet ring Xug. ijzer rers, /er- len, een icht- pen- Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Wij er :re- de litie zers, d. 2 zan ind er en, NIEUWE 6-PERS. WAGENS. GROOTE RITTEN SPECIALE PRIJS I i de len. den r de in kort ;di9 ij er I ictie mij ■ge il ctie iit- Bij er - is list :k- is eer ur- der

Bolswards Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1