Illlllllllllllllll Illlllllllllllllll De Bolsvardsche Courant en Westergoo AUTO VERHUUR BUITENLAND. W. VAN DER WERFF Stadsnieuws. No. 65 Woensdag 22 Augustus 1928 23= Jaargang Uitgever A. J. 3SINGA, Marktstraat, BOLSWARD INDRUKKEN. 20 CENT PER K.M. Officiéél orgaan ier gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 en 4 Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. ministers vóór het bouwen van den krui ser hebben gestemd, maar waarin tevens nadrukkelijk wordt verklaard, dat deze ministers in het belang van de arbeiders klasse in het kabinet moeten blijven. Deze motie is niet met algemeene Officieel wordt medegedeeld, dat de admiraliteit aan de Sovjetregeerlng heeft verzocht om het stoffelijk overschot van de 40 mannen, die met de L 55, welke dezer dagen door sovjettreilers werd ont dekt, waren verdwenen, naar Groot-Brit- tannië te zenden. A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. Het Britsche Rijk. Het officieel communique omtrent de luchtmanoeuvres, welke de vorige week boven Londen plaats hadden, zegt, dat van de gedurende vier nachten uitgevoer de luchtaanvallen er slechts negen aan het wakend oog der verdedigers ontsnap ten. Er werden 171 bombardementsvlieg tuigen neergeschoten door de verdedi- gingsvliegtuigen, die zelf 139 gevechts vliegtuigen verloren. De doorvlogen af stand bedraagt 250.000 mijlen, het totale gewicht der geworpen bommen 200 ton. Naar schatting werden slechts 20 bombardementsvliegtuigen door afweer- kanonnen neergehaald. Wind en wolken begunstigden over het algemeen de aan vallers overdag, terwijl de verdedigers tegen het vallen van den avond in de gunstigste positie waren. Het onderscheppen van bombarde mentsvliegtuigen door gevechtsvliegtui gen toont sinds verleden jaar een groote verbetering, evenals het besturen en het gebruik maken van wolken door bombar dementsvliegtuigen. echter bleven ver in de minderheid. Samenvattend kan men zeggen, dat al les bij het oude blijft. De pantserkruiser wordt gebouwd, en de roode ministers behouden hun portefeuille, maar men lean niet beweren, dat het gezag van Her mann Müller en van de drie andere so cialistische ministers door dit incident is gestegen. Integendeel! Betreffendd de uitnoodiging van dr. Stresemann voor de onderteekening van het pact-Kellogg wordt bekend, dat de uitnoodiging tot den minister persoonlijk is gericht. Er zullen dan ook geen andere leidende ambtenaren van het departement van Buitenlandsche Zaken den minister vergezellen. Eenigerlei onderhandelingen met de Fransche regeering over quaesties van algemeene politiek staan dan ook niet op het programma, maar desniettegenstaan de zal er vermoedelijk toch wel gelegen heid zijn zoodanige onderhandelingen te voeren. Frankrijk. De „Information” vestigt er in verband met Stresemann’s komst te Parijs de aandacht op, dat dit de eerste keer is na den wereldoorlog, dat een Duitsch minis ter van buitenlandsche zaken in Frankrijk wordt ontvangen. De heer Stresemann, die, evenals de heer Briand aanhanger is van een doel bewuste Fransch-Duitsche toenaderings politiek, zegt het blad, zal zonder twijfel tegenover den heer Poincaré zijn ideeën uiteen zetten betreffende een quaestie, die hem bizonder aan het hart ligt, n.l. die van de ontruiming van den linker- Rijnoever. Het schijnt logisch^ dat de schuldenkwestie met Kellogg eveneens besproken zal worden. Ondanks alles is het immers ondenkbaar, dat twee vrien den, schuldenaar en crediteur, urenlang van gedachten wisselen zonder een hun nauw aan het hart liggend onderwerp aan te roeren. De Fransche regeering moet in verband met deze samenkomst wel degelijk het oog gericht houden op alle belangrijke vraagstukken, die in den loop der besprekingen behandeld zouden kunnen worden. Het blad besluit: Het is ongetwijfeld aan de hand van deze en dergelijke overwegingen, dat de heer Poincaré zijn collega’s verzocht heeft reeds op 23 Augustus, in plaats van op 1 September een ministerraad te hou den, en wel te Parijs, in plaats van te Sampigny, gelijk aanvankelijk besloten was. wellicht een vertoonirj om u te vangen in een net; het was in manoeuvre om langs dezen weg een aker doel te berei ken; ’t was vergutsel meer niet, en jonge leden opgewekt, pogingen te doen om nieuwe actieve leden tot de club te doen toetreden. Opgemerkt wordt, dat de weinige ge legenheid tot oefenen een belemmering is voor het verkrijgen van nieuwe leden. Bij de rondvraag wordt het bestuur dank gebracht voor zijn veelvuldige be moeiingen in het belang der club, mede- deeling gedaan, dat bij de sportdemon- straties op 12 September a.s. een voet balwedstrijd zal worden gehouden en ge wezen op de plicht steeds deel te nemen aan de competities van den F. V B., die dit seizoen aanmerkelijk worden uitge breid. De voorzitter deelt mede, dat aan het vraagstuk terrein hard wordt gewerkt. Hij verzoekt allen zorg te dragen voor een goede orde bij de wedstrijden en sluit de vergadering met den wensch op een succesvol seizoen voor de club als goede propaganda voor het voetbalspel. Duitschland. Zooals onze fezes bekend zal zijn, hebben de comnursten in Duitschland den laatsten tijd metveel kabaal een op hitsende campagne gvoerd naar aanlei ding van den bcuv van een nieuwen pantserkruiser, wairbj het niet ontbrak aan beschuldigingen tan het adres der socialistische ministers, die vóór het bou wen van den kriiser lebben gestemd. Toch is de me zoovtel spanning tege moet geziene v<rgadetng van de soci- aal-democratisde Rijksiagfractie en van en gewonnen hebben. Doch het kan 'clen partijraad,lie Zaterdag werd gehou den, met een tsser afgeloopen. Toen de vegadering te 10 uur werd geopend, bleé de deelreming belangrijk grooter te zin dan ma had verwacht. Ten naaste ij 180 leder van de fractie en van den partijraad wiren uit hun va- interesse schijnbaar oor uwe belangen, men het betreurt, dat de socialistische Van die koudbloage menschen mis schien die eerder afooten dan aantrek ken; wier tegenwooiigheid nu juist niet een feestvreugde vhoogt, en van wie ge niet zeggen kuntat zij feestnummers zijn. Maar die oncf dat stoere, stille, Kaatsvereen. „Bolsward’. Voor de kaatspartij op 5 September a.s. van 30 ultgenoodigde kaatsers, heb ben de volgende spelers zich alreeds aan gegeven: T. Zijlstra, Metslawier; J. van der Leij, Berlikum; R. Werkhoven, Franeker; I. Jousma, Dokkum; Chr. van der Woude, Franeker; S. Zijlstra Beetgum; N. Koop- mans, Leeuwarden; G. de Vries, Tzum- marum; I. Roukema, Wommels; R. Reit- sma, Witmarsum; K. Kuiken, St. Jac. Pa rochie; G. Koster, Dokkum; K. Kooistra. Dokkum; D. de Bildt, St. Jac. Parochie; H. Jepma, Mantgum. waarin opgenomen Jaarvergadering. De Voetbalclub „C. A. B.” hield Maan dagavond in café Hoekstra haar alge meene jaarvergadering. De voorzitter, de heer R. van der Meu- len, opende de vergadering met een har telijk en sportief welkomstwoord, waarin hij het tweede elftal van C. A. B. geluk wenscht met het door hem in het vorig seizoen behaalde kampioenschap. Spre ker hoopt dat het a.s. seizoen nieuwe lauweren voor C. A. B. zal brengen, dat dé training goede gevolgen'zal hebben, zegt dat het bestuur alles >acht te doen wat de voetbalsport kan bevorderen en verwacht, dat de tegenwerking, die de club ondervindt, een prikkel voor de le den zal zijn om het clubleven en het spel tot hun recht te doen komen. Hij wijst op de weinige gelegenheid tot oefenen, waardoor vooral in het begin van het sei zoen goed succes uitblijft. Spreker is zeer voldaan over den steun en sympathie die de club in het vorige seizoen heeft ontvangen, brengt dank aan allen die door hunne toewijding en werk zaamheden de belangen der club hebben gediend, hoopt ook in dit seizoen op den steun van alle leden en noodigt uit tot zakelijke bespreking in deze jaarvergade ring, die hij beschouwt als de officieele opening van het seizoen. De secretaris, de heer H. Huisman, leest daarna de notulen der vorige jaar vergadering, die onder dankzegging wor den goedgekeurd en vastgesteld. Hierna doet de secretaris lezing van een uitvoerig en keurig jaarverslag, daj met stille aandacht wordt gevolgd, van de aanwezigen een luid applaus verwierf en waarvoor den heer Huisman, die al sedert de oprichting de functie van secretaris heeft waargenomen, door den voorzitter een woord van warmen dank wordt gebracht. Aan de orde is thans het rapport der kas-commissie, de heeren M. Brandsma en D. van der Klei. Bij monde van laatst genoemde wordt medegedeeld, dat de commissie alles nauwkeurig heeft nage zien en tot haar genoegen bemerkte, dat het vermogen der club met f 130 is voor uitgegaan. Met een paar wenken ten goede brengen zij dank aan den penning meester voor zijn beheer. De voorzitter licht de oorzaak van de gunstige financieele resultaten nader toe, waaruit blijkt, dat het bestuur op de kleintjes weet te passen. Uit het verslag van den penningmees ter, den heer J. v. d. Oever, blijkt, dat de ontvangsten hebben bedragen f715.12, de uitgaven f583.34, batig saldo alzoo f 131.78. Den penningmeester en kascommissie wordt dank gebracht voor hunne bemoei ingen in het belang der club. Bij de nu volgende bestuursverkiezing worden de aftredende bestuursleden, de heeren R. vaft 'der Meulen, H. Huisman, J. van den Oever en J. Wijma bij accla matie herkozen. In de plaats van den heer H. de Vries, die zich niet weer herkies baar stelde en wie dank werd gebracht voor hetgeen hij heeft gedaan, wordt de heer J. van der Klei gekozen. Tot leden der elftalcommissie worden gekozen de heeren G. van Doesburg, D. van der Klei en J. Wijma, terwijl eerst genoemde wordt herkozen tot commis saris van materiaal. Besloten wordt, dat de club met twee elftallen zal deelnemen aan de compe tities van den F. V. B. In verband met dit besluit worden de Vischwedstrijd. Onder begunstiging van mooi zomer weer vertrok de vischclub „Ons Genoe gen” alhier, Zondagmorgen naar ’t ge deelte Workumervaart achter Parrega, waar de 4e vischwedstrijd werd gehou den. Na 4 uren te hebben gevischt, wa ren door de 19 deelnemende leden 20 baarzen boven de wettelijke maat ge vangen. De prijzen konden dus worden uit gereikt en vielen ten deel aan: le prijs: G. Tigchelaar met een baars van 25 C.M.1; 2e prijs: R. v. d. Schaaf; 3e prijs: J. Adema; 4e prijs: R. v. d. Schaaf Jr. (na lo ting)) 5e prijs: Tj. Groenewold; 6e prijs: N. Ebbendorf; 7e prijs: P. Brakels; 8e prijs: P. de Wit Fzn. De prijzen bestonden uit huishoude lijke artikelen. ’s Namiddags 1 uur meerde men aan de Kade, welvoldaan over de in alle op zichten geslaagden wedstrijd. Postdutvennieuws. Wedvlucht Roermond (200 K.M.) Jonge duiven. Precies 7 uur werden de vogels in vrijheid gesteld, met heldere lucht. Aan gezien het schitterend vliegweer was, gelooven wij niet, dat er duiven ver speeld zijn. De eerste vogel werd ge constateerd om 10 u. 37 min. 11 sec. snelheid 56 K.M. per uur. Eigenaar D. Bangma. De uitslag is als volgt: le prijs: D. Bangma aank. duif 10 u. 37 min. 11 sec. 2e prijs: D. Bangma, aank. duif 10 u. 40 min. 34 sec. 3e prijs: D. Ruyter, aank. duif 10 u. 41 min. 22 sec. 4e prijs: J. Andriesma, aank. duif 10 11 A.A. min 17 qpp 5e prijs: W. Veltman, aank. duif 10 u. 44 min. 30 sec. 6e prijs: H. Hermanides, aank. duif 10 u. 45 min. 9 sec. 7e prijs: D. Bangma, aank. duif 10 u. 48 min. 27 sec. 8e prijs: H. Hermanides, aank. duif 11 u. 13 min. 26 sec. 9e prijs: D. Ruyter, aank duif 11 u. 39 min. 37 sec. Zondag a.s. de finale met jonge dui ven vanaf Eysden, 240 K.M. Ook zal Zondag a.s. vanaf dit station met oude duiven gevlogen worden inplaats vanaf Noyon, daar met zoo weinig oude dui ven de verzendkosten naar Frankrijk veel te duur zijn. Voor deze vlucht (oude duiven) is als eerste prijs uitge-« loofd een groote vergulde medaille. Vrijdagavond 8 uur inkorving bij den heer J. Witteveen. Het inkorfgeld voor de oude duiven bedraagt 15 ct., voor de jonge duiven die aan de jubileumsvlucht deelnemen 35 cent. Natuurlijk kunnen ook jonge vogels meegegeven worden die niet aan de jubileumsvlucht meedoen, dan is het inkorfgeld ook 15 cent. strakke, stramme gaat een gouden hart stemmen aangenomen, de tegenstemmers met zich om drag*, trouw en teer en diep, geschikt om enulzen op te bouwen Ik heb menschei leeren kennen, die voor allen altijd ein lief waren. Steeds een glimlach op lt gelaat; altijd een vroolijk woord ope lippen en naar het scheen de lieftalligiid zelf. Die met zul ke karakters dageks moesten omgaan, wisten wel beter, kwamen meermalen tot andere ervariren. En ik heb óók nnschen leeren kennen van die schijnbaaongenaakbare perso nen, die niet zoo tpedige geneigd waren een blik in hun inerlijk leven te doen slaan, maar latei :ch deden kennen als vrienden op wie gbouwd kon worden, niet alleen in devde van het leven, toen van alle kanten vendenhanden werden toegestoken, maar ok toen de tegenslag kwam, en het leveshuis tot in zijn bind- ten begon te kraka en de groote massa pp een afstand gg staan om te zien hoe het afloopen zu. Hebt u wel een dat verhaal gehoord van die familie vajob? U weet wel, Job van wien verhaakwordt hoe hij in wei nige oogenblikkeivan al zijn schatten beroofd, en strd-arm werd, om ten slotte op een metioop aan te landen, en in wien wij foben, althans tot op zekere hoogte, deplossing van het lij- densprobleem. Nu toen die Job nog in zijn goeden doen as, de rijke boer, en de groot-grondbeiter, en de machtige veehouder, en de ike vader van schoo- ne kinderen, toenvas elk er op gesteld om familie van hei te mogen zijn en te kunnen zeggen: Job is mijn oom.” Maar toen hij nde misère kwam e al zijn liefhebben an verre kwamen te staan, en zoognamde vrienden een week lang in tareid zwijgen tegenover hem zaten, als aa toen ging vrager „Bent u ook geer fmilie van hem?” dan klonk het heel iecheiden: „Mijn oom Job, schrijft zijn nam i.ret een p.” Wel ja, zoo kan het <ï>ken ook dat geeft een indruk! Om al deze relenn is het daarom ech ter verstandig, zichniet al te zeer door zijn indrukken te ten overheerschen, en allerminst om denersten indruk, als de steeds juiste te behouwen. Hier kan een vergissing plrts hebben, met ern stige gevolgen. Aarom is dit in de meeste gevallen lesregel: Neem de din gen nuchter op. Vwacht nooit te veel en bezie de werkdkheid niet door een gekleurd glas. Kor daarbij persoonlijk, precies zooals gij ^t, en vrees er voor, dat een ander mttu bedrogen wordt, omdat gij niet kon zooals gij zljt. Niet zelden blijkt juist dtgene, waarvan men geen verwachting o hope had, en dat waardeloos leek, ene beteekenis voor het leven te herbn van onschatbare waarde. En de sdionste paarlen liggen in de diepte. aan een geheel ander gegeven dan aan u. Gevaarlijke mensen zijn het, die o zoo licht degenen dêgeen kwaad ver moeden en zelf in hl bedoelen oprecty zijn, in hinderlaag kken, om hem te brengen waar zij niefzillen zijn. En het kan ook iders. ’t Kag, ook wezen, dat ge ieman ontmoet met iets hoekigs in heel ft optreden. Geen vriendelijke woordenalthans niet in die mate, dat het in et oog loopt, geen sprekende oogen, een belangstellend vragen naar uw ontandigheden; geen cantieoorden naar Berlijn teruggekeerd om aan de besprekingen deel te nemen, i o.w. ook de rijkskanselier Hermann Muller en de ministers Severing en Hilferding. i straks wordt dat alk in gelijke mate, Alleen minister Wissell ontbrak op het appèl. i De langdurige debatten droegen een 1 vrij rustig karakter, rustiger in ieder ge- val dan men, gezien de algemeene op winding in arbeiderskringen en de scher pe moties, die met name in Saksen, de laatste dagen schering en inslag zijn ge»- weest, had durven verwachten. Hermann Müller verdedigde de hou ding van de roode ministers. Aan het slot van de vergadering werd een motie aangenomen, waarin wel is waar nog eens wordt verzekerd, hoezeer De mensch leeft bij indrukken. Deze indrukken beïnvloeden zijn denkvermo gen en vormen niet zelden den grondslag van zijrf' besluiten. Ge bevindt u ergens in een vreemde omgeving. Als ih de morgenvroegte de slaap is geweken, werpt ge de deuren en ramen van uw slaapvertrek open, in de hoop op een vroolijken dag vol leven en zonneschijn. En het eerste wat gij ziet is een donkere, sombere lucht, waaruit de regen gestadig neerstroomt, en die alles een troostloozen aanblik geeft. Laat over datzelfde landschap de gouden zon nestralen glanzen om in een tinteling van verwen en kleuren de schoonheid van de natuur in al haar grootschheid en pracht te doen uitkomen, en gij wordt verrukt van dat tooneel, en wordt niet moede dit te bewonderen, en roemt de heerlijk heid die allerwege u tegenstraalt, maar als het een dag van regen en wind en slijkerige, vuile straten is, dan voelt gij neiging om u af te wenden van wat daar buiten is te zien, om u over te geven aan een sombere stemming en het te betreu ren, dat gij uw tijd en uw geld hebt uit gegeven, voor iets dat heelemaal geen bekoring heeft. En wanneer het eens we zen mocht dat gedurende uw gansche verblijf in den vreemde wind en regen schijnen krijgertje te spelen, en dag op dag uwe vacantiestemming bijv, bedor ven wordt door een slechte weersgesteld heid, dan is het honderd om één, of ge komt thuis en vertelt daar aan uwe vrienden en kennissen, dat het „niets ger daan” was en het u daar ginds erg te genviel. De indruk die u kreeg was ver keerd. Hetzelfde kan ook gezegd worden van personen. Ge zijt schriftelijk met iemand in relatie getreden en zoekt verdere kennismaking. Neen, dat behoeft nu niet te zijn een ver dekt huwelijksaanzoek, „volgens den meer en meer gebruikelijken weg”, om een uitdrukking aan te halen, die daar nog al eens bij te pas komt en vermoe delijk als aanbeveling, ook als aanmoe diging van begeerige candidaten dienen moet, maar dat heeft betrekking op alle ontmoetingen. Bijv, gij hebt een afspraak. Gij zoekt een compagnon; ge begeert een vriend; ge hebt ergens gesolliciteerd en krijgt nu bericht van overkomst. Onwillekeurig maakt men zich een voorstelling van den man of de vrouw, die men denkt te spre ken. Of hij of zij groot is, of klein, zwart of blond, jong of oud, corpulent of naar de mode, vriendelijk en voorkomend, ot misschien stuursch en terughoudend, en uit-de-hoogte. En op weg daarheen wordt zoo ongeveer het program opge maakt van hetgeen gezegd zal worden. Eerst de ontmoeting, en dan de voorstel ling, en dan de samenspreking waarbij die en die onderwerpen speciaal onder de aandacht zullen worden gebracht, en dat en dat zal worden gevraagd. Maar nu komt het geheel apders. De persoon die men tegen kwam was in menig opzicht geheel het omgekeerde van wat men zich had vcorgesteld, en de teleurstelling daarbij misschien zóó groot, dat van heel dat voorgenomen ge sprek niets terecht kwam, en men latei moest erkennen zeer onbevredigd te zijn, omdat..., nu ja, omdat men een geheel andere voorstelling had gehad, en omdat de indruk niet gunstig was, en dientenge volge verzuimd werd te zeggen, wat men wel als noödzakehjk had geacht, en waarvan de gevoUen dan ook niet .uit bleven. Elk voor rich kan uit eigen erva ring deze voorbeelden vermeerderen, zoowel ten goede als ten kwade, in zijn voordeel, zoowel als in zijn nadeel, als een verrassing zoowel als tot een teleur stelling en niet één die zal willen ontken nen dat vooral van een eersten indruk ontzaggelijk 'eel kan afhangen. Zelfs kan deze beslissend zijn voor heel het verdere level en voor de richting waarin dit geleid vordt. Toch kan het zijn dat de eerste indruk niet altijd de juiste is, en men zich ver gist. Ge £unt iemand ontmoeten, die u in elk opzicht bevalt, en als met open armen ontvangt. Hartelijk, en vriendelijk, en voorkomend, en in elk opzicht direct met u thuis alsof ge familie waart, en gij geeft u óók, aangetrokken door zoo’n open gelaat, zoo’n vroolijken lach, zoo’n gul onthaal, en ge hebt u zelf al gezegd, dat er toch verbazend aardige menschen in de wereld zijn, die je zóó maar inpal men óók zijn, dat van achteren blijkt, hoe al dat uitwendig vertoon, moest dienen als blanketsel, om te verbergen wat minder mooi was, en dat achter die hartelijkheid en gulheid iets anders lag, maar dat géén karakter genoemd kan worden, ’t Was 1 Je s- o- JONGS NIEUWSBLAD Leesgeld fr. p. p. per hall jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. NIEUWE 6-PERS. S WAGENS. s GROOTE RITTEN SPECIALE PRIJS! Official Ford Dealer BÓLS WARD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1