llllllllllllllllll llllllllllllllllll H. L. STRAAT EXPOSITIE De Bolswardsche Courant en Westergoo J J 1 'i AUTO VERHUUR Tandarts NUK te BOLSWARD 3 B (JITENLA ND. Stadsnieuws. W. VAN DER WERFF Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD 'T GELD. 9 Zj 20 CENT PER K M. II CHIRURG - LEEUWARDEN heeft de praktijk) hervat EXPOSITIE- en RECLAMEWEEK van 25 Augustus tot 1 September P. So BAKKER - LEEUWARDEN 23= Jaargang Woensdag 29 Augustus 1928 No. 67 Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 MS 4 -I den gierigaard; wee den vrek I Zijn Duitschland. De onderhandelingen tusschen de werknemers en de werkgevers in de Rijnscheepvaart over de verhoogingen Het Britsche Rijk. In officieele kringen drukt men er zijn spijt over uit, dat Kellogg, de uitnoodi- ging om een bezoek te brengen aan Londen vóór zijn terugkeer naar Ame rika niet heeft kunnen aannemen. De correspondent van de „Times” te Washington meldt, dat het oorspronke lijk de bedoeling van Kellogg is geweest om na de onderteekening van het pact twee dagen te Londen door te brengen, naar men aanneemt om nadere inlich tingen te verkrijgen over den stand van het vlootvraagstuk en aan president Coolidge later rapport uit te brengen. Kellogg zou echter te elfder ure van zijn plan hebben afgezien, naar men te Wa shington voor zeer waarschijnlijk houdt op last van Coolidge zelf. Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten by het Bureau voor oplaagcontróle. Het avondfeest van „Floralia” op Vrijdag 24 Augustus JJ. Voor dat we iets schrijven over het avondfeest zij nog vermeld, dat de des namiddags van 3 tot 5 uur gehouden ten toonstelling van de gekweekte planten en hetgeen ter opluistering was ingezon den, zich in een druk bezoek mocht ver vierde prijs: F. Buikstra, Bloembak je. Wed. P. Kramer, Suikerschaaltje. Vr. Koomen, Lepelrekje. Jelle Adema, Bonbonnière. Wed. Lammertsma, 2 beeldjes. Wietze de Jong, Koperen bloempotje. Auke Boersma, Kop en Schotel. Wed. Visser, Beeld. Derde prijs: A. Heslinga, Theedoekrekje. Wed. H. Teinsma, Lepelklstje. Sijbr. Bangma, Koekbord. S. van der Meulen, Melkkan. Ynte Adema, Koekbord. P. de Vries, Trekpot. Wed. v. Terwisga, Vaas. Wed. Beswerda, Jampotje. Wed. S. Piso, Theekistje. Feike de Jong, Vaas. H. Silder, Broodschaal. Sj. Visser, Jampotje. Sietze Hofstra, Suikerschaaltje. Hierna volgden weer een paar voor drachten, gegeven door mej. Zelle, die wel in den smaak vielen. De uitreiking der vierde prijzen had plaats door den heer H. Beekhuis, die dit deed na een aardige toespraak In ver band met de warmte welke In de zaal heerschte. nig wil véél; en wie véél heeft, wil Alles 1 Daar is g zooveel aanbidders, als de g< heugen. Eenige jonge dames waren zoo vriendelijk de taak der bediening op zich te nemen, terwijl het strijkorkest „An dante” zorg droeg voor een aangename afwisseling. Het was er dan ook erg leuk en gezellig. Voor het avondfeest was thans Dok weer veel belangstelling. In de Doeleazal, welke door het weghalen van het ten toongestelde'weer haar gewoon aanzien had herkregen, was het vol en warm. Even over achten opende de voorzit ter, ds. Kossen, den feestavond met een hartelijk wooid van welkom. Spreker hoopt, dat allen in blijde stemming zijn opgegaan naar dit feest, in blijmoedig heid hier mogen vertoeven, aan dezen avond nog menigmaal met blijdschap zul len terugdenken en ook het volgend jaar allen hier weer aanwezig kunnen zijn. Hierna bracht het muziekkorps „Bols ward” een paar aardige nummers muziek ten gehoore. Het korps heeft ook het ver dere gedeelte van den avond op ver dienstelijke wijze zijn medewerking ver leend. Na een korte toespraak van den voor zitter deelt hij de namen mede van de personen, die een eersten prijs hebben gewonnen en reikt die aan hen uit Eerste prijs: Joh. van der Schaaf, Schilderij (Noor wegen). Gosling Mol, Schilderij (Kerk te Alk maar). Jac. Draaisma, Bloempot Pier de Haan, Lap flanel. Johs. Knol, Schilderij. Tjeerd Adema, Lap flanel. Jan Meijer, Theestoofje. Wed. A. v. d. Woude, Hanger m. plant. A. Postema, Azijnstel. Sijbren Pietersma, Gebakstel. Douwe Brouwer, Limonadekaraf. De aanwezigen werden daarna aange naam verrast door mej. Zelle, die een paar mooie voordrachten ten beste gaf, welke met aandacht werden gevolgd en waarvoor zij een warm applaus oogstte. Door afwezigheid van den heer F. Bruins heeft de heer H. Beekhuis de uit reiking der tweede prijzen op zich ge nomen. In zijn echt-leuke toespraak merkt Spr. terecht op, dat aan hetgeen ver af is vaak meer aandacht wordt ge schonken dan aan iets dat zich in onze onmiddellijke nabijheid bevindt. In ver band hiermede wijst Spreker lop ons mooi Julianapark en de Zuiderzeewer ken, twee zaken, die zoo zeer de be wondering en belangstelling van 'vreem delingen genieten en waaraan eigen in gezetenen veelal te weinig aandacht schenken. Tweede prijs: Gerben Stellingwerf, 6 Kop en scho tels. D. de Jong, Vruchtenschaal. B. de Jong, Trekpot. Pier Robijn, Koffiekan. Lammert Roode, Dejeunertje. Wed. Wiarda, Suikerpot Van Kalsbeek, Melkkan. Willem Visser, Melkkan. Johs. Bijlsma, 6 glazen. Thans is de beurt aan den heer Van der Spoel, die, door het geven van een paar Frlesche voordrachten, op de manier zooals we dat van hem gewoon zijn, lui de bijvalsbetuigingen ten deel vallen. De heer H. R. Kingma leest hierop de namen voor van hen, die een derden prijs hebben gewonnen. Met een toepasselijk woord worden deze door hem uitge reikt. een mensch niet innerlijk en blijvend gelukkig kunnen maken. In dit verband beschouwd, kan gezegd worden dat goud en zilver „als slijk” is. Eigenlijk nóg minder, want slijk kan nog vrucht baar zijn, en het geld kan tot een vloek wezen. Uw hond wil het dan ook niet eens eten en er kunnen omstandigheden in het leven komen waarbij de waarde van het bankpapier, gelijk is aan scheur papier. Daar zijn er, die zelfs met inspan ning van alle krachten niet voldoende geld kunnen krijgen om te leven, en een kommervol bestaan hebben met allerlei ontbering; niet zelden tot den laatsten ademtocht. Daar zijn ér óók wien het met kwistige hand wordt toegeworpen; die het reeds „opgestapeld” vonden bij hun wieg, en nooit de scherpe kanten van het leven leerden kennen, omdat deze voor hen bedekt of weggenomen werden, door zijde en fluweel en kant. Zoo ergens dan schijnt hier een avon tuur en willekeur met wisselende kan sen te worden gevonden, waar de gril-? lige Fortuna, in ongestadigen luim dé zen alles en genen niets of slechts heel weinig toebedeelt. Toch is de waarde van het geld zoo betrekkelijk. Het maakt u niet gezond, als gij werkelijk ernstig krank zijt; het maakt u niet blij, als gij innerlijk be droefd zijt; het brengt u geen blijvend levensgeluk, als gij u zoo naamloos leeg en ellendig gevoelt; en gij kunt er den dood niet mee afkoopen, als het tijd is om heen te gaan van hier. Zijn ze d’r niet gewéest die gesmeekt hebben voor hunne millioenen levensverlenging te mogen ontvangen? Maar de dood spot met den geldbuidel, en laat zich niet omkoopen. Hij zelf heeft geen behoef ten meer; daarom veracht hij de schat ten der levenden. En omdat hij geen hart heeft, heeft hij ook geen oor voor de aanbiedingen van degenen naar wien hij zijn handen uitsteekt. houdt VRIJDAG 31 AUGUSTUS a.s. geen spreekuur ite Worknm 25 AUG. TOT 1 SEPT. WINTERMANTELS BONTMANTELS MANTELS Ten slotte. Hoe moet het nu? ’t Geld is onmisbaar en noodig en waardevol, en kan veel levenszorgen wegnemen en den levensstrijd zoo verlichten, en het is zoo gevaarlijk, en brengt zoove- len voor altoos ten onder I Het moet zóó, dat wij, hoofd voor hoofd, leeren slechts rentmeesters te zijn van toevertrouwde panden, om deze met wijs beleid te beheeren en te bewa ren, en uit te geven, tot heil van ons zélf, en van de onzen, en van onze naaste. Dit is eene groote kunst, die ge lijk alle kunsten niet vanzelf verkregen wordt, maar in den weg van studie en nauwkeurig overleg, waardoor ge soms dit beleven kunt, dat de een met véél nóg weinig heeft, en de ander met wei nig altijd genoeg. Door te passen, en te meten, en te zorgen dat niets waarde loos verloren gaat, en elk gaatje zorg vuldig wordt gestopt. Deze studie is noodig, zoowel voor elk volwassene, om daardoor de waarde van zijn bezit te leeren kennen, deze studie is voor al ook noodig met het oog op de op voeding der kinderen niet het minst in onzen verkwistenden tijd, waarin het jeugdleven zoo duur is, en de jongeren in hun uitgaan en hunne genotmiddelen zoo weinig begrip hebben van de be- teekenis van het geld. Hier rust een dure verplichting op de ouders, en wacht hen een zware taak. Maar wie het aandurft, zóó zijn bezit te beheeren, trots alle aanmerkingen van de buitenwacht, zal voor zich zelf en voor zijn nageslacht, schatten op leggen, en wellicht ook oog krijgen voor die waarden, welke niet door de roest of de mot kunnen worden verdorven of door de dieven gestolen, omdat zij eeuwig zijn. Omdat zij in dezen weg kunnen lee ren hun schat te zoeken in een goed dat nimmermeer vergaat. Kijk, om al deze dingen, om nóg meer zal een mensch verstandig doen als hij niet hoogmoedig wordt wanneer het vermogen overvloedig aanwast, en hij zijn hart daar niet op zet. ’s Werelds goed, is eb en vloed, en in het eind zul len alle schatten der wereld metelkaar van de loonen en salarissen hebben, naar uit. Duisburg wordt gemeld, tot overeenstemming geleid. Het nieuwe loontarief is tot 3! Maart 1929 geldig en kan voor dien datum niet worden opgezegd. Duitschland gaat Èijn spoorweg tarieven verhoogen. Naar de bladen ver nemen zal die verhooging op 1 October a.s. in werking treden. De goederen tarieven zullen met gemiddeld 11 pCt. worden verhoogd. In het personenver keer zal de verhooging waarschijnlijk worden gecombineerd met de invoering van het twee-klassenstelsel, d.w.z. de eerste en de vierde klasse zullen worden afgeschaft, zoodat alleen de tweede en de derde overblijven. Frankrijk. De Amerikaansche minister Kellogg is bij zijn aankomst te Parijs schitterend ontvangen. Vermakelijk te lezen is wel hoe Kellog een honderdtal Fransche en buitenlandsche journalisten, die hij al len tezamen op het Amerikaansche ge zantschap ontving voor een gemeen schappelijk persgesprek. Dé ontvangst was nogal schilderachtig. Kellog liep drie treden van een binnentrap op om het uitzicht te hebben op het in den grooten salon, verzamelde gezelschap. Hij zeide: Wat wilt ge dat ik zeggen zal? Ik ben hierheen gekomen niet om te spreken, doch om te teekenen. Ik zal teekenen en vertrekken. Het eenige wat ik zeggen kan is, dat ik erkentelijk ben voor de schitterende ontvangst en uwen grooten minister Briand bewonder. Hij liet alle door de journalisten gestelde vragen onbeantwoord en herhaalde slechts, dat hij zich gelukkig achtte te Parijs te zijn. Aldus stelde Kellog de journalisten te leur. Niettemin zal hij ’n goede pers hebben, want toen hij ver volgens het graf van den Onbekenden Soldaat bij den Are de Triomphe be zocht, maakte hij een treffend gebaar: hij knielde en deed een gebed. Alle toe schouwers waren zoo zeer geroerd, dat ambtenaren en menigte gelijkelijk het hoofd ontblootten bij het voorbijgaan van Kellogg. De openbare meening be spreekt de houding van den Amerikaan- schen minister in gunstigen zin. Daar is niets terwereld met zulk een macht en invloed als het geld. Wij zeg gen: Een Vorst heeft macht; en: Een gespierde vuist heeft macht; en: „Ken nis is macht, en zelfs het woord kan machtig zijn, dat vluchtige woord, ’t welk heden gehoord wordt, om een paar seconden na te trillen in de lucht en dan voor altoos te verstommen alsof het niet gesproken was, maar boven deze allen uit, gaat de macht van het geldl Het blinkende, klinkende geld. Het geld dat stom is, maakt recht wat krom is. Zonder woorden spreekt het een taal, die elk verstaat, in alle deelen der we reld, onder alle geslachten en talen, en volkenen leeftijden. Het heeft den sleu tel van schier elke deur; het weet de oplossing van elk raadsel; het heeft den toegang tot ieder geheim; het weet den weg naar elk hart. Voor geld is naar het schijnt, Alles te koop, roerende en on roerende goederen; stoffelijke en gees telijke waarden, huis en have en li chaam en geest, en liefde en geluk en gezondheid en leven. Deze allen wor den voor het geld ten offer gebracht. Voor het geld knielt de grijsaard en het kind; de man en de vrouw, de jongeling en de jongedochter; de bedelaar en de millionair; Geldl Geldl Geldl zoo roept de gansche bende”, want heb je geld dan doe je wonderen! Het is de ziel van de negotie; het is de spil van het we reldleven; het is het vliegwiel van de motor; het is de drijfkracht van het le- vensgejacht; het is de verborgen veer, die de spanning ten toppunt voert, en heel het maatschappijbeweeg, in de hoogte en in de diepte, in de lengte en de breedte, bij de Vorsten en bij de on derdanen gaande houdt. Ten slotte zit niet zelden achter Alle doen en laten, de macht van het geld, en hoe meer men ónder zijn invloed komt, hoe vaster men geketend wordt. Geen ijzeren boeien zijn t^en zilveren koorden bestand, en de zwaarste ge vangenisdeuren, en de kunstigste slo ten weken niet zelden achteruit voor de macht van het blinkend metaal. Wat geen woorde#vermochten; wat geen raadgevingen konden, wat geen waar schuwingen noch dreigementen wisten uit te werken, dat deed het simpel geld zonder moeite, zonder inspanning, zon der beding, louter op het gezicht. ’t Lijkt een toovermacht, die macht van het geld. En hoe méér men onder zijne bekoring komt, hoe sterker men gekneveld wordt, om ten slotte te wor den het slachtoffer van zijn geld. Nooit komt de maat vol. Nooit geeft het ge noeg, en wie weinig heeft, wil meer, en wie méér heeft, wil véél; en wie véél geen god met le god mam mon; daar is ook géén god zoo wreed en hardvochtig als hij. Elk, die hem aanbidt, wordt door hem verslonden, waarbij zijn naam, zijn eer, zijn hart, zijn gezondheid, zijn leven, kortom zijn Alles hem ontnomen wordt. Dat is ’t gevaar van het bezit, gelijk alle bezit gevaar met zich meebrengt. Wee einde wordt een arm leven, niettegen staande zijne rijkdommen, zonder kleur en fleur en blijdschap en vrede. Bij zijn heengaan wordt niet getreurd, integen deel, en een ander neemt tot zich, ’t geen werd bijeengegaard, om misschien met kwistige hand weg te werpen ’t welk verkregen werd. Want ook hier raken niet zelden de uitersten elkaar. De gierigaard en de verkwister bestaan el kaar niet zelden heel van nabij, en bei den toonen geen heerschappij te hebben over het geld. Beiden zijn slaven in zil veren boeien, de een beheerscht door de hebzucht, de ander geknecht in de macht van de hartstocht met het devies van het eten, drinken en vroolijk zijn, van veelal vroeg ten onder te gaan. Vreemd toch, die macht van het geld! Altijd en overal en bij allen zich aan passend aan het karakter, en de levens omstandigheden en de persoonlijke eigenschappen, en den aanleg en de nei gingen van eiken leeftijd, van beider ge slacht Zoowel van den enkeling, als van het huisgezin, en de familie, en heel het volk. Is het wonder dat wel eens ge sproken is over den vloek van het geld? en dat in woord en beeld, bij zang en spel, en toonel is weergegeven de jam mer en ellende veroorzaakt door het klinkend metaal met zijn betooverende macht? En dat een levensrijp man, met veel ervaring eens de begeerte uitsprak, dat hij niet in den strik der gierigheid vallen mocht, omdat hij wist dat deze een wortel is van alle kwaad? Toch is het geld onmisbaar. Vanaf de vroegste tijden werd het gebruikt als ruilmiddel, en verhandeld bij het ge wicht. Later kwam het muntstelsel, waarbij elke munt haar eigen waarde had en de beeltenis droeg van den Ko- ning of den Keizer, in wiens land hij gangbaar was. In het Friesch museum te Leeuwarden wordt nog een schrijf tafeltje bewaard op hetwelk staat inge- grifd hoe ongeveer bij ’t begin onzer christelijke jaartelling een rund tegen een bepaalde som gelds en onder getui gen verkocht werd, en menig oudheid kundig- of muntenkabinet geeft over deze materie tal van merkwaardige bi- zonderheden. Nog later kwam het bankpapier in omloop, ter vergemakkelijking van den handel vooral, waarbij de Staat ging goed zeggen voor het duidelijk aange geven bedrag. Zoo werd, wat wij reeds noemden, het geld de ziel van den han del, en kan thans op een klein plaatsje, ergens in een zakportefeuille verborgen worden de waarde van heel het bezit der roerende en onroerende goederen. Onnoodig om te zeggen dat wij ons de maatschappij niet meer kunnen den ken zónder het geld. Niemand ook die hier buiten kan. Die in enge hooghartig heid of in koude voornaamheid uit de hoogte neer ziet op deszelfs bezit, en er zich op beroemt niets met het geld van doen te willen hebben, is iemand die öf genoeg daarvan heeft, óf in zie kelijke mysticisme een énder voor zich laat werken, en wel vertrouwt dat voor hem gezorgd zal worden, door verkeer de filanthropie. ’t Is nu eenmaal niet mogelijk scheiding te maken tusschen óns bestaan en onzen lichamelijken nood, en evenmin tusschen onzen arbeid en het verdiende loon. Dit laatste moet er zijn om te kunnen leven, en daarvoor in ruil te ontvangen wat voor de nood druft noodig is. Wij kunnen,ons brood, ons huis, onze kleeren, onze drank, in één woord, al het onmisbare, zoowel als het onnoodige en luxieuze slechts krij gen voor geld. Toen we geboren wer den waren de noodige uitgaven reeds gedaan om ons te ontvangen, en als wij heengaan van hier, moet ook de laatste woning worden gekocht, onverschillig of deze is van vuren planken, of ver vaardigd van het gave dennen of eiken hout. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. -■W j NIEUWE 6-PERS. S WAGENS. GROOTE RITTEN SPECIALE PRIJS! Official Ford Dealer BOLSWARD In Tweed, Chair de Poule, Double Tac, Velvet Duvetine. Velvet Quadrille, Velours-Manteau enz. in Seal Electric, Murmel Nutria, Mol, Petit öris, Peczaniky, Antilope, Gazelle enz. om door te dragen in Ribs Travers, Tweed, Zibeline enz. Wij noodigen U beleefd en tevens met aandrang uit tot een bezoek aan onze magazijnen speciaal voor de Het.zal U dan blijken hoe dit bezoeken de moeite ten volle loont, daar èn hetgeen U zult zien èn de lage prijzen, waarvoor we uit reclame- oogpunt verkoopen, verre Uw verwachtingen zullen overtreffen. Let vooral ook op onze étalages. Wij vragen tevens nog Uw attentie voor de 1015 pCt. korting, welke we tijdelijk op onze „kleeding naar maat” verleenen DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenonnen Leesgeld Ir. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1