o ill llllllllllllllllll Dr. A. A. EECEN M. VROMEN I }i( De Bolswardsche Courant en Westergoo j AUTO VERHUUR I B BEZINNING. I g I im 23g£ Jaargang No, 69 Woensdag 5 September 1928 20 CENT PER K M. Stadsnieuws. HEEFT DE PRAKTIJK HERVAT W. VAN DER WERFF Official Ford Dealer BOLSWARD llllllllllllllllll BUITENLAND. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en A It. le d. d. d. d. 1 i. I. 1. I. I. MM I. I. 1. I. I. I. 1. 1. 1. 1. 1 1. 1. 1. 1. d. d d. het leven van anderen en ook van zich zelvdn verwoest (hebben. Immers men Door het Stedelijk Muziekkorps, dir. de heer B. H. Vastennout en de Zang koren „Chr. Gem. Koor” en „Pro Rege”, dir. de heer J. W. Mobach, werd des avonds ëen buitengewone Muziek- en Zanguitvoering gegeven in het Juliana- park. Het talrijk opgekomen publiek luister de met stille aandacht naar de verschil lende nummers, die ten gehoore werden gebracht. Na ieder nummer klonk een dankbaar applaus. werkzaamheden werk gelevérd gend schema: Part. Feenstra: Part. Hoitsma: A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontróle. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. PRAISIAAvanVALKENBIIRG'S-- .•.LEVERTRAAN e. d. OOR-, NEUS- en KEELARTS VROUWENARTS PRINS HENDRIKSTR. 10 LEEUWARDEN BEEFT DE PRAKTIJK HERVAT machine, die zes passagiers kan vervoe ren. De personen, die uit Parijs waren gekomen, stegen eveneens weer in en het toestel taxi’de over het terrein. De men- schen, die op het veld het vertrek bi£- woonden, kregen den indruk, zoo wordt aan „de Crt.” gemeld, dat de piloot eeni- ge moeite had het vliegtuig van den grond te krijgen en verder te stijgen. Al spoedig scheen dit bezwaar echter over wonnen, want de machine steeg tot on geveer 500 meter. Tot hun groote ontsteltenis zagen de toeschouwers plotseling, hoe het vlieg tuig naar rechts begon af te glijden en vervolgens met razende snelheid viel, om neer te storten op een weg, die zich op nauwelijks 100 meter afstand van het vliegveld bevindt. Ternauwernood was het toestel neergesmakt, of een gewel dige vlam steeg op. De reddingsbrigade, die onmiddellijk gealarmeerd werd, snelde naar de plek, waar de machine zich bevond, doch de hitte was zóó intens, dat de leden der brigade op een afstand moesten blijven en geenerlei poging konden doen, om de inzittenden te bevrijden. Er bestond voor de slachtoffers niet de minste kans te ontsnappen. Eerst een uur nadat de ramp had plaats gehad, konden de geheel ver koolde lichamen uit het toestel worden gehaald. Minister Bokanowski was nog slechts 49 jaar oud. Hij was een erkend deskun dige in finantieele zaken. In Juni van dit jaar had hij nog ons land bereisd, en o.a. de „Nenijto” bezocht. Duitschland. De rijksminister van Arbeid heeft de beide arbitrale beslissingen inzake de loonen en den werktijd in den bruinko- lenmijnbouw in het Rijnland bindend ver klaard. Naar men weet hadden de werk gevers beide uitspraken, de werknemers alleen de beslissing inzake den werktijd verworpen. met dergelijke Individuen in aanraking komt. Want in een ondoordacht moment wordt met een verhit hoofd gedaan, waar men zich zelf wellicht ternauwer nood van bewust is, en een droeven na voorwerp van amusement gemaakt. Men zou zich schamen wanneer in eigen fa miliekring, door de leden van het eigen gezin, gedaan of g^proken werd, wat op allerlei manier in woord en beeld, in theater en op het tooneel of op het doek wordt voorgesteld en weergegeven, en nu vermaakt men er zich mee, zonder te bedenken, hoe de geest door al die too- neelen bedorven en de verbeelding be zoedeld, en de gedachten ontheiligd, en de begeerten gewekt worden. En het lijdt geen twijfel of menig jeugdig leven vooral is verwoest geworden en voor al tijd verloren gegaan, door hetgeen in bi oscoop of onreine lectuur werd opge daan. Bezinning. Zoo ooit, dan heeft onze tijd bezinning noodig, en allen die het wel meenen met de kinderen van ons ge slacht, met de leden van hun gezin en met hun persoonlijk leven en toekomst, zullen verstandig doen met naar dezen raad te luisteren. Daar zijn er, die op gevaarlijke plaat sen in het leven zijn gesteld Daar wor den gevonden, die méér dan anderen in de verzoeking zijn, om af te wijken van de paden des rechts Daar zijn er die bij zonder hun karakter en temperament te gen hebben, en zich dubbel mogen be denken, alvorens te doen waartoe een onberaden oogenbli^ hun zou kunnen vervoeren. Mogen de afschrikwekkende voorbeel den, hier boven genoemd, daartoe mee werken en ook deze woorden niet tever geefs worden gelezen. Want één uur van onbedachtzaamheid, Kan maken dat men jaren schreit Daarom: Bezint eer gij begint. Jan de Groot. 2de prijs Rinze Stelling werf. 3de prijs Oebele Kuit Jongens 9 jaar. Landmeten. 1ste prijs Frits Osinga. 2de prijs Thomas Hiemstra. 3de prijs Piet de Vries. Jongens 10 jaar. Zakloopen. 1ste prijs Bokke Nijdam. 2de prijs Piet Elzinga. 3de prijs Jan Idzinga. Jongens 11 jaar. Aannemen Ranja. 1ste prijs Klaas Falkena. 2de prijs Harmen Lammertsma. 3de prijs Douwe Osinga. Jongens 12 jaar. Ringsteken. 1ste prijs Cornelis Sikma. 2de prijs Rommert de Jong. 3de prijs Jan Wouters. Jongens 13 jaar. Apenspel. 1ste prijs Frits Wouters. 2de prijs AL Conradi. 3de prijs H. Hiemstra. Aan de mooist versierde nummers in den optocht zijn eveneens verschillende prijzen toegekend. Na afloop keerden allen in optocht naar de Chr. school terug, waar de heer J. H„ de Jong de prijzen uitreikte. De Chr. Oranjevereen. „Bolsward” kan met voldoening op dezen welgeslaagden feestdag terugzien. overzien. Daarom meenen wij dat het goed Is bij deze, gevaarlijke wondeplek in on? eerst den volgenden morgen tot zijne maatschappelijk leven den vinger eens te België. Het Belgisch koninklijk echtpaar is bij hun terugkomst uit den Kongo, te Ant werpen en te Brussel geestdriftig ontvan gen. Te Antwerpen werd het ingehaald door de prinsen, de leden der regeering, alle autoriteiten en een geweldige menschen- menigte. De terugkeer der vorsten valt samen met de inwijding van de nieuwe sluis aan de Kruisschans en het nieuwe ignoote bassin te Antwerpen. De burgemeester van Antwerpen heette den vorsten wel kom en verklaarde dat het in dienst stel len van de nieuwe maritieme installaties schitterende vooruitzichten voor de haven opende. Jaspar heette daarna namens dé regeering den vorsten welkom. De Koning, die de welkomstgroeten beantwoordde, zeide dat wat hij op zijn reis in den Kongo had gezien, zijn ver trouwen in de toekomst van de Belgische bezittingen in Afrika bevestigde, die een essentieele factor waren geworden voot de grootheid van het vaderland en dit hoe langer hoe meer zouden worden. De aankomst te Brussel had evenals te Antwerpen een geestdriftig karakter en lokte veel publieke belangstelling. Kindervreugd. De Soc. Dem. Vrouwenclub alhier heeft Vrijdag j.l. ban een 90-tal kinderen van leden van partij of vakorganisaties een aangenamen dag verschaft door een plei- zierreisje naar ’t Oranjewoud. ’s Morgens te 8 uur werd per tram vertrokken naar Heerenveen, waar tot groote vreugde der kinderen de auto’s reeds klaar stonden om hen naar het Oranjewoud te vervoeren. De kinderen hebben een gezelligen dag in het woud doorgebracht en zich ter dege vermaakt. Ook op de heen- en terugreis werd volop genoten en pret gemaakt. Hoogst voldaan arriveerde men des avonds te halfzeven hier weer. Een woord van dank aan de geleid sters voor hun goede zorgen is hier ze- Frankrijk. De feestelijkheden ter gelegenheid van het tweejarig bewind van Poincaré, sa menvallende met diens 68sten geboorte dag, hebben een droevig naspel gehad. Aan die feestelijkheden nam ook deel de minister van handel en posterijen, lei der van het departement van de burger lijke luchtvaart Bokanowski, die zich, na Poincaré te hebben gecomplimenteerd met vier andere inzittenden per vliegtuig van Toul naar Clermont-Ferrands begaf om de inwijding van een vliegfeest. Het vliegtuig, dat te Toul gereed stond was een tweedekker met luchtgekoelden motor, die dienst deed op de gewone lijnen van de Compagnie Internationale de Navigation Aérienne. Het vertrok Za terdagmiddag om 5 uur van de Le Bour get en werd bestuurd door een van de gewone piloten van de maatschappij, Gabriel Hanin, uit Straatsburg, die in vliegerskringen zeer bekend is. Verder reisden met de machine Lefranc, tech nisch directeur van de maatschappij, de mecanicien Vidal en de marconist Villins. De machine was onlangs van een nieu wen motor voorzien en 'werd voor hei vertrek grondig geïnspecteerd. De reis naar Toul werd zonder eenig incident afgelegd. Zondagmorgen om 9 uur verscheen Bokanowski op het vlieg veld te Toul en nam plaats in de vlieg- Zondag is te Hamburg het Duitsche vakvereenigingscongres geopend. Het congres is Zaterdagavond door een fakkeloptocht ingeleid, waarbij het tot een botsing tusschen sociaal-democraten en communisten kwam. Dertig Reichs- banner-lieden werden door messteken ten deele ernstig gewond. kon nu eens in werkelijkheid genieten(l) van wat zoo menigmaal in bonte afbeel dingen op de reclameplaten van de bios coop of van de sensatieromans wordt te zien gegeven. Hier had men de personen in levende lijve voor zich en hier hoopte men te gnuiven van wat zoowel door de verschillende getuigen als ook door de ftiisdadigers zelf aan het licht zou wor den gebracht. Geen wonder dat er waren die zich van dit tooneel in verontwaardiging af keerden en tevens voelden hoe de smaak van het publiek door en door bedorven is. Wat moet er niet in de harten van die twee jonge menschen zijn omgegaan, toen zij, binnengeleid door de politie, die kijk lustige menigte merkten, op jacht naar nieuws. Alsof het leed hetwelk hen druk te, nog niet zwaar genoeg was en de nieuwsgierige blikken der honderden toeschouwers dit nog moesten komen verzwaren. ’t Ligt niet in onze bedoeling daarop dieper in te gaan, maar wel op hetgeen de allereerste oorzaak geweest is, dat dit tweetal misdadigers hier terecht stond. En dan is dit voor de zooveelste maal weer de prediking die hier tot ons komt, dat in een ondoordacht oogenblik, in groote onbezonnenheid een daad werd verricht, nu met heete tranen beschreid maar nooit meer goed te maken, omdat de levensdraad der getroffenen voor al tijd werd afgesneden. Het is te verstaan hoe één der moor denaars als een gebroken man, met een stem zonder klank ging zeggen, zijn ge- heele leven verder gebukt te zullen gaan onder die daad in dat middernachtelijk uur bedreven. ’t Moet een aangrijpend oogenblik zijn geweest toen hij, na het hooren uitspre ken van de strafmaat door den Officier van Justitie, in tranen uitbrak en enkel zeggen ging: „Het spijt mij zoo!” En toch meenen wij dat er aanleiding is om hier boven te schrijven, dat het niet bij deze slachtoffers blijven zal. Het is opmerkelijk, en elk die meeleeft met het wereldgebeuren, niet alleen in de groote steden, maar óók in de afgelegen- ste dorpjes en gehuchten kan dit contro- leeren, hoe in onzen ontwrichten tijd, waarin vooral de jeugd op zulk een be denkelijke wijze zich haar levensuitingen openbaart, in groote roekeloosheid het leven van den naaste in gevaar wordt gebracht, en alsof het een stuk speelgoed was, dadrmede wordt omgegaan. Daar zijn de laatste weken vooral tal van gebeurtenissen geweest, waarbij in koelen bloede het mes of een ander ge vaarlijk voorwerp gebruikt werd, lom zoo maar, na de kleinste ruzie of een ge ring geschil, op elkander in te vliegen, en elkanders leven in gevaar te brengen. En het is meer geluk dan wijsheid, zoo- als men dan wel eens zegt, dat niet meerderen als moordenaars van hunne naaste terecht staan. Wanneer dan daar bij óók nog de drank zijn uitwerking doet, wat in de meeste van deze gevallen geconstateerd moet worden, dan is nie- Koninginnedag. Zooals we in ons blad van Zaterdag j.l. reeds met een enkel woord meldden, werden Vrijdag j.l. ter viering van den verjaardag van H. M. de Koningin door de leerlingen van de Geref. School „Re- hoboth” en die der Bijz. School voor Chr. Onderwijs alhier, wedstrijden ge houden op het Sportterrein. De belangstelling voor en deelname aan deze wedstrijden was zeer groot. ’t Was er gezellig op het Sportterrein, waartoe de muziek van de Chr. Muziek- vereeniging „Concordia” van Ermorra niet weinig bijdroeg. De uitslag der verschillende wedstrijd den is als volgt: Meisjes 6 jaar. Grabbelton. 1ste prijs Klaske de Groot. 2e pr. Eelkje Wolthui- zen. 3de prijs Maaike Visser. Meisjes 7 jaar. Wedloop met hinder nissen. 1ste pr. Aukje Rienstra. 2de pr. Anna Hiemstra. 3de pr. Antje de Jong. Meisjes 8 jaar. Garenwinden. 1ste pc Tine Jonkmans. 2de prijs Ymie Vries wijk. 3de prijs Anna van der Wal. Meisjes 9 jaar. Matjesloopen. 1ste prijs Janneke de Jong. 2de prijs Geertje Post- ma. 3de prijs Grietje Nawijn. Meisjes 10 jaar. Slagloop. 1ste prijs Ypie Eijer. 2de prijs Alie Prins. 3de prijs Klaske Kooiker. Meisjes 11 jaar. Ei op schaal. 1ste prijs Geertje Dijkstra. 2de prijs Pietje de Groot. 3de prijs Lolkje Boersma. Meisjes 12 en 13 jaar. Stoelendans 1ste prijs D. Jonkmans. 2de prijs H. de Koning. 3de prijs M. Klom. Jongens 6 jaar. Talhoutrapen. 1ste prijs Hendrik Sprik. 2de prijs Anne Plan- tinga. 3de prijs Feike Damstra. Jongens 7 jaar. Koekhappen. 1ste prijs Joh. Bakker. 2de prijs Wiebren Brouwer. 3de prijs Harmen Bijstra. Jongens 8 jaar Zakjekruipen. 1ste prijs ker wel op zijn plaats. 3de prijs: j. Tuinstra, P. Nota en Sj. Ferwerda. In deze klasse wist het partuur De Jong in den eindstrijd (onbedreigd te winnen, hetgeen duidelijk blijkt uit on derstaand schema: Part. De Jong: 8888088 48. Part. Hiemstra: 0 0 4 6 8 4 0 22. De prijzen bestonden uit luxe voor werpen. Tot koningen werden uitgeroepen A. Feenstra en T. de Jong. Beiden ontvin gen als extra-prijs idder een (onafge haald voorwerp van den gehouden Ba zar. De uitgeloofde prijs van f5 voor den besten opslager, werd gewonnen door J, Postuma. Van de 24 door hem opgesla gen ballen kwamen slechts twee buiten. Direct na afloop der partij werden de prijzen met een toepasselijk woord uitge reikt door den voorzitter, den heer D. Banning. Dezer dagen zijn voor de rechtbank in de hoofdstad van ons gewest een tweetal zaken behandeld, die tot hiertoe gelukkig nog tot de uitzonderingen be- hooren, al is er alle aanleiding om te vreezen dat zij door meerdere van dezelf de of soortgelijke afmeting zullen wor den gevolgd. We bedoelen de treurige moordge schiedenissen, die voor enkele maanden te Oudeschouw en Augustinusga zijn af gespeeld. In beide gevallen betrof het een ruzie tusschen jonge menschen, waarbij in een ondoordacht oogenblik van het mes gebruik gemaakt werd, en twee jon ge levens in een minimum van tijd wer den afgesneden. Het eene geval was een twist tusschen een 19-jarigen jongeling en zijn meisje, waarmede hij ongeveer een jaar omgang had. Omdat hij nogal eens een glas bier dronk en dan zeer luidruchtig was, en niettegenstaande haar tegenzin daarin, hiermede niet wilde breken, lag het iri haar voornemen om aan de verkeering een einde te maken, waartoe haar aan staand vertrek naar de fabrieken van Philips te Eindhoven een gereed- aanlei ding gaf. Dit voornemen scheen den jon gen te hebben verbitterd. Reeds had hij voor eenige weken een dolkmes gekocht van vervaarlijke afmeting om volgens zijn eigen mededeelingen dit „als het te pas kwam” te gebruiken, en toen daarop tusschen het jonge paar bij een bezoek aan de Heerenveensche kermis opnieuw een ruzie ontstond naar aanleiding van dezelfde oude quaestie, schijnt hij geacht te hebben dat dit oogenblik was aange broken. Op den terugweg naar huis, onder be dekking van de nachtelijke duisternis werd het onheilspellend wapen plotse ling te voorschijn gehaald en vóór er van de zijde van het slachtoffer gelegenheid mand zijn leven meer veilig, wanneer hij was te ontvluchten, dit met zulk een kracht en snelheid gehanteerd, dat het meisje een paar seconden later, overdekt met een 25-tal steek- en snijwonden le venloos ter aarde stortte, bloedend uit al die wonden. Daarop werd het wapen sleep heeft waarvan het einde niet is te tegen zich zelf gericht en werd de moor denaar eenigen tijd later bewusteloos op genomen en naar ’n ziekenhuis gebracht, om eerst den volgenden ontsteltenis te vernemë^, wat de vreese- lijke uitwerking van deze snijpartij was geweest. De volgende zaak betrof een vecht partij tusschen kameraden. De een zwoer tegen den ander op, voor niemand en niets bang te zijn, waarop een der pochers eveneens zijn mes greep en de andere een steek boven het oog toe bracht, met gevolg, dat de hersenen ge raakt werden en ook deze jonge man, zonder weer tot bewustzijn te zijn geko men, overleed. Wat bij de behandeling dezer ontzet tende gebeurtenissen ergerlijk geweest moet zijn, dat was de houding van het op sensatie beluste publiek. Reeds ver voor den aanvang was volgens de bla den voor het Paleis van Justitie een groote menigte vergaderd, zoowel van mannen als van vrouwen en meisjes om van de rechtzitting getuige te zijn, alsof het een pretje gold, en toen eindelijk de groote deuren open kwamen had de rijkspolitie een oogenblik handen vol werk om de opdringende menigte op de publieke tribune een plaats te geven. Blijkbaar was men er vooral op belust om de belde jeugdige (misdadigers te leggen. Inzonderheid de vaak onbezon nen, heetgebakerde, ondoordachte, licht zinnige en oppervlakkige jeugd onder de aandacht te brengen wat de gevolgen kunnen zijn van een ondoordacht woord, of van een overijlde daad.. Och, wij weten wel dat wij hiermede niéts nieuws zeg gen. We bedoelen ook niet een ander te hekelen of de les te lezen. Wij willen nog minder zeggen dat ook maar één, onverschillig wie, zich tan deze les niets heeft aan te trekken, maar achten het voor allen zonder onderscheid naarstig, bij al zijn doen en laten zich rekenschap te geven van wat hiervan de gevolgen zullen zijn. Wanneer dit algemeen meer gedaan werd, zouden er minder tranen worden geschreid en minder bloed wor den vergoten. Eens hoorden wij van iemand, die in dezen recht van spreken heeft, getuigen dat zeker 90 van degenen die thans in onze gevangenissen zijn opgesloten daar niet zouden zijn, wanneer in kalm overleg was nagedacht wat het gevolg hunner misdaad werd. Hoe noodig is daarom de bezinning. Niet het minst in onzen wilden, jachten den tijd, waarin de misdaad vaak wordt zien, die zóó in één oogenblik voor altijd verheerlijkt, van de zonde een grap wordt -’-h gemaakt, en op allerlei wijze het ver keerde wordt goedgepraat, of tot een i1 waarin opjjenomen 8882888 50. 6608624 32. Het aantal parturen, dat in klasse B, ouderen, deelnam, bedroeg negen en had tot uitslag, dat de prijzen werden ge wonnen als volgt: 1ste prijs: E. de Jong, Exmorra, A. Cuperus en T. de Jong, Burgwerd. 2de prijs: J. Hiemstra, H. Bosma en Y. Karsten, Zurich. Ledenkaatspartij. De Kaatsvereen. „Bolsward” hield Zondag j.l. haar ledenkaatspartij. De belangstelling hiervoor was niet groot. Aan gezelligheid ontbrak het echter niet. Er werd in 2 klassen gekaatst. In klasse A, jongeren, werd door elf parturen deelgenomen. De uitslag hiervan is: 1ste prijs: A. Feenstra, J. Vlagsma en W. Bruinsma, Achlum. 2de prijs: W. Hoitsma, Sj. H. Dijk stra en M. Brandsma. 3de prijs H. Huisman, U. Wassenaar en R. Postma. Het partuur-Feenstra heeft In den strijd om prijs en premie, toen dit par tuur uit slechts twee personen bestond, daar hun derde maat Bruinsma wegens was vertrokken, best wat blijkt uit het vol- JE JONG s NIEUWSBLAD fARDtjt* 'I Dit no. bestaat nit 2 bladen. Porto Binnenland l‘/2 ct. Buitenland 4 ct. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. NIEUWE 6-PERS. S WAGENS. S 3g 8- et ■8. in ik a- a- GROOTE RITTEN SPECIALE PRIJS I I I t

Bolswards Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1