J Stalen Gezondheidsmatrassen A u s. vanaf f10 De Bolswardsche Courant en Westergoo 14 <vz N q f B U I T E N L A ND. 23*1® Jaargang Woensdag 19 September 1928 No. 73 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD De Nieuwe Provincie. 8 I er ar JEN knW.KEHBURG'S- <LEVERTRAAfrl- Stadsnieuws. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 y r en tel ds vroegen wij een der ambtenaren, die 1 De Volkenbond. Volgens het officieele communiqué van de Zondag gehouden besprekingen inzake de ontruiming van het Rijnland, blijkt dat overeenstemming is bereikt: 1 e. over het openen van officieele on- derhandelingen met betrekking tot den door Rijkskanselier Müller geformuleer- den eisch aangaande een vervroegde ontruiming; 2e. over de noodzakelijkheid eener al- geheele en definitieve regeling van het vraagstuk der herstelbetalingen en de samenstelling, tot het bereiken van dit doel, van een commissie van financieele deskundigen, door de zes regeeringen aangewezen 3e. over het beginsel van de samen stelling eener „commissie van vaststel ling en verzoening”, welker function- neering, doel en duur het onderwerp van onderhandelingen tusschen de regeerin gen zullen uitmaken. Duttschland. Zaterdagavond vervoegde zich aan de woning van een tabakshandelaar in Berlijn, die met zijn vrouw naar de Sy nagoge was, een man om den handelaar te spreken. Het kindermeisje, die hem,’ met een kind van 8 maanden op den arm te woord stond, verzocht hem over een uur terug te keeren. De jonge man die hieruit concludeerde, dat geen man nen in huis waren, trachtte nu binnen te dringen en toen het meisje dit beletten wilde, haalde hij een revolver te voor schijn en schoot haar pardoes in de borst. Het kind werd door een schamp schot getroffen. Op het gillen van het meisje vluchtte de moordenaar naar hei dak en geen uitweg ziende schoot hij zichzelf een kogel door de slaap, waar door hij nochtans niet doodelijk getrof fen werd. Alle drie gewonden zijn naar een zie kenhuis gebracht. Hun toestand is ern stig. A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontróle. en an )EN acht in Bolsward. Een mooie voetbaldag lag achter ons. M. ^an ers EK n ti f Ei 1 S j 1 en el- tot de bevolking, en deze tot hem. On langs had hij de eerste baby gehaald. Volgens mededeeling van een der tocht- genooten wilde de gelukkige vader deze eersteling op het nieuwe gebied, den naam van „Cornwerdia” geven, wat echter door den burgemeester zou zijn f Dat de vischvangst tegenwoordig slecht is, voor wat de hengelsport be treft, bleek j.l. Zondag, toen de visch- club „Ons Genoegen” haar 5den visch- wedstrijd in de Leeuwardervaart achter Burgwerd hield. Bij den vischwedstrijd, waaraan door 17 leden werd deelgenomen en 4 uren duurde, waren slechts 16 baarzen boven de wettelijke maat gevangen. De 10 prijzen, welke bestonden uit luxe en huishoudelijke artikelen, konden echter na afloop worden uitgereikt aan de volgende leden: 1ste prijs Tj. Groepewiold, piet als grootste baars een van 25 c.M. 2de prijs: R. Nieuwenhuis (4 baarzen) 22, 20, 20 en 18 c.M. 3de prijs: R. van der Schaaf (3 baar zen) 20, IQi/a en 18 c.M. 4de prijs: G. Tigchelaar (2 baarzen) 211/2 en 21 c.M. 5de prijs: N. Ebbendorf (2 baarzen) 22/2 en 19 c.M. 6de prijs: K(. Koopmang (1 baars) 22 c.M. 7de prijs: P. Brakels (1 baars) 21 c.M. 8ste prijs: Sj. Koopmang (T baars) 21 c.M. 9de prijs P. de Boer (1 baars) 19 c.M. 10de prijs: H. Langenberg (na loting). Half één ’s middags meerde men in de beste stemming bij de St Jansbrug. Dokkum IC. A. B. I: 36. Deze flinke overwinning onzer stad- genooten in de tweede competitiewed strijd was voor vele Bolswarder voet balliefhebbers ongetwijfeld een aange name verrassing; de ingewijden weten te goed, hoe door het ontbreken van eenige oefengelegenheid de kansen van onze rood-witten steeds veel slechter zijn dan van hare tegenstanders en dat dit euvel van ongeoefendheid zich speciaal open baart bij den aanvang van elk nieuw competitieseizoen en voortdurende in spanning en enthousiasme veelal niet meer in staat zijn een eventueelen achter stand op den competitieladder in te ha len! De wedstrijd zelf was een aangename kennismaking tusschen 2 tot dusver aan elkaar onbekende vereenigingen. geweigerd, omdat dit geen gangbare naam was. ’k Weet niet of het als een grap werd bedoeld, in elk geval zijn in Friesland nog heel wat gekker namen in omloop, minder beteekenisvol, en voor de dragers van deze vaak meer tot last. „En of wij niet even zijn ziekenhuisje mochten zien?” Heel graag zelfs, en daar stonden in verschillende vertrek ken, een zestal keurig gespreide bedden en bevond zich de operatiezaal met de noodige instrumenten, benevens eene apotheek. Daar dronken wij uit aardig heid een glas helder, heerlijk water, de eerste drank op den nieuwen bodem. En daar stond het gebouw van den Volksbond, waar gelegenheid was voor amusement en ginds lag de plek waar een Roomsch kerkje zal verrijzen en dichter bij was de plaats waar de Ver- eeniging „Het Kompas”, ter beharti ging der geestelijke en zedelijke belan gen van de Zuiderzeearbeiders, een houten tent hoopt te slaan, zoodra de middelen daarvoor aanwezig zijn. Wat was daar veel te vragen, en te zien, en te denken, vooral op zoo’n mooien zomeravond in September als de neigende zon zulk een eigenaardi- gen glans over de kabbelende golfjes werpt, en de eindelooze zee zoo verlei delijk schoon is Maar wij moesten weer terug naar de meer bewoonde wereld, ,,’t Kan hier ook wel anders wezen,” werd nog even opgemerkt. Als de wind buldert uit het Noordwesten, en de golven komen aan rennen om zich schuimend en brui- schend te werpen op het veroverd ge bied, of de kille regen striemt in ’t ge laat. Ongetwijfeld is het hier dan un heimisch en te meer bewonderden wij den moed en de durf van den jongen arts, die hier vol idealen zijn medische loopbaan wilde beginnen. Maar onze vaste overtuiging is thans, dat binnen korten tijd, want het werk vordert zienderoogen, zoodat er haast geen bij houden mogelijk is, het groote water bouwkundig werk van de Nederland- sche ingenieurs zal zijn voltooid, en daarmede een nieuw wingewest verkre gen zal zijn, waar tijdgenoot en nako melingschap tot in lengte van jaren de rijke vruchten van plukken zal. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l*/a ct. Buitenland 4 ct. Frankrijk. Tijdens de luchtmanoeuvres is bij Versailles een militair vliegtuig in bot sing gekomen met een ander vliegtuig. De mecanicien werd gedood, twee an dere personen licht gewond. Het ministerie van Marine publiceert een mededeeling volgens welke de na- sporingen naar Amundsen en zijn met gezellen in de omgeving van Spitsber gen en St. Jozephland in verband met het vergevorderde jaargetijde moeten worden gestaakt. De kruiser „Straszburg” zal heden uit het hooge Noorden terug keeren. 2 persoons 7ICTCDMAN'q MCIIDEI IIIINUCI C lustlge’ muzikale begeleiding van onzen LlOl Lniliun S liltUDLLWI(intLS „Jaap”, arriveerden we s avonds hall LEEUWARDEN GRONINGEN Voorstreek 7 O. Ebbingestr. 31 t J.l. Zaterdag is te Sneek een pro- pagandavergadering gehouden, uitgaan de van den Bond van Chr. Harm, en Fanfarecorpsen in N.-O. Friesland, ten einde te trachten dezen Bond ook in Frieslands Zuidwesthoek ingang te doen vinden. De resultaten van deze verga dering waren bemoedigend, doch door den geringen tijd van voorbereiding niet afdoende. Te Franeker wordt Zaterdag 22 dezer een dergelijke vergadering gehouden en als hier dan ook eenig contact wordt ver kregen dan ligt het in de bedoeling om Zaterdag 6 October te Bolsward de defi nitieve aansluitingsvergadering te hou den, waar dan eenige hoofdbestuursleden aanwezig zullen zijn om ’t werk en doel van den bond uiteen te zetten. In 1925 opgericht met 14 corpsen, telt de Bond thans reeds 50 aangeslotenen en als de Westhoek nu ook mee gaai doen, kan op den duur Friesland een ster ken machtigen bond van wel 100 corpsen vormen. heden onze provincie voor het water geweld moest beschermen. En intusschen puften de machines, en draaiden de kranen, en werd de kruin, welke boven water uitstak al hooger, en breeder, en sterker. „Of men nog tegenslag duchte”, zoo vriendelijk was, ons te geleiden en alle mogelijke vragen te beantwoorden. ,,’t Kon zijn dat de kleileem onder water nog schuiven ging, en daardoor eenige stagnatie kwam, was het antwoord, doch vrees hiervoor bestond heelemaal niet.” En of de drang van het water niet geweldig was geweest toen de laatste opening al kleiner werd, en daarmede de wateren van de Noord- en Zuiderzee op dit punt voor altoos van elkaar ge scheiden werden.” Maar ook hier was het gekomen precies zooals verwacht werd, en toen de nauwe opening zich sloot, verplaatste zich de waterdrang naar elders. Zoodat reeds thans in Har lingen moet worden waargenomen de verhoogde waterstand als gevolg van het bereikte succes van deze indijking, waardoor zwaarbevrachte schepen, die tot nog toe werk hadden binnen te val- den, thans zonder bezwaar den haven mond inglijden. En met wiskunstige ze kerheid werd daarop aan de leeken ver klaard, hoe de berekening was geweest, en hoe het komen zou. Daarop ging de wandeling langs de nieuwgebouwde woningen van de „M. U. Z.”, allen even keurig net, waar vrouwen zaten te aardappelschillen, en een meisje kousen stopte, en kinderen bezig waren te ravotten. Want daar in de diepte, waar de geweldige heipalen den bodem werden ingejaagd, zouden de sluizen worden gebouwd, en het fundament gelegd voor de nieuwe spoorbrug waarover straks het dubbel spoor zal moeten rijden, ’t welk Holland met Friesland, en verder met midden- Europa komt te verbinden, om den nieuwen weg te worden van het ko mend wereldverkeer. Onwillekeurig dwaalden onze blikken over het wijde watervlak tot aan de horizon, en dan over dit machtig bouwwerk, vrucht van menschelijk kennen, en kunnen, en wil len. Daarop maakten wij kennis met den geneesheer op dit eerste gedeelte van de 12e Nederlandsche Provincie, dr. A. P. Hoogkamer, nog een jonge man vol idealen, die zich hier te midden van lucht en water, onder de gemengde be volking in het natte en droge bedrijf op zijn plaats gevoelde. „Of hij een drukke praktijk had?” „Nogal; d’r kwamen nog al eens ongelukken voor, vooral ’s Maandags en ’s Dinsdags als de men- schen nog onder den invloed waren van het uitstapje naar Harlingen, voor velen het drankhuis, vanwaar zij hun levens elixer meenen te halen. „En of het hier niet eenzaam was, vooral nu de dagen korter worden en de avonden langer”. „Natuurlijk, ’t moest wennen, maar de radio, en de conversatie met dezen en dien vergoedde veel. Ook wende men C.A.B. moest ook thans weer de steun van hare beproefde back Brandsma ont beren en wat dit beteekent, is ieder Bols warder voetballiefhebber voldoende be kend (intusschen is het ons aangenaam te kunnen meedeelen, dat hij in de eerst- volgenden wedstrijd te Heerenveen weer uitkomt). Direct na den aftrap weet Dokkum van een weifelend begin der C. A. B.ers te profiteeren, deze overrompeling houdt aan en het is slechts aan het goede spel van den Bolswarder keeper te danken, dat deze meerderheid slechts in één doel punt wordt uitgedrukt. Na een kwartier spelen komen de rood- witten beter los, ofschoon de uitvallen van Dokkum, door individueel spel ge vaarlijker zijn, wordt het overwicht van C. A. B. allengs meer merkbaar. De ge lijkmaker volgt dan ook vrij spoedig en vlak voor het pauzesignaal wordt een voorsprong van 21 verkregen. Ook de tweede helft werd aangevan gen met een overwicht onzer stadgenoo- ten en weet de voorhoede, mede gehol pen door een blunder der Dokkumer doelverdediger, de stand tot 61 op te voeren. De centervoor neemt hiervan hei leeuwenaandeel voor zijne rekening. Toch dienen de Bolswarder voorhoe despelers dit groote aantal doelpunten niet als een bewijs van hare kracht op te vatten. Wij meenen goed te doen, hierop te wijzen teneinde teleurstelling bij volgende wedstrijden te voorkomen. O.i. werd haar deze voorsprong zeer gemakkelijk gemaakt, èn door de krach tige steun der Bolswarder halfback-linie welke als linie de beste in het veld was, èn door het slappe spel in deze periode der Dokkumer achterhoede. De heeren vonden het thans zeker welletjes en volgde er een periode van inzinking, waarvan Dokkum dankbaar profiteerde, door 2 maal de Bolswarder keeper te passeeren. Met dezen stand van 63 kwam hei einde. Bij Dokkum viel ons op het spel van de spil, alsmede het harde werken van den kaatskonlng van der Woude (Frane ker); ook de hier welbekende veteraan Welte (bioscoop) bleek nog een goede kijk op het spel te hebben 1 Bij C. A. B. dienen na de halfbacklinie (de spil was o.i. de beste speler van hel veld) nog te worden genoemd de kee per, die verschillende goedgerichte scho ten op de juiste manier behandelde, als mede back van der Schaaf in de eerste helft en zijn partner van Doesburg, in de tweede helft was de laatste de meest op den voorgrond tredende van dit duo. Na een aangename terugreis, onder Militie. Naar ons wordt medegedeeld, is voor onze gemeente houder van lotingsnum- mer 64 nog dienstplichtig voor de lich ting 1929. Slechts elf personen hadden dit jaar kans om vrij te loten. Dezer dagen hadden we het voor recht voor het eerst den voet aan wal te zetten op het Kornwerderzand, het nieu we land, de aanvang van de 12e Pro vincie van Nederland, door de stoere werkkracht van ons volk, en de buiten gewone bekwaamheden onzer Neder landsche waterbouwkundigen aan het woeste watergeweld onttrokken. Reeds lang bestond de begeerte daartoe, niet het minst omdat hier een stuk werk ver richt wordt, waarover reeds gesproken werd toen wij nog kinderen waren, en heel de wereld in bewondering op neer ziet. En wij herinneren ons een spot- plaat, jaren geleden voorkomende in een aflevering van „Het Leven”, en als een Aprilgrap bedoeld. Op het eiland Schokland was onder leiding van be kwame ingenieurs een koker geboord naar het hart der aarde vanwaaruit zul ke geweldige hittegolven opstegen dat de wateren van de ingedijkte Zuiderzee daardoor verdampten, en men zoodoen de haar in een minimum van tijd zag leeg gestoomd. Nog later waren wij toehoorder bij een geweldig debat over het vóór en tegen van de drooglegging, en bij de overweging van de mogelijkheid hier van, met eene opsomming van de ge varen en de bezwaren welke hieraan verbonden waren en waardoor dit werk tot de onmogelijkheden werd gerekend, een idéé fixe van een dweepr als Mr. Lely e.a. Kijk, zoo hebben we als leek vanaf den vasten wal den strijd meegemaakt, over de al of niet aanwinning van het nieuwe gebied, niet het minst ook be geerlijk om de economische voordeelen, welke volgens de deskundigen hieruit straks zullen voortkomen. Geen wonder dus dat met spanning telkens gelezen werd van de vorderingen die het werk zoowel aan de Hollandsche, als aan de Friesche kust maakte, en toen nu de gelegenheid kwam om dit van nabij te zien was dit een evenement. Van uit Harlingen, de bedrijvige Frie sche havenstad, waar reeds lang ge voeld wordt welke voordeelen hier te verkrijgen zijn, en eene ongewone be drijvigheid heerscht, werd per stoom boot de reis ondernomen, telkens varend langs de kust, die zienderoogen van vorm en gedaante verwisselde. We tel den de torens achter de sterke dijk. Kimswerd, Zurich, Makkum, Comwerd en hoe dichter wij de machtige Zuider zeewerken naderden, hoe bedrijviger het te water werd. Snelvarende sleep- booten brachten groote bakken kleileem naar de plaats hunner bestemming. Ge weldige zuigmachines haalden het zand van den zeebodem, om dit straks te storten over den zich reeds boven den vloed verheffenden dam, en het fun dament te worden voor de basaltlagen die straks gelegd zullen worden om de opstuivende wateren, die het hun ont nomen terrein wederom zouden willen veroveren, weerstand te bieden. Sterke kranen hijschen vervaarlijke drachten leem in de klemmers uit de schuiten om deze te storten waar het hoort, ’t Is een en al bedrijvigheid, zoo te water als te land, en twaalfhonderd arbeiders zijn daar van den morgen tot den avond be zig om de zee te ontwoekeren, wat deze eenmaal nam. Zelfs zagen wij de rook pluimen van een locomotief, en hoorden het snerpend geluid van een schelle stoomfluit „Sneltrein Amsterdam Berlijn”, lachte een der aanwezigen, als profetie van wat te komen staat. Thans bleek het nog slechts een zandtrein te wezen die met de andere machines mee werkte om het menschenwerk te vol tooien. En toen ging het met een stevigen stijger aan land. Het nieuwe land. Van een eiland kon niet meer gesproken worden, want voor enkele dagen was de geul, welke nog ging scheiden van den dijk vanaf de Friesche kust bij Zu rich naar hier gelegd, gedicht. Natuur lijk ging het eerst onze weg in deze richting. Ja, daar was de verbinding met den vasten wal, en heel in de verte, daar lag de oude dijk, zooals deze op de schoolkaarten voorkomt, en die tot r s H in- in i ■iiuwra Sc hapen plein Sneek kSLAAS DIJKSTRA m E JONG s NIEU WSBLA waarin opgenomen r

Bolswards Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1