JURRES il COMPLETE AMEUBLEMENTEN H. is! prill ii De Boiswardsche Courant en Westergoo Iflfi H iteit MAHTELS N. MAAT ONZE TIJD. .111 Samen f225 13 lulljii. ZIGTERIY1 AITS lïlEÜBELWIÜKELS IA Stadsnieuws. I 23^® Jaargang Woensdag 26 September 1928 No. 75 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Ji r 4 Stoelen, 2 Crapauds IN BUITENLAND. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Telefoon No. 12 en Beter dan confectie In prijs niet meer hooger voor AvAN-VALKEmURG'S EVERTRAAh 1 Tafel, 1 Spiegel-Dressolr en Üke Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Op het eiland Wight tusschen Vent- nor en Blackgong is een groote aard verschuiving begonnen in de richting van de zee. Langzaam en gestadig schuiven 50 acres boschgrond zeewaarts onder ’t geraas van verbrijzeld wordende steenen en vallende boomen. Duizenden tonnert rotsgrond vallen in zee. De verschuiving is blijkbaar reeds twee maanden geleden begonnen, toen een groot stuk van de rotskust tusschen Ventnor en Rocken End in zee viel. De boschgrond schuift over een onder laag van klei, die door de zware regens van deze weken glibberig is geworden. ItaUB. In den nacht van Donderdag op Vrij dag is een bomaanslag gepleegd op den zetel van de clericale weldadigheidsver- eeniging „Opera del cardinale Ferrari” te Milaan. Slachtoffers zijn niet te betreuren. Het gebouw daarentegen (is aan één kant zwaar beschadigd. Alle vensterruiten van de omliggende huizen werden door den luchtdruk verbrijzeld. De ontploffing veroorzaakte groote opwinding bij de geheele bevolking. Omtrent de reden van den aanslag Is nog niets bekend. Twee verdachte per sonen zijn gearresteerd, men heeft echter nog niets tegen hen kunnen bewijzen. Bij het onderzoek ter plaatse werden overblijfselen van de bom gevonden. A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. 1AS ime Ar- Leeuwarden 4 Een Berlijnsch kantoorbediende, die 5000 mark had verduisterd, is op niet onvermakelijke wijze tegen de lamp ge- loopen. Hij moest van een bank genoemd be drag innen; hij deed dat, maar vergat er mee naar zijn kantoor terug te keeren en liep naar een Berlijnsch station om op een trein te wachten. In de wachtkamer zag hij een knappe jonge dame, met wie hij een praatje aan knoopte. Fluks was de vriendschap ge sloten en de juffrouw ging op zijn voor stel in om mee den pot te verteren. Samen gingen ze naar het loket om een kaartje te koopen, waar de jonge dame zich ontpopte als een ambtenaresse van de crimineele politie. Het Britsche Rijk. Ramsay MacDonald, de arbeiderslei- der, is van zijn vrij langdurige reis naar Canada tot herstel van gezondheid te Londen teruggekeerd. Hij heeft met belangstelling van het industrieele en economische leven in Ca nada kennis genomen en thans in een in terview verklaard dat de emigratie van Britten naar Canada het Britsche werk loosheidsprobleem noch geheel kan op lossen, noch zelfs kan verlichten. Op een vraag of het bezoek aan Ber lijn van Sir Henry Thornton, den presi dent van de Canadeesche Spoorwegen, (die dezer dagen ook In ons land is ge- 12 G Duitschland- Uit Mainz wordt gemeld, dat het vast staat, dat Hopp na den moord op direc teur Nordmann nog eenige andere mis drijven heeft gepleegd. Men heeft op hem vier ringen gevon den, twee trouwringen, en twee andere, waarvan de één versierd is met een zeer mooie half-edelsteen. Verder een medail lon met een kostbaren briljant In een portefeuille heeft men nieuwe foto’s en brieven gevonden, die mogelijk diehst kunnen doen om dpze nieuwe zaak op te helderen. prfl! a wj ingenl i||: Een eigenaardig verschijnsel van onze dagen is hoe verschillend de tijd welke wij beleven beoordeeld wordt Daar zijn er die van hem niet veel goeds weten te zeggen. Zij hebben hei oog op de inzinking en de verwording de verwildering en de ontbinding, welke vooral in de na-oorlogsjaren op meniger lei terrein gevonden wordt. In den han del is het misère; bij den landbouw en veeteelt is het niet florisant; de industrie wordt gedrukt; de scheepvaart, vooral de binnenschipperij heeft een zwaren dobber en wat het volksleven aangaat, het verkeer van de menschen onderling neen maar, daaraan kleven allerlei ge breken, zooals de „goede oude tijd” dié nooit zou gekend hebben. De eerlijkheid en vlijt, de deugd en de trouw, de waarheidsliefde en het verant woordelijkheidsgevoel, zij worden niet, of ternauwernood gevonden en daarte genover steekt de losbandigheid en alles wat daartoe behoort het hoofd driest omhoog. En dan het leven onzer jongeren. De omgang van de jongens en de meisjes al vanaf de kinderjaren met op zij wer ping van alle vormen van fatsoen en wellevendheid, zoowel in kleeding als in gedrag, gelijk deze voorheen beston den en toen in alle eerbaarheid, bedeesd en schuchter een van het andere ge slacht deed naderen. Daar weet men in onzen tijd van spel en sport en dans en sigarettenrooken en flaneeren, en fuiven, en kampeeren, en alles wat daarmede annex is, niet meer van. Zingen de jonge menschen niet van „de rijzende zon” en van „den nieuwen tijd”, die zij met vlaggewimpel en vaan- delsaluut, en lauwerkransen op de kort geknipte haren tegemoet gaan, om hem het welkom toe te roepen in de nieuwe wereld, zooals deze met al de oude vor men en tradities en overleveringen ge broken heeft, om iets nieuws te schep pen, een maatschappij van verbroedering en vol van zonneglansen, zooals nog nooit is gekend. En dan het leven der ouderen,in alle klassen en rangen en standen. Dat de zoo juist bedoelde ontaarding en ver wording mogelijk maakt, en aan de waarin opgenomen Jubileum Kaatsvereen. „M.e.t.o.” Ter herdenking van haar 30-jarig be staan hield de Kaatsvereeniging „M.e. t.o.” Zondag j:.l. een ledenkaatspartij, waaraan door 7 parturen in de klasse der jongere en 15 in die der oudere le den werd deelgenomen. Over het algemeen werd best ge kaatst. Vooral onder de jongeren schui len goede kaatsers, die wel iets beloven voor de toekomst. In de klasse der jongeren werd de eerste prijs behaald door K. Falkena, KI. Nieuwenhuis en C. Lemstra, terwijl KI. Altena, C. Huisman en A. Hoekstra de tweede prijs verwierven. Van de klasse der ouderen is de uit slag als volgt: Eerste prijs: Tj. v. d. Hauw, W. Bruinsma en H. Brouwer. Tweede prijs: I. Wolke, D. Nijdam en S. de Jong. Derde prijs: B. v. d. Meer, J. Vlagsma en U. Vbrmeer. Vierde prijs: D. Wier sma, A. Nieuwenhuis en K. v. d. Heide De uitgeloofde prijs voor den ver sten bovenslag werd behaald door Tj. v. d. Hauw. De feestelijke herdenking en prijsuit- deeling werd ’s avonds in „De Doele” gehouden. Het was er zeer gezellig. Dank zij de medewerking van den pia nist A. Heslinga, heerschte er al direct een blijde feeststemming. De voorzitter, de heer A. Feenstra, opende de bijeenkomst met een woord van welkom tot de aanwezigen, in ’t bij zonder tot de afgevaardigden der on derscheiden sportvereenigingen en het muziekkorps „Hollandia” benevens de pers. Spreker richt een woord van dank aan den heer K. Goodijk, die altijd te genwoordig is bij het kaatsen der jon gens, dezetn ddn „anfitert” en leiding baar hard, anderzijds onbetrouwbaar los, zoodat alleen door de kracht der liefde verricht kan worden tot den einde toe wat noodig is om het leven waarover wij spraken, te dienen, en tie maken tot een vruchtbaar leven. Dat is niet gemakkelijk, maar het mag toch ook wel eens gezegd worden dat de mensch niet enkel leeft voor zijn plei- zier? Dat kost inspanning, maar dat kost de sport toch ook, en hier gaat het om nog iets anders en iets hooger. Dat vraagt zelfverloochening, maar geeft de ze geen voldoening? Feiteljjk eischt dat de geheele per soonlijkheid, in rustlooze toewijding en overgave, maar wordt het in degenen die dit leerden verstaan en toepassen niet openbaar hoe gelukkig hen dit zeli maakt, en zij door geven, rijk worden? Niet door vasthouden, maar door ge ven; niet door bewaren, misschien wel zeer zorgvuldig en goed geconserveerd maar door verliezen; niet door op-gaan, maar door ondergaan. Omdat het de wet van het leven is, dat het door de ont binding ei? de overgave en de dooding en de diepte heen moet om het volle, heerlijke waarachtige leven te krijgen. Gelijk de tarwekorrel, die de donkerheid en den dood in moet om daardoor der tig- en zestig- en honderdvoudige vrucht een lachend gelaat vertoonen, terwijl hun voort te brengen, ziel schreit. Zij hebben zooveel verloren. Zij hebben geen rustpunt, geen steunpunt geen hoogtepunt ook, omdat de idealen als rook vervlogen. Zij vergaan van hon ger. Midden in de levensvolle voelen zij zich vereenzaamd, gelijk in de deining van het eindeloos watervlak, het drijvend wrak door niemand waargenomen, door niemand begeerd, door niemand gemist. En met geen ander vooruitzicht dan om straks in de branding te worden ver splinterd of weg te zinken in grondeloo- ze diepten. Zoo zijn er velen in onzen tijd, de geschiedenis van den dag, de politierapporten en de rechtzittingen be wijzen dit, en nu is het voor allen die voor een ander het goede willen zoeken de tijd om te geven, en om kwijt te worden, en' om uit te deelen, en om op te richten, en om thuis te brengen, wat op ’s levenswegen, verdwaald, of ver dwaasd, of verbroken terneer ligt en geen helper heeft. weest) niet ten doel heeft de emigratie van Duitsche arbeiders naar Canada, welke de Canadeesche regeering gaarne ziet, te regelen, zeide MacDonald dat de emigratiemogelijkheden in Canada zeer groot zijn, doch dat Canada als het er op aan komt aan Britsche werkkrachten de voorkeur geeft. Er is nog veel land onbewoond en de nederzettingen dienen jaarlijks stelselmatig te geschieden. Onmiddellijk na de conferentie der Ar beiderspartij te Birmingham, over veer- geeft bij hun spel, tien dagen, zal MacDonald zich naar Weenen, Praag en Berlijn begeven om den toestand in Centraal-Europa te be- studeeren. den, her en der. En zij zeggen: Het is ’n lust om te leven, en daar wordt gemusi ceerd en gekwinkeleerd den ganschen lieven dag en de arbeid die als een nood zakelijk kwaad daar tusschen door ver richt wordt, is niet het doel, maar slechts het middel om daardoor dat vlinderleven te kunnen voortzetten, zoolang de zon schijnt en de levensdag duurt en de le venslamp brand. Of ook, men acht het een heerlijken tijd, omdat naar de mee- ning van dezen meer dan ooit in dezen tijd, de gelegenheid bestaat om kwijt te worden wat voorheen niet dan gesloten deuren en gesloten harten vond, maar waar de nood van het leven en de inner lijke armoede en de geestelijke honger van deze dagen van zelf den weg toe baant. Zij zien achter dat blanketsel en verguldsel en die opgeplakte vroolijk- heid, de schreiende ellende van de ledige zielen. Zij hooren in dat luidruchtige ver toon van de jongen en de ouden, de zucht naar iets anders, de kreet naar brood, het onbevredigd verlangen naar vrede en naar rust en naar zekerheid, en naar alles in één woord wat aan het leven waarachtige beteekenis en waar de geeft, en tevens een vasten grond voor de toekomst. Arme menschen zien zij, die gelijk vaak de tooneelspeler op de planken Spanje. Uit Madrid wordt gemeld: In het revue-theater „Theatro Noveda- des" is Zondag even voor het einde van de middagvoorstelling een ernstige brand uitgebroken, die vermoedelijk door kort; sluiting is ontstaan. Het vuur breidde zich met ongekende snelheid uit. Onder de toeschouwers ont stond een paniek. Behalve het theater brandde nog een blok huizen om het theater af. Er zijn 200 gewonden, onder wie 80 zeer ernstig. Men rekent op eenige honderden dooden. Volgens een via Parijs uit Madrid ont vangen bericht zou het totaal aantal slachtoffers ongeveer 500 bedragen. Volgens een later bericht heeft men reeds 63 dooden onder de puinhoopen vandaan gehaald. Men veronderstelt, dat er nog ongeveer 100 slachtoffers zijn. Het theater had ongeveer 3000 zitplaats sen, die allen bezet waren. De kortsluiting is ontstaan op een don ker tooneel, waar eenige danseressen optraden met electrlsch verlichte staven, waarvan wellicht de constructie niej goed was. gesn, en ns 18 u 15 10 15 eit eiend Daar zijn ook anderen. Zij noemen de zen tijd een rr.ooien tijd, een heerlijken tijd, een prachttijd. Omdat hij zooveel kansen geeft. Omdat hij zoo vol is, en zoo rijk aan nieuwe perspectieven en nieuwe ontdekkingen en nieuwe vindin gen, en nieuwe gelegenheden. Een tijd van fleur en van feest, en van zang en muziek, en van vroolijkheid en vrijheid en van uitbreken uit de oude vormen waarin het leven zoo gebonden was en in zijn ontwikkeling werd tegen gehouden om als nooit te voren naar alle kanten zich uit te leven, gelijk in de ongerepte natuur de woekerplanten naar alle zijden gelegenheid hebben de wortelen uit te slaan en zich te verbreiden en te versprei- jeugd in die richting een opvoeding geeft, maal op allerlei terrein een evolutie, een Hoe ellendig ziet het er in menig gezin uit. ten gevolge de verstoorde verhou dingen, waardoor alle achting en eerbied en liefde en gehoorzaamheid verloren ging, en elk zijn eigen leven, naar eigen goeddunken leeft, gewoonlijk meer bui ten- dan binnenshuis, ook in den vrijen tijd. En de pessimisten zien met somberen blik en ernstige hoofdschudding deze verwildering nooit daar gewezen, aan, en verwachten op grond daarvan in de naaste toekomst (niets dan verderf en ondergang. Gelijk immers de ontbin ding van het leven dit steeds tengevolge heeft. voortschrijding een overgaan in een an deren vorm, welke niet gemaakt, maar geboren wordt, en dezen voortgang te willen tegenhouden en stuiten, staat ge lijk met de vermoording van het leven. Of dan al wat leeft moet worden vrij gelaten om naar eigen willekeur zich te ontwikkelen met al de ziekelijke ver schijnselen of de uitwassen daarbij. Maar dat heeft immers alleen slechts plaats in het oerwoud, waar alles zich zelf is, niet in een geordende menschen-maatschap- pij, die toch méér zijn dan een woeker plant, en ook nog roeping hebben voor een ander. Hier dient vruchtbaar werk verricht, zooals de tuinman dit doet met den bo dem, en het zaad, en de stekjes, en de planten, om deze te verzorgen, en te kweeken, en te snoeien, en voor alle schadelijke invloeden zooveel mogelijk te bewaren om daardoor de meeste en de beste vruchten te verkrijgen, welke be geerd worden en waar het om gaat. Ja, waar het om gaat. Want het gaat om de vrucht. Daar is heel wat kennis voor noodig een hart vol liefde. Wie deze niet heeft, hij blijve af van het werk, hetwelk bedoeld de opbouw van het leven. Want hij stuit hier op moeilijkheden en be zwaren, op tegenslag en teleurstellingen, op distelen en doornen, op rotsgronden en zandbodems, eenerzijds onvermurw- De Burgemeester brengt hij dank voor zijn bereidwilligheid om de Ver- eeniging in de gelegenheid te stellen deze feestviering op Zondagavond te mogen houden. Hij hoopt dat allen zul len medewerken om te zorgen voor een goeden afloop. Daarna geeft Spreker een kort over zicht over de oprichting en geschiedenis van „M.e.to.”. Hieruit blijkt, dat een 100-tal jon gens, die in een stal bijeen waren ge komen, de vereeniging hebben opge richt. Van die oprichters zijn nog velen in de zaal aanwezig en hebben ook ve len zich zeer verdienstelijk gemaakt. Spreker richt een woord van dank aan den heer D. Mulder, die met wijlen den lieer H. de Vries, zooveel heeft gedaan in ’t belang der Vereeniging en der kaats- sport. Na nog te hebben medegedeeld, dat eenige leden van het „Krite Toaniel” bereid waren dezen avond hunne mede werking te verleenen, waarvoor hij dezen bij voorbaat dank zegt, besluit Spreker met den wensch, dat de Kaatsvereeni ging „M.e.to.” indachtig haar devies: „Moed en trouw overwint” ook haar 50-jarig bestaan zal mogen vieren en dat binnenkort het getal harer leden, dat thans 103 bedraagt zal zijn geste gen tot 300. Met een toepasselijk woord van den voorzitter werden daarna de prijzen uit gereikt. Gewezen werd op de eerste me daille welke aan het vaandel prijkt en de jongeren aangespoord hun best te doen opdat spoedig meerdere medailles voor het vaandel beschikbaar zijn. Dank werd gebracht aan de Kaatsvereeniging „Bolsward” voor de drie extra mooie prijzen die zij had beschikbaar gesteld en aan hem die een prijs had uitgeloofd voor den versten bovenslag. Van de gelegenheid om de Vereeni ging te complimenteeren met het feit van den dag werd het eerst gebruik ge maakt door den heer D. Banning, voor zitter der Kaatsvereeniging „Bolsward”. Spreker zegt, dat hij met veel genoe gen tegenwoordig is bij de feestelijke herdenking van het 30-jarig bestaan der Kaatsvereeniging „M.e.t.o.”, die vele moeilijke jaren heeft gekend, doch ook wel reden om met dankbaarheid terug te zien op het thans afgesloten tijdperk. „M.e.t.o.”, zegt Spreker, is in al die jaren een grooten steun geweest voor de kaatsvereeniging „Bolsward”, daar zij zich tot doel heeft gesteld het aankwee- ken van jonge kaatsers en waardoor de Kaatsvereeniging „Bolsward” haar voortbestaan heeft te danken. Met waardeering gewaagd Spreker van de goede samenwerking der beide Vereeni- gingen, waardoor de mogelijkheid is ontstaan, dat hier ter stede, in tegen stelling met andere plaatsen, twee af- deelingen van den Nederl. Kaatsbond mochten blijven bestaan. Hij hoopt dat deze samenwerking tusschen de beide Vereenigingen nog lang zal blijven be staan en eindigt met een: „Leve de Kaatsclub „M.e.t.o.”. Dan is de beurt aan den heer J. Vo gelzang, die namens de gymnastiek- vereeniging „Lycurgus-Wilhelmina”, onder overreiking van een keurige bloe menmand, het bestuur van „M.e.t.o.” hartelijk gelukwenscht met het 30-jarig bestaan der Vereeniging en haar ook in de toekomst het beste toewenscht. De heer W. Brandenburg doet daar na op verzoek van den heer D. Mulder voorlezing van een door dezen geschre ven stuk, door middel waarvan hij op dezen gedenkdag eenige woorden wenscht te richten tot het bestuur van „M.e.t.o.”. Hij meent een enkel punt naar voren te brengen, teneinde de kaatssport te doen bloeien. Voor 22 jaar terug is een adres aan den gemeenteraad gezonden om een oefenterrein te bekomen, wat tengevol ge heeft gehad, dat wij thans een sport terrein bezitten. Dit is wel geweest een stap in de goede richting, doch niet ge heel naar den wensch van „M.e.t.o.”, wier oorspronkelijk plan, een oefenter rein te bezitten, nog nooit is verwezen lijkt. Hij hoopt dat bestuur en leden steeds actie zullen voeren tot het ver krijgen van een oefenterrein. De heer Feenstra zegt ieder spreker Wat zullen wij nu van al deze din gen zeggen en wie van hen die hier aan het woord waren, hebben gelijk? ’t Komt ons voor dat ook hier de waarheid in het midden ligt. Ongetwijfeld zijn de dagen die wij beleven in menig opzicht verschil lend bij die van voorheen, en ieder zal verstandig doen daarmede rekening te houden. Als het getij verloopt, dienen de ba kens verzet. Men kan het betreuren, men kan daarover jammeren, men kan met inspanning van alle krachten pogen den stroom des tijds tegen te houden, bin nen de bedding, maar dat zal niet geluk ken en is bovendien onpractisch. Nieuwe tijden eischen nieuwe vormen, en een zoeken naar nieuwe wegen en nieuwe middelen ter voorziening in den nieuwen nood. Wie de klok van den tijd poogt achter uit te zetten is even dwaas als hij, die meent het zonnen-uurwerk te kunnen tegenhouden door het sluiten van zijne luiken, waardoor het midden op den dag nachtelijke duisternis in de woning kan heerschen. Daar is nu een- We hadden het over onzen tijd, on getwijfeld geheel verschillend van die, welke was en over de openbaring van het leven in onze dagen. Daar zou nog heel wat te zeggen zijn, en we hopen in verband daarmede dat ook wel te doen om ditmaal te eindigen met deze opmer king, dat elke tijd zijn licht- en schaduw zijden heeft, en het boven alles hoog noo dig is hem te bezien en te gebruiken in het licht der eeuwigheid. D DE JONG s NIEUWSBLAD 5 Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/a ct. Buitenland 4 ct. Nieuwestad 63. Tel. 992 LEEUWARDEN GRONINGEN Voorstreek 7 O. Ebbingestr. 31 a$ I s

Bolswards Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1