llllllllllllllllll IIIIIIIUIIJIIIIII Dr. J VAN DER BRUG JURRES De Bolswardsche Courant en Westergoo H I i I I I I I AUTO VERHUUR 8 Stadsnieuws. W. VAN DER WERFF BUITENLAND. Zenuwarts 23— Jaargang Woensdag 24 October 1928 JEUGDLEVEN. 20 CENT PER K M. SÜDPM4RKT 6 - SNEER is dagelijks te spreken van ll-l EXCEPTIÜHEEIE 1HBIE0IHG No. 83 n j t y-r r '*s— DE JONGs NIEUWSBLAD 4.EVÈRTRAATI Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 O en 4 i elea naai root, e be- Leeuwarden 4 sr). vanVALKEHBURG'S-- '■B I '»li. innen M. izich- W. atler aanle uitgezonderd de leden van den „veiligr eerste gedeelte. zoo iets groots zou worden. le be- enger ekend i post Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l’/a et. Buitenland 4 et. nelijk i van >n te e uit- twee- groo- elegd voor 100.— ngen. eeren Loois Eerd- nstige rngen. inders en uit m wil inden nten. e aan Prov. rderd de van Verschynt Oinsdags- Vrjjdagsavonds. Leengeld fr. p. p. per hall jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leengeld per looper 40 ct. p. kwartaal. velerlei waardoor het jeugdleven van on zen tijd meer dan ooit wordt bedreigd en ik zou alle ouders willen toeroepen: Het Britsche Rijk. Uit Londen wordt gemeld: De Britsche regeering heeft onlangs voorstellen gedaan aan de Fransche re geering inzake een plan van samenwer king tusschen de officleele organisaties in onderzoekingen gericht op het verkrijgen van grooter veiligheid in de steenkolen mijnen. Deze voorstellen zijn met groote ingenomenheid aanvaard en het plan zal nu in werking worden gesteld. Aan Britsche zijde zal de technische regeling in handen zijn van den raad van onderzoek inzake de veiligheid in de mij-, nen. Zij omvat een volledige uitwisseling van inlichtingen verkregen door onder zoekingen inzake het voorkomen van ongevallen en van de ervaring, in beide landen opgedaan, met inbegrip van niet- gepubllceerde en gepubliceerde versla gen. De wederzijdsche organisaties voor onderzoek zullen onderling overeenko men welke problemen elk het best alleen zou kunnen bestudeeren en welke het beste gezamenlijk bestudeerd kunnen worden. België. Van 3 tot 5 November zal in de Aca demie Nationale te Brussel het congres voor de binnenscheepvaart 1928 worden gehouden. De eerste zitting zal plaats hebben in tegenwoordigheid vian den Koning en verscheidene ministers. Men hecht aan besprekingen tusschen Nederland en Bel gië, die op het oogenblik plaats hebben, groote beteekenis. in de beide laatste ontmoetingen, slaag den de C. A. B.-junioressen er in 2 kost bare puntjes in de wacht te sleepen. Reeds spoedig na het aanval-signaal openden de roodwitten de score; voor de rust waren onze stadgenooten voort durend in de meerderheid en zagen kans dezen voorsprong te vergrooten. Na de thee ongeveer dezelfde verhou ding, alhoewel de aanvallen der Snee- A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagenummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. Aangesloten by het Bureau voor oplaagcontróle. aan- i jaar. veilig- dat reed Nieuwestad 63. Tel. 992 teen po« NIEUWE 6-PERS. S WAGENS. Ê=3 Ij van swet goe- firma st een n op- mijn Dur atieve in. in be- Q niet st een I □kien I inner- kun- t van thans ithou- zijner ost te GROOTE RITTEN SPECIALE PRIJS I Official Ford Dealer BOLSWARD -Leb feö ASh in U, ok te in de wieg en speelt aan uw schoot, maar vooral wanneer het de woning verlaat, en de wijde wereld ingaat zoo vol van allerlei verleiding en misdaad. Want het gaat hier om de bewaring van een kost baar kleinood van grootere waarde, dan de kostbaarste diamant ter wereld. Het gaat hier over het tegenwoordig en toe komstig heil van hun kind. En daarmede van zoovele anderen, tot in verre toe komst en veie geslachten. Omdat nu een maal niemand zich zelf alleen leeft, maar elk met duizend banden aan de gemeen schap gebonden is, en mede op grond daarvan verantwoordelijk is. beide landen die zich bezig houden met de partij. Ten slotte deelt het blad nog mede, dat een kleine commissie uit het partij bestuur zich reeds bezighoudt met de quaestie, wie Marx zal opvolgen. De toestand in het Rijnsch-Westfaal- sche industrie-gebied Is als zeer ernstig te beschouwen. De groote ijzer- en staal fabrieken bereiden zich voor op de tegen 1 November aangekondigde stopzetting i, kers thans talrijker waren dan in hef Ach, daar is zooveel wat het jeugd- gekregen. De employé’s daarentegen zijn niet ontslagen en het voornemen daartoe bestaat ook niet. Ook in vakvereenigingskringen is men zich van den ernst van den toestand vol komen bewust In de textielindustrie wordt de strijd van beide zijden met onverminderde kracht voortgezet. De bonden van werk gevers in de districten München-Glad- bach en Rheydt hebben de door de ar bitragecommissie gevelde beslissing in zake de loonregeling verworpen. Het bestuur van den christelijken me- taalbewerkersbond heeft volgens een be richt uit Dusseldorf besloten met alle be schikbare middelen de uitgesloten arbei ders te steunen en den strijd met kracht te voeren. Zwitserland. De Zv^itsersche regeering heeft een ciugcu ui ivici, 'commissie benoemd om de middelen te heeft Marx dit bestudeeren voor de bescherming der burgerlijke bevolking in geval van oor log tegen gasaanvallen. Vijf leden der commissie zijn door de Zwltsersche re geering zelf benoemd, terwijl vier ande ren op haar verzoek door het Zwltser sche Roode Kruis zijn aangewezen. doelverdediger hebben de gasten het te danken dat de stand niet hooger dan 4 1 werd opgevoerd. Eerst in het laatste gedeelte gaf een blunder van de Bolswardsche achterhoede de zwart jes gelegenheid om de eer te redden. Het einde kwam alzoo met 4 1 voor de oliebollen. Wat het vertoonde spel betreft, dit is ons zeer tegengevallen, wij hebben het vorige jaar betere wedstrijden van C. A. B. II gezien. Over het algemeen wordt enthousiast gespeeld, doch het gemis aan eenige oefengelegenheid treedt hier zeei duidelijk naar voren. Van goed verband en balcontróle is geheel geen sprake, doch bovendien geven vele spelers blijk geen voldoende kijk op het spel te heb ben. Inzonderheid is dit het geval met de midvoor van C. A. B. Dit is een enthou siaste, hard werkende speler, die af en toe een aardig schot kan lossen, ook zijn kopwerk is soms aardig, doch er gaai van hem geen „leiding” in de voorhoede uit De ballen worden veelal hard naar vo ren gespeeld inplaats van op afwisselen de wijze met korte en lange trappen de binnen- en buitenspelers aan het werk te zetten. De kleine linksbinnen ziet daarentegen heel goed, hoe gespeeld moet worden; ook zijn indivldueele handigheid en In- loopen maken hem tot een speler, waar van C. A, B. nog pleizier kan beleven. De rechtsbinnen speelt met overleg; een weinig meer geestdrift zal zijn spel ten goede komen. Het beste gedeelte van C. A. B. vonden we de halfbackllnle; de hardwerkende spil gaf als captain een goed voorbeeld. Bij de Sneekers waren bulten de doel- verdedlger geen bepaalde uitblinkers; al- leen hna rechtsbuiten vfeJ om op door zijn flink doorzetten. zijn, dat de vader dan meer zijn zorg zou kunnen'wijden aan het gezinsleven in het bijzonder aan de opvoeding dei kinderen. Of het gtbeurt? Of in onzen tijd de huisvjader verkelijk ook opvoeder is? Ongetwijfeld zijn de toestanden ten plat- telande ook hierin nog anders en veelal beter dan is de steden en met name in de groote seden, waar de drukte en het vertier van de samenleving zooveel bui ten deur bengt, en de middelen en we gen om eBers zijn vrijen tijd door le brengen wvele zijn. Maar wij mee nen niemaxl te kort te doen, bij de op merking dit vrijwel algemeen heel de opvoedingfberust in handen en als een zwaar pakdrukt op de schouders van de moeder. En nu ijn er gelukkig ook in onzen tijd nog vel zeer verstandige en bekwa me huismoeders, die in dezen wonderen van dappsrheid niet alleen, maar ook wonderen'van tact en van wijsheid en overleg aas den dag leggen, waarvan de indrukkeji tot op hoogen leeftijd bij de kinderen sullen achter blijven. Wij dee- len niet die eenzelvige beschouwing van velen dat een vader altijd getypeerd moet worden as een voorbeeld van gestreng heid en tfegelijkheid, en flinkheid en de moeder eveneens als een model van slap heid en vcekheid en onverstand. Daar zijn wel opvoedsters geweest en zij zijn kort te gaan, ik denk aan zooveel en zoo er nog, de in dezen vrijwat meer ver stand aar den dag leggen dan menige man, en iet dient veeleer als een bewijs van bulteigewone geestkracht genoemd Let op uw kind, niet alleen als het ligt te worden dat zij, die gewoonlijk als de zwakkere wordt voorgesteld, te midden van de veelvuldige dagelljksche en tel kens weakeerende zorgen van het ge zinsleven, zooveel gaven van hoofd en hart aan-den dag legt, dat menig kind op volwassen leeftijd hier met eerbied en teedeneid aan terug denkt Duitscbland. Naar de „Westdeutsche Arbeiderszel- tung”, het blad der katholieke arbeiders bonden te München-Gladbach, meedeel de, zou de ex-kanselier dr. Marx jxn ge- zondheidsredenen gedwongen zijn zijn functie als voorzitter der centrumpartij Toanieljotsi. Der wachtet üs Snein 4 Novimber in scheidsrechter Feenstra. Na 2 nederlagen moaije joun. De Krite „Boalsert” begjint den hjar winterwirk. It bistjür fen ’e Krite is der yn slagge it Wear to krijen mei de hear en mefr. Van der Veen fen Hüzum om den oer to kommen en foar üs in trije-tal toanielstikjes op to tieren en wol: „It greate offer”, eamstich stik üt it Sémans- libben yn 2 bidriuwen, „De Omkeslzzer” fleurich toanlelstik yn 2 bidriuwen en „Kryne Geart, of de mislearre reis”, klucht yn ien bidriuw. Yn elts fen dizze stikken wirde twa en Frankrijk. Van de ramp te Vincennes is Zondag avond het laatste slachtoffer geborgen. Er zijn in totaal 19 dooden en 3 zwaar gewonden. Vrijdagavond werden de militairen, die aan het bergingswerk deelnamen, door vakarbeiders vervangen. De opruimings werkzaamheden gaan thans zeer snel. Het grootste gedeelte van de woning van den bouwer, welke in de benedenverdie ping gelegen is, is vrijgemaakt. Hier deed men echter een zeer bijzon dere vondst Behalve meubelen, kleeren, keukengerei, enz., ontdekte men 3 Mau- sergeweren, een karabijn, een groote hoeveelheid revolvennunitie en een ma- chinegeweerband. Met het vorderen van de opruimings werkzaamheden en na het onderzoek van het bouwmateriaal is de Indruk versterkt, dat de qualiteit van het cement veel te wenschen overlaat Het T-ljzer dat voor de belangrijkste deelen van het gebouw was gebruikt, was veel te zwak. Te metr dient in onzen tijd hiervoor een open oog te zijn nu de gevaren die het jeugdeven bedreigen, zich als ver- menigvuldgen. Reeds als de lagere scho len dienembezocht, en daarmede een deel der opvgaüng der ouders uit handen ge nomen wordt om in die van vreemden over te guan. Welke menschen zijn dat, en van welke levensbeschouwing en mentaliteit Sluiten de onderwijzers zich aan, bij httgeen thuis van vader en moe der werd gezien, en heerscht in school dezelfde geest die thuis zoo „echt” doet zijn, of... is de school een tuchthuis of een kazerne, of een pijnbank voor het kind, en degenen die daar heerschappij oefenen, tijn zij geliefd of... gevreesd? leven, vooral in onzen tijd bedreigt. Ik denk aan de opwindende ongezonde, overdreven, valsche, slechte prikkellec tuur onzer dagen waarbij zoo sterk ge werkt wordt op de verbeelding en de zonde in een schoon daglicht wordt ge steld en zelfs het slechte wordt verheer lijkt en geroemd als een heldendaad. Ik denk aan de lichtzinnige, dubbelzin nige, scherts en spot en smaad van wat deze allerminst verdient. Ik denk aan de groote oppervlakkigheid en onbenul ligheid en holheid van velen die zich te vreden stellen met een vertooning. Ik denk aan de lichtzinnige wijze van om gang met elkander, jongens en meisjes van denzelfden leeftijd zonder toezicht van ouderen, op eenzame wegen, in bosch of hei, of aan het strand, of in de kampeertenten. Ik denk aan de kleeding. Ik denk aan de manier om met rouche en lippenstift een ander te doen schijnen, dan men in waarheid is, om daardoor te behagen en de aandacht te trekken en naam te maken. Ik denk aan de toene mende drang onder onze jonge men schen om op een of ander gebied „een ster” te worden en aan de film en de pers die dit menigmaal in de hand werken. In plaats van zich met ijver en ernst toe te leggen op zijn studie of het vak waartoe men wordt opgeleid. Om maar eft in I oodig :n het Mantel n.maat met royaal bontgarnituur geheel gevoerd, ruith 100 dessins f70. Speciaal geëtaleerd Modellen ter copieering voorradig vooral uit de gevaarlijke pubertiteitsja- sterkste in de regeering vertegenwoordig- ren van jongens en meisjes die op deze wijze moedwillig of misschien ook wel zonder qpzet, maar toch met hetzelfde gevolg, voer altijd uit de richting ge raakten en verloren wat eens als ideaal zoo schoon was, toen de moeder zich nog boog ever de wieg van haar engel tje en daar de droomen droomde van een liefhebbend moederhart, ot toen de vader zijn krulletol op de knie had of met hem ravotten ging in de huiskamer en daar- Dr. Marx heeft thans de „Germania” uitdrukkelijk gemachtigd deze mededee- ling te bevestigen. Reeds voor de verkiezingen in Mei, aldus de „Germania” l.„ voornemen te kennen gegeven. In Febrü- ari en Maart is hij ernstig ziek geweest en nog steeds moet hij zich ernstig in acht nemen. Op 6 Oct. heeft hij het be stuur officieel van zijn plan om af te treden mededeeling gedaan. Het blad ontkent ten stelligste, dat aan het heengaan van dr. Marx politieke mo tieven ten grondslag liggen. Het Centrum heeft met het oog op de a.s. kablnetsher- vorming volstrekt geen aanleiding het initiatief te nemen, wat de taak is van de Een van de moeilijkste vraagstukken van onzen tijd betreft het leven en de op voeding van onze jeugd. In het bijzonder van wat men noemt de rijpere jeugd. Daar weten alle ouders van mee te spreken. Voorheen was dit vraagstuk wellicht niet zoo klemmend. Toen het le ven daar betrekkelijk rustig heen ging; toen de eerbied voor het ouderlijk ge zag nog vrij algemeen was; toen het van zelf sprak dat de zoons de voetstappen van den vader, en de dochters die van de moeder drukten, en men niet kende, die drukke en drukkende levensplicht van onzen tijd. Wat ging alles toen gemoe delijk en als op rolletjes. Natuurlijk had men toen ook wel moeilijkheden in de opvoeding en waren er wel kinderen die uit den band sprongen, die teleurstelden, die met alle goede raadgevingen en ver maningen den spot dreven, die aan lager wal geraakten en ten slotte kwamen waar zij niet wilden zijn. Wie kent niet de altijd nieuwe en nooit veranderde gelijkenis van den Verloren Zoon, die te vens geschiedenis is in hare teederheid bemind van allen en waarin het keerpunt pas gevonden wordt bij den zwijnentrog Omdat zij de kinderziel verstaan? Gelukkig nog maar, want het kan ook nog anders. Zoo dat in ’s levens diepten geen uitzicht meer gevonden wordt, en men daar om komt in de wereldsmart. Dat is de tragedie van menig jong leven en onze tuchtscholen en verbeterhuizen en asyls en gevangenissen geven daar van de droeve voorbeelden. Toch meenen wij dat de gevaren om te stranden en dus niet aan het levens doel en de levensbestemming te beant woorden in onzen tijd grooter en veelvul- diger zijn dan voorheen, toen het leven daar zoo betrekkelijk rustig voortgleed, en nog zoo patriarchaal was. Toen de vader, als hoofd van het gezin nog zeg genschap over de jeugd had en men al thans ’s avonds, geregeld binnen de mu ren van eigen woning zijn genot en af leiding zocht, en zich daar „thuis” ge voelde. Wat was het in die dagen een ding als de kinderen „huls uif moesten om onder vreemden te gaan wonen. Wat viel me nigmaal het afscheid uit de ouderlijke woning zwaar, omdat nergens ter wereld zoo’n gelukkig plekje gevonden werd, en ook nooit weer verkregen zou worden als onder eigen familiedak, en wat kostte het afscheidnemen bij oud en jong een tranen. Het was alsof er iets moois brak iets, dat nooit weer te heelen of te her stellen was, en alleen door den tand des tijds kon worden versleten. Zoo was het; zoo is het in de beste ge vallen nog; zoo is het in massa niet meer, omdat er zulk een verandering ge komen is in de levensverhoudingen bij velen en onder den invloed der omstan digheden het gezinsleven een dusdanige wijziging onderging, dat in vele gevallen van de genoemde eenheid niet meer ge sproken kan worden. In tal van gezinnen wordt de vader door de kleine kinderen slechts spora disch gezien. De arbeid roept hem in het vroege morgenuur reeds de deur uit, en als hij weerkomt naar huis, zijn de klei nen wellicht reeds aan kant. Inzonderheid Voetbal. C.A.B. H-Black Boys HL Uitslag 4 1. Bovenstaande wedstrijd werd ge speeld onder de goede leiding van waarin opgenonaen En dan de rijpere jeugd. Als de lagere school is verlaten en een andere, een hoogere hrichting van onderwijs moet worden bizocht, of het ambacht roept. Hoe is diar de omgang? Welke taal wordt daar gesproken? Wat wordt daar gehoord ei gezien en... geleerd? Is daar opleiding n goede zeden en manieren, of gaat het enkel om het verkrijgen van meerdere tennis ten einde bekwaam ie worden vcor het vak waartoe men theo retisch wo-dt opgeleid? Is daar een ko men in derziel van het kind, om daar al meer aansluiting te zoeken en hetgeen tiaar ten goede ontkiemende is, in de zelfde riching te leiden en te steunen en te sterken, of is daar een ruw ingrijpen waar bij al iet teedere, het reine, het schoone, kortom het ideale zooals dat vooral bil «en ionge man of vrouw kan zijn, wordt plagetreden en vernield? O, ne^r te leggen, wie zal zegger, hoevelen hier op dezen leeftijd niet het minst door den omgang of het voorbeed van anderen zijn ge strand! Daar kwam een koude, kille Noordenwind O’er de teere planten van dien jongen levtnshof, en wat misschien jaren lang order gestadige zorg was gekweekt en met al de liefdewarmte van een ouderhart 'angzaam tot ontwikke ling kwam, wellcht onder tranen en ge beden, dat werdo misdaad! door een onverlaat, net ruwe hand gesmoord of verstikt of gebroken, zooals de pas ontloken bloem op haar stengel kan wor den geknapt en vioor altijd van haar schoonhefd beroofd. Zijn er geen duizenden voorbeelden, F. V. C. n—C. A. B. I. Uitslag 1 5. Tengevolge het ontbreken van één ba rer geregelde spelers trok C. A. B. I Zon dag j.L onvolledig op naar Hulzurn om het ongeslagen F. V. C. II te bekampen. C. A. B. won den tos en verkoos het windvoordeeL De gehavende voorhoede en het ongewoon groote terrein veroor zaakten dat F. V. C. een tijdlang-sterker was. Langzamerhand begon C. A. B. zich echter los te werken en kregen we een meer verdeeld spel. De aanvallen van C. A. B. werden talrijker en uit een goed aangegeven bal werd Wiersma in staal gesteld de score te openen, hetgeen hij kort na elkaar nog tweemaal herhaalde. De C. A. B.ers zijn dan niet meer te hou den en zagen hun zwoegen beloond met een vierde doelpunt, eveneens dooi Wiersma genomen. Hierna komt de rust. Als de strijd wordt voortgezet is C. A. B. compleet, de jonge Huisman vult het elftal aan, en er wordt door C. A. B. weet hard gewerkt. Het geheele elftal speelt fanatiek en is stukken sterker. Verschillende goede schoten hadden beter lot verdiend. F. V. C. zit echter ook niet stil en ziet eindelijk haar zwoegen bekroond door Zijlstra onhoudbaar hel nakijken te geven. Stand 4:1. C. A. B. wordt hierdoor niet ontmoe digd, maar speelt rustig door. Toch ont komt zij aan een bijna zeker doelpunt als op onbegrijpelijke wijze door F. V. dit congres met^het oog 0P}^e C.’s midvoor wordt overgetrapt i a g heeft blijkbaar haar zin nog niet, want even voor het einde is het Hoekstra, die den stand op 5: 1 brengt, waarmee dan ook de wedstrijd is be-r slecht Voor de rust moesten de C. A B.ers zich geweldig wennen aan het groote terrein. Na de rust was het spel beter verzorgd en met deze opstelling heeft de Commissie een goede keuze gedaan, daar met Van Doesburg als midvoor het spel beter was verdeeld. De kleine linksbin nen deed verdienstelijk werk. De prachtige uitslag van dezen wed strijd werd met groote vreugde door de talrijke bij het tramstation wachtende supporters vernomen. geldt dit toen de acht-urlge arbeidsdag, bij dacht lan zijn veelbelovend kind dat der bedrijven. Alle categorieën arbeiders, voor de industrie nog niet bestond en een der lichtpunten van deze sociale wet zou 'r'\

Bolswards Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1