Illlllllllllllllll Illlllllllllllllll I AUTO VERHUUR De Bolswardsche Courant en Westergoo HET ZWAKZINNIGE. BUITENLAND. W. VAN DER WERFF Stadsnieuws. 23^12 Jaargang en A It lüde hüntsjeklappen op ’t ein wie; [DRAISlJlAvANVALKEriBURGVj Ie A »jLEVÈRTRAATI-i 20 CENT PER KM. f Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Frankrijk. De staking der havenarbeiders te Bor deaux neemt ’n dusdanige wending, dat de autoriteiten zich verplicht hebben ge zien buitengewone maatregelen te ne men. Detachementen infanterie en artil lerie, alsmede koloniale troepen werken met de’gendarmerie en de politie samen tot handhaving der orde. Stakers zijn eenige schepen binnen gedrongen en hebben de daar werkende arbeiders met knuppels weggejaagd. Verscheidenen werden gewond. Op de kaden hadden ’s middags eenige lichte incidenten plaats, waarop eenige arrestaties volgden. ping van den rijksdag noodzakelijk om door onmiddellijke maatregelen van staatswege het staatsgezag en het ge schonden recht te verzekeren. Te Parijs is een in aanbouw zijnd huis van zes verdiepingen ingestort. Be vestigd wordt dat er geen slachtoffers zijn. Poincare, die gewaarschuwd werd, was spoedig op de plaats des onheils aanwezig. Een V. D.-bericht meldt nog, dat de beide nachtwakers zich op het oogen- blik van de instorting in een ander deel van het gebouw bevonden; zij konden van agitatie geen woord uitbrengen en zelfs geen beschrijving van de toedracht van het gebeurde geven. In verband met het late uur waren er op dit punt slechts weinig voorbijgangers. De brandweer heeft het opruimings- en bewakings- werk met kracht ter hand genomen, ter wijl door het parket een uitgebreid on derzoek wordt ingesteld. Het gebouw was bestemd om als theater te worden ingericht. ker, om troch it jaen fen Fryske Winter- jounenocht üs memmeteal yn dizze om- kriten to stypjen en hat it bistjür der- foar it Duo Van der Veen oerkomme lif ten. Hy hjit Barend en Matsje, sa't se meastal neamd wirde, seit Sprekker, her- telik wolkom en hoopt det it in fleuriche joun wirde mei op ’t ein werfen in hiele Pluimvee tentoonstelling. Gaarne wenschen wij nog even ’de aandacht te vestigen op de groote Tweede Nationale Tentoonstelling van hoenders, watervogels en konijnen, welke Woensdag en Donderdag a.s. wordt ge houden in de tram-remise alhier. Voor een uiterst gering bedrag, de en tree bedraagt slechts 35 cent, met inbe grip van catalogus, is men in de gelegen heid het tentoongestelde In oogenschouw te nemen. Liefhebbers van pluimvee kunnen nu eens echt genieten. wol fortejinne. Nei djt stik waerd opfierd: ,*Kryne Geart” et de mislearre reis, klucht yn ien bidriuw. Om dizze echte Fryske klucht, dy’t in aerdiche banneling werjowt en troch- stringele is mei forskate rake ütfallen, en A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten by het Bureau voor oplaagcontrOle. Kerk en Vrede. Ds. Vink verzoekt ons mee te dee- len dat het bericht omtrent pogingen tot oprichting van een afdeeling van „Kerk en Vrede” alhier, niet geheet juist is. Hem is slechts gevraagd een aantal nummers van „Kerk en Vrede” te willen verspreiden onder menschen, die mis schien voor het doel der vereeniging iets gevoelen. Dezen kunnen zich dan bij hem opgeven als lid. Of het resultaat van dien aard zal blijken, dat reden voor het oprichten van een afdeeling hier bestaat, dient te worden afgewacht. De opzet is het niet geweest. Ien gaan exploiteeren, en gebruiken voor hunne vaak lage bedoelingen. We meenden op deze dingen wel eens de aandacht te mogen vestigen. Omdat nu eenmaal elke gemeente zijn zwakzin nigen heeft, waar tegen misschien hun geheele leven, vanaf de jeugd tot den ouderdom gezondigd wordt, en omdat het misschien nog zou kunnen meewer ken, om een weinig vreugde in hun droefgeestig bestaan te brengen. Waar zij zelf in de eerste plaats, maar dan ook verder, hunne familie, en ten slotte de gansche maatschappij bij gebaat zou zijn. Het is een onderwerp waarbij wellicht velen onzer lezers nooit hebben stil ge staan. Het kan zijn dat deze regelen ge lezen worden door ouders, die zelf of in hunne familie zulk een zwakzinnig kind hebben en dagelijks hun lijden aanschou wen. Misschien doet het dezen goed, dat de aandacht eens gevestigd wordt op die paraia’s in de maatschappij, die ge woonlijk gedurende hun gansche leven een voorwerp van bijzondere zorg en on dersteuning blijven om ten laste te komen van de gemeentelijke of publieke liefda digheid. Daar bestaat gelegenheid om van de ze stumperds te maken wat van hen te maken is, maar dan in eene omgeving, waar zij verstaan en begrepen worden. En wanneer de uitwerking dezer regelen mocht zijn, dat ook maar één van deze zwakzinnigen voortaan met een andêr oog beschouwd, en op andere, liefderij ker wijze behandeld werd, dan tot nu toe het geval is, dan is ons doel be reikt en zullen wij ons daarmede geluk kig achten. publiceert een verklaring, waarin scher pe maatregelen worden geëischt tegen degenen, die openlijk de veiligheid van het leven der bevolking bedreigen. De bond eischt volledige schadever goeding van de zijde der werkgevers, die contractbreuk pleegden door hun bedrijven stop te zetten. Hij acht een vervroegde bijeenroe- dy ek wer tige moai spile waer, is danich lake. Yn it skoft binne in stikmannich nog net Ófhelle priizen fen ’e lotterij yetris op’e nij forlotte. Nei it skoft waerd nog opfierd: „De Omkesizzer”, fleurich toanielstik yn twa bidriuwen. Dit stik is tige flot skreaun. Alles slót prachtig ynenoar. It hiele stik troch lit moaije hünnelingen sjên. It spyljen fen Jiffer van der Veen as hüshaldster en omkesizzer en det fen de hear Van der Veen as rintenier en slach- tersfeint, wier yn alles öt Dit fleurich stik foei wol yn ’e smaek. Er kaem hast gjin ein oan 't hêntsjeklap- pen. It it in tige moaije jonn west Min kin hast net bigripe, det tw aminsken al dy forskillende karakters sa goed ütbyldsje kinne. Fen elts hearde men den ek:' „Hwet spylje dy ljue moai.” Ek de grime wier wol yn oarder. De foarsitter bitanke Barend en Matsje foar de moaije joun fen echte Fryske nocht en wille. Nei öfrin is er fensels nog tige drok dounse. het presidium van den Rijkslandbond bütengewoane gearkomste is, seit Sprek- door den rijksminister van financiën ontvangen. De vertegenwoordigers van den Bond schilderden volgens de „D. Tageztg.” den noodtoestand, waarin breede krin gen van den landbouw verkeeren, en wezen er met name op, dat in weerwil van den gunstigen oogst de landbouw geenszins rendeert, daar tegenover de grootere opbrengst aanzienlijk lagere kliber nije leden hjar opjaen scille by de prijzen staan. De minister erkende, dat de toestand moeilijk was en beloofde het mogelijke te zullen doen o mte helpen. Vooreerst zullen de nog steeds bestaande voor schriften tot leniging van den toestand gehandhaafd blijven. Gedwongen, ver- koopingen wegens belastingschulden zullen zooveel mogelijk worden verme den, waarbij rekening zal worden ge houden met het financieele prestatiever mogen der landbouwers. Omtrent nieuwe belastingen was nog geen beslissing genomen, maar ook hierbij zou met den toestand van den landbouw rekening worden gehouden. Het getal der uitgesloten metaalbe werkers in Noordwest-Duitschland wordt thans op 222.000 begroot; De rust blijft gehandhaafd. In de ijzerindustrie aan de Sieg zijn de arbeiders van de ertsmijnen met in gang van 15 November ontslagen, om dat de mijnen door de uitsluiting in het Roergebied geen afzet meer hebben. Door dezen maatregel worden 400 ar beiders getroffen. De vakverenigingen verdedigen het standpunt, dat de patroons niet tot uit sluiting maar tot sluiting van hun be drijven zijn overgegaan. Indien zij deze opvatting ingang weten te doen vinden, zullen de slachtoffers van de uitsluiting werkloozensteun ontvangen. De bond van chr. vakverenigingen Woensdag 7 November 1928 Toanieljoun duo Van der Veen. De Krite Boalsert fen it Boun fen Sel- skippen for Fryske Tael- en Skriftenken- nisse hat hjar winterwirk ynset mei it halden fen in bütengewoane gearkomste op forline Sneintojoun. It bistjür fen ’e Krite hie it Duo B. en M. van der Veen, fen Huzum, oerkomme litten foar it jaen fen in toanieljoun. De grate seal fen ’e Doele wier alhiel biset De foarsitter, master Schokker fen Hartwird, iepene de gearkomste mei in wirdsje fen wolkom. It doelwyt fen dizze Duttschland. Ter bespreking van den noodtoestand van dén landbouw werd de vorige week gebruiken voorwat zij zelf niet wilden, of durfden, of bnden. Ongetwijfeld lebben allen, die dit le zen, herinnerinen uit hun jeugdleven, aan zulk een ahterblijver, voor wie het ten slotte maa een geluk was dat de leeftijd bereikt werd, waarop zij van school konden aan, al of niet met eenige kennis toegerut. Maar waar dj toen wellicht nooit in kwamen, het t dit, dat die stumperds zulk een ontzrtend zware jeugd gehad hebben, omdafzij door hunne omgeving niet begrpen rerden, en omdat zij nooit mee konden opkomen, en omdat zij „toch” mindevaardig waren. Is het wel iet gebeurd, dat ook over hun droef gelat een verlegen lach kwam wanneer andten zich over hen gingen vroolijk make, endeed de meester dit soms niet nee? En men had er geen erg in, althar niet in meerderheid, dat daar zoo die; en zooveel geleden werd, en de jeugd dzer misdeelden zoo zwaar en droef was. Toch was lit het eenigste nog niet. Want toen kram voor die ongelukkigen de tijd waaro zij de wereld in moesten, en zoo goeden zoo kwaad het ging, moesten traden een stuk brood te ver dienen. Al weer ea bron van lijden, en nieu we smart. Voreerst omdat zij als min derwaardige! moeilijk aan den slag kon den komen. )an, omdat hunne verdien sten geringe Waren dan die van ande ren op denztfden leeftijd, en dan omdat niet zelden <k meende met deze zwak zinnigen te togen doen wat goed in hunne oogeiwas. Wat werdr zij wel getreiterd op het werk, in derustpoozen, na volbrachte dagtaak, tofaelfs door de krullejongens of de straatugd toe, en hoe werd er dikwerf op rierlei wijze van deze onge- lukkigen mhruik gemaakt. Daar weet elke stads- i dorpshistorie van mee te praten, en reien staan hier schuldig. Want het ötiiet te zeggen, omdat im mers elk meschenleven een aan-een-rei- ging van gefeurtenissen is waarvan geen enkele op zit zelf staat en die allen on derling vertild met elkaar houden, het is niet t neggen wat daarvan de la tere gevolgazijn geworden. Menige jon gen of meitekwam in een tuchtschool, of een verbtirhuis, of een Rijkswerkin- richting, ofineen krankzinnigengesticht of in de gvaigenis terecht, doordat in de jeugdjfen niet nauwlettend op hen werd toegziei; het aan de noodige vor ming ont'rak, en dien tengevolge dat leven straiden png. Dat isontzetend, maar waar, en het zou volsrekt net onmogelijk zijn, dat menigee:, die neent nooit iemand te zijn te :a gekonen, en elk het zijne te hebben gegeven, onbewust heeft mede gewerk om deze zwakzinnigen voor al tijd te ioen ondegaan. Gelrkkig, dat vtor deze misdeelden en hunn< bizondere woden in onzen tijd mede de oogen opn gaan. Reeds vanai hunje prille jeugd,ils het tijd is om naar schtol te gaan. Dar voor deze kinderen allewege bizondermderwijs te doen ge vet hetwelk in n»nig opzicht afwijkt val het onderwijs de gewone, lagere sciolen. Vooreerst óor het voornamelijk „ioofdelijk” te don zijn en dan zoo plastisch” mogelijk Om door het aan schouwen en het volen en tasten, tot aangewezen en de gemeenschap zich niet den omfloersten geestvan den leerling te om het lijden van anderen bekommerde^ doen doordringen, wa men deze nader- Het ligt voor de hancdat zulk „bijzon der onderwijs” aan zuil» „bizondere kin deren”, ook „bizondere gevolgen moet hebben en zij op deze Mjze zooveel ont vangen, als doof hen georgen kan wor den. Ook, dat er bizoncfre takt, en aan leg, en vooral liefde nodig is, om dit onderwijs te geven. Daar komt nog bij, dddeze geestelijk zwakken, die gewoonlijk >ok lichamelijk misdeeld zijn, in onzen til kunnen wor den opgenomen in Vhcaiiekolonies die ook al weer uitsluitend var hen bestemd zijn, zooals bijv. „Zonntoord” op de Doesburger heide bij Ede, <n waar tege moet gekomen wordt aan lunnen licha- melijken nood. Hier zijn zi thuis. Hier gevoelen zij zich op hunne paats, en hier kunnen zij niet zelden in wenige weken iets ontvangen, wat voor hee’^hun verder leven van onberekenbare warde blijft. Teln slotte wordt door cj Centrale Vereeniging van zwakzinnige, die zich speciaal met het leven en lot lezer mis deelden bemoeit door de zogenaamde „Nazorg”, ook nog over hen gewaakt, wanneer zij reeds de maatschppij zijn ingegaan. Óm daar voor hen als raad geefster op te treden, hen te s»unen en te bemoedigen, en hen bovenal uit han den trachten te houden van degmen, die deze onvolwaardige krachten zotden wil- skriuwer en forsiket it earste fers fen it Frysk Folksliet steande to sjongen. Den is de bar oan it Duo Vjn der Veen det bigjint mei de opfiering fen: „It grea- te offer”, earnstich stik üt it sémans- libben yn twa bidriuwen. It stiek spilet yn ’e wenning fen in Üld en earm fiskerman, op yn fen de Fryske eilÊnnen. De man seis sit yn ’e finses om’t er in troch de sé oanspield lyk bi stellen hat. It wiif en de soan moatte hjar rédde mei hwet ünderhêld fen ’e diake- nije. As de diaken de gave bringt hat er frij hwet to sizzén oer de plichten fen de minsken dy’t Onderholden wirde. It wiif kin dy formaeningen net goed to plak bringe, wylst se de soan, hwa’s tinzen mear ütgeane nei de nije tiid, al hiel net nei it sin binne en ek de man net bifredichje. Om syn ülden foar gebrek to biwarjen, nimt er tsjinst op ’e loadsboat „Emma”, dy’t lang net séweardich is. As de man den nei in stoarmeftige nacht wer thüs komt is, is de „Emma” forgean en de soan omkomt. De ülden witte dit beide al gau, mar de iene wol it foar de oare forswije. It duo Van der Veen hat dit stik moai spile. Jiffer van der Veen as Gelbrich hle as Ijeafhebbend wiif en mem in swiere rol dy’t moai werjoun is. De Ünderskate rollen dy’t de hear Van der Veen as diaken, soan en fiskerman hie, kaemen ek allegearre goed ta hjar doel. VOETBAL. Lemmer IIC. A. B. IL 25. Voor dezen wedstrijd verscheen C. A B. alweer met een gewijzigd elftal in het veld en met succes. Dit elftal kan op een goeden wedstrijd terug zien. Direct na de aftrap is C. A B. in de meerderheid doch weet dit zelf niet in doelpunten om te zetten. Daarvoor zorg den de Lemmer-backs, die al spoedig een goal voor hun rekening namen (0-1). Ook het tweede doelpunt werd door mid del van een der Lemster spelers verkre gen (0—2). Dit vindt Lemmer te bar en valt ver woed aan. C. A. B. houdt stand. In deze periode valt vooral het spel van Tolsma op, die zeer tactisch weet in te grijpen. Hoewel de Lemmer achterhoede zich goed weert kan zij niet verhinderen, dal Schuurmans met een goed schot er 03 van maakt De daarop volgende inzinking van de Bolswarders kost hun een goal (13). C. A B. wordt wakker. Het spel gaat dan vrij gelijk op. Ook na de rust is dit het geval. Lang zamerhand komt C. A. B. iets in de meer derheid. Het duurt niet lang of A. Hoek stra maakt er 14 van. Dan neemt Lem mer het spel even in handen. Bij een van hun aanvallen raakt een der achterspe lers van C. A B. de bal met de hand. De fluitist wijst naar de witte stip en aan-, gezien de Lemster speler geen fout maakt wordt het 24. Nu is het C. A B. weer die de leiding neemt en uitdrukt in een doelpunt, door Langendijk gemaakt (25). Dan is het vrij spoedig einde. Het C. A B.-elftal speelde goed. Ook Roorda kan op een goeden wedstrijd te rug zien, hoewel een voorsprong geen re den mag zijn, om op het laatst wat laks te gaan spelen. Scheidsrechter De Jong leidde correct. „Jeka.” Daar is nog nooit een tijd geweest, waarin men zich van alle kanten, en niet het minst van de zijde der overheid, zóó bemoeien ging met het zwakke, het ver latene, het verlorene, en dien die geen helper heeft, als in onze dagen. Dat is één van de lichtpunten uit on zen tijd, waar toch ook de aandacht wel eens op gevestigd mag worden. Temeer waar er zooveel droefs is waar te ne men, waarbij het harde en koude ego- isme aan het woord komt en de bekende vraag: „Ben ik mijns broeders hoeder?” op zoo veler lippen zweeft en uit zoo- veler daden spreekt. Daar is ook een tijd geweest, waarin men zich over veel dat in onze dagen de aandacht trekt en de belangstelling gaande houdt, niet bekommerde. Wel was er de eeuwen door een open oog voor den nood der armen en de be hoeften der weduwen en weezen, ge tuige de zorg die steeds voor dezen be stond, en de kapitalen welke aan ar menhuizen, weeshuizen, gasthuizen, e.d. geschonken werden. Rijke families heb ben in voorgaande eeuwen groote som men gelds voor schamele weezen of be hoeftige weduwen achtergelaten of nog bij hun leven afgestaan, en wij herinne ren alleen maar aan sommige rijke stich tingen, die in verschillende plaatsen van ons land gevonden worden, waar men ternauwernood weet waar met het telken jare vermeerderend inkomen heen te moeten en het daarom maar voor allerlei nuttige, of aangename doeleinden ge bruiken gaat. In dit opzicht is er van hel voorgeslacht nog wel iets te leeren, en blijkt het dat -er door alle tijden heen menschen geweest zijn met wat men noemt een „goed hart”. In de laatste jaren evenwel is het ge bied der philantrophie en armenzorg, en verpleging van allerlei ongelukkigen der mate uitgebreid, dat men van alle kan ten wordt aangeklampt om lid of dona teur van Vereenigingen te worden die in velerlei nooden en behoeften van onze dage trachten te voorzien. We herinneren maar aan een nuttige inrichting als de vereeniging „Het Groe ne Kruis” die zooveel leed verzacht, en zooveel kommer wegneemt, en zooveel tranen droogt, en daarmede in menig donker leven een vroolijke lichtstraal werpt Of aan de zorg van ouden van dagen, in de tegenwoordige „Rusthui zen”, die ’n heel anderen indruk maken dan de ongezellige kille armenhuizen van weleer, waar de oude, afgewerkte en af geleefde stumperds werden opgeborgen, én wachtten op den dood. Of aan onze Diaconessen-inrichtingen en ziekenhuizen en hospitalen, en de verzorging van krankzinnigen in verschillende paveljoens x heel anders dan vijftig en nog meer ja ren geleden, toen elk op zich zelf was waarin opgenomen Officiéél orgian der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Voor dit alles kunnen wij slechts dank- bij zoekt te brengen, baar zijn, 't Is een bewijs dat in elk ge val voor zoover het de stoffelijke dingen betreft, er een stille doorwerking is <*n een hooger beginsel, waarbij de litfde tot den naaste of het gevoel van veünt- woordelijkheid den grondslag vorm, en dat de prediking en de arbeid va*» een anderen geest dan die welke ul’ het bloote natuurleven opkomt, niet geheel vruchteloos is. Inzonderheid is het de moeitr waard pm op te merken wat in onze cfrgen ge daan wordt voor de zwakzinnigen, die gewoonlijk niet alleen lichameijk bij an deren achterstaan, maar vaarvan de oorzaak niet zelden gezoch' moet wor den in hunne gebrekkige gèstelijke ver mogens. Wie herinnert zich zulk ongelukkigen niet uit eigen jeugdjafer Toen zij mede op de schoolbanken z?en; mede in de klas waren, mede de lssen bijwoonden, maar nooit, of zeer langzaam vooruit kwamen. Dommen; mnoozelen; idioten. Een ergernis voor dn onderwijzer vaak, die zich kwaad mri^6 over dien „stom men” jongen; of *at „half gare” meisje; een mikpunt en peelbal niet zelden van de andere leggen, die zich over hen vermaak<n> omdat zij zelf veel knapper en vjzer en vlugger van begrip waren d* hen ook wel eens gingen Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l1/2 et. Buitenland 4 ct. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld.per looper 40 ct. p. kwartaal. NIEUWE 6-PERS. WAGENS. GROOTE RITTEN SPECIALE PRIJS! Official Ford Dealer BOLSWARD - W r~- '*~ltl - rmTri'- 1-1 -r i --*i. <0*1 H.r nnri~l<IA*r ~TT-r»« DE JONG s NIEUWSBLAD i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1