EDELWEI ZEEPPOEDER 1X1^ PER PAK De Bolswardsche Courant en Westergoo TIEN JAAR LATER. MET CADEAU Woensdag 14 November 1928 No. 8? Uit den Omtrek. Stadsnieuws. BUITENLAND. en A k LEEUWARDCrt- Ingezonden Mededeeiingen 3 b I van Uitslag 2 5. □och Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/2 ct. Buitenland 4 ct. strin- i tiid zich vele, in de j toe araat at in ge- ligde ij de iran- cthe- hej de zoo- oep- emd, uit, f ja- Verscbijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Frankrijk. Doordat Poincaré een nieuw ministe rie heeft samengesteld, is de ministercri sis weer opgelost. De vraag is echter of het kabinet een lang leven zal hebben. Poincaré zelf is premier zonder porte feuille geworden; Chéron heeft die van financiën van hem overgenomen, terwijl Briand minister van buitenlandsche za ken is gebleven. Het is de eerste maal, sinds vele jaren dat een minister-president niet aan het hoofd van een departement staat. De radicaal-Socialisten hebben geen zetel in het nieuwe kabinet willen aan vaarden. Verplaatst. Bij resolutie van den Minister van Fi nanciën is de heer D. Yntema, assistent der directe belastingen alhier, met in gang van 1 December a.s., verplaatst naar Eindhoven. A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. Stan- :al in nder- con- k ra- ipac- zou rgen, 5 van reeds jsch- n een dat i zal >chen cpos- punt. s op i ge kelijk :en te Voor para- der zijn, innen een ertijd zal in de wor- alle n ra- i uit- tmo- e van :n te- waar Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende het postkantoor Bolsward over de maand October 1928. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand, op spaarbankboek jes ingelegd f4916.05 en terugbetaald f4418.83 uvas len, de de" ■den tans ndi- J"g, 00”. inde vik- irste ster ven, loop iden hal! intal :hre- leeft VOETBAL. C. A. B. IILemmer II. Op een goed bespeelbaar terrein ka de de- het er- hen ge- te ip bij pro- jrptie door r op en ol n. roote >uden geen nu er n van kan zaak De Rijkszuivelschool blijft hier ter stede gevestigd. Wij kunnen onze stadgenooten de heu gelijke tijding mededeelen, dat de minis ter den post op de begrooting voor de verplaatsing van de Rijkszuivelschool van hier naar Leeuwarden heeft inge trokken. De Rijkszuivelschool blijft dus voor on ze stad behouden! Wij gevoelen ons verplicht bij dezen een eere-saluut te brengen aan onzen burgemeester, den heer S. J. Praamsma, voor alles wat Z.Ed. Achtbare heeft ge daan om de verplaatsing der school naar Leeuwarden te voorkomen. Van verschillende zijde, zooWel in als buiten onze stad, ontving Z.Ed. Achtbare dezer dagen talrijke felicitaties met de zen gunstigen uitslag op zijn pogen. In ons blad van Zaterdag a.s. hopen wij op deze zaak nader terug de komen. Het Britsche Rijk. Reuter meldt uit Dublin: Zaterdagnacht zijn bommen ontploft bij de standbeelden van koning George II en koning Willem III. De wandaden wer den bedreven door extremistische repu blikeinen die trachten de viering van den wapenstilstand te verstoren. De po litie ontwikkelde groote bedrijvigheid maar er werden geen aanhoudingen ver richt. Een derde onploffing deed de voorstad Ballsbridge op haar grondvesten schud den bij een mislukte poging om de fon tein ter herdenking van het bezoek van ARUM. Ds. H. Piersma te Sleen heeft bedankt voor het beroep naar de Geref. Kerk alhier. massa van Hem niet is gediend. Men weet wél hoe het moet; men weet wél wat noodig is, maar men weet niet den weg om daartoe te komen. Om dat men Hem niet kent, die onze vrede is. Als de Christenvolkeren, Hém kenden, en hoorden, en volgden, dan zou het vrede zijn. Hier ligt de waarborg voor een gelukkige, vredevolle toekomst. Maar of de natiën dit willen aanvaar den, tien jaar na den wapenstilstand, en tien jaar na het vruchteloos zoeken voor een vaste basis, waarop blank en bruin, Noord en Zuid en Oost en West elkan der de hand der vriendschap kunnen reiken? Wij zouden het zoo wenschen, maar wij vreezen met beving. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 497.22 Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 4. [DRAlSljlAvANVALKEHBURG'S-J Ie J ••iLEVERTRAAtl -j Wij leven in herdenkingsdagen, en gaan met onze gedachten tien jaar in het verledene terug. Op m’n tafel liggen een aantal courantenuitknipsels waarin de gebeurtenissen van 1 en 11 Novem ber 1918, die met verrassende snelheid elkander opvolgden, beschreven wor den, en daarnaast verschillende afbeel dingen en platen die de feiten van die dagen aan de vergetelheid zoeken te ontrukken. Zélf zien wij ons in den geest nog staan voor het raam van een boekhandel, waar per bulletin bekend gemaakt werd dat op 11 November, ’s voormiddags te elf uur de wapenstil stand een aanvang nam, wat door elf kanonschoten op de slagvelden bekend werd gemaakt. Natuurlijk kunnen wij ook in óns blad van die geweldige dingen niet zwijgen. Want het was iets geweldigs, waardoor een zucht van verlichting aan de borst ontsnapte, en onze arme, stukgeschoten wereld, gelegenheid kreeg om weer op adem te komen, en wat ons toen vooral zoo verwonderde, het was dat slechts een énkele burger aan zijn blijdschap uiting gaf door het uitsteken van de driekleur. Of men niet voldoende nog tot zich kon laten doordringen welk een zegen het zou zijn, dat daar ginds in de verte aan het bloedvergieten een einde kwam? Of men nog vreesde, dat het een „verzinsel” was, gelijk in de oor logsjaren wel eens méér dingen wereld kundig gemaakt werden, die achteraf klinkklare leugen bleken te zijn, een verzinsel om het groote publiek te mis leiden, en uit politieke oogpunten in drukken te vestigen die misschien waar de konden hebben? Of dat men onder de^ indruk der tijden totaal ongevoelig en ook onverschillig was geworden voor hetgeen op het groote wereldtooneel plaats greep? Hoe het zij, in den begin ne was bij het groote publiek althans niet dat enthousiasme over het staken der vijandelijkheden welke wij hadden verwacht, en we herinneren ons nog heel goed, dat men onze persoonlijke uitgelatenheid over dit telegrafisch be richt met bewondering aankeek, als iets, nu ja, dat nu eenmaal hoort bij een optimist, die gaarne de zonkant van het leven ziet. Thans zijn er tien jaren over deze ge beurtenis verstreken en met nuchteren blik schouwen wij terug in het verle dene. Onwillekeurig dwalen mijn oogen over de platen voor mij. Eerst de af beelding, voorstellende hoe Keizer Wil helm den 10 November 1918, ’s voor middags om half acht de Nederlandsche grens bij Eysden passeert, om binnen ons land de rust voor het hol van zijnen voet te zoeken, en daarbij dus tevens af stand heeft gedaan van den troon. Dan een plaat, waarop het salonrijtuig 2419 D van de Compagnie des Wagons Lits, in het bosch van Compiegne te zien is, waar maarschalk Foch met de Duitsche onderhandelaars den wapenstilstand sloot. En treffend is welk een uitdruk king van ernst te lezen staat op aller gelaat, en men blijkbaar onder den in druk is van deze historische momenten. En weer doemen ze op voor onzen geest, de elkander zoo snel opvolgende berichten in die dagen. Hoe ex-keizer Wilhelm een toevlucht zocht, en nadat met onze Regeerirtg geconfereerd was, deze vond op het slot van Graaf Bentink te Middachten, een vriend van de Ho- henzollerns. Hoe een lange trein met allerlei kostbaarheden reeds vooraf was gegaan. Hoe de geheele hofhouding en het gevolg van den onttroonden mo narch, bestaande uit een vijftigtal per sonen, hier onderdak zocht. Welke voor- zichtigheidsmaatregelen onzerzijds hier genomen werden om niet in conflict te komen met de andere Mogendheden, en hoe ingewikkeld deze kwestie was. ’t Was een spannende tijd, vol emoties, en vol verwachtingen, en ook vól interna tionale gevaren, en wellicht dat het volk nooit te weten komt, hoe onze Regee- ringsmannen dag en nacht in de weer waren en te vergaderen hadden, en overleggen moesten om zich niet rechts of links te stooten en onze neutraliteit, tot hiertoe zoo kostelijk bewaard, in Duitschland. Zooals te verwachten was, is de uit spraak, dat de slachtoffers van de uit sluiting in de metaalindustrie geen recht op werkloozensteun hebben, in hooger beroep te Dusseldorf bevestigd. De gevolgen van het conflict in de ijzerindustrie nemen steeds grooter om vang. De Vereinigte Stahlwerke hebben vre- lof tot stopzetting aangevraagd voor bun hoogovenbedrijf te Ruhrort, de staalgie terij en een hunner pletterijen te Meide- rich. Deze bedrijven, waarin totaal meer dan 1200 arbeiders werkzaam izijn, zullen ook na de opheffing der uitsluiting niet meer worden geopend. In de havens van Duisburg en Ruhrort is aan de erts- en ijzerkaden een stopzet ting ontstaan, doordat de aangekomen schepen met staafijzer en rails hun la ding niet kunnen lossen. Het ertsvervoer ligt volkomen stil, daar de vaartuigen in Rotterdam blijven liggen. Ook in den mijnbouw laat het con flict zich gelden. Verschillende mijneige naars hebben de werkuren al beperkt. Vooral de steden Dusseldorf en Essen lijden zeer onder de uitsluiting. De uit gaven van het stedelijk bestuur van Dus seldorf voor onderstand aan de uitge slotenen wordt geschat op pl.m. 700.000 Mark per week. Het aantal uitgesloten arbeiders be draagt in Dusseldorf 34000, die met hun gezinnen een totaalcijfer van 80 tot 85000 ondersteuningsbehoeftigen geven. De gemeenteraad heeft besloten, naar aanleiding van den ernstigen economi- schen toestand der stad alle openbare feestelijkheden af zte zeggen. De leden van den gemeenteraad zullen zich ook in hun particuliere leven van bijwonen of geven van partijen enz. onthouden. Ook de raad van Essen heeft besloten dat van gemeentewege steun zal worden verleend aan de uitgeslotenen. Deze week zal daarmede worden begonnen. Gelukkig dat ook pogingen worden aangewend tot verzoening der partijen. Het Evangelisch sociale congres, de Chr. Sociale Bond en de Commissie voor de Stockholmsche wereldconferentie, hebben een gemeenschappelijke resolutie gepubliceerd, waarin zij verklaren, te be treuren, dat de strijd in de industrie uit gebroken is op een tijdstip, dat Duitsch land tegenover zijn buitenlandsche schuldeischers eensgezind moet zijn, wanneer het bij de komende onderhan- delingen economisch draagbare voor waarden wil bereiken. „Wij roepen de economische kringen, die bij den strijd betrokken zijn, met na druk op, den strijd te doen eindigen door verzoening en eensgezindheid”. In dit verband adviseeren wij back Roode, Overigens hiet onverdienstielijk spelende, niet voortdurend mee terug te loopen, doch veel vlugger in te grijpen; een goed voorhoedespeler wacht niet af tot hij wordt aangevallen. Wij vertrou wen, dat hij deze fout, die reeds eerder door ons werd geconstateerd, zal trach ten te herstellen, hetgeen zeer zeker zijn spel ten goede komt Door deze tegenvaller niet ontmoedigd blijven de roodwitten voortdurend aan vallen; de Lemster keeper maakt thans beter indruk dan in de 1ste helft, al is zijn wegwerken nog verre van correct. Ook de.Lemster achterhoede speelt een vrij goeden wedstrijd. Het schijnt echter, dat de over het al gemeen veel grooter afmetingen der gas ten een geduchte handicap vormen voor het steeds goed spelende kleine en jon ge duo in de Bolswarder voorhoede; evenwel maken de gasten absoluut'geen misbruik van hunne zwaardere lichaams bouw. Ten slotte weet de rechtsbinnen een voorzet van links fraai in te koppen en daardoor den achterstand te verkleinen. Nogmaals wordt (alles er op gezet, doch zonder resultaat. Diverse mooie kansen voor de gelijkmaker worden niet benut; ook de Lemster voorhoede mist in j t x de laatste minuten een juweeltje van een Edward VII in de lucht te doen vliegen. |{ans Einde komt alzoo met 21 voor de gasten, die met deze overwinning (het vertoonde spel aan weerskanten in aan merking genomen) meer kregen dan hun toekwam. Lemmer II is een sympathieke, aardige ploeg, zonder bepaalde uitblinkers. AchdoethC. A. B. I. C. A. B. I speelde Zondag te Leeuwar den tegen Achdoeth aldaar, van welken wedstrijd hier een kort verslag volgt. De eerste helft speelt C. A. B. tegen zon en wind in, zoodat Achdoeth het meest aanvallend is. Door goed verde digen van C. A. B. blijven echter goals voorloopig uit. Wel weten de onzen eeni- ge goede tegenbezoeken te brengen, maar de verdediging der Leeuwarders is te goed om eenige kans te krijgen. Tot tweemaal toe ontkomt ’t C. A. B.- doel wonder boven wonder aan doorbo ring, ja zelfs een vrije trap binnen de beruchte lijnen leverde geen succes voor Achdoeth. Nadat Jaap voor C. A. B. nog een doelpunt wist te voorkomen, dooi corner te trappen, gelukt het Achdoeth eindelijk met een goed schot de leiding te nemen, welk doelpunt zeker wel ver diend was. Vrij spoedig komt dan de rust met 10 voor de Leeuwarders. Na de thee zijn echter de bordjes ver hangen. C. A. B. is dan doorloopend sterker, veel te sterk zelfs. Doelpunten blijven voorloopig uit, daar de Achdoeth- backs een goeden kijk hebben om de C. A. B.-spelers doorloopend buitenspel te zetten, waardoor menig doelpunt ver loren ging. Na 20 minuten spelen valt C. A. B. een strafschop ten deel, welke door Jan in geschoten wordt. Dit gaf nieuwen moed en binnen vijf minuten was de achter stand 10 omgezet in een 31 voor sprong. C. A. B. weet dan nog tweemaal te scoren, waar tegenover Achdoeth nog ’n tweede goal weet te maken, zoodat C. A. B. verdiend met 52 won en tevens haar vijfde overwinning boekte. Bij C. A. B. waren H. Huisman en H. de Vries uitstekend. Over het algemeen is er wel eens technisch beter gespeeld. Invaller Tolsma kan op een goeden wed strijd terugzien. waarin opgenomen Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Sint Maarten. Dit jaar viel de herdenkingsdag van St. Maarten op Zondag. Hoewel ook in den avond van dien dag eenige kinderen met lampions liepen, is Maandagavond het St. Maartenfeest meer algemeen gevierd. Een groote schare kinderen, voorzien van lampions, waarin een brandende kaars, bewoog zich door de stad, voor namelijk langs Marktstraat en Appel markt, Onder het zingen van de bekende St. Maartenversjes. Deze wandeling door de stad is voor de kleine kinderen steeds een groot ge noegen, terwijl de vele lichtjes der lam pions van allerlei vorm en kleur een fan tastisch schouwspel opleveren, dat nog wordt verhoogd door de weerspiegeling ervan in het water der grachtjes. Den geheelen avond heerschte er een gezellige drukte op straat. Jammer, dat weer enkele grootere jongens zich schul dig maakten aan het stoken van vuurtjes zoodat de politie genoodzaakt was een paar maal handelend op te treden. Uitslag 1 2. en onder flinke belangstelling gaf scheids rechter Feenstra het aanvangssignaal. Vrij spoedig weten de gasten de lei ding te nemen. Ofschoon de aanvallen vpn C. A. B. II voortdurend talrijker worden, weet haar voorhoede dit geringe overwicht niet in doelpunten uit te druk ken. Rust 'gaat derhalve in met 10 voor Lemmer II. Tijdens de pauze verschijnt C. A. B. I op het terrein; het publiek toont uitbun dig hare groote vreugde, wanneer blijkt dat de eerstgemelde uitslag tegen Ach doeth (01) den stand met rust betrof. Ook thans hadden onze roodwitten in de 2de helft de overwinning weten te behalen met den eindstand 52 en alzoo 2 kostbare puntjes veroverd. s Na de thee vrijwel hetzelfde spel. Ook thans zijn onze stadgenooten in de meerderheid, doch terwijl ieder de gelijkmaker verwacht, maakt de Lemster voorhoede gebruik van een misverstand in de Bolswarder achterhoede en wordt keeper De Boer voor de 2de maal ge passeerd. Jaargang „Nooit meer!” Wij zijn thans tien jaar verder. Tien jaar van wapenstil stand is het tien jaar van vrede? En met dankbaarheid wijzen wij er op dat dit althans eene nalatenschap van de volkerenslachting is geweest, dat meer dan ooit aan het vraagstuk van den vrede de aandacht wordt gewijd. Onder hoog en laag, bij arm en rijk, door Vor sten en diplomaten en regeeringsperso- nen, en door de breede volksscharen, die snakken naar een voortdurend rustig samenleven. Zal er iets van komen? Zal het mogelijk zijn? En wij denken onwillekeurig aan de oorlogstoerustingen die allerwege ge maakt worden waarbij de nieuwste uit vindingen van chemie en de techniek zullen moeten dienst doen, om door een maximum van kracht en in een mini mum van tijd gansche landstreken te verdelgen en te verwoesten. En wij den ken aan de vele moeilijkheden welke tel kens aan alle pogingen om tot een blij- venden vrede onder de volkeren te ko men, in den weg worden gelegd. En wij letten op de beroeringen in de samen leving bij de menschen onderling, waar het een verbijten en een vereten van el kander is, zoodra men op eenigerlei wijze van elkander verschilt en afwijk! op een of and«r levensterrein. En wij vreezen. Wij vreezen bovenal, omdat hetgeen uit den mensch zélf op komt zoo oor- logsgezind en zoo weinig vredelievend is. En omdat de Eene, Wiens naam is Vredevorst, en die door Zijn almachtig woord, en Zijn machtigen invloed vrede gebiedt en vrede geeft, zoo weinig aan het woord gelaten wordt, en de groote Want daar was méér, en een derde plaat voor mij, dient daarvoor als be wijs- v Toen ex-keizer Wilhelm met de zij nen onze grens passeerde, was het, om beladen te zijn met den vloek, en den haat van een groot deel zijner natie. En ik zie ze, die benden dreigende en schreeuwende en schreiende mannen en vrouwen en kinderen, uit alle kringen en standen, die met opgeheven vuist of geweerkolf hem achterna jagen, om hem, den eens zoo grooten monarch a! de verwenschingen, die zij maar kunnen bedenken na te zenden, voor dat hij de wereld in een zee van bloed en tranen gedompeld had, en nu, na vier bloedja- ren, zijn heil zoekt in de vlücht. Want zoo werd immers gezegd, en geschre ven, en verweten. En zoo zijn er nu na tien jaren wellicht nog, die uitsluitend den ex-keizer gaan verwijten, wat weer een noodwendig gevolg moet worden geacht van het toen heerschend regiem waarvoor niet enkel één persoon of één familie aansprakelijk kan worden ge steld. En het getuigt zoowel van trouwe liefde aan zijn gewezen Vorst, als van eigen, hoogstaand karakter, als Rijks- president Von Hindenburg hier in her innering brengt eene verklaring, den 27 Juli 1919 door dezen in vereeniging met nog enkele andere vooraanstaande per sonen afgelegd, waaruit „onwederleg- baar” blijkt (wij citeeren het woord van Von Hindenburg) dat het besluit van den Keizer (om te vluchten naar Ne derland) ingevolge de door mij en an deren gegeven raad eerst na kwellenden, innerlijken strijd werd genomen en uit gevoerd, zulks ten einde eene voorzet ting van den oorlog, of het uitbreken van een burgeroorlog te voorkomen, en aldus aan het vaderland nood en ellende te besparen.” Het is zeker met h.et oog op veler ver bittering en de vele leugens die hier omtrent worden uitgezonden, ook wel de moeite waard, aan dit onverdacht ge tuigenis een oogenblik de aandacht te wijden. Ten slotte nog eene plaat. Zij stelt het slagveld voor op 11 Nov. 1918, ’s voorm. 11 uur. Het gedonder van het geschut heeft aangekondigd dat de vijandelijkheden een einde hebben ge nomen. Op den voorgrond liggen de overblijfselen van een menschelijk ge raamte. Een ruwe krijger, met al de tee- kenen van ontbering en lijden in gelaat en kleeding, staaf te midden van deze ellende, heeft zijn geweer weggewor pen, benevens zijn helm, en terwijl hij in diepe aandoening de handen smee- kend vooruit, en hef hoofd ten hemel heft, roept hij uit: „Nooit meer!” En terzelfder tijd verschijnt vlak aan zijn voet uit de loopgraven, een andere krij ger, die wellicht tot hiertoe zijn vijand was, en zwaait in kinderlijke blijdschap met zijn stormhoed. Terwijl het is alsof vanuit de sneeuwvelden een gewonde soldaat zich met üioeite tracht op te heffen om te zien wat de oorzaak dezer blijdschap is. iW. 1QM fewrWinó Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. 14 cent DE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1