De Bolswardsche Courant en Westergoo WO ivjW" EL PROGRESO L 14 - Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD SENSATIE. BUITENLAND. St. Nicolaas Cadeau is een goed loopend HORLOGE W. GORTER Galigastraat - SMEEK 23^ Jaargang Woensdag 21 November 1928 No. 91 Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 Stadsnieuws. ^DRAISiJiAvanVALKEHBURG'S^ en Ingezonden Mededeelingen 1 Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland P/2 ct. Buitenland 4 ct. sumreaoa MUM0C6ST des harten tot bewaring uwer Christe lijke Sociale Actie en vakbeweging. Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. Een welkom en duurzaa Vertrouwd adres Het Britsche Rijk. Zooals onze lezers bekend zal zijn, is de vorige week de reddingboot van Rye bij de poging tot redding van schipbreu kelingen ómgeslagen, tengevolge waar van de geheele bemanning, bestaande uit 1.7 personen, is verdronken. Bij de gerechtelijke lijkschouwing der slachtoffers wees majoor Hacking, die plaatsvervangend lid der bemanning is erop, dat de reddingsgordels der mannen geheel doordrenkt van het water waren. Hij sprak het vermoeden uit, dat de man nen als het ware door hun reddingsgor dels naar beneden zijn getrokken en zich dus onmogelijk zwemmende hebben kun nen redden. door de menigte om telkens iets anders iets grooters, iets geweldigers te zien. Wat gister was, is verouderd, wat mor gen komt wordt met tintelend verlangen tegemoet gezien en wat overmorgen zal zijn moet nog grooter, nog reusachtiger ^ezen. Zelfs in onze spreektaal komt het uit dat men behoefte heeft aan het ab normale, het buitengewone, het opzien barende. Daarom kiest men immers de Sterkst mogel'ijke uitdrukkingen, om daardoor de aandacht te trekken. Men spreekt van „reuze-vertooning”, en „reuze-sprekers” en maakt alles reusachtig, omdat nu ja, omdat wij nu eenmaal leven in een „reuze-tijd”, waarbij het gewone, het al- ledaagsche onder den voet gêloopen wordt, en de massa althans alleen oog en hart heeft, voor hetgeen uitblinkt en buitengewoon is. Als men vraagt: „Vanwaar deze nei ging?” zal ongetwijfeld het antwoord zeer verschillend kunnen zijn. De talrijke ontdekkkingen en uitvindingen der laat ste tijden niet het minst door de verba zend snelle ontwikkeling der techniek en de toepassing van tal van natuurrechten op menigerlei gebied, brengen ongetwij feld niet het minst het hunne daartoe bij. In dat opzicht leven wij in een pracht-tijd waarbij men zich feitelijk over niets meer te verbazen heeft, we denken alleen maar aan de electriciteit en hare toepassing, waardoor de afstanden zijn weggevallen waardoor de einden der aarde elkander ontmoeten, en men thans zelfs druk be zig is de gemeenschap te zoeken met andere planeten, aangenomen dat daar levende wezens zijn met de vatbaarheid om de klanken die vanaf onze planeet tot hen komen, op te nemen. Het is die geweldige ontwikkeling van het bedrijfsleven en het verkeer, waar door de heele wereld als het ware uit de voegen is geligt, en hoe meer men daar mede in aanraking komt, en de gevolgen daarvan ziet, zooals in de groote steden hoe meer men in een jachtenden toe stand komt waardoor altijd wordt uitge zien naar iets- andere, dat weer grooter-t*- Ge merkt het reeds bij de ongedurig heid onzer kinderen. Voorheen konden deze zich rustig neerzetten, uitzonderin- ge daar gelaten, met eenvoudig speel goed, een pop, eer bal, een paar knikkers of bikkels, een zoogenaamde „helling”, of met het maken van knipfiguren uit een courant, of het knutselen van een of an der aardigheidje. Kom daar eens bij het huidige jonge geslacht mee aan. ’t Speelgoed moet duur en „bizonder” zijn, ’t Moet een me chaniek wezen, ’t Moet leven, en draaien en loopen, en tuimelen en puffen, precies als een echte stoommachine, en het moet doen denken aan het groote menschen- werk en aan de vliegmachine en aan de poolstreken, en aan Mars of Jupiter, of aan welk hemellichaam ook, maar waar mede men zoo gaarne in contact wil ko men. In den geest zooals Philippus, Ko- ning van Macedonië eens tot zijn zoon Alexander sprak, die maar al te zeer dien raad heeft opgevolgd: „Kiest u een an der koninkrijk mijn zoon, Macedonië is voor U te klein!” Ja, Macedonië is te klein, daarom die hunkering naar wat buiten den gewonen levenscirkel ligt, waarin men zich tot hiertoe gelukkig en tevreden voelde. Want wat zich bij de kinderen open baart, zoet men ten top bij de volwasse nen, eenvoudig maar juist weergegeven in die bekende versregelen: Ieder woelt hier om verandring, En betreurt ze, dag aan dag, Hunkert naar hetgeen hij zien zal, Wenscht terug ’tgeen hij eens zag. en gevoelloos voor de geweldige ont wikkeling van het wereldleven en veracht niet de buitengewone gaven en krachten waarover de mensch beschikken mag en die hem zulke groote resultaten doen be reiken. Integendeel hij heeft daarvoor ’n open oor en oog, en zal meewerken deze nog steeds grooter en meerder te doen worden, niet tot roem van eigen groot heid en macht maar van Hem die daartoe bekwaam maakt, doch bij dat alles zal hij zijn hart er niet (opzetten. Omdat hij wéét, dat er iets anders noodig is, om blijvende verzadiging te vinden. Het is misschien te midden van de wil de wereldjacht van onzen tijd, wel eens goed daarop met nadruk te wijzen, niet het minst ook met het oog op het opko mend geslacht, opdat dit geleerd worde zich te spenen aan die zucht om telkens iets anders te begeeren. Omdat die hun kering blijft, en innerlijk zoo ledig laat. Ten slotte is dit de allergrootste sen satie, al openbaart zij zich niet in luid ruchtig vertoon, en opzienbarend ge schetter in bonte kleuren en verven, dat eeh menschenkind, onverschillig wie hij is, en waar hij woont, en hoe hij heet, en wat hij doet, leert af te dalen tot de diepten van de onnaspeurlijke wegen en de onmetelijke rijkdommen Gods en op te klimmen tot de duizelingwekkende hoogte der aanbidding van Hem, uit Wien alle leven opkomt en om temidden van dat alles zich zelf te verliezen, om dat hij „niets” is. Dat is de ware grootheid, waarin men ten slotte zich zelf vindt. En het rust punt tevens van waaruit met kalmen blik de wisseling der beweeglijke dingen wordt waargenomen, om persoonlijk zich geborgen te weten in het onbeweeglijk koninkrijk. Duitschland. De Rijksdag heeft de soc. dem. motie, tot stopzetting van den bouw van den pantserkruiser verworpen met 225 tegen 203 stemmen. De acht afgevaardigden der Duitsche Boerenpartij onthielden zich van stem ming. Vóór stemden alleen de soc. de mocraten met inbegrip van hun ministers alsmede de communisten. Aangenomen mag worden, dat de soc. democraten zich van verder verzet tegen den bouw zullen onthouden. Hoewel de onderhandelingen bij den regeeringspresident Bergmann nog niet tot een resultaat hebben geleid, schijnt toch een toenadering der beide partijen in den strijd in de metaalindustrie niet tot de onmogelijkheden te.behooren. De werkgevers zijn bereid boven hun eerste aanbod aan enkele groepen een grooter loonsverhooging toe te staan, alsmede inzake den werktijd concessies te doen, maar de arbitrale uitspraak heb ben zij niet aanvaard, wegens de daar uit voor hen voortvloeiende financieele lasten. De arbeiders zijn ook bereid tot bn- derhandelingen, maar houden vast aan de arbitrale uitspraak. Zij eischen, dat de zaak door de arbeidsrechtbanken ten einde wordt gevoerd. Beide partijen zullen nog eenmaal tof een gemeenschappelijke bespreking wor den uitgenoodigd. In de Zaterdag gehouden zitting heeft de Rijksdag het voorstel der commissie voor sociale politiek, dat de rijksregee- ring in overleg met Pruisen aan de ge meenten in het gebied dejr uitsluiting de middelen ter beschikking zal stellen, op dat zij haar plicht tot ondersteuning kun nen vervullen, aangenomen met 267 stemmen voor, 59 tegen en 55 blanco Mede werd aangenomen een voorstel tot onverwijlde vaststelling der schade, welke de uitsluiting in de Westfaalsche metaalindustrie aan het economisch le ven heeft berokkend. Omstreeks 20 millioen mark zal voor ondersteuning ter beschikking worden gesteld. Frankrijk. Dank zij de bemiddeling'van Poinca ré is de havenarbeidersstaking te Bor deaux, die drie weken heeft geduurd, thans geëindigd. De arbeid in de haven is Zaterdag reeds hervat. Den havenar beiders werd een deel der door hen ge- eischte loonsverhooging toegestaan. Men herinnert zich dat maarschalk Joffre in het begin van dit jaar „uit zijn huis werd gezet”. Dat wil zeggen: zoo’n vaart liep het niet, alleen had de eigenaar zijn woning op een der buitenboulevards den huur dermate opgeslagen, dat de maarschalk er bezwaar tegen had er lan ger te blijven. Er werd schande over gesproken, dat een van Frankrijks maarschalken geen passsende woning bezit, en een aantal gefortuneerde vaderlanders boden Joffre een met zijn waardigheid in overeen stemming zijnde residentie aan. In het laatst der vorige week heeft de eerste steenlegging van het nieuwe huis plaats gehad. waarin opfjenomen Italië. Uit Catania wordt gemeld, dat uit drie kraters van den Etna nog steeds lava stroomt, terwijl de lava in de vlakte reeds afgekoeld is en slechts zeer langzaam vordert. Heden wordt het spoorwegver keer tusschen Messina en Catania her vat, baarbij de reizigers onderweg moe ten overstappen. Men is reeds begonnen met den aanleg van een nieuwe spoor wegverbinding tusscjhen beide stations om het verkeer zoo spoedig mogelijk normaal te doen zijn. De directeur van het observatorium, een der eerste deskundigen op het ge bied van vulkanische uitbarstingen, ver klaarde, dat de hevige regens van den laatsten tijd veel hebben bijgedragen tot de uitbarstingen van den Etna, zooal de ze niet veroorzaakt hebben. Ver. Staten. De berichten uit Washington wijzen er op, dat naar de oorzaak van de ramp van de „Vestris” een zeer uitgebreid on-) derzoek zal worden ingesteld. Het departement van marine heeft aan zijn stations en schepen gelast afschrif ten te verstrekken van de mededeelingen van de „Vestris” ontvangen. Een aantal passagiers heeft Donderdag getuigenis afgelegd inzake het zinken van het schip en sommigen keurden hef optreden van officieren en bemanning van de „Vestris” scherp af. Tot de be schuldigingen die geuit werden behoor den algemeene onbekwaamheid en ge brek aan discipline bij officieren en be7 manning; voorts werd beweerd dat men twee bezette reddingbooten in de davits had laten hangen, zoodat ze met het schip in de golven waren verdwenen. Deze beide booten zouden bezet zijn geweest met vrouwen en kinderen. Er zou voorts geen bevel zijn gegeven om de reddingsgordels om te doen en er zou den geen bevoegde officieren zijn aan gewezen voor de verschillende redding booten. Deze booten zouden verder in slechten toestand hebben verkeerd; de takels om ze te strijken zouden niet in orde zijn geweest en de reddingbooten zouden niet in staat zijn geweest om seinen te geven aan voorbijgaande sche pen, daar de fakkels niet in orde waren Christelijke Besturenbond. Vanwege de hier ter stede gevestigde Chr. Besturenbond werd Vrijdagavond j.l. een openbare vergadering gehouden schoolstrijd. Zorgt in vollen overgave in „Ons Gebouw”. Als spreker trad op de heer H. H. Daarom meenen wij dat de diepe grond naar de begeerte tot sensatie nog elders gezocht moet worden. Namelijk in het onbevredigde verlangen van een men- schenhart naar iets, wat zelfs de beste dingen dezer wereld hem niet kunnen geven. Want met buitengewone belang stelling en met hartelijke sympathie be groeten wij alles wat door het mensche- lijk vernuft wordt tot stand gebracht en waarvan het einde niet is te zien, maar dat alles'te zamen genomen is toch niet in staat hen die blijvende bevrediging en voldoening te schenken waarnaar hij haakt. Daarvoor is zijn hart te groot en ligt zijne bestemming elders. Hier denk ik aan dat gevleugelde woord van een be roemd man die aan al de wateren der wereld vruchteloos de lessching zijner innerlijke dorst had gezocht: „Gij hebt ons tot U geschapen o God, en ons hart rust niet eerder, dan wanneer het rit«t vindt in U!” Wie dat woord in al zijn diepte heU4 leeren verstaan, wordt niet onverschillig Spoelstra van Leeuwarden, met het on derwerp: „Onze Christelijk Sociale Ac tie, bezien bij het licht der historie.” De Chr. Muzieikvereeniging „Absit Invidia”, directeur de heer R. P? Straat- sma, verleende hare medewerking. Na voorgegaan te zijn in gebed, opende de voorzitter, de heer B. Velt- man, deze eerste propaganda-vergade- ring met een kort welkomstwoord en deelde mede, dat er dezen winter pro paganda zal worden gevoerd door huis bezoek en het houden van nog een drie tal vergaderingen, waarvan de eerste is bepaald op 14 Januari 1929. Het woord is dan aan den heer H. H. Spoelstra, die in een vlotte rede, mooi van opbouw, een overzicht geeft van de slechte arbeidstoestanden van voor heen en hoe deze door het werk der Chr. Sociale beweging thans veel zijn Verbeterd. Spreker begint met op te merken, daj de bewering van sommige Chr. arbei ders, als zou de arbeid der Chr. Sociale Actie niet in goede banen worden ge leid, veroorzaakt wordt door het ontbre ken van een goed inzicht in de Chr. historie. Doel van dezen avond is dan ook, zegt Spreker, deze historie nader te bezien. Spreker bepaalt zich allereerst tot het bestrijden van klachten over verflau wing der Chr. actie en zegt vervolgens, dat velen van hen, die hun gedachten bepalen bij sport en bioscoop, slechts oppervlakkig kennis dragen van den ar beid voor eigen belangen en vaak den mond vol hebben over den goeden ouden tijd. Laten wij dan eens een blik werpen in dien goeden ouden tijd, aldus Spreker. Hij wijst dan op het gildewezen, dat als machtige organisatie grooten invloed had ook op staatkundig gebied, doch zich niet wist aan te passen bij de be hoeften van den nieuwen tijd en dan ook werd vervangen door den vrijen ar beid. Dat het liberalisme van die dagen de vrijheid van den arbeid tot een carica- tuur maakte, bewijzen wel de treurige arbeidstoestanden in de eerste helft dei vorige eeuw. Uitvoerig staat Spreker stil bij de naamlooze ellende en het lijden, ook geestelijk, da tin die tijden het lot was van de arbeiders. In verband daarmee wijst hij op den kinderarbeid, die in ge heel ons land en ook in onze provincie in vele takken van industrie, vooral in de kleiwarenfabrieken, veelvuldig voor kwam, en hoe door gemis aan mecha nische kracht, de kinderen veelal zwa- ren arbeid moesten verrichten. Spreker schetst eveneens de treurige toestanden van het armenwezen, den overmatig langen arbeidsduur en de daarmede gepaard gaande lage loonen, het zedelijk verval van hen, die op het platteland werkten en hun verblijf had den in keeten, benevens de slechte wo ningtoestanden. Als gevolg van dit alles was ook de gezondheidstoestand van de arbeiders kinderen zeer slecht. Van dezen stierven er gemiddeld 46 pCt. beneden het jaar, terwijl bij de keuringen voor de Nati onale Militie velen ongeschikt werden bevonden en van de arbeiders in de fa briekssteden slechts weinigen een hoo- gen leeftijd bereikten. Na het vorenstaande over de goede bude tijden, waaruit duidelijk blijkt, dat wij niet naar die tijden behoeven te rug te wenschen, behandelt Spreker de verbeterde toestanden, die langzamer hand in vele landen intraden en zegt, dat in ons land door de Grondwet vele misstanden werden weggenomen. Zoo kwam in 1874 een wet tot stand waarbij de arbeid van kinderen bene den 12 jaar werd verboden. In die tijden brak de idee der arbei dersbeweging zich meer en meer baan. In 1896 werden de eerste secten der in ternationale opgericht. In 1871 kwam het Alg. Ned. Werkliedenverbond tot stand, terwijl in 1879 de Soc. Dem. Bond door Domela Nieuwenhuis werd opgericht. Spreker herinnert hoe in 1877 de op richting van Patrimonium een feit is geworden en toont aan, dat, vergeleken bij het verleden, in de laatste 50 jaren door het werk der Chr. Sociale bewe ging in menig opzicht veel verbetering ïn staat en maatschappij is tot stand gebracht tot heil van het Christelijk 1 volk. Ten slotte wenscht Spreker nog te wijzen op het gevaar, dat bestaat bij het teeren op ouden roem. Bedenkt, zegt Spreker, de offers die onze ouders hebben gebracht voor den Dooc acht zzac nop even haten OUDE VRIEND" rte/w/u J/OAGfAf 6-ÓJCJ2JS er. ’t Is een kenmerk onzer dagen dat het publiek zoo belust is op sensatie. Dat is het verlangen naar het buitengewone, het opzienbarende, het prikkelende, dat schokt, en scheurt, en trilt en doet en de gemoederen in beweging, en de ze nuwen in spanning brengt. Deze begeerte komt u al tegen in de schitterende reclame, vaak met schrille kleuren, op aanplakborden en zuilen aan gebracht, of bij het vallen van de duister nis in gloeiende letters hoog in de lucht op verren afstand zichtbaar. Of wat het nieuwste is op dit gebied, zij wordt voor u uitgeteekend door de vliegmachine aan het firmament, honderden meters groot duizenden meters ver, met een vaardig heid als van een snelschrijver en waar bij ge uw hart.vast houdt dat de waag hals uit de duizelingwekkende hoogte naar beneden zal storten. Het is de zucht naar sensatie, die han dige romanschrijvers weten te benutten om in sprekende kleuren en verven, op de meest realistische wijze uit te beel den, wat het publiek graag weten wil, en waardoor de prikkelende lectuur weg vliegt, getuige de gretigheid waar mede vooral door de jongeren de ver halen van Cherlock Holmes en die daar mede overeen komen, verslonden wor den. Hetzelfde wordt gevonden op het tooneel en niet minder in de bioscoop. Wat is het dat avond op avond in de groote steden de cinema-paleizen doet vullen, niet alleen met jonge menschen die daar elkander Vinden, maar zelfs mannen en vrouwen voornamelijk uit hei volk, die daags hard hebben te werken voor hun brood, en thuis de kinderen bij het uitgaan aan vreemden overlaten, of deze aan elkanders hoefde toevertrou wen? Dat is al wederom dien lust öm te genieten van het zien der sensatieoneele voorstellingen, vol onmogelijkheden, waarbij het avontuurlijke, het grillige, ’t gewaagde, het pikante, het dolle, het on mogelijke, om maar niet, van erger te spreken, de spanning geeft welke ver langd wordt en om daarin te genieten zoo lang en zooveel het kan. Ongeveer gelijk de dronkaard de prik kel van den drank begeert, en deze zoekt vast te hoyden tot hij zich zelf niet meer is. En hetzelfde vindt men terug op aller lei gebied. Niet het minst in deze dagen nu nauwelijks het eene, dat als nieuw werd aangekondigd voorbij is, of er wordt plaats en tijd en geld en aandacht gevraagd voor het allernieuwste. Nu de techniek zulk een geweldige vlucht genomen heeft, dat men zich’bij na nergens meer over heeft te verwon deren. Nu schier land en lucht en wa ter, met al de krachten en elementen die daar eeuwen sluimerden aan den menschelijken wil onderworpen worden en hij meer dan ooit de heer der Schep ping wordt. Is het niet alsof de begeerte naar sen satie toeneemt, naarmate hét onmogelij ke steeds meer mogelijk wordt? Nauw heeft men zich verbaasd over de geweldi ge prestaties der vliegeniers bij het door- vorschen van de geheimen der poolstre ken, ten koste van kostbare menschenle- vens, of de transatlantische tocht van de „Graf Zeppelin” op zijn reis van en naar Amerika houdt de geheele wereld een oogenblik bezig en als men dan bekend wordt dat op een of andere wijze een 17-jarige knaap in het vliegschip is bin nengesmokkeld om als blinde passagier de reis mede te maken, dan is hij weldra de held van den dag waarop aller aan dacht gevestigd is. en die straks op de schouders door de enthousiaste menigte wordt rondgedragen, als iemand die op buitengewone wijze) zich verdienstelijk heeft gemaakt. Zoo zouden we kunnen doorgaan Daar trilt een ongebreidelde begeerte fl DE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1