De Bolswardsche Courant en Westergoo EL PROÖRE50 A BUITENLAND. 23^1* Jaargang Woensdag 28 November 1928 No. 93 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD DRABiJiAvanVALKENBURC/S.J „Als de ikinderkens”. st/rMT/sjwac Stadsnieuws. bij Verkoudheden*en Koorts Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 ■LEEUWARDPt ~<tl Ingezonden Mededeelingen Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. lijk joelend uiteen, om morgen wellicht opnieuw zich te gaan verlustigen aan ’t zien van dat zelfde, wat in den nacht bij velen hunner als een droombeeld voor den geest komt, en in den slaap nog ge lukkig maakt. Kinderlijke eenvoud; heilige onnoozel- heid! En onwillekeurig dwaalden m’n gedachten af naar het groote, woelige wereldtooneel, waar elk zijn eigen leven leidt, en elk zijn eigen strijd strijdt, en waar het van den morgen tot den avond en ook in den nacht, een jagen en vliegen en draven is, in de hoogte en in de diep te, in de nabijheid en in de verte, onder hetgeen vlak bij ligt, en tot in het onbe reikbare, om ook vervuld te krijgen het macht, of om een naam te maken. Naai het oppervlakkig vaak schijnt een edeler streven, met verhevener doel, maar in den grond niet zelden met even nadeelige ge volgen. Daar zou op de slagvelden der wereld niet zooveel bloed en tranen zijn vergoten, wanneer ook in dezen meer de teugel was aangelegd. De onttroonde vorsten en de gevallen grootheden der laatste jaren hebben dit ervaren, en me nig leven, ook uit gewone burgerkringen dient hier als bewijs. Wat moeten wij dan? Moeten wij dan in wereldverachting de wereld ontvluchten, onze talenten be- graven, in doffe onverschilligheid voor alles wat edel is en goed, het oog sluiten om in sombere mijmerij ons zelf te ver liezen en ongevoelig te worden voor al les wat ons omringt? Maar ook dat is niet de levensroeping voor een mensch, die verantwoordelijk is voor zijne daden, en geroepen wordt met alle kracht te werken aan de opge legde taak. En weer denken wij aan die kleine kleuters voor dat winkelraam, moeten wij groote menschen, niet in menig op zicht worden „als de kinderen”, zonder daarom nog „kinderachtig” te doen en ik zag hun verlangen, maar tevens hunne tevredenheid, hun begeeren, maar meteen ook hun berusten in het niet be zitten, hun open oog voor alles, maar ook hun blijdschap bij ’t gemis van veel, omdat zij dankbaar en tevreden waren met hetgeen men had, en zich gelukkig voelden in het bezit van hun „thuis”. Daar leven wellicht ook in ons hart velerlei begeerten, die misschien vervuld zullen worden, maar die ook -kunnen be- hooren tot de nooit in te willigen ver langens, omdat zij nu eenmaal buiten het bereik liggen of niet voor ons zijn weg- gelegd. Laten wij willen zijn: „als de kinder- kens” en wij zullen ons daar beter en gelukkiger bij gevoelen, dan velen in hun overvloed, maar die vaak ten koste van zooveel, en tegen zulk een hoogen prijs verkregen werd. Beter is het te zijn „als de kinderkens”. Nu de besprekingen tot beëindiging van het conflict in de metaalindustrie tof geen resultaat hebben geleid, zien beide partijen zich genoodzaakt de uitsluiting voort te zetten. De gevolgen van het conflict doen zich MfUWfOOGST thans ook in de kleinere ijzerbewerkende bedrijven, die nog doorwerkten, gevoe len. Zij zullen eerlang tot productiebe perking moeten overgaan, omdat zij geen materiaal meer krijgen en bovendien de bestellingen snel afnemen. In de Nederrijnsche textielfabrieken staan de zaken met het uitsluitingsgebied vrijwel geheel stop. Vereemlgde Staten. Reuter meldt uit New-York: De hoofdmachinist van de „Vestris” heeft voor het hof van onderzoek ver klaard, dat het verlies van de „Vestris” te wijten is aan het verlaten van hun post door de negerstokers, hetgeen tot gevolg had, dat de vuren in kracht afnamen en de pompen in gebreke bleven. Hij geloofde, dat de „Vestris” nog lan gen tijd drijvend had gebleven als de ne gers den arbeid hadden voortgezet, in plaats van door een paniek te worden bevangen en ondanks de orders naar dek te snellen. Hij verklaarde, dat de te hulp snellende vaartuigen ruim tijd zouden hebben gehad om het schip te bereiken. „Groene Kruis”collecte. Hoewel het goede doel dat wordt be oogd feitelijk een verdere aanbeveling overbodig maakt, meenen wij toch goed te doen, nog even aller aandacht te ves tigen op den verokop van het „Groene- Kruisje” op aanstaande Donderdag. Wij hopen van harte, dat de verkoop zóó schitterend mag slagen, dat de op brengst de stoutste verwachting over treft. Stormschade. Ook hier ter stede heeft de storm van Zondagnacht eenige schade veroor zaakt. Van verschillende huizen zijn et telijke dakpannen afgewaaid, terwijl ook menig schoorsteenbord naar bene den is gekomen en enkele glasramen in waaiden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Verplaatst De heer J. de Jong, kommies te Oot- marsum, wordt met ingang van 1 Janu ari a.s. in gelijke betrekking naar hier verplaatst. A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. Athletiek. Aan den Zondag te Leeuwarden van wege den Frieschen Athletiekbond uit geschreven wegwedstrijd over een af stand van pl.m. 3.5 K.M., namen 17 personen deel. Onze stadgenoot, de heer I. Wierd- sma, wist den derden prijs, een bronzen medaille, te winnen, door den afstand af te leggen in 12 minuten 32% sec. Dat dit een flinke prestatie is kan blijken uit het feit,dat de eerste en twee de aankomende den afstand aflegden resp. in 12 minuten 22% seconde en 12 minuten 29% seconde. België. Generaal baron Jacques de Dixmude, die tijdens den oorlog opperbevelhebber was van het Belgische leger, is Zater dagmorgen aan de gevolgen van longont steking overleden. De overledene werd bij zijn aftreden in den adelstand verheven met den titel van „Dixmude”, als blijk van erkentelijkheid voor de door hem bewezen diensten tij dens den zwaren strijd bij Diksmuiden. Bij de twee grootste mijnen van het kolenbekken van Bergen „le Levant du Flénu” en „les Produits du Flénu” eischen de kolenhouwers hooger loon. Hoewel zij erkennen dat de directies de loonbe- palingen der contracten juist toepassen, beweren deze arbeiders, ongeveer dui zend in getal, dat zij met het loon we gens de toenemende duurte niet toeko men. Als aan hun eisch niet voldaan wordt, zullen de kolenhouwers over een week ’t werk neerleggen. Men vreest, dat de staking zich over de geheele Borinage zal uitbreiden. rpen Hornum en Archsum wer- het eiland losgeslagen en vor- in zekeren zin zelfstandige De RijkszuivelschooL De heer L. te H., schrijver van de Landbouwkroniek in het „Friesch Dag- Het Britsche Rijk. De laaste berichten omtrent den toe stand des konings bevestigen, dat de ver betering voortduurt, ’t Officieele bulletin van Zaterdag, waarin voor het eerst van pleuris werd gerept, wekte groote be zorgdheid, doch behoefde niet te worden opgevat als èen bewijs van gevaar. Prinses Mary is uit Yorkshire overge komen om de Koningin in deze omstan digheden gezelschap te houden. De prins van Wales en de hertog van Gloucester, die thans in het Noorden van Tanganyika jagen, worden van 's ko- Ze stonden voor het groote spiegel raam van een fijne banketwinkel, waar achter lagen uitgestald al de lekkernijen innerlijk verlangen naar meer, en te ont- pen. Het W. B. voegt hier nog aan toe dat in Wenningstedt wederom groote stuk ken der klippen afgeslagen, zijn. Het spoorwegverkeer is op verschillende plaatsen verbroken; sommige treinen rijden niet sneller dan een voetganger loopt. Frankrijk. Vrijdag heeft de minister-president gebruik gemaakt kunnen worden Poincaré de zitting van den Nationalen Economischen Raad geopend met een re de, waarin hij, van het vraagstuk der ra- tionaliseering uitgaande, de onderwerpen schetste, welke ter beraadslaging aan den nationalen economischen raad zijn voor gelegd. Het gaat in de eerste plaats om de re- wederopbouw der burgerlijke luchtvloot en van den post-, telegraaf- en telefoon dienst en om de nieuwe economische or ganisatie des lands. Met name voor den wederopbouw der burgerlke luchtvloot stelde de premier krachtige medewerking der regeering in het vooruitzicht. De af doening van het definitieve statuut van den nationalen raad, die totdusver slechts voorloopig was samengesteld, zal zoo spoedig mogelijk van het parlement wor den gevraagd. MIJN HARDT’S van suiker en chocolade en marsepain, in allerlei vorm en afbeelding en grootte, waarmede straks de milde Sint, de kleine kinderhanden, en ook die van de groote menschen zal gaan vullen. 't Waren kleine kleuters van de be waarschool, of althans van dat slag, blijkbaar afkomstig uit de achterbuurten, getuige de havelooze plunje, en de groe zelige gezichtjes. Koud streek de herfstwind langs de straat, en kil sloeg nu en dan de regen in het gelaat, terwijl langs de telegraaf draden dat fluitend geluid ging, hetwelk een opkomenden storm voorspelde. Niettemin hadden de winkelstraten druk bezoek van stedelingen en buiten- menschen, die inkoopen kwamen doen of ook, evenals dat grut de mooie uitstal lingen van Sinterklaas gingen bewon deren. Niemand had evenwel oog voor die kleinen, evenmin als deze zich om de groote menschen bekommerden. Met be- geerige blikken, sommigen de handen on der de boezelaar, werd gekeken naar al die kostbaarheden, die zoo vlak bij lagen zonder dat men ze tot zich nemen kon. Een enkele kwam even met zijn morsig vingertje bij het vensterglas waardoor de afstand tusschen hem en die chocolade- olifant, of de heerlijke fondant nog klei ner werd. „Lekker,” zei het joggie, en slikte zich om den mond al proefde hij de streelen- de smaak van al die zoetigheden. „Nou, en dat dan,” zei een kleine meid van misschien een jaar of vijf, die weer naar iets anders wees, hetwelk tot weg nemen lokte. En hoe langer hoe opgewondener werd het jonge volkje, dat heelemaal geen re kening hield met de dreigende luchten en de opstekende winden, en het voort gaan van den tijd en de onrust van moe der thi^is, eenvoudig omdat alles zoo mooi en zoo begeerlijk en zoo lekker was, en toen eindelijk alles voor dit raam bekeken was en elk in de verbeelding het zijne had uitgezocht, dat echter wel nooit waarin opgenomen Het resultaat van deze overweging is geweest, dat besloten werd de school te laten waar ze was. Toen dan vast stond dat de school te Bolsward bleef, heeft de stad zich op nieuw opgemaakt om de huisvesting van de school zoo goed mogelijk in te rich ten. Het resultaat was dan ook, dat de school bloeide. In de nu achter ons lig gende kwarteeuw zijn een groot aantal degelijke wel toegeruste Beheerders af geleverd. Het werk ging zonder veel gerucht zijn gang. Rustig was de omgeving, rustig de arbeid van de leeraren, en rustig was als geheel genomen het corps discipelen dat het onderwijs ontving. In den laatsten tijd werd opnieuw overwogen of verplaatsing gewenscht was. Het voor en tegen werd tegen el kander afgewogen, voor de verplaatsing pleiten als omstandigheden, dat in een Verbeet zeniet inUw koker te doen! OUDE VRIEND” inrichtingen zijn die dienstbaar zouden kunnen zijn, om het onderwijs meer te completeeren. Bijv, in Leeuwarden zou i van het laboratorium van zuivelconsulenten van Fr. Maatsch. van Landbouw en Bond van Coöp. St. Z. F. Het aanwezig zijn van allerlei inrich tingen op Zuivelgebied, zoude bevorder lijk zijn tot ontwikkeling van de leerlin gen van de zuivelschool. Daartegen kan als bezwaar tot over plaatsing worden aangevoerd, of het in het algemeen wel goed is, om alles te concentreeren in centra’s. Uit het oog mag niet worden verloren dat een plaats als Bolsward zich sinds menschenheugenis voor deze inrichting heeft geïnteresseerd. Het argument dat er ter plaatse niet voldoende leerkrachten zijn, moge tot op zekere hoogte, vroeger gegolden heb ben, daarvan is thans geen sprake meer Een voordeel kan ook genoemd worden dat de leerlingen die voor het overgroo- te deel uit het platteland komen, in Bols ward in hetzelfde milieu blijven. Er is nog een argument dat gewicht in de schaal legt, de school bloeit, en dan moet men met verandering voorzichtig zijn. Wij hebben de school nu in Fries land, en er mag geen kans gegeven wor den, om de school in een nog grooter centrum, bijv. Utrecht, overgeplaatst te zien. Friesland is trctsch op zijn school. Wij hopen, dat zij nog rijke vruchten zal af werpen. Duitschland. De orkaan, die Zaterdagnacht in de Duitsche Bocht heeft gewoed, moet voor al aan de kust van Sleeswijk-Holstein groote schade hebben aangericht. Het ergst werd het eiland Sylt getroffen. De dor; den van 1 men nu eilandjes. Vijftien huizen moesten worden ontruimd. De spoordijk naar Hörnum is doorgebroken en bij Keitum bereikte de stormvloed den bovenrand van den hoo gen dijk. In ’t laatstgenoemde dorp heeft de stroom een ijzeren schoorsteen om geworpen. De groote Hindenburgdijk, die Sylt met het vasteland verbindt, heeft geen scha de geleden. Verschillende visscherssche- pen, die bij het eiland voor anker lagen, zijn losgeslagen en op het strand gewor- blad”, bespreekt in dat blad van Don derdag j.l. het ontstaan van de vroegere Zuivelschool alhier en in verband daar mede de tot standkoming van de tegen woordige Rijkszuivelschool en de plan nen tot verplaatsing dier school. Na de wordingsgeschiedenis dezer bei de onderwijsinrichtingen uitvoerig te hebben uiteengezet, vervolgt de heer L. aldus: In 1908 toen de Zuivelschool onder de tegenwoordigen vorm, werd ingericht, kwam reeds de gedachte op, en werd dan ook overwogen, om de school te ver plaatsen. Dat moest dan wezen naar Leeuwarden. in werkelijkheid bezit zal worden, ging het in draf naar een andere uitstalling, waar het speelgoed stond opgetast, het eene stuk al kostbaarder en fijner, en kunstiger dan het andere, waarvan het duurste het begeerlijkste was. En weer begon de verbeelding bij het kleine goed te werken en zag men zich in het bezit van die stoommachines, en spoorwegen met tunnels en seintoestellen en vfan diet teddy-ftefereri, en van die mooie slaappoppen, die de oogen dicht deden wanneer je ze op den rug liet lig gen en van die prachtige wiegjes met fijne kant. En men wees elkander telkens op de nieuwe wonderheden, het eene al kleuriger en fijner dan het andere om eindelijk aan te landen voor het raam van een boekwinkel, waar fijne platen en mooie kleurboeken, en bouwdoozen en teekenkrijt en allerlei spelletjes de glun dere gezichten steeds meer in vervoering brachten en deden uitzien naar den groo- ten dag die nog in het verschiet ligt, maar welhaast daar zal zijn als met hoog klop pende hartjes de mandjes worden ge zocht door den goeden Sint elders op ’n schuilplaats gebracht, en waarbij hij soms zoo wonder secuur rekening weet te houden met de verlangens van het volkje. En ik sloeg met aandacht, zonder dat zij het merkten die kleintjes gade, en hoorde met belangstelling naar hunnen uitroep van bewondering en de wenschen van hun hart ook naar de vrees van teleurgesteld te worden, omdat het zoo duur was en moeder dat niet betalen kon. Toch geen opstand en ontevreden heid bij die kleine schaar, ’t Werd aan vaard als een van zelfheid dat het duur ste, en het mooiste wel nooit eigendom zou worden; als zij dan toch maar iets kregen van al dat lekkers en moois, en daarvoor zou zeker gezorgd worden. Toen scheen het plotseling tot hen door te dringen dat zij naar huis moes ten, en de weg haarheen nog ver was en met een ruk afscheid nemend van al dat begeerlijke, hetwelk het oog zoo bekoord en het hartje zoo streelde, ging men vroo- nings toestand op de hoogte gehouden, plaats als Leeuwarden of Utrecht e.a., maar zij zijn niet teruggeroepen. vangen wat men niet heeft. Hier is het te doen om het bezit van stoffelijke goederen. Geld, en huis, en hof en land en vee, ja wat niet al, en wat wordt er al niet gedaan om dit te krijgen. Wellicht zonder dat men dit aanvan kelijk wilde, werd die begeerte naar dit alles steeds grooter, zoodat zij een dorst begonnen te lijken die nooit te verza digen was. Nimmer werd de maat vol, altijd moest er meer wezen. Toen men aan het eene gewend was, hetwelk men misschien zich nooit had voorgesteld te zullen bereiken, moest er weer iets an ders komen, dat nog mooier, en nog voornamer en nog duurder was en zóó ging dat door, van het een op het ander en zonder dat men bevrediging vond. En wat misschien nog het ergste was, niet zelden wordt niet eens gevraagd langs welke wegen en door welke mid delen men het beoogde doel bereikt. Of men daarbij altijd wel den rechten weg bewandelt; of men zich daarbij niet ver grijpt aan het goed of den naam, of het recht van een ander. Of de eerlijkheid niet in het gedrang komt. Of er geen woeker winsten worden gemaakt. Of e' geen misleiding en bedrog plaats heeft. Of er aan dat geld geen bloed of tranen kle ven van degenen wien onrecht werd aan gedaan. O wee, wanneer een mensch zijn be geerte niet weet te beteugelen. Wanneer hij zich laat verblinden door den glar.'« van het goud en de klank van het me taal en daarin zijn vrede en zijn blijd schap en zijn geluk zoekt. Ten slotte komt hij daarbij waar hij niet wezen wil en wordt gevoerd tot daden die hij in anderen verfoeit. Daar gaat een opmerkelijk wereldge richt door de geslachten der volken en langs de lijn der historie, waarbij ook de familiën en de enkele personen betrok ken zijn. Het is dat niet zelden kinderen of kindskinderen, of achter-kleinkinderen verliezen wat door de voorouders langs allerlei wegen werd bijeen gebracht en tot een hoop vergaard, ’s Werelds goed is eb en vloed, maar inzonderheid wan neer bij de ineenzameling daarvan niet gerekend werd met de belangen van an deren. Wanneer het lopn van den dag- looner daarbij werd verkort; wanneer de weduwe en de wees niet werd ont zien; wanneer men zich over den ellen dige niet wist te ontfermen; wanneer men zich door het nemen van woekerwinsten niet ontzag het voorgestelde doel tegen eiken prijs te bemachtigen, in één woord wanneer de mammon tot een god werd, die men aanbad en op wiens altaar geof ferd werd, alles wat men had, tot zelfs zijn eigen leven en gezondheid en mis schien die van anderen tevens. Is dat niet een der vreeselijkste open baringen van het 20-eeuwsche wereldle ven in zijn wilde, woeste jacht naar het onbegrensde? Neen, men dekt dit alles niet door het schenken van giften aan armen, of het uitreiken van aalmoezen aan hongerigen of het geven van legaten aan stichtingen, zelfs niet door het doen bouwen van kerken of andere gebouwen waarin iets anders verkondigd wordt dan men per soonlijk als levensideaal koos, ’t Zal nog de vraag zijn of niet voor menige kerk of stichting het op deze wijze verkregen geld, niet eerder een vloek dan een ze gen is geworden, omdat er aan dat geld ongerechtigheid kleefde. En ik denk weer aan die kinderen voor dat winkelraam met al die lekkernijen, en hunne begeerlijke blikken en hunne glundere gezichten, om daarna evenwel vroolijk huiswaarts te gaan, ook bij het niet bezitten van wat het oog had ge zien. Omdat men immers thuis nog iets had, een lieve moeder, een zorgende va der, een warm bed, een koesterende schoot, die men niet gaarne zou willen ruilen tegen alles, wat slechts voor en kele oogenblikken streelde en bevrediging gaf. Eft ’t kan zijn, dat het bij ons, groote menschen, niet enkel gaat om vuil ge win, maar dat in de jacht van het leven gestaan wordt naar roem of eer, of JONG s NIEUWSBLAD en Leesgeld fr. p p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het (Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. bit do. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/2 ct. Buitenland 4 ct. SanapjK Let vooral op dca naam Sanapirtn daar deze tablett^D weltiu beschermd xlin tegen namaak en vervalschjng Prijs 25. 40 en 75 JER/EMEfM 6-&-J0J2J5 er.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1