EL PROGRESO Sa I 1 t De Bolswardsche Courant en Westergoo h Em H I i REDDEN. BUITENLAND. I Een oude vriend I [DRAIS^vanVALKENBURO'S^J c A «ïLEVÉRTR*^* Stadsnieuws. Jaarvergadering. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 I 23^ Jaargang Woensdag 5 December 1928 No. en A •LEEUWARDErr Ingezonden Mededeelingen 1®! f Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. neerlagen, door velen niet geacht; door de meesten voorbij geloopen; door de massa niet geholpen. Een gansch groot heir, op het punt om lichamelijk of gees- Hier komt een taak tot allen, die iets verstaan van de innerlijke bewegingen der barmhartigheid, en bovenal tot hen die weten, dat zij zelf als een brandhout uit het vuur zijn gered. Het is de roeping om eveneens uit te gaan en met opof fering van zich zelven, te doen wat ge daan kan worden om anderen te redden. Men spreekt veel over de verwrongen toestanden op allerlei levensterrein. Het remedie voor alle kwalen is om degenen die ten doode gegrepen zijn, op welke wijze en in welken vorm dan ook, te red- dene en te verstaan dat zij wankelen ten doode, indien men zich hier ont houdt. En het meest vruchtbare, maar ook het meest gezegende leven is dat, hetwelk de diepte van dit woord in heel zijn om vang heeft leeren peilen, om dan het middel te mogen zijn van die vele ver lorenen, in veilige haven te brengen. mWR/I JIG/WEH 6-ó-J0-J2'J5 ct versterken op het onduldbare misbruik, aldus van de Fransche gastvrijheid ge maakt. Vereeaiigde Staten. Reuter meldt uit New-York: Grootvorst Alexander Michaelowtsj, zwager van wijlen Tsaar Nicolaas den Tweeden, is hier aangekomen om een serie conferenties te houden. In een inter view verklaarde de grootvorst, dat hij geen enkel vooruitzicht zag op een aan staande wijziging van den politieken toe stand in Rusland. De verbanning van de leden der vroegere leidende Russische klassen heeft dezen geleerd, goede arbei ders te worden en eenvoudig te leven. A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cerrt. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. SUMT/MDE/t nieuwe oogst Chocolade-letters. „voordeelig”. BRANDSMA’s WINKELS. id Frankrijk. Met het oog op ’t herhaaldelijk voor komen van politieke moorden, door bui tenlanders op Fransch gebied gepleegd, heeft de ministerraad een geheel van schikkingen getroffen om het toezicht te Duitschland. Doordat de moderne vakbonden in de ijzerindustrie Zondag hebben besjoten, evenals de werkgevers en de Christe lijke vakbonden, het door de rijksregee- ring gedajie voorstel te aanvaarden en zich aan een door den rijksminister van Binnenlandsche Zaken, Severing, te vel len arbitrale uitspraak te onderwerpen, is de uitsluiting in de metaalindustrie als geëindigd te beschouwen. De aanvaarding van het regeerings- voorstel door den Duitschen Metaalbe- werkersbond geschiedde na een beraad slaging van vier en een half uur met 25 tegen 14 stemmen. Nadat de rijkskanselier ook de toe stemmende antwoorden der metaalbe- werkersorganisaties had ontvangen, ver zocht hij minister Severing officieel zich met de bemiddeling in dit conflict te be lasten, hetgeen door dezen werd aan vaard. Naar men verwacht zal het bedrijf bij de ijzerverwerkende ondernemingen on middellijk kunnen worden hervat, terwijl daarentegen bij de ijzerproduceerendë maatschappijen de voorbereidende werk zaamheden voor de hervatting der werk zaamheden eenige dagen in beslag zul len nemen. Wat de hoogovens betreft, deze hebben een periode van acht A tien dagen noodig, alvorens zij hun normale productie weer zullen hebben bereikt. De voorziening met grondstoffen van de ijzerverwerkende fabrieken is door de nog voorhanden voorraden verzekerd' De werkgevers deelen officieel mede, dat ze hun bedrijven heropenen, en dal de tewerkstelling geschiedt naar gelang van de arbeidsmogelijkheid. Bij de behandeling in de Kamer van de oorlogsbegrooting werd door den af gevaardigde van het departement du Nord, den heer Coutel, geëischt eveneens voor de ontruiming het inrichten van een verdedigingsstelsel, dat op doeltreffende wijze de N.O.-grens van Frankrijk zou aanval, die volgens spr. steeds te vree- zen was. De versterkingswerken van de Hindenburglinie, die tegen Frankrijk ge richt zijn, bestaan volgens hem nog im mer en België zou thans wellicht minder dan in 1914 bereid zijn zich tegen een aanval te verzetten. Het kwam tot een debat over Syrië toen Sixtel Quenin (soc.) voorstelde het desbetreffende begrootingsartikel naar de commissies terug te zenden ten teeken dat Frankrijk zijn mandaat in Syrië weer in handen van den Volkenbond wil stel len. Poincaré keerde zich tegen dit voor stel en zette daarbij uiteen, dat het hier ging om een quaestie van loyauteit te genover den Volkenbond en de betrokken bevolking. Was men er wel zeker van, zoo vroeg Poincaré, dat de natie, aan welke het mandaat over Syrië zou worden toever trouwd in plaats van Frankrijk, dezelfde mooie onbaatzuchtigheid zou toonen om de bevolking op de onafhankelijkheid voor te bereiden? Ware niet te vreezen, dat een mogendheid met imperialistische tendenzen zich zou vestigen temjdden van de bevolking die Frankrijk be schermt? De premier stelde de quaestie van ver trouwen. Daarop werd het voorstel met 380 tegen 200 stemmen verworpen. Italië. In den Zaterdag gehouden minister raad heeft Mussolini verklaringen afge legd over de Italiaansche buitenlandsche politiek. Hij legde er den nadruk op dat de aandacht van alle regeeringen thans gevestigd is op de poging met Duitsch- land een overeenkomst te bereiken. Daarbij loopen echter de opvattingen zelf over de te volgen procedure nog ver uit een. Italië heeft zijn standpunt in deze aangelegenheid sedert lang op duidelijke wijze geuit. Mussolini besprak vervolgens het nieu we handels- en vriendschapsverdrag van Italië met China. Dit verdrag is niet al- leen uit politiek maar ook uit econo misch oogpunt van belang. Ten slotte roerde Mussolini het von nis van de Parijsche jury-rechtbank aan tegen den Italiaanschen arbeider, die den plaatsvervangenden Jtfaliafanscjien con sul te Parijs vermoordde en daarvoor 2 jaar gevangenisstraf gekregen heeft. Mussolini verklaarde, dat het heele Italiaansche volk zich door het vonnis van de Parijsche jury-rechtbank ernstig gekwetst gevoelde. De regeering begrijpt de verontwaardiging van het Italiaan sche volk en verheugt zich er over dat de betoogingen der Italiaansche studen ten tegen het vonnis zich volkomen kalm afgewikkeld hebben. De werkloosheid onder de Engelsche mijnwerkers is ontstellend groot Op het oogenblik zijn bijna 300.000 hunner zon der werk en van deze 300.000 vormen niet minder dan 250.000 een permanent overschot op de arbeidsmarkt. Met hun vrouwen en kinderen komt dit hierop neer, dat thans meer dan een millioen personen aan de nooddruft zijn prijs gegeven. Dit is de korte inhoud van een op roep, die de Federatie van Mijnwerkers tot het Engelsche volk richt en waarin zij zegt,- dat de bevolking der mijndis tricten wordt bedreigd door een cata strophe, die zich laat vergelijken met ’n een of andere geweldige natuurramp. De werkloosheid is van zoo langen'duur, dat groote aantallen arbeiders reeds sedert lang geen recht meer hebben op de uit- keeringen, bepaald bij de verzekerings wetten tegen werkloosheid, terwijl de armenbedeeling den toestand niet be- heerscht en het overbrengen van werk- looze mijnwerkers naar andere indu strieën nog pas in zijn begin is, zoodat de resultaten daarvan nog gering zijn. De Federatie doet daarom een beroep op het Engelsche volk om de mijnwer kers te helpen opdat zij den harden win ter kunnen trotseeren. Engeland. Men begint thans het ergste te vreezen voor koning George. Tot dusver ver meldden de geneesheeren, dat de krach ten van den koning onverminderd ble ven. Thans laten zij doorschemeren, dat het weerstandsvermogen minder goed is geworden. Het laatste officieele bul letin duidt op een hartverzwakking, hoe wel de temperatuur wat lager is en de pleuris gelen verdere .uitbreiding heeft genomen. De kroonprins is aan boord van de „Enterprise” naar Europa vertrokken. Hij kan binnen 12 dagen arriveeren. Zondag ging reeds het gerucht, dat de koning overleden was, maar dit werd later door de geneesheeren tegengespro ken. In alle kerken werd Zondag voor den koning gebeden. aan den ondergang werden ontrukt om in behouden haven rust, en warmte, en verkwikking, eq veiligheid te vinden, na zooveel uren van ontbering. Helaas, ook meermalen om na bange worsteling vruchteloos weer te keeren, omdat de branding te groot, en de golf slag te hevig was, en omdat de holle zee de kleine notendop in hare draaikol ken, zou hebben versplinterd]. En óók pm zelf eenmaal een prooi der golven te worden, waarbij alle redders welhaast hulpeloos ronddreven om daarna op dé kust te worden gesmakt, en één van al len „Kreupele Piet” zijn helden moed met den dood te betalen. En ik zag in beeld, het wrak van de Malmö voor de kust van Ameland, en tusschen Zandvoort en Ymuiden het Ita- l'iaansche stoomschip „Salento”' en de „Chrsitian Michelsen” uit Noorwegen, vastgeloopen voor de Hoek van Holland en ik zag hoe vanaf het strand werd ga degeslagen de worsteling tusschen leven en dood... En ik dacht aan die mannen in doods nood daarginds, op dien zinkende wrak ken en aan hunne betrekkingen heel in de verte, nog onbewust van het dreigend gevaar en de sombere tijding, welke straks misschien de woning zal worden binnengebracht en aan den heldenmoed en de doodsverachting dergenen die nog zochten te redden die ter dood geroe pen waren. En wéér woei de woedende wind met geweld, En wéér wordt er scheepsramp op scheepsramp gemeld, En wéér, ondanks loeienden bulder- orkaan, Zijn daar onze helden ter hulpe gegaan En wéér kiest de reddingboot onver saagd zee, Wéér nemen de golven haar slacht offers mee, Wéér heerscht er in menig gezin schrijnend leed En wéér staan er nieuwe soldaten gereed. V de elementen en uit hunnen doodsgreep bij het reddingswerk in de branding te ontrukken, die mannen, en vaders, en zoons, die daar ginder misschien hun laatste gebed reeds deden, zich ge waagd hebben in de ranke reddingboot slechts gewapend met een gordel welke hen drijvend moet houden, om te redden was te redden was. Toen zijn zij uitgevaren, de mannen van IJmuiden, en Zandvoort, en Terschel ling, en Ameland en Hindeloopen, en hebben met gevaar van eigen leven zich gewaagd om anderen te redden. Hier en daar met schitterend gevolg, waar tien, twintig, dertig man en wellicht nog meer Toen gingen mijne gedachten naar iets anders. En ik zag heel die groote, woelende menschenmassa te land en te zee in onze steden en dorpen en vlekken en op het groote watervlak, in hunne worsteling om het bestaan, in hunnen strijd om het leven, en ik zag hoevelen hunner daarbij schipbreuk leden. En mijn oog viel op die armen, verminkten, gekneusden, ver- latenen, verworpenen, uitgebannenen, die door eigen schuld of anderer toedoen aan lager wal geraakt, moedeloos, en Daar is de laatste dagen en weken heel wat gebeurd op de Friesche kust en die van heel ons land. Gelijk wij dat in den Herfst wel meer gewoon zijn stak plotseling de storm op en beukte de kokende zee onze stran den. Slechts zelden nam de barometer zulk een lagen stand aan. Naar „storm” wees het peiltje, en het weerbericht sein de naar alle kustplaatsen: „Weest op uw hoede 1” Want wij kennen hem, dien reus die, als hij losgelaten wordt en gelegen heid ontvangt de schatkameren des Al.- machtigen te verlaten en zich vrij en on belet in zijn kracht te openbaren, met on weerstaanbaar geweld komt aanrennen om te verpletteren en neer te werpen,* en op zij te slingeren en tot gruizelementen te verbrijzelen en tot spaanders te ver splinteren alles wat tegenstaat en hem in zijn loop zoekt te stuiten. En wij ken nen ook de zee, die mooie zee, die lok kende, lonkende, lachende zee, als haar watervlak als een spiegel zoo effen is, als zij weerkaatst al de beelden die de geheimenissen van hare diepe kolken zoeken te ontdekken; als bij ondergaan de zon in duizendvoudige tinten en kleu ren van purper en smaragd robijn en het licht in haar paarlenschat flonkert. Maar wij kennen ook de zee, als de geweldige als de razende, als de ziedende pot, wanneer zij, opgewekt uit hare sluime ring zich verheffen gaat, om met haar bruischende, schuimende golven een aan val te doen op onze erve, en ondet-W.oe- dend gebrul weg te nemen en in de draai kolken harer branding onder te doen gaan, alles wat haar binnen bepaalde grenzen zoekt te houden. Maar wij weten ook meer. Wij weten ook hoe in die vreeselijke oogenblikken, als de elementen zijn losgelaten, en zij in vereeniging met elkaar, het land gaan beuken, en het menschenwerk zoeken te vernielen, te midden van die ontketen de golven menschenlevens worstelen met den dood en met inspanning van boven- menschelijke kracht het veege lijf nog trachten te redden uit de geopende kaken hopeloos aan den heirweg van het leven des doods beneden hen, die elk oogen blik gereed zijn om hen te verslinden. Ook ditmaal hebben wij dit gevreesd toen de storm gierde door onze straten, r r en rukte aan onze woningen en weldra telijk, of beide tegelijk weg te zinken in kwam de telegraaf melden hoevelen in doodsnood waren. Van alle zijden blik semden de vuurpijlen in het nachtelijk duister om de aandacht der levenden op den oever te trekken voor hen, die bo ven het watergraf worstelden met den dood, terwijl waar nog mogelijk de ra dio het wanhopige „S. O. S.” naar de bewoonde wereld zond. Hier was het ’n Noorsche stoomboot, daar een Zweed- sche schoener, elders een Italiaansch schip hetwelk uit de branding des doods om redding smeekte en vanaf de Hol- landsche zee, tot aan de Friesche Wad den, verdrongen zich de menigten om voor zoover dit mogelijk was, getuige te zijn van die worsteling op leven en dood en om de ongelukkige schipbreukelingen te redden. Want te midden van dat vliegend weer is ook meer gebeurd. Toen zijn onze kloeke zeehelden uitgetogen, mannen wier namen voor ’t meerendeel niet eens bekend zijn, niel geridderd niet getau- werd, niet bewierookt, niet gehuldigd, die dit ook niet willen, die dit ook niet zoe ken, maar die toen, doordrongen van'hun plicht, en in zich voelende ontwaken de begeerte, ik zou haast zeggen van de hartstocht, om den ongelijken strijd te wagen in de worsteling met de woeden- selijke mannen, die geen oog hadden voor de lijken die aanspoelden en de bewuste lozen die werden weggedragen, maar wel hunkerden naar ’t oogenblik waarop het schip onder het golvengebeuk in tweeën zou splijten, en zij als echte strandjutters iets van de kostelijke of kostbare vracht zouden kunnen opvis- schen en wegdragen naar huis... Zijn er ook niet de zoodanigen, die nog uit de woeste wejreldwieling, waarin zoovelen omkomen, trachten bijeen te vergaderen zooveel zij kunnen om daa- besch^rm.en tegen een nieuwen Duitschen mede zich in veiligheid te begeven? Zon- der deernis met allen, die daarbij het leven lieten? De Ijsclub „Bolsward” hield Zaterdag avond haar jaarvergadering in de bo venzaal van café Slippens. De voorzitter, de heer P. D. van der Klei, opende de vergadering met een woord van welkom, in het bijzonder tot de aanwezige bestuursleden van de zus- terclub „De Friesche Jeugd” en drukt zijn spijt uit over de geringe opkomst. De secretaris, de heer A. Andriesma, leest de notulen der vorige jaarvergade ring, welke onder dankzegging worden goedgekeurd en vastgesteld. Hierna leest de secretaris het jaarver1 slag, dat, behalve de bijzonderheden der gehouden hardrijderij, weinig vermel denswaard bevatte. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer T. Popma, blijkt, dat de ontvangsten, met inbegrip van het aanwezige saldo, hebben bedra gen f429.55, de uitgaven f320.64, saldo alzoo f 108.91. Door twee leden werd deze verant woording nagezien en in orde bevonden en dqn penningmeester décharge ver leend van zijn beheer, wat deze nu reeds ruim 20 jaar met accuratesse heeft ver richt en waarvoor de voorzitter hem har telijk dank zegt. De heer J. Koch werd als bestuurslid herkozen en is genegen zich deze benoe ming te laten welgevallen. Bij de rondvraag kwamen nog enkele zaken van huishoudelijken aard ter spra ke. Besloten werd dat als eerste wedstrijd een ledenwedstrijd met dames zal plaats hebben. De vergaderden waren zeer tevreden over het resultaat der rijderij op de elec- trisch verlichte ijsbaan, waarbij in drie avonden bijna 1000 kaarten werden ver kocht. Nadat de voorzitter de heeren Slot en Molenaar dank heeft gebracht voor het Ingereedheid brengen der baan met toe- behooren, sluit hij de vergadering met den wensch, dat er voor de z.g. Com binatie „Ijsclub Bolsward” een gelukki ge periode moge aanbreken, die voor de ijssport goede vruchten zal dragen. Wij zouden hiermee dus kunnen ein digen, ware het niet, dat er in de verga dering stemmen opgingen, die uw ver slaggever verzochten om met een enkel woord melding te maken van de jaar vergadering der Ijsclub „De Friesche Jeugd”, welke Maandag 10 December a.s. plaats zal hebben. Hét doel, hetwelk bij dat verzoek voor zat, was te trachten daardoor een ver gadering te bekomen, die zich kenmerk te door een druk bezoek. Opgemerkt werd, dat hier ter stede nog steeds veel belangstelling bestaat voor de ijssport, wat zoozeer tot uitdrukking komt wanneer de wateren gestold zijn en de jeugd van een gladde ijsbaan kan profiteeren. Gewezen werd op de vele genoegens welke de ijssport aan de jonge dochters en jonge mannen verschaft, vooral als men daarbij bedenkt voor hoevelen de ijssport een aanknoopingspunt geweest, is voor een eerste kennismaking die leid de tot een hechte verbintenis voor het verder leven. Algemeen werd erkend, dat de leden den vloed. Mannen en vrouwen, jongelin gen en jongedochters, uit allerlei stand en kring en familie. Verloren zonen en dochteren, ver van huis, en ver van het vaderland, en ver van de blijdschap en den overvloed welke daar gevonden wordt. Arme schipbreukelingen te land eri te zee, niet meer in staat zich zelf te redden van een wissen ondergang. Maar toen zag ik ook nog iets an ders. Toen zag ik de helden die met een hart vol liefde, in de kracht des geloofs, door den drang des Geestes er op uitto gen, in heg en steg, in slopen en stegen in schuit en dakkamertjes, of op de hoe ken der straten waar de loerende vrouw haar prooi zoekt te bemachtigen, om al de kansen te berekenen die er waren die gebondenen of verweesden, of ver worpenen, of vertoornen de hand der redding toe te steken, en te trachten op te halen uit de diepten des levens, uit de draaikolken van het verderf, alles, wat daartoe in zich zelf geen kracht en geen durf, en geen begeerte meer had. Omdat de wagen toch zoo diep in den modder was weggezonken dat men geen kans meer zag deze in effen spoor te brengen. Neen het is geen gemakkelijk werk, dat uitgaan om anderen te redden, ’t Kost eigen rust, en eigen gemak, en eigen vei ligheid, en in het eind eigen leven. Even als dat van „Kreupele Piet” die omkwam van de kokende zee voor de haven van IJmui den. En het zwaarste is misschien nog dat zoovelen toezien, en aanmerkingen ma ken, of zelfs heelemaal geen gevoel heb ben voor ’t groote werk der barmhartig heid. Gelijk op dat strand, waar giebe lende meisjes te midden van de doods- worsteling en doodsverachting lachten en schaterden om die rukkende windvlagen die hen het voortgaan beletten en onder- tusschen zich te goed doen aan choco lade, of straks klaagden over koude voe ten in het natte zand. Of zooals die.vree- waarin opgenomen rg Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Dit no. bestaat nit 2 bladen. Porto Binnenland P/a ct. Buitenland 4 ct. I I DE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1