IIIEUIU JflARSWERSCHEH llllllllllllllllll De Bolswardsche Courant en Westergoo AUTO VERHUUR 23— Jaargang Woensdag 19 December 1928 No» TRANEN. W. VAN DER WERFF Official Ford Dealer BOLSWARD llllllllllllllllll Stadsnieuws. BUITENLAND. Winterteenen Kloosterbalsem Nieuwjaars-wenschen worden opgenomen, tegen de prijs van en A [DRAISHlAvANVALKEnBURC^SiJ ••iLEVERTR c 20 CENT PER K M. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor pplaagcontróle. Het Britsdie Rijk. Naar de laatste bulletins melden, geeft de toestand des Konings geen reden tot onmiddellijke bezorgdheid. Plechtige inwijding van het Kath. kerkje op Kornwerderzand. Deze gebeurtenis had j.l. Zondag 16 Dec. ’s morgens half elf, plaats. Ruim 10 uur arriveerde de motorboot van Doorenbos aan den steiger te Korn werderzand, met het gezelschap dat zich te Makkum had ingescheept, en dat be stond uit eenige Eerwaarde Heeren Gees telijken, Heeren Koorzangers van Mak kum, en verdere belangstellenden. Toen reeds lag „Bresant” van Harlingen, welke eenige belangstellenden, w.o. de Pastoor van daa? naar hier had gebracht. Nadat het klokje had geklept, ving te half elf de godsdienstoefening aan. De HoogEerw. Deken J. van Galkom van Sneek, verrichtte de plechtige inwij ding, waarna hij een schrijven voorlas van den Aartsbisschop, o.m. Inhoudende dat de op dit „eiland” wonende Katho lieken vanaf heden behooren tot deze nieuwe parochiekerk genaamd „Stella Maris” (d.i. Maria, Sterre der Zee). Duitschland. De viering van het Kerstfeest is in Duitschland wel algemeen. Op de stra ten en pleinen van Berlijn heerscht in de laatste dagen dan ook' een levendigen handel in Kerstboomen. Het verbruik van een wereldstad als Berlijn aan dennenboomen loopt na tuurlijk in de millioenen, omdat bijna elke Duitsche familie een kerstboom heeft en geheel Berlijn en omgeving deze boomen op straat koopt. De prijzen zijn dit jaar zeer hoog, grootendeels tengevolge van de hooge vrachtprijzen der spoorwegen. De boo men die op de Berlijnsche markt ko men, zijn bijna zonder uitzondering'af komstig uit Sleeswijk-Holstein, Beieren en Thuringen. De prijzen schommelen tusschen twee, en twintig Mark; voor twee Mark krijgt men een boom van on geveer een meter hoog. Welke factoren bepalen nu den prijs? Een wagon met ongeveer duizend boo men kost in Sleeswijk-Holstein 300 Mark in Thuringen 450 Mark en in Beieren 500 Mark. Ongeveer 400 tot 500 groothandelaren en twee duizend tot drie duizend klein handelaren houden zich met den verkoop van kerstboomen bezig. Berlijn en om geving heeft tusschen de 5000 en 6000 wagons boomen noodig, dus tusschen de 5 en 6 millioen boomen, welke jaar lijks op Kerstavond met kaarsen en al lerlei glinsterende jen (kleurige versie ring behangen, de huizen der Berlijners een feestelijk aanzien geven. De Parijsche rechtbank heeft het com munistische oud-kamerlid André Marty wegens een door hem geschreven open brief in de „Humanité” als antwoord op het zoogenaamde interview met maar schalk Foch in een Engelsch weekblad, wegens aanzetting tot moord veroor deeld tot vier jaar gevangenisstraf en 3000 francs boete. Dan werd door den nieuwbenoemden Pastoor pater Snijders (van de Orde der Augustijnen) het Misoffer opgedragen, terwijl het Makkumer kerkkoor een 3- stemmige Mis van Hub Cuijpers uitvoer de. Natuurlijk geldt dit niet van alle tra nen. Daar kunnen zoo velerlei soort van tranen worden geschreid, en zij hebben ailen niet dezelfde oorzaak waarom zij geweend worden; daarom ook niet de zelfde beteekenis. Toen wij kinderen wa ren, hadden wij ze misschien maar voor het grijpen en het is bekend dat een enkele kus of streeling van de moeder soms voldoende is, om hem weg te wis- schen en plaats te doen maken voor een blijden lach. Kindertranen zijn spoedig gedroogd, en daarom zijn kindertranen goedkoop, en daarom trekken wij het ons niet te zeer aan, wanneer wij een kind hooren schreien, tenzij deze ook reeds in de wieg de tolken zijn van de levenspijn. Anders wordt het evenwel wanneer wij, groote menschen, weenen, al is ook hier nog veel onderscheid. Daar zijn ook on der de volwassenen die bij de minste aandoening het oog hebben gevuld. Zelfs bestaat de mogelijkheid gelijk wij het noemen om het het eene oog te schreien en Tiet andere te lachen, en ook is het spreekwoord wel bekend: „Hoe harder gekreten, hoe vlugger vergeten”. Menige begrafenis heeft daarvan de bewijzen geleverd. Het zijn niet altijd de diepste naturen die spoedig klaar zijn met hun tranen, en bij de mannen wor den zij over het algemeen minder gevon den dan bij de vrouwen. Ortidat deze dikwijls zich meer weten te beheerschen omdat zij vaak meer meester zijn van hun ne aandoeningen, als gevolg van hunne sterkere constitutie, ook wel omdat zij niet zelden zich schamen voor de openbaring van hun Innerlijk leven. Mannentranen zijn daarom duur, en een bevende hand en een trillende lip en een vale gelaats kleur en een dof oog waarin een wereld van smart, en een gebroken stem zeggen bij hem vaak meer dan een rijken tranen vloed. over geschonden, of vertrapte, dus ver beurde liefde, en daarom paarlen wor den met eeuwigheidswaarde. Als zij niet louter beteekenen spijt over hetgeen ge daan werd om de gevolgen van het kwaad, maar omdat de liefde geschonden werd, die zoo diep voelt dje zoo spoe dig beleedigd is, en die dit het aller minst verdiende. Zooals ik mij voorstel dat die afgedwaalde zoon zal hebben gevoeld toen hij bij den zwjjnentrog tot zich zelf kwam en weer keerde naar huis maar met dat woord, hetwelk, hem als een kolenvuur op de lippen en bovenal in het hart heeft gebrand: „Ik heb ge zondigd tegen den hemel en voor u, en ben niet meer waard uw zoon genaamd te worden”. Dan worden de tranen van het be rouw meteen kostbare liefdetranen, van welke ons beschreven staan, dat zij be waard worden in de flesch Gods, dat zij opgeteekend staan in Zijn register en dat Hij ze zelf eenmaal met eigen hand van het gelaat Zijner geliefde kinderen zal afwisschen. Hier, in deze bedeeling, is de traan on afscheidelijk aan het leven verbonden en doet zij ook haar dienst en heeft zij ook haar nut. Gelijk de storm, die door de wouden ruischt de wortelen dieper in de aarde doet slaan; gelijk de bliksem, die de lucht doorklieft, meteen de atmos feer gaat zuiveren en de dampkring ont laden. Zoo hebben wij hier de traan noodig voor het leven, maar om daardoor te worden bereid voor de eeuwige blijd schap in het land waar geen tranen meer zullen zijn. Wie temidden van de levens pijn en de levenssmart, zoowel als van de levensvreugd en het levenslief daar naar heeft leeren verlangén en daartoe den weg heeft mogen vinden om te rus ten in den God der blijdschap, die heeft niet tevergeefs geleefd; ook niet tever-i geefs geleden, en die zal eenmaal dan ken voor de geschreide traan. t Vereenigde Staten. Uit New-York wordt aan de „Times” gemeld, dat de thans in "cle Vereenigde Staten heerschende influenza-epidemie, vergeleken kan worden met die van 1918 doch niet zoo ernstige gevolgen heeft. De epidemie grijpt zoo snel om zich heen dat het departement voor Gezondheids dienst een speciale commissie heeft be noemd om het publiek voor te lichten, hoe de epidemie te bestrijden. Men schat het aantal aangetaste personen in het land op 300.000. Gedeeltelijk als gevolg van de epidemie is het sterftecijfer de vorige week tot 13.3 per duidend geste gen tegen 11.9 in de correspondeerende week van 1927. De ziekte is epidemisch in de Staten aan den Stillen Oceaan gelegen en in en kele der Staten in Midden-Amerika, in de Oostelijike Staten heeft de ziekte nog geen epidemisch karakter aangenomen. In verschillende Staten zijn vele scholen en universiteiten gesloten. Te Columbia, in Zuid-Carolina, zijn ook de schouwburgen gesloten. Te Cou ncil Buffs, in Iowa, zijn 1600 kinderen aangetast, in een onderwijsinstelling zijn dertig onderwijzers ziek. Soortgelijke berichten komen uit Frement (Nebraska) Ravenna (Ohio), Athens (Georgia), Lexington (Missouri) en uit Pittsburgh en ook een aantal steden in de Staten aan de kust van den Stillen Oceaan. Ingezonden Mededeelingen I „Geen goud 1 I zoo goed” C traan. Daarom kan zij een-zegen zijn. Zij kan verlichting en ruimte geven aan het vol gekropte gemoed. Wij zeggen tegen diep bedroefden, dat zij zich maar moeten uitweenen, en gelukkig de mensch bij wien de tranenbron in tijden van diepe ontroering, van geweldige beweging, van hooggaande golfslag niet is verstopt. W mt dan kan het ook anders gaan. Dan kan het ook zoo gaan, dat het leven breekt, of dat het omfloersd wordt door een nachtelijke duisternis, of dat het weg zinkt in doffe berusting, of dat het in krankzinnige verbijstering zich uiten gaat in een waanzinnige lach. En dat laatste is misschien nog het vreeselijkste. Als de levenssmart een uitweg zoekt in de levenslach. Wie dat ooit heeft gezien of gehoord of misschien zelf heeft doorge maakt, weet ook dat het is om nooit te vergeten. Dat is de waanzinnigheid ten top; dat is afgrijselijk; dat is de hel! Daarom kan de traan een zegen zijn. Omdat zij verlicht en verruimt en kal meert, en ten slotte zooals het moede kind aan de borst van de moeder het hoofd ter ruste doet neerleggen om in de zachte armen van den slaap al het le vensleed te vergeten. Zoek daarom in zulke omstandigheden dien tranenvloed nooit te stelpen, maar laat hem vrijelijk zijnen loop, omdat hij meteen de ontlading is van het volge kropte gemoed. Onlangs heeft de Arbeidersleider Ram say MacDonald hulde gebracht aan de persoonlijkheid van Koning George. Thans meldt de draadlooze dienst dat hij Vrijdagavond in een rede wederom over de ziekte des Konings heeft gespro ken én zeide dat allen er diep getroffen Na het Evangelie hield Pastoor Dieve- door zijn. „Dit medevoelen is geen slaafschheid”, zoo betoogde hij. „Dege nen van ons, die het groote genoegen hebben den Koning persoonlijk te ken nen, die weten hoe oprecht hij toegewijd is aan zijn plicht, welke hij met volko men constitutioneele onpartijdigheid ver richt, gevoelen op dit oogenblik hoe bui tengewoon goed hij zijn taak heeft ge daan, hoe hij geheel aan de natie toebe hoort en zijn gansche leven heeft ge tracht de nationale belangen te dienen. Er is geen lid van het vroegere arbeiders- kabinet of hij zal zich aansluiten bij mijn bede, dat de Koning herstellen zal.’’ Frahkrijk. Het eerste officieele verhoor In de zaak van de „Gazette du Franc” is Vrij dag afgenomen. Het betrof in hoofdzaak de quaestie der activa. Mevr. Hanau gaf uiting aan haar ver wondering, dat een bedrag van 1.600.000 frs., hetwelk zij in hare woning zegt te hebben gedeponeerd voor de terugbeta ling van inleggelden, bij de huiszoeking niet is gevonden. (Bij een nader ingesteld onderzoek is ten huize van mevr. Hanau nog een be drag van *1.600.000 francs gevonden). Na het verhoor verklaarde de vrededi- ger van mevr. Hanau, dat noch hij, noch zijn cliënte tot dusver wisten, welke alge- meene aanklacht tegen haar is ingediend, en op welke feiten deze is gebaseerd. Na mevr. Hanau werd graaf de Cou- ville gehoord. In het nummer van „De Jong’s Nieuwsblad”, dat Oudejaars avond, Maandag 31 December verschjjnt, kunnen 40 ets. voor 4 regels elke regel meer 10 ets. In Bolsward kan men deze Nieuwjaars-wenschen op geven aan ons bureau of aan den heer VORMEER, die U daar voor dezer dagen hoopt te be zoeken. Buiten Bolsward kan men deze opgeven, rechtstreeks per post aan ons Bureau of aan onze Agenten en Courantbezorgers. WF" Tijdige opgave is zeer gewenscht. En daar zijn tranen van droefheid, en tranen van pijn, en tranen van hartzeer, en tranen van spijt, en tranen van toorn, de laatste brandend heet, die door hun verzengenden gloed als een druppel wa ter op een gloeiende plaat verdampen en verdwijnen. Daar zijn ook tranen van blijdschap, tranen van dankbaarheid, tranen van aanbidding, liefdetranen waarin heel de ziel zich uitstort voor het voorwerp hetwelk zij bemint. Zooals bij die geluk kige moeder, die zich heenbuigt over de wieg van haar eerste lieveling in welke zij het toppunt vindt van haar levensge luk, omdat deze de weergave is van hem dien zij lief heeft, en daarbij eigen vleesch en bloed. Zooals bij die bruid die reik halzend het oogenblik verbeidt, waarop zij eigen leven kwijt wordt om dat an dere, hetwelk zij leerde beminnen, daar voor te ontvangen. Zooals bij dat kind, hetwelk niet eerder rusten kan, dan wan neer het aan ’t hart van den vader al de smart en al de zonde van het leven heeft uitgeweend. Want bij al die tranen die genoemd werden, en die ook alle meer of minder waarde hebben, hetzij voor de ontspan ning van het overspannen physieke le ven, hetzij de natuurlijke uiting van hel psychische, waardoor dus ons zieleleven zich openbaart, zijn de tranen van het berouw wellicht nog de kostbaarste. Omdat zij de tolken zijn van de smart voetbalA c. A. B. IDokkutn I: Uitslag 91. De gasten verschijnen met 3 invallers, o.a. voor hun rechtsbinnen Wüst. Toch is dit voor de heeren geen beletsel om, evenals in de vorige ontmoeting direct tot het offensief over te gaan. Eerst na dat de elfde C. A. B.~er zijn elftal com pleteert (waarom in eigen plaats nu toch te laat op het appèl?) komt de roodwitte voorhoede meer in actie en reeds spoe dig opent de rechtsbuiten de score, wel ke stand voor de rust wordt opgevoerd tot 3—0. Aan weerskanten werden in deze peri ode mooie kansen gemist. De Dokkumer keeper maakte dezen middag een uitste kende indruk vele lastige ballen wer den door hem gestopt, doch aan het weg werken dient hij meerdere zorg te beste den. De voorhoede der groentjes was bepaald onfortuinlijk een fraai schot van Van der Woude werd helaas door een eigen clubgenoot gestopt; een zeker tegenpunt ging daardoor verloren. Ook de mooie hoekschoppen van den Dokkumer linksbuiten dienen gememo reerd. Na de thee is C. A. B. weer de ster kere; wel ondernemen de gasten verschil lende aanvallen, doch succes blijft uit. De Bolswarder achterhoede geeft haar hier toe weinig gelegenheid; in de midden- linie valt het tactische spel van de hard werkende spil op, terwijl bij de backs Menno ons aan wedstrijden van vorige seizoens herinnert. Zijn trapvastheid en ingrijpen van hedenmiddag geven ons alle hoop, dat de oude vorm weer op komst is, hetgeen een niet te onderschat ten versterking der geheele achterhoede zal beteekenen. Ook de Bolswarder doelverdediger weet eenige malen een mooie kans der gasten te verijdelen. Na mooi samenspel der C. A. B.-voor- hoede moet de Dokkumer voor de 4de maal visschen, terwijl kort daarna Wier sma met flink doorloopen voor no. 5 zorgt. Successievelijk wordt de voosrprong opgevoerd tot 90; een ieder verwacht dubbele cijfers, doch dan weet de vete- laar van Makkum de eigenlijke oprich ter dezer kerk een predicatie, naar aanleiding van: „Verheugt U, want de Heer is nabij I” Met den lofzang „Te Deum Lauda- mus”: U, o God, U loven wij, werd de plechtigheid besloten. Onder de vele parochianen werden o.a. opgemerkt: de reeds genoemde heeren Pastoors; die van Witmarsum; dokter Hoogkamer, geneesheer van het eiland; van Renswouden, technisch ambtenaar bij de Zuiderzeewerken; Krol, lid van de Prov. Staten; J. Bergsma, lid van den Raad van Wonseradeel; vertegenwoordi- ger van het Gemeentebestuur. Na afloop kwamen vele genoodigderi nog een tijdje op de bovenzaal van de „Cantine” bijeen, alwaar verschillende ingekomen berichten van verhindering en gelukwenschen werden voorgelezen. Me nig dankwoord werd er ook nog ge-r hoord. Zoo heeft Monseigneur den Aarts bisschop voor het financieele gezorgd, en heeft men van de Regeering en van het Gemeentbestuur van Wonseradeel volle en sympathieke medewerking on dervonden. Nog vermelden we ten slotte, dat het houten kerkje, vervaardigd door den aan nemer Ettema van Franeker, eventueel verplaatst kan worden (als n.l. de arbeid op andere oorden plaats vindt). Er is degelijk en fraai werk door hem geleverd, wat ook gebleken is bij de laatste stormen: niet het minste letsel heeft het kerkje hiervan ondervonden. De nieuwe pastoor blijft voorloopig nog te Makkum wonen; met een eenvou dige pastorie |op Kornwerderzand zal eerlang worden begonnen. Daar worden in deze wereld heel wat tranen geschreid, ’t Eerste menschelijk levensteeken is een kreet; ’t laatste geluid hetwelk van hem wordt opgevangen is gewoonlijk een snik, en tusschen dat geboortemoment en het stervensoogen- blik ligt voor velen een tranenzee. Neen, wij zijn niet pessimistisch ge stemd als wij dit neerschrijven; het is een eenvoudige erkenning van de feiten. Dichters hebben deze aarde dan ook een tranendal genoemd, omdat het uitne- mendste van het leven vaak moeite is en verdriet, en de traan de tolk onzer droef heid kan worden genoemd. De traan hoort dan ook bij het le ven. Zij is hiermede onafscheidelijk ver bonden om uit te drukken en weer te geven de geheime ontroeringen van het zieleleven. Zooals/ het zweet past bij den strijd, en daarom in de ure van ster vensnood dit parelt op het gelaat van degene die scheiden gaat uit het leven, zoo hoort de traan bij dat leven zelf, in al zijn openbaringen van de smart en ook van de vreugd, van pijn en ook van diepe aanbidding of kinderlijke dank baarheid voor ontvangen gunstbewijzen. Spreken wij ook niet van bruidstranen? Eigenlijk zouden we van alle leven kunnen zeggen, dat de traan hieraan eigen is. Omdat het waarheid is wat eens iemand van ons geslacht heeft gezegd, dat het „gansche schepsel” zucht, en als in barensnood is, en met opgestoken hoofde uitziet naar verlossing. Ook het dier deelt in het wereldleed. Van het hert wordt verhaald dat het in stervensnood den kop ten heml richt, en dan uit zijn brekend oog een traan valt. Elk dier kreunt op zijn eigen wijze de smart van zijn leven uit, hier nauw- lijks hoorbaar, maar déér zich uitend In een harden schreeuw, in een snerpende kreet, in een luiden gil, en wie geleerd heeft zijn oor te luisteren te leggen naar het lijden rondom hem, in de hoogte en in de dietpe, aan zijn rechter- en aan zijn linkerzijde, bij dag en bij nacht, die hoort onafgebroken en in allerlei taal in allerlei klank de bevestiging van dat eeuwenoude woord: „Het gansche schep sel zucht!” Zelfs de bloemen die wij afrukken van hunnen stengel om er mede te pron ken op onzen disch en de grashalmen die moeten buigen voor de scherpte van het vlijmend mes van den maaier, zoo wel als de reus der wouden, die bezwijkt onder de bijlslagen van den houthakker omdat hij zijn tijd aldaar gehad heeft, en tot iets anders geroepen wordt, zij allen te zamen zouden eveneens zeg gen: „Wat doet gij mij pijn!” wanneer zij slechts uiting konden geven aan hun nen levensdrang. Dé traan hoort daarom bij de negatieve zijde van het leven. Waar dat leven dus In gevaar komt, of in de knel raakt, of pijn wordt aangedaan of plotseling van den eenen toestand in den anderen ge bracht wordt, en waarbij de overgang van het een tot het ander zich niet in woorden kan uiten maar wel in eene waarin opgenomen Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 DE JONG s NIEUWSBLAD LEEUWARDEN VO' wlc i Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. NIEUWE 6-PERS. s WAGENS, GROOTE RITTEN SPECIALE PRIJS! U behoeft niet met winterteenen te blijven loopen. Maar U moet er 1 wat tegen doen. En U künt er wat 1 tegen doen. Akker's Kloosterbabem i herstelt de cellen der huid, verzacht onmiddellijk de pijn en voorkomt I ernstiger ontstekingen. Akker's i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1