Zaterdagmiddag 6 uur begint onze Groote Adverteert in dit Blad UITVE.»I\OOP s- - VAN 0. J. OSIHOA, BOlSWflRD NAAR Dt IEDLRECN HAAST ZICH i Uit den Omtrek Prima werk! Lage prijzen Vlugge levering Vraagt offerte Nieuwstijdingen. Veemarkt Leeuwarden t I Wij 20 f 22 f 20 iets kalmer doch km Drukker-Uitgever van Couranten - Vakbladen Periodieken en Boekwerken f f f f f f 1 I I Boerderij ingewaaid te Hijlaard. De boerenhuizinge van den heer Veiling^ op de „Mie- den” o.d. Hijlaard Is door 'n plotselingen hevigen wind stoot totaal in elkander ge waaid. Binnen enkele minu ten lag de geheele achterhui- zing plat. Het mag een wonder hee- ten dat niet meer dan twee koeien onder de puinhoop bedolven zijn. Wel een eigenaardig geval In den geheelen omtrek is niets gebeurd en de huizinge was in het geheel niet bouw vallig. Wielrennen te Brussel. De Zesdaagsche Wieler wedstrijd is met een mooie overwinning van Piet van Kempen en z’n gangmaker Birchenhagen geëindigd. De overwinnaars moesten een eere ronde doen en wer den geestdriftig toegejuicht. Van het goede te veel. Meer dan vijfduizend per- Bxrrgerlijke Stand BOLSWARD, van 27 Dec. 1929 tm. 2 Jan. 1930. Geboren; Rlents Ypke, z.v. Ja cob Visser en Regina de Boer. Ondertrouwd; Oeene. Gehuwd: Oeene. Overleden: Trijntje Vlagsma 66 jr., echtg. van Jan Mooij. Bote Kreeft 55 jr., echtgen. van Froukje Möarda. FRANEKERADEEL van 2024 Dec. GeborenHette zv Willem de Boer en Tjitske Veenstra te Achlum. Overleden geene. KOUDUM, 2 Jan. De storm van heden heeft ook hier nogal wat schade aangericht. Vele dakpannen sneuvel den; bij enkelen ontstond een gat in dak. Verder werden twee W - C.’s met inhoud vele meters weggeslingerd), terwijl van een molen alle wieken werden afgerukt. maken alle HANDELSDRUKWER- KEN van kleinen en grooten omvang. In heviger optreden schillende 35 42 31 f 125 60 f 30 f f 14 f f f395 f400 f f f f f f WIJMBR1TSERADEEL, van 23 tot 28 December 1929. Geboren: Feike, z.v. Jan Rien- stra en Trijntje Lolkema te Schar- negoutum. Douwe, z.v. Tjerk Tuin- sma en Elizabeth Westra te Oude ga. Pieter, z.v. Hotze Sijperda en Trijntje Fijnia te IJsbrechtum Grietje, d.v. Poppe Knobbe en IJbeltje de Koe te Woudsend. Eli zabeth, d.v. Wolke de Boer en An na Attema te Gaastmeer. Geertje, d.v. Anne Hallema en Lutske van der Heide te Gauw. Gehuwd: Geene. Overleden: Marijke Kuipers 41 jr., echtg. van Ruurd Bekema te Westhem. Tjitske de Jong 47 jr., wed. van Broer de Boer te IJ&- brechtum (overl. te Dennenoord) Gabe Beeksma 67 jr., wedn. van Ruurdje Dijkstra te Goënga. Antje Reinsma 56 jr., echtg. van Sikke Werkhoven te Scharnegoutum. de laatste jaren is een van ven- rupsen op aller hande boomen en struiken waar te nemen. Ernstig wordt daarom op bestrijding van deze plantenvernielenj aangedrongen. Zoo nu en dan zullen In dien men dit wenscht, artik- ’- tjes betreffende leefwijze, schade en bestrijding van de ze insecten, worden opgeno men in dit blad. De wensch daartoe kan kenbaar gemaakt worden bij den uitgever. sonen hadden de eer, pre sident Hoover en mrs. Hoo ver, ter gelegenheid van Nieuwjaar, de hand të druk ken. De receptie was de grootste sedert het bewind van president Roosevelt. Mr. Sannes overleden. In den at'geloopen nacht is te Den Haag overleden mr. G. W. Sannes, die sedert 17 Sept. 1913 lid was .van de Tweede Kamer als afgevaardigde derS.D.A.P. vooral ook op het gebied der sociale verzekering en ook inzonderheid met be trekking tot het vraagstuk van Staatspensionneering en het Volkenrecht, trad de thans ontslapene bij de beraadslagingen in de Ka mer, meermalen op den voorgrond. De heer Sannes was jaren lang lid van het partijbe stuur der S.D.A.P, en had zitting in vele commissies. Meermalen hield hij op de congressen zijner partij in leidingen. Hij deed zijn intrede in de Kamer onder het oude kiesstelsel als afgevaar digde van Veendam. Onder de evenredige vertegen woordiging werd hij eerst gekozen in den kieskring Groningen, daarna in den kieskring Friesland. In de „Voorwaarts” waar van hij medewerker was, verscheen Oudejaarsavond De storm in ons land. De schipbrug te Hedel in de Maas een verbindings- schakel in den weg Utrecht- Den Bosch is weggeslagen. Men stelt alles in het werk om de verbinding zoo spoe dig mogelijk te herstellen. Op de Merwede, onder de gemeente Vuren is het sleep- schip Christina, geladen met steenkolen door het afbre ken van een der sleepdraden gekanteld en gezonken. Doordat het schip midden in de rivier gezonken is, ligt het zeer gevaarlijk voor de scheepvaart. Een groot gedeelte van het dak der St. Hubertus- kerk te Maastricht is naar beneden gekomen. Er hadden geen persoon lijke ongelukken plaats. Van de Confectiefabriek der firma N. Cohen te En schedé is het dak afgerukt. De schade is aanzienlijk. Te Doetinchem en omge ving zijn veel boomen ont worteld. Te Dieren kwam een boom op de tramrails terecht waardoor groote vertraging in den dienst ontstond. Ook in de haven van Rot terdam heeft het danig ge spookt. Verschillende sche pen zijn door het breken der trossen op drift geraakt. Zonder ongelukken te ver oorzaken konden de sche pen weer worden vastge legd. KOUDUM. Deze week slaagde aan de Academie du Coiffure te Sneek onze plaatsgenoot de heer E. Kam- stra voor het diploma „Da- meskappen”, zoodat ook in deze moderne geheel electr. ingerichte salon de dames naar eisch kunnen worden behandeld. BOEK- EN HANDELSDRUKKERIJ TELEF. No. 12 NIJLAND, 2 Jan. 1930. De zich om pl.m. 11 uur naar huis begevende arbei der J. Tjalsma overkwam hedenmorgen een vrij ern stig ongeluk. Ter hoogte van de Nijlanderzijl werd hij door een hevige rukWind ge grepen en met fiets en al tusschen de tramrails ge smakt, waar hij bleef liggen. Per auto werd hij naar zijn woning vervoerd, waar in middels ingeroepen genees kundige hulp constateerde dat een der beenen van den getroffene gekneusd was, terwijl hij tevens een schram in het gelaat had opgeloo- pen, benevens kleinere kwets uren. Berichten van den Planten- ziektenkundigen Dienst Ook dit jaar is op verschil lende plaatsen het blauw worden bij aardappels voor gekomen. Het is gebleken dat een behoorlijke kalibemesting dit blauw worden tegengaat. Alle kalibemestingen oefenen in dezen denzelfden invloed uit maar toch dient gewezen op de schadelijke werking van chloorverbindingen waarom het raadzaam is chloorhoudende kalimeststof- fen vroegtijdig uit te strooien Na iedere voorvrucht kan ’t „blauw” worden optreden, vaak in sterke mate op ge scheurd grasland ook al is dit eenige jaren geleden ge scheurd. Ook bij een voor vrucht als klaver-Lucerne, erwten, bieten is de kans op „blauw”worden groot. De contr. b. d. plan- tenziektenkundigen dienst: C. P. v. d. NIEUWENHUIZEN De controleur b. d. Plan- tenziektenkundigen Dienst voor Westelijk Friesland zou gaarne in aanraking willen komen met verschilelnde per sonen uit land- en tuinbouw- kringen teneinde in zijn dis trict te komen tot een goed werkende voorlichtings- en bestrijdingsdienst op het ge bied van plantenziekten. Daartoe verzoekt hij die personen die daartoe willen medewerken hem dit te mel den Verder vestigt hij de aan dacht van besturen van land en tuinbouwvereenigingen er op, dat hij ook dezen winter zich gratis eenige avonden ter beschikking stelt tot het vervullen van spreekbeurten op het gebied van planten ziekten en bestrijding. Dit geldt alleen voor die vereer nigingen dje gevestigd zijn op plaatsen die in zijn dis trict liggen. De contr. bij den Plantenziektenkundi- gen Dienst te Har lingen. HENNAARDERADEEL, van 19 tot 31 December 1929. Geboren: Dirk, z.v. Pieter Boot- sma en Hendrikje Nijdam te Ku- baard. Tjitte, z.v. Johannes Bakker en Tine Kamstra te Wommels Sipkje Dirkje, d.v. Hedman Zijlstra en Gretje Annette Groen te Lutke- wierum. Jetske Regina, d.v. Pieter Terpstra ^n Anna -de Jong te Wom mels. Maaike, d.v. Sijtze Jorritsma en Antje Noordmans te Wommels. Overleden: Hijltje Brandsma 80 jr., wedn. van Geertje Dijkstra të Oosterend. Attje Visser 59 jr., echtg. van Auke Dijkstra te Span num (overl. te Cornwerd). Jan Kamstra 88 jr., wedn. van Jantje Zijlstra te Welsrijp. van het gelaat te lezen. Van anderen is weinig meer dan het geraamte overgebleven. Een der paarden heeft de deuropening van den stal nog weten te bereiken, doch zeeg aldaar neer, zoodat de kop op het straatje lag. Enkele pinken, die in een hok bij de schuur waren on dergebracht, zijn aan de greep van den dood ontko men. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. De be woner heeft des avonds nog het licht gebruikt en dit ook bij het ontdekken van den brand dog ontstoken, zoo dat kortsluiting is uitgeslo ten. De brandspuit van Brant- gum, geassisteerd door d< autorspuit van Ternaard, was de geheele nacht op het terrein. Eigenaar was de heer P P Bosch Sr. te Brantgum. Het geheel was verzekerd bij de onderlinge brandwaarborg- maatschappij Oost- en West- dongeradeel. WONSERADEEL, van 25 tot en met 31 Dec. 1929. Geboren bodewijk, z.v. Gerrit Bastiaan Gort en Antje ten Wolde te Makkum. Cornells, z.v. Pieter Moerenhout en Gerardina Johanna Cas te Kimswerd. Aagje, d.v. Ids Boersma en Oadske Frederica Huistra te Hartwerd. Lijsbeth, -d.v. Sake Strikwerda en Corneliske van Roukema te Lollum. Gaatze, z.v Hendrik Tol en Hitje Koopal te Schraard. Hans, z.v. Pieter Feen- stra en Petertje Terpstra te Burg- werd. Maurits Tjitte, z.v. Jaring Huitema en Barbara de Vries te Burgwerd. Ondertrouwd: Geene. Gehuwd: Geene. Overleden: Geene. WORKUM, van 19 Dec. 1929 tm. 2 Jan. 1930. Geboren: Margje, d.v. Meine Visser en Elisabeth Bos. Ourens, z.v. Jan Douma en Jitske Vogel zang. Gehuwd: Siebe Schootstra te Leeuwarden en Elske de Zwart. Overleden: Simke Hoekstra 86 jr., wedn. van Joukje Cusveller. 346 Kleine 28 Paarded Ossen 52 Bokk.enGeitenf 224 Pinken f 80 f145 Totaal 3802 stuks. Vette koeien, le soort schaars en duur, overigens kalmer. Stieren, goed. Pinken (Graskalveren), duur doch niet duurder. Vette kalveren, flauwer. Nuchtere n kalveren, minder. Varkens, iets minder. Wolvee, lager. Gebruiksvee, prijshoudend. Groote brand te Brantgum. In den avond van Nieuw jaarsdag heeft een groote brand gewoed op de boerde rij van den heer P. P. Bosch Jr. te Brantgum. Het was tegen tienen toen de bewoner door vallende steenen op zolder, opmerk zaam werd gemaakt. Het ge zin was toen reeds ter ruste gegaan. Toen de bewoner zich naar de stalling begaf, bleek het achtergedeelte van de huizin ge reeds geheel in lichte laaie Van het vee was niets meer te redden, terwijl het gezin bestaande uit man, vrouw en 5 kleine kinderen met moeite in nachtgewaad en in de grootste verwarring de vuur zee verliet. Door den feilen wind werd het vuur nog steeds aangewakkerd. Letterlijk niets kon worden gered! 25 stuks van het al lerbeste stamboekvee en 5 dito paarden zijn in de vlam men omgekomen. De ruine toont een aller- treurigsten aanblik. Zooals in dergelijke gevallen, liggen de kadavers in de grootste verwarring dooreen. In hun doodsangst is het eene dier over het andere heengedron gen, zoodat 3 en 4 op een hoop liggen. De onbeschrijfe lijke angst der dieren is uit hun houding en uitdrukking nog een artikel van zijn hand. Sigaren „voordeelig”. BRANDSMA’s WINKELS. Vermindering van den suiker- accijns. Ter uitvoering van het be paalde in het laatste lid van artikel 5 van genoemd wets ontwerp, zal ieder, die terug gave of afschrijving verlangt van opcenten, betaald boven den accijns van in zijn bezit zijnde voorraden suiker oi van suiker verwerkt in sui kerhoudende goederen, uiter lijk op Maandag 27 Januari 1930 op een formulier van die voorraden aangifte in dubbel moeten doen bij den ontvan ger der accijnzen over de ge meente, waar de goederen zijn opgeslagen. De aanwij zingen van het formulier moe ten daarbij worden gevolgd. Van die formulieren zullen ’n beperkt aantal van 15 Januari af verkrijgbaar zijn bij ger- noemde ontvangers. Wie ze ker wil zijn er een stel van te bekomen, zal derhalve goed doen zich tijdig bij den ontvanger aan te melden; is de voorraad uitverkocht, dan kunnen zij ook met de pen worden getrokken of met de schrijfmachine, zonder door halingen, overschrijvingen en radeeringen. Nadere inlichtingen te de zer zake zullen kunnen wor den verkregen bij den ont vanger der accijnzen in de gemeente, waar de suiker houdende goederen zijn op geslagen. Opgemerkt wordt, voor zooveel noodig, dat de af schrijving of teruggaaf ook kan worden uitgestrekt tot de opcenten, betaald bij den accijns van suiker verwerkt in suikerhoudende goederen of van suiker in natura, voor handen bij fabrikanten van suikerhoudende goederen, die crediet genieten. Meiado, melasse en stroop blijven voor de toepassing van art. 5, tweede en derde lid der Wet buiten aanmer king; een uitzondering op de zen regel vormt limonadesi roop. De afschrijving of terug gaaf blijft achterwege, indien het af te schrijven of terug te geven bedrag voor de door een aangever in één pand bijeengebrachte goederen minder dan f 45 bedraagt, of indien het suikergehalte der goederen 5 of minder be draagt. Het tfal belanghebbenden uiteraard vrij staan, partijen goederen van verschillende bezitters ter verkrijging van teruggaaf, bijeen te voegen en door een hunner de terugr gaaf of afschrijving te doen aanvragen. Vrijdag 3 Jan. 1930 Aan de Veemarktalhier waren heden aangevoerd 38ö M.enK.koeien f 180 tot f 400 360 Vette koeien f220 187 Stieren f 80 118 Vettekalveren f 312 Nucbt. kalv. f 10 Graskalveren f 77 Weide schapen f 20 315 Vette schapen f 28 639 Lammeren 810 Vette varkens f 60 69 Magere Vette biggen -2? -E3 T322 CLICHE SCHNABEL Jaarlijksclie Balans-Opruiming i i n n v I I I I I I I 1 i Julius Stockmann - I f

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 4