r E UAH DER IÏIEER DE BRUID llllllllllllllllll W. VAN DER WERFF Official Ford Dealer BOLSWARD TELEF. 86 llllllllllllllllll Abdijsiroop BONBONS-1 De Bolswardsche Courant en Westergoo Administratiekantoor Uit den Omtrek. Reparatie-Inrichting Du co Schilderwerk Iets Nieuws! Stadsnieuws. ONZE ZORGEN. ÖS Woensdag 8 Januari 1930 25^ Jaargang No. 2 en A e Ingezonden Mededeelingen. 1 1 615 Bolsward, Jan. 1930. H. Boersma. OW by 3A Tegen: Hoest Bronchitis Verkoudheid Influenza Heeschheid Keelpijn Asthma Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Biljartmatch. Bij de Maandagavond gehouden bil jartmatch in „den Hof van Holland” tus- schen onze stadgenooten Y. G. en P. G. en de heer Jan Wiemers van Dokkum, de bekende biljartspeler, die ook op het biljarttournooi te Groningen een kranig figuur maakte, was het verloop van het spel als volgt: Er werden gespeeld 500 caramboles (kaderspel) de heer Y. G. kreeg op de 500 car. er 350 voor, maar kon het niet winnen, eveneens de heer P. G., die op de 400 car. 300 voor kreeg. Hoogste serie in de eerste partij door den heer Wiemers gemaakt, was 117 de heer G. maakte een serie van 32. In de tweede partij maakte de heer Wiemers een serie van 114. .De heer P1. G. hoogste serie van 14. selprijs. Iemand die 2 maal achter elkaar of 3 maal in het geheel den eersten prijs wint, wordt eigenaar van dezen zilveren tak. Het damspel op dezen wedstrijd wordt gespeeld volgens Friesche methode. Waarschijnlijk zal de strijd nog niet beslist zijn wanneer dit blad wordt afge drukt, zoodat we Vrijdag nader hierop terugkomen. Vermindering Vertrokken personen Tot. vermeerdering Alhier overleden Elders behoorende Elders overt, en tot de bevolking behoorende Alhier geboren Elders behoorende Elders geb. en tot de be volking behoorende Vermeerdering Ingekomen personen 6 8 4 8 8 9 5 0 0 o 1 1 3 1 0 2 1 5 5 5 3 12 12 6 5 5 5 3 30-11 23-11 14- 5 19-21 21-32 12-31 11-14 96 2 Thuh: N Akker’s Abdijsiroop Buiten AKKER’s A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcentröle. N lnWKENBURG'S'J 'iLEVERTRAATI-i Clubs Black-Boys Sneek II C. A. B. I Leeuw. III L S. C. II Frisia II H. Z. C. I ne E. n HEERENVEEN 75 k- sr. ar et /e n. Verhuur van 4 tot 8 pers, wagens met of zonder chauffeur. Collecte blinden. De gehouden collecte ten bate der Na tionale Stichting „Tehuis voor alleen staande blinden” te Wolfheze heeft op gebracht de som van f95.08. Namens het bestuur van genoemde stichting zeg ik de gevers hartelijk dank voor hunne gaven en de beide jonge da mes voor hunne medewerking. F. VAN DER SPOEL, i Correspondent. 49 47 1 1 worden overgespeeld, daar de wedstrijd te Heerenveen ongeldig was verklaard, Tot. vermindering Vermindering 42 mannen; vermeerde ring 4 vrouwen; blijft vermindering 38. personen. De bevolking bedroeg op 31 December 1929 3338 lm., 3638 vr., tot. 6976. Er werden in 1929 45 huwelijken vol trokken en 7 kinderen als levenloos aan gegeven. wegens het laten meespelen van een niet gerechtigd speler. Heerenveen bracht een flinke ploeg in het veld, welke een sluitend spel vertoon de, waartegen C. A. B. niet veel had in te brengen. Voor de rust werd door Heerenveen gedoelpunt, welke echter door den scheidsrechter werd geannuleerd. Een penalty aan C. A. B. toegekend, wegens „haken”, werd in een doelpunt omgezet en de rust met 1 0 in het voor deel van C. A. B. intrad. Na de thee werd het spel van C. A. B. nog slechter, waarvan Heerenveen wist te profiteeren, welke al spoedig gelijk 1 wist te maken. Er werden nog 3 doelpunten door Hee renveen veroverd, zoodat, toen scheids rechter Feenstra, welke deze wedstrijd als steeds tot tevredenheid van beide partijen had geleid, inrukken liet, Hee renveen verdiend had gewonnen. 52 49 101 267 285 552 MAKKUM, 6 Jan. Gisteren speelde M. V. C. haar eerste thuiswedstrijd in dit seizoen en waren de Black Boys van Sneek hier op bezoek. Jammer, dat deze eerste wedstrijd een debacle is geworden. Niet omdat M. V. C. verloor, doch het „partijdige” van den Sneeker referee lag er te dik op. Het publiek geraakte ten slotte over de beslissingen van den scheidsrechter ontstemd, terwijl een enkele M. V. C.- speler ook zijn misnoegen te kennen gaf, waardoor deze het veld moest ruimen. Zooals gezegd M. V. C. verloor en wel met 4 2. Eiken Donderdag van 11 tot 1 uur te spreken Sociëteit „DE DOELE”, Bolsward. Inrichten, bijhouden en controleeren van Boekhoudingen Belastingzaken beladen hebben met onnoodige vracht, welke ballast wordt, of omdat zij nu eenmaal over alles tobben. Vaak kon het leven veel gemakkelijker en eenvou diger en minder drukkend zijn. De over moed, of de hoogmoed kan iemand doen grijpen naar hetgeen boven zijn vermor gen ligt en hem niet toekomt en dat baart gewoonlijk groote zorg. Als iemand bijvoorbeeld in gewoonten, in 'gebruiken, in kleeding, in het bezit van huis of meu belen of versiering leeft boven zijn stand, zooals men dat gewoon is te noemen, brengt hem dit last en schade en hoofd breken, en in het eind vaak smadelijke vernedering en ellende. Het houden van dat alles kost nachtrust, en wanneer men daarbij een eerlijk karakter heeft, het welk aan elk het zijne geven wil, dan krijgt men het zwaar. Daarom doen ouders zoo dwaas die hierin hunne kinderen voorgaan; zij zijn mede oorzaak dat zoo’n leven later stran den gaat, en uitloopt op een bankroet. Degelijkheid en eenvoud, zijn ook hier de kenmerken van het ware en niemand vergete wat de ouders ons altijd geleerd hebben, dat hoogmoed voor den val komt Bovendien is het innemen van hooge plaatsen in het leven niet altijd even mooi en gemakkelijk. Vraag het maar eens aan degenen die in Staat of maatschappij ergens bij ande ren in het oog loopen, of hun leven lich ter is dan dat van anderen, maar het antwoord op die vraag leest gij vaak al vanaf hun gegroefd gelaat, of hun heele gestalte voor den tijd verouderd. Hooge boomen vangen nu eenmaal veel wind en in de vuurlinie vallen de meeste slacht offers. Neem daarom geen ballast mee in uw leven, waaronder verstaan moet worden alles wat wij vaak „te veel” hebben, en sta niet naar hooge dingen, maar voeg u tot de nederigen. Daartegenover staan zij, die altijd tob ben. Ook over de kleinste, en onbenullig- ste dingen. Het schijnt hun aangeboren te zijn en in hunne pessimistische levens beschouwing zien zij overal gevaren en bezwaren en tal van leeuwen op den weg Het is schier onbegonnen werk om deze menschen van deze bezorgdheid te be vrijden. Wat wit is noemen zij zwart; 1 wat licht is, noemen zij duister; wat recht is noemen zij krom; wat zeker is, noemen zij wankel; wat blijdschap is noemen zij lichtzinnigheid of dwaasheid, of domheid. Ongelukkige menschen zijn het. Nooil schijnt de zon in hun leven; nooit komt er een glimlach op hun gelaat; nooit doen zij met vreugde hun werk; nooit blikken zij hoopvol de toekomst in en degenen die dit wel hebben, en wel kunnen, wor den door hen niet verdragen, en zoo mo gelijk zouden zij hun leven door eigen zwartgalligheid bederven. Nog eens, het zijn ongelukkige men schen, voor zich zelf en voor anderen en het is geen gemakkelijk werk om hen uit de put te krijgen, ’t Zijn juist de anti poden van die, welke wij het eerst noem den en „roosjes zonder zorg” schijnen te zijn. Beiden is misplaatst, beiden beant woorden niet aan de levensroeping; bei den kunnen veel kwaad voor anderen doen en beiden zullen wél doen zich te herzien. Voetbal. Leeuwarden III—C. A. B. I 0:3. C. A. B.’s eerste uitwedstrijd is goed geslaagd en heeft een volkomen overwin ning verdiend. Om precies twee uur trapt C. A. B. af, neemt de bal mee en Roode scoort direct 1 0. Het tweede doelpunt liet echter langer op zich wachten en eerst tegen de rust wist Van der Hauw no. 2 te ma ken, met welken stand werd gedraaid. In het begin der tweede helft tapt Leeuw. III uit een ander vaatje en is ge durende 15 minuten overwegend sterker Doch C. A. B.’s achterhoede met Van der Heide aan het hoofd, is onvermurf- baar, zoodat er geen doorkomen aan is. De roodbroeken komen er gaandeweg weer beter in, de aanvallen worden veel vuldiger en Huisman jaagt onverwachts no. 3 in de touwen en is de strijd vrijwel beslist. Dezelfde speler mist even daarna een strafschop. Dan nog wat heen en weer getrap met zeer gevaarlijke uitvak len van Leeuw. III om nog de eer te red den en als scheidsrechter einde fluit heeft C. A. B. met 3 0 gewonnen, een 3 1 was echter een betere verhouding ge weest Over ’t algemeen is er goed gespeeld De wedstrijd werd op zeer sportieve wij ze gespeeld en de scheidsrechter leidde naar aller genoegen. HENNAARDERADEEL, 6 Jan. De be volking bestond op 1 Jan. 1929 uit 2479 mannen en 2513 vrouwen, totaal 4992. Zij vermeerderde door geboorte met 47 jongens en 51 meisjes, totaal 98. Door vestiging in de gemeente met 164 m. en 162 vr., totaal 326. Geheele vermeerdering alzoo 211 m. en 213 vr., totaal 424/ De bevolking verminderde door over lijden met 34 m. en 21 vr., totaal 55, door vertrek uit de gemeente met 249 m. en 255 vr., totaal 504. Totale vermindering alzoo 283 m. en 276 vr., totaal 559, zoodat de geheele be volking is verminderd met 72 m. en 63 vr., totaal 135 en dus op 1 Januari 1930 bestond uit 2407 m. en 2450 vr., totaal 4857. Er werden 29 Huwelijken voltrokken. Het aantal levenloos aangegeven kinde ren bedroeg 7, waarvan 6 van het m. en 1 van het vr. geslacht Hetzelfde betreft alle vee, onverschil lig waar het ademt. Vanaf het dansend mugje in de glanzende zonnestralen, tot het grazend rund in de wei, en het roof gedierte in de wouden. Zij allen leven in vroolijke ongebon denheid en volkomen zorgeloosheid en slechts enkele dieren die naar het schijnt gaan denken aan het verkrijgen van een voorraadschuur, met het oog op moei- lijker tijden. Zooals bijvoorbeeld de wij ze mieren, en de listige hamsteraars. Echter, daarvoor zijn het dieren, zon der verstand en zonder overleg en zon der wetenschap en daarom zonder zorg. Aan den mensch, wier heerschappij ovei heel de wereld gegeven werd, daarom de taak, om voor hen te zorgen, hun leven te bewaken, voor hunne gezondheid Op te passen, op tijd hun van voedsel en bovenzaal van Café „Voorwaarts”. Aan de verschillende borden zaten 35 spelers hun geluk te beproeven. Zeer mooie prijzen zijn beschikbaar gesteld, oja. een zilveren tak, als wis- Wij allen hebben onze zorgen. Daar voor rijn wij menschen. Met gevoel van verantwoordelijkheid en met het besei onzer afhankelijkheid. We zeggen wel eens dat deze of die een „roosje zonder zorg” is, maar daarmede vergissen wij ons, of is bij dengene wien dit betreft, niet die noodige levensernst welke aan alle bewuste leven eigen is, en ook past. Een roos heeft geen zorgen, dat is waar, maar daarvoor is het dan ook een roos. Als zij denken en spreken kon zou zij zuchten: „Waarom besta ik zoo kort en is mijne heerlijkheid zoo spoedig weg!” Want onder al de bloemen is de roos een der schoonste, maar ook een der zwakste, die met haar kleur en haar geur slechts kortelijks ons verkwikt. Dan begint zij op haar stengel te treuren; de kleuren verschieten, weldra hangt zij slap neer en haar schoonheid is weg. Van het fluitend vogeltje; vanaf de huismusch tot de nachtegaal geldt het zelfde. Zij zijn onbezorgd. Nauwlijks zijn rij ontwaakt, of zij beginnen hun zang en als het avond wordt, zoeken zij hun nest. Doch gedurende den dag vliegen zij uit en in, onbekommerd voor hun te ven, en vinden eiken dag hunne tafel ergens gedekt. De NJEAA.T.~ Het uitvoerend comité van de N.E.B. A.T. met zijne sub-comité’s is reeds op allerlei terrein gedurig aan bezig met de noodige reclame en voorbereidingen ten behoeve der groote tentoonstelling in Juli a.s. Zoo zijn er o.a. volgens ontwerp van onzen kunstschilder Taco van der Meer gereed gemaakt een reclameplaat, welke door het geheele land zal worden aan geplakt en een sluitzegel, waarvan eeni- ge duizenden zijn gedrukt. Het comité stelt deze sluitzegels gra tis disponibel voor elk, die deze wil ge bruiken voor zijn uitgaande correspon dentie. Als elk zakenman van Bolsward hier aan medehelpt, gaan deze zegels het ge heele land door en kan men daardoor medehelpen reclame te maken voor de tentoonstelling. Men vrage deze sluitzegels even aan, alsmede het benoodigde aantal, bij de heeren S. N. Feddes (fa. Donker) en G. I f ten aanwijzen. Al weer omdat wij voor «flkander verantwioordelijk gijn, en je gens elkander een roeping hebben. Het is deze: „Heel dat pak van zorgen voor iederen morgen,” overgeven aan Hem, in Wiens almachtige hand ons aller leven ligt, en het dan ook bij Hem te laten. Niet alleen zeggen dat dit moet en het ’t beste is, maar het ook doen. Kinderlijk vertrouwend, zooals onze kin deren bij ons komen met hun leed en hun onrust en hun vragen, en hun tekort, om dan getroost weer weg te gaan, als wij daarin voorzagen. Gaan wij niet de muschjes te boven en is ons leven in liet oog van Hem die het schiep, niet meer waard dan de heer lijkheid van de veldbloem? ’t Is maar de vraag of wij weten een rijken Vader te hebben en of wij ons le ven, met al zijn hebben en houden, voor altijd aan Hem over kunnen en willen geven. En of dat niet zorgeloos maakt? Maar wie dit zegt of vreest, begrijpt nog niet de verhouding van een echt kind tot zijn vader. Het is juist „de” zorg die ons past, langs dezen weg ons leven in veilig heid te brengen, en die het mag hebben geleerd, gaat met een gezalfd gelaat de wereld door. Niet dat hij daarom voor tegenspoed bewaard wordt, of alles zou krijgen wat hij begeert. Maar de glans der eeuwigheid valt dan over aardsche toe standen en dingen en dat geeft vroolijk- heid en licht, zelfs in de smart. Mogen wij allen maar leeren al onze bekommernissen te werpen op Hem, die de belofte gaf, dat Hij het maken zou. Dan zijn wij met eerbied gesproken er af en is de uitkomst aan Hem, die *t is proefondervindelijk bewezen nog nooit zijn beloften brak en voor al de Zijnen zorgt. Beter en trouwer dan wij het zelf vermogen. Van den bekenden volksprediker Spur- 'gean wordt verhaald dat hij eens door de drukke straten van Londen reed, en toen te midden van het geweldige ver keer in zijn angst den arm vast greep van de koetsier die de leidsels hield. Toen keerde deze zich dood bedaard om en vroeg: „Wil mijnheer misschien liever zelf mennen?” Och, laten wij de leiding maar over aan Hem die de teugels heeft en „Hij zal het maken.” drank te voorzien, en als loon daarvoor te ontvangen wat het beest in zijn onbe wuste leven presteeren kan. Met den mensch is het echter anders. Hij is een hooger wezen; heeft een an dere afkomst, werd diensvolgens met verstand en rede begaafd maar heeft juist daardoor verantwoordelijkheid en als .ge volg daarvan zijne zorgen. Zorgen voor alles en nog wat. Voor zijn leven, zijne gezondheid, zijn eten, zijn drinken, zijn kleeding, zij heden, zijn toekomst zijn Alles vaak. Dit is een kenmerk van heel ons ge slacht, ook van de heidenen. Wij stemmen ©ogenblikkelijk toe, dat de een meer zorgen heeft dan de andere en ook dat de een deze dieper gevoelt dan de andere. Hiertoe werken tal van factoren mede, ’t Karakter van den eenen mensch verschilt hemelsbreed bij dat van den ander, en de eene mensch heeft ook werkelijk meer verantwoordelijkheid als de andere, omdat de plaatsen welke in het leven worden ingenomen zoo ver schillend zijn. Daarom is de verantwoor delijkheid niet gelijk. Onze Koningin heeft meer aan haar hoofd, dan onze eenvoudige huismoeders, al achten wij de zorgen en de beteekenis van deze laatsten niet gering, en een be drijfsleider heeft meer aan zijn hoofd, dan die geëmployeerden, wier arbeid dag in dag uit enkel bestaat in het tot in het oneindige herhalen van een bepaalde handgreep, al kan het ook al weer zon der deze niet gaan. Eveneens is het een feit, dat de eene mensch veel meer zorgen heeft dan dan den ander, omdat rij zich zelf te zwaar Damwedstrijd. We hebben Maandagmorgen een kijk je genomen bij de damwedstrijd op de BEZOEKER. De stand is nu als volgt: Goals Gesp. Gew. Gel. Verl. Pnt. V.-T. I Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Maar hoe moet het nu? Wij hebben onze zorgen omdat wij verantwoordelijke menschen zijn en wij mogen er niet te veel hebben en bezorgd wezen, omdat dit ons zelf en onzen ar beid en ook anderen kwaad doet. Daar komt nog bij dat de omstandigheden, lichamelijk of geestelijk, waaronder wij verkeieren van dien aard zijn, dat zij veel oorzaak van bekommering geven. Voor den een om deze reden en voor den ander om weer iets anders. Niet het minst in onze dagen van geweldige worr steling op elk levensterrein, waardoor veel van de lichaams- of geesteskracht gevraagd wordt, komt dat uit en menig een, die onder dit ales gebukt gaat. Waar moet men met dat alles heen? Vooral wanneer men een huisgezin heeft of zich gaarne vestigen wil, is dit niet een gemakkelijk vraagstuk. Daar ligt weer een vol jaar voor ons en ongetwijfeld heeft menigeen zich af gevraagd wat het nu weer worden zal. Voor zich zelf en voor degenen en voor het zijne, en of dit jaar al of niet voor spoedig zal doen zijn. Als het kon, zou men misschien wel gaarne den sluier willen oplichten om de toekomst in te zien en daardoor naar men meent, ge ruster te kunnen zijn. Ach, dit laatste zou juist de onrust vermeerderen. Wij meenen bij den aanvang van dit nieuwe jaar een beteren weg te kunnen en te mogen, maar daarom ook te moe- Loop der bevolking van Bolsward over 1929. De bevolking bedroeg op 31 December 1928 3380 m., 3634 vr., totaal 7014. M. V. 'l ot. 77 82 159 1 1 1 C. A. B. nHeerenveen H: 1:4. Bovenstaande wedstrijd ^moest alhier 77 81 158 2 277 338 48 46 94 4 3 7 319 334 653 18 r Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Alom verkrijgbaar. 60 cent per doo«. N Het ia gelukt de van ouds bekende Abdij siroop te „stollen" tot een gemakkelijk in den zak mee te nemen „bonbon”, met be houd van al de gene zende bestanddeelen. 78 82 160 199 256 455 E JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen 6 6 3 2 2 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1