n IIAH DER NEER &OERRUIII HOFSTEDE landarts itUN - Boisuiard is Woensdag 15 Jan. AFWEZIG. De Bolswardsche Courant en Westergoo Administratiekantoor Voor allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mijnhardt’s Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. Woensdag 15 Januari 193Ö 25?^ Jaargang No. 4 RUST. Blauw of Blommig? Stadsnieuws. (irootzand 18, SNEER. Telef. 332 BRILLEN BREUKBANDEN Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 j Rheumatiek^k en A Ingezonden Mededeelingen. VALKENBURG'S"! H-EEUWARDtrb f 1759.37 I too ntal als uin- Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 6. A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prfjs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcantröle. tlf te telijk HEERENVEEN «ge ssen. Igen estal baar aakt zich lant, Dben n. oote kun- iflijk ioor den, lan- n. taat een riem Een cel een Wel )ge- htig /eer t Ds. J. C. Loor, predikant bij de Vereeniging voor Evangelisatie alhier, heeft bedankt voor zijn beroep naar de Ned. Hejrv. Geme'dnte te Hollandsche- veld (Dr.). Het werktijdenbesluit voor winkels. Sedert 1 Januari 1930 is dit besluit in werking en allerwege worden beschou wingen over de werking en toepassing van dit besluit gegeven. Niet zoozeer de belangen der bedien den (immers deze worden door de wet voldoende gewaarborgd) als wel de uit- eenloopende belangen der winkeliers, zijn voor het grootste deel de grondtonen dezer artikelen. Waar in verschillende plaatsen de Ge meenteraden (door ingediende adressen van vóór- en tegenstanders der verplich te winkelsluiting) een beslissing in deze moeilijke kwestie moeten nemen, is het goed eens te wijzen op enkele groote be langen, die bij het vormen van een juist oQird^'l in. 'het oog gehpuden moeten worden. In de eerste plaats is daar het belang van den winkelier zelve. We kunnen gerust zeggen, dat de meeste winkeliers niet op een uniforme regeling der win kelsluiting gesteld zijn en zeker niet op een gemeentelijke verordening. Zij toch zullen er de voorkeur aan geven, elk voor zich, rekening houdende met hun clien tèle de vrije halve dag voor hun perso neel zelf of in onderling overleg te kie zen. Deze belangen zijn trouwens geheel verschillend. De eigenaar van een groote zaak met veel personeel zal hoogst waarschijnlijk dat personeel in ploegen kunnen indeelen en hierdoor zijn zaak den geheelen dag open houden. Daartegenover staat het belang van die winkelier die niet over voldoende personeel beschikt voor groepsindeeling klachten hooren over „blauwe” aardap pelen, zelfs zoo erg, dat in sommige ge vallen de aardappels niet voor de con sumptie bruikbaar waren. Het meest komt dit verschijnsel voor op kleigrond. Daar deze gronden van nature een voor raad kali herbergden, heeft men vroeger daar met kalibemestingsproeven geen positieve resultaten gehad en... de con clusie gtrokken dat klei geen kali noo- dig heeft, met het gevolg, dat thans de kalivoorraad (althans de beschikbare, want daar gaat het om), zoo gering is geworden, dat positief ,kaljgebrek be staat.” Zoo zegt „De Boer” (R.K. weekblad van den N. B. C. B. kring Breda): „Ik constateerde hier (op kleigrond) vaak „blauw” dus dat kaligebrek in erge mate voorkwam. Men kan nu van meening zijn, dat geen kali noodig is bij ernstige proeven blijkt het tegendeel. Dergelijke verklaringen zijn met tien tallen te vermeederen. Men leze daar voor Slechts de algemeen verspreide brochure „Blauw of blommig” der N.V. Ver. Kalimaatschappij of de diverse vak bladen. Vooral in 1928 is het „blauw” buiten gewoon sterk opgetreden, waarschijnlijk ten gevolge van de abnormale droogte, waardoor de bodemkali niet tot volle werking kon komen. Op de proefvelden heeft men dit nadeel weten te voorko men door het rijkelijk geven van oplos bare kalizouten. Schitterend bleek dat p.a. te Hedel, op het z.g. Centrale Proef veld der N. V. Ver. Kalimij. De aardap pels met kali zijn mooi; hard en gaaf. De velden zonder kali geven het tegen beeld; slechte sponsachtige aardappelen, die thans reeds in sterke mate het z.g. „blauw” vertoonen. Wij zelf hebben door het aanleggen van een kaliproefveld bij den heer H. Bierma te Midlum waar ook het veldje zonder kali buitengewoon de typische verschijnselen van kaligebrek vertoonde de overtuiging gekregen dat ook in Friesland het „blauw” meer en meer zal optreden, als men niet gaat zorgen voor een ruime kalibemesting. Ten slotte de practische vraag: „Hoe veel kali moet men dan geven en wan neer?” Waar het hier geldt prima consumptie aardappelen te willen verbouwen, gebrul- ke men patentkall of zwavelzure kali per pondemaat 150 tot 300 K.G. patentkali of 75 tot 150 K.G. zwavelzure kali.. Het is nu te laat om 40 kalizout te ge bruiken (om den nadeeligen invloed van het chloor op de kwaliteit). Het kan echter gegeven worden mits het in den herfst aangewend wordt. Bl. L. en ten derde de winkelier die het werk in den winkel zelf of met behulp van huisr genooten verricht. Hij, noch zijn hulsgenooten, vallen on der dit besluit en toch... bij een ge meentelijke verordening zou een wettelij ke bepaling alleen en uitsluitend gemaakt voor de bedienden, ook die winkelier de uitoefening van zijn beroep belemmeren, iets wat ons inziens nooit de bedoeling van den wetgever kan geweest zijn. Dan is er nog het belang van het koo- pende publiek, wat wel als een alge meen belang te beschouwen is. We gelooven niet; dat het knopend pu bliek met een algemeene sluiting op be paalde uren en een vrije morgcn ol mid dag ih de week, gediend is. Voor een algemeen geldende Gemeen telijke verordening een groot bezwaar. Immers de gemeente en de gemeentera den in hare beslissingen hebben in de eerste plaats te zorgen voor het alge meen belang. Kan door een of andere verordening zonder schade voor het al gemeen belang ook het individueel be lang gediend worden, uitstekend, maar dit belang niet op de eerste plaats. We kunnen hierop deze week niet ver der ingaan. Wel gelooven we, dat elke gemeenteraad die deze kwestie te be handelen krijgt^ zich ernstig zal dienen af te vragen op welke wijze de gemeen schap het beste gediend wordt. Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende het postkantoor Bolsward, over December 1929. Aan bovengenoemd kantoor werd, In den loop der maand op spaarbankboek jes ingelegd f4294.17 ën terugbetaald f 2534.80 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald Eiken Donderdag van 11 tot 1 uur te spreken Sociëteit ,DE DOELE”, Bolsward. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. En toch en toch? En toch heeft ons denkend hoofd en begeerend hart daarbij alleen géén vrede. Wij moeten iets an ders, en iets heerlijkers en iets zaligers hebben dan de wederkeering tot het stof; het af dalen in de aarden bet weg geborgen worden onder de groene zo den. Dóórin ligt geen vertroosting en blijdschap en voldoening. En nu denken wij aan het woord van een groot man, die de heimelijke onrust van zijn leven ook in haar oorsprong had leeren kennen er toe kwam om uit te roepen: „Gij hebt ons tot U geschapen, o God, en ons hart rust niet eerder dan wanneer het rust vindt in UI” Dat is de zalige rust, die waarlijk blij- venden vrede> geeft en eens volkomen en ongestoord het deel zal worden van al len, die deze in Hém gezocht en gevon den hebben, die eenmaal sprak: „Komt herwaarts tot Mij, allen die vermoeid en belast zijt en Ik zal u „rust” geven.” Onder de woorden die een bijzonder lieflijke klank hebben, omdat zij zoo wel dadig aandoen, behoort ook dat kleine woordje „rust”. Feitelijk heeft het veel overeenkomst met het woordje „Vrede”, en beiden gfe- ven weer de diepe, stille gemoedsgesteld heid, waardoor de innerlijke begeerte van het leven bevrediging krijgt, en dat leven „zich zelf” wordt. O, die rustl Zij is niet te koopen, zij is niet te geven door den eenen mensch aan den ander; zij is niet te verdienen, zij moet als een hemelsche gave geschonken worden. Gij hebt een vermoeiden dag achter den rug, waarin veel van uw lichaams- of geesteskracht gevergd werd, hoe wel dadig is het dan, in eigen huis en eigen kring, de lieflijke rust van eigen haard te gevoelen, en door de vermoeide le dematen uit te strekken, of de gedachten te zien afgeleid van de onderwerpen, die in spanning brachten. Gij zijt dagelijksch omringd van de velerlei huishoudelijke zorgen, of van die welke aan de opvoeding uwer kinderen verbonden zijn; welk een genot als dan de avond komt en het kleine volkje aan kant is, en de Lptimiteit van een gezel lige woonkamer%ver u vaart. Gij zijt krank en de koorts woelt door uwe leden en verhit uw bloed en ver snelt uw ademhaling en benauwt uwe borst, en hamert in uw hoofd, en pijnigt uw hersenen, en dreigt den levensfakkel uit te blusschen. En alle middelen ter herstelling worden aangewend, en elk doet zijn best om de pijnen te verlichten en de koortsgloed te temperen, en het lijden dragelijk te makèn en het leven te verlengen en de geneesheer zegt: „Als er maar rust kwaml” Want rust is de beste medicijn voor alle kwalen. Hiervoor moeten alle drankjes en poe ders en pillen wijken en daarom behoeft ge dezen niet in te geven als de patient slaapt. Daarom nemen wij alle voor zorgsmaatregelen in acht, om hen in hunne rust niet te storen. Wij spreken fluisterend; wij loopen op de teenen; wij schakelen de huisbel uit, en voorkomen het knersen en knerpen der deuren; wij laten in het uiterste geval de klok stil staan en voorkomen alle bezoek. Want het leven hangt aan een draad, het gaat er hier meer dan ooit om, daarom neemt elk zich zoo in acht. En als dan werkelijk de slaap de oog leden doet sluiten en de vermoeide geest wegzinkt in dien wonderlijken toestand waarbij wij persoonlijk geheel lijdelijk zijn, en het leven in onbewusten staat schijnt weggegleden, heel ver, «n heel diep, dan kan het zijn dat bij het ontwa ken oogenblikkelijk gezien wordt, aan den helderen oogopslag en de klank van de stem hoe goed die rust gedaan heeft en zij nieuwe levenskracht schonk. Geen wonder dus, dat wij deze rust Uitslqg ver hooping. Bij de Zaterdagavond ten overstaan van notaris F. J. Bruinsma alhier ge- hotfden finale toewijzing der vastighe den, eigen aan den heer J. P. van An- holt alhier, werden koopers van: Het Burgerhuis met Timmerwerk plaats en achtergel. Houtschuur met Veestal (perc. I, II en III) bij den ver- kooper in eigen gebr., de heer W. Fran sen alhier, voor nader te noemen last gever, voor de som van f 7446. Het Burgerhuis a.d. KI. Dij lakker, in hüur bij W. Tolsma (perc. IV), de heer W. J. Bootsma alhier, voor nader te noemen lastgever, voor de som van f 2242.—. De Huizing a.d. Gr. Kampen (perc. VI) in huur bij wed. J. Zijlstra, de heer W. Fransen alsboven voor de som van f 1320.—. De Woning a.d. Kapelstraat (perc. VII) in huur bij W. Vonk, de heer Anne Dijkstra alhier, voor de som van f419 Twee Woningen daarachter (perc. VIII en IX) in huur bij S Ruiter en P. Hendriks, de heer Douwe Zwaga alhier voor resp. f 425.en f 350. De Woning daarachter (perc. X) in huur bij H. Hobma, de heer Johs. G. Dijkstra alhier voor de som van f280. De Woning a.d. Looiersgracht b.d. Gr. Kerk (perc. XI) in huur bij A. Draaisma, de heer R. F. Feenstra alhier voor de som van f 438. De Woning a.d. Kampensteeg b.d. Gr. Kampen (perc. XII) in huur bij T. Visser, de heer P. Platje alhier, voor de som van f 458. De Woning daarnaast (perc. XIII) in huur bij T. Adema, de heer Douwé Zwaga voornoemd, voor de som van f 255.—. Perc. V, het Burgerhuis a.d. Harlin- gerstraat, in huur bij F. L. v. d. Veer werd uit de hand verkocht. Toen wij voor eenige jaren begonnen met het aanleggen van proefvelden in Z.W. Friesland, en o.m. ook kaliproeven namen op grasland, mochten we van ver schillende zijden daarvoor groote belang stelling en medewerking ondervinden. Een der proefnemers zei ons o.a.: „Het doet me genoegen, dat nu eens ka liproeven worden genomen op grasland, ze kunnen wel ophouden met kali proef velden voor aardappels en bieten. Elk practisch landbouwer weet onderhand wel, dat die beslist „kalivreters” zijn en ’t dus noodiger is ze ferm met kali te bemesten, wil men goede consumptie aardappelen telen en een flink gewas bieten verbouwen.” Toch blijkt, speciaal wat de aardappe len betreft, dat het nog terdege noodig is de kalibemesting te herzien en aan te vullen. We bedoelen hier speciaal het optreden van het z.g. „blauw”, dat in welke verschillende vormen het op treedt en welke oorzaken deskundigen als bijv. prof. Oortwijn Botjes e.d. er ook voor aangeven toch terug te voe ren is tot dit feit, door alle landbouwdes kundigen als vaststaan erkend: een te kort aan opneembare kali. Men meene niet, dat dit verschijnsel alleen optreedt op zandgronden,’ die uit den aard der zaak weinig kali bevatten, maar het treedt even sterk ja nog sterker op op kleigronden. Zoo constateert de heer Rauwerda te Akkrum bij onze lezers wel bekend „blauwe” aardappels bij landbouwers in Friesland die geen of weinig kali ge bruiken (L. Crt. van 8 Dec. 1928). De heer D. Stieltjes rijkslandbouw- consulent te Meppel schrijft o.a. over het verbouwen van aardappels in de Ysel (klei) streek. „Herhaaldelijk moeten in den ïaatsten tijd de verbouwers van aardappelen naar altijd iets anders, ook nog een an dere oorzaak hebben kan, namelijk dat de mensch niet tot „zich zelf” durft te komen. Om het leven te overzien en de toe komst te overdenken. Want dat kan ook. De mogelijkheid bestaat dat de drukte wordt gezocht om een andere stem niet aan het woord te laten, de stem van het genieten binneif in ons; die getuige en rechter tevens is. Want bij de onrust van ons natuurlijk leven, kan er ook nog zijn een diepere onvrede, waardoor ons innerlijk leven uit het evenwicht komt, omdat wij mis sen de overgave en rust in Hem die de oorsprong van ons leven is. Die zich zelf heeft leeren kennen en afgedaald is tot de diepte van zijn bestaan weet daar wel wat van, vooral wanneer hij zich plaatst tegenover hetgeen van hem ge- eischt, en waarin zoo te kort geschoten wordt. Daarom kan de heimelijke onrust ook haar oorzaak hebben in vrees. Zooals ’t kind in zijn ongedurigheid verraadt, dat het iets misdreven heeft. Zooals de schul dige afleiding zoekt en juist daardoor vaak aanleiding geeft, dat de aandacht op hem gevestigd wordt. En hoe verder van de levensoorsprong en hoe dieper weggezonken, en hoe meer vervreemd van het leven Gods,, dolend op eigen gekozen wegen, vol zonde en strijd, en verlatenheid en nacht, hoe méér onrust, totdat eindelijk de levenskruik breekt en het einde dóór is. Is het niet opmerkelijk dat als opschrift van schier elke graf plaats het woord geschreven staat: „Hier rust?” Alsof ons geslacht daardoor te kennen wil geven dat eindelijk het lang begeerde doel is bereikt en verkre gen werd waarnaar men zoo haakte „de rust?” L KLOOSTERBALSEIK^ zoo op prijs stellen en waardeeren en waar noodig in bescherming hebben te nemen. Waar dit niet plaats heeft, is overspanning gewconlijk het gevolg. Daarom is het zoo’n voorrecht dat wij één dag in de week hebben, waarop de arbeid moet stilstaan volgens Hooger bevel en de menschheid tot zich zeli heeft te komen. Dit is maar niet een gril, dit is geen willekéurige instelling, zonder zin, dit is een noodzakelijkheid waarop elk acht te geven heeft. Wie het niet doet, wie de rustdag misbruikt, wie altijd in hét ge touw wil zijn, om tijdelijk voordeel te behalen, of omdat hij n^eent dat het niet anders kan, hij weet niet hoe hij zich zelf daarbij benadeelt. Daar zijn door alle tijden duizenden menschen geweest, die gedaan en geleefd hebben, alsof er geen voorschrift betref fende den rustdag was. Tot hun eigen schade hebben zij zoowel in hun persoon als hun bedrijf daarvan de gevolgen on dervonden. De mensch is nu eenmaal geen machine en al ware hij dat, dan was hij nog aan slijtage onderhevig en moest op tijd rusten om te worden na gezien of hersteld. Meermalen zijn er ook in het volkeren leven pogingen aangewend om zich zoo los te maken van het rustdag-gebod. Napoleon heeft de rustdag om de tien dagen willen vastleggen en in Rusland krijgt men thans vijf-daagsche werk week zonder rustdag, maar het zal blij ken hoe dit de ondergang van het land zal zijn. Ook dit gebod wordt niet straffeloos overtreden, en wreekt zich op den over treder. Trouwens, de bewijzen dezer waarhe|id liggen vx>or handen bij elk, die door de omstandigheden daartoe ge dreven, wel eens bovenmatigen arbeid verricht en buitengewoon lange arbeids tijden heeft. Dan spreken wij immers van over-spanning. Hoe menigmaal wordt deze of gene in de kracht van het leven weggenomen van hier, als gevolg van te veel arbeid'. Men heeft de rust niet in acht genomen. Daar werd van het hoofd tot het hart, van de spieren en de zenuwen te veel gevergd en de gevolffti bleven niet uit. De inzinking volgde, de onttakeling kwam; de reactie bleef niet uit. Misschien heel langzaam, maar juist daarom niet minder gevaarlijk en ook pas na langen tijd weer te genezen. Of ook wel plot seling in die mate, dat voor altijd het le- vensuurwerk stil stond, en de arbeid voor goed was afgeloopen. Spreken wij er niet van, dat menschen weggerukt worden uit het midden hun ner jaren, of van hun drukke praktijk of van hun overvloedig werk? En van ach teren wordt vaak te laat ingezien, dat ’t anders, had gekund en gemoeten, omdat te veel gevergd werd van het leven. Het leven, dat kunstig samenstel van spieren en weefsels en organen, die allen onder ling ten nauwste met elkaar in verbinding staan, zoodat wanneer het eene lid lijdt, alle leden daarvan de gevolgen onder vinden, maar waarvan het geheim ons niet bekend is. Alléén weten wij, dat het teer is, en dat wij daar voorzichtig mee hebben om te gaan, en dat niemand onzer het weer terug kan roepen als het eens aan het lichaam is ontvloden. Nu doet zich hier een eigenaardig ge val voor. ’t Léven heeft de rust zoo noodig, vanaf het eerste oogenblik dat het er is; deze is een der eerste voorwaarden van haar voortbestaan, en toch leven wij in de onrust en de beweeglijkheid, niet het minst in onze dagen. Het jacht en het vliegt en het loopt en het draaft, zoodat zelfs de Regeering meent te moeten in grijpen om door wettelijke voorschrif ten de bedrijven te zeggen hoe en wan neer en hoe lang de zaken moeten stil staan om het personeel te doen rusten. We gedenken hier aan de lange werk dagen die voorheen in het landbouwbe drijf voorkwamen en waardoor het leven van de landarbeiders feitelijk verdeeld werd door werken en slapen. Niet minder noodzakelijk was de ver ordening op de rusttijden in onze fabrier ken en werkplaatsen, vooral met het oog op de ontwikkeling van de techniek waar door de onrust nog meer vermeerderd werd, omdat anders de jonge levens hier veel te spoedig gesloopt zouden worden. Dat alles te samen genomen bezwaart het leven en doet onwillekeurig vragen: „Moet dat nu zoo?” Waat gaat het met ons Jachtend ge slacht heen hetwelk door materialistische overwegingen er toe gebracht wordt om altijd sneller en vlugger en langer te werken ten koste van het levensgeluk? En een andere vraag komt daarbij te vens meermalen boven. Of namelijk die rustelooze gejaagdheid, dat hunkeren I f f SOLIED ADRES VOOR EN BUIKGORDELS Inrichten, bijhouden en controleeren van Boekhoudingen Belastingzaken Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen J De pijn is te verzachten, M het lijden te verminderen! Wacht niet tot de kwaal vei* W ergert, masseer direct met A L AKKER JV versacht verrassen soo goed

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1