Uuiduiislag Ons Kinderboekje. NOEM DITBLAD. Gemengd Nieuws. Veemarkt - Sneek Dinsdag 21 Jan. 1930 h 1 on- alhier waren Ontvangen Boekwerken. Biggen, vrijwel prijshoudend. 2. 3. I MAKKUM. De kerkeraad der Oeref. Kerk alhier heeft besloten over te gaan tot de benoeming van een hulpprediker voor de tot deze kerk behoorende eilan den Kornwerderzand en Breezand. Codeboeken. De Kamer van Koophandel en Fabrie-, ken voor Friesland maakt bekend, dat d^ volgende codeboeken te haren kantore aanwezig zijn en daar door belangheb benden kunnen worden geraadpleegd: A. B. C. Telegraphic Code 5th. ed. A. B. C. Code 5 th. ed. improved; A. B. C. Telegraphic Code 6 th. ed. Five-letter code; Bentley’s Second Phrase Code be nevens Western Union Code Five-letter ed. De Haagsche conferentie. De Haagsche conferentie is gister avond gesloten met een rede van den voorzitter, den Belgischen Minister-pre sident Jaspar. HEMELUM. Benoemd tot handwerk- önderwijzeres aan de Chr. School al hier, mej. J. Damave te Bakhuizen. Door de tram overreden. Zondagmorgen is een 4-jarig meisje, toen zij met haar moeder in de Lange Vlestraat te Utrecht liep, bij het spelen plotseling onder een wagen van lijn 4 geraakt, meldt de „Crt.” Het meisje werden beide beenen onder de knie afgereden. Zij is per auto van den G. G. D. naai tie Rijksklinieken overgebracht, waar zij In den loop van den namiddag is over-, leden. Brand bij de „Meemat” te Hengelo. Maandagmorgen omstreeks tien uur geraakte in een der magazijnen van H.E.E.M.A.F. te Hengelo een vat lak in brand, waarbij de kleeren van den 40- jarigen magazijnbediende Van de Sande vlam vatten en hij ernstige brandwonden opliep. Daar hij zich alleen in de afdeeling be vond, kon niemand hem te hulp komen. In deerniswekkenden toestand is hij naar het Katholieke ziekenhuis vervoerd. Een te groot stuk bief. Zondagavond is de 41-jarige C. v. O. wonende in de Besterdstraat te Tilburg toen hij in het café van F. in de Lamme- straat een stuk gebraden biefstuk in zijn mond stak, gestikt. De geneeskundige dienst, die onmid dellijk gewaarschuwd was, heeft nog ge probeerd dóór kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wekken, hetgeen hiet gelukte. Van O. was gehuwd. De nieuwe miss Holland. Vermelden we elders in ons blad, dat de nieuwe miss Holland 1930 was mej. Kuster uit Den Haag, thans moeten we onze belangstellende lezers Inlichten, dat dit bericht alweer verouderd is. De Jury had vergeten mej. Kuster naar haar ge boortebewijs te vragen, eigenlijk ook een penibele vraag. Zij mocht niet ouder zijn dan 25 jaar en ze was eerlljkgezegd en gezwegen, juist 26. Gelukkig werd Marletje van der Rest uit Ginneken, onmiddellijk bereid gevonr den de waardigheid van mej. Kuster over te nemen. Blauw witte sjerp, zilveren beker en wat dies meer zij, verhuizen nu in handen van mej. Van der Rest. Zouters Varkens Koeien Kalveren Mag de mensch wel ooit denken, dat alles verloren is, hij, die niet weet, wat er morgen zal gebeuren? De ware grootheid is bescheiden, want zij voldoet zich zelf nooit. Huichelarij is een hulde door de deugd gebracht aan de deugd. f f f f f f 9 40 28 25 40 17 Een trap van zijn paard. Te Blij a kreeg de 19-jarige Gerben van der Ploeg, in dienst van de familie Reitsma, een klap van een schichtig ger worden paard, zoodat de dood onmid dellijk intrad. H. Faber, Oosterïittens, met „Sibe”, 64 punten. P. Bonnema, Hljdaard met „'Een slacht offer van den schoonmaaktijd”, 62J4 pt. H. Lootsma, Waaxens, met „Bram de Dichter", 50 punten. Goede strooprijzen. De vlugge afzet van carton naar het buitenland, in het bijzonder naar Enge land en de zeer goede prijzen daarvoor handhaven zich reeds geruimen tijd, ten gevolge waarvan de vraag naar stroo van den aanstaanden oogst in de geheele provincie Groningen zeer groot is. Zelfs wordt reeds tot gemiddeld f 3Q per 1000 K.G. geperst besteed. De laatste jaren ontvingen de land bouwers, die niet zijn aangesloten bij ’n coöperatieve cartonfabrlek f20 tot f25; zij die wel zijn aangesloten, voor den oogst van 1927 f 26.50 tot f 39, voor dien van 1928 f25 tot f37.50 per 100 K.G. BIJ UWE INKOOPEN ARUM, 17 Jan. Het „Gemengd Koor” hield zijn jaarvergadering in het Lokaal. Het geheel droeg een feestelijk karak ter. Bij monde van mej. G. Koopal-Dijkstra werd de leidster, mevr. v. d. Leij-Steen- beek, een fraaie bloemenmand aangebo den. Verschillende leden luisterden den avond op met voordrachten en zang, zoadat het reeds vrij laat was, toen allen voldaan huiswaarts keerden. De goochelaar te slim af. In de lersche staatsgevangenis te Ma ryborough werd onlangs voor de gevan genen een variété-voorstelllng gegeven. Eén van de nummers van het program ma was een goochelaar, die onder meer een gedetineerde op het podium liet ko men en een groote hoeveelheid shillings én pennies uit mond en ooren van den zeer verbaasden gevangene te voorschijn tooverde. De hoed, waarin de geldstukken wer den gedeponeerd, bevatte langzamerhand een aardig sommetje, toen de goochelaar het genoeg vond, den gedetineerde weer naar zijn plaats terugstuurde en aankon- digde, dat hij thans het geld weer uit den hoed zou laten verdwijnen. Maar toen de goochelaar den hoed op tilde, bleek, dat hij voor dit milieu niet snel genoeg „werkte”: het geld was al verdwenen en de hoed heelemaal leeg. „De Wandelaar”. Zooeven verscheen bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren het eerste nummer (2de jaargang) van „De Wan delaar”, maandblad gewijd aan natuur- waardeering, natuurbescherming, heem schut, geologie en folklore. De redacteur, Rinke Tolman, breekt 'n lans voor het behoud van de prachtige Reeuwijksche- en Sluipwijksche plassen, terwijl C. A. Faber eveneens protesteert tegen de vernieling van dit natuurmonu ment. Op dichterlijke wijze schetst Jan R.*Th. Campert de schoonheid van Walcheren en P. J. Schenk vertelt van zijn verras- MAKKUM. Vrijdagavond werd in ho tel „de Prins” een maatsbiljartpartlj ge houden, waaraan 20 spelers hebben deel genomen. De uitslag is als volgt: 1ste prijs: R. Bergsma en D. Kuipers, alhier. 2de prijs: P. Rinia en O. Gort, alhier 3de prijs: Th. Popma te Gaast en R. Haitsma, alhier. t De prijzen bestonden uit luxe voor werpen. Auto-ongeluk. Op de Akerstraat bij Hoensbroek wil de, naar de ,;Crt.” meldt, Zaterdagavond de 13-jarige J. Burman, nadat hij voor de ouderlijke woning uit een auto was gestapt, de straat oversteken, maar was zoo onvoorzichtig eerst niet uit te kijken met het .gevolg, dat hij in aanraking kwam met het spatbord van een juist passeerende vrachtauto uit Roermond. Het slachtoffer bekwam een zoo ern stige hoofdwonde, dat hij bijna onmld- dellijk overleed. Ruzie tOBsrfffin buran. Te Walderveen bij Barneveld werd Za- tedagavond de bijna 66-jarige J. Kief! tegen half elf door lawaai in zijn slaap gewekt, waarna hij opstond en naar bui ten ging, heel spoedig gevolgd door zijn iets oudere vrouw. Toen de vrouw echter bulten kwam, zag zij haar man reeds tegen den grond liggen, die mededeelde door zijn buren met een bijl en een schop zwaar te zijn mishandeld. Na een vreeselijk lijden is de man dien zelfden nacht overleden. De buren zijn gearresteerd. f370 n i - f 20 f 130 f 83 f 83 f120 f 26 f f BRIEFWISSELING. Grietje P. te Warns. Als je flink je best blijft doen, Griet, dan krijg je voor slhrijven ook nog wel eens een 9. Goed nadenken bij de raadsels hoor. Jelle en Riemer W. te Sijberarspel. Je zusje nog wel gefeliciteerd, jongens. Waren die vliegmachines er ter jullie eere? een mooi gezicht hè, die groote vllegvogels in de lucht. Geef me maar eens een heel moeilijk raadsel op, Jelle. Ben jij ook al in Maart jarig, Riemer? Anna B. te Wommels. Het verzen maken staat je goed, het lijkt wel of je dat vaker doet. Gefeliciteerd met je ver- jaardig, An. S. H. te Schraard. Deze week wat grooter briefje, jongen. En al de drie raadsels oplossen, hoor. Tjerk v. d. W. te Pingjum. Geluk kig, dat je weer naar school toe mag. Wanneer je geregeld mee blijft doen, zal je de een of andere keer ook wel eens een prijsje winnen. Watze H. te Sneek. Wel wel, alweer eentje die verjaart, gefeliciteerd, Watze. dat je lang mag leven, zalig sterven, en de hemel erven; dat zeggen mijn jongens ten minste altijd. De eerlijke vinder die zelf zffn belooning bereken-"’ Een kassier van de Ichsschuldenver- waltung verloor te Be in een schatkist- bon van ruim 2.005.000 mark. Een arbeider, die ze vond en terstoncj bij de politie bracht, verwachtte een be looning van ten minste 1 in dit ge val meer dan 20.000 mark, doch de di rectie der instelling achtte dit bedrag te hoog, daar het stuk nimmer verzilverd had kunnen worden. De kassier zou den vinder 50 mark hebben aangeboden. Miss Holland 1930. Mej. Emy Kuster uit den Haag is Zaterdagmiddag bij den schoonheids- wedstrijd te Amsterdam gekozen tot miss Holland 1930. Mej. Kuster zal in de eerste dagen van Februari naar Parijs en de Riviera vertrekken en daarna naar Buenos Aires om deel te nemen aan den wedstrijd om het wereldschoonheids-kampioenschap. De spaarbank te Gorredijk. De penningmeester van de Nutsspaar- bank te Gorredijk is verdacht van ver duistering, naar het huls van Bewaring te Leeuwarden overgebracht. Ten tijde der ontdekking van deze on regelmatigheden werd hij verpleegd in het Academisch Ziekenhuis te Groningen doch werd later in het St. Bonifacius hospitaal te Leeuwarden opgenomen. WARNS. Na een vacature van eenige maanden mocht de Geref. Gem. weer een eigen herder en leeraar aanschou wen. Na des morgens door zijn vader, Ds. R. van Reenen van Sleeuwijk met een predikatie over Jesaja 62 6 en 7, te zijn bevestigd, deed Ds. G. J. van Ree nen zijn intrede sprekende over Joh. 3 vers 29 en 30. Na de predikatie werd de nieuwé predikant toegesproken door ouderling J. de Vries namens kerkeraad en ge meente en daarna door Ds. E. C. van der Laan van Workum namens de Clas sis. TZUM. Zaterdagmorgen óverkwam de werkman A. Bosma alhier een nood lottig ongeluk. In de vroegte, ’t was nog duister, een melkrit voor een ander waarnemende, kwam door de gladheid Van de weg ’t paard te vallen, in z’n val Bosma van de wagen trekkende. Door op zijn hulpgeroep toegescho ten omwonenden, werd hij met een ge broken voet opgenomen en naar Dr. de Grient Dreux vervoerd die de eerste geneeskundige hulp verleende. Door een inmiddels ontboden auto werd Bosma daarop voor verdere behandeling naar Leeuwarden vervoerd. Germen H. te Sneek. Nou Germen wanneer ik in Sneek kom en het is kof fietijd, kom ik bij jullie koffiedrinken, hoor. Als broer Jan wat grooter is doet hij natuurlijk mee. Trijntje Posthuma de B., Cornwerd. Welkom in ons clubje. Waren er zoo veel kinderen bij jullie verkouden, maar oppassen hoor. Tommie te Burgwerd. Eveneens welkom hoor. Ken jullie meester wel. Wanneer ben je jarig Tommie? Daag. Wietse en Simon B. te Burgwerd. Ik wil maar hopen, dat jullie het voor de ze keer gelukkiger treft een prijs te win nen. Maar volhouden, hoor! Kees te Burgwerd. Van harte wel kom, kleine Kees. Doe maar goed je best jongen, dan kun jij als oom te oud wordt zijn plaats innemen. Eppie Br. te Sneek. Oom kan je heel goed, vent. Woont grootvader niet op de Groote Kampen in Bolsward. Tot de volgende keer, hoorl Jantje P. te Warns. Ja, ja, een beet je geduld, ze willen allen tegelijk een prijs winnen, geloof ik, maar volhou den. Rinske F. te Arum. Ik denk dat Rinske wel goed zal leeren, nu Vader de meester is. Welkom in ons midden. Kenau K. te Baard. Zeg, Kenau, kun Je Friesch schrijven? Probeer het de vol gende keer eens. Ik doe het dan ook weerom. Heb je nu al een eigen kamertje wel, wel. Wijbe B. te Ni’land. Wat jammer zeg met die konijnen. Je moet tot aan Maart nog maar geregeld meedoen. Aafke Tj., idem. Gelukkig, dat het met Vader toch vooruit gaat. Ja zeg, die kousen en sokken in den winter, daar hoor ik bij me thuis ook nogal eens van. De gestolen Van Dijck. Een antiquair te Marseille heeft de po litie doen weten, dat een onbekende bij hem een schilderij heeft gebracht, be stemd om verkocht te worden, dat bleek te zijn een der uit het museum te Aix on langs gestolen Van Dijck’s. Ook andere handelaars bleken bezoek van een onbekende te hebben gehad, wiens signalement overeenstemt met dat van een der personen, die j.l. Vrijdag in het museum zijn gezien. Men hoopt den dief hu spoedig in handen te hebben. De korile in N. W.-Amerite. De ongewone koude in het midden westen houdt nog aan. Sinds den groeten sneeuwstorm worden twaalf staten ge? teisterd door de strengste koude, die men zich herinnert. De laatste drie dagen zijn weder 14 personen doodgevroren. De laagste tem peratuur wordt gemeld uit Basin in den staat Montana, waar het kwik daalde tot 48 gr. C. onder nul. jij er één bent hè. Ik ben blij om je, dat het boek mooi is. Sietse Kr. Ook bijna goed, nog maar weer eens je best gedaan, Sietse. Marten v. d. W. Welkom Marten. De volgende keer eerst goed nadenken, hoor! Baukje E. Je broertje van 4 jaar is nog te klein, hè, om mee te doen. Wat leer je op de nutshuisvlijtcursus Bouk, kousen breien? Riemer E. Ja zeg, daar in Amster dam is wat te zien hè, hoe vond je dat bassin met die ijsberen? Annie V. Van harte gefeliciteerd, An. Maar goed je best gedaan op school hè. Tieneke en Jopie v. d. M. Niet te veel droomen, hoor. Dat is niet goed. Nico L. Ook van harte welkom, Ni co. Ik reken er al op dat je elke week meedoet. Klazina B. Netjes geschreven hoor. Heb je ook maar in ons clubje opgeno men. Yke en Jan v. H. Bijna goed, jon gens. Nog maar eens je best gedaan. Wel gefeliciteerd Jan met je verjaardag op vandaag hè. Siepie P. Je blijft zeker ook mee doen, hè Slep? Wanneer is je verjaar dag, vent? Ruurd T. Ook al schik gehad mei Oom Kees uit de Radio? Ik heb je ver-t jaardag nog niet. Eelko de B. Nee jonge, je zusje is nog te jong. Wordt het al wat beter, vent? Leo B. Jij sluit vandaag de rij, wel kom hoor. Maar goed je best gedaan. Antoon v. d. S. Eveneens een sluit stuk. Je bent welkom in ons clubje. Aan allen m’n hartelijke groeten, OOM KEES Het schoonste geluk van den denken den mensch is het doorgrondelijke door grond te hebben en het ondoorgrondelij. ke rustig te veroveren. Wij hebben soms twee keer gelijk, als wij iemand, die ongelijk heeft, gelijk ge ven. SPROKKELINGEN VOOR GEEST EN HART. Hoe gelukkig is een leven, dat met liefde begint en met eerbied eindigt I Eigenwaan Is verduurzaamde domhr-iJ De mensch, die in oprechtheid spreekt: „Ik geloof niet”, bedriegt zich zelven. Diep in de ziel ligt de wortel des geloofs die nooit verdroogt. De aftredende bestuursleden de heeren J. J. Adema, A. Bleeker en Dirk Nieuw- land, werden herkozen, alsmede het lid van de ConnnWe van Toezicht de heer A, Koolstra.; Door vertrek van den penningmeester werd In diens plaats gekozen de heer A. Wljbenga Dz,n. Contributie en uitkeerlng blijft In 1930 gelijk als In 1929. De behandeling van 'de Ziektewet werd een veertien dagen uitgsteld, hiervoor zal een buitengewone vergadering worden uitgeschreven. Hiermede was de agenda afgeloopen en met en woord van dank gesloten. Toen volgde het programma van Ba rend en Matsje, het neusje van den zalm. De eivolle zaal schudde soms van den lach en een leder heeft volop genoten en allen gingen pleizierig huiswaarts, een avond om niet licht te vergeten. sing, gewekt door het laatst bloeien en geuren van een bepaalde vliersoort. Dat Kennemerland opnieuw een deel van zijn schoonheid dreigt te verliezen, maakt O. A. van Schalk den lezers duk delijk. De schennis der Jekervallel wordt door Matthias Kemp betreurd; C. A. van der Gen staat in een opstel stil bij de nood lottige iepenziekte. Tientallen foto’s komen op het mooie roomkleurige papier prachtig tot haar recht. f 180 totfS’O f200 f f WOMMELS, 16 Jan. Door de Ring voor Wommels en. omstreken van de Chr. Jongelinigsvereerilglngen werd in ’t Evangelisatiegebouw alhier een reciteer- wedstrijd gehouden, waaraan leden van de verschillende vereeniglngen mochten deelnemen. Een 14-tal deelnemers hadden zich hiervoor aangemeld, waarvan zich later 1 terugtrok. De verdeeling was nu als volgt: 6 voor luim en 7 voor ernst. De jury bestond uit de heeren R. M. Dijkstra en S. Kuipers van Wommels en J. Postma van Kubaard. Over het algemeen werd goed werk geleverd en werd den aanwezigen een aangenamen avond bezorgd. De uitslag was als volgt: Ernst: J. Plantlnga, Spannum, met „Het ijzeren kruis”, 66J4 pt. A. Stegenga Waaxens, met „Honden trouw", 76 punten 3de prijs. C. Baarda, Lollum, met „De wijze Ko- ning", 52 punten. K. Leistra, Spannum, met „Louw de vlsscher”, 56 punten. J. Zijlstra, Lollum, met „De vlucht”, 80J4 punt, 1ste prijs. B. Faber, Hljdaard, met „Des zangers- vloek”, 45 punten. R. Rispens, Hennaard, met „Memme- triennen”, 78 punten, 2de prijs. Luim: P. de Vries, Cubaard, met „De snoade frijer", 81 y2 punt, 1ste prijs. J. Stegenga, Waaxens, met „Fragment uit het soldatenleven”, 74 punten, 2de prijs. B. Span, Cubaard, met „Rein oan ’e line”, 71 punten, 3de prijs. Johanne Tj., idem. Ook welkom, Jo. Laat Hitdike binnenkort ook maar eens een briefje schrijven, hoor! Sijke de B. idem. Begin jij ook al te dichten? Goed zoo. Alderine B. idem. Was er deze week geen nieuws, zeg? Elisabeth Tj. idem. Je moet maar boffen, hè. Is het mooi? Gesina de B. idem. Voordat ons park weer in zijn volle bloei staat, heb je nogal eenige keeren de kans een prijs te winnen Is 't niet Maar volhouden, hoor. Piet Tj. idem. Netjes geschreven voor deze keer, Pieterman, de oplossing was goed hè. Jac. en Jan Sch. te Vlissingen. Nog wel gefeliciteerd met de verjaardag van je zusje, ook Pa en Moe. Als oom wat dichter bii woonde, nou dan kwam ik ook op jullie kinderfeest. Zeg Jan, zullen we de gevangen visschen eerst hier bij oom maar bakken niet vent. Wil je Mama eens vragen of ze het onderscheid weet tus- schen water van Keulen en regenwater? De volgende neefjes en nichtjes allen uit Bolsward. Wiepie v. d. W. Alweer een nieuw nichtje. Welkom hoorl Anke v. d. W. Zeg, wat heb jij mooi postpapier, de oplossing der raad sels was goed, hè. Wiepie B. Dat is zeker ook ’n leu ke baas niet, die Oom Kees van de ra dio. Ik reken de volgende week weer op je. Hendrikys Z. Van harte welkom. Je schrijft netjes. Eerst goed nadenken, dat is ’t hem juist. Hidde Bij. Bijna goed hè. Volgende keer beter, m’n compliment voor je mooi werk. Fempie Bij. Zoo’n geluksvogel als Aan alle neefjes en nichtjes! Nee, maar, wat een stapel brieven deze week. Ik heb alweer meer ruimte moeten vragerj. Ja, als ihet zoo doorgaat geen zorg hoor, dan plakken we een stukje aan de krant. M’n hartelijken dank voor al jullie briefjes. Wil jullie er vooral om denken zoo mooi mogelijk te schrijven, elk briefje wat ik ontvang geef ik voor het schrift een cijfer. Wie dus het mooiste schrijft, heeft kans op de hoogste cijfers en mag om de twee maanden weer meedingen in een prijs voor het mooiste schrift, dus allen je best gedaan. Natuurlijk gaat dat ook weer in twee rubrieken, evenals de raadsels. De oplossingen der raadsels van 6-8 jaar zijn: 1. De korenmolen. 2. Drommedaris. 3. Sneek, Tilburg, Utrecht. De prijs is deze week gewonnen door Willem Eekhof te Bolsward, deze kan zijn prijs afhalen aan ’t bureau De Jongs Nieuwsblad. De oplossingen voor de grooteren zijn 1 De handschoen van een hand. 2. Eindigen of ophouden. 3. Ede, Epe, Ee. De prijs hiervoor is gewonnen door Wietse Benedictus te Burgwerd, deze kan ook zijn prijs afhalen aan het bureau De Jong’s Nieuwsblad. Hier volgen weer nieuwe raadsels voor 6 tot en met 8 jaar. 1. Wie heeft tanden en kauwt niet? 2. Hoe schrijft men bevroren water met 2 letters? i 3. Weet ge ’t al of weet ge ’t niet, waar ge alles omgekeerd in ziet? Voor de grooteren van 9 tot 11 jaar. Welk spreekwoord staat hier? 1. B. ..r ..rd .b.a. .n .a. d., m. ,d jb.a.d. Mocht ge 't weten, zegt het mij, welke motten eten wij? Bij welken meester, zeg het even, is nooit een leerling school geble ven? Zie zoo, nu allen weer flink aan het werk. Hartelijk gegroet, OOM KEES. Aan de Veemarkt heden aangevoerd 213 M. en K. Koeien 34 Vette koeien 1 Stier 4 Vette kalveren 310 Nuchteren kalverenf 43 Graskalveren 140 Schapen 463 Lammeren 600 Varkens 186 Biggen 1 Paard 3 Bokker en Geiten f Totaal 1998 stuks. Vette koeien, kalm. Pinken (Graskalveren), goed. Nuchteren kalveren vrijwel prijs houdend. Varkens en Zouters prijshoudend, Biggen, vrijwel prijshoudend. Wolvee luie handel. Gebruiksvee goede handel. per Va K.G. 36—38 ct. 35—87sct. 4548 ct. ct. I H Wesch de aangedane plaatsen met wanvl K? 0|Aa,er en Purolzeap; droog dan vcjr-I zichtig on d°e er wat Purol op. Herhasl I |S| Hdit eiken dag, zoo lang het noodig isJ V' 9 i I ftil'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 2