T De Fjurtoer fen Düneach, fen I KfflfiMA’s BAHK Mum In en om de Boerderij J J. H. Uftn der ueeh, llanneniiof B 2 I BOLSWARD p w De FLORENCE Voor de Dames. FEUILLETON 1 s« Gemengd Nieuws. MAKKUM HET ADRES voor PLUIMVEEVOEDER is en blijft v. P. N. Vc o Dll ut Der wier neat fen wier. De lading is ommers bynei alhielendal forlern rekke en der het oars noait hwet ynsitten as süker en krinten. Mar, mei det al, it ürt- noazele feintsje leaude Frans. Hy trape de earste de beste kear, det er wer op it stdin wier, nei de sQkerkoffe en wier grif yn ’e „selling” fordrinsge, as de man dy’t non hjir neist my sit en dytiids in bpslüpen jonge wier, him net yntiids warskóge hie.” Alle eagen waerden op my slein. „Goant noch ta,” sei ik, „ik hab al- linnich „Huilal Hui” ef sahwet skreaud Ook al niet een best teeken. In de omgeving van Berlikum, bekend door haar intensief tuinbouwbedrijf, ver dwijnen in den laatsten tijd vele boom gaarden, en bessentuinen. De oorzaak is, dat het kweeken van ooft en bessen min der gunstige financieele resultaten ople vert. De boomgaarden en bessentuinen wor den hoofdzakelijk voor het tuinbouwbe drijf bestemd. Spoorwegongeval bij Bovencarspel. Door het te vlug omgooien van een wissel zijn even voorbij het station Bo- venkarspël de twee Achterste wagens van den sneltrein die om 10.38 uit Enk- huizen vertrekt, uit de rails geloopen. Het eerste rijtuig van de twee ging ge deeltelijk door de spoorbrug heen, waar door de brug vrijwel geheel werd ver7 nield. De wagen werd er weer uitgetrokken en circa vijftig meter over de biels ge sleurd, waarna het rijtuig weer op de rails werd getrokken. De verbinding tusschen die twee rij tuigen brak voor de brug af, waarna het laatste rijtuig gedeeltelijk overzij gfrig. In de twee rijtuigen bevonden zich on geveer 60 passagiers. De machinist, die het ongeval bemerkte, bracht den trein tot stilstand. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. De omzet van de Noordermarktbond vertoonde al geen beter beeld: het cijfer daalde n.l. van f 4.9 tot f 4.4 millioen. Roofmoord te Parijs. Een gruwelijk misdrijf, met koelbloe digheid uitgevoerd, heeft dezer dagen even buiten Parijs plaats gevonden. Een Parijsch taxi-chauffeur werd op een der boulevards door een jongeman die begeleid werd door een jonge vrouw, aangeroepen met ’t verzoek hen naar een plaats buiten Parijs te brengen. Eenige kilometers voorbij de vliegha- ven Le Bourget liet de man den wagen halt houden, stapte uit en lokte onder een voorwendsel den chauffeur uit zijn wagen, terwijl de jonge vrouw in de auto bleef wachten. Toen de chauffeur zich eenige meters van zijn wagen verwijderd had, draaide de onbekende passagier zich plotseling om, trok een revolver en loste een schot, dat den chauffeur juist in den mond trof. Ondanks de zware verwo'nding tracht te de chauffeur te vluchten, doch reeds na eenige meters afgelegd te hebben struikelde hij en viel in een greppel. Zijn aanvaller had hem weer spoedig bereikt en hoewel de ongelukkige op de knieën om genade smeekte, joeg de man zijn slachtoffer een kogel door het hoofd waardoor de chauffeur onmiddellijk dood was. De moordenaar verklaarde zonder werk te zijn en zijn daad voornamelijk te hebben gepleegd om in het bezit te ko men van het geld, dat de chauffeur bij zich had en van de auto. Lands wijs, lands eer. Enkele bijzonderheden over de maal tijden der Eskimo’s. Zij voeden zich hoofdzakelijk met de opbrengst van hun visscherij en speciaal met zeehonderf*en walrussen. Ook het vleesch van rendieren en beren weten zij naar waarde te schatten. De Eskimo’s eten nooit zout, zooals de meeste volkeren met bijna uitsluitende vleeschvoeding. Planten en wortels die nen slechts voor de toebereiding van en kele vleeschgerechten. De Eskimo-vrou- wen bereiden bijvoorbeeld een soort puce ding van zeehondenvet, welke zij als een bepaalde delicatesse verorberen. Wanneer zij rendieren of andere plan- tenetende dieren gedood hebben, dan eten zij eerst de maag met haar inhoud van allerlei halfverteerde kruiden; van tijd tot tijd bereiden zij zelfs conserven uit deze bijzonder geliefde spijs. VLEKKEN IN TAPIJTEN. Hoe men ze kan verwijderen. Koffie-, thee- en cacaovlekken kunnen bij snel ingrijpen in den regel voldoende verwijderd worden met behulp van koud Bewijs genoeg. Hou Je nu werkelijk vah ime, Ida? vroeg de verliefde jongeling. Wel zeker, jongen. Is het wel waar, Ida? Ik wou dat Je het me bewijzen kon Ik zal je eens wat zeggen: ik wist al van het eerste oogenblik af, dat de dia mant in den ring dien je me gegeven hebt, nagemaakt was, maar ik heb er niets van gezegd! hertlik bitankje for syn woldied, der ik ek fen geneatsje mei. Nou hy hjir net is, nou siz ik tsjin jimme allegearre: „Hea- ren! wêz üs gasten to nacht I Yt, drink en wêz fleurichl” In nij „hoera!” yn ’e heldere nacht. En üt ’t gea kaem in smite minsken mei fakkels en flambouwen om my to bigroetsjen en tartonnen barnden op ’e dunen en fjruwirk gyng om dive üre hinne yet boppe de toer üt... ik waerd bigüchele fen al dy eare. Let yn ’e moarn stiek de léste öf nei hüs. Ik forsliepte my en de wachters dy yet net goed yn ’t salt bibiten wieren, bliezen de Lusifers in kertier to let üt. Det is sont net wer bard, hwent ik hab det Ijocht to Ijeaf om ien joun ei len moarn myn plicht derby to forsom- jen. Spr yet forbannen derby. Siet dy yn ’e tinte, fen Dunen, do’t jy it stran oerfleagen?” „Ja wisse, Boargemaster, der leagenje ik net om. Hy kaem by üs, do’t ik de Graef de Kroanprins woe 'k sizze al lang flak foar dy gefaerlike geul yn- helle en by de lurven pakt hie.” „En derfor forearet de Kening jo hjoed de bitrekking fen Sjef oer it nije kust- Ijocht op Düneach,” sei mynhear Poel- dyk. „Lok dermei, aide hear!” En syn tsjelkje omhegens stekkende, forfolge er: „Elk, dy’t krekt sa tinkt, as ik, roppe mei my: „Lang libje de earste Sjef fen ’e Lu sifers.” De toer davere. En do ik oerein. „Ik wol op Kening Julius 111 drinke!” rop ik. „Lang mei er libje.” Det drinken koe lokke. Libje wier in oar ding. „As de Kening hjir wier yn üs formid- den,” sei myn wyfke, do’t de stoarm wer hwet bidarre wier, „den scoe ’k him ek hc Z Sp P. J. BRAAKSMA. f tot ,d: B.: A.: 20 jaar arbeid verloren gegaan. Het atelier van den kunstschilder H. F. Bieling, te Rotterdam is afgebrand, waardoor honderden schilderstukken, de productie van de laatste 20 jaar, zijn ver loren gegaan. Een slecht tuinbouwjaar. Uit het jaarverslag van de Coöp. Tuin bouwveiling Rotterdam en O. blijkt, dal het omzetcijfer is gedaald van f5.3 tot f 4.7 millioen. Dat was hun te weinig. Te Meissen, dat wegens zijn slechten financieelen toestand onder staatstoe zicht is gesteld, hebben volgens hel „Berl. Tbl.” dieven inbraak gepleegd in het Finanzamt. Zij openden met geweld de brandkast waarin zij slechts 6.55 mark vonden. De inbrekers lieten het geld liggen en z verlieten door het raam het gebouw. Edn reuzepompoen. Het Zeeuwsch-N.-Brab. Landbouwblad reproduceert een foto van een pompoen, die 56 pond en 4 ons weegt. Deze geweldige vrucht, die een omtrek heeft van 142 c.M. en een hoogte van 59 c.M. is gekweekt door den heer P. Priester, ’t Hof Wilhelmina te Borssele, die het ding afstond aan het Zeeuwsche Landbouwhuis. krachtig gevoed worden, om later, tot veel en goede productie in staat te zijn. De heer Mesdag betreurde het ten zeerste, dat, waar op kort veevoeder wel controle bestaat dat niet wordt uitge oefend op karnemelk die aan het jongvee wordt toegediend. Galgenhumor. Dief, die pas veroordeeld is: „Bang voor je gezondheid dat ze hier zijn...... Voor één nacht hard werken mag je een jaar uitrusten.” ONZE MOPPENTROMMEL. Menige traan gedroogd. A.: „Zie je dien ouden heer? Die heeft mejnige traan helpen drogen.” „Door zijn weldaden?” „Neen, hij fabriceert zakdoeken.” Te Heerenveen heeft Dr. Mesdag, Zui- velconsulent in Friesland, een rede ge houden over het onderwerp: „Betaling der melk aan de fabriek naar vetgehalte”. Hij wees er daarbij op, dat vroeger omtrent het vetgehalte verkeerde begrip pen bestonden. Men beschouwde het al dus: een koe, die veel melk geeft, heeft een laag vetgehalte en andersom, terwijl tevens 't gehalte geheel van de kwaliteit van het land zou afhangen. Men dacht niet aan de bereiding van melk en juist de wijze waarop deze geschiedde was van overwegenden invloed, vooral bij de kaasbereiding, waarbij ontrooming van de melk moet voorafgaan. Met de stich ting der boterfabrieken kwam daarin ver andering en men begon dan ook met de betaling van de melk naar het vetge halte, terwijl het kaasgeld betaald werd naar de hoeveelheid ondermelk. Uit onderzoekingen in Duitschland, Zweden, Amerika en ook in ons land, bleek dat tusschen vet- en kaasgehalte geen bepaalde verhouding bestaat, waf spr. met een tabel van het onderzoek in Duitschland aantoonde. Hij acht het on.- billijk, dat bij de berekening van onkos ten rekening wordt gehouden met het vetgehalte en dus geldt: hoe grooter vet gehalte, hoe meer bijdragen in de on kosten der bereiding. Hij acht het sys teem uitbetaling naar vetgehalte en daarbij rekening houden met het kaasge halte, het meest billijke. Ten slotte wees spr. er op, dat voot het voederen van jong vee met somtijds verdunde karnemelk men zich op een zeer gevaarlijken weg begeeft, omtrent het bepalen van het productievermogen van een veestapel. Het jongvee moet alle droktme en bilde to forkommen. Hy is nou üs earbiedigde Kening Julius de Trêdde. Dat het elk fêst al lang fette.” Mar master wier ek efter dy heislike bidragerij fen Frans rekke, en het dy yn in gleone bui Frans forwiten. Frans het noait wer op skoalle west. De Albatros het him sont altiden forfolge. Derom woed er ek op in skip farre, dat in fü- gelnamme hie; wolle jy wol leauwe? In Albatros is mobglik net wer yn ’e feart rekke. Frans moast mei de Mieu tofre- den wêze. En do’t er der op wier, woed er ek derop forgean. Hy woe forünge- lokje, hwer’t de Prins hast forüngelokke wier. Sadwaende...” „O, menear, ’t wirdt my allegearre düdlik as de del,” sei Hindrik. „God, wêz syn earme siel genadich! Mar de oare hearen fen ’t selskip, de dokter bi- nammen, dy hawwe ek straf fortsjinne, tinkt my!” „Al dy hege oomes binre oan ’e dyk set,” sei de Boargemaster, „en de dokter College. Meneer Fransen, zei de professor, stel dat ik u een dolk inbreng tusschen de vierde en vijfde rib rechts. Waar kom Ik dan? In de gevangenis, professor, zei de stu dent rillend. en ik bin hals oer ’e kop by de dunen delsketten om by him to kommen, hwenf ik weage der in boete oan, om’t nimmen op ’t stran komme mocht. Mar... de jonge de Graef, woe ’k sizze, het wrachtich wier gjin foet wiit hawn.” „Krektl” röp Poeldyk, „jou „Huila!” het de earme lijer rédden. Der giet neat fen êf, fen Dunen.” „Fortel fierder, Boargemaster!” dreau fen Delden oan. „Wolnou, hearen! Dy noedlike Ijeagen fen Frans hie drövige gefolgen. Al kaem de lytse badgast net om, hy het dagen en dagen üt ’e liken west fen ’t gefal, dqt syn gammel gestel net fornearre koe en moast en woe steandefoet nel hüs. Ek mei fen dy reis het er it op ’e dea óf- helle en dochs woe syn edele heit de saek sa sitte litte. En dy koe det, hwent hy wier do üs Kening en de bidragene üs Kroanprins, dy’t Onder in oannommen namme by üs ynwenne dy simmers, om Alweer een roofmoord, De diamanthandelaar Nimtsjand Tsja- ganlai uit Bombay verliet Zondagmiddag zijn woning met een pakje edelgesteen ten. Men hoorde niets meer van hem tot zijn lijk met vier kogelwonden gevonden werd in een blikken koffer in het station van Ehoesawal, op bijno 50 K.M. af- stands. De recherche te Bombay heeft in ver band met deze zaak eenige aanhoudin gen verricht. Men weet echter nog niet hoe en door wien de koffer in den trein werd geplaatst, waarin hij achtergelaten werd gevonden alvorens bij de bagage- afdeeling te Bhoesawal te worden afger geven. Ook is er nog geen spoor van de diamanten en andere edelgesteenten, waarmee de vermoorde zijn woning had verlaten. pf lauw water. fruiten zij aWu® niet ver» dwijnen, kan een warme verdunde oplos- sing (1 2 gram per 1.) van een goede zeep, bijv. Sunlightzeep, (beter nog „Lux”, Marseillaansche zeep of mono- polzeep) worden aangewend. Koffievlekken kunnen ook licht gebet worden met glycerine; deze laat men ge durende 5 minuten inwerken, waarna men met lauw water nabehandelt Likeurvlekken verwijdert men met be hulp van zacht warm water. Oudere vlekken bevochtigt men met de likeur, die de vlekken veroorzaakte, om de hard geworden massa weer zacht te maken; daarna wascht men met lauw water na. Vetvlekken, wagensmeer en teer ver wijdert men het best met tetrachloor- koolstof (onbrandbaar en bij drogisten verkrijgbaar). Hard geworden teervlekken maakt men eerst zacht door daarover een weinig boter te smeren. Urinevlekken behandelt men met tot op verdunde blanke handelsazijn (ta- felazijn). Roode wijnvlekken verwijdert men met een oplossing van 10 gram citroenzuur in 100 gram water. Na 5 minuten na- wasschen om het citroenzuur te ver wijderen. In het algemeen zijn roode wijnvlekken erg hardnekkig. Inkt. Versche vlekken verwijdert men door daarop melk te druppelen en deze na vijf minuten met watten op te zuigen. De behandeling moet eenige malen her haald worden. Ten slotte moet met een zeepoplossing als onder koffie enz. aangegeven, worr den nagewasschen. Ingedroogde vlekken zijn niet geheel te verwijderen. Verf verwijdert men met terpentijn. Bovengenoemde handleiding betreft de Deventer handgeknoopte tapijten, ko ninklijke Smyrna-karpetten en moquette tapijten en loopers, zooals die door de Kon. Tapljtfabrieken in den handel wor den gebracht. NUTTIGE WENKEN. Het onderhoud van deuren en kozijnen geschiedt in vele huisgezinnen met warm zeepwater, terwijl de vuile plekken bij de kruk van de deur verwijdend worden met wat zand of Vim, waarmee een „prachtig” resultaat verkregen wordt. Men vergeet echter, dat bij een der gelijke schoonmaakbeurt, niet alleen het vuil, maar ook een deel van de verf aan doek of borstel blijft zitten en dat bij herhaling van een dergelijke methode het houtwerk kale, vervelooze plekken krijgt. Het is dan ook hoodzakelijk, dat deu ren en kozijnen met spons en lap wor den afgenomen, waarna men met schoon koud water afsponst Een scheutje azijn kan geen kwaad. De gutta percha sponzen vervangen tegenwoordig dikwijls de natuurlijke. Dit surrogaat is elastisch en stevig, maar stugger in het gebruik. De gummispons heeft echter als voordeel, dat zij gerust in zeepsop gestopt mag worden. Daarom kan men haar ook voor vuil werk gebruiken. Nieuwe truc van auto-bandieten. Autobandieten hebben dezer dagen te Londen met succes een list gebezigd om aan de hen vervolgende politie te ontko men. Zij waren met een auto voorgereden voor een bontwinkel in Brampton Road en hadden een reservewiel door het ven ster geworpen. Een politieagent hoorde den slag en zag drie of vier mannen wegrijden in een auto, waarin de inhoud van de uitstal? ling, voor honderden ponden aan bont, geladen was. De agent en een burget gingen de auto met een taxi achterna en hadden deze bijna ingehaald, toen er uit de auto van de bandieten iets viel dat op het lichaam van een vrouw geleek. De taxi week uit om het niet te over rijden en stopte. Bij onderzoek bleek, dat het „lichaam” een... wasfiguur was, gelijk met het boni uit de uitstalling meegenomen. Door de ze list wisten de bandieten te ontkomen. Voor den bloementuin in dan zomer. Zij, die er prijs op stelen dezen ko menden zomer wat fijne kweekplantjes in den tuin te hebben, worden er aan herinnerd, dat het nu tijd is de noodige toebereidselen daartoe te treffen. De prijscouranten voor zaden kan men bij de groote kweekerijen aanvragen. Zij worden gratis toegezonden, waarna men op een rustigen avond kalmpjes de soms zeer mooie boekwerken door kan lezen Men maakt dan zijn keuze, welke na tuurlijk verband moet houden met de mogelijkheden welke onze tuin ons biedt De aarde, de ligging ten opzichte van de zon, zijn alle factoren, die van ge wicht zijn. Maar de practisch ingerichte prijs couranten geven meestal zeer duidelijke toelichtingen. Voor hen, die het niet weten, wijzen wij er op, dat verreweg de meeste plan tjes, die het zomers in den tuin heel mooi doen, niet des winters zoo maar in den grond gezaaid kunnen worden. Integen deel, daar komt meer voor kijken. Het zaaien moet in huis geschieden, waar men in een niet bijzonder laat ons zeggen eenigszins verwarmde kamer een paar aardewerk teelbakken neerzet. Deze bakken zijn vierkant en van hei zelfde baksel als de gewone bloempotten Men moet ze een plaatsje geven aan de zonzijde, zoodat zij bij de komst der eerste zomersche dagen (in het vroege voorjaar dus) al dadelijk van het och tendzonnetje kunnen genieten. Men zaait nu zeer voorzichtig, eigen lijk is er meer sprake van het neerleggen van het zaad, waarna men met de hand wat aarde er over strijkt. De meeste plantjes moeten dagelijks flink van water worden voorzien. Bij een goede verzor ging en bij een gunstigen stand (voor ‘t raam bijv.) zullen de plantjes weldra volledig opschieten. Als men op die ma nier het geheele proces kan volgen, staat men soms paf over den razend snellen groei. Het werkje geeft een zeldzaam genot, want men heeft als het ware het voorjaar bij zich thuis. Van vlakbij ziet men het werk der natuur. Begint het intusschen later en dus echt voorjaar te worden, dan komt langzamerhand de tijd, dat men aan het overplanten in den tuin moet gaan denken. Dit kan evenmin opeens. Hiertoe is het noodig dat men op een moolen en zachten dag de bakken naar buiten brengt en ergens in den tuin neer zet. Die dag dient dan om de plantjes aan de buitenlucht te doen wennen. Men herhaalt deze behandeling een paar keer telkens als het goed weer is, totdat men na een poosje de bakken ook eens een nacht kan laten staan. Daarna kan men het overplanten ondernemen. Hebben zij eenmaal flink de ruimte in den vrijen grond, dan gaat het groeien natuurlijk nog sneller en sieren zij we!r dra onzen tuin, dikwijls veel fijner dan de hardere buitensoorten. Verschillende vragen zullen op de tel- lingskaarten beantwoord moeten worden. Dit wordt den betrokkenen evenwel ge makkelijk gemaakt door een nieuwe be paling, waarbij aan de Secretarissen der onderscheidene gemeenten wordt opge dragen met de gegevens uit het bevol kingsregister de kaarten in te vullen. De inwoners hebben dan alleen maar de vermelde gegevens aan te vullen of te verbeteren. Dit zal in de practijk wel een verbete ring blijken. De kosten aan deze telling verbonden, worden door het rijk aan de gemeente vergoed. De telling^kaarten <®e in het laatst van dit jaar zullen worden uitgereikt, moeten voor 4 Januari 1931 ingevuld zijn, alsdan wordt begonnen met de terugha- ling der kaarten. De geheele volkstelling komt te staan onder leiding van het Centraal Bureau voor de Statistiek. DIRK FEENSTRA, Timmerman en Aannemer. Makelaar. MONNINGH BEHANGER. Kleine Hoogstraat 8. Spaart bij de BOAZ-S PAAR BA N K G. BURGHGRAEF Brandassurantie-Mij. Woudsend Levensverz.-Mij, Holland Onderl. Brandwaarb.-Maatschappij „WOUDSEND” Correspondent: D. B. EERDMANS, Kleinzand - Bolsward J. WALMA, Grootzand. De volkstelling In 1930-1931. Diegenen onzer lezers die meenen dat een volkstelling iets was thuis behooren- de in het Romeinsche tijdperk, kunnen we geruststellen. Ook in onzen modernen tijd Is een volkstelling een onmisbare schakel in onze staathuishouding. Gewoonlijk om de 10 jaar wordt zooiets gehouden. We meen en te weten, dat de komende telling de elfde zal wezen. Ook omtrent de manier der telling, ingeval ge nog mocht meenen, dat deze plaats had op de wijze, zooals in overoude tijden, kunnen we U genist stellen. Het gaat nu vrijwat gemakkelijker. Een volkstelling heeft nu ten doel, om op een juiste datum te weten, wie hun werkelijke woonplaats in Nederland heb ben, onverschillig of zij op dat tijdstip in Nederland woonachtig zijn, zoo ook van hen wier woonplaats tijdelijk in Ne derland is. Bovendien wordt een volkstelling dienstbaar gemaakt voor de bevolkings registers .van elke gemeente, die hierdoor in staat zijn zuivere gegevens omtrent familienaam, datum en plaats van ge boorte enz. te verkrijgen. 1 AGENT 1 I 7). 1 I 1 I Spi OBDOTWftSSCHERD JfLORENCl" BOLSWARD ho’ Spr V ’t Ir van Agent Stormschade. Taxat. Brandw. Mij. „Woudsend”. Harlingerstraat 17 - Tel. 84 - Aanbevelend Laat uw kamers vakkundig behangen. Behang vanaf 15 cent per ro). Vraagt stalen. Inplakken a 40 ct. per rol Lancaster papieren Rolgordijnen vanaf f 2.— per stuk. Sluiten lamplicht volkomen af. SPECIALE BRANDSTOFFENHANDEL Prima kwaliteiten. Concurreerende prijzen. Schildwijk 19 Geopend Zaterdagsavonds van 7-8 nar en dage lijks op de gewone kantooruren der Coop. Boaz-Bank, Voor Bolsward bij B. BROUWER, Gr. Kampen. Heeren- en Dameskleeding naar Maat Heeren Modes Chique coupe. Nieuwste modellen. Vraagt mijne uitgebreide collectie ter inzage Minzaam aanbevelend.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 4