I HOFSTEDE MmniisMekanioor UAH DER IÏIEER DE BRIM llllllllllllllllll W. VAN DER WERFF Official Ford Dealer BOLSWARD TELEF. 86 llllllllllllllllll I I II A h De Bolswardsche Courant en Westergoo i. 7 Stadsnieuws. 1! Reparatie-Inrichting Duco Schilderwerk Uit den Onttrek, No. 8 s WAARDEERING. Grootzand 18, SNEEK Telef. 332 Verhuur van 4 tot 8 pers, wagens met of zonder chauffeur. pl BRILLEN BREUKBANDEN 25^2 Jaargang Woensdag 29 Januari 1930 Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en A 1. AwwW.KEHBURG'S'1 n. IN. ?e s- 5» d 2-2. r- ht I t n. n. A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prtfs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontróle. je ?5 HEERENVEEN il )0 36 J D SOLIED ADRES VOOR n. d. Rust breekt aan met 1-0 in het voor deel der „zwartjes”. De algemeene verwachting is, dat C. A. B..nog wel kan winnen. Het duurde echter nogal even voordat de gelijkma ker er was. Wanneer de Black-Boys-keeper te ver uit het doel is geloopen, wordt de bal door Van der Hauw onder groot enthou siasme van het publiek in het verlaten doel geschoten. Thans zetten beide clubs er alles op om te winnen, waarbij het spel van de Black-Boys beter opvalt als dat van C. A. B. Toch weet C. A. B., wanneer er nog vijf minuten zijn te spelen, door A. Hoekstra, welke de bal hoog voor ’t doel plaatst, onder luid gejuich van het pu bliek, de leiding voor C. A. B. te ver overen. Wie thans gedacht had dat C. A. B. gewonnen had, is echter bedrogen uit gekomen, daar bij een scrimmage voor het C. A. B.-doel de gelijkmaker even daarna in het net ligt. Er zijn thans nog twee minuten te spe len, maar in de stand kwam verder geen verandering meer. Beide partijen kunnen tevreden zijn mét dezen uitslag. Eiken Donderdag van 11 tot 1 uur te spreken Sociëteit ,DE DOELE”, Bolsward. Inrichten, bijhouden en controleeren van Boekhoudingen Belastingzaken Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. de is. Waar ook verschil van aanleg en karakter, en inzicht gevonden wordt. Waar ook een wereld in het klein wordt aangetroffen met al de variaties welke zich op het groote tooneel buiten eigen woning voordoen. Maar waar ook wel eens diezelfde onheilige strijd gevon den wordt, welke op de slagvelden dezer wereld zooveel gewonden en dooden maakt, omdat men elkander niet kent en niet verstaat, en niet duldt, en daarom is het niet lichamelijk, dan vaak geeste lijk vermoord. Dit is vreeselijk, maar dit is het meest doodelijk, wanneer 't plaats heeft aan den huiselijken haard. Wanneer men daar geen oog en hart heeft voor elkanders arbeid en deze niet waardeert. En wanneer men daarbij niet zou waar- deeren de persoon, de man of de vrouw, ook zelfs met al de tekortkomingen en gebreken, die hun eigen zijn. Precies als ook aan ons persoonlijk. Vooral dit laatste hebben wij niet te vergeten. Eens lag een oude, eenvoudige moe der op haar sterfbed. In groote trouw en gehoorzaamheid had zij getracht haar zwaar gezin groot te brengen, op hare wijze. Maar dekinderen hadden daar geen oog voor gehad, niet eerder dan toen moeder van hen heen ging. Toen werden de oogen geopend. Toen werden de gewetens wakker en toen spraken zij in groete droefheid: „O moeder, wij kun nen u niet missen!” Maar toen zei de eenvoudige ziel, zoo diep en zoo droef: „Ik wilde wel dat gij mij dat eens eerder gezegd had!” Een ontzaggelijke nalatenschap voor die kinderen. O, die waardeering! Van elkaar en van wat men doet en wil. Laten wij trachten elkander meer te waardeeren. Dan komt er meer levens- éénheid en levensvolheid, en levensver- breeding, en levensvruchtbaarheid, ook bij het behoud van zijn eigen zelfstandig heid en het bewaren der persoonlijkheid. Een weinig meer „waardeering” s.v.p. De Burgerwacht. De Burgerwacht „Bolsward” orga niseerde j.l. Zaterdag een feestelijke bij eenkomst en schietwedstrijd tot herden king van het 10-jarig commandantschap van den WelEd. Heer Nijk. Een zeer groot aantal burgerwacht- leden was tegenwoordig. Voorzitter Banning opent de bijeen komst met een hartelijk woord van wel kom tot commandant Nijk, bestuur en le den, inzonderheid ook tot den heer Bur gemeester die op verzoek van het be stuur onmiddellijk bereid was op deze feestavond enkele woorden te spreken. De Burgemeester, thans het woord ver- grijgende, zegt o.a. dat ’t hem als hoofd der burgerij steeds aangenaam is te we ten dat de Burgerwacht bestaat niet al leen, maar ook dat zij de laatste jaren in bloei toeneemt. De financion zijn de laatste tijden ook verbeterd, iets wat de geheele vereeni- ging ten goede komt. De Burgerwacht heeft nog altijd een doel. In al haar vredelievendheid werkt zij preventief. De dag van vandaag is een feestdag. In de afgeloopen 10 jaar heeft command dant Nijk getoond te zijn de rechte man op de juiste plaats. Spreker hoopt, dat de plicht, vervat in deze twee woorden: als ’t moet, nooit tot daadwerkelijkheid zal komen. Het verheugt spreker, dat door de toe treding van zoovele jongeren de Burgerwacht ook Burgerrecht gekregen heeft. Alsdan overhandigt de Burgemeester aan den Commandant een wandelstok met zilveren knop, door de burgerwacht- leden hun Commandant aangeboden. Voorzitter Banning feliciteert thans na mens bestuur en leden. Memoreert dat zoo geleerd, en zoo wijs, en zoo onom- stootelijk zeker. Men heeft een standpunt en dat stand punt staat als een rots in de branding onbewogen en vast, al wordt het daarbij dikwerf ook zoo koud en gevoelloos en hard als een standbeeld, waaraan alleen de tand des tijds kan knagen; zonder echter noemenswaardige veranderingen aan te brengen. En al die standpunten van al die principieele menschen, die het zij met alle eerbied en respect ge zegd soms kunnen doen denken aan een museum waarin tal van beelden ge vonden worden, welke bij alle verschil deze overeenkomst vertoonen, dat zij blijven op de plaats waar zij zijn, zon der eenige toenadering, zijn oorzaak dat vaak veel gesproken en .geijverd wordt, maar niet zelden gedaan, althans niet wat met vereende kracht tot stand ge bracht kan worden. Want de saam ge bonden pijlenbundel in ons Nederland- sche wapen, en het bekende „Eendracht maakt macht”, klinkt wel mooi en wordt door elk op zijn tijd uitgesproken en be vestigd, maar in de praktijk komt daar van zoo weinig tot uiting, juist doordat om allerlei oorzaak uit-een-gaan en de scheuringen in de natie. ’t Is niet iets van gisteren en eergiste ren. Wie de historie van ons land en volk eenigermate kent, ziet die verbrok keling door alle tijden heen. Het is ook niet iets dat zich beperkt binnen de gren zen van ons land; het is een internatio naal verschijnsel, hetwelk over den gan- schen aardbodem, onder alle volken wordt waargenomen, al vanaf ’t ©ogen blik van Babels torenbouw, toen de men schen elkander niet meer verstonden. Nu ligt daar in dat verschil van inzicht en meening en opvatting, en principe en standpunt, hoe men dit nu ook noemen wil, wel iets goeds. Dit, namelijk, dat door wrijving van gedachten, dieper in zicht verkregen wordt; men aan het na denken geraakt, en niet zelden daar door de juiste waarheid aan het licht treedt. Wij zijn nu allen eenmaal kort zichtige menschen, die elk voor zich een eigen kijk op de dingen hebben en hoofd voor hoofd onmogelijk in onze kleine, beperkte hersens de vaak zoo gecompli ceerde en diepzinnige waarheid kunnen bevatten. Daar komt bij de invloed van opvoddinfg, omgeving, woonplaats, het milieu waarin wij zijn groot gebracht en dagelijks verkeeren, zelfs de grondsoort waarop wij leven en het voedsel dat wij nuttigen, het klimaat waarin wij ademen en het volk of ras waaruit wij zijn voort gesproten. Dat alles geeft ook aan ons de veelzijdigheid en de onderscheiden heid, welke in heel de natuur valt waar te nemen en gansch de schepping dooi gevonden wordt en waardoor aan alles die schoone afwisseling is geschonken in vorm, en wezen, en kleur en klank en bestemming en dus ook in beteekenis ten opzichte van het geheel. Maar, wat bij dit alles helaos zoo veel gemist wordt en dan ook zoo ont zaggelijk veel kwaad doet, dat is de waardeering voor het andere. Men heefi zooveel respect voor zich zelven en het zijn; men meent zoo het te weten en te hebben, men is zóó overtuigd en principi eel, dat het uitzicht buiten eigen levens kring en levensvisie er door belemmerd wordt en alle waardeering voor anderer werk en anderer inzicht en anderer le vensbeschouwing ontbreekt. En dat men doet als dien man in dat debat, die van zijn hoog standpunt naar hij meende, laag neer zag op dat van een Ander, om het daarna te kleineeren en verdacht te maken. Dédrmede moesten wij eens ophou den. Wij moesten eens leeren om ook hei goede in een ander te zien. Wij moes ten aangenomen dat wij werkelijk op een verheven punt des levens staan, waar wij meer zien en dus ook meer weten dan anderen eens leeren af te dalen tot de kleinen, de eenvoudigen, de genen die een andere taak en bestem ming hebben dan wij en niet het minst moeten deze laatsten leeren opzien tot hunne meerderen in kennis, in ervaring in levensverdieping. Wij moesten eens leeren, in alle takken van bedrijf op elk gebied van het leven, elkander meer +e waardeeren. De hooge en de lage; de rijke en de arme; de geleerde en de eenvoudige, de oude en de jonge, de man en de vrouw. In goed vertrouwen, dat elk op zijne plaats nuttig werk kan doen en naar zijn beste weten en inzicht handelt. Gesteld eens een oogenblik dat wij dit konden leeren, wat zou de gedaante der wereld een andere worden. Bovenal is deze waardeering noodig in den kring van het gezinsleven. Waar ook de bestemming van allen niet dezelf- Vergadering van den Raad der Gemeente Wonseradeel op Zaterdag 25 Jan. 1929. 1. Een verzoek van het bestuur der B. L. School, R.K. te Makkum om betege ling van het speelterrein, werd ingewil ligd. 2. Voor kennisgeving werden aangeno men de adressen van H. Hoekstra, bode- concierge en H. v. d. Meer ass. opzichter houdende dankbetuiging voor jaarwed- de-verhooging. Eveneens een verslag over den toe stand der gemeente over 1928. Eveneens van B. Bosma te Kimswerd) die de benoeming tot onderwijzer aan de O. L. School-aanneemt. Een verzoek van B. Hlemstra om eeni ge vergoeding in de kosten, verbonden aan het bezoeken van 4 kinderen van de Bijz. school te Pingjum, wordt Inge willigd. De vergoeding zal per maand worden uitgekeerd. Een dergelijk verzoek van den heer F. Jansen te Kimswerd bracht nogal eenige tongen in beweging. De vraag of het hier gaat om een recht bij de wet vastgelegd of een tegemoetko ming of de welstandsgrens dan wel de af te leggen afstand de norm voor deze vergoeding moet regelen, ontlokte een nogal langdurige bespreking. Het slot van de zaak was, dat deze Aanvrage, evenals de voorgaande behan deld werd. Op een verzoek van het bestuur der Bijz. School te Idsegahuizen en Piaam, tot aanschaffing van eenige leermiddelen wordt goedgunstig beschikt. De adressen van O. Poletiek, armvoogd en S. Roorda en C. Roedema, brugwach ters te Makkum, om verhoóging van jaarwedde, zullen bij de begrooting voor 1931 behandeld worden. 11. Resolutie van de Gedeputeerde Staten, houdende mededeellng, dat hun College op grond van de artt. 94, 4e lid en 78 der gemeentewet geen vrijheid kan vinden hun goedkeuring te verleenen aan het ingezonden raadsbesluit tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1929, waarbij aan die begrooting is toege voegd een post „Vergoeding aan den Wethouder-lpco-Burgemeester wegens vervanging van den Burgemeester we gens ziekte.” Burgemeester en Wethouders stellen voor: a. Aangezien in hetzelfde raadsbesluit mede is opgenomen een verhooging van de jaarwedde van den assistent-gemeen- teopzichter, om practische redenen van de bedoelde salarisverhooging een af zonderlijk besluit tot wijziging der ge meentebegrooting voor 1929 ter goed keuring in te zenden; b. de resolutie, betrekking hebbende op de vergoeding aan den Wethouder- waarnemend Burgemeester, te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders om advies. Aldus besloten. Voor kennisgeving worden aangeno men: Processenverbaal van opneming der boeken en kas van den gemeente-ont- vanger op 17 Januari 1930 en verslag der Commissie tbt wering van Schoolver zuim over 1929. Wegens benoeming te Utrecht wordt aan J. Faber, hoofd der school te Arum, eervol ontslag verleend. Na eenige discussie wordt het voor stel van B. en W. om de verbouwing der O. L. School te Zurich bij onderhandsche aanbesteding op te dragen aan J. Roos- Oudervergaderlng school H. Vrijdag 24 Jan. hield school II een eenigszins feestelijke ouderavond in een der zalen van den heer Kingma. In zijn openingswoord sprak het hoofd der school, de heer F. Bakker er zijn vol doening over uit, dat de zaal zoo flink bezet was. Nadat eenige nummertjes zang waren gegeven, trad als spreker op den Wel Ed. Heer Mr. Andrea, voorzitter van Volksonderwijs te Sneek met het onder werp: „De Openbare school”. In een duidelijk en helder betoog zette Z.Ed. uiteen, dat de schoolstrijd een po litiek propagandamiddel is geweest en wees daarna o.a. op den eisch der tegen standers van het openbaar onderwijs, die het op haar ondergang gemunt hebben. Deze strijd is in wezen een strijd tegen de democratie en wanneer deze niet krachtig stelling neemt, zal het openbaar onderwijs steeds meer in de knel ko men. Reeds nu wordt door de overheid een flinke opleiding voor leerkrachten bij het openbaar onderwijs belet. Met onverdeelden aandacht werd deze mooie rede door de aanwezigen gevolgd, Daarna werd door enkele leerlingen der school een klein tooneelstukje op gevoerd, hetwelk onder leiding van den heer A. Feenstra, lid der oudercommis.- sie, was ingestudeerd. Tot slot volgde een aardig zangnummertje, dat een har telijk applaus ontlokte. Een woord van dank nog aan de hee- ren Brandenburg en Brouwer voor hun piano- en vioolspel, waardoor ook zij bij droegen om de gezelligheid te verhoo- gen. Ongetwijfeld Is dit een zeer mooie en aangename ouderavond geweest. VOETBAL. C. A. B. I—Black-Boys I: (3de klas K. N. V. B.). Voor een record-aantal toeschouwers had Zondag j.l. bovenstaande wedstrijd plaats en heeft C. A. B. een gelijk spel weten te behalen, wat een goede pres tatie genoemd kan worden. Tot 5 mi nuten voor het einde was de stand nog 2-1 in het voordeel van C. A. B. Even over tweeën trapt Black-Boys af onder leiding van scheidsrechter Miede- ma van Leeuwarden. De eerste aanvallen zijn dan voor C. A B. waarbij verschillende schoten van Rooda, Van der Hauw en Hoekstra niets opleveren. Geleidelijk echter worden de aanval len van de Black-Boys talrijker, maar doelpunten blijven echter ook bij de Black-Boys uit. Wanneer bij een aanval een scrim mage voor het C. A. B.-doel ontstaat, werkt een der backs in eigen doel, zoo- dat de Black-Boys al heel goedkoop aan een doelpunt kwamen. Bij C. A. B. valt dan Rooda uit, welke geblesseerd raakt, zoodat met 10 man verder wordt gespeeld. commandant Nijk steeds met ijver en ambitie gewerkt heeft om de burger wacht in stand te houden. Verschillende heeren voeren nog het woord, waarna Commandant Nijk en kele woonden van dank tot allen richt, er vooral den nadruk opleggende, dat dé preventieve werking der burgerwacht bij voortduring bestaan moet blijven, in het bijzonder is dit woord gericht tot de jon geren. Het spreekt van zelf dat al deze woor den telkens met applaus werden begroet. Onderwijl waren gedienstige handen bezig chocolade en versnaperingen rond te deelen, wat er zeer zeker toe bijdroeg de feestelijke stemming te verhoogen. Onder al deze bedrijven door had de schietwedstrijd een geregeld verloop. Er werd geschoten met marga, 5 scho ten in staande en 5 in knielende hou ding. Hoogste cijfer is 8. De wedstrijd was verdeeld in drie klas sen, n.l. A, B. en Juniorissen, prijzen luxe voorwerpen, waarvan de hoofdprijs be- schikbaa was gesteld door den heer Nijk. De uitslag van dezen wedstrijd is als volgt: Klasse A: 1ste prijs:, 76 pnt, O. Dijkstra. 2de prijs, 74 pnt, J. van Dijk. 3de prijs, 73 pnt., Joh. Kooistra. 4de prijs, 73 pnt., S. J. Visser. Klasse B.: 1ste prijs, 72 pnt., T. van Wieren. 2de prijs, 69 pnt, Dirk Gerritsma. 3de prijs, 66 pnt, J. Westerbaan. 4de prijs, 66 pnt, T. Forman. Juniorissen: 1ste prijs, 70 pnt., H. Boonstra. 2de prijs, 67 pnt, D. Schilstra. 3de prijs, 65 pnt., W. Ykema. 4de prijs, 65 pnt, J. Runia. ’t Was op een vergadering en bij een debat. Een man van naam met de pro fessorstitel en ook in de politieke wereld geen onbekende, had over een urgent onderwerp gesproken en dit gedaan overeenkomstig zijn kennis en standing, met kracht van betoog, door inslaande argumenten en in mooien stijl, zoodat het aanwezige publiek onwillekeurig luis terde. Het was in één woord een welverzorg de rede, gelijk dat van zulk een man van naam verwacht kon worden. Bij de daarop volgende gedachtenwis seling trad iemand op, die, getuige hei cijfermateriaal en de overige papieren welke voor den dag gehaald werden zich thuis hiervoor reeds klaar gemaakt had, om met den spreker te gaan debatteeren en zijn eigen meening tegenover diens beweringen te plaatsen. Evenwel deed hij dat op zulk een toon waarbij getracht werd het gesprokene in een valsch dag licht te stellen en nog erger, als opzette lijk „boerenbedrog” te stempelen* om het volk te misleiden. Met groote kalmte hoorde de profes sor deze woorden aan, die als van een leien dakje en een van buiten geleerd lesje daar heen geworpen werden, om daarna ongeveer in dezen geest zijn opr ponent te beantwoorden: „Het is natuurlijk uw goed recht om mij te bestrijdeh; alleen zou ik u in uw eigen belang willen raden: doe dat voortaan niet op deze wijze, die zoo naar een meeting riekt, maar doe het waardig en doe het met een weinig méér waardeering voor uw tegenstander en zijne bedoelingen.” Dit kalm gesproken woord sloeg in en deed meer goed dan een lang betoog of een even scherp antwoord. Waardeering. Wij kunnen over het algemeen vooral in ons land, zoo rijk aan partijen en richtingen en groepen, niet xlagen over te veel waardeering. Het schijnt overal, in ale kringen, maar Inzonderheid onder ons volk gewoonte te zijn om altijd te zoeken naar datgene wat scheidt, niet naar wat vereent, en op grond daarvan zijne argumenten te verzamelen en zijn wapenen te scherpen om de splijtzwam te verkrijgen waardoor ons volksleven gescheurd en gedeeld wordt tot in het oneindige. Men snijdt maar, en men kerft maar, en men oor deelt maar en men verkettert maar, af gaande op eigen inzicht, vaak dwaas en bekrompen en bezijden de waarheid, maar met de bedoeling om dit te doen zegevieren. Dit heeft plaats op allerlei levensterr rein. Op het gebied van het maatschap pelijke en het Staatkundige en het gods dienstige leven, waarbij niet zelden klei ne geschillen of andere inzichten ten op zichte van ondergeschikte punten zóó danig worden opgeblazen en uitgemeten dat zij ziender oogen groeien tot bergen, zóó hoog en zoo stijl, en zoo onbeklim baar, dat scheiding moet volgen. Men maakt van alles een eigen prin cipe, aangezien men deze onaantastbaar acht en als iets heiligs waar elk van af moet blijven omdat het het persoonlijk, Innerlijk leven raakt. Men wordt dus „principieel” en dat klinkt zoo deftig en waarin opgenomen >LEEUWARDt;rr ■n. J8 I 2 l. EN BUIKGORDELS ÖE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1