Illlllllllllllllll W. VAN DER WERFF UUR DER WEER &0E8R0IH Illlllllllllllllll lts De Bolswardsche Courant en Westergoo MminMieMoor yiiiM v VERBINDING. Reparatie-Inrichting Duco Schilderwerk Gemengd Nieuws. Uit den Omtrek. 'Stadsnieuws. 25g® Jaargang Woensdag 5 Februari 1930 No. 10 1 Verhuur van 4 tot 8 pers, wagens met of zonder chauffeur. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Telefoon No. 12 en A Ig n Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Gelukkig wordt, althans voor het uit wendige, dit leven van afzondering steeds meer een uitzondering. Niet het minst door de betere verkeersmiddelen door stoom en electriciteit verkregen, is de gedaante der wereld in dat opzicht veranderd en kwam een omwenteling in het verkeer, die gunstige gevolgen had. Men begon te gevoelen elkander noodig te hebben en dat de een den ander met zijn gaven en krachten en talenten en bezittingen heeft te dienen. Wel is waar in de eerste plaats om eigen belang daar door te bevorderen, maar dan ook dat der gemeenschap. Men kan niet zondet elkaar. Daar moet verbinding komen om door de gemeenschap grooter krachten te kunnen ontwikkelen en al wat is, dienst baar te maken voor anderen. Óp deze len langs de nauwe binnenwateren ge schonden? En toen eindelijk uit de verte de rookpluimen uit den schoorsteen van het nieuwe wereldwonder opstegen en de gillende stoomfluit de nadering van het spooksel aankondigde, liep alles uit om dit mirakel te zien, doch zonder daar mede nog zijn instemming te willen be tuigen. Het was immers geheel iets vreemds en iets nieuws en zou een ge- heele omkeering in de toekomst ver wekken, waardoor de grenzen werden ultgewischt, de uithuizigheid werd be vorderd, ’t onderscheid tusschen de be woners van de eene en die van de ande re plaats wegviel, en daardoor een om wenteling zou komen in den gewonen gang van het leven. Wij herinneren ons ook nog de aanleg van de spoorlijn via Sneek naar Stavo ren. Dat was tenminste een gebeurtenis. Elk moest zoo’n trein zien loopen over de twee smalle reepen ijzer, al waagde men zich ook zoo maar niet aanstonds aan dat zwarte monster, dat ’s avonds in de donkerheid met die groote gloeien de oogen de duisternis doorboorde, en dreunend en donderend zijn weg ging vervolgen en die er al noodgedwongen gebruik van maken ging nam eerst van de fajmilie hartroerend afscheid^ want men wist niet, of men elkander wel weer zag. Die op reis ging moest beloven bij aankomst direct te schrijven of men goed en wel op de plaats van bestemming ge arriveerd was. Want het was een waag stuk met zoo’n trein en de gevaren le gio. heid bestaat, omdat ook hier het veelvou dige de volheid van het leven bevordert, maar wel dat men in hoofdzaak samen stemt en de levensrichting omhoog gaat. Omdat de volle ontplooiing van het le ven eerst dan verkregen wordt, wanneer het in opgaande lijn zich beweegt, en hel punt van uitgang ook het punt van te rugkeer wordt, dat is de levensvolheid Gods. Uit Wien en door Wien, maar ook tot Wien alle dingen hebben te zijn. MAKKUM. Tot rijksveldwachter voor de standplaats Makkum is aangesteld de heer Q. Hofma, thans gem.-veldwachter te Huizuin. MAKKUM. De heer Plckee, die vanal 12 Juli 1922 alhier als Postdirecteur Is gevestigd geweest, Is met ingang van 1 Febr. als zoodanig overgeplaatst naar Twello (Geld.). In zijn plaats is thans benoemd tot waarnemend directeur, de heer Van Mens te Amsterdam. TJERKWERD. Onze plaatsgenoot, de heer F. Reldsma, onderwijzer aan de Chr. School alhier, is alszoodanig be noemd te Enschedé. Zet nooit een pan met kokend water op den grond. Te Hoenderloo bij Arnhem is een 3- jarig kind op een met een deksel geslo ten waschketel gevuld met kokend zeep sop, gaan zitten, toen de moeder even weg was gegaan. Het deksel gleed weg en het kind viel In het zeepsop. Met ernstige brandwonden 18 het naar het Kinderziekenhuis te Arnhem gebracht waar het is overleden. A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcentróle. Verbinding, contact is allerwege noo dig. Zonder deze kan geen gezin ge vormd, geen maatschappij opgebouwd, geen staat bevestigd worden, alleen men zie nauwkeurig toe met wie men op pad gaat en de vereenlging plaats heeft. Niet noodig is, dat hier in alles eenstemmig- Gebrek aan copie. Het antl-revolutionaire weekblad „Ons Gooi” dat in 1928 werd gesticht, beeft Naar China terug. Er wordt gemeld, dat daar de Sovjets faciliteiten hebben geweigerd voor het vervoer van de in Rusland aangehouden Chineesche onderdanen, velen hunner te voet naar China terugkeeren. Een communistische aanvat Een Reutertelegram uit Athene meldt, dat communisten te Salonikl Donderdag avond een aanval hebben gedaan op de auto van generaal Gonatas, den gouver neur van Macedonië, terwijl de schild wachten voor het gouvernementsgebouw met steenen werden gebombardeerd. De politie heeft talrijke personen ge arresteerd. Afgehaalde suikerbieten. De Friesch-Gronlngsche Coöperatieve Beetwortelsulkerfabrlek te Groningen zal dit jaar bij wijze van proef, de bleten van de boerderijen afhalen per vracht auto, mits de verbouwer een korting van f 1 per 1000 K.G. goedvindt Vooral voor verbouwers, die de beet- wortelenoogst vrij ver per as moeten vervoeren, om bij een kanaal of tram te komen, is deze proef van belang. Alweer een fabriek stopgezet De directie van de Boxmeersche Beko- vleeschwarenfabrieken heeft Zaterdag avond aan alle arbeiders met ingang van 7 Februari ontslag aangezegd. Ruim 150 arbeiders komen hierdoor zonder werk. De huidige directie treedt af en waar schijnlijk zal de fabriek geheel worden stopgezet. Alweer een IHjkscommlssle tegen het koopen op afbetaling. De minister van Justitie heeft ingesteld een commissie, aan welke is opgedragen te onderzoeken of en zoo ja, op welke wijze de overeenkomsten van koop en verkoop op afbetaling bij de wet moeten worden geregeld en van de uitkomsten van dat onderzoek aan den Minister van Justitie verslag uit te brengen en wel, wanneer de commissie tot het besluit komt, dat wettelijke regeling wenschelijk Is, vergezeld van een of meer ontwerpen van wet met Memorie van Toelichting. Een onwillige gemeenteraad. In de openbare raadsvergadering te Sleen hebben alle raadsleden geweigerd de gemeenterekenlng 1928 na te zien en er over te rapporteeren. Sleepboot gezonken. Men meldt uit Beaumont: Een van het tankschip „Libre” van de Standard Oil, afkomstig draadloos be richt meldt, dat de sleepboot „Edgar F. Coney” ten Z.O. van Port Arthur is ge zonken. De bemanning bestaat uit 13 man. Official Ford Dealer BOLSWARD TELEF. 86 HEERENVEEN Winterweer. Uit Bern wordt gemeld, dat in geheel Zwitserland een sterk dalende tempera tuur wordt geconstateerd, vergezeld van sneeuwval Een stadsdictator. Er zal in Chicago, dat in betalings moeilijkheden zit, een financieels dicta tor benoemd worden, die algeheele vol macht van het stadsbestuur zal krijgen. HINDELOOPEN, 31 Jan. De afdeeling Hindeloopen van het Gr. Kr. hield heden een slecht bezochte jaarvergadering. In het uitvoerige jaarverslag werd een woord van eerbiedige hulde gebracht aan de nagedachtenis van wijlen ds. Fleischer in wien de Alg. Ned. Ver. het Gr. Kr. een harer groote leiders verloren heeft. Moge iets van zijn werkkracht en idealis me in ons doordringen, waar het geldt, onze afdeeling op peil te houden en al- zbo de volksgezondheid te dienen. De penningmeester bracht nauwkeurig yerslag uit van den financieelen toestand der vereen. Inkomsten van Gr. Kr., Wijkverpleging en T.b.c.-bestrijdlng bedroegen f 1236.63 de uitgaven f 898.60, alzoo een batig sal do van f 338.03. Het advies van de com missie van toezicht luidde zeer gunstig. 67 artikelen werden uitgeleend. Bij de bestuursverkiezing werden de aftr. leden U. van Meekeren, Tj. Bakker, W. de Boer en D. Smit allen herkozen. Mede door steun van enkele belang stellenden, werd de vereen. In staat ge steld, een invalldewagentje aan te schaf fen, hetwelk direct in gebruik werd ge nomen. Een der leden bespreekt de wen- schelijkheid tot reglements-herziening. Voorts werd besloten: le. dat bij af wezigheid van Bakker, de kaart voor de materialen verkrijgbaar Is bij A. IJpma en 2e. dat hospitaallinnen voor kraam vrouwen beschikbaar is tegen betalirr van f 1.50. Onder een auto. Maandagmiddag omstreeks één uur Is op het Damrak, ter hoogte van café „De Roode Leeuw" een ruim 70-jarige dame uit Amsterdam-West door een auto over reden. Zij Is met een hoofdwonde naar het Binnengasthuis gebracht. Omstanders verklaarden, dat de be jaarde dame, die zeer hardhoorend scheen te zijn, op onvoorzichtige wijze de straat was gaan oversteken, midden tus schen het drukke verkeer van trams en auto’s door. WORKUM, 31 Jan. Nadat een rede was uitgesproken door een bestuurslid van de Vereenlging van Friesch Grond bezit, de heer D. Douma te Murmerwou- de, over het onderwerp wat de vereenl ging zich ten doel stelt over het aanhan gig ontwerp „Pachtwet”, is naar wij ver nemen in het hotel Ketelaar alhier een afdeeling met aanvankelijk 25 leden op gericht Rectificatie. In ons verslag omtrent de vergadering van het „Onderling Ziekenfonds Bols- ward” isee n kleine fout geslopen. De heer C. van Houten is niet benoemd als bestuurslid maar als lid der controle commissie, terwijl als bestuurslid was gekozen de heer W. Hofman. van de gemeenschapszin, en de behoefte aan elkander. Daar ligt een tijd achter ons, in welke hieraan niet gedacht werd. Eik leefde zijn eigen leventje op zijn eigen houtje. Elk sloot zich op in eigen omgeving en was daar alleen thuis. Elk huis, elk dorp elke stad was als ommuurd om te voor komen dat anderen, die als vreemdelin gen en daarom als vijanden beschouwd werden, daar niet in kwamen. Wat had iemand uit een andere plaats of omge ving met eens andermans zaken en leef wijze te maken. Achter hooge wallen en dichte gordij nen en zware deuren en gesloten luiken zonderde men zich af van de gemeen schap, en had aan niemand en niets be hoefte. Als men maar zijn dagelijksch brood had en de noodige kleeding, dan was het goed. Voor de rest had men geen begeer te en werd elk het liefst aan eigen lot overgelaten. Hier en daar vindt men In onzen tijd nog een bewijs van dit afgezonderd le ven, in de onderlinge haat en vijandschap welke soms tusschen nabij gelegen dor pen bestaat, bizonder onder de jongeren, wanneer één van hen het waagt de vrouw Zijner keuze uit een andere plaats te ha len. Dan loopt hij kans in de donkerheid te worden overvallen en met messenof stokken te worden bewerkt, omdat hij beschouwd wordt als een indringer, die zich op verboden terrein bevindt. Hetzelfde wat men in vroeger eeuwen had onder verschillende stammen en bij voorbeeld in de Heidenwereld, waar de bevolking op een zeer lagen trap van ontwikkeling staat, nog vrijwel algemeen gevonden wordt. Omdat elk meent in eigen kring koning te moeten zijn en al leen recht van bestaan heeft. Natuurlijk ontbreekt daar alle gevoel van solidari teit en verantwoordelijkheid jegens el kander en dus ook alle saamhoorigheid. Het: „Ben ik mijns broeders hoeder?” ligt daar op den bodem van elks hart, en bestorven op ieders lippen, en vandaar In die afzondering de kilheid en de hard heid en de wreedheid en ook de donker heid van de eenzaamheid en van het al- leen-zijn. opgehouden te bestaan. Naar de uitgever meldt: wegens gebrek aan eopie. 'p' Eiken Donderdag van 11 tot 1 uur te spreken Sociëteit ,DE D0ELE”, Bolsward. Inrichten, bijhouden en controleeren van Boekhoudingen Belastingzaken 1 41'1 MAKKUM. Donderdagavond j.l. hield de afd. Makkum van de vereenlging voor ziekenhuisverpleging hare ledenvergade ring op de, bovenzaal van „de Zwaan”. In zijn openingswoord drukte de voor zitter, de heer W. J. H. Claessen, er zijn spijt over uit, dat niet meer leden waren opgekomen. De notulen der vorige bijeenkomst werden door den secretaris, den heer D. Kuipers, voorgel »/.en en mét dankzeg ging onveranderd goedgekeurd en vast gesteld. De secretaris Jas vervolgens het Jaar verslag en de jaarrekening voor. We ontleenen hieraan, dat er In het afgeloopen jaar 23 leden van de afdeeling van ziekenhuisverpleging hebben gebruik gemaakt. Het ledental bedroeg 286. Als gedele geerde bracht de heer M. Reitsma van de In October gehouden hoofdbestuurs- bijeenkomst, waarin diverse kwestieuze gevallen waren behandeld een uitvoerig verslag uit. Het volgend punt van de agenda „be stuursverkiezing” was vlug afgehandeld, daar het aftredend bestuurslid de heer S. Zondervan, met bijna' algemeene stem1 men herkozen werd. Desgevraagd nam hij de benoeming aan. Nu zijn wij haast alzoo ver, dat het reizen per trein nog het veiligste gevon den wordt. Het snelverkeer onzer dagen heeft allerwege zoo’n vlucht genomen, dat de afstanden weg gevallen zijn, dal het afgelegenste plekje wordt opgezocht dat in de geheele wereld als het ware een ijzeren band gelegd is, welke haai steeds enger ineen sluit en tengevolge waarvan de aanraking met anderen niet alleen een gewoonte, maar ook een be hoefte werd.- Met het oog op den handel en de industrie en de landbouw en vee teelt, kortom ter wille van heel het ver keer, Wij kunnen niet meer zonder el kaar. Hoog en laag, rijk en arm, patroon en werkman, wij hebben elkander noo dig om te samen één geheel te vormen, waarbij elk heeft te zorgen voor zich zelf maar daarnevens ook niet minder voor den ander. Omdat, wanneer één lid lijdt, dan alle leden lijden, en de hand niet kan zeggen tot de voet en het oog niet tot het oor: „Ik heb u niet van noode.” Zoo werden wij steeds meer en meer vaster aaneen gesnoerd. Zoo kwam er contakt tusschen degenen die elkander voorheen geheel vreemd waren; zoo had er uitwisseling plaats van gave en kracht en bezit hetwelk allen ten goede komt, en den gever zoowel als den ontvanger verrijkt. Wonderlijke uitwisseling en mededee- ling aan elkander, waardoor heel het le ven wordt gevormd en opgebouwd I Men ziet hetzelfde in de onbewuste schepping. Daarom is elke afzondering en isoleering, hoewel misschien tijdelijk op den duur doodelijk, en In elk geval on vruchtbaar. Hoe meer verbinding, hoe meer uitwisseling en hoe meer uitwisse ling hoe rijker vrucht Toch zouden wij niet durven beweren dat alle verbinding zegen brengt. Daar kan ook zijn een samenkoppeling van wat niet bijeen hoort en daarom op den duur een ondragelijk juk wordt. Wie heeft daarvan nog nooit de gevolgen gezien? ’t Kan zoo zijn in het persoonlijke le ven en In het maatschappelijk leven en in het volkerenleven. Soms zijn menschen bijeen gevoegd, die nooit bij elkaar behoord hebben, en nimmer één zullen worden. Hoewel ver bonden, blijven zij vreemd van elkaar. Daar is zooveel verschil dat de levens nimmer kunnen samengroeien tot een ge heel. Omdat men leeft uit verschillende wortel; en omdat die wortels opkomen uit verschillende bodem. Dan kan de ver binding een knellende boei worden, die de levensgang en levensontwikkeling tegenstaat, en in het eind ondragelijk wordt. Zoodat de ontbinding mefee verlossing beteekent. Ook daarvan geeft vooral onze tijd tal van bewijzen, die tot voorzichtigheid aanmanen. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering werd gekozen de heer H. F. Risselade en tpt reserve-afgev. de heer H. B. Amels. Den afgevaardigde werd vrij mandaat gegeven voor wat betreft de aan den penningmeester toe te kennen vergoeding Een voorstel om een punt op de agen da van de algemeene vergadering te doen plaatsen, om in het vervolg aan elke af deeling een gespecificeerd verslag te doen toekomen betreffende die afdeeling werd met algemeene stemmen aangeno men. De rondvraag bracht weinig bijzon ders; de voorzitter merkte den aanwezi gen nog op, dat hulsgenooten, die ouder dan 18 jaar zijn, zich als lid behooren aan te melden, daar ze anders niet voor rekening van de vereenlging In een zie keninrichting kunnen worden opgeno men. Met dank voor de aanwezigheid sloot de voorzitter de bijeenkomst grondslag alleen kan een goed georden de Staat en Maatschappij gebouwd wor den en vandaar dat men elkander heefi te zoeken. Wij herinneren ons nog als den dag van gister, dat ergens een stoomboot in gelegd werd om vast verkeer te verkrij gen met de hoofdstad onzer provincie. Het was een gebeurtenis in het dorpse leven. Toen per advertentie in een der hoofdbladen van dit feit melding ge maakt werd, stak men de hoofden bijel- kaar om dit geval te bespreken. Was het goed of niet goed? Zou zoo’n boot wer kelijk heil aanbrengen? Werden de lan derijen daardoor niet vernield en de wal- Wlj leven in een tijd van verbinding. Nooit te voren is beleefd wat wij thans aanschouwen dat de meest afgelegen plaatsen uit hun isolement worden op gericht en mede opgenomen in het snel verkeer onzer dagen. Dat is de vrucht van- de geweldige vlucht welke de uitvinding en de techniek op allerlei gebied namen, en tevens ook Winterweer. Het was voor de Zondaglangslapera ’n ongewoon gezicht bij hun ontwaken uit Morpheus armen alles buiten overdekt te zien met een flinke laag pas gevallen sneeuw. Het is en blijft altijd een mooi natuur tafereel, dat blanke sneeuwkleed uitge spreid over hoogten en laagten, vastge hecht op boomschors en -tak. Zie eens in een beschut plekje in uw tuin, die hees ter getooid met een luchtige lichte sneeuwmassa, het is of een overdadige bloesemweelde over de dorre takken ligt uitgespreid. O zeker, voor die het wil zien Is dé natuur ten allen tijde mooi, maar toch, zoo rustig en stil, zoo vredig alles is op een stillen morgen, wanneer een smette loos wit kleed de aarde bedekt, zoo mooi is de natuur, In zijn geheel niet dikwerf. Wat later op den dag komt de tweede periode van de sneeuw, het sneeuwbal- gooien, niet alleen de kleinere kinderen, ook de grooteren doen nog heel graag mee en vooral wanneer de mogelijkheid bestaat de meisjes eens (zooals ze dat hier noemen) te kunnen inzeepen. Es 1st eln alte geschichte, ,sie bliebt immer neu. De derde periode die de sneeuw ons brengt is die der vieze natte straten, die der natte en koude voeten en bezorgd heid der huismoeders voor gang- en traploopers. Gelukkig heeft deze derde periode niet al te lang geduurd, de sneeuw was ver bazend gauw versmolten. Sneltrein van een helling gestort Uit Gibraltar wordt gemeld, dat de sneltrein Madrid—Algeciras Zondag in de nabijheid van het station Las Barricas ten W. van Gibraltar, bij het passeeren van een brug van de helling stortte. Eenige wagens vielen om. De oorzaak van het ongeluk ia nog niet vastgesteld. Het meerendeel van de reizigers had reeds op eefl vorig station den trein ver laten. Tot nog toe wordt melding gemaakt van twee dooden. Hef aantal gewonden kon nog niet precies worden vaatgesteld. WORKUM, 1 Febr. Naar wij verne men'hoopt de nieuw beroepen predikant ds. J. P. E. C. Eerhard, zijn intrede bij de Ned. Herv. gemeente alhier te doen op Zondag 7 Febr. a.s., nam. 2 uur. De bevestiging zal des morgens plaats hebben door Ds. Q. P. Itterson van Al- blasserdam. t I DE JONG s NIEUWSBLAD waarin op^enomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1