l I UflO DER HEER OE BRUIN llllllllllllllllll llllllllllllllllll s De Bolswardsche Courant en Westergoo Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Admlnisirallekanloor 'T LIJDENSPROBLEEM. Stadsnieuws. Reparatie-Inrichting Du co Schilderwerk in W. VAN DER WERFF la 1, Woensdag 12 Februari 1930 25= Jaargang No. 12 en A 3-1. f 96.211.26 X s s s f 175.435.48 f 84.296.40/2 A dve r t e n t i 6 n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontrêle. zij Netto winst Saldo 1928 er HEERENVEEN Verhuur van 4 tot 8 pers, wagens met of zonder chauffeur. Eiken Donderdag van 11 tot 1 uur te spreken Sociëteit „DE DOELE”, Bolsward. f De oudercommissie van school No. II organiseerde gister (Maandagavond) een ouderavond in De Doele. De op komst was zeer bevredigend. De Doele- zaal was geheel bezet. De heer Bakker, hoofd der school opende de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen, inzonderheid aan het Krite-Toaniel dat hedenavond de aan wezigen zal vergasten met de opvoering van „De Stikelbaerch”. Spreker richtte een kort propagandawoord tot de aan wezigen voor de instandhouding van het openbaar onderwijs. Hiervoor is noodig de volle medewerking van de ouders. Omtrent de opvoering van het too- neelstuk kunnen we kort zijn. Het is reeds de 4e keer dat het Krite-Toaniel dit stuk speelt. Geen wonder dat het spel hoe langer, hoe losser, de beweeg lijkheid en gelaatsuitdrukking der spe lers zoo langzamerhand tot in de pun tjes verzorgd wordt. Het publiek genoot ten volle. De heer Bakker was dan ook zeker de tolk der aanwezigen, toen hij aan het slot een hartelijk woord van dank bracht aan het Krite-Toaniel voor de mooie avond. dat zal je in elk werkstuk dat met de hand gemaakt is, aantreffen, de persoon lijkheid van den maker drukt zijn stempel op het werk. Ten slotte nog eenige liefhebberij stuk jes, landschapjes, stillevens enz., ook hier heel aardig werk, enkele zelfs vrij goed. We gelooverj, dat te oordeelen naar het gemaakte werk, dat de heer Van der Meer er slag van heeft, zijn leer lingen liefde voor het werk bij te bren gen. f De Krite Boalsert hélde 9 Febr. by Boermans hjar hüshéldlike, teffens ge- sellige gearkomste. Hjir for wier oer- komd as sprekker de hear A. H. Schaap ten Readehuzum. De hear Schaap is for de krite hjir gjin ünbikinde en syn wirk fen dizze joun hat op ’e nij bliken jown det dit in goede kar west hat. Ho moai wier it bikinde stik „Ruth” fen jiffer Kloosterman. It is in jewiel- tsje, foaral as it sa nei foaren brochl wirdt, libbet men alhiel mei. Ek de stik ken yn koartswyl foelen tige yn ’e smaek. De foarsitter bitanke de sprekker hertlik en spriek de winsk üt, det hy ris wer for de krite oerkomme mei. De for- slaggen fen skriuwer en skathélder wirde under tanksizzing goedkard. Der wier ynbard f712.31 en ütjown f 711.24; in oerskot dos fen f 1.07. Der waerd opmirken det de kosten fen it toanielspyljen tige heech wierne'. Dit is ek sa, as men de spillen neisjucht fait men fen inkelde sifers omtrint ef- teroer. ’t Is in gelok det de Krite altiten in drok bisyk hat, oars koe it lang net en hie it spiltsje allang op ’e rêch lein. De skathalder en skriuwer, de hearen J. Noordenbos en F. v. d. Spoel wirde wer op nij oanwiisd en nimme dit ek oan. Hja krigen in plomke fen de foar sitter for it wirk det hja for de Krite dien hawwe. Der waerd noch alris mei elkoar songen, wylst de hear K. Feen- stra op ’e piane spile, en nei öfrin efkes dounse. De opkomst, howol net great, wier aerdich goed. It ien mei it oar in moaije joun. f 91.139.071/2 f 5.072.18/2 heeft, tot op het tijdstip dat het doodend lood of flikkerend mes het dierlijke leven afsnijdt en hij het verslindt. Het is im mers maar een beest. Niettemin ook in deze lagere levens vormen en levensopenbaringen, het ge voel van leed, en de kennismaking met de smart. Heel het schepsel zucht. En onze groote dichter Ten Kate heeft dat zoo diepvoelend weergegeven, als hij het heeft over het duizendstemmig geesten koor, dat bij nachten en bij dagen de Schepping doorhuivert en in angstige siddering alles beklemt, üijn dichtersoor hoort het in de ritseling van de groene blaren (let op dat groene) in de mur- meling der ontroerde baren, in de zwe ving van het koeltje over het meer, in het gezucht van de heuvels en de dalen, van de donders en de nachtegalen, en het is hem alsof zij allen te zamen zich ver- eenigen in dit eene: „Hoe lang o Heer!” Niet een van ons die de diepe weer klank daarvan in eigen leven nog nooit gewaar werd, of anders wel te weten zal komen. Omdat wij allen onderworpen zijn aan het doodsgeweld, en daardoor het probleem des lijdens mede hebben te doorworstelen. Want een probleem is het en tot op zekere hoogte een probleem blijft het. Weliswaar bestaat daar veel lijden, het welk zich wel verklaren laat. Bepaalde zonden hebben bepaalde gevolgen. Waar het leven opzettelijk door zich zelf of door anderen wreed wordt aangerand moet zich dit openbaren, in allerlei smart en pijn als noodwendig gevolg van die woeste, wreede vernieling. Want het leven is o zoo teer, en zoo kunstig samengesteld, en zoo wonderlijk als een borduursel geweven en daarom laat het zich niet straffeloos beleedigen. In nog meerdere mate geldt het van het zieleleven, hetwelk nog oneindig fijner besnaard is dan dat onzer zenu wen en spieren, zoodat elke onvoorzich tige, of ondoordachte aanraking van dit Goddelijk wonder, nog veel snerpender is, en in de gevolgen vaak nog veel er ger en dieper en ongeneeslijker. Elk ze- nuwlijdersgesticht of krankzinnigenhuis, waar onze geesteskranken verpleegd en bewaakt en bewaard worden, zou daar van kunnen getuigen. En in verband hiermede zeggen wij dat veel lijden had kunnen worden voorkomen, wanneer voorzichtiger of anders en beter geleefd was en de onschatbare gave van een ge zond lichaam en een heldere geest meer op'prijs werd gesteld. Echter is hiermede het lijdensprobleem niet opgelost. Daarmede is slechts iets dat geheel aan de buitenkant ligt et» zich verklaren laat, verstandelijk beredeneerd. De oorsprong van het leed, de aanvang van de eerste levenstrilling veroorzaakt door pijn die straks wellicht wordt uit geschreeuwd, ligt oneindig dieper. Bui ten de waarneming onzer zintuigen; bo ven het bereik van ons weten en ons kunnen en ons kennen. En daar zijn die zeggen, dat het de godin Fortuna is, die hier in groote wil lekeur regeert. En daar zijn, die zeggen dat het grillig toeval hier beslist. En daar zijn die zich in den ijzeren greep van het noodlot zien omklemd. Daarom zoekt men goedsmoeds of kwaadschiks zich te onderwerpen. Daarom tracht men ver zoend te worden met hetgeen toch niet kan veranderd. Daarom tracht men lachend over het lijden heen te redenee- ren en luchtig te doen alsof er geen lij den is, en daarom zingt men het lied van de harde onbewogenheid, of stoicijnsche gevoelloosheid, of oppervlakkige licht zinnigheid. „Laat ons eten en drinken en vroolijk zijn, zoolang het lampje brandt.” Maar daar zijn ook nog anderen. Die dieper voelen en verder denken en hoo- ger zien en blijder verwachtingen heb ben. Het lijdensprobleem is ook voor hen onoplosbaar. Zij begrijpen niet, al zoeken zij het te verstaan en is het verband tus schen zonden en wonden hen niet vreemd. Van oplossen is hier evenwel geen sprake. Boven de starren, dAAr zal het eens lichten; Daar wordt eens, aldus gelooven zij, alles ontraadseld, onthuld. Hier wandelen wij in donkerheid en duisternis en doodschaduwen menigmaal, doch het geloof vertrouwt, dat ééns, nA dezen, alles zal worden verstaan, en hoe wel niet begrepen, toch dankbaar zal worden aanvaard. Omdat men gelooven mag en door een onverklaarbare geesteswerking, weten mag dat het een Vaderhand is die leidt, en bestuurt en regelt en ’n Vaderoog is, dat ook het lijden ziet en kent en een Vaderhart dat de diepte hiervan peilt en voelt, en dat zorgen zal, dat het nooit boven het vermogen gaat. Die alle din- Kingma’s Bank N.V. Jaarverslag over 1929. Aan het verslag ontleenen wij het vol gende: Ook ditmaal kunnen wij over de re sultaten tevreden zijn. Weliswaar is het bedrag, aan provisie gemaakt, iets lager dan de laatste jaren, maar de meerdere winst op rente heeft tengevolge dat de totale winst hooger is. De lagere winst op provisie is meeren- deels een gevolg van verminderde vraag naar effecten voor belegging, hetwelk verband houdt met de ongunstige be drijfsresultaten, zoowel van den veehou der als van den landbouwer. De voortdurende daling in de prijzen van bijna al de landbouwproducten maakt dat men in landbouwkringen de toekomst met bezorgdheid tegemoet ziel Blijft deze toestand aanhouden, dan zal deze achteruitgang op meerdere bedrij ven yan invloed worden. In het veehou- dersbedrijf is de hooge prijs van het vee een steun. Op een crediet, gedekt door hypotheek is wegens waardedaling van het onder pand en minder goeden gang van zaken van het daarin gevestigde bedrijf, een reserve van f 1500 gewenscht. Op den 4 November van het verslag jaar was het 60 jaar geleden dat door Tjeerd Herre en Jan Hylke Kingma teza men de kassierszaak onder de firma Gebr. Kingma te Makkum werd begon nen. Aangezien de beide "stichters der zaak, thans als Commissarissen aan de N.V. Kingma’s Bank verbonden, dit 60-jarig bestaan mochten beleven, is wegens de ze bijzondere zeldzaamheid het jubileum herdacht. De br.w. bedroeg De onk. bedr. «ugg*» De oplaag van het Dinsdagnummer is thans gestegen tot 4250 exemplaren. f Het beplanten van het terrein rond om den Watertoren te Bolsward is voor de som van f 1244 gegund aan de bloe misten fa. Van der Zee en Van der Wei de alhier. De beplanting met boomen, heesters enz. zal worden uitgevoerd onder des kundige aanwijzingen van den heer G. J. van Boeschoten te Leeuwarden en wordt uitgevperd voor rekening van de N.V. Intercommunale Waterleiding,, gebied Leeuwarden. Een en ander zal zeer zeker bijdra gen tot verfraaiing van het landschap. Tentoonstelling van schilderwerk. Wij hebben Zaterdagmiddag een kijkje genomen in de bovenzaal van het Volks- gebouw, Wipstraat, alwaar de heer Ta co van der Meer, leeraar teekenen M. O., een tentoonstelling organiseerde van het werk door de leerlingen van den dezen winter gehouden schilderscursus vervaar digd. Een groot aantal werkstukken bedekte de wanden van deze bovenzaal. Mooie stukjes houtwerk, eiken- zoowel als no tenhout. Bijzonder viel ons op een prach tig stukje z.g. teakhout. Dan marmer- werk, waarvan o.i. het stuk hoog boven aan den achterwand wel het mooiste was. Dan troffen we er modern werk aan voor vestibules en lambrizeering, veel penseelwerk, waarvan enkele stukjes bij zonder fijn afgewerkt. Ook een overzicht van kleur-combina- ties voor binnenwerk. Dan een groote afdeeling reclame-schilderwerk. Deze afdeeling is niet zoozeer uitge breid om het directe belang, dat de schil der bij het reclame-schilderwerk heeft, maar meer om de penseelvaardigheid zoo hoog mogelijk op te voeren. Verschillen de pakkende kleuren en vormen zijn hier tentoon gesteld. Over het algemeen is hier heel mooi werk geleverd, natuurlijk is het een wel eens iets correcter dan het andere, maar Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. NWWL. De C. A. B.ers slaan de Black Boys te Sneek met 2-1. Onder zeer groote belangstelling, zoo wel van het Sneeker als Bolswarder pu bliek, heeft C. A. B. verdiend gewonnen. Het terrein was vanwege de vorst ijogal glad, waardoor de spelers zich soms moeilijk staande konden houden. Onder leiding van scheidsrechter Zandstra van Sneek stellen beide elftal len zich op. De eerste aanval komt van de zijde der Black Boys welke al spoedig een corner krijgen te nemen, die echter niets oplevert. Van der Klei schiet even daarna naast. De Black-Boys aanvallen worden tal rijker, maar Van der Heide houdt de moeilijkste schoten op het doel er uit. Als bij een Black Boys-aanval de bal mooi voor het doel wordt geplaatst, weet Doesburg het leer nog juist weg te trap pen. Steeds komen de Black Boys ech ter terug, maar Doesburg is dezen mid dag niet te passeeren. Brandsma verlaat dan het veld, waar voor Tolsma invalt en J. Huisman de back-plaats bezet. Spoedig is het rusten. Na de thee is het spel van C. A. B. beter, zoodat er feitelijk een doelpunt in de lucht hangt. Wanneer bij een mooie aanval van C. A. B. Hoekstra de bal be machtigt, geeft deze onder luid gejuich van de talrijke supporters, C. A. B. de leiding. 1-0. Aangemoedigd door dit succes worden de aanvallen van C. A. B. talrijker en gevaarlijker, daar Roode thans mede- speelt voor Schuurmans welke is uitge vallen. Wanneer Roode de bal krijgt toege speeld van Huisman, maakt deze geen fout en het is 2-0 voor C. A. B. De Black-Boys spannen zich dan in om de eer te redden, maar de verdediging is niet te passeeren. Wanneer er echter nog eenige minuten te spelen zijn, slaat De Vries de bal in eigen doel, zoodat de Black-Boys al heel goedkoop aan een doelpunt komen. Dan kondigt scheidsrechter einde aan en zijn C. A. B.’s kampioenskansen ge stegen. De stand is als volgt: Totaal De balans staat: Debet voor kas f90.667.43; Coupons f 50.372.45^; Wissels vreemtj geld f8230.02; fondsen f 110.442.29; Debiteu ren in rekeningcourant f 2.734.077.98 Debiteuren tegen accept f 194.635. Debiteuren tegen effecten f 829.990.92 Beleening en prolongatie u.g. f 133.400.-; Bankiers en kassiers f45.906.12; Gebou wen en Inventaris f 33.975.441/2 en Credit voor: Kapitaal f540.000.Re serve f 98.287.01Extra reserve f 44.000.-, Pensioenfonds f 15.635.62Crediteuren f 1.833.244.72/2Deposito’s f 1.214.455.17 Bankiers en kassiers f 319.388.17; Neder- landsche Bank f20.475.71; Prolongatie o. g. f50.000.—; Winst f96.211.26. De verlies- en winstrekening vermeldt onder Debet: Onkosten f 84.296.40/>; Saldo winst f96.211.26, te bestemmen als volgt: Toevoeging „Reserve afkoop winst aandeel” f 12.700.Afschrijving Gebouwen en Inventaris f 10.000; Toe voeging pensioenfonds f3500; toevoe ging extra reserve f6000; Reserve Debi teuren f 1500; Dividend 8% (onveran derd) f43.200; Tantième directie en commissarissen f 7571.19r Belasting f3909.60; Reservefonds f2804.14; Saldo nieuwe rekening f5026.33. en onder credit: Provinsie effecten f 24.284.37/2andere prov. f22.780.49; Renten f 128.370.61 /2. Daar wordt hier veel geleden. Dat is nu eens geen hypothese, geen stelling, geen leer, maar dat is de naakte, nuchtere werkelijkheid, die wij allen van nabij kennen; die niet zelden in al hare ontzaglijke werkelijkheid vlak voor ons staat; die wij aan den lijve, of aan onze ziel ervaren. Wat wordt daar in deze wereld naam loos veel geleden. Wij beluisteren dat in de klanken en kreten rondom óns. Wij zien dat in de verwrongen trekken, de gebogen houdingen, de geschonden ge stalte, de gebroken leden. Wij voelen dat in de trilling onzer zenuwen, in de krimping onzer spieren, in de kerving van ons leven. Het dreunt en het schrijnt en het scheurt door ons hoofd en door ons hart. En hoe fijner wij besnaard zijn, en hoe teerder ons zieleweefsel werd samen gesteld, en hoe dieper ons leven is, hoe smartelijker de pijn, en hoe grooter de angst, en hoe dieper ook het leed. Daar zijn groffe naturen, harde harten, syni- sche menschen, die met hun koel en koud redeneerend verstand, zich zelf in die mate zoeken te beheerschen, dat de punt van de flitsende pijl des levens verstompt en in elk geval niet zoo steekt als bij die gevoelige naturen, wier leven reeds in trilling komt voor het nog wordt aange raakt. Niettemin hebben ook zij hun verbor gen leed, hetwelk misschien grooter en zwaarder is dan aan op de oppervlakte door vreemden gedacht wordt. Want hel verkropte leed, en de versmoorde pijn en hef verborgen hartzeer, met saamge- perste lippen en droge tong en heimelijk gebalde vuist verduurd en verdragen, :s daarom niet minder zwaar en groot en tliep, ook al verschijnt het niet zoo aan de oppervlakte en al loopt men er niet mee te koop, en al stalt men het voor een ander niet uit. Het zal nog de vraag zijn wie het moeitijker heeft, hij die zijn pijn uitbrult, of hij die deze uitsnikt, ot hij die heelemaal niet laat uitkomen wat geleden wordt. Daarom hebben eenzame, 1' menschen het dubbel zwaar. On»ci met gesloten mond, en een traanloos oog en een gesloten hart hunnen weg vervol gen. Totdat zij misschien niet meer voort kunnen, en de wanhoop het leven bespringt, met niets in het verschiet dan den donkeren doodsnacht. God zij hen genadig! Dat lijden waarover wij het hebben, is algemeen. Hier is geen onderscheid tusschen rang en stand, tusschen hoog en laag, tusschen rijk en arm, tusschen man en vrouw, tusschen jeugd en ouderdom. Elk huis heeft zijn kruis, en elk hart heeft zijn smart. We zouden zelfs nog verder kunnen gaan. We zouden kunnen zeggen dat het lijden voorttrilt door heel de Schepping, en gansch de creatuur hierin deelt. Alle leven is onderworpen aan pijn en aan smart en aan verwording en aan dood, dus ook aan lijden. Zelfs het onbewuste zou daarin deelen, indien het dit zeggen kon. De afgerukte bloemknop, de weg gemaaide grashalm, de omgehouwen boomstam zou kreunen: Wat doet gi' mij pijn! indien deze het slechts uiten kon. In die dierenwereld komt dit nog meer tot openbaring, waar ook het beest met de vreeze des doods bevangen is, en alles zoekt te ontvluchten hetwelk tracht het leed te doen. O, wat heeft ook de rede- looze schepping veel te lijden, niet het minst door de harde en slechte en wreede behandeling der menschen, vanaf het oogenbljk, dat deze het in zijne macht waarin opgenomen Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 gen kan en wil doen medewerken ten goede. Niet het minst, om vaak door het lij den heen, de toevlucht tot Hem te leeren nemen en het moede hoofd en gebroken hart, en verscheurde leven aan Zijn Va derhart te leeren neerleggen. Wie dit geleerd heeft, ziet het lijdens probleem voor een groot deel opgelost. C.A.B.juniores-Sneek-Juniorea Het is de baby’s gelukt hun eerste overwinning in de wacht te slepen. Het spel van de Sneeker baby’s was iets beter. Wij vertrouwen echter, dat de jongeren niet met deze eerste overwin ning tevreden zullen zijn en dat ze niet de laatste plaats van de Lilliput-afdeeling zullen innemen. Met gelukwensch. C.A.B. IISneek IV 4-3. Mede doordat C. A. B. I op bezoek was in Sneek bij de Black-Boys was er weinig publiek bij dezen wedstrijd. Direct een vlug opgaand spel en het Sneeker doel komt binnen vijf minuten reeds in verdrukking. Direct daarop is het doel van C. A. B. in gevaar, doch door slecht schieten van de Sneekers wordt ook deze kans om hals gebracht. Wij zien in de gelederen van Bolsward ook weer den eminenten spil Van der Klei, die steeds door zijn hard werken en goede spelverdeeling opvalt. Na een half uur spelen weet C. A. B. haar eerste doelpunt te boeken. Deze goal werd o.i. in een zuiver bui- tenspelpositie gemaakt. Vijf minuten daarna weet Nijdam met een goed schot het tweede doelpunt te maken. Dan is het de beurt aan Sneek en wei nige oogenblikken later is de stand 2-1, waarmee de rust ingaat. Het eerste kwartier is het spel geheel voor C. A. B. en in deze periode weet zij twee wel verdiende doelpunten te ma ken. Het blijkt de heeren nu welletjes te zijn en het spel, wat al niet op hoog peil stond, zakt nu beneden het vriespunt ■I- d: 1 i H Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland P/s et. Buitenland 2^ ct. 7 6 5 3 2 2 1 1 1 1 1 3 ide 1 2 1 a 4 6 6 Official Ford Dealer BOLSWARD TELEF. 86 Inrichten, bijhouden en controleeren van Boekhoudingen Belastingzaken Black-Boys 1 Sneek 11 C.A.B. 1 Leeuwarden III H.Z.C I L.S.C. II Frisia II Leesgeld fr. p. P- Per half iaar f ’-50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. doelp. gesp. gew. gel. verl. pnt. v. t. 15 37—15 12 23—11 11 22—9 7 24—27 5 18—20 5 20—35 5 14—37 11 4 Uw. JONG s NIEUWSBLAD 9 8 7 9 T 9 10

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1