I. in hofstede II no N s llllllllllllllllll De Bolswardsche Courant en Westergoo llllllllllllllllll Dag en Nacht ten allen tij de staat bij ons voor U een wagen of bus disponibel Mmlnisirallehaiiloor UAH DER IÏIEER OE 8RÜ1H Uit den Omtrek; W. V.AN DER WERFF Stadsnieuws. Woensdag 19 Februari 1930 25^£ Jaargang No 14. Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD rs VROOLIJKHEID. I Grootzand 18, SNEEK Telef. 332 BRILLEN BREUKBANDEN BUIKGORDELS Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 Bestellen en wegrijd en I! en k- ;e 1 Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/a et. Buitenland 2% ct. Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontröle. iit- te .kt an en ak A als ist Frisia II HEERENVEEN jf 23 m Het 3de ongeluk gebeurde Zondag avond. Een passagiersauto van de firma v. d. W uit Oosterlittens had een gezel schap menschen gebracht voor een bij eenkomst in het Volksgebouw. Bij het omzwaaien van den wagen, teneinde deze naast het stadhuis te kun nen neerzetten geraakte de sterk vooruit springende kop aan den hoek van het stadhuis in het gedrang en was tegen de Eiken Donderdag van 11 tot 1 uur te spreken Sociëteit „DE DOELE”, Bolsward. WITMARSUM, 16-2-30. Uit een kort verslag van het bestuur der Coöpe ratieve Stoomzuivelfabriek Witmarsum van het jaarlijksch onderzoek op tuber culose van het rundvee van de leden, blijkt dat er een aanmerkelijke vooruit- gang is te constateeren tusschen de ja- ren 1922/231929. De volgende cij fers zullefi dit aanwijzen. De tuberculi- natie is verricht bij 2866 runderen. hetwelk de honig gaart; zoowel de ko renbloem en de trotsche eik, als het vo gelenkoor dat daar zijn nestje bouwt en zijn jongen straks verzorgt. Vandaar dat het fijn besnaarde gevoel van een dichter het eens had over de juichende korenvel den die zongen en over handenklappende boomen en over bruischende rivieren,, die eveneens hunne blijdschap uitklaterden, kortom over heel de onbewuste schep ping die op ging in één loflied, één psalmaccoord. onverwachte druk van deze autobus niet bestand. i Er bleef dun ook van die bewuste zandsteen-kop niet veel over. Een aantal stukken en brokken was alles wat er van dit mooie hoekje overbleef. Voor de autobushouder een naar alle waarschijnlijkheid nog al duur ongelukje. 4? Of dan alle vroolijkheid gepast is? Daar is ook een dolle, dwaze, uitbun dige blijdschap, maar die niets met de vroolijkheid te maken heeft, waarover wij het thans hebben, ’t Is een leege, op pervlakkige, wel uitbundige, maar vaak zoo holklinkende „lol” zonder inhoud en beteekenis. Ook daarvoor heeft men zich te wachten, omdat het een surrogaat is van het ware; iets onwezenlijks waar achter menigmaal iets anders verborgen wordt, dat men niet kan, of niet wil, of niet durft laten zien. Daar zijn soms van die wonderlijke uitbundige komieken, die een ander al maar willen doen lachen, terwijl het m hen schreit. Arme, ongelukkige menschen, met een hol en ar mleven, hetwelk niet zelden al leen kunstmatig kan worden opgewekt door alcohol of lichtzinnig gezwets en loslippige taal, indien niet erger, maar om daar achter de armoede van het leven te verbergen. Maar dit bedoelen wij niet met vroo lijkheid, omdat dit vergulde ellende is. geurende bloem als het zoemende bijtje, De ware vroolijkheid krijgen wij wan- waarschuwen voor die eenzijdige, zwartgallige, vaak bittere en in'elk ge val ondankbare menschen. Ga ze uit den weg, want zij vergallen de vreugd, en bederven het geluk en vernielen het le ven. Vooral in de vroolijke jeugdjaren, die zoo onbezorgd kunnen zijn en waar het vroolijk zonlicht van een blijden morgenstond over kan lichten. Wij willen niemand kwetsen, ’t Kan zijn dat de har de kant van het leven tot die soberheid èn die somberheid gebracht heeft, maar deze hoort er niet bij. Omdat het leven behoefte heeft zich in vroolijkheid te uiten en daardoor zonneschijn rondom zich te verspreiden. Soms kunt u van die gelukkige' men schen ontmoetenj die zelfs tot in den ouderdom nog frisch en groen blijven, met een jong en vroolijk hart. Daar ligt op hun gelaat ’n vroolijke, blijden glans. Uit hun open oog blinkt de levenslust, uit hun mond klinkt de heldere klank van het levenslied, uit heel hun gedrag, hun ko men en gaan, hun zitten en opstaan, hun spreken en zelfs hun zwijgen veert ’t le ven en zingt het lied. Het zijn die men schen waarbij de kinderen zich aanstonds thuis voelen Ook al zijn het mannen of vrouwen met grijzende haren, dan voelen nogthans de kleinen zich tot hen aange trokken en nestelen zich gaarne op hun ne knie of schoot. Het zijn oude menschen wellicht met een jong hart, bij wien het in den avond stond van het leven nog licht kan zijn. Het is een voorrecht met dezen om te gaan, omdat zij de lichtzijde van het le- ven.leerden kennen en daarbij een dank baar hart hebben. Het zijn gewoonlijk menschen met een open oog, en een rappe hand en een vluggen voet, en bo venal met een warm hart. Die voor een ander voelen en werken en leven en steeds als een blijde plicht beschouwen in eens anders leven iets van den hemel te mogen brengen. MAKKUM, 12 Febr. Hedennamiddag vergaderde te Idsegahuizum de afd. Zui- del. Wonseradeel van den Chr. B. en T.- bond. De voorzitter, de heer Steringa, opent de vergadering en laat zingen Psalm 95 vers 1, leest Psalm 95 :l-6 en gaat voor in gebed. De agenda wordt nu afgehandeld. Na het lezen der notulen komt aan de orde punt II: voorstel tot oprichting van een vereeniging voor bedrijfsverzekering Besloten wordt tot oprichting van voor noemde vereeniging, zoo mogelijk in sa menwerking met de. afd. Lollum en als dan strekkende over de Gemeente Won? seradeel. Punt III „Hoe moet oi»ze verhouding zijn tegenover de Friesche Maatschappij van Landbouw’” wordt ingeleid door J. van Popta. Na een drukke discussie is de conclu sie, dat elke Protestansch Christelijke boer lid behoort te zijn van den Chr. Boeren- en Tuindersbond. Ieder lid be hoort zijn uiterste best te doen dit doel te bereiken om de organisatie sterk te maken, naar federatieve samenwerking moet worden gestreefd. Punt IV: verslag over de Chr Land- bouwcursus, uitgaande van de vereeni ging. Voornoemde cursus wordt gevolgd door 26 leerlingen, leider is de heer S. van Abbema van Schettens. Dit verslag luidde in elk opzicht gun stig, de leiding zit in voortreffelijke han den. Verder wordt nog besloten tot een ex cursie voor leden met dames, waarschijn lijk naar de drooggelegde Zuiderzeepol ders in de maand Augustus. Na het zingen van Ps. 100 1, wordt deze aangename en flink bezochte verga dering met dankgebed gesloten. neer wij hebben mogen leeren blikken in Gods vriendelijk aangezicht, hetwelk im mers vroolijkheid en licht geeft aan alle oprechte harten, en waardoor zelfs troost verspreidwordt in smarten. Hier doet zich iets eigenaardigs voor. Hier ontmoeten de smart en de vreugd, de lach en de traan, het lijdensprobleem en de vroolijkheid elkander, zonder dua- jfislme,. zonder tegenstrijdigheid, om in elkander te worden opgelost, omdat men daar mag zien in het Goddelijk Vader hart. Waar het lijden en de vreugd bei den woeden geheiligd, en gezien in het licht der eeuwigheid. VOETBAL. Naar het kampioenschap? C. A. B. I wint van Leeuwarden III met 5-3. Het is C. A.-B. gelukt de laatste thuis wedstrijd met flinke cijfers te winnen. Over de wedstrijd het volgende: Leeuwarden wint de toss en verkiest het eerst tegen den wind in te spelen, zoodat C. A. B. de bal aan het rollen brengt. C. A. B. is er direct goed in en heeft na ongeveer 10 minuten spelen door Van der Klei met 1-0 de leiding. Even daarna vergroot Van der Hauw de voorsprong en is het 2-0 voor C. A. B. Geleidelijk komen de Leeuwarders er be ter in en weten de achterstand met een mooi doelpunt te verkleinen. Van dei Klei schiet dan naast. Roode probeert 't dan door tweemaal achter elkander op het doel te schieten, maar de Leeuwarder keeper geeft niet thuis. De druk op het L.-doel houdt echter aan, waarna een corner ontstaat, welke niets oplevert. Dan zendt Hoekstra een schot in maar de L.-keeper retourneert het leer. Leeu warden weet dan gelijk te maken, 2-2. Roode lost dan een mooi schot, wat eveneens door den L.-keeper mooi wordt gestopt. Van der Hauw schept zich dan een kans, waardoor een corner ontstaat, welke niets oplevert. Leeuwarden weet dan nog voor de rust de leiding te veroveren, 3-2. Leek het voor de rust, dat C. A. B. de overwinning ontgaan zou, het is echtei anders uitgekomeri. Van der Hauw laat door te lang treu zelen zich een mooie kans ontgaan. Even daarna doet deze speler het echter be ter, door gelijk te maken, 3-3. Door beide partijen wordt er thans alles opgezet om de overwinning te be halen. C. A. B. heeft thans het beste van het spel. Een mooi schot var. Roode weet de L.-keeper te stoppen. Dan ontstaat een corner op het L.-doel, welke door A. Hoekstra onder luid gejuich van het pu bliek wordt ingezet, 4-3. Van der Hauw, die dezen middag goed op dreef is, maakt dan aan alle onzeker heid een einde, door no. 5 in de touwen te jagen. De Leeuwarders komen nog eens flink opzetten, maar de verdediging weet ver der onheil te voorkomen en heeft C. A. B. verdiend gewonnen. Het was een mooie wedstrijd, welke onder de uitstekende leiding van scheids rechter W. Karsten van Sneek, voor bei de elftallen een prettig verloop had. Veel publiek was getuige van dezen laatsten thuiswedstrijd. De stand is thans: KIMSWERD. De heer H. Wijnstra heeft ondershands een woning met tuingrond verkocht aan den heer R. Politiek alhier, met ingang van 12 Mei a.s. KIMSWERD. Bij de Ned. Herv. Gem. alhier werd als Ouderling gekozen, de heer S. Politiek (.vacature K. Okkinga). Hiervan reageerden de twijfeïachtigen inbegrepen 459, of 16.01 pCt. verdeeld als volgt: Onderzocht koeien 1760 stuks, positief 424 of 24.09 pCt. Onderzocht, 2-jarige 533 stuks: po sitief 32 of 6 pCt. Onderzocht, 1-jarige 573 stuks: po sitief 3 of 52 pCt. Totaal 2866 stuks: positief 459 of 16.01 pCt. Van de als ingekocht geboekte dieren waren nog 113 aanwezig, hiervan rea geerden 44, zijnde 38.93 pCt. Een inr gekochte koe bleek bij onderzoek lij dende te zijn aan open t.b.c. Dit dier is direct weer van de hand gedaan, Door 5 verschillende eigenaren werd aangifte gedaan van verdachte koeien; bij on derzoek bleek echter, dat geen dezer dieren lijdende was aan open t.b.c. Van enkele ingekochte koeien werd een ge- zondheidsbewijs overhandigd, terwijl door het bestuur 10 gezondheidsbewij- zen zijn afgegeven. Het percentage rea- geerders was in het jaar van onderzoek 1922/23 35.40 pCt. en nu bij het laat ste onderzoek 16.01 pCt. Wel een groot verschil dus, en als wij daarbij nog in aanmerking nemen, dat het per centage van dit laatste onderzoek nog 1.53 pCt. lager geweest zou zijn, als er niet zoovele reageerders waren inge kocht, het zou dan zijn 14.48 pCt. Het bestuur dringt er bij de leden sterk op aan geen reageerders in het vervolg aan te koopen. Het gemiddelde percentage reageer ders beweegt zich als volgt: Onderzoek 1922/23 35.4 pCt. Idem 1923/24 28 pCt. Idem 1924/25 26.09 cCt. Idem 1925/26 23.89 pCt. buiten Lol- lumis dit 22.41 pCt. Idem 1926/27 24.95 pCt., vorige jaar nogal eenige dieren overgenomen. Idem 1927/28 24.51 pCt. Idem 1928/29 20.99 pCt. Idem 1929/1930 16.01 pCt. waarin opgenomen ZURICH, 12 Febr. Onder leiding van den Heer Tietema, Evangelist alhier, hield de Chr. Jongel. Vereen. „Eben Haëzer” haar eerste jaarfeest. Na een openingswoord der voor zitter, gaf de heer K. Koopmans een inleiding over Gideon. Vervolgens deden secretaris en penningmeester verslag va«i hunne bevindingen en den toestand der kas, welke verslagen werden goedgekeurd Een en ander werd afgewisseld met voordrachten en samenspraken. De vorige maal schreven wij iets over het lijdensprobleem met het oog op het veelvuldige levensleed waarin heel de Schepping deelt, en waarmede wij allen vroeg of laat in meer of mindere mate kennis maken. Vangt het leven niet aan met een kreet, en eindigt het niet in een snik? Daartegenover staat, dat ook alle leven, aanleg en behoefte heeft aan vroolijk heid. Dat is de glans, de fleur, de lichtende kant van het leven. Wij willen vroolijk zijn. Wij zoeken de vroolijkheid. Om daardoor het leven te genieten, en hei leed weg te denken, en weg te maken en te vergeten. Ook dit geldt weer van alle leven. Nauw is het vogeltje in het vroege morgenuur ontwaakt, of het begint den dag met vroolijk gezang. Hebt u het wel eens beluisterd? O, het is vaak voor ons groote, verstandige menschen zoo be schamend. Eerst komt er een zacht ge kweel als vreest het zwakke diertje de nog rustende schepping in haar slaap te storen. Maar weldra komen er meer van die schuchtere stemmetjes uit het woud of op de naald van uw woning, of in de wijde velden, en dan, dan breeken zij te samen uit in een blij gejubel, in een vroolijk geschater en in een klimmend loflied met steeds hooger toonen, tot het heele boschconcert mee doet, en alle partijen vanaf de alt tot de bas bezet zijn, en geen enkele zanger of zangeres ontbreekt. En dan moet U eens nauwkeurig op merken hoe zij, vooral in den lentetijd van het leven, onderling elkander kun nen vermaken. Hoe zij dan kunnen stoeien, en pronken, en koeren, en al hun best doen om elkander te behage en te vermaken en op te vroolijken. D. is het feest in de gevederde wereld, ban schatert het woud van het veelstemmig lied, en dan schijnt er van leed en strijd, en zorg schijn noch schaduw te zijn. Hetelfde zou ook gezegd kunnen wor den van de dieren desvelds, en zelfs van de koudbloedige visschen der zee. Ook daar soms een en al vroolijkheid en ver tier. Ziet het straks maar eens aan de lammetjes in de weide, bij de kluchtige sprongen die zij maken, nu eens door een wedstrijd in het hardloopen uit te schrijven, dan weer door een rondedans uit te voeren rondom het moederschaap dan weer door te klauteren en te klimmen en halsbrekende toeren te verrichten, waarbij de een den ander niet zelden de loef zoekt af te steken, dan weer door de moeder te plagen door op haar zachte wollen vacht een charleston te houden Zelfs het domme nuchteren kalf met zijn groote lodderoogen, dat je zoo we zenloos kan aanstaren, schiet soms uit zijn slof en begint zoo waar óók een dans, door met alle vier pooten tegeliik de wonderliikste grimassen te maken als of het comedie was. Om maar niet te spreken van het fiere, flinke, vlugge veulen zooals het brie- schend de landen door rent, klepperend met zijn versche hoeven over de kleiklui- ten. alsof het in vliegende vaart de we reld zal overwinnen. Zelfs zouden wij nog verder kunnen gaan. Ook de plantenwereld, dus het on bewuste leven heeft dezelfde behoefte aan vrooliikheid. Zoowel het groenende grasscheutje, als het krekeltje, zoowel de Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavondi Geen wonder dus dat inzonderheid van den mensch, de heer der schepping, ge zegd kan worden dat hij niet alleen aan leg, maar ook behoefte heeft aan vroo lijkheid. Weliswaar zijn daar uitsonderingen die evenwel den regel bevestigen. Daar zijn van die ongelukkige, grimmige na turen, die nooit lachen, die nooit luid keels zich vermaken, zoodat hun level schudt; die nooit eens echt, fijn verheugd kunnen zijn en ook die vroolijkheid niet aan anderen gunnen. Aan de jongeren niet en aan de ouderen nog veel minder. Zij dulden nu eenmaal geen gulle lach, geen blij gezicht, geen vroolijk gescha ter. Zij zien het leven altijd van den don keren kant en wonen aan de Noordkant w^r nooit de zon komt. Wat de oorzaak daarvan is? Och wie zal het zeggen. Misschien een droeve jeugd, of een bittere teleurstelling of een harde, eenzijdige opvoeding, oi een zeer onnatuurlijke en gedwongen ontwikkeling van het geestesleven. Eer lijk gezegd, zijn wij huiverig voor die menschen. Daar kan onder dit mom van ernst ook nog iets anders schuilen, en wij zouden vooral de Jongeren willen gpnstijge recensies in de verschillende groote bladen een tweetal over te ne men. „Arnhemsche Courant’’: De groote lijnen van dit genoegelijk blijspel zijn inderdaad met kundige hand opgezet. Deze guitige drie-acter ver schafte een dankbaar werk aan de spe lenden. Na onze waardeerende critiek bij de eerste opvoering zullen wij* de capa citeiten van hen, die ons gisteravond ver maakten, niet nader bespreken, al mo gen wij een enkel woord van lof niet ont houden aan De Blauw. De tweede voorstelling van dit popu laire stuk, had veel publiek in den schouwburg gebracht. Dagblad „De Tijd”: Een gezelschap, dat goed tooneelwerk geeft waarbij de uitgaande burger eens hartelijk en smakelijk kan lachen, heeft onze sympathie. „Gevaarlijke helling” is een grappig, mooi stuk, dat alleraardigst wordt gespeeld. „De gevaarlijke helling”. De Hollandsche tooneelvereeniging, Directie Ed. W. de Blauw, in Bolsward nog wel bekend door „de Kribbebijter”, komt Maandag 24 Febr. in „De Doele” met het tooneelstuk „De gevaarlijke hel ling.” Het gaat in dit stuk om een valsch bankbiljet, dat uit de papieren van een substituut officier verdwenen is en voor een echt biljet is omgeruild, waardoor de substituut officier het proces verliest. Wanneer dan later het valsche biljet door een zekeren Baron Benk in tegen woordigheid van de vrouw van den substituut officier wordt uitgegeven komt het tot dramatische verwikkelingen die het publiek in voortdurende spanning houden. Een amusant trio in de bijrollen zorgt voor een aanhoudende vroolijke stem ming. We meenen goed te doen uit de vele Auto-ongelukken. Ook onze stad en omgeving stond de vorige week in het teeken van auto-on gelukken. De passagiers-auto van D. de B. rij dende op Gaast, is Vrijdagavond op de hoek Marnezijl even voorbij de Hollan- diafabriek omgekenteld en bij de daar ter plaatse nogal vrij hooge wal naar beneden gevallen. Gelukkig dat zich in den wagen bui ten den bestuurden slechts één passagier bevond, die er wont er genoeg, zonder noemenswaardig letsel is afgekomen. Het bovendeel der bus is bijna geheel vernield, terwijl het onderstel nog vrijwel intact gebleven is. Zooals men ons mededeelde, was deze wagen verzekerd. Het 2de ongeluk had plaats op den Harlingerweg ongeveer bij het oude Tol hek. De heer Van der M„ komende uit de richting Witmarsum, geraakte bij de bocht in de weg met een der wielen tus schen de rails. Doordat deze reis-auto nogal groot is, geraakte ’t achterste deel van de auto, bij de poging om tusschen de vrij hooge rails vandaan te komen in de knel, r.iet het gevolg, dat de wagen kantelde. Bijna had men met vereende kracht de wagen omhoog getild toen het onderstuk uitschoot en bij de berm neergleed. Een juist passeerende goederentram stopte en met behulp van deze machine werd de wagen weer op den weg ge trokken. Het bleek, dat de wagen wei nig of geen beschadiging had ondervon den en weer op eigen kracht de reis kon voortzetten. DE JONG s NIEUWSBLAD rn o 1 1 7 6 6 3 3 2 1 1 1 1 3 37—15 27—12 23—11 34—36 22—21 22-47 14—37 H.Z.C L.S.C. II de d- id. SOLIED ADRES VOOR -EN- Inrichten, bijhouden en controleeren van boekhoudingen Belastingzaken 1 1 2 7 4 7 6 ”5 Rlack-Boys I C.A.B. I Sneek II Leeuwarden III 11 8 10 10 15 13 12 7 7 Official Ford Dealer BOLSWARD TELEFOON 86 Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. doelp. gesp. gew. gel. verl. pnt. v. f. 9 ------- 8 8 1’

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1