ABDIJSIROOP De Bolswardsche Courant en Westergoo AdminisiralieHaiiloor Ufln DER IÏ1EER QE BRUIH Eersl alleen' VERKOUDEN dan een dikke keel, daarna een schorre hoest. Neem toch dadelijk Akker'* Abdijsiroop, welke de vastzittende slijm doet loskomen, de ziektekiemen ver wijdert en Uw hoest in den aanvang kan verdrijven voordat Gij het slacht- offer wordt van een AK'tfFDtS telkens terugkeerende chronische bronchitis. VERWORDING. ABDIJSIROOPBONBONS Stadsnieuws. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Uit den Omtrek. Woensdag 5 Maart 1930 252*2 Jaargang No 18. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en A op ird net 2-2. zij rie >e- ad f8385 ten :en :eft ten iog De nutshuisvlijtcursus te Bolsward. We ontvingen het Januari-nummer van „Nutswerk” orgaan van dé Mij. tot Nut van het algemeen. Uit een artikeltje over onze nutshuis vlijtcursus nemen we enkele gedeelten over. Er wordt momenteel aan 2 afdeelingen meisjes en 2 dito jongens in twee afzon- vernielende machten, dat wanneer hier niet krachtig de handen in een geslagen worden, de uitkomst bewijzen zal, dat wij in toenemende mate staan voor de ontketening van allerlei duistere mach ten. Mogen alle ouders en opvoeders dat inzonderheid begrijpen en voorts allen die eenigen invloed hebben op den gang van het leven. Alt-lezing Hamlet. A.s. Vrijdag 7 Maart ’s avonds 8 uur zal de heer A. Alt, alhier in de Doelezaal voor het Nuts Departement Bolsward ’n voordracht houden over e|en der ver- maardste muziekdramatische werken van Ambroise Thomas, n.l. Hamlet, prins van Denemarken. De componist bewerkte, zooals men weet de stof voor een gedeelte naar het beroemde treurspel van William Shake speare, maar volgde toch aan het slot de handeling (in afwijking van Shakespea re) geheel zooals die in Sage en Historie is overgeleverd. De lezing zal worden geïllustreerd met ruim 90 prachtige lichtbeelden meeren- deels in kleuren volgens schilderijen, voorts door pianomuziek en eenige be langwekkende gramofoon-opnamen van niemand minder dan Dame Melba. Deze lezing wordt door de Pers een stemmig geroemd als een van Alt’s boeiendste onderwerpen en zelfs gesteld boven die over Gounod’s Faust. Het be looft dus een bizonder mooie avond te worden. Zie ook advertentie. -7920 -8590 -8590 -8590 -8251 -8780 -8804 -8632 -7500 en, iele te net co- er- te- ler :n: iet Zaterdag een mooie prijs te winnen. BRANDSMA’s WINKELS. en je- :er an res zat lu net ele :he de nd, len g ia- en. len ig :n :n le HEERENVEEN 'ng ni- g- en un :n. nd bij ke le er al en ler m t- le :n, en .d. iet ng te :r. er )e et 3 or fo. ‘j- ur r- U oo ien te WITMARSUM, 3 Maart. Benoemd tol keurmeester aan de gemeente Utingera- deel de heer Uilkema, keurmeester der gemeente Wonseradeel alhier. VOETBAL. L. S. C. H—C. A. B. I: 1:5. Dank zij de beste prestatie’s, door C. A. B. dit seizoen behaald, werd boven genoemde wedstrijd weer door een flink aantal Bolswardsche supporters bijge woond. Als om 2 uur 10 min. de scheidsrechter uit Hoorn laat beginnen, pakt C. A. B. direct flink aan, telkens zitten onze jon gens voor het L. S. C.-doel doch de doelman redt eenige malen op schitte rende wijze, twee keiharde schoten resp. van Roorda en Van der Hauw, worden dp eminente wijze door hem gestopt. Langzamerhand komt L. S. C. er beter in en beide ploegen laten een mooi staal tje voetbal zien, wel is C. A. B. iets in dtfrlijke (lokalen tonder toezicht? van 4 leiders(sters) onderwijs gegeven. Er wordt met groote ambitie gewerkt, zoodat de lesuren omvliegen. Verzuimen komen bijna niet voor. Er heerscht een prettige geest. De resultaten tot nu toe bereikt, zijn zeer bevredigend. De minst handigen bereikten na een paar lessen al zooveel aardigs, zoodat heel vaak het werkstuk thuis moest worden bewonderd Wanneer we nu binnenkort het daar heen mogen leiden;, dat de gemaakte voorwerpen niet alleen voor versiering, maar ook voor practische doeleinden ge bezigd konden worden, dan koesteren we de hoop, dat er een brug tusschen huis en cursus geslagen wordt, die ontegenzeg gelijk van onmisbare kracht zal zijn, om dat er dan een goede voorwaarde ge schapen is voor dergelijken arbeid thuis. En is dat bereikt, dan is de opvoed kundige waarde van vèrstrekkenden aard; dan toch worden de kinderen van straat gehouden, een plaats, waar niet veel goeds, doch zeer veel verkeerds wordt geleerd; de arbeidsvreugd naar het gezin verplaatst en daarin de ledig heid, des duivels oorkussen, gebannen. Mocht hef actieve bestuur van het De partement „Bolsward” dat ervaren; het zou voorwaar een felicitatie waard zijn; het zou daarin zoo zuiver aanvoelen, dat het voor, en in het algemeen werkzaam was, en daardoor zich terecht toonde een goed kind van zijn moeder, de Maat schappij tot Nut van het Algemeen te zijn. te Kimswerd. Perc. VII 3.3 X f 621, door dezelfde. Perc. VIII 3X X f 560, door IJ. C. MAKKUM, 3 Maart 1930. Bij provi- sioneele verkoop van een sate en landen nabij Cornwerd, gehouden door notaris Van der Burg, werd geboden op: Perc. I (boerenhuizing) f2358 door R. Boxum te Hempens. Perc. II 4.6 X f 720, door J. Kramer te Wirdum. Perceel III 3.1 X f 719, door C. A. Dijkstra te Workum. Perc. IV 7.8 X f 656, door K. P. Sin- nema te Leeuwarden. Perc. V 1.7 X f 551, door S. M. El- gersma te Makkum. Perc. VI 6.3 X f 631, door J. Goinga H Voorde Borst. Kampioenschapwedstrijden. Bij de dezer dagen te Sneek gehouden kampioenschapwedstrijden, turnkring Sneek, werden door onze stadgenooten Mej. M. de Haan en den heer J. Jorritsma elk een tweeden prijs behaald. Advertentiën per regel: Woensdagsnummer IQ cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Aangesloten bij het Bureau voor oplaagcontróle. Aanbesteding. De architecten D. Kalma en D. Wit- teveen te Leeuwarden hebben gisteren aanbesteed het bouwen van een winkel huisje en twee vrije woningen nabij de Groote Kerk te Bolsward. Ingeschreven werd als volgt: C. Lammertsma, Bolsward L. Hollander en A. de Boer, Bolsward P. Sandra, Wirdum E. Statema, Bolsward R. T. Feenstra, Bolsward L. Beetstra en Co., Sneek W. Cuperus, Birdaard D. Feenstra, Bolsward E. Hofman, Leeuwarden W. Postma, Hartwerd Gegund aan den laagsten inschrijver. de Boer te Cornwerd. Perc. IX 3.9 X f 445, door K. P. Sin- nema voornoemd. Perc. X 6 X f 605, door J. v. d. Goot te Wons. Perc. XI 5.7 X f 585, door J. Kramer voornoemd. Perc.XII 3X X f 601door R. Boxum voornoemd. Perc. XIII 4X X f 439, door J. Goin ga voornoemd. In totaal beschreven op f34825.80. Perc. XIV 5.4 X f471 door S. M. El- gersma voornoemd. Perc. XV 3 X f 185, door K. P. Sin- nema voornoemd. Perc. XVI 4 X f 201, door S. M. El- gersma voornoemd. u De beide laatste perceelen zijn ver graven land. Ingezonden Mededeelingen Eiken Donderdag van 11 tot 1 uur te spreken Sociëteit ,DE DOELE”, Bolsward. Inrichten, bijhouden en controleeren van Boekhoudingen Belastingzaken MAKKUM, 3 Maart 1930. De laatste competitie-wedstrijd van M. V. C. werd gister gespeeld en glansrijk door M. V. C. gewonnen. Sneek V was de dupe en verloor met 91, hoewel gezegd dient, dat Sneek in het veld weinig zwakker was. De midvoor van M. V. C. was wel de gevaarlijkste speler en was de Snee kers te vlug af. Bovendien werd het M. V. C.-doel uitstekend bewaakt; de kee per hield enkele schoten op lofwaardige wijze. Het samenspel van M. V. C. is echter nog lang niet af; we zagen dikwijls, dat de voorhoede den bal moest ophalen. M. V. C. heeft van de acht wedstrij den 3 gewonnen en 5 verloren. Wil men in een hoogere klas spelen, dan dient er nog vrijwat geoefend te worden. In de eerste plaats geldt hier „oefening kweekt kweekt kunst”. M. V. C. II speelde in Franeker een vriendschappelijke match tegen de Zwaluwen en won met 10. WOMMELS, 3 Maart. Op het vijftal voor Hoofdcontroleur van de Provinciale Veeteelt Commissie te Groningen komt voor de heer Y. D. Miedema te Oos- terend (Fr.). Kippenhouders. Wij verlaagden in prijs al onze soor ten kippenvoeders. Ook Bartels kunst- korrels zijn goedkooper. Voor Bolsward e. o. verkoop van SLUIS’ Ochtendvoer. BRANDSMA’s WINKELS. Onze klanten kunnen ons eieren toezen den. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. H. Dezer dagen, werden wij opnieuw op geschrikt door een bloedig drama, zoo als tot hiertoe in ons volksleven niet zoo veel voorkwam. Een nog jeugdig echt paar kreeg huiselijk ongenoegen, ver moedelijk naar aanleiding van het ge drag der vrouw. De twist liep uit op een vechtpartij waarbij het mes werd ge bruikt en de man haar in een vlaag van woede afmaakte, door haar een steek in het hart te geven waarvan de dooijj het gevolg moest worden. Daarna richtte hij wellicht uit wanhoop het wapen tegen zich zelf zonder evenwel levensgevaarlijk te worden gewond. Weldra was politie en geneeskundige hulp met de justitie aanwezig, en het einde van dit schrikkelijk tooneel in deze volksbuurt werd, dat twee brancards de slachtoffers gingen vervoeren naar het ziekenhuis tot verder onderzoek, waar van evenwel het eene voor altijd de le vensdraad zag afgesneden. Met afgrijzen keeren wij ons af van zulk een tooneel. Hoe is het toch mogelijk, zoo vraagt menigeen zich af, dat dergelijke toonee- len in een beschaafde maatschappij zich afspelen. In normale omstandigheden gaat men een dergelijke wreedheid niet eens toepassen op een dier, laat staan van op een mensch, en dan nog wel zijn nabestaande. Wat moet er in zulke le vens niet zijn voorgevallen, alvorens tot zulke handelingen over te gaan. Welk ’n inzinking en demoraliseering ging daar aan vooraf, en wat is de atmosfeer ge weest waarin zulke jonge levens adem den, maar waardoor zij tevens verpest werden. Hoe heeft de opvoeding en heel de omgeving wellicht bijgedragen om geheel te worden toebereid voor het wor den van een prooi der hartstochten en alle evenwicht en zelfbeheersching te verliezen. Omdat het ongecontroleerde vrijbuitersleven tot daden bracht waar van men noch voor zich zelf, noch voor /de zijnen de gevolgen overzag. Niet van beteekenis ontbloot is het feit, dat dit echtpaar, volgens de berich ten een paar dagen van te voren nog op een avond naar de bioscoop was ge weest, broeinest van zooveel ongerech tigs, en kweekplaats van zooveel onge breidelde hartstocht. Waar de zonde en misdaad veelal verheerlijkt wordt en dingen die men voorheen niet zou dur ven noemen, omkranst met een licht glans. Men lette maar eens in de stedeop de scharen jongelieden vooral die *,lch verdringen voor de sensatieplaten, waar de afgrijselijkste tooneelen in de meest helle kleuren worden afgemaaid en de jonge gemoederen in beweging brengen en noodigen om naar binnen te gaan en van al dat moois nog meer te komen zien en genieten. In ditzelfde verband wijzen wij ook op de afschuwelijke sensationeele foto’s van waarin opgenomen C. A. B. nGorredijk II Eindigde de wedstrijd te Gorredijk met een verdeeling der punten, 2-2, alhier was dit eveneens het geval. Voor de rust gaf C. A. B. goed partij en wist dit dan ook in doelpunten uit te drukken. De verschillende schoten door de Gor- redijksters op het C. A. B.-doel gelost, léverden echter geen succes op, daar Rooda zijn doel voor rust wist schoon te houden. Als bij een C. A. B.-aanval Nijdam de bal mooi voor het doel plaatst, zorgt De Ruiter verder voor de rest en heeft C. A. B. de leiding. Even daarna wordt de Gorredijkrkee- per met de bal in het net gewerkt en het is 2-0, waarmee de rust intrad. De thee scheen de Gorredijksters goed gedaan te hebben, daar de achterstand al gauw werd gereduceerd tot 1-2. De Gorredijksters spelen thans een mooie partij voetbal. Door de C. A. B.ers wordt te veel op de linkervleugel gespeeld, zoodat het spel niet verdeeld, maar te eenzijdig blijft bij C. A. B. Sporadisch krijgt Van der Stel, die weer van de partij is, den bal toegespeeld en deze verder mag toekij ken. Als aan Gorredijk een penalty wordt toegekend wordt deze benut en het is 2-2. In dezen stand kwam verder geen ver andering en de eer werd gedeeld.. Scheidsrechter was de heer A. Feen stra welke een gemakkelijke taak had. Van de zijde van het publiek was er flinke belangstejling. de meerderheid, doch de overwinning is nog lang niet in het zicht, eenige sup porters schijnen ook in twijfel te staan en begonnen dan ook C. A. B. luide aan te moedigen. Als pl.m. een half uur ge speeld is, dringt de linkervleugel mooi op, een voorzet volgt, van der Hauw is er als de kippen bij en C. A. B. leidt jnet l—O. Deze voorsprong is echter van korten duur, daar eenige minuten later uit een schermutseling voor het doel, L. S. C. de partijen weer op gelijken voet brengt. Een ieder denkt, dat de rust met gelij ken stand zal ingaan, Roorda schijnt hier echter anders over te denken, eenige minuten voor half time geeft hij dan ook met een schitterend schot C. A. B. op nieuw de leiding. Na de rust zet C. A. B. direct alle zei len bij, er wordt best gespeeld, vooral de midvoor, rechtsbinnen en niet te verge ten de spil zijn dezen middag schitterend op dreef. C. A. B. is thans beslist ster ker, zoodat doelpunten niet kunnen uit blijven. Het is weer Roorda die de score verhoogt, terwijl even later dezelfde spe ler er 4-1 van maakt. L. S. C. breekt nu eenige malen ge vaarlijk door, doch de keeper en backs zijn op hun plaats, er is dan ook geen doorkomen aan. Als Van der Hauw er 5-1 van maakt, is het C. A. B. welletjes en verstrijken de laatste minuten op ge moedelijke wijze. Als de scheidsrechter eindq fluit, heeft C. A. B. verdiend gewonnen en Is de kans op het kampioenschap er weer iets beter op geworden. Keeper en beide backs waren dezen middag uitstekend op dreef, ook de mid- denlinie was goed, vooral aanvoerder Huisman viel door zijn hard werken en goed plaatsen op, alléén een tikje vlug ger doorgeven mag geen kwaad. Midvoor en rechtsbinnen waren de besten in de voorhoede, de linksbuiten en binnen zagen we wel eens beter. Rechts buiten van der Veer kan ook op een goe den wedstrijd terug zien, alleen moet deze vlugger ophalen en doorgeven. Zondag a.s. gaat C. A. B. bij Sneek II op bezoek, dus jongens er moet gewon nen worden, anders is het kampioenschap naar de haaien. Black-Boys speelde gelijk tegen Frisia zoodat de competitiestand er nu als volgt uitziet: verwoest werden, of een extra radiobe richt van de politie, hetwelk als een „S. O. S.” den ether werd ingezonden, deed andermaal vreezen voor iets verschrikke lijks en zoo was het. Niets kwaads vermoedende meisjes worden in de bosschen van Bennekom door een jeugdig onverlaat overvallen en aangerand, en daarna een van hen met een dolk doorstoken. Men staat gewoon „paf” van dergelijke berichten. Onwille keurig huivert men voor zulk een open baring van de macht der duisternis en met verbluffenden afkeer glijdt onwille keurig de vraag over de lippen: „Waar gaan wij heen?” Want ook deze twee gebeurtenissen van zoo recenten datum staan niet op zich zelf, maar kunnen ieder oogenblik door andere van gelijke, of misschien nog vreeselijker afmeting worden opgevolgd Vandaag hier, morgen daar. Vandaag in de stad, morgen op het platteland. Van daag onder de ouden van dagen, morgen onder de rijpere jeugd, of misschien ook nog niet eens. Wat zijn er een misdaden gepleegd waarvan ’t scherpste oog van politie en rechercheurs tevergeefs de da ders zochten. Wat schreit er een bloed ter wraak ten hemel, maar naar het schijnt tevergeefs. En wie zal hier paal en perk stellen aan heel dien gruwel der verwoesting, die de samenleving verpest, de grondslagen van ons volksbestaan op losse schroeven zet; de menschenlevens zoowel als alle andere bezit als niets acht en speelt met het heiligste? Ja wie? Daar is een tijd geweest, waarin met ernst gemeend werd, dat ontwikkeling en beschaving de menschheid brengen zou op hooger trap van moraliteit en dat de gevangenissen zouden ontvolkt worden, naarmate de scholen verrezen. En wij zullen de laatste zijn om de beteekenis van de volksontwikkeling en volksopvoe ding ook maar even te onderschatten, integendeel, alleen, men kenne haar niet het vermogen toe, hetwelk zij mist, na melijk hartsvernieuwing en levensheili ging. Wie dit van de wetenschap mocht verwachten, heeft reeds allen tijd gehad om op te merken, dat deze proef op mis lukking is uitgeloopen. Is het niet waar, dat ook de nieuwste ontdekkingen en uitvindingen in dienst gesteld kunnen worden van de misdaad? Men moet maar eens van nabij kennis maken met het geboefte, zooals dit ach ter gesloten deuren zijne straf uitdient, om op te merken hoe „gehaaid” zij zijn en hoevele „mannen van het volk” zich hieronder bevinden. Trouwens dat zeggen wel de verschil lende manieren waarop de misdaden dik werf plaats grijpen, en de grenzelooze brutaliteit en geraffineerdheid welke hierbij werd aan den dag gelegd. Daar is een ontzaggelijke verwording, waarvoor in het eind niemand beveiligd is. Ook de onschuldigste niet; ook de beste niet; ook de jongste en de oudste niet. En deze verwording vindt haar oor zaak in het feit, dat met de Hoogste Wet gever en de hoogste Wet gebroken is, en er geen vreeze Gods voor oogen is. Daar zit de kwaal, en gelukkig dat er zijn die dit meer en meer begonnen in te zien. Ons volk moet terug tot God en leeren te buigen voor Zijn gezag. Wie hieraan meewerkt op welk levensterrein ook, hij arbeidt mede aan den opbouw van ons volksleven. Daartoe dient alles uit dat volksleven weggenomen wat de gemoederen van jong en oud zoekt te verontreinigen en te verderven, en een krachtige samenwerking te zijn tusschen allen die het goede voor de maatschappij en dus voor elkander willen zoeken. Daar gewetenlooze" persfotografen die er als zijn zoo ontzaggelijk veel verdervende en de kippen bij zijn, om de meest lugubre tooneelen op de gevoelige plaat te ver eeuwigen en door middel van de courani het beluste publiek te doen zien. Opdat dit „graaien” zal naar het blad, als de gieren op het slagveld naar hun prooi, en zich dan eveneens zal vermaken aan het zien van al de bizonderheden die zich bij deze of gene gebeurtenis hebben voorgedaan. Het bezorgt immers abon- né’s en het doet de menschen zeggen, dat dit nu nog eerst eens bladen zijn, die weten wat de lezers begeeren. We ontveinzen ons niet van zulk een sensatie diepen afkeer te hebben en dai nog niet alleen, maar ook, dat wij der gelijke publicaties ontzaggelijk verderfe lijk achten. Het moest niet mogen aan éen dergelijke speculatie op de onbeteu gelde nieuwsgierigheid van het publiek te werken, en daardoor de zucht naar bloeddorstige tooneelen op te wekken. In het bizonder niet in onze dagen, waarin zoovelen het evenwicht kwijt zijn. Want nauwelijks was men eenigszins bekomen van dit weerzinwekkend dra ma, waardoor voor altijd eenige levens EEN LEIDER. Koffie- en Theeprijzen verlaagd! Koffie vanaf f 0.57 per pd. Thee vanaf f 0.21 per ons BRANDSMA’s WINKELS. DE JONG s NIEUWSBLAD Flacons: f 1.50, f2.75, f4.50 je- 9 11 11 11 10 10 8 8 6 3 3 1 2 2 1 1 2 1 4 1 1 1 3 7 5 6 8 60 cent p. doos le ng 18 17 13 8 7 6 5 ind i- )U- :’t ’t en ei- in 1st» Nieuws! Voor onderweg Het is gelukt Abdijsiroop te „stollen" met behoud van alle genezende bestanddeelen tot Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2 -; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. psk wartaal. doelp. gesp. gew. gel. verl. pnt. v. t. - - - -- 44_]Q 37-14 25—16 36—38 23—26 18—41 23—52 Black-Boys I C.A.B. I Sneek II Leeuwarden III 12 H.Z.C I Frisia II L.S.C. II

Bolswards Nieuwsblad nl | 1930 | | pagina 1